Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Vizualizace fregaty Type 26 /  BAE Systems

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. Fregaty nahradí v britském námořnictvu starší fregaty Type 23. Hlavním posláním Type 26 se stane ochrana letadlových lodí třídy Queen Elizabeth.

Největší lodí Královského námořnictva (Royal Navy) je vrtulníková výsadková loď HMS Ocean (21 500 t), dále dvě výsadkové lodě třídy Albion (19 560 t).

Hlavní bojovou sílu Královského námořnictva představuje šest torpédoborců Type 45 třídy Daring (8500 t) a 13 fregat Type 23 třídy Duke (4900 t). Právě Type 23, které začaly vstupovat do služby v roce 1989, postupně nahradí nové fregaty Type 26.

Posláním fregat Type 23 a Type 26 je ochrana výsadkových lodí a především obou letadlových lodí třídy Queen Elizabeth. Hlavním úkolem fregat Type 23 a Type 26 je boj proti ponorkám a poskytování protivzdušné obrany (PVO) bojovému svazu lodí. Samozřejmě nová fregata Type 26 dostane nejen výkonnější zbraně pro protiponorkový boj a PVO, ale také pro údery na pozemní a hladinové cíle.

Program vývoje lodí Type 26 začal již v roce 1998, ale následně byl přepracován a kvůli finančním problémům o řadu let odsunut. První várku tří fregat Type 26 za 3,7 miliardy liber (110 miliard Kč) britské ministerstvo obrany objednalo u BAE Systems před několika dny. Celkově se počítá s výstavbou osmi lodí Type 26. Později začne stavba fregat Type 31 - jednoduší a levnější verze high-end fregat Type 26.

Stavba nových fregat je možná díky většímu rozpočtu britského ministerstva obrany. Podle dokumentu The Defence Equipment Plan 2016 ministerstvo obrany plánuje do roku 2026 za nákup nové techniky, zbraňových systémů a vybavení utratit 178 miliardy liber (5,3 bilionu Kč).

Samotná stavba osmi nových lodí Type 26 byla schválena ve strategickém dokumentu 2015 Strategic Defence and Security Review (SDSR). Dokument SDSR všeobecně popsal obranou strategii Velké Británie do roku 2025, označil hlavní hrozby pro Spojené království a také nutné schopnosti, které jsou nutné pro eliminaci zmíněných hrozeb.

Objednávka lodí Type 26 má také značný význam v diskuzi o případné nezávislosti Skotska na Velké Británii. Lodě Type 26 se staví v loděnicích na skotské řece Clyde u města Glasgow. Pokud by loděnice musely být uzavřeny z nedostatku zakázek od Královského námořnictva, podkope to britskou argumentaci, podle níž Skotsko přímo profituje z toho, že je součástí Velké Británie.

Například v roce 2013 skotská odborová ústředna GMB, která má hlavní postavení v loděnicích na Clyde a je třetí největší odborovou ústřednou ve Skotsku, oznámila, že odmítá nezávislosti Skotska na Británii. To rozhněvalo skotské nacionalisty a zdůraznilo význam loďařství pro celou kauzu. Londýn právě v roce 2013 oznámil, že pokud se Skotsko oddělí, rozhodnutí stavět ve skotských loděnicích fregaty Typ 26 bude přehodnoceno.

Dodejme, že GMB chrání také zájmy pracovníků ve skotských loděnicích Rosyth, kde se staví obě letadlové lodě třídy Queen Elizabeth.

Podle ministerstva obrany mají díky současné objednávce a budoucím plánům výstavby mít loděnice na řece Clyde dostatek práce až do roku 2035. Trochu nadneseně řečeno se tak zdá, že objednávka lodí Type 26 zabránila odtržení Skotska od Británie.

Samotná fregata Type 26 je projektována na výtlak 6900 t ( + 8000 t v bojové konfiguraci). Pohon lodí zajišťuje plynová turbína MT30. Maximální rychlost lodě je 48 km/h a dosah s vlastním palivem 13 000 km.

Hlavní výzbroj PVO bude tvořit 48 střel Sea Ceptor s dosahem 25 km. Ve vývoji jsou i odvozené střely s doletem 45 km. Pro útoky na hladinové a pozemní cíle loď získá 24 vertikálních šachet pro střely Tomahawk (pro útoky na pevninu), ASROC (proti ponorkám) a LRASM (proti lodím).

Hlavní hlavňovou výzbroj představuje námořní kanón Mk 45 ráže 127 mm s rychlosti palby až 20 ran za minutu. Dodejeme, že firmy BAE Systems a Leonardo pracují na nové naváděné munici ráže 127 mm (založené na munici řady Vulcano), která má mít až třikrát větší dostřel než stávající munice ráže 127 mm. Lodě s novou municí tak mohou ničit bodové cíle na vzdálenost cca 60 km.

Fregaty Type 26 pojmou také dva vrtulníky Wildcat nebo Westland Merlin - ty mohou nést protilodní střely nebo torpéda.

Zdroj: UK Defence Journal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo

Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...

Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke ...

Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla

Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...

Jak proběhne válka Velké Británie a Španělska o Gibraltar?

Již několik století se Španělsko a Velká Británie sváří o necelých 7 km2 na jihu Iberského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jara
    09:32 18.07.2018

    Hms Diamond má znovu potíže po měsíci co opustil opravny, stále asi potíže z novocyklovými turbínami, co vím měnil se výměník na vstupu jako první fáze odstranění neduhu ...Zobrazit celý příspěvek

    Hms Diamond má znovu potíže po měsíci co opustil opravny, stále asi potíže z novocyklovými turbínami, co vím měnil se výměník na vstupu jako první fáze odstranění neduhu přehřívání, Rolls-Royce stále asi pracuje na nových turbinách.
    Doufejme, že to do příchodu type 26 vyřeší ta má mít stejný systém pohonu.

    Zajímal by mne ten “nový” cyklus na turbinách v Type 45, jestli má někdo odkaz na nějáké zdroje, předem děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    22:50 03.06.2018

    1) Britské královské námořnictvo (RN) zatím podložilo životnost protilodního systému GWS 60/Harpoon Block 1C na fregatách Type 23 (třída Duke) a torpédoborcích Type 45 (třída ...Zobrazit celý příspěvek

    1)

    Britské královské námořnictvo (RN) zatím podložilo životnost protilodního systému GWS 60/Harpoon Block 1C na fregatách Type 23 (třída Duke) a torpédoborcích Type 45 (třída Daring) do roku 2020. Dále hledá možnosti jak to prodloužit i za rok 2020.

    2)

    Podle informací z roku 2013 budou (už jsou?) 4 ze 6 torpédoborců Type 45 vybaveny systémy Harpoon, které byly sejmuty ze čtveřice fregat Type 22 Batch 3 (třída Broadsword, vyřazeny v roce 2011, sešrotovány v roce 2013?). Zatím je známa instalace na HMS Daring (D32) a HMS Duncan (D37).


    3)

    V dlouhodobém horizontu chtějí Britové své lodní a letecké střely Harpoon a Storm Shadow nahradit ve společném programu s Francouzi, kteří chtějí nahradit zase Exocet a SCALP EG. Dohoda o zahájení první etapy vývoje byla podepsána v roce 2017. Pokud to vyjde, tak vstup do služby bude až 2030+.

    4)

    US NAVY se také pohnula. V FY2019 objedná minimálně 52 (až 100) modernizační kitů na verzi Block II+ pro své střely Harpoon Block I. Aktuálně US NAVY vybrala v květnu 2018 norské střely NSN jako zahorizontální protilodní výzbroj pro plavidla LCS (a později i FFG(X). Firma Raytheon (hlavní americký dodavatel) právě podepsal první smlouvu s US NAVY na malé dodávky za cca 15 mil USD, ale s opcemi na velkosériové dodávky až za 850 mil USD.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:48 03.06.2018

    jara: https://www.defensenews.com/na... takze 26 asi budou mit mk41 vls. LRASM jde taky odpapovat z ...Zobrazit celý příspěvek

    jara: https://www.defensenews.com/na...

    takze 26 asi budou mit mk41 vls.

    LRASM jde taky odpapovat z launcheru podobnych tomu co pouzival harpoon, akorat jsou tezsi.

    na lcs a fregaty usn ted vybrali nsm misto harpoonuSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    12:09 03.06.2018

    Narazily jsme v tématu o Patriotech na Type 45, je známo že Sea Harpoony v námořnictvu UK dosluhují nebo měly být už loni vyřazeny ze služby, avšak plánováná náhrada LRASM stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Narazily jsme v tématu o Patriotech na Type 45, je známo že Sea Harpoony v námořnictvu UK dosluhují nebo měly být už loni vyřazeny ze služby, avšak plánováná náhrada LRASM stále není dostupná.....
    a teď by mě zajímalo...dobře nové protilodní střely budou LRASM, které se odpalují z VLS Mk.41 stejně jako tomahawk a protiponorkový ASROC, type 45 ale využívá francouzská VLS a LRSAM tedy vypouštět moci asi nebude, to znamená že po vyřazeni Harpoon nebude moci útočit na námořní cile ( mimo hlavňové výzbroje). Francouzi vypouští z jejich VLS i námořní variantu SCALPU takže jejich fregaty mohou útočit na pozemní cile, stejnou možnost by mohl mít i type 45 který zatím zůstává čistě pro úkoly PVO a jestli frantici nevivinou i protilodní variantu SCALPU budou možnosti type45 omezeny opravdu jen na PVOSkrýt celý příspěvek

  • halladin
    17:18 13.09.2017

    Pánové, pokud uvažujete o dostatečnosti, či nedostatečnost počtu doprovodných lodí pr LL, tak plánovaný počet bude stačit pro akce odpovídající třeba Falklandské kampani. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové,

    pokud uvažujete o dostatečnosti, či nedostatečnost počtu doprovodných lodí pr LL,
    tak plánovaný počet bude stačit pro akce odpovídající třeba Falklandské kampani.
    V Evropě GB sama DO VÁLKY NEPŮJDE , a k doprovodným lodím se přidají Němci, Norové, Holanďané atd.
    Ti všichni jsou schopni nějaké škopky - fregaty či dokonce pár torpédoborců přidat, LL ovšem ne.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    09:16 07.07.2017

    Jenom doplnek k poctu Sea Ceptor (CAMM) na Type 26 (WIKI.en): krome 48 VLS mist pro CAMM to ma jeste 24 sachet v MARK 41 VLS primarne urcene na Tomahavky a dalsi. Do kazde ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenom doplnek k poctu Sea Ceptor (CAMM) na Type 26 (WIKI.en):

    krome 48 VLS mist pro CAMM to ma jeste 24 sachet v MARK 41 VLS primarne urcene na Tomahavky a dalsi. Do kazde takove MARK 41 sachty lze umisti 4ks CAMM - tj. dalsich az 96 ks CAMM, (tedy pokud se na misi vzdaji protiponorkovych a dalsich strel).Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    11:13 06.07.2017

    @standablabol Ano, tuto zminku jsem zaregistroval, jen mam trosku strach z toho levnějších / jednoduchsich a pak znovu z poctu. Precijen puvodne se planovalo s 13 type 26, ...Zobrazit celý příspěvek

    @standablabol
    Ano, tuto zminku jsem zaregistroval, jen mam trosku strach z toho levnějších / jednoduchsich a pak znovu z poctu. Precijen puvodne se planovalo s 13 type 26, nasledne snizeno na 8+5 (bez sonaru), nasledne tech 5 skrtnuto jako zbytecne drahy kockopes a ma byt nahrazeno type 31 kde jako jeden z duvodu bylo uvadeno: budou levnejsi => postavi se jich dokonce vic nez jen 5 (coz souhlasi s tim poctem co uvadite, pokud se ted planuje 6 kousku). Jen se trochu obavam aby tomu tak skutecne bylo. Pokud ale Royal Navy udrzi tyto pocty pak ano, dava to smysluplny pocet fregat k doprovodu 2 letadlovych lodi. Torpedoborcu by ale furt melo byt minimalne o 2-4 vic.Skrýt celý příspěvek

  • warspite
    08:36 06.07.2017

    V podstate zo všetkým súhlasím so StandaBlabolom. Len upresním že 45 km varianta Sea Ceptora je vyvíjaná pre pozemné sily talianov. Sea ceptor síce nemá taký dosah ako ESSM, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    V podstate zo všetkým súhlasím so StandaBlabolom. Len upresním že 45 km varianta Sea Ceptora je vyvíjaná pre pozemné sily talianov. Sea ceptor síce nemá taký dosah ako ESSM, ale narozdiel od nej je to aktívna raketa ktorá nepotrebuje na navádzanie RL lode a je primárne určená na ničenie protilodných rakiet. Kto si chce prečítať o type 26 viac vrele odporúčam tento link, kde je fregata popísaná skutočne komplexne:

    http://www.thinkdefence.co.uk/...

    odporúčam kapitolu

    Type 26 CapabilitiesSkrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    16:09 05.07.2017

    K těm osmi Type 26 má přibýt ještě 6 kusů levnějších Type 31. Takže jako náhrada 13ti Type 23 to početně celkem vychází. Spolu s těmi 6ti torpédoborci Daring budou mít 20 lodí, ...Zobrazit celý příspěvek

    K těm osmi Type 26 má přibýt ještě 6 kusů levnějších Type 31. Takže jako náhrada 13ti Type 23 to početně celkem vychází. Spolu s těmi 6ti torpédoborci Daring budou mít 20 lodí, které můžou sloužit jako doprovod letadlových lodí.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    15:29 05.07.2017

    Ta debata u PVO se vzdycky zvrhne v porovnavani max dosahu a jinych, nam (verejne) znamych parametru, ale Sea Ceptor klidne muze mit navrch v tech parametrech, o kterych nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta debata u PVO se vzdycky zvrhne v porovnavani max dosahu a jinych, nam (verejne) znamych parametru, ale Sea Ceptor klidne muze mit navrch v tech parametrech, o kterych nic nevime. Pravdepodobnost zasahu (pro ruzne rychle / velike) cile, rychlost reakce od prvniho zachyceni cile po jeho zniceni... Sea Ceptor klidne muze vynikat v tomto. Britove maji skusenost s Aster 15, vedi ceho je nebo neni schopna a nasazeni Sea Ceptor na type 26 muze (a nemusi) byt i vysledkem jednoducheho hodnoceni a vybrani celkove lepsiho systemu pro ucel na ktery byl zamyslen. Pokud to je jen obrana svazu proti protilodnim strelam, pak proc ne.

    Maly pocet VLS je sice nemily, ale uprimne ten nejzasadnejsi problem je maly pocet samotnych lodi. Je to zvlastni, ale letadlove lode vlastne budou jidine co si budou drzet "minule pocty", Darlingu se postavila jen polovina potrebnych a ted mam stejny pocit i u type 26. 8 kousku (z kterych vzdy 2-3 budou podstupovat opravy, dalsi budou vyclenene na stale mise (falklandy? kypr?) znamena ze svaz bude obsahovat takovych fregatd kolik, dve? Kdyz se zadari mozna 3?Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    12:26 05.07.2017

    V článku se píše, že Sea Ceptor. má dosah 25 km a budoucnu možná 45 km, pokud by se to povedlo upgradovat na těch 45, tak už na tom tak špatně nejsou, protože střely podobného ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku se píše, že Sea Ceptor. má dosah 25 km a budoucnu možná 45 km, pokud by se to povedlo upgradovat na těch 45, tak už na tom tak špatně nejsou, protože střely podobného zaměření(Short range) mají podobný dosah Aster 15 (30-35km) a potom ESSM (50 km), i když ESSM by pro ně byla asi lepší volba co se týče dosahu, otázka jak velkou roli v tom hraje hrdost na domácí průmysl a typ VLS.

    Co vidím spíš jako problém je malý počet VLS na britských lodích, třeba type 45 má pouze 48 šachet pro rakety, což např proti Arleigh Burke je dost málo jelikož ten jich má 2x tolik. To samé u těchto fregat tím že ponesou LRASM tak ta zabere místo ve VLS narozdíl od Harpoon, která byla montována externě na lodi.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    12:15 05.07.2017

    StandaBlabol: pokud je to doplněno o PAAMS, tak ano - to by mělo fungovat. Snad lépe než kdysi při návštěvě Jižního Atlantiku...

    StandaBlabol: pokud je to doplněno o PAAMS, tak ano - to by mělo fungovat. Snad lépe než kdysi při návštěvě Jižního Atlantiku...

  • StandaBlabol
    11:57 05.07.2017

    KóĎA, čas na reakci určuje okamžik detekce a ne dosah rakety. Ten Oniks mohou zachytit mnohem dřív a připravit se na něj. A rakety začít odpalovat třeba když je ještě 30 km ...Zobrazit celý příspěvek

    KóĎA,

    čas na reakci určuje okamžik detekce a ne dosah rakety. Ten Oniks mohou zachytit mnohem dřív a připravit se na něj. A rakety začít odpalovat třeba když je ještě 30 km daleko. Dosah je dán tím, že raketa má být malá (99 kg) a proto je možné ji ve velkých počtech umístit na menší plavidla. Rychlost cíle, který dokáže systém zlikvidovat je uváděn 2.000 mil/hodinu (bohužel jsou to Britové, takže to nemohli napsat jako číslo Mach u hladiny moře:).

    Svaz s QE bude mít několik vrstev PVO. Největší dosah mají samozřejmě F-35, pak následuje systém PAAMS na torpédoborcích Daring (120 km) a jako poslední vrstva Sea Ceptor.

    Osobně si myslím, že pro hladinová plavidla i letouny je už první vrstva obrany (F-35) obtížně překonatelná. Proto hlavní hrozbou budou nadzvukové protilodní střely z ponorek. A obrana proti nim bude hlavním úkolem Sea Ceptor.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    10:53 05.07.2017

    apache: mně ten dosah přijde nedostatečný kvůli perspektivním hrozbám. 25 km urazí Oniks za cca 30 sec. To není moc času na reakci. Vyvíjené střely by měly být dvojnásobně ...Zobrazit celý příspěvek

    apache: mně ten dosah přijde nedostatečný kvůli perspektivním hrozbám. 25 km urazí Oniks za cca 30 sec. To není moc času na reakci. Vyvíjené střely by měly být dvojnásobně rychlejší, což sníží reakční čas na polovinu.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    09:55 05.07.2017

    Uctívači Ruska tak nějak zapomněli na to, že letadlová loď nese letadla. K ochraně svazu před nepřátelskými letadly slouží primárně vlastní stíhací letka. Co se týče PVO ...Zobrazit celý příspěvek

    Uctívači Ruska tak nějak zapomněli na to, že letadlová loď nese letadla. K ochraně svazu před nepřátelskými letadly slouží primárně vlastní stíhací letka. Co se týče PVO doprovodných lodí svazu, tak ta je orientovaná primárně na ochranu před střelami, ne letadly. K tomu ten "směšný" dosah 25 km je odpovídající a směšný přijde asi pouze lidem, kteří věří že černý dým Kuzněcova byl záměrně pokládanou kouřovou clonou.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    06:03 05.07.2017

    StandaBlabol: "Takže i když pořád tvrdím, že QE by slušel katapult a jaderný reaktor, její úderná síla v kombinaci s takto kvalitní eskortou vytvoří velmi silný námořní svaz, který ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol: "Takže i když pořád tvrdím, že QE by slušel katapult a jaderný reaktor, její úderná síla v kombinaci s takto kvalitní eskortou vytvoří velmi silný námořní svaz, který silou překonávají jen americké CSG."

    QE dosah k 10k km
    Fregaty Type 26 dosah 13k km.
    Přitom ta fregata najezdí vice než CV. Takže i kdyby měli CVN stejně by je omezoval dojezd doprovodu.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    01:37 05.07.2017

    Myslím, že k britským ambicím stačí konvenční pohon. Podle mě jejich cíl je hlavně dominovat kolem Evropy. A to budou s těma dvěma letadlovkama s přehledem. Ve Středozemním moři ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že k britským ambicím stačí konvenční pohon. Podle mě jejich cíl je hlavně dominovat kolem Evropy. A to budou s těma dvěma letadlovkama s přehledem. Ve Středozemním moři mají Gibraltar a základnu na Kypru, takže tam jim palivo jen tak nedojde. Možná se podívat do Perskýho zálivu a v případě nutnosti to nějak dotlačí k Falklandám. Jejich ambice nejsou s tím "obeplouvat" Zemi jako to dělají USA, to je podle mě ten hlavní důvod.Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    00:44 05.07.2017

    StandaBlabol: Jo proč QE nemá jaderný pohon jsem taky nepochopil. Vzhledem k tomu že UK má jaderné ponorky, tak by Rolls-Royce měl být schopen svoje PWR2 reaktory modifikovat nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol:
    Jo proč QE nemá jaderný pohon jsem taky nepochopil. Vzhledem k tomu že UK má jaderné ponorky, tak by Rolls-Royce měl být schopen svoje PWR2 reaktory modifikovat nebo zřetězit pro dostatečný výkon.

    Ten katapult bych jí odpustil, přeci jenom je to finančně i lidsky velmi náročný na údržbu.

    Kolem a kolem peníze vidím jako jediný smysluplný důvod proč na QE nemít reaktor a katapult. A to jak peníze za výrobu, tak i provoz.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    22:24 04.07.2017

    To PVO se střelami s dosahem 25 km se zná nedostatečným jen než se člověk podívá na účel a parametry systému Sea Ceptor. Jeho primárním úkolem totiž není ochrana proti letadlům, ...Zobrazit celý příspěvek

    To PVO se střelami s dosahem 25 km se zná nedostatečným jen než se člověk podívá na účel a parametry systému Sea Ceptor. Jeho primárním úkolem totiž není ochrana proti letadlům, ale proti nadzvukovým řízeným střelám. Navíc je navržen i proti útokům, které se snaží PVO zahltit, nese velkou zásobu střel a dokáže postřelovat množství cílů současně. Takže je to systém přesně proti hrozbě, která byla zmíněna níže: 2-3 lodě ruského (nebo jiného) námořnictva vybavené Granitem, Vulcánem popř. jiným systémem protilodních raket.

    Je to primárně doprovodná loď, nikoliv útočná. Zajišťuje ochranu proti ponorkám a řízeným protilodním střelám. I ty protilodní rakety LRASM budou mít omezené využití a jsem zvědavý, jestli je lodě eskortující QE vůbec budou nosit. Protože stejné může QE podvěsit pod F-35 a zvětšit tak jejich dosah klidně o dalších 1.000 km. A Tomahawky se hodí vždycky, jak nedávno ukázaly USA v Sýrii - občas není třeba riskovat letadla a piloty.

    Velký výtlak je dán požadavkem na doprovod QE - velký dosah a oceánské operace. Takže srovnávat ho třeba s izraelským typem Saar nedává smysl - to je v podstatě zvětšený raketový člun pro ochranu vlastního pobřeží.

    Takže i když pořád tvrdím, že QE by slušel katapult a jaderný reaktor, její úderná síla v kombinaci s takto kvalitní eskortou vytvoří velmi silný námořní svaz, který silou překonávají jen americké CSG.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    22:22 04.07.2017

    aspoň víme, proč má Rusko letadlovku, tak zoufale ji chcee mít , a co dva dny pokládá kýl nové letadlové lodi :)

    aspoň víme, proč má Rusko letadlovku, tak zoufale ji chcee mít , a co dva dny pokládá kýl nové letadlové lodi :)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2