Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století

Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století
Brigádní generál Miroslav Feix / MO ČR (Zvětšit)

Armáda začala přímo a srozumitelně mluvit s veřejností. Proměnil se styl její komunikace na sociálních sítích i v médiích. Vystupuje sebevědoměji a otevřeněji. Podle brigádního generála Miroslava Feixe, velitele Kybernetických a informačních operací, je to změna promyšlená a žádoucí. „Když už musíme jezdit se čtyřicet let starými auty, tak nechceme zároveň zamrznout v éře faxů, tiskových zpráv a úředních komuniké. Pro nás je to nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější krok k armádě 21. století,“ říká v rozhovoru. 

Kdy poprvé padlo rozhodnutí, že Armáda ČR změní styl komunikace? Je viditelné, že jste přešli z víceméně pasivního k asertivnějšímu a aktivnějšímu stylu komunikace. 

O novém stylu komunikace rozhodl generál Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády České republiky, hned při svém nástupu do funkce. Nepadlo přímo rozhodnutí o konkrétní formě, ale zadání bylo jasné: otevřenější komunikace s veřejností, nové formy komunikace, soulad skutků a činů. Armáda je tady pro lidi a není žádný důvod se uzavírat do sebe a něco tajit. Chceme úplně opustit pasivní styl komunikace, kdy jsme se neustále jenom proti něčemu bránili. Navíc, doba se změnila a my se nemůžeme tvářit, že nevíme, co to je Instagram nebo Twitter. Když už musíme jezdit se čtyřicet let starými auty, tak nechceme zároveň zamrznout v éře faxů, tiskových zpráv a úředních komuniké. Pro nás je to nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější krok k armádě 21. století. Krok, který můžeme udělat hned.

První komunikační kampaň vedená v novém duchu se zaměřila na informování veřejnosti o nákupu nových pásových vozidel pěchoty. Jak úspěšná podle vás byla?

V armádě nikdy nic neděláme jen tak. Každá akce má svůj plán, postup, cíl a měřitelné parametry. Pro nás to byla úspěšná kampaň. V tomto konkrétním případě hrálo roli i velké množství nepřesných informací a lobbistických článků, které se objevily na veřejnosti a které jsme chtěli rozumně vysvětlit. To se nám podle našich dat a hodnocení podařilo. Víme, co chceme, a stojíme si za tím. Naše požadavky jsme v nezkreslené podobě předložili přímo lidem ve srozumitelné podobě. 

Jaké reakce jste na nový způsob komunikace zaznamenali – ať už ze strany veřejnosti, politiků nebo novinářů? 

Především jsme vzbudili zájem. Nikdy se nemůžete zavděčit úplně všem, ale výrazně převažují pozitivní ohlasy. Konečně se v souvislosti s armádou řešilo i něco jiného než špatné zprávy a podezření. Naši komunikaci a její formu se snažíme přizpůsobit platformě. Jinak mluvíme na Facebooku, jinak na Twitteru, jinak v rozhovoru pro Český rozhlas. Každý z nás mluví v různých situacích různě, to je normální. Výtky typu „vaše komunikace na sociálních sítích je taková lidová, nepřesná a příliš zobecňující“ jsou spíše nepochopením většinového publika. Typickým příkladem bylo nazvat PéBéVéPé (PBVP), tedy pásové bojové vozidlo pěchoty, autem. Samozřejmě že bych ho tak nenazval na odborné konferenci nebo ve výboru pro obranu. Ale pro potřeby většiny občanů je to prima srozumitelný termín.

Nedávno jste se neváhali pustit do pře s českými politiky na Twitteru. Souvisí to s tím, že chcete vystupovat sebevědoměji? A budete v obraně vůči nepravdám šířeným ze strany politiků pokračovat i nadále? Přísluší armádě komentovat prohlášení politiků, byť jsou nepravdivá?

Už jste viděli nesebevědomou armádu? Ta by nám moc při obraně naší země nepomohla. Je to naše DNA, naše přirozenost, žádná stylizace pro sociální sítě. Na druhou stranu: armádě určitě nepřísluší komentovat rozhodnutí politiků nebo kritizovat jejich názory. Zároveň po nás nikdo nemůže chtít, abychom se nesměli slušně ohradit proti naprostým lžím. Názor není lež a lež není názor, to nemá s politikou co dělat. Pokud se budou objevovat podobné fake news, jako byla zpráva o tom, že armáda rozváží perníčky, rozhodně budeme reagovat. 

Můžete přiblížit hlavní body nové komunikace, k čemu směřuje a jak bude pokračovat? Je například viditelné, že se více soustředíte už na zmíněné sociální sítě, příspěvky působí profesionálněji, promyšleněji…

Armáda odvádí spoustu skvělé práce a působí v ní řada schopných lidí, což se ukázalo třeba teď při pandemii. Jenom se o tom málo vědělo, a to chceme změnit. Armáda už krvácela dost, nechceme dál prohrávat s byrokracií, nechceme dopustit, aby z ní zbylo jen torzo. Proto se snažíme psát a ukazovat, co děláme a jak to děláme, jak myslíme, jak plánujeme a kam směřujeme. Chceme prostě ukázat vojáky v reálném světle a použijeme k tomu všechny komunikační kanály.

Inspirovali jste se ohledně nového způsobu komunikaci v zahraničí, u jiné armády, nebo je to řešení ušité přímo pro ČR?

Samozřejmě jsme se dívali, kdo to dělá dobře, a to nejen v zahraničí ale i doma nebo u některých kolegů přímo v armádě. Nikoho nekopírujeme, ani nenajímáme externí firmy. Je to naše vlastní řešení. Učíme se pomalu, ale systematicky a jistě. A nevzdáme to.

Doufáte, že díky nové komunikaci přiblížíte život v armádě a její poslání nejen veřejnosti, ale také i novým zájemcům o službu u vás?

Ano, to je jeden z cílů. Chceme si udržet vysokou podporu veřejnosti, chceme mluvit narovinu a chceme ukázat, že služba v armádě je bezva. I když některé jednotky disponují archaickým vybavením a technikou, tak pořád je armáda skvělou organizací, kterou by měli lidé blíže poznat. Chceme ukázat armádu z různých úhlů, v různých podobách. Jak nedávno zazněl v souvislosti s chytrou karanténou takový pěkný rým: nejsme jen bojovníci, ale i odborníci.

Jste bývalý příslušník speciální sil, máte za sebou celou řadu misí. Jaké důležité úkoly teď před vámi leží?

Teď buduji kybernetické a informační síly. Přesto si myslím, že budoucností je boj ve všech doménách. A k tomu potřebujeme i tu těžkou brigádu. Bez ní jsme opravdu jen torzo. Samotné informace zatím ještě válku nevyhrávají.

Medailonek 

Brigádní generál Miroslav Feix

V roce 2019 byl jmenovaný velitelem Kybernetických a informačních operací. Před tím pracoval na pozici ředitele odboru koncepcí a řízení, ŘeSpecS MO. Vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska Vyškov a Naval Postgraduate School v Monterey v USA. Během své kariéry pracoval na různých velitelských pozicích u speciálních sil. Působil v Kosovu i Afghánistánu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Afghánská tragédie jako lekce ze strategické komunikace

Letní mediální bezčasí v neděli 5. srpna přerušila nečekaná a tragická zpráva. Při ranní patrole ...

Elitní červené barety: 43. výsadkový prapor se mění na pluk a rozrůstá se

Chrudimský 43. výsadkový prapor je předurčen k plnění taktických úkolů a jeho hlavní devizou je ...

Češi ukončili ostrahu afghánského Bagrámu. Osm vojáků se už domů nikdy nepodívá

Poslední dubnový den přistál na armádním letišti v Praze-Kbelích letoun, z něhož ...

ROZHOVOR: Věříme, že vzájemná pomoc je nejkratší cestou k úspěchu

4. brigáda rychlého nasazení je pojem nejen mezi vojáky, ale i mezi veřejností. Aktuálně její ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  16:33 05.06.2020

  ... jen aby pravé jméno tohoto generála nebylo náhodou "fake"

  ... jen aby pravé jméno tohoto generála nebylo náhodou "fake"

  • TF_HU
   22:45 17.12.2020

   Fake jsou tady pouze soudruzi :-)

   Fake jsou tady pouze soudruzi :-)

  • Larry
   01:16 18.12.2020

   Fake news??? :-)))

   Fake news??? :-)))

 • Sgt Murphy
  19:28 03.06.2020

  Pamätám si svoje prvé stretnutie s prácou personálu rekrutačnej skupiny v OS SR. Priznám sa, bol som naivný a ovplyvnený ukážkovými videami námornej pechoty spojených štátov. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pamätám si svoje prvé stretnutie s prácou personálu rekrutačnej skupiny v OS SR.

  Priznám sa, bol som naivný a ovplyvnený ukážkovými videami námornej pechoty spojených štátov. Moja predstava bola asi taká, že vstúpim do miestnosti s osobou v nažehlenej uniforme, ktorá mi ujasní podmienky, usmerní v postupe, zhodnotí možnosti môjho uplatnenia a sľúbi aj nemožné, len aby ma dostal do armády. Podáme si ruky a odídem so vztýčenou hlavou s myšlienkou, že robím správny krok.

  Zistil som si teda úradné hodiny a šiel. Dvere zamknuté, nikde živej duše. Na dverách papier: zvonte na zvonček alebo zavolajte na číslo. Zvoním, nič. Tak zavolám. Zdvihol mi podgurážený hlas čo si prajem.

  "Kam? Máte vybavené všetky papiere? Nie? Máte internet? Tam je všetko čo vám je treba. Keď budete mať, potom sa môžme o niečom baviť!"

  Rýchlo som vytriezvel.

  Chlapci boli "vždy pripravený" aj s regrutačným stanom. Univerzálne odpovede na všetko naučené z letákov, ktoré rozdávali. Na priame konkrétne otázky sa vždy zakoktali. Niekoľko razí som takto odchytil aj ich veliaceho. Ten mal zas naučenú univerzálnu formulku "musím si to overiť, napíšte mi na mail".

  Celkom sranda. Snáď sa tie roky aspoň niečo zmenilo k lepšiemu okrem nových stránok.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:44 03.06.2020

  To brečení gen Opaty do médií, jak vojáci nutně potřebují PVBP, jsem si říkal jako civilista ... sakra tak mizerný PR. Jako bývalý voják jsem si snažil najít vysvětlení proč pan ...Zobrazit celý příspěvek

  To brečení gen Opaty do médií, jak vojáci nutně potřebují PVBP, jsem si říkal jako civilista ... sakra tak mizerný PR. Jako bývalý voják jsem si snažil najít vysvětlení proč pan generál nedodržuje služební postup a neobrací se na svého nadřízeného - ministra obrany.
  (NGŠ je dnes jedním z náměstků MO). A společně potřebu nákupu KVBP měli začít zdůvodňovat v Branně-bezpečnostním výboru.
  NGŠ opravdu nepřísluší "brečet do médií"
  S odstupem času jsme se s bývalým kolegou nad věcí zamysleli, že to bylo celé cílené jako psychologická operace s cílem ovlivnit obyvatelstvo - dańové poplatníky.
  Docela drsné zjištění, když si uvědomíme, že AČR provádí psychologické operace proti vlastním občanům, kteří si ji platí.
  To je zralé na provedení personálních změn a vyšetřování.
  A nejen to. Koronavirové krize, nepozornosti občanů a odborníků využila AČR k "protlačení" zákona o VZ prostřednictvím politiků.
  To dává VZ možnosti zasahovat do internetu a sítí takovým způsobem, že si to běžný občan nedovede představit.
  Za mě nejlépe když si budou nadále posílat faxy, zakopávat se na Doupově a nezasahovat do věcí, které vždy patřili běžným obyvatelům, občanům a firmám - internetu. MO a´t si spravuje a hledí to, co je jejich - RLINK síť NERA s koncovými body (PORAKOS) na 26GHz a další zařízení a síťě digitálních komunikací.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:41 03.06.2020

   Larry /S odstupem času jsme se s bývalým kolegou nad věcí zamysleli, že to bylo celé cílené jako psychologická operace s cílem ovlivnit obyvatelstvo - dańové poplatníky. ...Zobrazit celý příspěvek

   Larry
   /S odstupem času jsme se s bývalým kolegou nad věcí zamysleli, že to bylo celé cílené jako psychologická operace s cílem ovlivnit obyvatelstvo - dańové poplatníky. /
   Brilantní dedukce. Jsem si jist že na tom zjištění museli pracovat nejlepší mozky které znáte.

   /To je zralé na provedení personálních změn a vyšetřování./
   Já bych řekl že je to ve vašem případě zralé na svěrací kazajku.

   /Za mě nejlépe když si budou nadále posílat faxy, zakopávat se na Doupově a nezasahovat do věcí, které vždy patřili běžným obyvatelům, občanům a firmám - internetu./
   Nepochybuji že vám a vám podomním by to nadmíru vyhovovalo.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    11:50 03.06.2020

    To Scotty:
    Jenže MO časem přiznalo, že se skutečně jednalo o PSYOPs. Tož tak asi nějak :-))))

    To Scotty:
    Jenže MO časem přiznalo, že se skutečně jednalo o PSYOPs. Tož tak asi nějak :-))))

    • Scotty
     12:33 03.06.2020

     Psychologická operace je příliš silné označení. Od začátku to bylo pojato jako informační kampaň s cílem přesvědčit veřejnost o nutnosti pořízení nových BVP a o správnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     Psychologická operace je příliš silné označení. Od začátku to bylo pojato jako informační kampaň s cílem přesvědčit veřejnost o nutnosti pořízení nových BVP a o správnosti zvolených požadavků. Mě spíš šokuje že s tím někdo přijde jako ze senzačním odhalením.
     Ostatně daňoví poplatníci si zaslouží vědět co a proč se pořizuje za jejich peníze. NGŠ rozhodně přísluší komunikovat s veřejností. Naopak, dostatečné vysvětlení akvizičních požadavků směrem k veřejnosti by měl být naprostý základ.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:26 03.06.2020

      Není to silné označení. Ona i taková televizní reklama je psyops. Larry tu zkratku použil jen proto, že se snaží posouvat, že armáda vede psychologické bojové operace proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Není to silné označení. Ona i taková televizní reklama je psyops. Larry tu zkratku použil jen proto, že se snaží posouvat, že armáda vede psychologické bojové operace proti vlastním lidem a je tedy v žoldu vrahů z vólstrýtu...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:04 04.06.2020

      Larryho "psyops" sa očividne deje len v jeho hlave zralej na pomoc psychiatra... ja by som mu odporučil ešte alobalovú čapicu...

      Larryho "psyops" sa očividne deje len v jeho hlave zralej na pomoc psychiatra... ja by som mu odporučil ešte alobalovú čapicu...

   • Torong
    13:21 03.06.2020

    Tak samozřejmě, že takovému Larry u, nebo Vojá"kovi v záloze by to vyhovovalo. Čím slabší a rozm......ší armáda, tím menší potíže při příchodu" dovolenkářů".

    Tak samozřejmě, že takovému Larry u, nebo Vojá"kovi v záloze by to vyhovovalo. Čím slabší a rozm......ší armáda, tím menší potíže při příchodu" dovolenkářů".

    • Larry
     22:55 03.06.2020

     To torong: tenhle tón si nech pro své rodiče, případně děti. Na rozdíl od tebe jsem někde byl a něco viděl. Že máš mindrák z toho, že jsi v armádě nesloužil... mohl jsi se ...Zobrazit celý příspěvek

     To torong:
     tenhle tón si nech pro své rodiče, případně děti. Na rozdíl od tebe jsem někde byl a něco viděl. Že máš mindrák z toho, že jsi v armádě nesloužil... mohl jsi se přihlásit.
     Jako jsem se kdysi přihlásil já. nikdy ne tehdy nenapadlo, že se jednou stanu vojákem nakrátko vojákem VS i NATO, pojedu na střelby do Ashuluku a mise NATO.
     Stejní "dovolenkáři" z firmy CSG působí i v zahraničí, v zemích které jsou dost řekněme kontroverzní. Měl jsem tu možnost je potkat a bylo vidět, že jim setkání s krajanem nebylo příjemné. Měli výhrady i k pořízení společné fotečky "na památku" :-))) Servisní činnost "dovolenkářůů byla jasná. S krásou přírody to nemělo nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:19 04.06.2020

      "Na rozdíl od tebe jsem někde byl a něco viděl. Že máš mindrák z toho, že jsi v armádě nesloužil..." A to si mám sednout na prdel, že jsi "někde byl a něco viděl"? Jinak se dost ...Zobrazit celý příspěvek

      "Na rozdíl od tebe jsem někde byl a něco viděl. Že máš mindrák z toho, že jsi v armádě nesloužil..."
      A to si mám sednout na prdel, že jsi "někde byl a něco viděl"? Jinak se dost pleteš. V armádě jsem byl jako VZS, shodou okolností v těch devadesátých letech, které si v jiné vlákně tak chválíš. A nedivím se tomu. Takový bordel na kolečkách a "odkladiště cypů" jak jsme podobná pracoviště nazývali na šachtě se jen tak neviděli. Tolik debilů na jednom místě jsem před tím ani potom neviděl. Takže věřím, že tohle ti vyhovovalo...Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:18 04.06.2020

      V 90tých letech už to nebyla armáda ale mateřská školka a VZS neuměli v podstatě nic ve srovnání s dvouletou službou v 80tých letech, včetně tebe a ještě se k tomu hrdě hlásíš. ...Zobrazit celý příspěvek

      V 90tých letech už to nebyla armáda ale mateřská školka a VZS neuměli v podstatě nic ve srovnání s dvouletou službou v 80tých letech, včetně tebe a ještě se k tomu hrdě hlásíš. Takovýho cypa jako ty v armádě nechtěli a te´d si posiluješ pošramocené ego na AN nebo jako chlapci na airsoftu.
      Proč jsi se nepřihlásil a nešel do Vyškova?? mohl jsi nastpoupit do vojenské školy.
      To je mimo tvé možnosti myšlení které začíná a končí u lopaty v jámě. "já jsem havíř, kdo je víc??!!! přesně takových pitomců jsem jako kluk viděl dost. Bolševiky preferovaná kasta. (ředitel jedné jámy byl soused) už jim to zavřeli a u vás zbytek to půjde taky do kopru. Lopata nebude. Viděl jsem ty protažené xichty, když jejich báby museli koupit 4 plátky masa místo 2kg. Zbyde armáda plná cypů :-))) aby měli i na ty 4 plátky.
      Za poslední 4 roky jsem dělal promotic-scadu pro 3 elektrárny. Ani jedna nespaluje to vaše "černý zlato" ale hnědý z povrchových dolů na severu.
      Zbytek půjde do kopru rychle a automobilka neuživí, sami se potácejí v problémech. Zase zbydou ty cypové v armádě pro dědky z jámy. ID pro jámu jako byly v 90tých letech můžou zapomenout. A AN se nenajíš.
      Budeš mít jiné starosti a ne sondovat tlachy na AN.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:56 05.06.2020

      Co ti na tohle napsat? Nejdřív jsem chtěl odepsat něco ostrého, ale pak jsem si uvědomil, že tím bych dosáhl tvé úrovně a to nechci. Děkuji pěkně. Obrázek o tobě si laskavý čtenář ...Zobrazit celý příspěvek

      Co ti na tohle napsat? Nejdřív jsem chtěl odepsat něco ostrého, ale pak jsem si uvědomil, že tím bych dosáhl tvé úrovně a to nechci. Děkuji pěkně. Obrázek o tobě si laskavý čtenář udělá sám. Snad jen návrh k zamyšlení - jen za těch osm let co jsem v dole pracoval, v něm (v to jednom!) zahynulo vlivem náročných geologických podmínek více chlapů, než vojáků v zahraničních misích za celou jejich dobu...Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     23:31 03.06.2020

     Mimochodem víte co to je OSINT?? Prolistujte si volně dostupné magazíny A report, což je ofiko plátek MO. Tam píšou, pár vydání zpět, jak prováděli operaci PSYOPS známý " Opatův ...Zobrazit celý příspěvek

     Mimochodem víte co to je OSINT??
     Prolistujte si volně dostupné magazíny A report, což je ofiko plátek MO.
     Tam píšou, pár vydání zpět, jak prováděli operaci PSYOPS známý " Opatův nářek a apel na veřejnost" . Schemata myšlení velení AČR nejsou žádné složité vzorce. Od počátku tam "neseděl" tzv. služební postup a pár dalších drobností.
     Za mě. Neplatím daně větší než malé, aby armáda na mě a spoluobčanech rozehrávala PSYOPS. A tohle fakt není reklama na kávu Dolce Gusto. Takové "s gustem" pošlu někam a prostě si to nekoupím. Nemá smysl někomu přízemně vyhrožovat. Jednoho dne přijdou volby a já se podívám, který politik bude mít v programu úspory ve státním rozpočtu - kapitole MO a tomu dám hlas. I kdyby to měl být samotný M. Kalousek.
     Je s podivem jak si armáda (stát) dokáže lacině vyrobit nepřítele z bývalého vojáka, kterého léta cvičila, školila, prohnala misemi, z chlapa který umí střílet a nemá problém použít zbrań.
     Také neměli problém
     https://www.lidovky.cz/noviny/...
     NGŠ Picek, jak si sypal popel na hlavu.... výcvik, mise... přepadení banky jak v holywoodském filmu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:05 04.06.2020

      Se svými názory jste zjevně nepřítel tohohle státu už dlouho.

      Se svými názory jste zjevně nepřítel tohohle státu už dlouho.

     • Jura99
      08:11 04.06.2020

      Nepochopil jsem vaše téma. Vadí vám nákup nových BVP a vadí vám, že NGŠ řekl v některých médiích, že není jiná varianta než BVP koupit, že ostatní nápady jsou nesmyslné ? (jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepochopil jsem vaše téma. Vadí vám nákup nových BVP a vadí vám, že NGŠ řekl v některých médiích, že není jiná varianta než BVP koupit, že ostatní nápady jsou nesmyslné ? (jako např. modernizace BVP-2).Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:23 04.06.2020

      Ale no no no... Zvláštní je, že nevidím, že by si oni spoluobčani, za které tak bojuješ stěžovali. Stěžuješ si akorát ty, který tady zcela otevřeně bojuje za Ruské zájmy. Za mně, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no no no... Zvláštní je, že nevidím, že by si oni spoluobčani, za které tak bojuješ stěžovali. Stěžuješ si akorát ty, který tady zcela otevřeně bojuje za Ruské zájmy.
      Za mně, pokud si takoví jako ty stěžují, je to známka toho, že to armáda dělá dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      21:59 04.06.2020

      Torong. Opět omyl. Já bojuji za svoji peněženku, investice a své zájmy. Normální lidé to tak dělají, že si hájí své. Když jdeš večer spát, podívej se, jestli náhodou nemáš Putina ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong. Opět omyl. Já bojuji za svoji peněženku, investice a své zájmy. Normální lidé to tak dělají, že si hájí své.
      Když jdeš večer spát, podívej se, jestli náhodou nemáš Putina i pod postelí.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    23:46 03.06.2020

    Víte já mám na sítích jisté zájmy, do kterých jsem i vložil nějaké prostředky a nehodlám aby u mého ISP opruzovalo VZ. I ve firmě máme PC které si z jistých nemůžeme dovolit ...Zobrazit celý příspěvek

    Víte já mám na sítích jisté zájmy, do kterých jsem i vložil nějaké prostředky a nehodlám aby u mého ISP opruzovalo VZ.
    I ve firmě máme PC které si z jistých nemůžeme dovolit připojit do sítě. A nemají OS od Microsoftu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     00:00 04.06.2020

     Tak si to užijte. Nevím co děláte a je mi to jedno, ale zjevně máte se zpravodajců obavy.

     Tak si to užijte. Nevím co děláte a je mi to jedno, ale zjevně máte se zpravodajců obavy.

     • Larry
      09:22 04.06.2020

      Nemám obavy a vzpomínám na 90léta. Když vám nevadí že zpravodajec čumí nebo má snahu čumět do vašeho PC, lézt vám do firmy a hrabat se ve vašem osobním životě, je to vaše věc. Mě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemám obavy a vzpomínám na 90léta. Když vám nevadí že zpravodajec čumí nebo má snahu čumět do vašeho PC, lézt vám do firmy a hrabat se ve vašem osobním životě, je to vaše věc. Mě to připomíná VKR. Změnili se jen loutky.
      Své soukromí bychom si měli chránit. Každý a bez rozdílu. A udělat pro to maximum.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:29 04.06.2020

      To už se dávno děje a Vojenské zpravodajství za tím opravdu nestojí. Ovšem pokud mají aktivně působit v oblasti kybernetické obrany, tak se bez sběru dat těžko obejdou.

      To už se dávno děje a Vojenské zpravodajství za tím opravdu nestojí. Ovšem pokud mají aktivně působit v oblasti kybernetické obrany, tak se bez sběru dat těžko obejdou.

    • Torong
     11:26 04.06.2020

     "Víte já mám na sítích jisté zájmy, do kterých jsem i vložil nějaké prostředky"
     A právě proto jsem velmi rád, že to VZ dělá. Vnitřní bezpečnost je jejich práce.

     "Víte já mám na sítích jisté zájmy, do kterých jsem i vložil nějaké prostředky"
     A právě proto jsem velmi rád, že to VZ dělá. Vnitřní bezpečnost je jejich práce.

    • TF_HU
     22:53 17.12.2020

     Buďte v klidu. Nuly jako vy nikoho nezajímají. Kdyby nebyl internet, a AN, tak o vás nikdo ani neškrtne. Stejně jako o většinu z nás.

     Buďte v klidu. Nuly jako vy nikoho nezajímají. Kdyby nebyl internet, a AN, tak o vás nikdo ani neškrtne. Stejně jako o většinu z nás.

     • Larry
      01:49 18.12.2020

      Nerozumím proč děláte advokáta komunistům, které jsme měli za sametu pověsit na lampy. Existence, které studovali na VPA KG v Blavě nebýt "revoluce" dnes by nám zatápěli ve jménu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nerozumím proč děláte advokáta komunistům, které jsme měli za sametu pověsit na lampy. Existence, které studovali na VPA KG v Blavě nebýt "revoluce" dnes by nám zatápěli ve jménu vedoucí úlohy KSČ.
      Ještě se nestydí vypouštět kouřové clony. Žádné generálké hvězdy, sebrat prověrku ´NBÚ a pryč s nima. A´t dělají ostudu jinde.Jak je vůbec možné, že jsou bezpečnostně spolehliví, když působili a připravovali se pro výkon služby v politickém aparátu ČSLA??
      Zákon 412/2005Sb
      § 14
      Bezpečnostní spolehlivost
      (2) Bezpečnostním rizikem je
      b) činnost, spočívající v potlačování základních práv a svobod, anebo podpora takové činnosti,
      Což evidentně je i studium politické školy a šíření ˇbolševické propagandy .
      +++++++
      Ten plebs mě nepřekvapuje, pár let mě velel major, který byl držitelem bezp. prověrky "T" a místo aby ho vyhodili, svlékl uniformu a pokračoval jako občan na KAMO. Přitom je ve svazcích VKR veden jako "A" a po útvaru jen sbíral drby. Když jsem na to kápnul, vypustil jsem "fejks news" a čekal. Dle očekávání informaci "fejks news" na NBÚ brzy znali. (byl jsem na podání vysvětlení) Dnes vím, proč mě ta veš velela a jistě zdatně bonzuje kolegy Na valech.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      02:02 18.12.2020

      A nuly si nechte od cesty... jsem zvědav, co dokážete v civilu, v privátní sféře kde hvězdy ani frčky nic neznamenají. Každý personalista nebo HR manažer vám rychle vysvětlí, že ...Zobrazit celý příspěvek

      A nuly si nechte od cesty... jsem zvědav, co dokážete v civilu, v privátní sféře kde hvězdy ani frčky nic neznamenají. Každý personalista nebo HR manažer vám rychle vysvětlí, že 20-30 let v armádě je nic, pro ně jste nezajímavý. Co můžete nabídnout?? Znalost MS office ... to dnes není nic vyjimečného a "English fluently?? " Za 30let se lidi docela naučili. ...... a dál???
      Třeba budete podnikat - cesty na ÚP stejně jako řada vašich bývalých kolegů - vysokých důstojníků a generálů případně "chovných schopných praporčíků"
      a že jich pár znám.
      Nedokážete v privátní sféře vydělat ani průměrný plat v ČR. A věřím, že se nemýlím. Takových jako Vy už jsem viděl a slyšel "neurekom"Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:10 03.06.2020

   Pořízení BVP považuji za něco tak přirozeného, jako je pořídit záchrance sanitky. Jistě mohou pacienti jezdit na korbě nějakého valníku, ale pak to není záchranka. Rovněž vojáci ...Zobrazit celý příspěvek

   Pořízení BVP považuji za něco tak přirozeného, jako je pořídit záchrance sanitky. Jistě mohou pacienti jezdit na korbě nějakého valníku, ale pak to není záchranka. Rovněž vojáci mohou chodit pěšky nebo dalších sto let používat ruské stroje, ale pak to není vojsko, ale kompars do vojenského retro filmu.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:25 03.06.2020

   1)"Jako bývalý voják jsem si snažil najít vysvětlení proč pan generál nedodržuje služební postup a neobrací se na svého nadřízeného - ministra obrany. " nemusel se na něj obracet, ...Zobrazit celý příspěvek

   1)"Jako bývalý voják jsem si snažil najít vysvětlení proč pan generál nedodržuje služební postup a neobrací se na svého nadřízeného - ministra obrany. "
   nemusel se na něj obracet, protože ten "brečel" v médiích rovněž.
   2)"A společně potřebu nákupu KVBP měli začít zdůvodňovat v Branně-bezpečnostním výboru."
   vzhledem k tomu, že Metnar a GŠ dokázali zatím podržet plán nákupu nových BVP navzdory svému premiérovi a KSČM, tak zřejmě zdůvodňovali mezi poslanci a senátory dobře.
   3) "S odstupem času jsme se s bývalým kolegou nad věcí zamysleli, že to bylo celé cílené jako psychologická operace s cílem ovlivnit obyvatelstvo - dańové poplatníky. "
   brilantní dedukce, vskutku. Měl by jste to sdílet, než to smažou.
   4) "Docela drsné zjištění, když si uvědomíme, že AČR provádí psychologické operace proti vlastním občanům, kteří si ji platí. "
   říká se tomu PR, a provádí jej kde kdo. Tohle fakt nebyla PSYOPS.
   5) "... k "protlačení" zákona o VZ prostřednictvím politiků."
   jak jinak se protlačují zákony, než pomocí volených politiků?
   6) Za mě nejlépe když si budou nadále posílat faxy.."
   světe div se, před nějakým 120lety nebylo zapotřebí, aby měla armáda aeroplány, leč svět se vyvíjí a armáda by měla s ním.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    23:37 03.06.2020

    PSYOPS: prolisujte si pár čísel volně dostupného A reportu, oficiálního média MO ČR. Tam přímo píší o PSYOPS v tomto konkretním případě. viz výše. Tomu se jinak říká OSINT. To ...Zobrazit celý příspěvek

    PSYOPS: prolisujte si pár čísel volně dostupného A reportu, oficiálního média MO ČR. Tam přímo píší o PSYOPS v tomto konkretním případě. viz výše.
    Tomu se jinak říká OSINT. To nejsou hospodské plky a asociální sítě. MO to přiznalo, ale na novinkách.cz nebo webu svazu včelařů z České Lípy to nenajdete.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     00:33 04.06.2020

     Open source intelligence se přece zabývá něčím naprosto jiným než vysvětlováním potřebnosti armádních akvizic.
     Tomu co dělá armáda se mimo paranoidní kruhy říká Public relations.

     Open source intelligence se přece zabývá něčím naprosto jiným než vysvětlováním potřebnosti armádních akvizic.
     Tomu co dělá armáda se mimo paranoidní kruhy říká Public relations.

     • Larry
      09:11 04.06.2020

      Čerpání informací z otevřených zdrojů (médií) nemá jasně stanovené "okruhy" Dá se zjistit docela hodně. Víte kolik toho museli zpravodajci napříč světem zjistit zkoumáním volně ...Zobrazit celý příspěvek

      Čerpání informací z otevřených zdrojů (médií) nemá jasně stanovené "okruhy"
      Dá se zjistit docela hodně. Víte kolik toho museli zpravodajci napříč světem zjistit zkoumáním volně dostupného registru smluv miniosterstev, úřadů a organizací státní správy?? Nebo katastru nemovitostí??
      Už jsem už nezkoumal jestli si nechali udělat výzkum veřejného mínění v otázce podpory, vyzbrojování a důvěry v AČR. Správně položenými otázkami respondentům by se dala vyhodnotit úspěšnost psychologické operace (cvičení)
      Pro ně to je jenom "cvičení" možná se spokojili jen s vyhodnocením odezvy v mediích a na asociálních sítích. Zkušenosti s vyhodnocováním médií mají. Prezentace na každodenní briefing MO, končí svodkou výběru z médií které se týkají MO a AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:36 04.06.2020

      Vyhodnocování "mediálního obrazu" se jistě dělá na každém ministerstvu. Pořád v tom že se armáda snaží svoje požadavky a rozhodnutí komunikovat s veřejností nevidím nějaká ďábelský ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyhodnocování "mediálního obrazu" se jistě dělá na každém ministerstvu. Pořád v tom že se armáda snaží svoje požadavky a rozhodnutí komunikovat s veřejností nevidím nějaká ďábelský plán. Například policie za dobu svojí existence vedla nespočet takových "psychologických operací" na podporu svých požadavků. To že si armáda uvědomila že s jejich dosavadní značnou uzavřeností to dál nepůjde je jen dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      17:27 04.06.2020

      PR je tak na nějaký výrobek nebo "produkt". Psyops je ovlivňování myšlení a postojů lidí směrem k politice a politickým názorům. Prostředky jsou media a to je stejné. ...Zobrazit celý příspěvek

      PR je tak na nějaký výrobek nebo "produkt". Psyops je ovlivňování myšlení a postojů lidí směrem k politice a politickým názorům.
      Prostředky jsou media a to je stejné.
      Ovlivňování myšlení lidí v oblasti genderové a multikulti politiky, názorů na imigranty jsou psychologická operace, to není PR.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:27 04.06.2020

     tato PSYOPS se v civilu jmenuje PR

     tato PSYOPS se v civilu jmenuje PR

    • TF_HU
     23:00 17.12.2020

     Larry Armáda nedělá ani politiku a ani politické názory. Cílem PSYOPS ve vojenských operacích je získat podporu pro cíle vlastní operace. Na taktické úrovni se sledují taktické ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry

     Armáda nedělá ani politiku a ani politické názory. Cílem PSYOPS ve vojenských operacích je získat podporu pro cíle vlastní operace. Na taktické úrovni se sledují taktické cíle, které jsou vojenskými...apod.

     Plácáte termíny, kterým moc nerozumíte. Možná jste je slyšel, někde četl, ale prakticky jste s nimi nepracoval.

     To co se snaží AČR dělat se odborně v armádě nazývá STRATCOM, stejný termín se používá i v civilu. Jedná se o strategickou úroveň komunikace, která představuje strategické cíle armády ve syslu rozvoje a výstavby schopností. Cíle, které zadává civilní vedení této země. Tou komunikací se sleduje jeden cíl...transparentní jednání , což je kontrola veřejnosti a udržení důvěry v armádu jako instituci. Nic víc.

     Jen kašpar s rudou hvězdou na čele v tom hledá konspiraci vůči vlastním lidem.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   22:49 17.12.2020

   Vy nezklamete :-) AČR je předkladatelem zákona? Ty woe, vy vůbec netušíte které páčka :-) Jinak nic nebrání NGŠ AČR aby jednal s nadřízeným a stejně se vyjadřoval do médií. Říká se ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy nezklamete :-) AČR je předkladatelem zákona? Ty woe, vy vůbec netušíte které páčka :-) Jinak nic nebrání NGŠ AČR aby jednal s nadřízeným a stejně se vyjadřoval do médií. Říká se tomu STRATCOM a jeho úloha není jen v podpoře nákupu techniky.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    02:14 18.12.2020

    To jste se probrali po 1/2 roce nebo vám dal někdo úkol či rozkaz, nebo na ubytovně večerních 5 piv, 3 rumy a 2 kotušovky a teď to sedlákům z civilu vytmavíte????? Vysvětlení ...Zobrazit celý příspěvek

    To jste se probrali po 1/2 roce nebo vám dal někdo úkol či rozkaz, nebo na ubytovně večerních 5 piv, 3 rumy a 2 kotušovky a teď to sedlákům z civilu vytmavíte?????
    Vysvětlení pojmů Stratcom, Psyops bylo 14ti denní školení formou výjezdního zasedání ??Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:01 02.06.2020

  Možná by se pan generál mohl podívat na webové stránky MO ČR (www.army.cz... ), které momentálně připomínají spíše nástěnku v pévéesce před 40 lety :-(.

  Možná by se pan generál mohl podívat na webové stránky MO ČR (www.army.cz... ), které momentálně připomínají spíše nástěnku v pévéesce před 40 lety :-(.

Načítám diskuzi...