General Atomics představil pozemní elektromagnetické dělo

Elektromagnetické dělo
Foto: Pozemní elektromagnetické dělo Blitzer. / General Atomics

General Atomics na konferenci Association of the US Army (AUSA) ve Washingtonu představil pozemní verzi elektromagnetického děla Blitzer. Pokud půjde vše podle plánu, do dvou až tří let se můžeme dočkat plnohodnotného prototypu.

General Atomics společně s firmou BAE S y stems již několik let v y víjejí elektromagnetické dělo p ro námořní výzkumn é středisk o Office of Naval Research (ONR). Cílem je otestovat technologie, jež povedou ke konstrukci operačně použitelného námořního elektromagnetického děla.

Prvně jmenovaná firma nyní za své vlastní náklady pracuje na pozemní verzi elektromagnetického děla. Prototyp zbraně chce firma postavit do konce roku 2016 a pokud vše půjde podle plánu, zákazníci si zbraň mohou pořídit od roku 2019.

Obrovskou výhodou elektromagnetických děl jsou jejich široké možnosti uplatnění. Zbraň je schopná ničit cíle přímou i nepřímou střelbou. Dík y obrovské r y chlosti projektilu není třeba žádná výbušnina, cíl je ničen pouze kinetickou energii samotného projektilu.Video: Blitzer / YouTube

Stejná zbraň však může fungovat i jako protivzdušný s y stém . Kromě ničení vzdušných prostředků protivníka (letadla, střely) je elektromagnetický kanón schopen dokonce působit i proti balistickým a mezikontinentálním raketám – resp. jejich hlavicím. Elektromagnetický kanón má dostatek energie, ab y zasahoval cíle až 100 kilometrů nad zemí.

Pozemní verze děla Blitzer má mít dostřel asi 80 kilometrů. Kromě pozemních útoků poslouží Blitzer i jako prostředek C-RAM, tedy pro ničení dělostřelecké, minometné a raketové munice. Lze jej také použít jako systém protivzdušné obrany krátkého dosahu.Bližší informace o pozemní verzi děla Blitzer nejsou známy. Srdcem systému má však byt dvojice velkých tahačů, které převážejí obrovské generátory elektrické energie, baterie a kondenzátory. K dopravě celého kompletu údajně postačí tři letouny C-17 Globemaster II.

Zdroj: General Atomics

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém

S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...

Elektromagnetické zbraně v US Navy

Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...

Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století

Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...

BAE Systems získala kontrakt na vývoj rychlejšího elektromagnetického děla

Zbrojní gigant BAE Systems vyvine do konce roku 2014 pro americké námořnictvo US Navy další generaci ...