GDELS společně s partnery dodá španělské armádě stovky obrněných vozidel

GDELS společně s partnery dodá španělské armádě stovky obrněných vozidel
VCR 8×8 / GDELS (Zvětšit)

V polovině května španělské ministerstvo obrany oznámilo, že podepsalo dokument, kterým začíná realizace projektu nových obrněných vozidel VCR 8×8 pro španělskou armádu. Díky němu vznikne společný podnik španělských společností, které budou mít projekt na starosti.

Na základě zmíněného dokumentu podepsaného ministryní obrany Margaritou Roblesovou začalo nabídkové řízení za účasti společného podniku vytvořeného společnostmi General Dynamics European Land Systems – Santa Bárbara Sistemas, Indra Sistemas, Sapa Placencia a Escribano Mechanical & Engineering. To má vyústit v podpis objednávky na 348 kusů obrněných vozidel VCR 8×8 (Vehiculos de Combate a Ruedas 8×8) pro španělské ozbrojené síly, ke kterému má dojít ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Domácí průmysl tak zajistí vývoj, výrobu a dodávky vozidel v rámci jednoho z nejdůležitějších modernizačních programů španělské armády v současnosti i blízké budoucnosti, neboť se plánuje pořízení dalších stovek vozidel tohoto typu.

Společnost Santa Bárbara Sistemas, která je součástí korporace General Dynamics European Land Systems (GDELS), v projektu VCR 8×8 zastává roli hlavního kontraktora a technologického integrátora, partnerské firmy Indra Sistemas, Sapa Placencia a Escribano Mechanical & Engineering budou mít na starosti dodávky subsystémů. Díky spolupráci těchto firem bude podíl španělského průmyslu na realizaci projektu VCR 8×8 přesahovat 70 procent a bude také zajišťovat technickou a servisní podporu po celý životní cyklus vozidel i budoucí modernizační procesy. Španělsko chce navíc tato vozidla nabízet i na mezinárodním trhu.

Vozidlo VCR 8×8 představuje španělskou podobu moderního typu Piranha 5 z portfolia společnosti GDELS upraveného podle požadavků španělské armády, v jejíchž službách ponese jméno Dragón. Armáda chce nová vozidla získat v celkem 13 verzích, které mají nahradit hned několik dosud používaných starších platforem. Díky tomu dojde nejen k modernizaci vozového parku, ale také dojde k zjednodušení a zefektivnění servisní a logistické podpory jednotek vybavených kolovými obrněnými vozidly.


ASCOD 42; větší foto / DP

GDELS v případě tohoto velkého španělského projektu uplatňuje stejnou obchodní a partnerskou strategii jako u dřívějších projektů, jako byla například výroba vozidel Pandur II CZ pro Armádu České republiky (AČR) nebo aktuálně v případě obrněných vozidel ASCOD pro britskou armádu. Britská armáda vybrala ve výběrovém řízení vozidlo ASCOD v rámci programu Ajax a GDELS postupně převedla výrobu vozidel i výrobní technologie do Velké Británie stejně, jako byla převedena výroba vozidel Pandur II do Česka.

Podobně vozidla Piranha 8×8 z portfolia švýcarské pobočky GDELS-Mowag budou pro španělskou armádu v rámci projektu VCR 8×8 vyráběna ve španělských podnicích. GDELS stejnou strategii plánuje i pro dodávky nových pásových obrněných vozidel pro AČR, pokud česká armáda v rámci probíhajícího výběrového řízení vybere jako náhradu za dosluhující BVP-2 typ ASCOD 42.

Nahlásit chybu v článku


Související články

GDELS: počítáme s výrobou všech verzí vozidla ASCOD 2 v České republice

Jednou ze společností, která se účastní výběrového řízení na nová pásová vozidla pro českou armádu ...

Společnost GDELS na dnech NATO představí další verzi vozidla ASCOD 2

Už několik let je společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) partnerem oblíbených Dnů ...

Společnost GDELS zahájila výrobu obrněných vozidel Piranha 5 v Rumunsku

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) 6. listopadu tohoto roku zahájila výrobu ...

Nejnovější obrněná vozidla Eagle V od GDELS dostanou jednotky německé a švýcarské armády

Začátkem března tohoto roku německý parlament schválil finanční prostředky na pořízení desítek ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Rase
    15:17 09.06.2020

    Nedávno britská média informovala, že ministerstvo obrany přehodnotí program nákupu vozidel AJAX. Důvodem je zpoždění při dosažení plné provozní připravenosti první skupinou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedávno britská média informovala, že ministerstvo obrany přehodnotí program nákupu vozidel AJAX. Důvodem je zpoždění při dosažení plné provozní připravenosti první skupinou vozidel. Podrobná oficiální zpráva se ještě připravuje. Richard Knighton, zástupce náčelníka generálního štábu zmiňuje, že testovací vozidla měla společnost GDLS-UK předat armádě již v loňském roce.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...