Geopolitický souboj o Afriku: Turecko zaplňuje mocenské vakuum po Evropanech

Geopolitický souboj o Afriku: Turecko zaplňuje mocenské vakuum po Evropanech
Turečtí vojáci / Official web-site of the President of the Republic of Azerbaijan (Zvětšit)

Ankara usiluje o rozšíření svého vlivu v Africe a zajistit si tak přístup k tamním trhům a zdrojům. Po nuceném odchodu Evropanů z mnoha afrických států Turci zaplňují vzniklé mocenské vakuum. Podobně jako Čína nebo Rusko kladou důraz na státní suverenitu a zdržují se kladení politických podmínek svým partnerům. Muslimská identita a absence koloniální minulosti patří k hlavním přednostem Turecka při pronikání na africký kontinent.

Když chtěl Niger, jedna ze nejchudších zemí na světě, v roce 2019 hostit summit Africké unie, nutně potřeboval nové letiště a hotelové kapacity pro desítky cestujících hlav států a jejich doprovod. Turecko se v krátké době vložilo do věci a postavilo pro letiště v Niamey nový terminál a také hotel Radisson Blu. V následujících letech turecký stát a turecké společnosti výrazně rozšířily svou přítomnost v zemi. Stalo se tak v době, kdy Niger mělo podle německého časopisu „.loyal“ v hledáčku jen několik odborníků v Evropě. Turkish Airlines se navíc staly jednou z prvních leteckých společností, které po převratu v Nigeru v červenci 2023 do Niamey obnovily lety.

Niger je pouze jedním z příkladů rychle rostoucího pronikání Turecka do Afriky. Na rozdíl od západních zemí Ankara začala vnímat černý kontinent jako klíčovou oblast pro rozšiřování svého vlivu a prohlubování hospodářské spolupráce. Tam, kde Evropané vidí chudobu a konflikty, Turci spatřují příležitosti. Vše začalo v srpnu 2011 návštěvou Recepa Tayyipa Erdoğana, tehdy ještě premiéra, v hladovějícím a občanskou válkou zmítaném Somálsku.

Hojně medializovaná cesta tehdy pomohla zvýšit celosvětové povědomí o somálském konfliktu. Turkish Airlines začaly následující rok létat do hlavního města Mogadiša, a to i přes určité bezpečnostní obavy. Jednalo se o první středně dlouhé letecké spojení od roku 1991, kdy se Somálsko jako stát zhroutilo ve spirále násilí mezi znepřátelenými milicemi. I když v této východoafrické zemi přetrvává nestabilita, turečtí podnikatelé a diplomaté do Mogadiša pravidelně létají. Jak informoval časopis „.loyal“, nejedná se o ojedinělý případ. Zatímco v roce 2002 mělo Turecko na kontinentu pouze dvanáct velvyslanectví, v prosinci 2022 jich bylo již 44.

Ankara svou expanzí v Africe sleduje několik hospodářských cílů. Zaprvé, turecká ekonomika zažívá několik let dlouhou inflační krizi, kvůli čemuž turecká lira ztratila velkou část své hodnoty. To ovšem zlevňuje vývoz a služby. Afrika se pro společnosti z Turecka stala obrovským novým trhem, kam mohou hospodářsky expandovat. Například hotel Radisson Blu v Niamey provozuje turecká společnost, stejně jako nejlepší soukromou nemocnici Golden Life v malijském hlavním městě Bamaku. Kromě stavebních společností s velkými infrastrukturními projekty působí v Africe také malé firmy v různých odvětvích, od textilního průmyslu až po gastronomii. Turecké oděvy a nábytek lze v mnoha afrických zemích vidět na každém rohu.

Zadruhé, Istanbul je díky letům společnosti Turkish Airlines dostupný pro turisty téměř ze všech afrických hlavních měst. Mnoho Afričanů nepotřebuje do Turecka víza nebo je může snadno získat. Díky tomu například bohatí Malijci nebo Nigerijci stále častěji létají do Turecka na dovolenou nebo na léčení. Otevřeně říkají, že se v Turecku cítí lépe než v Evropě, kde jsou žádosti o víza a zacházení často vnímány jako ponižující. Ze strany Turků pociťují méně diskriminace a „poučováni“ o lidských právech a nedostatcích demokracie.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Turecko, Ukrajina, Polsko: Nový mocenský trojblok se 160 miliony obyvatel

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak potvrdil probíhající jednání o nákupu 24 tureckých bojových ...

PREMIUM Alláh akbar! První tanky Yeni Altay pro tureckou armádu

Ve výrobním závodu tureckého průmyslového gigantu BMC Defence ve městě Arifiye došlo k předání dvou ...

PREMIUM Stíhačky Eurofighter Typhoon pro Turecko: Chybí již jen souhlas Berlína

Turecko minulý týden „překvapilo“ zájmem o stíhací letouny Eurofighter Typhoon. Ankara se po ...

PREMIUM Boj o Středozemní moře: Francie konfrontuje Turecko

Arménie a Ázerbájdžán obnovují hranice z dob Sovětského svazu. Jerevan souhlasil s navrácením čtyř ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.