Polské fregaty Miecznik ovládnou Baltské moře

Polské fregaty Miecznik ovládnou Baltské moře
Alžírská fregata Erradii (910) modelové řady MAKO A-200 / Foto: Algerian National Navy (Zvětšit)

V úterý polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v loděnicích PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW) v Gdyni podepsal se zástupci polského průmyslu smlouvu na dodávku trojice víceúčelových fregat třídy Miecznik. Fregaty pomohou zajistit energetickou bezpečnost Polska, zejména po dokončení „nenáviděného“ baltského plynovodu Nord Stream 2.

Stavbu fregat zajistí konsorcium vedené polským průmyslovým koncernem PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). V konsorciu jsou loděnice PGZ SW a Remontowa Holding.

Polské námořnictvo nejdříve posoudí tři návrhy zahraničních fregat od britských loděnic Babcock, španělských Navantia a německých TKMS (ThyssenKrupp Marine System). Britové jistě nabídnou „polonizovanou“ fregatu Type 31, Španělé třídu F110 (Bonifaz) a Němci fregaty třídy F125 nebo MEKO A-200.

Loděnice musí fregaty přizpůsobit zvláštnostem Baltského moře, které jsme detailně popsali ve dvoudílném seriálu „Podivné Baltské moře“ (první část, druhá část). Jedním z extrémů Baltu je mimořádně nízká hloubka.

Vítězný návrh se vybere na přelomu roku a první fregata může vyplout již v roce 2028. Podle polského portálu Defence24 program výstavby tří fregat třídy Miecznik, včetně logistického balíčku a výzbroje, může přesáhnout deset miliard zlotých (56 miliard Kč). Jde o největší jednorázový zbrojní kontrakt v historii polského zbrojního průmyslu.

Výstavba fregat dá práci tisícům polských zaměstnanců a stovkám firem – zahraniční fregaty postaví polské loděnice s maximálním využitím polských dílů.

Fregaty lze obecně vnímat jako mobilní platformy s celosvětovým dosahem nesoucí mohutnou výzbroj. Podle ministra Blaszczaka každá fregata vlastně kombinuje palebnou sílu pobřežního raketového oddílu s protilodními střelami NSM (Naval Strike Missile) a schopnosti protiletadlové a protiraketové baterie PAC-3 Patriot. NSM slouží v polské námořní raketové jednotce MJR (Morska Jednostka Rakietowa) a komplety Patriot (program Visla) se brzy stanou součástí polského letectva.

Nakupovaná plavidla třídy Miecznik získají schopnost spolupracovat v síti především s polskými letouny F-35A Lightning II a bateriemi Patriot. Raketová a hlavňová výzbroj fregat Miecznik umožní ničit námořní, pozemní a vzdušné cíle na střední vzdálenosti.

Fregaty Miecznik zajistí především ochranu polského pobřeží a podpoří alianční námořní operace. Současně fregaty ochrání výměnu zboží a energetických surovin mezi polskými konglomeracemi Svinoústí a Trojměsto se zbytkem světa. Celá energetická bezpečnost Polska je právě závislá na transportu energetických surovin přes polské přístavy v Baltském moři.

Fregaty se současně stanou účinným nátlakovým nástrojem vůči Rusku. Podle polské strategie Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP již tři fregaty jsou schopné vybojovat „lokální kontrolu“ nad Baltským mořem.


Klíčové ropovody a plynovody ve východní Evropě / Foto: Public Domian, Wikimedia

Tato mimořádně dobře vyzbrojená plavidla „zkomplikují“ export ruských surovin – pod Baltem vede plynovod Nord Stream 2 a navíc obrovská část ruského exportu ropy probíhá přes Primorsk, který je konečnou stanicí pro Baltský ropovodní systém BPS (Baltic Pipeline System). Celkově Rusko v roce 2019 přes Primorsk vyvezlo 65 milionů tun ropných produktů.

V tomto ohledu je zajímavé, že Polsko oznámilo nákup trojice fregat nedlouhé poté, co se Rusko, Německo a Spojené státy shodly na dokončení projektu Nord Stream 2. Tento projekt je zejména v Polsku, Ukrajině a v Pobaltí vnímán jako zrada velmocí vůči zemím střední a východní Evropy. Pokud tedy Rusko začne vyhrožovat zastavením dodávek surovin, Polsko může stejně vyhrožovat blokádou Baltu.

Více o tomto tématu dnes zveřejníme v premium článku Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše.

Nákup fregat je z těchto důvodů – tedy ochrana energetické bezpečnosti Polska a jako nátlakový nástroj vůči Rusku – v Polsku velmi dobře přijímán. Nákup je také velkým překvapením, protože po obřím nákupu tanků Abrams se s realizací dalšího extrémně drahého zbrojního programu nepočítalo.

Zdroj: Defence24, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Za potopením norské fregaty Helge Ingstad stojí mnoho faktorů

Norové vydali zprávu o srážce své fregaty Helge Ingstad s ropným tankerem, plujícím pod maltskou ...

Fregaty třídy Constellation: Konec absurdních akvizičních debaklů US Navy

Po roce 2000 americké námořnictvo (US Navy) bez nadsázky vyhodilo desítky miliard dolarů za ...

PREMIUM Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě

Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve ...

PREMIUM Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby

Předchozí text skončil prezentací trojice axiomů pro polské námořnictvo MW (Marynarka Wojenna). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  16:11 03.08.2021

  Robaiz: Nějak nerozumím tomu, co nechápeš na NSII jako možném nástroji k vydírání. Nezdárného pubertálního potomka můžeš velmi snadno "vydírat" hrozbou, že prostředky, které dosud ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz: Nějak nerozumím tomu, co nechápeš na NSII jako možném nástroji k vydírání. Nezdárného pubertálního potomka můžeš velmi snadno "vydírat" hrozbou, že prostředky, které dosud dostává, coby kapesné, začneš vzhledem k nežádoucímu chování potomka zasílat chudým dětem do Afriky. V ještě lepší situaci jsi, pokud potomkovi na studiích pořídíš postarší přibližovadlo, což je možná vztahu mezi RF a Ukrajinou ještě bližší. Radost potomka rapidně poklesne ve chvíli, kdy dotace na palivo, servis a dálniční známku navážeš např. na skvělé studijní výsledky, výběr tebou preferovaného studijního oboru nebo vyloučení nežádoucích osob z okruhu potenciálních partnerů.

  Pro Ukrajinu samozřejmě není problém koupit si plyn z reverzních toků. Samozřejmě za tržní cenu. A tvrdit, že pro její rozpočet nejsou 2 mld USD transitních poplatků podstatné, je velmi zavádějící. Navíc v současné době má Ukrajina na Rusko páku, může v krajním případě hrozit narušením tranzitní trasy. Právě podobné indicie vedly k urychlení výstavby NSII. Další komplikací je drobný detail. Po konfliktu na Východní Ukrajině byly znárodněny všechny majetky Gazpromu na Ukrajině, ten tak ztratil jakoukoli kontrolu nad technickým stavem vedení, kompresorovými stanicemi atd... Není úplně reálné, že by současný provozovatel investoval do údržby více, než nezbytné minimum. Je otázkou času, kdy bude nutné ventily uzavřít ne z důvodu geopolitického nátlaku, ale kvůli havarijnímu stavu, nedejbože ohnivé kouli někde na trase vedení. Tomuto scénáři se zjevně hlavní odběratel a dodavatel snaží vyhnout vybudováním alternativní trasy.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   17:28 03.08.2021

   :) máš hodně staré informace nebo jsi ruský troll. Rusko už hodně dlouho Ukrajině nedotuje ceny plynu. V roce 2014 měla Ukrajina ruský plyn za nejvyšší ceny v Evropě. Od roku 2015 ...Zobrazit celý příspěvek

   :) máš hodně staré informace nebo jsi ruský troll. Rusko už hodně dlouho Ukrajině nedotuje ceny plynu.

   V roce 2014 měla Ukrajina ruský plyn za nejvyšší ceny v Evropě.
   Od roku 2015 proto už Ukrajina z Ruska žádný plyn nenakupuje.

   https://www.iir.cz/rusko-ukraj...
   https://oenergetice.cz/komodit... Skrýt celý příspěvek

   • danny
    14:25 04.08.2021

    Běž s těmi urážkami někam. Navíc nechápu, na co reaguješ. Nic o tom, že by Ukrajina kupovala dotovaný plyn z Ruska jsem nepsal. Větami "Pro Ukrajinu samozřejmě není problém koupit ...Zobrazit celý příspěvek

    Běž s těmi urážkami někam. Navíc nechápu, na co reaguješ. Nic o tom, že by Ukrajina kupovala dotovaný plyn z Ruska jsem nepsal. Větami "Pro Ukrajinu samozřejmě není problém koupit si plyn z reverzních toků. Samozřejmě za tržní cenu" jsem vysvětloval, že Ukrajinu není možné vydírat uzavřením kohoutů a zastavením dodávek plynu. Úvodní odstavec byl příkladem vysvětlujícím jiné formy nátlaku a prosazování vlastní vůle vůči třetím zemím v projektu NSII nezapojeným. Když si to přečteš ještě jednou, možná si všimneš, že jsem reagoval na Robaize, a jeho poznámku, že netuší, jak by mohl být NSII používán k nátlaku.

    Takže těší mě, že ti to myslí správně politicky, že bděle vyhledáváš ruské trolly, že si dokonce umíš najít odkazy k tématu. Časem se třeba přidá i schopnost chápání cizích příspěvků, i když nezní dostatečně angažovaně a neobsahují výkřiky na úrovni komunistických hesel z padesátých let.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     14:42 04.08.2021

     Nebreč, jasně jsem napsal, že nevím jestli jsi ruský troll nebo neinformovaný člověk. Pochopil jsem tvůj příspěvek tak, že Rusko ve vztahu Rusko-Ukrajina je ten rodič, který dává ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebreč, jasně jsem napsal, že nevím jestli jsi ruský troll nebo neinformovaný člověk.

     Pochopil jsem tvůj příspěvek tak, že Rusko ve vztahu Rusko-Ukrajina je ten rodič, který dává potomkovi kapesné, a Ukrajina je nezdárný pubertální synek.
     Ty ale teď říkáš, že víš, že Rusko Ukrajinu nedotuje ... takže ten puberťák je Rusko? Pak si rozumíme.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:10 05.08.2021

      Neboj, komoušské kádrování mě nedojímalo před revolucí a stejné manýry mě nedoženou k slzám ani dnes. Pochopil jsi to téměř správně. Do r. 2014 se Ukrajina dotovat nechala. ...Zobrazit celý příspěvek

      Neboj, komoušské kádrování mě nedojímalo před revolucí a stejné manýry mě nedoženou k slzám ani dnes.

      Pochopil jsi to téměř správně. Do r. 2014 se Ukrajina dotovat nechala. Výměnou za poslušnost a projevy úcty. Jak sis mohl povšimnout, nehodnotím charakter fotříka, zda je to univerzitní profesor a po potomkovi vyžaduje vyhýbání se omamným látkám na pečlivé studium, nebo zda si jej posílá do trafiky pro cíga a do večerky pro piva. Ani nehodnotím, zda potomkovi umožnuje plnohodnotný rozvoj nebo ho občas bezdůvodně zmlátí.
      Ve všech případech ale vyvolává vzpoura proti zavedeným pořádkům a pokus o emancipaci bouřlivou reakci uražené autority a snahu ve vztahu podřízenému nově nabytou svobodu osladit.

      V relaci Rusko-Ukrajina je Ukrajina tím slabším, emancipujícím se. Pokud má dospět, nezbývá ji, než přijmout odpovědnost a náklady, které s dospělým, samostatným životem souvisí. A zároveň se smířit s tím, že se ji bývalý, uražený mentor bude snažit vydědit, ať si tu nezávislost pěkně vyžere. Poplatky z tranzitu jsou rentou vycházejících z minulých dobrých vztahů. V současné době jsou trubky nástrojem, který obě strany ve vzájemném přetlačování rády použijí.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:26 05.08.2021

      @danny

      Jak jsi to tedy myslel?
      Kdo ve vztahu Rusko-Ukrajina je ten rodič, který dává potomkovi kapesné, a kdo je nezdárný pubertální synek?

      @danny

      Jak jsi to tedy myslel?
      Kdo ve vztahu Rusko-Ukrajina je ten rodič, který dává potomkovi kapesné, a kdo je nezdárný pubertální synek?

   • rabo123
    00:07 13.08.2021

    Súdruh troll, prepáčte , že tak to, ale cítim u Vás súdružský smrad z EU. Aká bola cena plyn Ukrajine v roku 2014 ? Alebo presnejšie v roku 2013? Poprosím zdroj.

    Súdruh troll, prepáčte , že tak to, ale cítim u Vás súdružský smrad z EU. Aká bola cena plyn Ukrajine v roku 2014 ? Alebo presnejšie v roku 2013? Poprosím zdroj.

    • Ján Paliga
     21:43 13.08.2021

     Súdruh, a čo nevieš použiť služby Strýčka Gúgľa? Výsledok do 10 s aj napísaním.... "Pokud jde o stanovení ceny za plyn pro některé státy bývalého Sovětského svazu, Rusko v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

     Súdruh, a čo nevieš použiť služby Strýčka Gúgľa?

     Výsledok do 10 s aj napísaním....
     "Pokud jde o stanovení ceny za plyn pro některé státy bývalého Sovětského svazu, Rusko v tomto ohledu uplatňuje dvojí politiku. Na jedné straně ty státy, které jsou „loajální“ vůči Rusku (např. Arménie, Bělorusko), mají zemní plyn levnější, na druhou stranu státy, které z pohledu Ruska vůči němu uplatňují negativní politiku, musí za plyn platit vyšší ceny. To je příklad Ukrajiny. Poté, co v roce 2004 došlo na Ukrajině k tzv. oranžové revoluci, Rusko navýšilo cenu zemního plynu a v období prezidentství Viktora Juščenka se cena plynu nadále zvyšovala. Následně po zvolení prezidenta Viktora Janukovyče byly v dubnu 2010 v Charkově podepsány dvě smlouvy. Podle jedné z těchto smluv byl prodloužen termín pobytu ruské černomořské flotily v ukrajinském Sevastopolu o 25 let a Rusko se od roku 2017 zavázalo platit Ukrajině za pronájem vojenské základny 100 milionů USD ročně a v rámci této platby také odečítat 100 USD za každých 1000 metrů krychlových plynu odebraných Ukrajinou. Na konci roku 2013 se pak ruský prezident Vladimir Putin dohodl se svým protějškem Viktorem Janukovyčem na výrazném snížení dovozní ceny ruského plynu, kdy Ukrajina měla za 1000 metrů krychlových plynu platit přibližně 268,5 USD, namísto tehdejších 400 USD. Ovšem poté, co začátkem dubna 2014 zrušilo Rusko předchozí slevy na zemní plyn, které poskytlo režimu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, cena plynu pro Ukrajinu prudce vzrostla z přibližně 268,50 USD na 485,50 USD za 1000 metrů krychlových." - https://www.iir.cz/rusko-ukraj... Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     03:31 14.08.2021

     Zdravím súdružský smrad z Ruska. Máte zřejmě hlavu natolik zaplněnou prokremelskými emocemi, že si nedokážete přečíst jednoduchý text: Odkaz na zdroj jsem uvedl hned pod svým ...Zobrazit celý příspěvek

     Zdravím súdružský smrad z Ruska.

     Máte zřejmě hlavu natolik zaplněnou prokremelskými emocemi, že si nedokážete přečíst jednoduchý text:
     Odkaz na zdroj jsem uvedl hned pod svým tvrzením, že "V roce 2014 měla Ukrajina ruský plyn za nejvyšší ceny v Evropě". Ján Paliga z toho článku citoval.Skrýt celý příspěvek

  • Robaiz
   20:31 04.08.2021

   To je právě to...
   Rusko přeci nemá žádnou povinnost dotovat vůči němu nepřátelské státy formou tranzitních poplatků...

   To je právě to...
   Rusko přeci nemá žádnou povinnost dotovat vůči němu nepřátelské státy formou tranzitních poplatků...

   • Ján Paliga
    22:24 04.08.2021

    Počkaj, ako nepriateľské štáty Rusko označilo štáty v Európe ako prvé, opačne Rusko za nepriateľa nevyhlásil..... Dokonca aj vy Česi ste nepriatelia Ruska, na jeho zozname ...Zobrazit celý příspěvek

    Počkaj, ako nepriateľské štáty Rusko označilo štáty v Európe ako prvé, opačne Rusko za nepriateľa nevyhlásil..... Dokonca aj vy Česi ste nepriatelia Ruska, na jeho zozname nepriateľov....Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    19:34 05.08.2021

    Rusko bezostyšně krade a rozhodně od něj nečekám, že by kohokoli dotovalo. A to přesto, že tranzitní poplatky představují pakatel vedle území, které Rusko Ukrajině ukradlo (i s ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko bezostyšně krade a rozhodně od něj nečekám, že by kohokoli dotovalo. A to přesto, že tranzitní poplatky představují pakatel vedle území, které Rusko Ukrajině ukradlo (i s ložisky plynu).Skrýt celý příspěvek

    • danny
     19:50 05.08.2021

     Milý Jane. Jestli Rusko něco krade s ostychem, nebo bezostyšně nic nemění na tom, že si kupuje nebo kupovalo loajalitu, přízeň, poslušnost některých zemí. Že se chová nasraně, když ...Zobrazit celý příspěvek

     Milý Jane. Jestli Rusko něco krade s ostychem, nebo bezostyšně nic nemění na tom, že si kupuje nebo kupovalo loajalitu, přízeň, poslušnost některých zemí. Že se chová nasraně, když o svůj vliv přichází.

     Odhadní cena nemovitého a movitého majetku, na kterém momentálně Rusko brání Ukrajině vykonávat její svrchovanost opět nic nemění na tom, že případná ztráta 2 mld. ročně + nátlakového nástroje na podporu ze zemí EU je pro Ukrajinu velmi bolestivá ztráta. A že se Rusku otevřením alternativní trasy významně zlepšuje vyjednávací pozice.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      21:37 05.08.2021

      S tím plně souhlasím. A není to v rozporu s tím, co jsem napsal.
      2 mld. ročně není k zahození, ale ve srovnání s Krymem a válkou na Donbase je to pakatel.

      S tím plně souhlasím. A není to v rozporu s tím, co jsem napsal.
      2 mld. ročně není k zahození, ale ve srovnání s Krymem a válkou na Donbase je to pakatel.

 • Jan Padesátýpátý
  15:00 03.08.2021

  Hlavní politický význam Nordstreamu je tento: Anektujete území slabšího souseda? Ale to nám vůbec nevadí, klidně s vámi postavíme Nordstream a ještě připravíme toho okupovaného o ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní politický význam Nordstreamu je tento:
  Anektujete území slabšího souseda? Ale to nám vůbec nevadí, klidně s vámi postavíme Nordstream a ještě připravíme toho okupovaného o poplatky za tranzit.

  Podobně je to s obchodem s Čínou: pokoušíte se anektovat celé Jihočínské moře? Vyhrožujete Tajwanu? Nám to nevadí, nás zajímá jenom to abyste nakupovali naše výrobky.

  To jsou dost významné signály, které Čínu a Rusko povzbuzují v tom, aby pomalu přikládaly pod kotel. A nakonec to může vést k opravdu velké válce.Skrýt celý příspěvek

  • Robaiz
   19:52 04.08.2021

   Doufal jsem ve vysvětlení, které bude mít alespoň špetku logiky, které se bude alespoň kouskem opírat o věcné argumenty... Váš příspěvek nemá ani jedno. Motáte páté přes deváté a ...Zobrazit celý příspěvek

   Doufal jsem ve vysvětlení, které bude mít alespoň špetku logiky, které se bude alespoň kouskem opírat o věcné argumenty...

   Váš příspěvek nemá ani jedno. Motáte páté přes deváté a mícháte jabka s jogurtem...Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    22:43 04.08.2021

    naštěstí aspoň z vašeho příspěvku kypí fakta a věcné argumenty :)

    naštěstí aspoň z vašeho příspěvku kypí fakta a věcné argumenty :)

 • Robaiz
  19:37 02.08.2021

  Celá ta šaráda okolo Nordstreamu2 je pro mne jaksi nepochopitelná... Jako jak může soukromý projekt 2 zemí sloužit k vytváří nátlaku či přímo k vydírání třetích zemí? Němec s ...Zobrazit celý příspěvek

  Celá ta šaráda okolo Nordstreamu2 je pro mne jaksi nepochopitelná...
  Jako jak může soukromý projekt 2 zemí sloužit k vytváří nátlaku či přímo k vydírání třetích zemí?

  Němec s Rusem si postavili za vlastní penízky vlastní plynovod čistě proto, aby se nemuselo platit tranzitním zemím a nebyla případně ohrožena dodávka plynu do Německa, kdyby některá z tranzitních zemí začala remcat a něco si vymrčovat...

  Pokud chce plyn po Rusku Ukrajina - tak tam přece plynovod mají a těma trubkama jim nateče, co si zaplatí...
  Polsko dtto s tím rozdílem, že od Rusa očividně do budoucna nic kupovat nechtějí a staví terminály na dovoz zkapalněného plynu (tuším dodává Norsko a US?).

  Tak jaký to nátlak? Že jim nebude chodit bakšiš jen za to, že přes ně něco teče? :D

  Neříká se tomu kapitalismus a svobodný trh?

  Jinak kocábka pěkná...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   20:10 02.08.2021

   To, že něco nechápete, není argument.

   To, že něco nechápete, není argument.

   • Robaiz
    20:25 02.08.2021

    Stále doufám, že mi nějaká dobrá duše vysvětlí jádro pudla... ;-)

    Stále doufám, že mi nějaká dobrá duše vysvětlí jádro pudla... ;-)

  • Scotty
   20:22 02.08.2021

   Na Ukrajinu můžou vytvářet nátlak poměrně efektivně a to tím že trubkami prostě nenateče nic. Naštěstí nejsou na dodávkách z Ruska stoprocentně závislí, ale i tak je to může ...Zobrazit celý příspěvek

   Na Ukrajinu můžou vytvářet nátlak poměrně efektivně a to tím že trubkami prostě nenateče nic. Naštěstí nejsou na dodávkách z Ruska stoprocentně závislí, ale i tak je to může poškodit.Skrýt celý příspěvek

   • Robaiz
    20:31 02.08.2021

    No právě - je technicky zajištěna možnost dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu, Slovensko, Polsko? Je. Plynovody tam mají používají je den co den... Takže všechny tyto státy nepřijdou ...Zobrazit celý příspěvek

    No právě - je technicky zajištěna možnost dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu, Slovensko, Polsko? Je. Plynovody tam mají používají je den co den...
    Takže všechny tyto státy nepřijdou o možnost ruský plyn nakupovat a všechny tyto státy mohou využívat stávající infrastruktury. Jediné, o co přicházejí, jsou poplatky za tranzit plynu pro Německo a vlastně i nás...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:33 02.08.2021

     Ukrajina přichází o jistotu že přes ní plyn vůbec půjde. Teď měli jistotu že pokud Rusové zavřou kohouty bude v prvé řadě protestovat Evropa a moskalové je zase rychle otevřou. O ...Zobrazit celý příspěvek

     Ukrajina přichází o jistotu že přes ní plyn vůbec půjde. Teď měli jistotu že pokud Rusové zavřou kohouty bude v prvé řadě protestovat Evropa a moskalové je zase rychle otevřou. O tuhle jistotu teď přišli.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      20:24 04.08.2021

      Proč by Rusko zavíralo kohout? To je jak střelit se během závodů v běhu do nohy... :D Rusko má naopak eminentní zájem suroviny prodávat, neboť z toho žije.... A vůbec se ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč by Rusko zavíralo kohout? To je jak střelit se během závodů v běhu do nohy... :D

      Rusko má naopak eminentní zájem suroviny prodávat, neboť z toho žije....

      A vůbec se nedivím, že nechtějí zbytečně platit státům jako Ukrajina a Polsko. Nicméně tyto státy přeci stále mohou plyn odebírat ze stávajících plynovodů...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:27 04.08.2021

      @ Robaiz

      "Nicméně tyto státy přeci stále mohou plyn odebírat ze stávajících plynovodů..."

      A kedy vráti Rusko Ukrajine jej plynové polia, ktoré si Kremeľ privlastnil?

      @ Robaiz

      "Nicméně tyto státy přeci stále mohou plyn odebírat ze stávajících plynovodů..."

      A kedy vráti Rusko Ukrajine jej plynové polia, ktoré si Kremeľ privlastnil?

     • Scotty
      20:33 05.08.2021

      Robaiz
      Jste opravdu takový idiot nebo to jen hrajete?

      Robaiz
      Jste opravdu takový idiot nebo to jen hrajete?

  • Torong
   20:41 02.08.2021

   Jan Grohman:
   Ale on to chápe. A jsem přesvědčený, že velmi dobře. Ale naprosto to odporuje jeho vidění světa, takže to musí jakkoli zpochybnit.

   Jan Grohman:
   Ale on to chápe. A jsem přesvědčený, že velmi dobře. Ale naprosto to odporuje jeho vidění světa, takže to musí jakkoli zpochybnit.

   • Klimesov
    09:58 03.08.2021

    Jako nechci se nějak Rodaize zastávat, ale on má v podstatě pravdu. Největším kamenem úrazu při stavbě Nordstreamu, což jsou dvě trubky, z nichž jedna funguje už nějaký ten pátek ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako nechci se nějak Rodaize zastávat, ale on má v podstatě pravdu. Největším kamenem úrazu při stavbě Nordstreamu, což jsou dvě trubky, z nichž jedna funguje už nějaký ten pátek je pouze to, že Polsko a jiné země přes, které nyní plyn do Německa jde, nebo spíš které počítali s tím že množství plynu proudíví do Německa se bude navyšovat a tím se bude navyšovat poplatek za tranzit, přijdou o značné sumy z tranzitu. To dokazuje i to, že Německo se rozhodlo podle posledních informací vyplatit daným zemím odškodné za ušlé zisky.
    On totiž ten Nordstream nemá zas takový vliv na nějaké vydírání ze strany Ruska než jak se prezentuje. Ono totiž země Západní Evropy nebyly tak závislé na dovozu Ruského plynu v minulosti jako země Střední a Východní Evropy. Země Západní Evropy mnoho let z velké části dokázali spotřebu nahrazovat vlastní těžbou. Kupříkladu závislost Německa na Ruském plynu je cca 50 - 75% podle jednotlivých let, kdežto třeba České Republiky nebo Polska je 75 - 100%
    Jenomže časy se mění a v Evropě, hlavně teda v západní části, pomalu a jistě dochází ke snižování množství těžby a zároveň dochází k navyšování spotřeby. A tak se Německo rozhodlo, že to vyřeší pomocí Nordstreamu, který má za úkol vykompenzovat ztráty dodávek plynu z více méně vlastní těžby. Takže jediný efekt, který Nordstream má je ten, že Německo se stane daleko více závislé na dodávce Ruského plynu. Tohle by se samozřejmě dalo vykompenzovat, kdyby někdo Německu potažmo jiným zemím, co se napojili nebo napojí na Nordstream, nabídl nějakou alternativu, což se ale nestalo.
    Takže taková ta chiméra, že to bylo Německo, které někdy v minulosti bránilo Rusku k většímu vydírání Středo Evropských nebo Východo Evropských zemí skrze dodávky plynu, a že teď ustoupilo Rusku a umožní mu větší vydírání nikdy nebyla a nikdy nebude.
    Ona totiž ta kapacita Nordstreamu není zas nějak moc závratná. První trubka měla maximálku 55 miliard metrů krychlových, a obě trubky dohromady mají mít 110 miliard metrů krychlových. Což s bídou pokryje Německou poptávku a co zbytek zemí, které jsou na to napojeny včetně ČR.
    Navíc mimochodem, země jako Polsko nebo ČR zároveň dokáží větší část svých potřeb zabezpečit vlastními zdroji. Podle statistik je míra závislosti na dovozu surovin cca 37 - 40%, takže Polsko je daleko míň závislé na dovozu než Německo.
    Takže tady opravdu nejde o nic jiného, než jen o to, že tranzitní země co se těšili jak budou vydělávat na poplatcích za tranzit utřou hubu a proto jsou taky tak nasrané.
    pár dat v odkaze:
    https://infografiky.ihned.cz/e... Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     11:19 03.08.2021

     Klimesov: Bohužel to takto není. Je velmi vypovídající jak jindy nesmiřitelní soupeři (euronadšenci a rusofilové...) Najednou svorně obhajují NS2 a snaží se ohrožené země ...Zobrazit celý příspěvek

     Klimesov:
     Bohužel to takto není. Je velmi vypovídající jak jindy nesmiřitelní soupeři (euronadšenci a rusofilové...) Najednou svorně obhajují NS2 a snaží se ohrožené země zdiskreditovat tvrzením, že jim jde o poplatky. Tady jsou dva články, které rozhodně nejsou ani od Poláků ani od Ukrajinců. Němci prostě a jednoduše upřednostnili vlastní zájmy před bezpečností východní části EU. ČR tím není ovlivněna néjak zásadně. Ale měli bychom velmi pečlivé vnímat kroky Němců. Jednou se nás to může týkat velmi bolestně.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:32 03.08.2021

      No nevím já s nikým nesoupeřím a NS taky nějak moc neobhajuji. Popravdě jeho stavba je mi ukradená. To, že zde Německo dalo přednost svým zájmům také nepopírám. Naopak jasně jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      No nevím já s nikým nesoupeřím a NS taky nějak moc neobhajuji. Popravdě jeho stavba je mi ukradená.
      To, že zde Německo dalo přednost svým zájmům také nepopírám. Naopak jasně jsem napsal, že kdyby Německu někdo nabídl výhodnou alternativu jak postupem času efektivně nahradit postupné dodávky plynu z vlastních zdrojů, nebo spíše ze zdrojů, které do této doby Německo využívalo, ale u kterých je postupem času plánovaná odstávka, tak by po tom Němci skočili a dali by přednost tomuto. Jenomže žádná výhodná alternativa nabídnuta nikým nebyla.
      Jediné co zpochybňuji je to, že se tak děje na úkor bezpečnosti jiných zemí. Protože jak může zvyšující se závislost Němců na Ruském plynu ohrožovat Polsko? Zvláště, když Nordstream svými parametry dokáže s bídou nahradit plánované výpadky a snižování těžby z těch zdrojů, ze kterých Německo bralo do teď? Do roku 2020 měla být spotřeba plynu z Evropské těžby pokryta ve velikosti cca 160 miliard metrů krychlových. Po roce 2020 má těžba klesnout na 140 a má postupně klesat dál a dál, zatím co spotřeba má dále stoupat. To znamená že ani NS plně dokončený nemá kapacitu aby plně nahradil výpadky plynu z domácí těžby. A jak jinak chcete rostoucí poptávku plynu a snižující se vlastní těžbu nahradit? Znovu nabídl někdo Němcům výhodnou alternativu? A vy sám jste jinde psal, že pro Rusko je dodávka surovin daleko více důležitější než pro Evropu odebírání surovin z Ruska.
      Takže jako upřímně celá věc prostě na mně působí tak, že tranzitní země, což jsou ty které si nejvíce stěžují, teď vysílají do éteru sáhodlouhé prohlášení o zradě, nebezpečí, zaprodanosti, kolonii a já nevím co všechno, protože na to místní obyvatelé slyší a tyto zprávy jsou mířené právě na samotné obyvatele aby si politici udrželi koryto, ale pro vyřešení problému defakto nehli brvou.
      Jako cpe se na povrch znovu otázka, co konkrétně tranzitní země a ty co si nyní stěžují udělali pro to aby se tato situace vyřešila spíše v jejich prospěch a naklonili si Německo na svou stranu? Nabídl někdo z nich Německu nějakou alternativu? Pokud se nemýlím tak ne. Jen si všichni stěžují, že se Německo nechová tak jak si oni vysnili, ale proč by Německo mělo řešit svou energetiku podle požadavek Poláků nebo Ukrajinců?
      A že se nás to jednou může týkat taky. Ano může. A jak si zajistit aby to pro nás případně nedopadlo špatně? Co se tak začít doopravdy snažit jako země? Co začít nabízet nějaké alternativy, co se přestat chovat jako národ (národy), které si myslí že jim každý jen ubližuje a trochu se snažit samy něco s danou situací děla a nespoléhat se na to, že to za nás vyřeší jiní? Jako my jste ty země, kde jsou vlády pronásledovány jedním korupčním skandálem za druhým, jedním porušováním zákonů za druhým, které nejsou schopny dodržovat ani základní pravidla, které přislíbili dodržovat atd. a které si s tím neumí poradit a vymlouvají se na to, že za to může západ, a že to stejně nemá cenu něco dodržovat, protože západ nás stejně prodá a podobné hovna.
      Bohužel, čím dál tím víc jsem přesvědčen, že Středoevropské a Východoevropské národy vstoupili do EU a NATO s naivním pocitem a vidinou, že zakládající členové naše problémy vyřeší za nás a my nebudeme muset dělat nic a budem si jen užívat výhod západních institucí. A jak vidno zakládajícím zemím těchto institucí se to už také nezamlouvá. Viz. prohlášení Holandského politika, který veřejně prohlásil, že pokud se novým členským zemím nelíbí v EU tak ať prostě odejdou. Nikdo je tam nedrží.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:05 03.08.2021

     Néjak jsem nedal odkazy na ty články ...Zobrazit celý příspěvek

     Néjak jsem nedal odkazy na ty články ...
     https://faei.cz/nord-stream-2-...
     https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:42 03.08.2021

      První článek je založen na spekulacích, že by k tomu mohlo dojít. Ale k tomu, že plynovody bude Rusko využívat jako geopolitickou zbraň může dojít i kdyby NS dostavěn nebyl, byl ...Zobrazit celý příspěvek

      První článek je založen na spekulacích, že by k tomu mohlo dojít. Ale k tomu, že plynovody bude Rusko využívat jako geopolitickou zbraň může dojít i kdyby NS dostavěn nebyl, byl zničen a tak podobně.
      Jak jsem psal výše. NS je stavěn proto aby nahrazoval plánované výpadky plynu z vlastní produkce a jeho kapacita cca 110 miliard metrů krychlovích tomu napovídá.

      druhý článek to stejné. Opět my považujeme, my nechceme, ale my nic jako alternativu nenabídneme. Problémy se řeší tak, že nabízím řešení a né stížnostmi. Německo je v situaci, kdy spotřeba plynu se u něho bude zvyšovat a dodávky z vlastních zdrojů snižovat. Nabídl někdo z těch co si neustále stěžují řešení jak jinak vyřešit tuhle situaci než dostavbou NS?
      Pokud vím tak ne. Aspoň ne přijatelnou.
      A i zde je to založeno na spekulacích několika jedinců.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      14:39 04.08.2021

      Klimesov: no, částečně nabídli alternativu Poláci. Podařilo se jim s EU vyjednat dotace na rozšíření terminálu ve Świnoujście na 7,5 miliardy m3 / rok. Předpokládám, že součástí ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: no, částečně nabídli alternativu Poláci. Podařilo se jim s EU vyjednat dotace na rozšíření terminálu ve Świnoujście na 7,5 miliardy m3 / rok. Předpokládám, že součástí kalkulace byla i sázka na to, že se NSII nedostaví a Němci budou nuceni nakupovat plyn z něj.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:31 05.08.2021

      Klimesov: Nevím proč by Némecku měl někdo nabízet nějakou alternativu. Naopak je naprosto legitimní si stěžovat pokud někdo svým jednáním někoho dalšího ohrožuje nebo omezuje. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Nevím proč by Némecku měl někdo nabízet nějakou alternativu. Naopak je naprosto legitimní si stěžovat pokud někdo svým jednáním někoho dalšího ohrožuje nebo omezuje. Německo velmi dobře ví co svým jednáním způsobuje a evidentně je mu to zcela jedno. Prosazuje své zájmy bez ohledu na to co tím může způsobit jiným. Je to o to horší, že ti, které může ohrozit jsou s Německem ve stejných strukturách (EU, NATO) a jsou to tedy spojenci Německa. V podstatě Německo dává signál, že EU ani NATO není garancí ničeho.
      Ještě k těm alternativám. Německo samozřejmě alternativy vždy mělo a má. Například nemusí odstavovat jaderné elektrárny, masově stavět nespolehlivé OZE, které nedokáže uregulovat atd. a to jen z ideologických důvodů.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  18:59 30.07.2021

  Rusko, resp. bývalý Sovietsky zväz vyvážajú ropu a neskôr zemný plyn od 60-tých rokov minulého storočia. Nepočul som, nečítal som o jedinom prípade, že by ZSSR /Rusko/ neplnilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko, resp. bývalý Sovietsky zväz vyvážajú ropu a neskôr zemný
  plyn od 60-tých rokov minulého storočia. Nepočul som, nečítal som o jedinom prípade, že by ZSSR /Rusko/ neplnilo zmlúvy,
  o jedinom prípade , že by vydierali odberateľov prerušením dodávok. Zato zo strany Ukrajiny sme zažili aj vydierania aj zastavenie dodávok plynu. V poslednej dobe UA a Polsko nehovoria o ničom inom ako o prerušení dodávok o sabotovaní dodávok atď. ak Rusko nebude dodávať plyn cez UA a PR. Čiže jediný problém pre nich je aby naďalej mohli profitovať z poplatkov z dodávok plynu z RF do DE a v tom je aj celý problém
  s NS 2.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:02 30.07.2021

   "Nepočul som, nečítal som o jedinom prípade, že by ZSSR /Rusko/ neplnilo zmlúvy, o jedinom prípade , že by vydierali odberateľov prerušením dodávok." Súdruh, ako to že nevieš ...Zobrazit celý příspěvek

   "Nepočul som, nečítal som o jedinom prípade, že by ZSSR /Rusko/ neplnilo zmlúvy,
   o jedinom prípade , že by vydierali odberateľov prerušením dodávok."

   Súdruh, ako to že nevieš napríklad toto?

   "Rusko v priebehu 90. rokov použilo hrozbu prechodu na „svetové ceny“ vo vzťahoch s bývalými sovietskymi republikami vždy ak potrebovalo presadiť vlastné hospodárske ale i geopolitické záujmy. V prípade Ukrajiny je ukážková najmä dohoda medzi prezidentmi Ruska a Ukrajiny Borisom Jeľcinom a Leonidom Kravčukom z Massandry v auguste 1993, ktorá znamenala súhlas Ukrajiny s odovzdaním Rusku jadrového arzenálu (takmer 1000 jadrových hlavíc a 163 balistických rakiet) ktorý sa po rozpade ZSSR ocitol na území Ukrajiny, rovnako ako i s dislokáciou Čiernomorskej flotily Ruska v Sevastopoli na Kryme na obdobie 20 rokov (finálna verzia dohody bola podpísaná v roku 1997), s podmienkou zachovania „starých“ cien na dodávky plynu a ropy z Ruska do Ukrajiny. Ak v januári 2009 predseda ruskej vlády tvrdil, že Rusko prostredníctvom nízkych cien na ropu a plyn dotovalo ekonomiky bývalých sovietskych republík od rozpadu ZSSR sumou 75 miliárd USD, mal by spomenúť i protihodnoty, ktoré za tento „barter“ získalo a nešlo vždy len o protihodnoty vojenského
   alebo strategického významu, ale napr. i účasť ruských spoločností pri privatizácii ukrajinských rafinérií, moldavských elektrární a pod."

   "Ukrajina a Bielorusko ako kľúčové krajiny z pohľadu tranzitu ruského plynu do Európy dostali v roku 2003 ponuku: „staré“ ceny na dodávky plynu (cca 50 USD za tisíc kubíkov) je možné zachovať iba za podmienky vlastníckeho vstupu Gazpromu do spoločností prevádzkujúcich tranzitné plynovody na ich území. Táto ponuka trvá dodnes a ruský predseda vlády ju potvrdil i v januári 2009 v čase poslednej plynovej vojny s Ukrajinou, argumentujúc, že Bielorusko má iné ceny preto, lebo vyšlo v tejto otázke Rusku v ústrety. V roku 2003 však ani prezident Alexander Lukašenka v Bielorusku, ani prezident Leonid Kučma v Ukrajine nesúhlasili s ruskou ponukou. Bielorusko bolo prvou krajinou, voči ktorej Gazprom uplatnil vydieračskú metódu zastavenia dodávok plynu ako nástroja na vyjednanie nových podmienok. Vo februári 2004 boli zastavené dodávky plynu z Ruska cez plynovod Jamal vedúci cez
   Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Metóda sa ukázala byť účinná, Lukašenka súhlasil so vstupom Gazpromu do spoločnosti Beltransgaz, ktorá prevádzkuje tranzitný plynovod na území Bieloruska.
   Poučený Lukašenkovou skúsenosťou z februára 2004, Kučma sa rozhodol jednať s Gazpromom o možnostiach vytvorenia spoločného tranzitného podniku. V auguste 2004 bol podpísaný dodatok k rusko-ukrajinskej plynárenskej zmluve z decembra 2000, ktorý predpokladal vytvorenie spoločného tranzitného podniku Naftohazu a Gazpromu.16 Na Ukrajine sa však na prelome rokov 2004 a 2005 uskutočnila oranžová revolúcia, ktorá prekazila realizáciu projektu. Nová „oranžová vláda“ zostavená vo februári 2005 zmietla zo stola plán na vytvorenie spoločného plynárenského podniku medzi Gazpromom a Naftohazom."

   "Na opakované hrozby ruskej strany v priebehu roka 2005, že ak nebude spoločný tranzitný podnik, tak bude zvýšená cena plynu pre Ukrajinu, nová ukrajinská vláda odpovedala hrozbou, že v takomto prípade zvýši výšku tranzitných poplatkov pre prepravu ruského plynu cez ukrajinské územie."

   http://www.sfpa.sk/wp-content/... Skrýt celý příspěvek

   • Clavo
    09:51 31.07.2021

    Janko už si konečne daj dole tie ružové okuliare.

    Janko už si konečne daj dole tie ružové okuliare.

    • Torong
     10:20 31.07.2021

     Clavo:
     Tak tohle se ti fakt nepovedlo. Ty růžové brýle máš ty a Kostrín. Přesně vidíte úžasné krásné mírumilovné Rusko a filtrujete skutečné chování Ruska...

     Clavo:
     Tak tohle se ti fakt nepovedlo. Ty růžové brýle máš ty a Kostrín. Přesně vidíte úžasné krásné mírumilovné Rusko a filtrujete skutečné chování Ruska...

     • Clavo
      07:45 02.08.2021

      Přesně vidíte úžasné krásné mírumilovné Rusko a filtrujete skutečné chování Ruska...to je tvoje tvrdenie aj som to nikdy nikde nenapísal. A teraz k tvojmu mieromilovnemu NATO a USA ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně vidíte úžasné krásné mírumilovné Rusko a filtrujete skutečné chování Ruska...to je tvoje tvrdenie aj som to nikdy nikde nenapísal. A teraz k tvojmu mieromilovnemu NATO a USA koľko štátov napadli a rozvratili jaj sorry to bolo mierumilovne.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:27 02.08.2021

      Krásný whatabautismus... Žádné a co NATO a USA. Bavíme se o Rusku. A ano, každý tvůj příspévek je o tom, jak je Rusko mírumilovné a jak ho všichni ostatní chtějí napadnout.

      Krásný whatabautismus... Žádné a co NATO a USA. Bavíme se o Rusku. A ano, každý tvůj příspévek je o tom, jak je Rusko mírumilovné a jak ho všichni ostatní chtějí napadnout.

     • Clavo
      08:41 03.08.2021

      A chceš mi povedať ze ho nikto nikdy nenapadol.

      A chceš mi povedať ze ho nikto nikdy nenapadol.

     • Ján Paliga
      09:26 03.08.2021

      @ Clavo:

      Ako hútam, tak hútam.... a RF skutočne žiaden štát nenapadol.... Ale opačne to platí, dokonca nášho suseda - slovanského brata - Ukrajinu

      @ Clavo:

      Ako hútam, tak hútam.... a RF skutočne žiaden štát nenapadol.... Ale opačne to platí, dokonca nášho suseda - slovanského brata - Ukrajinu

    • Ján Paliga
     16:27 01.08.2021

     Nosím slnečné, nie ružové a ani červené....

     Nosím slnečné, nie ružové a ani červené....

     • Clavo
      07:45 02.08.2021

      Skôr zvárací kuklo a na opačne strane malo svetla.

      Skôr zvárací kuklo a na opačne strane malo svetla.

     • Ján Paliga
      07:07 03.08.2021

      Som rád, že píšeš svoje pocity....

      Som rád, že píšeš svoje pocity....

     • Clavo
      08:42 03.08.2021

      Každý máme nejaké pocity.

      Každý máme nejaké pocity.

     • Ján Paliga
      09:28 03.08.2021

      @ Clavo:

      Tak už si musíš tu zváraciu kuklu už konečne dať dole z hlavy, aby si videl denné svetlo.

      @ Clavo:

      Tak už si musíš tu zváraciu kuklu už konečne dať dole z hlavy, aby si videl denné svetlo.

   • theo
    13:52 31.07.2021

    No ono v podstate píšete pravdu , len mi povedzte dokedy malo RF dotovať bývalé satelity výhodnými cenami ropy len tak . Ano využívalo to ako páku , ale samo na tých cenách ...Zobrazit celý příspěvek

    No ono v podstate píšete pravdu , len mi povedzte dokedy malo RF dotovať bývalé satelity výhodnými cenami ropy len tak . Ano využívalo to ako páku , ale samo na tých cenách strácalo . De fakto dotovalo tieto krajiny . Je až úsmevné , že zlý Rus sviňa mi nechce dať ropu a plyn za polovicu alebo 2/3 oficiálnej ceny na medzinárodných trhoch . Ano požadovali ústupky , najmä v orientácii . Nechceli základne u svojich humien. A čo sa týka Ukr. , pripravoval sa spoločný projekt RF, EU a Ukr. na spoločný tranzitný podnik , ale čuduj sa svete jedna farebná revolúcia a príchod Juščenka k moci to zhatilo . Tranzit mohol dalej fungovať , ale nie máme tu jednu mocnosť , ktorej sa to náramne hodilo .
    Bush tuším vtedy sľúbil vstup Ukr. do NATO do roka - ako to dopadlo vieme.
    A konkrétne Slovensko kvôli týmto špinavým hrám stráca na tranzite tiež veľa miliónov.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     14:04 31.07.2021

     Ale no tak...

     Ale no tak...

    • Scotty
     20:51 31.07.2021

     theo
     Cool story, bro.

     theo
     Cool story, bro.

    • Ján Paliga
     16:39 01.08.2021

     A preto to chcelo dosiahnuť vydieraním, aby sa dostalo ku majetku susednej krajiny? Nič nebránilo Rusku predávať za štandardné medzinárodné ceny. Ale z nákupom mali platiť aj ...Zobrazit celý příspěvek

     A preto to chcelo dosiahnuť vydieraním, aby sa dostalo ku majetku susednej krajiny?

     Nič nebránilo Rusku predávať za štandardné medzinárodné ceny. Ale z nákupom mali platiť aj štandardné poplatky za tranzit. A to nerobili....

     Rusko len sľubovalo a podpisovalo zmluvy, ktoré nakoniec ale nedodržiavali.... Ukrajina je toho viacnásobným príkladom....

     Nikto Rusko netlačil do toho, aby dodávalo za štandardné sumy. Pre Ukrajinu ale dokonca vyrúbili sumu ktorá prevyšovala medzinárodné sumy. Lebo neposlúchala Severnú Áziu.

     Koľko vládol Juščenko? Krátko. Väčšinu boli pri moci prokremeľskí politici. takže sa trápne neodvolávaj na nejakého Juščenka....

     Len tušíš? Alebo aj vieš? To, že Bush sľúbil Ukrajine vstup do NATO, vie o tom aj Bush? Dôkazy si nedodal....

     Špinavým hrám? Podľa teba je niečo špinavé na dohode Ruska a Nemecka?Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    23:33 31.07.2021

    Súdruh ? To fakt ? Poznáte troška plány pirátov, zelených...a iných ľavičiarov ?Pozor na to čo píšete , aby ste neboli na listine. Vážte každé slovo. V Rusku je kapitalizmus ...Zobrazit celý příspěvek

    Súdruh ? To fakt ? Poznáte troška plány pirátov, zelených...a iných ľavičiarov ?Pozor na to čo píšete , aby ste neboli na listine. Vážte každé slovo. V Rusku je kapitalizmus obdobný 80 rokom v USA.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     08:31 01.08.2021

     Rusko dnes je úplně jako USA 80. let až na malé detaily, jako že Reagan před volbami nestrčil Cartera do vězení, demokraté nebyli z voleb vyloučeni, USA neanektovaly kus Kanady a ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko dnes je úplně jako USA 80. let až na malé detaily, jako že Reagan před volbami nestrčil Cartera do vězení, demokraté nebyli z voleb vyloučeni, USA neanektovaly kus Kanady a americká ekonomika nebyla v rukou oligarchů spřátelených s prezidentem.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     16:30 01.08.2021

     Rabo, evidentne ti skutočný význam "súdruh" uniká..... "V prísnom čítaní však hovoríme o súdruhovi ako o rovnakom postavení v postavení ľudí. Vojenský podtext sa tu nedá ...Zobrazit celý příspěvek

     Rabo, evidentne ti skutočný význam "súdruh" uniká.....

     "V prísnom čítaní však hovoríme o súdruhovi ako o rovnakom postavení v postavení ľudí. Vojenský podtext sa tu nedá odstrániť, koncepcia sa interpretuje predovšetkým ako „súdruh v náručí“ alebo v boji. Keď sa pýtate, kto sú súdruhovia, mali by ste si pamätať na pôvod pojmu - sú zjednotení jednou úlohou a prípadne žijú spolu bojovníci. Nie je to nevyhnutne priatelia alebo priatelia, ale skôr kolegovia a podobne zmýšľajúci ľudia, ktorí sa k sebe navzájom správajú s prísnym rešpektom.

     Súdruhovia sú tí, ktorí sú spájaní nejakou spoločnou úlohou. Na internete sa tento termín najčastejšie nachádza vo fórach venovaných zbraniam, metódam prežitia v extrémnych situáciách." - https://sk.public-welfare.com/...

     No a keďže sme obaja na tomto fóre, sme súdruhovia.Skrýt celý příspěvek

  • demografie
   12:55 04.08.2021

   Nez se staty stredni a vychodni evropy pripojili na jine energovody, tak jsme byli neustale upozornovani na tuto moznost z Ruske strany. Tento rusky sum prestal az potom, co ...Zobrazit celý příspěvek

   Nez se staty stredni a vychodni evropy pripojili na jine energovody, tak jsme byli neustale upozornovani na tuto moznost z Ruske strany. Tento rusky sum prestal az potom, co vybudovali ostatni moznosti transportu.
   NS2 znamena posileni Nemeckeho a Ruskeho vlivu na ukor stredni a vychodni evropy.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:11 30.07.2021

  Pokud trasa NS 2 nevede přes polské území nebo teritoriální vody nemají do toho co kecat.
  A už vůbec ne vyhrožovat.

  Pokud trasa NS 2 nevede přes polské území nebo teritoriální vody nemají do toho co kecat.
  A už vůbec ne vyhrožovat.

  • RiMr71
   18:23 30.07.2021

   ...taky nechápu proč Polsko které v historii už několikrát agresivně napadlo mírumilovné Rusko i Německo, s takovou nechutí bere sbližování těchtou dvou holubic míru...

   ...taky nechápu proč Polsko které v historii už několikrát agresivně napadlo mírumilovné Rusko i Německo, s takovou nechutí bere sbližování těchtou dvou holubic míru...

   • Tesil
    19:11 30.07.2021

    To nemá nic společného s napadáním.Jenom pak může každý kdykoli prudit.Nevím proč by Rusko mělo brát ohledy na Polsko či Ukrajinu.
    Chápeš,ne?

    To nemá nic společného s napadáním.Jenom pak může každý kdykoli prudit.Nevím proč by Rusko mělo brát ohledy na Polsko či Ukrajinu.
    Chápeš,ne?

    • Torong
     19:27 30.07.2021

     Jistě. A stejně tak netuším, proč by Polsko mélo brát ohledy na Rusko.

     Jistě. A stejně tak netuším, proč by Polsko mélo brát ohledy na Rusko.

     • Tesil
      20:05 30.07.2021

      Nemusí brát ohledy,ale nemůže mluvit do toho kudy Rusko bude dodávat plyn,pokud se to netýká polského území. Jistě.Poplatky za ruský plyn nikoho neurážely. Mimochodem plynovod ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemusí brát ohledy,ale nemůže mluvit do toho kudy Rusko bude dodávat plyn,pokud se to netýká polského území.
      Jistě.Poplatky za ruský plyn nikoho neurážely.
      Mimochodem plynovod Jamal také obcházel Ukrajinu a nikdo neprotestoval.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:29 30.07.2021

      Ale ono se to týká Polského území...

      Ale ono se to týká Polského území...

     • Tesil
      22:42 30.07.2021

      Jakým způsobem?
      Spíše se to týká skandinávských států a ty vesměs souhlasily.

      Jakým způsobem?
      Spíše se to týká skandinávských států a ty vesměs souhlasily.

     • Torong
      09:12 31.07.2021

      Úplně jednoduše. NS2 byl budován s cílem obejít východoevropské země tak, aby mohly být vydírány tak jako to Rusko běžně dělá a přitom Německo nebylo tímto nijak postiženo. Takto ...Zobrazit celý příspěvek

      Úplně jednoduše. NS2 byl budován s cílem obejít východoevropské země tak, aby mohly být vydírány tak jako to Rusko běžně dělá a přitom Německo nebylo tímto nijak postiženo. Takto se to týká Polského území.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:19 31.07.2021

      Torong Objem plynu, který odebírá Německo je tak velký, že se NS2 vyplatí už jen z důvodu nižších nákladů na přepravu, údržbu a poplatky tranzitním zemím. Polsko samo už ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Objem plynu, který odebírá Německo je tak velký, že se NS2 vyplatí už jen z důvodu nižších nákladů na přepravu, údržbu a poplatky tranzitním zemím. Polsko samo už diverzifikovalo zdroje a využívá terminál pro dovoz plynu loděmi.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:30 31.07.2021

      Jistě. Polsko samo o sobě se o to snaží a zanedlouho opravdu bude na Rusku nezávislé v odběru plynu. Jenže jsou tu další země, jako je Ukrajina, Pobaltí, Slovensko... A ano, přesně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě. Polsko samo o sobě se o to snaží a zanedlouho opravdu bude na Rusku nezávislé v odběru plynu. Jenže jsou tu další země, jako je Ukrajina, Pobaltí, Slovensko... A ano, přesně jak říkáš. NS2 je plynovod přímo určený pro Němce. Aby mohli nerušeně odebírat plyn, až se Rusko rozhodne ukázat kdo je pánem ve východní Evropě.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:10 31.07.2021

      Takže podle tebe by trasa NS 2 měla probíhat přes všechny východoevropské státy,aby Rusko nemohlo nikoho vydírat. Obdivuhodná logika. Nejde jen o Rusko a Německo do projektu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže podle tebe by trasa NS 2 měla probíhat přes všechny východoevropské státy,aby Rusko nemohlo nikoho vydírat.
      Obdivuhodná logika.
      Nejde jen o Rusko a Německo do projektu jsou zapojeni i jiné subjekty, podílníky jsou mimo jiné rakouská společnost OMV, ke které se později připojili německá společnost EON, nizozemsko-britská společnost Shell nebo francouzská společnost Engie.
      Polsko opravdu nemá co kecat do tohoto projektu.
      Konečně i Spojené státy velkoryse vydaly souhlas.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:41 31.07.2021

      Torong My s Ruskem žádnou smlouvo o dodávkách plynu nemáme a pochybuji že je má Polsko. Nakupuje na Evropské energetické burze a tedy aby nás mohlo Rusko jakkoli vydírat muselo by ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      My s Ruskem žádnou smlouvo o dodávkách plynu nemáme a pochybuji že je má Polsko. Nakupuje na Evropské energetické burze a tedy aby nás mohlo Rusko jakkoli vydírat muselo by zatavit dodávky do celé Evropy. Hůř jsou na tom například Slovensko nebo Ukrajina kteří mají smlouvu přímo s Ruskem. Ovšem třeba Slováci mají možnost nakupovat stejně jako my.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:49 31.07.2021

      Tesil: Jenom to zbytečně obkecáváš. Rusko s Německem sinsamozřejmé můžou postavit extra plynovod. To i udělaly. Jenom přitom musí počítat s tím, že pokud bude Rusko vydírat ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil:
      Jenom to zbytečně obkecáváš. Rusko s Německem sinsamozřejmé můžou postavit extra plynovod. To i udělaly. Jenom přitom musí počítat s tím, že pokud bude Rusko vydírat východní Evropu hrozbou zastavení dodávek plynu a Německo se bude tvářit, že to nevidí, tak musí počítat s tím, že ta východní Evropa udělá adekvátní opatření. Nebo má se snad východní Evropa bezvýhradně podvolit Ruské vůli?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:58 31.07.2021

      Já na rozdíl od tebe uvádím jasné argumenty.Ty jenom pořád meleš něco o vydírání.
      Jasně to vysvětlil Scotty.

      Já na rozdíl od tebe uvádím jasné argumenty.Ty jenom pořád meleš něco o vydírání.
      Jasně to vysvětlil Scotty.

     • Torong
      21:33 31.07.2021

      Ale no tak Scotty... Nakupujeme na burze. To ano. Ale záleží kudy jdou trubky. Je to asi stejný nesmysl, jako zaplatit si za tzv. "zelenou" elektřinu a myslet si, že v zásuvce ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Scotty... Nakupujeme na burze. To ano. Ale záleží kudy jdou trubky. Je to asi stejný nesmysl, jako zaplatit si za tzv. "zelenou" elektřinu a myslet si, že v zásuvce nebudu mít ani watt z Dukovan...
      A další věc, pokud bude Ruskem ohrožena Ukrajina, jsme ohroženi i my, protože pak by Rusko sousedilo se Slovenskem...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:41 31.07.2021

      Torong
      Až zaříznou dodávky pro celou Evropu můžeme si začít dělat starosti. Pro nás může být celkem jedno kudy jdou trubky a ty trubky co jsou přes ČR stejně našemu státu nepatří.

      Torong
      Až zaříznou dodávky pro celou Evropu můžeme si začít dělat starosti. Pro nás může být celkem jedno kudy jdou trubky a ty trubky co jsou přes ČR stejně našemu státu nepatří.

     • Tesil
      21:48 31.07.2021

      V momentě, kdy bude plynovod dokončen, bude se na něj vztahovat evropská Směrnice o plynu, a bude se tudíž muset řídit evropským energetickým právem. Německý regulační úřad bude ...Zobrazit celý příspěvek

      V momentě, kdy bude plynovod dokončen, bude se na něj vztahovat evropská Směrnice o plynu, a bude se tudíž muset řídit evropským energetickým právem. Německý regulační úřad bude sledovat soulad se směrnicí (bezpečnost dodávek, přístup třetích stran, rozhodnutí o tarifech atd.) a Evropská komise bude moci vydat stanovisko. V případě nedodržení podmínek směrnice může EU přijmout příslušná opatření k zajištění souladu s evropským právem.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    23:39 31.07.2021

    A čo tak ČSR ? Polsko je skutočne chudáčik mierumilovný. Ono chce len kľud a nikdy nemalo velmocenské ambície. Všetci mu chcú len zle a ono len chce kľudne žiť. Mám rád Poliakov, ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo tak ČSR ? Polsko je skutočne chudáčik mierumilovný. Ono chce len kľud a nikdy nemalo velmocenské ambície. Všetci mu chcú len zle a ono len chce kľudne žiť. Mám rád Poliakov, ale 68. im neodpustím.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     07:35 01.08.2021

     Fakt? Za to, že je Rusové donutili zúčastnit se jejich okupace? Nevím proč tady taháš takhle zoufalé "argumenty". A ano, Polsko ooravdu chce jen klid. Proto buduje armádu a chystá ...Zobrazit celý příspěvek

     Fakt? Za to, že je Rusové donutili zúčastnit se jejich okupace? Nevím proč tady taháš takhle zoufalé "argumenty". A ano, Polsko ooravdu chce jen klid. Proto buduje armádu a chystá si pojistky pro případ problému. Akce Polska jsou pouze reakcemi na chování Némecka a Ruska. Polsko už totiž tu dohodu Ruska s Německem zažilo několikrát. Naposledy v roce 1939...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:28 30.07.2021

   Hm, a odkdy si Rusko láme hlavu s cizím územím? Pouze se mu může dostat toho co samo dělá...

   Hm, a odkdy si Rusko láme hlavu s cizím územím? Pouze se mu může dostat toho co samo dělá...

   • rabo123
    23:48 31.07.2021

    Samozrejme. Ako všetci. Polsko, Ukrajina, Slovensko..."utrie hubu" . No a členovia NS2 si namastia kapsy. Zelená EU nemá inú šancu. Česť našej práci. No a som zvedavý, kde ideme ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozrejme. Ako všetci. Polsko, Ukrajina, Slovensko..."utrie hubu" . No a členovia NS2 si namastia kapsy. Zelená EU nemá inú šancu. Česť našej práci. No a som zvedavý, kde ideme brať plechy na obrnené vozidlá ?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     07:37 01.08.2021

     Co to meleš? Četl sis vůbec na co reaguješ nebo jenom plevelíš diskuzi náhodnými slovy?

     Co to meleš? Četl sis vůbec na co reaguješ nebo jenom plevelíš diskuzi náhodnými slovy?

 • Krabat
  13:19 30.07.2021

  Menší úvaha, Polsko teda dle článku a možná i fakticky posiluje námořnictvo, aby mimo jiné mělo možnost blokovat obchodní cestu. Pokud by z nějakého důvodu Rusko odstavilo pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

  Menší úvaha, Polsko teda dle článku a možná i fakticky posiluje námořnictvo, aby mimo jiné mělo možnost blokovat obchodní cestu. Pokud by z nějakého důvodu Rusko odstavilo pozemní cestu nerostných surovin, tak eliminace blokujících lodí je v zájmu nejen Ruska, ale i cílových zemí.
  Je zajímavé, že "pouhý" dovoz surovin může mít potenciál postavit proti sobě "spojence" v NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   14:37 30.07.2021

   Ale no tak ... Odstavení dodávek surovin z Ruska by pro Evropu byla nepříjemnost, ale nijak zásadní. Zato Rusko by ztratilo velkou část příjmů státního rozpočtu. Cest surovin do ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale no tak ... Odstavení dodávek surovin z Ruska by pro Evropu byla nepříjemnost, ale nijak zásadní. Zato Rusko by ztratilo velkou část příjmů státního rozpočtu. Cest surovin do Evropy postupně přibývá a tím klesá vyděračský potenciál Ruska. Významnou roli zde hraje právě projekt trojmoří, v rámci kterého existuje spousta projektů s cílem diverzifikace energetických zdrojů, které se postupně realizují.
   A že je to i "zdvižený prst" Německu? Dostane se mu zprávy, že prosté ohledy na ostatní brát musí.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:32 30.07.2021

    Torong Závislost na Rusku je stále velká a nyní se do toho dostávají ve větší míře naši staří "kamarádi" němci a turci. Rusko se začíná orientovat ve větší míře i na asijské ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong
    Závislost na Rusku je stále velká a nyní se do toho dostávají ve větší míře naši staří "kamarádi" němci a turci.
    Rusko se začíná orientovat ve větší míře i na asijské zákazníky jako je Čína, Korea, Vietnam.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:56 30.07.2021

     Ale kdepak. Největší podíl energetických surovin je zatím skutečně z Ruska. Zatím. Do několika let nebude. A, že se Rusko orientuje i na jiné zákazníky? A co jako? Ono Rusku ani ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale kdepak. Největší podíl energetických surovin je zatím skutečně z Ruska. Zatím. Do několika let nebude. A, že se Rusko orientuje i na jiné zákazníky? A co jako? Ono Rusku ani nic jiného nezbude. Akorát to bude mít tu chybu, že Čína rozhodně nebude platit tolik co Evropa, taky diverzifikuje zdroje, Vietnam zase není tak bohatý a Jižní Korea je nevytrhne.
     Navíc nejde o to nekupovat plyn a ropu z Ruska. Jde o to, aby Rusko nemohlo plyn a ropu používat k vydírání a prosazování svých zájmů. Energetická bezpečnost se tomu říká.Skrýt celý příspěvek

     • rabo123
      00:05 01.08.2021

      A bude z kade pán Torong? Mladý pán, ja Vám garantujem, že budeme na Rusku ešte viac závislí ako dnes. A vite prečo, lebo nie Rusko, ale eko a to je prúser a Rusko nám to dá. Pán ...Zobrazit celý příspěvek

      A bude z kade pán Torong? Mladý pán, ja Vám garantujem, že budeme na Rusku ešte viac závislí ako dnes. A vite prečo, lebo nie Rusko, ale eko a to je prúser a Rusko nám to dá. Pán Torong NS2 je začiatok , ale nie koniec. Budeme brať od arabov, čo ....Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:51 01.08.2021

      Rabo Rabo... Doufám, 6 tě aspoň platí, protože jestli opravdu věříš tomu co píšeš, tak je to smutné... Ano, skutečně můžeme nakupovat i od arabů. Jsou spolehlivější než Rusové a ...Zobrazit celý příspěvek

      Rabo Rabo... Doufám, 6 tě aspoň platí, protože jestli opravdu věříš tomu co píšeš, tak je to smutné...
      Ano, skutečně můžeme nakupovat i od arabů. Jsou spolehlivější než Rusové a kromě peněz nic nechcou. Další plynovod se staví z Izraele. Terminály na lng se staví po celé Evropě...
      Znovu specialně pro tebe: nejde o to, přestat odebírat plyn od Ruska. Jde o to, udržet Rusko v patřičných mezích, aby ho nenapadlo používat plyn jako zbraň, tak jak to už mnohokrát udělalo. A z tohoto pohledu bude za pár let Evropa na Rusku nezávislá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:55 01.08.2021

      Torong
      Souhlas, až na to, že arabové nechtějí nic než peníze. Oni za ty peníze šíří islám do Evropy a dotují vše, včetně extremismu. Ti s námi mají plány jako němci za války.

      Torong
      Souhlas, až na to, že arabové nechtějí nic než peníze. Oni za ty peníze šíří islám do Evropy a dotují vše, včetně extremismu. Ti s námi mají plány jako němci za války.

     • The88
      09:19 02.08.2021

      Torong: ad "Ano, skutečně můžeme nakupovat i od arabů. Jsou spolehlivější než Rusové a kromě peněz nic nechcou." Slysel jste nekdy o palivove krizi? Spolehlivejsi dodavatel bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: ad "Ano, skutečně můžeme nakupovat i od arabů. Jsou spolehlivější než Rusové a kromě peněz nic nechcou."

      Slysel jste nekdy o palivove krizi? Spolehlivejsi dodavatel bylo teda zatim SSSR/Rusko. Alespon pro Evropu. Pro USA by to byla asi Kanada, Mexiko a USA samotne.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:33 02.08.2021

      The88 Myslíš tu v roce 1978? To je za celo dobu jediný exces ze strany Arabů. Zato Rusko v posledních 25-ti letech zastavilo dodávky nékolikrát. Ne. Fakt nejsou spolehlivéjší. A ...Zobrazit celý příspěvek

      The88
      Myslíš tu v roce 1978? To je za celo dobu jediný exces ze strany Arabů. Zato Rusko v posledních 25-ti letech zastavilo dodávky nékolikrát. Ne. Fakt nejsou spolehlivéjší. A ano, západ (hlavně Némecko) se proti tomu pojistil NS2. Rusko tak může vydírat vých. Evropu aniž by záp. Evropa byla bez plynu.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      11:26 02.08.2021

      Torong: 1973 a 1979. A slo o cilene embargo, ne par dni odstavky nejakeho z plynovodu. Posledni problem byl tranzit pres UA, kde se odebiral plyn urceny pro EU. S NS2 tohle ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: 1973 a 1979. A slo o cilene embargo, ne par dni odstavky nejakeho z plynovodu. Posledni problem byl tranzit pres UA, kde se odebiral plyn urceny pro EU. S NS2 tohle odpadne.

      Nevim, koho pocitate do vychodni evropy, ale minimalne CR muze bez problemu brat plyn z Nemecka, Slovensko a Polsko pravdepodobne taky.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:46 02.08.2021

      Ale no tak... NS2 nemá dostatečnou kapacitu na to, aby nahradil všechny zbylé plynovody. Zvlášť poté co Německo velmi zvýší spotřebu plynu po odstavení uhelných elektráren. NS2 ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak... NS2 nemá dostatečnou kapacitu na to, aby nahradil všechny zbylé plynovody. Zvlášť poté co Německo velmi zvýší spotřebu plynu po odstavení uhelných elektráren. NS2 bude stačit akorát tak pro tu záp. Evropu. Némecko pak s velkou lítostí oznámí, že by velmi rádo pomohlo, ale plyn jim vystačí akorát pro ně... A ano, vím o co šlo v případě ropné krize. Ale jak jsi sám napsal jde o jediné případy a po dalších 42 let se to neopakovalo. Za to Rusko tohle použilo během posledních 20-ti let několikrát. Někde výše v diskuzi je výčet.Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    23:57 31.07.2021

    Pre mňa je záhada, že kto Vám dáva plusy ? Píšete úplné blbosti . Vy ani netušíte o čom píšete. Ste od Jandáka ? Kde chce EU zohnať dostatok plynu ? Od Arabov ? Zlaté Rusko. Od ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre mňa je záhada, že kto Vám dáva plusy ? Píšete úplné blbosti . Vy ani netušíte o čom píšete. Ste od Jandáka ? Kde chce EU zohnať dostatok plynu ? Od Arabov ? Zlaté Rusko. Od USA? Za tie ceny ?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:56 01.08.2021

     aby Vám nebylo záhadou odkud máte 4. mínus, tak ode mne.

     aby Vám nebylo záhadou odkud máte 4. mínus, tak ode mne.

    • Torong
     10:11 01.08.2021

     rabo123: Tebe fakt baví hádat se o něčem co jsem nepsal,že? Milý rabo, od Ruuska se samozřejmě plyn bude odebírat dál. Jen ne v takovém množství a Evropa na něm nebude závislá. ...Zobrazit celý příspěvek

     rabo123:
     Tebe fakt baví hádat se o něčem co jsem nepsal,že? Milý rabo, od Ruuska se samozřejmě plyn bude odebírat dál. Jen ne v takovém množství a Evropa na něm nebude závislá. Rusko prostě bude muset zapomenout na to, že bude plynem někoho vydírat.Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
     21:50 01.08.2021

     Byt to na mne, tak za slovne spojenie "zlate Rusko" by som daval bann na forum a nejaky ten mesiac verejno-prospesnych prac k tomu. Kedze to na mne nie je, mas odomna iba minus. ...Zobrazit celý příspěvek

     Byt to na mne, tak za slovne spojenie "zlate Rusko" by som daval bann na forum a nejaky ten mesiac verejno-prospesnych prac k tomu.
     Kedze to na mne nie je, mas odomna iba minus.

     Mozes tu repovat kraviny iba vdaka tomu, ze tu Rusko nema vplyv, aky malo 30 rokov dozadu. Ked tu ten vplyv znova ziska, tak budeme mavat Putinovi vlajockami mieru a citat basnicky z novej e-pravdy - bez moznosti komentara.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:24 30.07.2021

  Tieto nové fregaty nahradia alebo doplnia staršie lode triedy Oliver Hazard Perry?

  Tieto nové fregaty nahradia alebo doplnia staršie lode triedy Oliver Hazard Perry?

  • Nesher
   15:28 30.07.2021

   Nahradí, OHP má MW velký problém udržet v operace schopném stavu. Osobně si myslím, že Poláci opakují předválečné chyby, tehdy také měli relativně velké a drahé lodě ...Zobrazit celý příspěvek

   Nahradí, OHP má MW velký problém udržet v operace schopném stavu.
   Osobně si myslím, že Poláci opakují předválečné chyby, tehdy také měli relativně velké a drahé lodě (torpédoborce), ale pak jim stejně k ničemu nebyly. Většinu jim Němci bez problémů potopili a zachránilo se jen to co poslali už před válkou do GB (operace Peking).
   Podle mě by udělali lépe kdyby místo velkých a drahých fregat koupili menší korvety (na Balt zcela postačující), měli bych jich více a práci by zastali stejnou.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    18:45 30.07.2021

    Niezupełnie tak było. Polska Marynarka wojenna w II Rzeczpospolitej była budowana z myślą o konflikcie z ZSRR. Niszczyciele, duży stawiacz min (ORP Gryf) i okręty podwodne (z ...Zobrazit celý příspěvek

    Niezupełnie tak było.
    Polska Marynarka wojenna w II Rzeczpospolitej była budowana z myślą o konflikcie z ZSRR.
    Niszczyciele, duży stawiacz min (ORP Gryf) i okręty podwodne (z zdolnością do stawiania min) miały "zamknąć" Flotę Bałtycką w Zatoce Fińskiej...

    To co miało sens w wojnie z ZSRR nie miało sensu w wojnie z Niemcami.
    Ten sam "dylemat" ma Polska obecnie.
    Nie możemy zbudować sił morskich które "wykonają zadanie" w każdym z potencjalnych scenariuszy.
    Było o tym w poprzednich artykułach.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:25 30.07.2021

     Jediný scénář, který připadá v úvahu je válka s Ruskem. Válka je jediný způsob jak by mohlo Rusko v našem regionu něco reálně prosadit proti naší vůli. Rusku totiž zcela chybí ...Zobrazit celý příspěvek

     Jediný scénář, který připadá v úvahu je válka s Ruskem. Válka je jediný způsob jak by mohlo Rusko v našem regionu něco reálně prosadit proti naší vůli. Rusku totiž zcela chybí "soft power". Ani vy ani my Rusko k ničemu vlastně nepotřebujeme. V takovém případě by takových 5 moderních korvet (stály by cca stejně jako tři fregaty), doplněné o rychlé raketové čluny, kvalitní minolovky a dvě či tři menší ponorky udělaly více práce než tři velké a drahé lodě. Balt je v podstatě vnitrozemské moře, navíc vedli byste v podstatě obrannou válku. Na to je lepší mít víc menších lodí než méně těch větších. Už proto, že čím dražší a "prestižnější" systém, tím větší obává ho nasadit, abych o něj nepřišel.
     Válka s Německem je nesmysl, pokud by se vztahy s SRN vyhrotili natolik, že by hrozila válka, tak bude úplně stačit pokud by Německo zavedlo embargo na polské zboží a prosadilo ho v rámci EU, což by bez problémů zvládlo. Do půl roku byste to vzdali, bez výstřelu.
     Bohužel ležíme mezi Německem a Ruskem, s tím nic nenaděláme a musíme se v tom nějak naučit fungovat. To znamená si vybrat, Německo nás živí a ve vztahu s ním vždy budeme tahat za kratší konec. A jak říká stará moudrost, když budeme dělat politiku proti Německu, bude Německo dělat politiku proti nám, což si nemůžeme dovolit. Tak to prostě je.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:53 31.07.2021

      Ale no tak Neshere... Zase ta hlava v Německém zadku? Ono by jako protiopatření docela stačilo, kdyby Poláci (jsou na to dost patrioti) odešli z pracovních míst v Německu. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Neshere... Zase ta hlava v Německém zadku? Ono by jako protiopatření docela stačilo, kdyby Poláci (jsou na to dost patrioti) odešli z pracovních míst v Německu. A myslím, že by Němci měli najednou poněkud problém se zdravotními sestrami, kamionovou dopravou, ale i řadou dalších oborů.
      Ano jsme mezi Německem a Ruskem, ale ro neznamená, že musíme panáčkovat a dávat pac jako hodný pejsek, aby nám Německo hodilo ohlodanou kost. Tu od nich dostáváme tak jako tak a nic lepšího nedostaneme ikdybychom se chovali sebevíc servilně.
      A co se týká Ruska... Jsi hodné naivní. Oni "softpower" mají. A silný. Už mají pozice na hradě a počkej si co se bude dít při volbě příštího prezidenta. A nejen tohle. Rusové už mají kolem prstu omotaných minimálně 30% našich občanů. Prakticky ovládli internet, hlavně diskuze. Osobně jsem byl svědkem jak člověk, který byl režimem šikanován, velmi dobře znal realitu života před rokem 89, po pár týdnech sledování youtube a diskuzí otočil o 180 stupňů, minulý režim vychvaluje a Rusy považuje za naši jedinou záchranu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:43 31.07.2021

      Torong
      Slyšel jste někdy o prázdném sudu který nejvíc duní....

      Torong
      Slyšel jste někdy o prázdném sudu který nejvíc duní....

     • Torong
      21:37 31.07.2021

      Scotty: Je hodně těžké i jen připustit, že Německo není hodný tatínek, který nás chrání před zlým svétem,že? Bohužel tohle jsou fakta. Svét se ku....ky změnil od půlky devadesátých ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Je hodně těžké i jen připustit, že Německo není hodný tatínek, který nás chrání před zlým svétem,že? Bohužel tohle jsou fakta. Svét se ku....ky změnil od půlky devadesátých let. Pro Německo je daleko důležitější domluvit se s Ruskem. A pokud my máme být ta cena, tak ji klidně zaplatí. Z cizího krev neteče.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:52 31.07.2021

      Torong Pokud by nám chtělo Německo škodit tak nás můžou tak ekonomicky posrat že si ta ani nedokážeme představit. Nicméně i když naše země nají na různé problémy různé pohledy, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Pokud by nám chtělo Německo škodit tak nás můžou tak ekonomicky posrat že si ta ani nedokážeme představit. Nicméně i když naše země nají na různé problémy různé pohledy, tak svého naprosto dominantního postavení politicky nezneužívají. Německo se chce tak moc spojit s Ruskem až přesvědčili Američany aby si u nich nechali svojí armádu, která je před těmi Rusy prakticky chrání....
      Rusové chtějí dodávat plyn do bohaté Evropy (ideálně bez tranzitních zemí) a my ho chceme kupovat. Just Business.

      Jinak ta moje poznámka směřovala k těm údajným 30% fanoušků Ruska u nás.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:05 01.08.2021

      Scotty z geopolitického hlediska jsme pro Němce, potažmo Francii a Rusko pouhé zboží na prodej. Otázkou je pouze cena. A pokud se amíci začnou více soustředit na svůj vztah s ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      z geopolitického hlediska jsme pro Němce, potažmo Francii a Rusko pouhé zboží na prodej. Otázkou je pouze cena. A pokud se amíci začnou více soustředit na svůj vztah s Čínou, tak se budeme muset o sebe umět postarat sami. Bez němců a francouzů.
      Bělorusko se brzy z "rasových" důvodů přejmenuje na Rusko a Ukrajina bude více odříznuta. Na západě Ukrajiny se tak klidně může stát, že tam povede po delší době Polsko-Maďarská hranice (viz Operace Sochor, kterou poláci vedli v roce 1938)Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:38 01.08.2021

      Scotty: Tentokrát naprosto souhlasím s Flankerem. Minmálně s tou první částí. V podstatě se opakuje situace z 30-tých let min. století. Jen důvody jsou lehce jiné. Francie, Německo ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Tentokrát naprosto souhlasím s Flankerem. Minmálně s tou první částí. V podstatě se opakuje situace z 30-tých let min. století. Jen důvody jsou lehce jiné. Francie, Německo a Rusko si zase rozdělují vliv v Evropě a pro nás to nic dobrého neznamená.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  12:08 30.07.2021

  Na ten článek : "Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše." jsem zvědavý, asi si pořídím dočasně prémium!

  Na ten článek : "Nord Stream 2: Střední a východní Evropa jako provincie Německé říše." jsem zvědavý, asi si pořídím dočasně prémium!

 • Torong
  11:36 30.07.2021

  Výborně. Aspoň někdo se stará o nezávislost střední Evropy. Je skutečně ostuda, že v ČR neexistuje ani diskuze o pozici a úloze ČR v geopolitické situaci Evropy.

  Výborně. Aspoň někdo se stará o nezávislost střední Evropy. Je skutečně ostuda, že v ČR neexistuje ani diskuze o pozici a úloze ČR v geopolitické situaci Evropy.

  • Krabat
   11:52 30.07.2021

   To je prosté, ČR nemá jasně definovanou zahraniční politiku a ani vlastní zájmy. Proto tak často podléháme zahraničním zájmům. ČR ztratila elity. A silným hráčům, kteří na nás mají ...Zobrazit celý příspěvek

   To je prosté, ČR nemá jasně definovanou zahraniční politiku a ani vlastní zájmy. Proto tak často podléháme zahraničním zájmům. ČR ztratila elity. A silným hráčům, kteří na nás mají vliv to takhle vyhovuje.
   A aby toho nebylo málo, vypěstovali jsme si za ta staletí takovou blbou vlastnost a tu, že se rádi podřizujeme. Všimněte si, že vy sám nepíšete o českých zájmech, ale o české úloze. Zcela automaticky a intuitivně přijímáte podřízenou roli.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    12:41 30.07.2021

    Špatně. Každý stát má v geopolitické určitou úlohu/zodpovědnost. Ta vyplývá samozřejmě z jeho zájmů, ale i polohy a ze zájmů okolních států. Například u toho Polska je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Špatně. Každý stát má v geopolitické určitou úlohu/zodpovědnost. Ta vyplývá samozřejmě z jeho zájmů, ale i polohy a ze zájmů okolních států. Například u toho Polska je to zodpovědnost za Balt. Tak, aby jeho prostřednictvím nemohlo Rusko diktovat střední Evropě své zájmy. A Polsko tuto úlohu plní, nebo se o to alespoň snaží, viz. tento článek. Pokud nutně potřebuješ definovat nějaký náš zájem, pak základním zájmem ČR je zůstat nezávislým na Ruské vůli.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   17:44 30.07.2021

   Výborně?Polsko se stará pouze samo o sebe.Chtějí využít kapacity svých terminálů na zkapalněný zemní plyn.

   Výborně?Polsko se stará pouze samo o sebe.Chtějí využít kapacity svých terminálů na zkapalněný zemní plyn.

   • Torong
    07:58 31.07.2021

    Jistě, že se stará o sebe. A tím také o nás. Jednak tím, že znemožní Rusku vydírat pomocí dodávek plynu a jednak tím, že staví terminály, které umožní diverzifikovat dodávky plynu ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě, že se stará o sebe. A tím také o nás. Jednak tím, že znemožní Rusku vydírat pomocí dodávek plynu a jednak tím, že staví terminály, které umožní diverzifikovat dodávky plynu pro Evropu. Ono Tesile to není jen Polsko. Terminály k velké nelibosti Ruska staví i Pobaltské země, Chorvatsko a další. Staví se plynovod z Izraele....Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     20:18 31.07.2021

     No to je v pořádku ať staví.Jenom doufám,že z těch terminálů plyn poputuje přes Ukrajinu.
     Pokud jde o zkapalněný plyn,tam je cena pořád přece jen o něco vyšší.

     No to je v pořádku ať staví.Jenom doufám,že z těch terminálů plyn poputuje přes Ukrajinu.
     Pokud jde o zkapalněný plyn,tam je cena pořád přece jen o něco vyšší.

     • Torong
      21:45 31.07.2021

      Jistě, že poputuje. Na to jsou projekty v rámci Trojmoří... A ano, cena je o néco vyšší. Ale jako páka na Rusko to bude dobré. Bude muset držet ceny nízko a spolehlivě dodávat, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě, že poputuje. Na to jsou projekty v rámci Trojmoří... A ano, cena je o néco vyšší. Ale jako páka na Rusko to bude dobré. Bude muset držet ceny nízko a spolehlivě dodávat, pokud nebude chtít přijít o veškerý kšeftSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:08 30.07.2021

  Chápu to správně, že pro eliminaci NS2 postačí dvě salvy hlubinných bomb, nebo ještě lépe jedna nenápadná mise podmořských robotů ?

  Chápu to správně, že pro eliminaci NS2 postačí dvě salvy hlubinných bomb, nebo ještě lépe jedna nenápadná mise podmořských robotů ?

  • Miroslav
   10:37 30.07.2021

   Ja si myslím, že to sa týka akéhokoľvek energovodu vrátane Družby. Áno, zastavenie dodávok ropy a plynu by spôsobilo veľké problémy v Európe, ale rozhodne nie existenčné. Šlo by ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja si myslím, že to sa týka akéhokoľvek energovodu vrátane Družby. Áno, zastavenie dodávok ropy a plynu by spôsobilo veľké problémy v Európe, ale rozhodne nie existenčné. Šlo by skôr o zníženie komfortu.

   U nás v meste sa napríklad diverzifoval zdroj tepla. Okrem plynových kotolní sa postavila kogeneračná jednotka kde sa spaľuje drevo. Hej, ochranári sú z toho na nervy ale aj prípade úplného zastavenia dodávok plynu nepomrzneme a aj nejakú elektriku to dokáže vyrobiťSkrýt celý příspěvek

   • Torong
    11:40 30.07.2021

    No, Evropě až tak ne. Pro Evropu by to bylo spíše snížení komfortu. Zato Rusku by to nadělalo vrásky. Takže jde o jasný signál Rusku, že podle jeho not se hrát opravdu nebude.

    No, Evropě až tak ne. Pro Evropu by to bylo spíše snížení komfortu. Zato Rusku by to nadělalo vrásky. Takže jde o jasný signál Rusku, že podle jeho not se hrát opravdu nebude.

   • The88
    09:15 02.08.2021

    To je dneska. Za par let bude plyn hlavnim zimnim zdrojem elektriny (formalne zaloha za OZE). A tam by zavrene plynove kohoutky z Ruska byly vetsi problem. Zrejme proto se hlavni ...Zobrazit celý příspěvek

    To je dneska. Za par let bude plyn hlavnim zimnim zdrojem elektriny (formalne zaloha za OZE). A tam by zavrene plynove kohoutky z Ruska byly vetsi problem. Zrejme proto se hlavni green-fanatici (Nemecko) nechteji vystavovat hastereni Polaku s Rusakama a postavili si primej plynovod.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     09:39 02.08.2021

     Ano, a proto se vých. Evropa připravuje jak výstavbou terminálů na lng a jednak jako teď Polsko na na přímou vojenskou akci. A nejde tady o néjaké hašteření jak se snažíš ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, a proto se vých. Evropa připravuje jak výstavbou terminálů na lng a jednak jako teď Polsko na na přímou vojenskou akci. A nejde tady o néjaké hašteření jak se snažíš podsouvat. Jde o to, že Rusko používá plyn jako nátlak na vých. Evropu stylem "chcete plyn? Tak budete poslouchat!" A tomu je třeba zabránit.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      11:30 02.08.2021

      Po pravde receno, tenhle "natlak" je slyset jen ze dvou stran: od "pratel Ruska" a od nepratel Ruska :-D. Jedni tim radoby demonsteuji ruskou silu a velkorysost, ze nam milostive ...Zobrazit celý příspěvek

      Po pravde receno, tenhle "natlak" je slyset jen ze dvou stran: od "pratel Ruska" a od nepratel Ruska :-D. Jedni tim radoby demonsteuji ruskou silu a velkorysost, ze nam milostive prodavaji svuj uzasnej plyn. A druzi tim strasi, ze nas Rusko bude vydirat.

      Kdybychom misto vyhazovani penez na OZE postavili 5 dalsich jadernych elektraren (zhruba stejne nakladne), nemuseli jsme tohle PL-RU pomerovani prirozeni vubec resit. Uran mame mimochodem vlastnimSkrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:02 02.08.2021

      Bohužel nejde o hašteření PL-RU. Situace se radikálně mění... Ale kdo nechce nevidí a žije si svůj sen o jednotné EU složené ze samých rovnoprávných států....

      Bohužel nejde o hašteření PL-RU. Situace se radikálně mění... Ale kdo nechce nevidí a žije si svůj sen o jednotné EU složené ze samých rovnoprávných států....

  • The88
   13:28 31.07.2021

   A kdyz Polsko znici rusko-nemeckej plynovod, ti dva budou sedet s rukama v kline? Proc by v odvede nebombardovali treba polsky terminaly na LNG, nebo elektrarny?

   A kdyz Polsko znici rusko-nemeckej plynovod, ti dva budou sedet s rukama v kline? Proc by v odvede nebombardovali treba polsky terminaly na LNG, nebo elektrarny?

   • Torong
    14:06 31.07.2021

    Protože by to znamenalo válku? Ostatně Polsko nic ničit nebude. Pokud se ovšem Rus bude chovat slušně a nebude vydírat surovinami, tak jak to v minulosti už mnohokrát udělalo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Protože by to znamenalo válku? Ostatně Polsko nic ničit nebude. Pokud se ovšem Rus bude chovat slušně a nebude vydírat surovinami, tak jak to v minulosti už mnohokrát udělalo. Tohle je prostě pojistka.Skrýt celý příspěvek

    • The88
     09:12 02.08.2021

     Aha, a zniceni plynovodu by byl jaky akt, kdyz valku by vyvolala az odveta?

     Aha, a zniceni plynovodu by byl jaky akt, kdyz valku by vyvolala az odveta?

     • Torong
      09:43 02.08.2021

      A přerušení dodávek eneegetických surovin snad není válečný akt? Pokud diplomatické snahy o nápravu selžou tak co? Má odpojený stát mlčet a podřídit se Ruské vůli?

      A přerušení dodávek eneegetických surovin snad není válečný akt? Pokud diplomatické snahy o nápravu selžou tak co? Má odpojený stát mlčet a podřídit se Ruské vůli?

     • Torong
      09:44 02.08.2021

      Jinak opět čteš jen co se ti hodí. Psal jsem, že jde o pojistku. Pokud se Rusko bude chovat jako civilizovaná země, není důvod něco ničit ...

      Jinak opět čteš jen co se ti hodí. Psal jsem, že jde o pojistku. Pokud se Rusko bude chovat jako civilizovaná země, není důvod něco ničit ...

     • The88
      11:34 02.08.2021

      A proc bys nicil plynovod, kterym nic netece ("přerušení dodávek eneegetických surovin"). Nebo jako ze pokud by Rusko prestalo dodavat do Polska, tak Polsko znici plynovod do ...Zobrazit celý příspěvek

      A proc bys nicil plynovod, kterym nic netece ("přerušení dodávek eneegetických surovin"). Nebo jako ze pokud by Rusko prestalo dodavat do Polska, tak Polsko znici plynovod do Nemecka? To by si urcite hned nemcoury ziskali na svoji stranu... Jinak by to bylo asi poprve, co by jeden stat napadl druhy proto, ze mu ten prvni odmitl neco prodat. Snad mozna krome Mexicko-Americke valky, kde ale slo o prodej uzemi.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:33 02.08.2021

      The88 Hele, nemyslím si, že jsi hlupák, tak ho ze sebe nedělej. Je to trapné a nedůstojné pro tebe i pro ostatní. Přečti si znovu co jsem psal, pokud to potřebuješ tak pomalu a ...Zobrazit celý příspěvek

      The88
      Hele, nemyslím si, že jsi hlupák, tak ho ze sebe nedělej. Je to trapné a nedůstojné pro tebe i pro ostatní. Přečti si znovu co jsem psal, pokud to potřebuješ tak pomalu a nékolikrát. Je tam vše...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...