Gaza na pokraji nové války

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy. / Israel Defense Forces
Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy. / Israel Defense Forces

Situace v Gaze se po smrti tří izraelských mladíků vyostřuje. Izrael i Hamás na sebe vzájemně posílají rakety. Palestinské komando se dokonce pokusilo provést obojživelný výsadek a zaútočit na cíle v Izraeli.

Izrael útočí na cíle v Gaze

V polovině června na severu Izraele zmizeli tři izraelští studenti. Po 18 dnech izraelští vojáci našli těla mladíků severně od Hebronu. Zabití tři izraelských mladíků vyvolala ze strany Izraele tvrdou reakci.

Izrael po nalezení mrtvých Izraelců obvinil Hamás z podílu na únosu a vraždy. Hamás odpovědnost odmítl, ale vrahy Izraelců za „akci“ pochválil.

Armáda židovského státu následně spustila operaci Obranné ostří, během které za posledních pár dní provedla útoky na více než 200 cílů v pásmu Gazy. Cílem se staly představitelé Hamásu, odpaliště raket namířených proti Izraeli, sklady zbraní nebo zásobovací tunely.

Tři cíle navíc armáda identifikovala jako „protiletadlová aktiva“. Šlo zřejmě o člověkem přenositelné protiletadlové systémy. Na útocích na cíle v pásmu Gazy se podílelo izraelské letectvo, námořnictvo ale i pozemní jednotky (tanky).

Na druhou stranu Hamás vypálil během včerejška na Izrael více než 160 raket. Při podobné eskalaci v roce 2012, v rámci izraelské operace Pilíř obrany, Hamás útočil raketami s doletem maximálně 75 km. Podle izraelských zdrojů však Hamás nyní disponuje raketami s delším doletem.

Video: Ke slovu se opět dostal izraelský protiraketový systém Iron Dome. / YouTubeHamás na cíle v Izraeli útočil 122mm raketami GRAD, 300mm M75 a Fajr 3. Na rozdíl od dřívějších konfliktů Hamás použil novou raketu označovanou jako R160. Izraelští odborníci po prozkoumání trosek poznali v R160 syrskou 302mm raketu s doletem 160 kilometrů.

Pří zmíňovaném útoku raketa R160 uletěla 125 km z pásma Gazy a spadla na parkoviště ve městě Hadera. Naštěstí v té době bylo parkoviště prázdné.

Stojí jistě za připomenutí, že stejné syrské rakety zadrželo izraelské komando na lodi Klos-C v březnu letošního roku. Rakety ze Sýrie vyvezl Írán a posílal je přes Rudé moře do Sudánu, a dále pak po zemi do pásma Gazy.

Útok palestinského námořního komanda

Palestinci se také pokusili zaútočit ve včerejších večerních hodinách místního času na cíle v Izraeli. Palestinské námořní komando proniklo na území Izraele z moře a pomocí tunelu. Akci zachytily izraelské bezpečnostní kamery.

První část videa ukazuje, jak se palestinský tým vylodil z moře a přesunul se rychle k izraelské vojenské základně. Izraelské průzkumné systémy rychle pokryly oblast a vojáci palbou zabránili palestinskému komandu v pohybu.

Video: Bezpečnostní kamery zaznamenaly operaci palestinského námořního komanda. / YouTube

Zpočátku útočící komando opětovalo palbu. Po příletu bojového vrtulníku Apache a zapojení dalších izraelských pozemních jednotek si však Palestinci uvědomili svou zoufalou situaci a dali se ústup. Incident skončil po několika minutách. Výsledkem byli čtyři mrtví Palestinci a jeden zraněný izraelský voják.

Dnes navíc Izraelci zabili velitele jednotky Námořní komando Palestiny Muhammada Sa’abana a jeho dva asistenty. Izraelci zasáhli raketou auto, ve kterém Sa’aban projížděl pásmem Gazy.Izrael možná zahájí pozemní operaci

Izraelská vláda včera povolal do zbraně 40 000 záložníků. Spekuluje se také o zahájení pozemní operace. Izrael podle premiéra Benjamina Netanjahua nehodlá ustoupit, dokud bude Hamás dále útočit na izraelské občany.

 

„Izrael vede operaci, která má nastolit klid a bezpečí v našem regionu. Nebudeme tolerovat rakety dopadající na naše města,“ řekl Netanjahu. 

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás naopak požádal o pomoc mezinárodní společenství. „To, co se děje v pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě, není válka mezi dvěma armádami. Palestinci nejsou ozbrojení, jsou okupovaným národem,“ prohlásil Abbás.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

OPERACE IZRAEL - MÁŠ NA TO?

Česká pobočka International Krav Maga Federation (IKMF) zahájila konkurz do nové reality show ...

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Izraelská odstřelovací puška DAN .338

Na probíhající evropské vojenské výstavě Eurosatory 2014 představila izraelská zbrojovka IWI (Israel ...

Izraelská průzkumná sonda Hovermast

Na výstavě Eurosatory 2014 si odbyl mezinárodní premiéru izraelský průzkumný prostředek Hovermast od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Horten
  16:19 12.07.2014

  RiMr71 - To máte pravdu, že je to o ničem a značné částky PA zpronevěřila. V loňském roce se provalilo, že PA není schopná doložit jak naložila s 2 miliardami z pomoci od EU. EU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 - To máte pravdu, že je to o ničem a značné částky PA zpronevěřila. V loňském roce se provalilo, že PA není schopná doložit jak naložila s 2 miliardami z pomoci od EU. EU dokonce hrozila, že finanční pomoc zcela zastaví (bohužel zatím ticho a jede se dál), pokud PA nedoloží využívání podpory od EU. Jedno je jisté školy, dětská hřiště, zavlažování, rozvoj infrastruktury, vzdělávání (vzděláním samozřejmě nemyslím nějaké středověké islámské madrasy) se z toho zcela jistě nefinancovalo. Inu terorismus a zbraně něco stojí. Pozůstalým po sebevražedných teroristech PA vyplácí rentu (tzv. Bum, Bum, renta).
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:36 11.07.2014

  Na několika místech jsem se dočetl, že Palestinská samospráva přijala více pomoci na obyvatele než poválečná Evropa v rámci Marshallova plánu.
  To je prostě o ničem...

  Na několika místech jsem se dočetl, že Palestinská samospráva přijala více pomoci na obyvatele než poválečná Evropa v rámci Marshallova plánu.
  To je prostě o ničem...

 • shal
  16:54 11.07.2014

  Ultramarinus: Samozřejmě, že to bylo myšleno v nadsázce a ne že nikdo nepracuje. Spíše že nepracují na své budoucnosti. Ničí místo toho aby něco tvořili. Než aby vytvářeli hodnoty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: Samozřejmě, že to bylo myšleno v nadsázce a ne že nikdo nepracuje. Spíše že nepracují na své budoucnosti. Ničí místo toho aby něco tvořili. Než aby vytvářeli hodnoty, tak žebrají o dotace z celého světa a stavějí se do role ublížených zatímco ostřeluj Izrael.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  06:23 11.07.2014

  Shal: Tvuj prispevek o te praci je trochu nadneseny - najdou se i pracujici palestinci, ale statisticky je to skoro tak. Kdyby ty 4 generace palestincu puvodem z obsazenych uzemi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal: Tvuj prispevek o te praci je trochu nadneseny - najdou se i pracujici palestinci, ale statisticky je to skoro tak. Kdyby ty 4 generace palestincu puvodem z obsazenych uzemi makaly, misto vymysleni jak sousedum podrezat krky, zili by tam ted v palacich.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  01:48 11.07.2014

  Asi jsem paranoidní, navíc ty záběry jsou hodně nekvalitní. Ale ten týpek, co tam řeší zádržku, mi přijdě nějaký málo arabský... že by evropský import nebo rovnou žoldák?

  Asi jsem paranoidní, navíc ty záběry jsou hodně nekvalitní. Ale ten týpek, co tam řeší zádržku, mi přijdě nějaký málo arabský... že by evropský import nebo rovnou žoldák?

 • liberal shark
  22:04 10.07.2014

  Tedy jak si ti plastelínci mohli jen na okamžik myslet, že jejich vylodění zůstane nezjištěno, to nepochopím. Izraelská hranice je určitě nasycena aktivními i pasivními čidly jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tedy jak si ti plastelínci mohli jen na okamžik myslet, že jejich vylodění zůstane nezjištěno, to nepochopím. Izraelská hranice je určitě nasycena aktivními i pasivními čidly jako sodovka bublinkami. Seismická i jiná čidla se masově používala už ve Vietnamu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  19:03 10.07.2014

  Radime, nemilovat zidy a neverit jim je celkem kazdeho vec, ale hledat je za ostatnimi nesvary dnesniho sveta je uz dost paranoidni.

  Navic dokud tu multikulti budou sirit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radime, nemilovat zidy a neverit jim je celkem kazdeho vec, ale hledat je za ostatnimi nesvary dnesniho sveta je uz dost paranoidni.

  Navic dokud tu multikulti budou sirit neziskovkama, narozdil od dubajcu a saudu, kteri kdekoliv kam prijdou na navstevu protlacuji duslednou "unikulti", ktera se ale bohuzel s tou nasi nesnese. Bohati arabasi skupuji pozemky v centrech Evropskych hlavnich a velkych mest s otevrenym zamerem stavet mesity pro desitky tisic muslimu. Samozrejme vetsi a modernejsi, nez stredoveke kostely proti kterym budou prez ulici stat. Nebo financni podporou libovolneho idiota co chce zabijet lidi, kdyz to bude delat ve jmenu alaha.

  Izrael JE NEJVETSI bojovnik proti terorismu. Z toho prosteho duvodu, ze kdyby nebyl, uz by ho davno rozervali na cucky.
  To, ze i v tomhle hledisku se chova jako velmoc a hasi predevsim ohinky co mu pali zadnici, zatimco vzdalene se snazi pouzit k vyklesteni cesty a odriznuti od ohne se mu moc neda vycitat. KAZDY stat si chrani predevsim a prvne SVOJE lidi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  18:22 10.07.2014

  Já ti nevím, multikulti nejsem, ale pokud ti vadí multikulti, tak by sis měl jít stežovat na centrálu různých židovských organizací jako je třeba Paideia, která protlačuje v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já ti nevím, multikulti nejsem, ale pokud ti vadí multikulti, tak by sis měl jít stežovat na centrálu různých židovských organizací jako je třeba Paideia, která protlačuje v multikulti v EU jako divá :)

  Israel, velký bojovník proti terrorismu, který na Golanech léčil terroristy bojující v Sýrii:) Hráz proti muslimům :)
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:31 10.07.2014

  nevertemediam: Když Izrael oznámí, tak jak řekl Jan Horten, že nějaká budova bude zničena, tak Palestinci na její střechu pošlou svoje ženy a děti. Na rozdíl od Izraelců, který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nevertemediam: Když Izrael oznámí, tak jak řekl Jan Horten, že nějaká budova bude zničena, tak Palestinci na její střechu pošlou svoje ženy a děti. Na rozdíl od Izraelců, který investuje nemalé finanční prostředky aby své civilisty ochránil. To se potom těžko porovnávají oběti na životech.

  Mimochodem, palestinci mají ve zvyku umisťovat sklady zbraní do nemocnic a škol a Pallywood naprosto běžně počítá mladíky do 21 let mezi děti, aby to vyznělo více šokující. Co na tom, že to dvacetileté dítě pár minut předtím odpalovalo rakety na Izrael?

  Mimochodem bylo několikrát dokázáno, že jakmile byl proveden útok, tak Palestinci vytahovali mrtvoly z márnic a rychle je převáželi na místo útoku, aby je pak mohli ukazovat novinářům jako oběti Izraelských útoků. Takhle se vybírají peníze na dotacích z EU. Proč pracovat, že? Pracují jenom hloupí židi a nevěřící z Evropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  14:36 10.07.2014

  Nevertemediam - Co probůh mohl Israel ubrat? Nestačí, že oznamuje místa útoku, aby se civilisté mohli stáhnout? Israel rozesílá dokonce SMS a vysílá to v rozhlase pro obyvatele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevertemediam - Co probůh mohl Israel ubrat? Nestačí, že oznamuje místa útoku, aby se civilisté mohli stáhnout? Israel rozesílá dokonce SMS a vysílá to v rozhlase pro obyvatele Gazy. Nikdy v historii ozbrojených konfliktů nikdo tak nedbal na civilisty na opačné straně??? A "palestinské" zdroje vám budou počty obětí vždy x krát násobit :-) Ostatně v tom je Pallywood mistr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  14:30 10.07.2014

  Abbás je naprostý komik "Palestinci nejsou ozbrojení", jistě a ty tisíce raket, co z Gazy za dobu vlády Hamásu vypálili na Israel, jsou asi jen silvestrovské petardy :-) Fatah se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Abbás je naprostý komik "Palestinci nejsou ozbrojení", jistě a ty tisíce raket, co z Gazy za dobu vlády Hamásu vypálili na Israel, jsou asi jen silvestrovské petardy :-) Fatah se dal dohromady s Hamásem, který je na seznamu teroristických organizací v Israeli, USA, EU, Japonska, Kanady atd. a to ještě v době, kdy ten pokrytec předstíral mírové rozhovory s Israelem. U "paletinského vedení" platí, že nikdy nepromarní příležitost, promarnit nějakou možnost zmírnit napětí. Ta "pokroková veřejnost", co tak ráda brání tu Abbásovu "Palestinskou samosprávu", nějak často zapomíná na různé věci, např. třeba na jejich tzv. „Zákon o zemi“ (Majetkové právo pro cizince), který stanovuje trest smrti pro toho, kdo prodá půdu Israelcům (což jsou samozřejmě i izraelští Arabové). Tento zákon původně zavedlo Jordánsko v roce 1948 a PA jej převzala a podle něj později vytvořila vlastní „právní úpravu“. I když se PA doposud zdržela jeho provádění, jeho platnost opět v roce 2010 potvrdila. Propalestinští aktivisté zcela záměrně přecházíte zcela otřesné chování PA. Jen si představte ten globální protest, mezinárodní odsouzení a naprosté opovržení, demonstranty co křičí „izraelská rasistické prasata", kdyby to byl izraelský zákon, volající po trestu smrti pro každého, kdo prodává půdu Arabům v Izraeli :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  14:23 10.07.2014

  ALe ten izrael mohol ubrat, alebo aspon presne bombardovat, uz je tam dost civilnych obeti, len sa o tom dako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ALe ten izrael mohol ubrat, alebo aspon presne bombardovat, uz je tam dost civilnych obeti, len sa o tom dako mlci
  http://www.sme.sk/c/7277436/iz...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  14:09 10.07.2014

  "Palestinci" mohli mít svůj stát již 66 let, pokud by jim šlo více o vlastní stát, než zničení Israele. Je zajímavé, že ani okolní arabské státy o nějaký "palestinský stát" moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Palestinci" mohli mít svůj stát již 66 let, pokud by jim šlo více o vlastní stát, než zničení Israele. Je zajímavé, že ani okolní arabské státy o nějaký "palestinský stát" moc nestojí a používají to jen jako záminku k proti Israeli. Když Egypt okupoval Gazu a Jordánsko Judeu a Samaří (1950 - 1967) těch 17 let nikoho ani nenapadlo "palestinský stát" vyhlásit Jordánci si tak jen rozšířili své hášimovské království o okupované území. A co jsou "palestinci" zač poznali Jordánci samotní, když se OOP pokusila o státní převrat a svržení krále Husajna (1970). Královská garda tehdy zmasakrovala tisíce palestinských teroristů z OOP ("Černé září" největší masakr tzv. "palestinců" a mají ho na svědomí arabové, ale to nikoho nezajímá, že největší „vybíječi“ tzv. „palestinců“ jsou samotní Arabové, ostatně ti si vzájemně sami s velkou oblibou řežou krky) a vyhnala je ze země!!! Odnesl to Libanon, kam se OOP přesunula a jak to v Libanonu dopadlo!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:17 10.07.2014

  ...šak Radime kup kofolu a tranku a jeď jim do Palestiny pomáhat, chudáčkům utlačovaným, vražděným...
  Jen abys nedopadl jako Vittorio Arrigoni, to byl taky takový moderní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...šak Radime kup kofolu a tranku a jeď jim do Palestiny pomáhat, chudáčkům utlačovaným, vražděným...
  Jen abys nedopadl jako Vittorio Arrigoni, to byl taky takový moderní multikulti člověk s přehledem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:54 10.07.2014

  A když Israel tak moc bojuje proti "terrorismu" proč na Golanech léčí syrskou opozici? Ono to asi nebude tak horké s tím terrorismem, neb podle nových úniků od Snowdena je i takový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A když Israel tak moc bojuje proti "terrorismu" proč na Golanech léčí syrskou opozici? Ono to asi nebude tak horké s tím terrorismem, neb podle nových úniků od Snowdena je i takový Abou Bakr al-Baghdadi kámoš samotného Mossadu....

  Inu Israel je největším bezpečnostním rizikem pro celý svět. Jak se nechal slyšet ex-cia, který měl na starost jednotku CIA ALEC Station (lovci ládina) Michael Scheuer - "I'd Dump the Israelis Tomorrow"
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:48 10.07.2014

  Nejlepší je, že sionisté jsou z obliga jako proslavená Ayelet Shaked , která se před několika dny nechala slyšet, že Palestinci mají býti vymazáni z povrchu zemského, neb jsou to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejlepší je, že sionisté jsou z obliga jako proslavená Ayelet Shaked , která se před několika dny nechala slyšet, že Palestinci mají býti vymazáni z povrchu zemského, neb jsou to všichni nepřátelé....Asi se to dívčina sionistická naučila od Dolfiho, tu rétoriku...

  Ale chápu, právo na odpor mají jenom někteří, těm druhým přijede na pomoc buldozer Teddy Bear a srovná nebezpečné domy do roviny se zemí...

  Kolik mrtvých Israelců má na svědomí HAMAS, a kolik Palestinců má na svědomí IDF? Trošku nepoměr co? Ale tak oni ex-terroristi z Lechi, Irgunu atd. mohou užívat státní terrorismus naprosto bez skrupulí a beze strachu z OSN...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  21:20 09.07.2014

  Tak to by si mozna jako "okupovany" narod nemeli blbe zacinat odpalovanim raket do izraelskych civilistu, ani verejnym chvalenim vrahu tri kluku, kdyz predtim u vyjednavaciho stolu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to by si mozna jako "okupovany" narod nemeli blbe zacinat odpalovanim raket do izraelskych civilistu, ani verejnym chvalenim vrahu tri kluku, kdyz predtim u vyjednavaciho stolu vymenou za legitimitu toho sveho pseudostatu na holej pupek svetu i Izraeli slibili, ze s teroristickymi utoky na izrael prestanou.

  Izraelci ty vrahy, co upalili palestinskeho kluka nejenom NECHVALI, ale hlavne ho/je uz dopadli. Co udelalo pro spravedlnost k sousedovi a partneru v ekonomice PALESTINSKE vedeni?

  Aha vlastne. Vrahy pochvalilo. Proc jenom si ti "zli" izraelci jen nedaji pokoj a neustale trapi mirumilovne palestinske ozbrojence? Vzdyt se mezi odpalovanim raket do budov a civilistu "uzurpatorske chatry" (ktera dava obzivu drtive vetsine tech palestincu, co je nebavi jen prezivat za prachy mezinarodni pomoci a rozhodli se MAKAT narozdil od "bojovniku za svobodu") palestinsti ozbrojenci hrdinne schovavaji za svymi zenami a detmi, aby ty sve milovane takto pred "izraelskymi agresory" ochranili...

  To, ze jednaji s IZRAELEM, ktery posledni dobou zacina byt imunni proti sebeklamu, ze se palestinskym mirovym slibum da kdy verit, jejich politicti vudci VEDELI. Kvuli debilnimu gestu pochvaly vrazedneho blbecka za dokonanou popravu unesenych studaku vedomne riskovali PRESNE TUHLE eskalaci proti "okupovanemu narodu". Ale to gesto za to stalo. Pri pristi volbe miss palestina dostanou pusu od nejmene vousate vyherkyne, za verbalni hrdinstvi...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:18 09.07.2014

  "Hamás na cíle v Izraeli útočil 122mm raketami GRAD"

  To je "ten" GRAD??!

  Hmm, dobře chlapci za peníze z EU nakoupili...

  "Hamás na cíle v Izraeli útočil 122mm raketami GRAD"

  To je "ten" GRAD??!

  Hmm, dobře chlapci za peníze z EU nakoupili...

 • shal
  15:16 09.07.2014

  Krátká životnost Arabského komanda.

  Krátká životnost Arabského komanda.