GBSD: Vývoj nové americké jaderné střely odstartoval

-
12. 10. 2016
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
V rámci programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) hledá americké letectvo náhradu za své mezikontinentalní balistické střely ICBM (InterContinental Ballistic Missile) Minuteman III. Nové střely GBSD schopné na vzdálenost tisíce kilometrů doručit jadernou hlavici zůstanou ve výzbroji letectva minimálně do roku 2075.
“Jestliže nenahradíme tyto systémy (Minuteman III - pozn. red.), budou jednoduše příliš staré a stanou se nebezpečné, nespolehlivé a neefektivní,” uvedl americký ministr obrany Ash Carter na konci záři.
“Popravdě, většina našich systémů pro doručování jaderných zbraní (střely, bombardéry - pozn. red.) překročily o desetiletí jejich předpokládanou životnost. Takže není žádná volba, jestli tyhle platformy nahradíme nebo si je udržíme, je to opravdu volba mezi tím, zda je nahradit nebo je ztratíme. To znamená ztráta důvěry v naší schopnost jaderného odstrašení, což si nemůžeme dovolit v dnešním nestabilním bezpečnostním prostředí,” dodal Carter.
O program GBSD projevily zájem tři největší zbrojní výrobci - Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman.
O vítězi se podle vystavené žádosti o informace RFP (Request for Proposal) rozhodne v polovině příštího roku. Následně proběhne 36 měsíců dlouhý počáteční vývoj a výzkum nové střely. První várka střel GBSD dorazí do výzbroje amerického letectva v roce 2029.
“Boeing dnes zareagoval na žádost amerického letectva na vývoj GBSD. Budeme spolupracovat s letectvem na poskytnutí bezpečné, bezrizikové a efektivní střely ICBM, která odradí nově vznikající moderní jaderné hrozby,” stojí v tiskovém prohlášení firmy Boeing z 11. října.
“Zkušenosti Boeingu v konstrukci, vývoji a výrobě ICBM mají pozitivní vliv na koncept GBSD, který tak může být snadno provozuschopný a cenově dostupný. Boeing vytvořil ICBM Minuteman v roce 1958 a jsme připraveni opět nabídnout ICBM, která splní požadavky letectva přes rok 2075,” stojí dále v tiskové zprávě firmy Boeing.
O účast na programu projevila zájem i firma Northrop Grumman. Ta sice nemá tak obrovské zkušenosti s vývojem ICBM jako Boeing, ale součástí firmy je i společnost TRW, která se v roce 1954 podílela na projektováni původní střely Minuteman. O účast v programu projevil zájem i zbrojní gigant Lockheed Martin.
Podle amerického letectva bude program GBSD - tedy vývoj, testování, vybudování potřebného pozemního obslužného a servisního zázemí, nákup samotných střel, výcvik, atd. - stát 62 miliard dolarů. Podle rozpočtové kanceláře Pentagonu CAPE (Cost Assessment and Program Evaluation) ale cena program GBSD vyšplhá až na částku 85 miliard dolarů.
Pentagon plánuje nakoupit 642 střel GBSD při jednotkové ceně 66,4 milionů dolarů -tj. na výrobu střel připadne 42,6 miliard dolarů. V letošním roce je na program GBSD vyhrazeno 75 milionů dolarů, v roce 2021 už ale 1,6 miliardy dolarů a v roce 2022 2,6 miliardy dolarů.
Test ICBM Minuteman III
Celkově Pentagon chce mít od roku 2036 připraveno k použití 400 střel GBSD, při ročních nákladech na provoz 1,25 miliard dolarů. Maximální počet 400 ICBM dovoluje americko-ruská smlouva New Start.
Kromě GBSD Pentagon vylepší celý svůj jaderný arzenál - od ponorek až po strategické bombardéry. Americké námořnictvo v budoucnu modernizuje 14 jaderných ponorek třídy Ohio. Nástupce třídy Ohio - ponorka SSBN(X), vstoupí do služby po roce 2030.
Vývoj a nakup nových ponorek SSBN(X) přijde americké daňové poplatníky na 139 miliard dolarů. Podle smlouvy New START si Washington může ponechat na ponorkách 200 jaderných střel SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) s maximálně 700 jaderných hlavic.
Letectvo modernizuje strategické bombardéry B-2, B-52 a nakoupí cca stovku nových B-21 Raider. Podle současných plánů B-52 zůstanou ve výzbroji až do 40. let 21. století. Podle rusko-americké smlouvy si Washington ponechá 60 strategických bombardérů schopných provádět jaderné útoky.
Ve výhledu je vývoj nové okřídlené střely dlouhého dosahu LRSO (Long-Range Standoff Weapon). Střela pro útoky na pozemní cíle získá konvenční nebo taktickou jadernou hlavici. LRSO podle plánu nahradí ve výzbroji střelu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). Počítá se s nákupem minimálně 1000 střel LRSO.
Na modernizaci taktických jaderných bomb B61 (B61-12) padne 8,1 miliardy dolarů. B61-12 získá nový systém řízení a ztratí dosud používaný padákový systémem (změní se velikost bomby). Úprava velikosti umožní použít bomby B61-12 i na letounech F-35 Lightning II.
Zdroj: National Interest
Související články
Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany
Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...
-
23.09.2016
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Test ruské mezikontinentální střely Bulava
Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou ...
-
30.09.2016
-
57 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...
-
05.10.2016
-
165 komentářů
-
Jan Grohmann
Výstava Future Forces 2016 ukáže nejnovější vojenské a bezpečnostní technologie
Špičkové technologie a novinky, které umožňují vojákům v poli získat výhodu nad nepřítelem nebo ...
-
10.10.2016
-
2 komentářů
-
Tisková zpráva
Komentáře
Tak start byl úspěšný,snad i přistání se povede!Doufám jen,že ne takhle:
https://www.youtube.com/watch?...Jen technická k Topol-M, to není poslední verze. Jeho nástupcem je o fous větší Jars. Nosí 3 hlavice (ale může snad až 10). Je v mobilní i silážované verzi.
Jinak k Todově tezi, co je nového na Bulavě (nebo co bude nového na amerických střelách):
-papírové parametry typu dostřel/počet hlavic/ráže hlavic přeci nijak nehovoří o kvalitách střely.
-on Raptor také nemá nějak lepší výkony, než třeba F-4...
-jde primárně o parametry typu schopnost proniknout nepřítelskou PLO/PRO. Tj. klamné cíle, stealth, odolné a manévrující hlavice atd.
-reakční časy ("oživení")
-náročnost na údržbu
-životnost
-přesnost
-.....Tohle je starší a možná o to závažnější text https://news.usni.org/2013/04/... protož další cca 3 roky nic nedělali.
Jde o to, že USA "ztrácí" znalosti a dovednosti při výrobě jadených zbraní, což modernizační programy plně nenahradí a vtip je v tom, že Rusko a Čina a bohuželi Severní Korea mají momentálně za sebou více paxe při vývoji a výrobě jaderných zbraní. Ta Severní Korea je tam s nadsázkou jako varování. Bulava a problémy taktéž představují varování, že ten prgram přezbrojení nemusí proběhnout "hladce".Omluva odkaz je zde pozor je to rt.com https://www.rt.com/news/new-nu...
Todomach
podle tohoto rextu: http://gentleseas.blogspot.cz/...
to vypadá, že Bulava je "námořní verze Topol" ve smyslu nižší trajektorie letu, což Topol má taky ze strachu před Star Wars, dále nese klamné cíle a u mí manévrovat. Tohle vše vede k tomu, že má menší dolet, menší nosnost a menší hlavice. Navíc i logicky zní, že USA mají menší rozlohu a infrastrukturu na pobřeží (viz ta jaderná supertorpéda), na rodíl od rozlohy Ruska
Nevím, ale tohle zní logicky.Charlie: Apropó ta Bulava - ptal jsem už když tu byl před pár týdny článek přímo o ní - v čem je vlastně tak nová? Všechny její známé parametry nijak nepřekonávají letité Tridenty v poslední mofifikaci D5. Má o něco delší dolet než přechůdkyně Siněva, ale že by byla nějak revoluční? Nebo má nějaké technologické vychytávky, které ji činí jedinečnou a třeba jsou i příčinou její už legendární poruchovosti?! Nebo je to jak s těmi Minutemany, prostě jsou předchůdkyně Bulav už staré a je třeba je nahradit? Nikdo o Bulavaách nic "tajuplného" nešíří, kupodivu ani konspirátoři nebo Rusové sami, tak si říkám co v tom je. O jiných svých raketách Rusové pějí ódy o nezachytitelnosti a nešetří přídomky jako zbraň "posledního soudu" a Bulavy ticho, jen občas světelné efekty na norské obloze.
Todomatch: k tomu Rusku - novinka je Bulava, Topol-M je tak velký upgrade, že už je to vlastně nová raketa, a začíná se vyvíjet náhrada za Vojvody.
Pokud jde o té nutnosti náhrady - oni by ti Munitemani stačili asi dál, jenže už jsou tak staří, že už je nejspíš problém s údržbou, a nesmíme zapomínat, že tenhle novej program je na začátku, takže cca 10 let si ještě v silech pobudou, což nám dává nějakejch 40 let služby a některý rakety budou opravdu starý (klidně 15-20 let) a to je problém hlavně u pevných paliv a celkové strukturální pevnosti.
Takže než znova vyrobit várku Minutmanů nebo oprášit plány Peacekeeperů je lepší vyvinout novou raketu se současnejma technologiema (TPH se posunuly dopředu, stejně jako navádění a konstrukční materiály).
Navíc je zajímavé, že Minutmani jsou v současný době osazený jedinou 300kt hlavicí právě z Peacekeeperů, ačkoliv pro ně existovaly MIRV hlavice se 4 hlavicema - pro porovnání, Topol-M nese jednu 800kt a Vojvoda 10 kousků o nějakých 750kt.O té DF-41 píší, že je to první čínská raketa s více samostatně manévrujícími hlavicemi. Číňané tvrdí, že to uměla už předchozí řada DF-31, ale obecně o tom panují pochyby. Raketa to je určitě úctyhodná, ale vlastně završuje předchozí vývoj. Zdá se, že USA v rámci programu GBSD právě ořezali tužky, zapli nějaký ten cad, možná šňupli koks a zasnili se nad čistým papírem, případně sfoukli prach z té složky na dně trezoru s nápisem TOP SECRET uvedeným v angličtině a jednom neznámém, ale mimo naši sluneční soustavu hojně rozšířeném jazyce.
To jsou šílený částky, když jen provozní náklady po instalaci nových střel budou cca 31 miliard Kč ročně (!). Pochybuji, že Francie, Anglie a další vlastníci jaderných zbraní vůbec něco modernizují, stejně tak Čína. Jediný kdo modernizuje je Rusko, ale ani oni nemluví o zcela nových raketách. Rusko s neustálým informováním o nových schopnostech svých raket proniknout každou obranou se patrně dočká zcela zásadní odpovědi. Navíc celkem oprávněně, podle článku jsou americké rakety pěkně obstarožní a je s podivem nakolik asi předběhly svou dobu, když až doposud stačily. Jsem zvědav, zda to bude technologický skok jako z B-52 na B-1, nebo spíš jako z B-1 na B-2. Pokud by platil druhý příměr, byl by zase na 50 let klid.