Future Soldier Vision: Britský voják roku 2025

Future Soldier Vision
Future Soldier Vision; větší foto / MOD UK

Ministerstvo obrany Spojeného království zveřejnilo vizi vojáka budoucnosti FSV (Future Soldier Vision). Vize ukazuje možné koncepty a technologie britského vojáka třetí dekády 21. století.

Vize FSV je součástí širšího úsilí Ministerstva obrany Spojeného království pořizovat vojákům nejmodernější výstroj a výzbroj odpovídající posledním poznatkům z vědy a techniky. První fáze projektu FSV vznikla ve spoluprací s laboratořemi DSTL (Defence Science and Technology Laboratory).

“V nejistém světě je důležité, abychom se neustále dívali na budoucí hrozby, kterým naše ozbrojené síly mohou čelit. Future Soldier Vision, který je podporován z rozpočtu ministerstva obrany, náš vyzbrojovací plán v hodnotě 160 miliard liber, spolu s nejlepšími vědeckými a technickými znalostmi Velké Británie, je důkazem naší snahy poskytnout vojákům vybavení, aby zajistili bezpečnost naší země,” uvedl ministr obrany Spojeného království Michael Fallon.

Vize FSV se skládá z několika klíčových komponentů - víceúčelová balistická přilba, balistická vesta, nositelná elektronika (chytré hodinky), průhledové displeje a osobní počítač s dotykovou obrazovkou.

Nová přilba poskytuje ochranu pro větší plochu hlavy. Na spodním okraji přilby jsou zámky pro připevnění balistického obličejového štítu nebo plynové masky. Ochrana sluchu a sluchátka pro přenos hlasu jsou součástí přilby.

Future Soldier Vision Future Soldier Vision; větší foto / MOD UK

Přilbu lze osadit až trojicí denních, nočních nebo termovizních kamer. Jednotlivé kamery jsou lehce vyměnitelné, takže voják může zvolit kameru podle typu mise. Obraz z kamer se přenáší do brýlí s průhledovým displejem, osobního počítače nebo do počítačové sítě.

Nová neprůstřelná vesta získá segmentované tvrdé balistické pláty. Výhodou je především zvýšení pohyblivosti ve vestě, například při střelbě. Pohyblivost vylepší i “asymetrický design” vesty.

Výrobci balistických vest se v budoucnu chystají vyrábět své produkty na míru jednotlivým uživatelům. Současná úroveň technologií umožňuje oskenovat postavu uživatelé a poté parametry zanést do výroby. Jednotlivé díly, přesné tvarované podle tělesných proporcí uživatelů, lze “vytisknout” na trojrozměrné tiskárně.

Počítá se s umístěním senzorů, elektroniky a zdroje elektrické energie přímo do vesty nebo s integrovanými sumkami pro náboje a balíčkem první pomoci. Senzory vesty dokáží zjišťovat “bio-údaje” vojáka a zanášet je do sítě. V případě nutnosti pak medik dokáže velmi rychle rozpoznat závažnost zranění vojáka.

Nosnou myšlenkou vize FSV je zlepšení situačního povědomí vojáka. Cílem není jen získávat informace o bojišti, ale vhodně je také zobrazovat vojákovi.

FSV ukazuje jakou výstroj a výzbroj může získat voják za deset let.

Britský voják roku 2025 získá balistické brýle se zabudovaným průhledovým displejem. V současné době stále ještě exoticky působící technologie se za deset let stane více cenově a technicky dostupnou. Průhledový displej dokáže zobrazit obraz z přilbových kamer nebo ze zaměřovače zbraně. Voják tak dokáže zamířit zbraň na cíl, bez lícení, případně střílet “od boku” nebo z poza překážky.

Informační spojení s dalšími vojáky, technikou i vyšším stupněm velení zajistí malý počítač s dotykovou obrazovkou. Tablet zobrazí vojákovi digitální mapy, zanesené pozice vlastních sil a sil protivníka a další taktické informace.

Počítač získá i “vojenskou wikipedii” s nejrůznějšími informacemi. Voják dostane přístup ke kompletním lékařským záznamům nebo k takticko-technickým parametrům jednotlivé vojenské techniky.

Dotykový počítač rovněž umožní lehce ovládat novou generaci dronů nebo dálkově ovládané zbraně a senzory. Voják uvidí obraz z dronu skrze průhledový displej a získané informace (pozice protivníka) zanese do digitální mapy.

Standardem se stanou chytré hodinky s rychlým přístupem k taktickým informacím. Například v případě nastřelení dokáží hodinky, pomocí zvukových senzorů umístěných v helmě, zobrazit sektor, odkud je vedená palba.

Zdroj: MOD UK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Průhledové displeje pro vojáky

Několik firem intenzivně pracuje na průhledových náhlavních displejích HMD (Head-Mounted Displays) ...

Balistický systém Virtus pro britské vojáky

Firma Source Tactical Gear začala tento měsíc dodávat britským vojákům první systémy osobní ochrany ...

Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita

Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deadog
  08:20 27.10.2015

  tady mas ty sumky , konecne nekdo zacal myslet za z bricha je presunul na ...Zobrazit celý příspěvek

  tady mas ty sumky , konecne nekdo zacal myslet za z bricha je presunul na bok:

  https://www.google.cz/search?q... Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  15:37 26.10.2015

  Docela by mě tedy zajímalo jak budou mít provedeno vypínání displeje aby nebyl obraz z kamer při střelbě rušivý.

  Docela by mě tedy zajímalo jak budou mít provedeno vypínání displeje aby nebyl obraz z kamer při střelbě rušivý.

 • RiMr71
  14:22 26.10.2015

  ...je fakt, že v UK dělali výzkum veřejného mínění, jestli místním vadí narůstající množství Poláků v UK a 64% dotazovaných odpovědělo "Kurwa, nie widzę żaden problem!"

  ...je fakt, že v UK dělali výzkum veřejného mínění, jestli místním vadí narůstající množství Poláků v UK a 64% dotazovaných odpovědělo "Kurwa, nie widzę żaden problem!"

 • xStiX
  13:31 26.10.2015

  Anglie je multikulturní země a je divné, že to vadí jen Čechům...

  Anglie je multikulturní země a je divné, že to vadí jen Čechům...

 • kubo4747
  13:00 26.10.2015

  Nikde som si nevšimol sumky na zásobníky. Kde ich tento systém bude mať?

  Nikde som si nevšimol sumky na zásobníky. Kde ich tento systém bude mať?

 • Arccos
  20:23 25.10.2015

  Pokud to bude do Polštiny, pak si můžou v Británii ještě pogratulovat.

  Pokud to bude do Polštiny, pak si můžou v Británii ještě pogratulovat.

 • Niles
  17:00 25.10.2015

  V roku 2025 to bude musieť byť hlavne preložené do Poľštiny...skutočne žiadny Hate ale moje a skúsenosti mojuch známych v Británii hovoria samy sa seba - kto sú vlastne Briti v 21. ...Zobrazit celý příspěvek

  V roku 2025 to bude musieť byť hlavne preložené do Poľštiny...skutočne žiadny Hate ale moje a skúsenosti mojuch známych v Británii hovoria samy sa seba - kto sú vlastne Briti v 21. storočí ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...