GDELS získala zakázku na dodávku vozidel Pandur 6×6 Evolution pro rakouskou armádu

GDELS získala zakázku na dodávku vozidel Pandur 6×6 Evolution pro rakouskou armádu
Pandur Evo 6×6 / GDELS-Stey (Zvětšit)

Rakouské ministerstvo obrany zadalo 30. října 2020 kontrakt společnosti General Dynamics European Land Systems-Steyr (GDELS-Steyr) na dodávku 30 kolových obrněných vozidel Pandur 6×6 Evolution (Evo). Nová vozidla budou dodána v provedení obrněný transportér, avšak díky modulární konstrukci je lze rychle přizpůsobit pro jiné role, jako například CASEVAC (evakuace raněných z bojiště).

Nově objednaná vozidla doplní 34 vozidel Pandur 6×6 zakoupených již v roce 2016 a zařazených k Jägerbataillon 17 sídlícímu ve štýrském městě Straß. Rakouské ozbrojené síly tak budou provozovat celkem 64 nových vozidel Pandur 6×6 Evo. Dodávky nových strojů budou probíhat v letech 2022 a 2023.

Obrněná vozidla Pandur rakouské armády od roku 1996  úspěšně slouží v domácích i mezinárodních mírových misích. Výrazně modernizovaná verze Pandur Evo, vycházející z původního typu Pandur MTPzUN, se vyznačuje kompaktní konstrukcí, která pojme osádku 11 vojáků, a disponuje vynikající mobilitou i výrazně zvýšenou úrovní ochrany proti minám nebo nástražným výbušným zařízením. Nová vozidla budou kompletně vyrobena v Rakousku, což bude mít pozitivní vliv na místní ekonomiku a zajistí stovky kvalifikovaných pracovních míst.

Do programu nových vozidel Pandur Evo je zapojeno více než 200 dodavatelů, zejména malých a středních podniků. „Jsme velmi hrdí na to, že jsme získali tuto důležitou zakázku. Spolupráce s rakouskými ozbrojenými silami je vynikající a dokazuje velkou spokojenost s našimi výrobky. Kromě toho kontrakt zajistí stovky vysoce kvalifikovaných pracovních míst, což pro Rakousko přináší další přidanou hodnotu,“ vysvětlil Martin Reischer, výkonný ředitel společnosti GDELS-Steyr.

„Rádi bychom poděkovali rakouským ozbrojeným silám za důvěru v naše schopnosti a jsme rádi, že se spoléhají na naše vozidla. Rakousko je jedním z našich domácích trhů a jako spolehlivý partner jsme plně připraveni dodat objednaná vozidla podle harmonogramu, v dohodnuté ceně i nejlepší kvalitě,“ dodal Dr. Thomas Kauffmann, viceprezident GDELS pro mezinárodní obchod a služby.

Fakta o vozidle Pandur

Rodina vozidel Pandur, která je k dispozici v konfiguracích 6×6 a 8×8 a v obojživelných nebo pozemních provedeních, slouží jako univerzální platforma pro různé systémy výzbroje a vybavení. Kombinuje vysokou mobilitu, schopnost přežití na bojišti a ochranu díky. Pandur se vyznačuje logistickou unifikací, univerzálností výzbroje a vybavení, jednoduchou obsluhou, vysokou mírou provozuschopnosti, dobrou dostupností, vlastní elektronickou architekturou a snadnou údržbou.

GDELS-Steyr vyrobil více než 3000 obrněných vozidel (pásových a kolových), z toho více než 800 na platformě Pandur, které jsou v provozu po celém světě, více než 500 z nich pak v členských zemích NATO.

O společnosti GDELS

General Dynamics European Land Systems se sídlem ve španělském Madridu je obchodní odnoží americké společnosti General Dynamics (NYSE: GD), která podniká prostřednictvím evropských poboček umístěných v Rakousku, Česku, Německu, Španělsku a Švýcarsku. Společnosti s přibližně 2200 vysoce kvalifikovanými technickými zaměstnanci projektují, vyrábějí a dodávají špičkové pozemní bojové systémy, včetně kolových, pásových a obojživelných vozidel, mostních systémů, výzbroje a munice pro zákazníky po celém světě. Více informací na www.gdels.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) patřící do holdingu Czechoslovak Group na akci ...

Indonésie objednala bojová vozidla Pandur II. Budou se vyrábět s českým průmyslem

Indonéské ministerstvo obrany 12. dubna podepsalo s indonéskou společností PT Pindad dohodu o ...

Nové speciální Pandury II pro AČR ve vojskových zkouškách

V lednu 2017 podepsalo Ministerstvo obrany ČR s podnikem Tatra Defence Vehicle smlouvu na ...

Armádní zakázka na Pandury se české ekonomice vyplatila: z jedné koruny se staly tři

Zakázka na dvacítku velitelsko-štábních a spojovacích vozidel Pandur se české ekonomice vyplatila: ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:21 13.02.2024

  Kúpia ďalších 225 kusov Pandur Evolution za 1,8 miliardy eur:
  https://orf.at/stories/3348584...

  Kúpia ďalších 225 kusov Pandur Evolution za 1,8 miliardy eur:
  https://orf.at/stories/3348584...

 • SYN_
  03:23 01.02.2021

  "vyznačuje kompaktní konstrukcí, která pojme osádku 11 vojáků"
  to jsem něco nepochopil nebo se fakt do 6x6 modelu vejde 11 lidí? třeba i včetně posádky?

  "vyznačuje kompaktní konstrukcí, která pojme osádku 11 vojáků"
  to jsem něco nepochopil nebo se fakt do 6x6 modelu vejde 11 lidí? třeba i včetně posádky?

  • PavolR
   08:09 01.02.2021

   Áno, Rakušania ich majú vo variante APC, vyzbrojené iba ťažkým guľometom - to sa potom vmestí viac vojakov. Zbraňová stanica je už diaľkovo ovládateľná, čím získali ďalšie miesto.

   Áno, Rakušania ich majú vo variante APC, vyzbrojené iba ťažkým guľometom - to sa potom vmestí viac vojakov. Zbraňová stanica je už diaľkovo ovládateľná, čím získali ďalšie miesto.

Načítám diskuzi...