GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Český JAS-39D Gripen se střelami vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder a AIM-120 AMRAAM. / Milan Nykodym , CC BY-SA 2.0

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision Guided Munitions) pro stíhačky JAS-39C/D Gripen. Půjde konkretně o laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II a GBU-16 Paveway II.

Paveway pro Armádu ČR

Česká armáda vlastní 14 stíhaček JAS-39 Gripen – 12 jednosedadlových JAS-39C Gripen a dvě dvousedadlové JAS-39D Gripen. První letoun dosedl na letiště v Čáslavi před deseti lety.

Jediným úkolem českých stíhaček bylo střežení vzdušného prostoru České republiky. K tomu účelu byla uzpůsobená i výzbroj.

Pro vzdušný boj mohou české JAS-39 využít palubní 27mm rychlopalný kanon (pouze JAS-39C), rakety krátkého doletu AIM-9 Sidewinder a také střely středního doletu AIM-120 AMRAAM.

České Gripeny však neměly možnost útočit na cíle na zemi. To se již zanedlouho změní.

Před časem proběhla médií zpráva o modernizaci stíhaček JAS-39C/D Gripen. Součástí modernizace je nejen úprava palubního hardwaru a softwaru pro útoky na pozemní cíle, ale také nákup přesně naváděné munice

Na summitu NATO začátkem záři oznámilo Ministerstvo obrany ČR rozhodnutí nakoupit 200 kusů přesně naváděné munice. Půjde konkrétně o laserem naváděné pumy GBU-12/16 Paveway II.

Pumy GBU-12/16 nejsou ve výzbroji Armády ČR novinkou, resp. jejich cvičné verze. Spolu se zaváděním lehkého bitevního letadla L-159 ALCA se počítalo s nákupem jmenovaných pum. Nakonec se však nakoupilo pouze 30 cvičných Mk.82 Mod 1 INERT.

L-159 ALCA na pylonech pod křídly unese až čtyři pumy GBU-12 nebo dvě pumy GBU-16. K prvnímu „ostrému" shozu cvičné munice z výzbroje Armády ČR došlo v roce 2009 na cvičení Flying Rhino.

GBU-12/16 Paveway II

Pořizovaných 200 kusů munice GBU-12 Paveway II (hmotnost pumy 224 kg/500 liber) a GBU-16 Paveway II (hmotnost pumy 454 kg/1000 liber) umožní českému letectvu provádět přesné údery na pozemní cíle, a to ve dne i v noci. Pumy lze odhazovat jak z bitevníků L-159 ALCA, tak po modernizaci, i ze stíhaček JAS-39C/D Gripen.

GBU-12/16 Paveway II (Guided Bomb Units 12/16 Precision Avionics Vectoring Equipment) je členem velké rodiny "chytrých pum" Paveway. Pumy vyrábí firma Raytheon a v licenci také Lockheed Martin.

Základem je klasická neřízená puma Mk. 82/83 a speciální přídavný kit. Na hrot bomby je umístěná naváděcí a řídící jednotka a na dno pak řiditelná směrová křídla. Ač se jedná o jednu z nejlevnějších „chytrých" pum, katalogová cena za jednu pumu GBU-12/16 je cca 600 000 Kč.

GBU-12 Paveway II. Puma na délku měří 3,33 m. / US Air Force

Pořizované bomby jsou naváděny pomocí laserového paprsku. Ten může mít více zdrojů. L-159 ALCA nemají vlastní laserový zaměřovač, proto při cvičení cíl ozařoval předsunutý letecký návodčí.

Společně s ostrou municí se také pořizují laserové zaměřovací kontejnery. Cíl tak dokáže nově ozařovat i samotný letoun. Otázkou je typ pořizovaného kontejneru a také to, zda kontejner kromě JAS-39C/D Gripen bude moci používat také L-159 ALCA.

Puma GBU-12/16, resp. naváděcí a řídící jednotka, se na cíl navádí pomocí odraženého laserového paprsku. K cíli se GBU-12/16 pohybuje klouzavým pádem po odhození z dostatečné výšky. Samotné fyzické řízení pumy obstarávají zadní výklopné řídící plochy.

Plochy se vždy vysunují naplno v požadovaném směru. Následuje korekce dráhy na opačnou stranu a tak dále. Bomba tedy padá na cíl po dráze, která má tvar jakési sinusoidy.

R odina pum Paveway II jsou velice přesné zbraně. Specifikace vydané společností Raytheon pro soupravu Paveway II uvádějí, že 99 % munice dopadne na cíl s odchylkou do 1 m etru .

Zdroj: valka.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany

Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána ...

Česká armáda hledá nové transportní letouny

České ministerstvo obrany plánuje významné posílení přepravních kapacit českého vojenského letectva. ...

České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník

Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...

Gripeny naposledy vzlétly z islandského letiště Keflavík

AP Island - znak - finálVe čtvrtek 4. prosince 2014 v 11.53 místního času (12.53 v ČR) opustila ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • petres
  11:21 14.12.2014

  Musíte číst celé souvětí a ne vytrhávat z kontextu :-). Podvozek Tatra patří k celému kompletu Spyder, jehož střely Python 5 a Derby jsou použitelné na Gripenech.

  Musíte číst celé souvětí a ne vytrhávat z kontextu :-). Podvozek Tatra patří k celému kompletu Spyder, jehož střely Python 5 a Derby jsou použitelné na Gripenech.

 • Luky
  10:57 14.12.2014

  petres napsal: ....a používá podvozky Tatra), které se dají použít na Gripenech... já vím, jak jste to myslel a v zásadě souhlasím (máme dobrý vztahy s Izraelem, tak proč toho ...Zobrazit celý příspěvek

  petres napsal:
  ....a používá podvozky Tatra), které se dají použít na Gripenech...

  já vím, jak jste to myslel a v zásadě souhlasím (máme dobrý vztahy s Izraelem, tak proč toho nevyužít), ale takto napsané to vypadá srandovně - Gripen bude mít sice skvělé offroad vlastnosti, ale asi se mu moc nebude chtít do vzduchu :)Skrýt celý příspěvek

 • petres
  09:35 14.12.2014

  KUBy už bych skutečně nemodernizoval. Je tu potenciál buďto AMRAAMů, kterémi disponujeme na Gripenech a mají využití pro pozemní systém PVO. Ten norský systém je NASAMS 2. Anebo ...Zobrazit celý příspěvek

  KUBy už bych skutečně nemodernizoval. Je tu potenciál buďto AMRAAMů, kterémi disponujeme na Gripenech a mají využití pro pozemní systém PVO. Ten norský systém je NASAMS 2. Anebo ještě lépe využít izraelský systém PVO Spyder, který se vyrábí ve dvou rozsazích SR a MR a kombinuje střely Python 5 a Derby (je relativně nenákladný a používá podvozky Tatra), které se dají použít na Gripenech (běžně deklarováno výrobcem). Po nedávno avizovanem nákupu ELTA AD-STAR ELM-2288 by dávalo smysl budovat systém PVO na komponetech, u kterých je ověřené, že spolu komunikují a již se nemusí nic vyvíjet. Myslím si, že cesta nákupu Spyderu by byla správná (i vzhledem k využití střel, které mají již své hodiny na letounu nalétané, ale jsou ještě použitelné v pozemním systému).Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  08:47 14.12.2014

  Těch 200ks je až až. Např. při konfliktu se stejně silnou a početnou armádou jako je AČR by to stačilo na kompletní zničrní PVO, dělostřelectva i tankového vojska protivníka. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Těch 200ks je až až. Např. při konfliktu se stejně silnou a početnou armádou jako je AČR by to stačilo na kompletní zničrní PVO, dělostřelectva i tankového vojska protivníka. A pokud by se nepřítel překvapil, tak by zbylo ještě dost bomb na zasažení všech nepřátelských letadal stojících na letištích (Nebo spíš na letišti.). :-)Skrýt celý příspěvek

 • Karlos
  00:40 14.12.2014

  Mam obavu, ze s hospodarenim naseho statu, potazmo armady, ktera nevi co chce a ma ve svem cele neschopne lidi, muzeme na nejakou PVO nebo lepsi armadu zapomenout. Mam pocit, ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Mam obavu, ze s hospodarenim naseho statu, potazmo armady, ktera nevi co chce a ma ve svem cele neschopne lidi, muzeme na nejakou PVO nebo lepsi armadu zapomenout. Mam pocit, ze nase generaly zajima hlavne jejich misto a pak co maji za uniformu na sebe a kolik penez na ucte. Zadne vysledky za zadnym z nich videt nejsou (tedy abych jim nekrivdil - to ruseni a staveni novych utvaru, velitelstvich, da taky praci) a kdyz pomineme generaly co vybudovali specialni sily a ted se je snazi zavrit panove, co dokazali jen cist sbirky zakonu,ale realita jim unika.

  Jinak si myslim, ze jedinym resenim jak zlepsit nasi PVO, je dle meho nazoru hromadny nakup (stovky az tisic) raket STINGER. Ty by dokazaly drzet na distanc veskere vrtulniky (jak bitevni, tak dopravni), castecne by vypudily letadla do strednich vysek, tim padem by potrebovala vice zamerovacich kontajneru a tech je vzdy malo. Hlavne by tyto rakety byly ve vyzbroji ne specializovanych utvaru, ale jakehokoliv utvaru. Tj. nebezpeci pro nepratelske letectvo vsude. V neposledni rade by se tyto rakety hodily i pro sestrelovani UAV. Ne jen sypat penize do jednoho utvaru s raketama, ten nebude vsude.

  Mozna by se daly modernizovat KUBY, ale tezko rici, ikdyz nejaky prototyp existuje, jen tedy nechapu, proc tam dali rakety od Italu, ktere jsou kopii SPAROW, kdyz by bylo lepsi pouzit AMRAAM, ktery mame ve vyzbroji. Takovy system pokud se nepletu existuje (maji jej ve vyzbroji myslim Norove).

  Jinak 100% souhlasim s tou obranou, nejdriv se musime branit sami, aby nekdo mel ochotu nam pomoci. Nic neni automaticke, to nam nalhavaji jen politici. Historie mluvi jasne. Velci se vzdy domluvi na ukor malych.

  A presne jak tady nekdo napsal o Finech (o jejich zkusenostech s Rusy), tak ted jsem cetl neco podobneho od nejakeho jejich celniho predstavitele, ano bojime se Rusu, ale kdyz prijdou, tak urcite pociti, ze to nebyl dobry napad.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  23:26 13.12.2014

  Mrblauman:

  Jojo, přepsal jsem se, díky za upozornění. Měl jsem na mysli 3 prsty, ne 4 :)

  Mrblauman:

  Jojo, přepsal jsem se, díky za upozornění. Měl jsem na mysli 3 prsty, ne 4 :)

 • Mrblauman
  23:06 13.12.2014

  Jecchus: Chtěl jste asi napsat: "až za pár let skončí KUBy". :)

  Jecchus: Chtěl jste asi napsat: "až za pár let skončí KUBy". :)

 • Jecchus
  22:03 13.12.2014

  D.i.p: Přesně tak. Má proste smysl budovat schopnou a našim poměrům (i ekonomickým) adekvátně silnou armádu, což se bohužel neděje. PVO je jen špička ledovce, ale velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p:

  Přesně tak. Má proste smysl budovat schopnou a našim poměrům (i ekonomickým) adekvátně silnou armádu, což se bohužel neděje. PVO je jen špička ledovce, ale velmi významná. My jsme na ni rezignovali a až za pár let skončí BUKy, bude to úplně k smíchu (i teď je to žalostné)...Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  21:21 13.12.2014

  Jecchus: K tomu bych doplnil, že míra ochoty spojenců pomoci bude jistě větší, když napadená země bude schopná útočníka alespoň zpomalit, znepříjemnit postup nebo odrazit první ...Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: K tomu bych doplnil, že míra ochoty spojenců pomoci bude jistě větší, když napadená země bude schopná útočníka alespoň zpomalit, znepříjemnit postup nebo odrazit první vlnu útoku.
  Pokud nás útočník přežehlí během několika hodin, třeba proto, že za 25 let jsme nebyli schopný vyřešit PVO a zbydou tady jen trosky po náletech, tak se na nás každej ..... .Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  20:31 13.12.2014

  Vestly: Myslím, že to vidíte dost zjednodušeně. Jednak NATO a ani naše armáda není jen o Rusku a druhak i v případě konfliktu NATO x Rusko může ten konflikt probíhat tisícem ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly:

  Myslím, že to vidíte dost zjednodušeně. Jednak NATO a ani naše armáda není jen o Rusku a druhak i v případě konfliktu NATO x Rusko může ten konflikt probíhat tisícem různých způsobů. Dám příklad: pokud by Rusko zahájilo agresi proti pobaltským státům podobným způsobem jako na Krymu a v Donbasu, tak určitě jako první nepřijdou na řadu jaderné zbraně, ale konvenční. Na neoznačené "zelené mužíčky" (a ani na Rusko) nejspíš nikdo nebude hned sypat atomovky, za to nikomu nebude Pobaltí stát (a nejen Pobaltí, týká se to i nás).

  Jaderné zbraně jsou zbraněmi poslední záchrany a ne to první po čem se sáhne. Ruským cílem patrně nebude Berlín, Paříž, Londýn nebo Madrid, ale východní a střední Evropa. Paradoxně tak nedostatek konvenční výzbroje zvyšuje pravděpodobnost použití jaderných zbraní (nic jiného neni schopno agresi zastavit) anebo pasivita NATO jako takového (nestojí to za to, ať si to vyřídí napadení sami jak umí)...

  Kdyby bylo Rusko husté může se třeba pokusit s tímto kalkulem NATO jaksi rozpustit - napadne východ s tím, že hlavním zemím NATO se do konfliktu s Ruskem chtít nebude, což nutně povede k rozpadu NATO, jelikož v tu chvíli ztratí smysl a schopnost odstrašení. Je to dost riskantní kalkul, ale je to opravdu tak mimo možnou realitu...? Vyřešilo by jim to to rozšíření NATO na východ, které jim tak silně leží v žaludku... Patrně by pak vzniklo jakési NATO 2, kde by byly staré země (možná bez islamizujícího se Turecka - vyřešení rostoucího problému i v nynějším NATO samotném) a když budeme mít štěstí tak třeba i my a Polsko, možná Slovensko - první vlna rozšířeni v roce 1999).

  Svět prostě neni jednoduchý, snadno odhadnutelný ani lineární. Nelze předpokládat, že se všichni budou chovat za každou cenu racionálně. Může docházet k chybným kalkulům a ve výsledku může nastat peklo...Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  18:20 13.12.2014

  To je sice hezké, ale to množství, jak letadel tak munice stačí akorát na neztracení schopností. Nic víc, nic míň. Armáda, potažmo letectvo se musí spravovat jako funkční celek a ...Zobrazit celý příspěvek

  To je sice hezké, ale to množství, jak letadel tak munice stačí akorát na neztracení schopností. Nic víc, nic míň. Armáda, potažmo letectvo se musí spravovat jako funkční celek a ne že se tu a tam jen něco přisype.
  A v případě vážnějšího konfliktu stejně nikdo novou munici nedodá protože budou mít sami málo (a když by chtěli dát po první fázi tak zas nebude ji do čeho naložit).
  A samotná letadla bez funkční protiletadlové obrany s pár raketama a bombama stejně neustojí víc než maximálně spotřebu stávající munice.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:11 13.12.2014

  pro Arccos: Myslím, že máte pravdu, AČR asi bude mít jen cvičnou pro nácvik zaměřování a pak ještě možná tu hmotnostní maketu... ATM co jsem kdysi četl, bylo možná ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Arccos:
  Myslím, že máte pravdu, AČR asi bude mít jen cvičnou pro nácvik zaměřování a pak ještě možná tu hmotnostní maketu...
  ATM co jsem kdysi četl, bylo možná tohle?
  http://www.midkiff.cz/obj/novi...
  ale pak přišlo tohle:
  ------------------------------------------------------
  Mavericky pro české letectvo

  "Původně se pro Alky plánovaly i protipozemní řízené střely AGM-65B Maverick, které byly také na letounech vyzkoušeny. „Dnes se řada lidí domnívá, že jde o zbraň zastaralou, která se navíc již řadu let v této verzi nevyrábí,“ vysvětluje Josef Neuman. Podle něj by však i tyto starší Mavericky byly vhodné zejména pro výcvik, neboť princip jejich použití se od nových verzí příliš neliší. Byla zde poměrně zajímavá nabídka americké firmy Raytheon na získání střel AGM-65B z výzbroje švýcarského letectva, nicméně Ministerstvo obrany ČR tuto nabídku odmítlo, protože s ohledem na škrty v rozpočtu bylo rozhodnuto nepořizovat pro L-159 ani pro chystaný nadzvukový letoun žádnou protipozemní výzbroj a veškeré prostředky soustředit jen do kategorie vzduch-vzduch."
  ----------------------------------------------
  hmm....ale snad to aspoň cvičíSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:47 13.12.2014

  A je to tu zase, pořídili jsme Alcy, Gripeny, pod Alcy máme sotva plameny, Gripeny používáme doposud jako Migy 21. Ve skladech nic, protože každá raketa stojí majlant. Do kanonů ...Zobrazit celý příspěvek

  A je to tu zase, pořídili jsme Alcy, Gripeny, pod Alcy máme sotva plameny, Gripeny používáme doposud jako Migy 21. Ve skladech nic, protože každá raketa stojí majlant. Do kanonů Bk. 27raději munici z německých přebytků.
  Ukazuje se tu znovu a opět krátkozrakost našich potentátů, kteří už prošli školením jinde než v kremlu. I Indové se divili, proč země, která má ve výzbroji ruské proudové letouny a vrtulníky - k tomu plné sklady munice, naplánuje krám jako pokročilý bojový letoun bez možnosti tuto munici nosit. Raději tu munici "darujeme" podezřelým firmám a výsledek: Vrbětice, opětovné rozvíření sporných obchodů se zbraněmi do rizikových a embargem zatížených zemí a kdoví kolik se toho před výbuchem a kam "poztrácelo."

  Vývoj chytré munice už má zmáklých více zemí, Azerbajdžán kupříkladu upravuje hloupé letecké pumy na klouzavé s GPS nebo laserovým navedením.

  to liberal shark: Finové na tom byli, a jsou dobře, ale zkuste se podívat u nás, čím pak bychom ty okupanty řezali? Museli bychom nařezat vrbové proutí a uplést tatary. Jediné do čeho máme munici jsou zbraně ve starších rážích z dob waršavské smlouvy a těch se všemožně zbavujeme.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  14:22 13.12.2014

  to Jeccus: Tu nejde o samotne bomby, tu ide o to, že ich krajiny ako Cesko/Slovensko nikdy nevyuziju, zatial co lepsia vystroj by sa vyuzila, kedze vojaci chodia na humanitarne ...Zobrazit celý příspěvek

  to Jeccus: Tu nejde o samotne bomby, tu ide o to, že ich krajiny ako Cesko/Slovensko nikdy nevyuziju, zatial co lepsia vystroj by sa vyuzila, kedze vojaci chodia na humanitarne misie.

  V pripade konfliktu by obe strany pouzili nuklearne zbrane, je jedno, ci by konflikt zacalo NATO alebo Rusko, v kazdom pripade by sa krajiny ako Lotyssko, Polsko, Cesko, Slovensko zmenili na radioaktivne pustatiny. Takze tych par stihaciek s lgb-ckami by sa stali irelevantnymi.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:08 13.12.2014

  To Jecchus : naprostý souhlas. Rusáci a jiní fašisté spoléhají především na pátou kolonu. Pokud narazí na pořádný odpor, tak se stáhnou. Měli bychom si vzít příklad z Finů, ti se ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jecchus : naprostý souhlas. Rusáci a jiní fašisté spoléhají především na pátou kolonu. Pokud narazí na pořádný odpor, tak se stáhnou. Měli bychom si vzít příklad z Finů, ti se ruské přesily nebáli a pořádně jim nařezali, čímž si vysloužili jejich respekt a zachovali si nezávislost.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  13:56 13.12.2014

  Ach jo, to jsou zase řeči jak na Novinkách, akorát zabalený do odborný terminologie. A tolik smutného defétismu... Z jakého důvodu by měly být LGB pro ČR/SR "úplně zbytečné". ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jo, to jsou zase řeči jak na Novinkách, akorát zabalený do odborný terminologie. A tolik smutného defétismu...

  Z jakého důvodu by měly být LGB pro ČR/SR "úplně zbytečné". Prostě laserem naváděná bomba. Co je na tom zbytečného? Jaký typ bomb by zbytečný nebyl? Má to snad znamenat, že sama schopnost házet z letadla bomby na zem je pro země typu ČR/SR zbytečná? Jestli ano, tak proč...

  A opět (po kolikáté už?) blábol, že v případě konfliktu s Ruskem nehrajeme žádnou roli - to je úplná kravina, hrajeme roli. NATO není o tom, že každý jeho člen by měl být SÁM schopen se ubránit, např. Rusku, ale je to o tom, že se tak děje společně - to je ta KOLEKTIVNÍ obrana. Zjednodušeně - ten má X stíhaček, ten Y a ten Z a dohromady je to X+Y+Z.

  Nakoupit místo LGB super pušky, vesty a optiky je taky vtipná úvaha. Co by to jako mělo být za pušky, aby oproti stávajícím byl ten kvalitativní skok natolik úžasný, že to nahradí bombardování letectvem? Co je to vůbec za způsob uvažování, vždyť je to úplný nesmysl.

  Z jakého důvodu by se po vzletu do akce nemělo zpátky vrátit žádné letadlo? V případě konfliktu s Ruskem by to asi nevypadalo tak, že by všichni spali na kamnech a jedině hrdinná ČR by šla do akce (to by se asi ta letadla fakt nevrátila). Ale copak si lze myslet, že v případě konfliktu NATO (či jen jeho část) x Rusko nás ruské letectvo smete z oblohy jak nic...? To si opravdu někdo vážně myslí.

  Takže přestaňme brblat nesmysly, přemýšlejme, plánujme a racionálně budujme ozbrojené síly. Takový ty řečičky o tom, že nad ČR se ani stíhačka neotočí (jaká to blbost!), že to stejně nemá cenu, když sami velkého soupeře nezmákneme apod. jsou jen ptákoviny, kvůli kterým se ale v Kremlu možná usíná s úsměvem na rtech. Naším největším a nejsilnějším nepřítelem jsme totiž nakoenc asi my sami a tímhle přístupem taky sami sebe můžeme porazit...Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:01 13.12.2014

  Jeden vzlet je presne to, co potrebujeme. Stejne se z nej nejpis zadny letadlo nevrati.

  Jeden vzlet je presne to, co potrebujeme. Stejne se z nej nejpis zadny letadlo nevrati.

 • D.i.p
  11:43 13.12.2014

  24 AMRAAMů je na jeden vzlet. To je žalostně málo. Pochybuji, že dodavatel bude dost hbitý :-). Nehledě na to, že při troše chtění by se dal použít i pro L-159. I když už na nich ...Zobrazit celý příspěvek

  24 AMRAAMů je na jeden vzlet. To je žalostně málo. Pochybuji, že dodavatel bude dost hbitý :-). Nehledě na to, že při troše chtění by se dal použít i pro L-159. I když už na nich ta zbraň není tak dobrá, tak mohou zase vzlétnout téměř odkudkoli a musel by nepřítel s nimi počítat - má to psychologický význam. Navíc by to chtělo Déčka.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  01:29 13.12.2014

  Podla mna su LGB pre krajiny typu Cesko/Slovensko uplne zbytocne. Pochybujem, ze budeme v blizkej buducnosti bombardovat teroristov v Iraku alebo Syrii a v pripade otvoreneho ...Zobrazit celý příspěvek

  Podla mna su LGB pre krajiny typu Cesko/Slovensko uplne zbytocne. Pochybujem, ze budeme v blizkej buducnosti bombardovat teroristov v Iraku alebo Syrii a v pripade otvoreneho konfliktu s Ruskom nehrame ziadnu rolu. Skor by som tie peniaze minul do kvalitnejsej vyzbroje pre vojakov(lepsie pusky,vesty,optiky atd.).Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  00:05 13.12.2014

  Luky: díky za upřesnění. 24ks, to stejně neutiší můj žal.

  Luky: díky za upřesnění. 24ks, to stejně neutiší můj žal.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3