Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství

Geopolitická emancipace Německa jako klíč k ukrajinskému vítězství
Německé tanky Leopard 2 / Bundeswehr (Zvětšit)

Prezidentské volby ve Spojených státech se blíží a předvolební průzkumy ukazují, že se musí začít počítat s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Bývalý republikánský prezident kritizuje evropské státy z nedostatečné podpory Ukrajiny, přičemž část jeho strany usiluje o úplné zastavení americké pomoci Kyjevu. Evropané v čele s hospodářskou velmocí Německem proto teď nesmějí zaváhat a připravit se na zastavení dodávek z USA.

Spojené království a další evropské země pracují na zajištění materiální pomoci Ukrajině, aby mohla vyhrát válku proti Rusku i bez podpory Spojených států. Jak uvedl londýnský deník The Times, taková varianta může nastat v případě znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Čelní evropští představitelé se podle zdroje z britské vlády snaží posílit kontinentální výrobní kapacity, které mají produkovat zbraně a munici pro Kyjev. Putinovské Rusko tak chtějí udržet na uzdě přinejmenším ještě jeden rok.

The Times s odkazem na britskou vojenskou rozvědku uvádí, že Ukrajina válku proti Rusku v letošním roce vyhrát nemůže. Pro rozhodující průlom na bojišti ji totiž chybí mužstvo, zbraně i munice. Ani ruská armáda nemá dostatečnou sílu na zahájení rozsáhlého průlomu ukrajinských linií. Moskvě tento stav pravděpodobně vyhovuje a vyčkává, až se jednotná západní podpora Kyjevu začne drolit. Čas ovšem bude podle některých členů britské vlády pracovat pro Ukrajince, pokud Evropané dokáží nahradit americké dodávky.  

Jestliže Trump zařadí zpátečku, Evropa chce podporu Kyjevu zvládnout i bez USA,“ naznačil nejmenovaný britský představitel. „Většina [evropských představitelů] si uvědomuje, že Putin nesmí vyhrát. Důsledky pro evropskou bezpečnost by byly příliš vážné.“ Jednou z cest k vítězství je vyčerpání ruských zdrojů, donutit Kreml sklonit se a zasednout k jednacímu stolu. Bez ohledu na práh bolesti není ruský prezident Vladimir Putin schopen vést válku donekonečna. 

V roce 2024 nepůjde o žádný velký operační úspěch, letos pravděpodobně nedojde k žádnému znatelnému průlomu. Pro tento rok se stane cílem protažení války do roku 2025 a ještě dál. Vladimir Putin bude vyzván ke spotřebě dalších zdrojů,“ uvedl britský zdroj. Síla jeho „odhodlání“ vést dlouhodobou válku údajně teprve vyjde najevo a Londýn o ní pochybuje.

Někteří západní představitelé, se kterými hovořil deník The Times, věří v možnost udržení statusu quo na frontě i bez podpory USA. „Je mnohem snazší držet obranné pozice a udržet si schopnost bránit se než přecházet do útoku. V tomto ohledu rozhodně dokážeme poskytnout dlouhodobou podporu,“ řekl jeden ze západních činitelů.

Pokud ztráty Kremlu porostou stejným tempem jako dosud, britské ministerstvo obrany odhaduje do roku 2025 více než půl milionu mrtvých a zraněných ruských vojáků. Denní počet zraněných nebo mrtvých v průběhu loňského roku ve srovnání s rokem předloňským vzrostl téměř o tři sta. Kromě nasazení obrovského počtu mužstva na frontě Moskva vynakládá téměř 40 % všech ruských veřejných výdajů na vedení války. Podle britského deníku tato suma přesahuje ruské výdaje na zdravotnictví a školství dohromady.

Norbert Röttgen, čelní představitel německé CDU, ve svém článku pro americký časopis Foreign Affairs Evropu ovšem varuje před nečinností. Zatímco se ruský průmysl podřídil potřebám vojenského hospodářství, Evropská unie své výrobní kapacity kvůli nedostatečnému plánování a předvídavosti nezvýšila. Při současném tempu EU nesplní svůj závazek poskytnout Ukrajině do letošního března jeden milion kusů dělostřelecké munice. Toto zpoždění se projevuje na frontě. Zatímco Rusko má dnes k dispozici 25 000 až 30 000 střel denně, Ukrajina každý den vystřelí „pouhých“ 7000 střel.

Stejně jako The Times i Norbert Röttgen nervózně vyhlíží návrat Donalda Trumpa do Washingtonu. „V případě, že bude Trump znovuzvolen, musí být Evropané schopni udržet ukrajinské válečné úsilí v chodu nezávisle. Evropané nemohou uniknout geografii našeho kontinentu od války nás nedělí rozlehlý oceán,“ domnívá se německý politik. „Nemáme tedy jinou možnost než se sami postarat o ukrajinské vítězství. Jde o náš společný mírový evropský řád, který je napaden Ruskem. Ačkoli samostatná podpora Ukrajiny bude podstatně obtížnější, není nemožná. HDP samotného Německa je téměř dvakrát větší než HDP Ruska, HDP EU jako celku je větší sedmkrát.

K aktivizaci EU jako geopolitického hráče a vytvoření udržitelné evropské proukrajinské koalice musí Německo dostát své vedoucí úloze v bloku. Vedle role hospodářského tahouna jeho úloha také spočívá v budování mostů mezi Východoevropany, kteří si jsou dobře vědomi ruské hrozby v blízkosti svých hranic, a Západoevropany, kteří se cítí relativně bezpečně ve svých domovech daleko od ukrajinské frontové linie. Přestože je mnoho drahocenného času nenávratně ztraceno, není dle Röttgena ještě pozdě, aby německý kancléř Olaf Scholz začal jednat. Scholz již podnikl několik důležitých kroků − v roce 2023 činila spolková vojenská podpora Ukrajině přibližně čtyři miliardy eur, včetně zbraňových systémů, jako jsou tanky a systémy protiraketové obrany. Tato částka bude v letošním roce zdvojnásobena. Vzhledem k ohromným výrobním kapacitám Německa a k důležitosti vítězství Ukrajiny pro Evropu to však nestačí.

Aby Ukrajina mohla pokračovat v úderech na ruskou infrastrukturu a zásobovací linie, potřebuje mnoho dalších zbraní a munice, např. německo-švédské řízené střely Taurus. Německá vláda jejich vývoz s odkazem na technické problémy (omezení doletu) dosud odmítala. Norbert Röttgen nicméně pokládá za skutečný důvod jejich mimořádnou účinnost a politickou nezralost koaliční vlády. Kancléř Scholz se spíše než technických problémů obává úspěšného použití Taurusů, jež by mohlo vyprovokovat „eskalaci“ ze strany Ruska. Pokud ale jde o konvenční vojenské schopnosti, Moskva již konflikt plně eskalovala. Nasazení jaderných zbraní zůstává nepravděpodobné, ať už ze strachu z amerických odvetných opatření nebo vzhledem k odporu Číny vůči jaderné eskalaci. „Berlín... musí pochopit, že je potřeba Ukrajině poskytnout všechny zbraně potřebné k unavení a poražení ruských sil. Je to v bezpečnostním zájmu každého evropského státu,“ myslí si o dodávkách Taurusů Röttgen.

Největším Scholzovým nedostatkem při diskuzích o západní podpoře Ukrajiny zůstává nejasnost. Nadále používá vyhýbavé fráze typu „Rusko nesmí vyhrát, Ukrajina nesmí prohrát“. Je čas, aby německý kancléř začal ukrajinsko-ruskou válku nazývat pravým jménem útokem na mír v Evropě, který představuje existenční riziko pro Německo a celý kontinent. Taková explicitní podpora se podle průzkumů veřejného mínění setkává s širokým souhlasem německé veřejnosti.

Nedostatek evropské a americké podpory Kyjevu navíc pociťují další krizové regiony světa. Pokud Západ ruské agresi ustoupí či nezvýší dodávky Ukrajině, ostatní revizionistické mocnosti (Čína, Írán) takového projevu slabosti využijí. Filipíny a Tchaj-wan například v otázkách bezpečnosti a ochraně územní celistvosti závisí na vojenské podpoře USA. Prohra Kyjeva vystaví bezprostřední hrozbě ruského útoku rovněž Moldavsko a pobaltské země. Ukrajinsko-ruská válka pro tyto státy představuje lakmusový papírek západní pomoci v případě napadení silami revizionistických států. Přechod na cílenou ofenzivní strategii a zintenzivnění podpory Kyjevu odradí agresory od ozbrojené akce a uklidní spojence západních států.

Všechny evropské státy si uvědomují závažnost ukrajinsko-ruské války pro budoucí bezpečností uspořádání na kontinentu. Prohra Ukrajiny podpoří pro ruské dobyvačné choutky směrem na západ. Evropa se naštěstí cítí být připravena poskytnout Kyjevu dlouhodobou podporu přinejmenším pro udržení status quo, i pokud dojde ke znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem a k výpadku amerických dodávek. O jejich nahrazení se může v případě dostatečné politické vůle postarat Německo, které prozatím váhá poskytovat Ukrajincům veškeré potřebné zbraňové systémy. Berlín z pohledu geopolitiky stále nedospěl do role „vůdčího státu“ Evropské unie. Její obranná a zahraničněpolitická nezávislost může po listopadovém republikánském vítězství v USA rozhodnout o výsledku ukrajinsko-ruské války. 

Zdroje: The Times, Foreign Affairs

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 1.

Jacek Bartosiak, polský autor bestsellerů o geopolitice a zakladatel think-tanku Strategy & ...

PREMIUM Bartosiak: Marx, pruské reformy, slabé polské elity a finanční vs. výrobní kapitalismus, část 2.

Druhá a poslední část přepisu rozhovoru Jacka Bartosiaka v pořadu Dwie Lewe Ręce.

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tesil
  14:21 05.01.2024

  Nevím co si mám představit pod pojmy: geopolitická emancipace, udržitelná evropská proukrajinská koalice atd. Pak fráze o budování mostů.Nebo prognózy o vývoji konfliktu.Přitom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím co si mám představit pod pojmy:
  geopolitická emancipace,
  udržitelná evropská proukrajinská koalice atd.
  Pak fráze o budování mostů.Nebo prognózy o vývoji konfliktu.Přitom jasně vidíme jak Rusko podcenilo Ukrajinu a potom všichni podcenili zase Rusko.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:56 04.01.2024

  S nějakou emancipací Německa bych byl opatrný. Od svého vzniku v roce 1870 nedělá Německo nic jiného, než že Evropu rozvrací a ničí. Pangermánský šovinismus, komunismus, nacismus, ...Zobrazit celý příspěvek

  S nějakou emancipací Německa bych byl opatrný. Od svého vzniku v roce 1870 nedělá Německo nic jiného, než že Evropu rozvrací a ničí. Pangermánský šovinismus, komunismus, nacismus, antimerikanismus, Energiewende, Greendeal - jedno horší než druhé.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • meyla
   15:32 04.01.2024

   naprosto přesně popsané... +++

   naprosto přesně popsané... +++

  • PavolR
   20:22 04.01.2024

   Hlavne by som od seba oddelil pôsobenie samotného Nemecka ako výsledok jeho zjednotenie v 1870 a pôsobenia Nemecka ako súčasť zjednotenia Európy. Sú k tomu potrebné odlišné ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlavne by som od seba oddelil pôsobenie samotného Nemecka ako výsledok jeho zjednotenie v 1870 a pôsobenia Nemecka ako súčasť zjednotenia Európy. Sú k tomu potrebné odlišné ideológie a je tu aj posun v regióne, na ktorý to bude deštruktívne pôsobiť - v tomto prípade bude "obeťou" postsovietsky priestor medzi EU a Čínou.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:57 05.01.2024

    No, mně osobně přijde působení Německa v rámci procesu sjednocování Evropy jen jako faktické pokračování předchozí politiky Německa (Pruska) v rámci Drang nach Osten a Generaplan ...Zobrazit celý příspěvek

    No, mně osobně přijde působení Německa v rámci procesu sjednocování Evropy jen jako faktické pokračování předchozí politiky Německa (Pruska) v rámci Drang nach Osten a Generaplan Ost jinými prostředky.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     10:48 05.01.2024

     Geografická a geopolitická realita nepustí. Pre Nemecko chtiac nechtiac neexistuje iný smer, než východ, podobne ako Rusko aktuálne nemôže expandovať iným smerom, než na západ.

     Geografická a geopolitická realita nepustí. Pre Nemecko chtiac nechtiac neexistuje iný smer, než východ, podobne ako Rusko aktuálne nemôže expandovať iným smerom, než na západ.

     • PavolR
      10:52 05.01.2024

      Poľsko je na tom napríklad geopoliticky podobne, ako Nemecko. Tiež nevie expandovať iným smerom, než na východ, len má obmedzenejšie možnosti presadiť sa.

      Poľsko je na tom napríklad geopoliticky podobne, ako Nemecko. Tiež nevie expandovať iným smerom, než na východ, len má obmedzenejšie možnosti presadiť sa.

     • Lukas
      15:59 05.01.2024

      Rozwijać? Czy podbijać / podporządkowywać sobie tereny? Przypominam I Rzeczpospolita miała tak rozległe tereny "na wschodzie" bo była w UNII z Litwą... UNII - nie podboju... ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozwijać?
      Czy podbijać / podporządkowywać sobie tereny?

      Przypominam I Rzeczpospolita miała tak rozległe tereny "na wschodzie" bo była w UNII z Litwą...
      UNII - nie podboju...

      Są w PL historycy, którzy uważają, że unia z Wielkim Księstwem Litewskim (Litwą) był BŁĘDEM.
      Bo oznaczał automatycznie nierozerwalny konflikt z Moskwą i Turcją i Tatarami...

      Natomiast niemieckie ciągoty do podporządkowania sobie wszystkiego - cóż...
      A cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego (Sacrum Imperium Romanum)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:12 05.01.2024

      Velká ekonomika jako Německo má přirozenou tendenci přitahovat k sobě ostatní menší ekonomiky. A čím je ekénomika větší tím dál dosáhne. Tak to vždycky bylo a bude. Jen v Polsku se ...Zobrazit celý příspěvek

      Velká ekonomika jako Německo má přirozenou tendenci přitahovat k sobě ostatní menší ekonomiky. A čím je ekénomika větší tím dál dosáhne. Tak to vždycky bylo a bude.
      Jen v Polsku se vede iracionální debata o tom kdo je německý agent a v hlavách některých Poláků se usadila myšlenka že v Berlíně nemají nic lepšího na práci než od rána do večera spřádat plány proti Polsku.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      16:45 05.01.2024

      Pro Scotty Cóż... To nie jest żadna teoria spiskowa tylko fakty, że Niemcy mają swoje lobby w PL. I zjawisko grup lobbystycznych w różnych państwach to też jest normalne. I ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      Cóż... To nie jest żadna teoria spiskowa tylko fakty, że Niemcy mają swoje lobby w PL. I zjawisko grup lobbystycznych w różnych państwach to też jest normalne.

      I oczywiście silniejsza gospodarka przyciąga innych.
      Tylko to nie siła gospodarki spowodowała, że podjęto decyzje o budowie drogiego gazociągu pod dnie morza (gdy można było go przyciągnąć po lądzie - taniej )
      ^A przypominam cały czas Berlin powtarzał, że NS "to tylko biznes"

      I to nie potencjał przemysłowy "wymusza" np. narzucanie innym polityki migracyjnej.
      Niemiecki biznes w PL miałby się nawet lepiej gdyby nie zapędy "elit politycznych" w Berlinie...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:32 05.01.2024

      Ekonomický a částečně politický lobbning je jistě normální. Ten německý jistě není větší než jaký u vás provozuje například USA nebo Británie. Reálně je vliv Německa spíš menší. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ekonomický a částečně politický lobbning je jistě normální. Ten německý jistě není větší než jaký u vás provozuje například USA nebo Británie. Reálně je vliv Německa spíš menší. Nicméně tématem se stává jen Německo a to mnohy v absurdní rovině.
      NS byl v z německého pohledu projekt který zajišťoval nezbytný zdroj pro jejich ekonomiku. Bohužel nechtěli vidět že absolutní orientace na jednoho dodavatele uvazuje na krk oprátku i jim samotným. Podcenili také iracionalitu Ruska, kterou ukázali při odstavení NS1. Mnozí proto že za to byli dobře zaplaceni ruským státem.
      Kdyby Německo opravdu nutilo ostatním svojí mograční politiku vypadalo by to úplně jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      17:50 05.01.2024

      Pro Scotty Lobby USA - zgoda (A co myślisz, że w Czechach i na Słowacji nie ma?) Lobby UK - chyba żartujesz... Sprawdź sobie kiedy zaczął się niemiecki "romans" z rosyjskim ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      Lobby USA - zgoda (A co myślisz, że w Czechach i na Słowacji nie ma?)
      Lobby UK - chyba żartujesz...

      Sprawdź sobie kiedy zaczął się niemiecki "romans" z rosyjskim gazem...
      Tak "nie wiedzieli" kim są rosjanie...
      Dobry żart...

      Owszem wiele rzeczy się zmienia - ale są też rzeczy niezmienne.
      Niemcom nie wystarcza, że robi "pieniądze" w Europie Centralnej. (A zapewnić gaz dla niemieckiej gospodarki mógł zapewnić gazociąg, który przebiegałby przez Estonie, Łotwe, Litwe i PL )
      ^Ja już pomijam fakt że gdyby chodziło tylko o tani gaz to by nie sabotowali np. polskich inwestycji tej sferze (więcej alternatyw = większa konkurencja = lepsza cena )

      I Niemcy zawsze były i są gotowe do współpracy z Rosją.
      I będą...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:25 05.01.2024

      Je asi zjevné proč nechtěli plynovod co půjde přes Polsko nebo kohololi jiného. Je to jen další riziko a tranzitní poplatky. Německo bralo ruský plyn od sedmdesátých let a ...Zobrazit celý příspěvek

      Je asi zjevné proč nechtěli plynovod co půjde přes Polsko nebo kohololi jiného. Je to jen další riziko a tranzitní poplatky.
      Německo bralo ruský plyn od sedmdesátých let a kontrakty byly vždy +- dodržovány. To už je ovšem pryč a pokud dojde někdy k obnovení dodávek určitě to nebude jediný zdroj Německa a velké části EU.
      Na ceny pro německé společnosti měla konkurence v Polsku nulový vliv. Spíš naopak. Němci měli samozřejmě zájem prodávat plyn z NS.Skrýt celý příspěvek

 • meyla
  13:06 04.01.2024

  Ten text mi připadá spíše jako zoufalé wishful thinking. Pokusím se vysvětlit proč a shrnout vcelku jednoduchou situaci. EU (resp. pro přesnost demokratická Evropa, tedy nejen EU, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten text mi připadá spíše jako zoufalé wishful thinking. Pokusím se vysvětlit proč a shrnout vcelku jednoduchou situaci. EU (resp. pro přesnost demokratická Evropa, tedy nejen EU, např. i GB) je co se týče své bezpečnosti zcela závislá na postoji svého strategického spojence (=USA). Tento spojenec již nejméně od roku 2012, tedy od Obamy, otevřeně a přátelsky opakuje, aby členové nebyli černými pasažéry NATO a platili své dobrovolně odsouhlasené příspěvky. Na to se USA dostane odpovědi z Německa (kancléř Schroeder - nikdo nemůže chtít, aby Německo takto zbrojilo, stalo by se nebezpečným hegemonem) nebo z Francie (prezident Macron - NATO je v klinické smrti). Pokud si odmyslím tuhle rétoriku, okopávání kotníků USA probíhá už od ww2 a to navzdory tomu, že USA už od války platí v podstatě polovinu nákladů na bezpečnost evropských států (a to původně včetně francouzských kolonií např. Alžíru). Do toho přijde kremelský trpaslík a silovik Putin a vcelku racionálně (z jeho hlediska) do toho hodí vidle agresí vůči Ukrajině. A jsme opět svědky toho samého - bez USA (a bez Británie) by Ukrajina už pravděpodobně neexistovala a celá slavná EU je si toho dobře vědoma. Podívejme se např. k nám domů na naši armádu - více než 30 let a stále jsme se nezbavili ani toho sovětského hardware, o mentalitě našich ministrů obrany nemluvě. Takže pokud bych to shrnul, Evropa je závislá na USA proto, že neustále, dodneška podceňuje svou vlastní bezpečnost a není ochotna za ni platit (upřednostňuje šílené green dealy a welfare nelegálních imigrantů). Odtud už je jen blízko k tomu postulovat, že pokud Evropa není schopná ubránit sebe, není schopná ani (pomoci) ubránit Ukrajinu. Všechno ostatní (o tom zlém Trumpovi, o těch blbých Američanech, co si ho zvolí, o tom chytrém Scholzovi, co se změní a tak.) považuji v tomto článku za autorskou kreativitu, která je od reality docela daleko. Asi jako je dnes EU od Ukrajiny....Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   21:44 04.01.2024

   meylo, tak ono neni co vysvětlovat a shrnovat. Je to zase jeden z článků celkem o ničem. Přečtěte si ho pozorně znovu (nebo ani ne, nic se nedozvíte ) Není o tom, že Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

   meylo, tak ono neni co vysvětlovat a shrnovat. Je to zase jeden z článků celkem o ničem. Přečtěte si ho pozorně znovu (nebo ani ne, nic se nedozvíte ) Není o tom, že Ukrajina vyhraje, ani že prohraje, že Trump ji podpoří (dostatečně) nebo nepodpoři, ani vlastně zda bude mít možnost, jenom úvahy, že by mohl být a nemusel být zvolen.
   Není o tom, že německo zvýší ani nezvýší pomoc. Je o tom, že jeden německý politik údajně tvrdí, že sice je skoro pozdě, ale ne úplně pozdě, pokud se ještě na poslední chvíli Německo probere (ne že se probere ani ne že se neprobere).
   No a že údajně Times a "britské zdroje" údajně hovořily se "západními politiky", kteří údajně si uvědomují nutnost ukrajinského vítězství a že údajně i bez pomoci USA evropské státy jsou schopny podpořit a podpoří Ukrajinu, aby "přinejmenším" nepodlehla.
   Co mi má tento článek přinést? Co jste se z něho dověděli? S čím v článku souhlasíte, s čím nesouhlasíte?
   Já nesouhlasím ani ne-nesouhlasím s ničím, protože nevím s čím bych měl a nemělSkrýt celý příspěvek

  • Kalessin
   12:59 05.01.2024

   Palec nahoru. Podepisuji v plném rozsahu.

   Palec nahoru. Podepisuji v plném rozsahu.

Načítám diskuzi...