Future of War: Vize bitevního pole blízké budoucnosti

Foto: Future of War / TrackingPoint
Foto: Future of War / TrackingPoint

Firma TrackingPoint vzbudila před časem rozruch se svým revolučním zaměřovačem Precision Guided Firearm (PGF). Nyní společnost představila nový projekt Future of War – vizi bitevního pole blízké budoucnosti. Vítejte do světa, kdy každá puška, každá optika je propojená do rozsáhlé všeobjímající digitální sítě.

Na úvod můžeme čtenáře uklidnit, v následujících řádcích nebud ete číst žádný sci-fi román. Podle informací z oficiálních stránek projektu Future of War je celá technologie založená na komerčních s y stémech , které nejsou rok y, ale měsíce daleko od reálného nasazení.

Firma TrackingPoint se proslavila především svým chytrým zaměřovačem pro lovecké pušky. Bylo však od počátku jasné, že pomocí zaměřovače PGF se nemusí lovit jenom zvěř.

Své vojenské ambice společnost prozradila letos v červenci, když představila druhou generaci zaměřovače PGF určenou pro armádní odstřelovací pušky ráže 12,7 mm. Průměrně vycvičený armádní střelec má údajně pomocí „PGF Gen 2“ být chopen zasáhnout cíl lidské postavy až na vzdálenost 2740 metrů (3000 yardů).

Foto: Future of War / TrackingPoint Foto: Future of War / TrackingPoint

Míření pomocí zaměřovače od firmy TrackingPoint je ďábelsky jednoduché. Střelec pouze umístí digitální záměrný kříž na cíl a elektronika zaměřovače okamžitě vypočítá správnou trajektorii střely. Skutečná dráha střely je znázorněná druhým záměrným křížem. Střelec pouze oba kříže pohybem zbraně spojí a může okamžitě střílet. Intuitivní, rychlé a snadné.

Jedním z klíčových prvků zaměřovače PGF je schopnost přenášet obraz do externích zařízení, například do chytrého telefonu nebo tabletu. Právě na sdílení dat mezi zaměřovači zbraní a externími systémy stojí koncept projektu Future of War.

Video: Koncept bojiště blízké budoucnosti podle projektu Future of War. / YouTube

Podle vize společnosti TrackingPoint budou zaměřovače PGF propojeny s dalšími průzkumnými a bojovými systémy (bezpilotní letadla, pozemní roboti), s tablety velitelů nebo s velitelským střediskem. Velitelé mohou „značkovat“ nepřátelské bojovníky, jejíž pozice se následně objeví v zaměřovačích jednotlivých vojáků. Stejným způsobem lze přiřazovat cíle jednotlivým vojákům a zvýšit tak efektivnost vlastní palby.

Dynamické a interaktivní společné operační snímky používající něco tak jednoduchého, jako jsou komerční tablety, uvnitř i vně družstva, konstantní real-time proud kritických dat mezi členy družstva, jednotkami a velitelskými strukturami – to již nejsou koncepty přebírané z nejnovějších videoher nebo sci-fi románů – jedná se o reálné možnosti, které nejsou roky, ale měsíce daleko,“ dočteme se na stránkách projektu. Stejně jako GPS změnila válku na přelomu století, další významná změna se odehraje pomocí chytrých malých palných zbraní na úrovni družstva, kde jen s minimem výcviku bude možné masivně zvýšit smrtonosnost a situační povědomí každého člena jednotky.“Zdroj: Future of War

Nahlásit chybu v článku


Související články

TrackingPoint – nová dimenze přesné střelby

Texaská firma TrackingPoint vyvinula novou technologii přesné střelby na cíl, která udělá i ...

TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás

Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...

Remington Defense PSR: Nová odstřelovačka pro americké speciální jednotky

Program PSR (Precision Sniper Rifle) několik let hledal nejvhodnější odstřelovací pušku pro americké ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...