Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce
Vagnerova skupina v Sýrii. / Foto: archív autora (Zvětšit)

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo navázat součinnost s ruskou soukromou vojenskou společností Vagner. Paříž i Moskva se ve svém konfliktu o vliv uchylují k diplomatickým, hospodářským i informačním zbraním. Další směřování země bude vycházet z průběhu a výsledků únorových prezidentských a parlamentních voleb.

Francouzští nejvyšší politici se ostře vymezují vůči vznikající spolupráci mezi Mali a Vagnerovou skupinou. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová varovala Bamako před pádem do mezinárodní izolace a ztrátou části suverenity. „Jestli začne Mali spolupracovat se žoldnéři, země se ocitne v izolaci a ztratí podporu mezinárodního společenství, které Malijcům poskytuje značnou pomoc,“ pohrozila koncem září Parlyová.

„Nakonec panuje společné vůle. Dohodli jsme se na právní podobě sankcí, které uplatníme proti společnosti Vagner,“ uvedl v polovině listopadu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian po jednání se svými unijními protějšky. Vagnerovci podle něj uskutečňují destabilizační operace a hospodářsky vykořisťují země, ve kterých působí.

Evropská unie uvalila hospodářské sankce vůči Vagnerově skupině 13. prosince, což má Vagnerovcům ztížit navazování obchodních vztahů. Vedle skupiny samotné na sankčním seznamu skončila i těžební firma Evro Polis, kterou žoldnéři využívají jako krycí společnost v Sýrii. Stejný osud potkal i zakladatele skupiny Dimitrije Utkina, náčelníka štábu skupiny Andreje Troševa a člena skupiny s funkcí bezpečnostního poradce prezidenta Středoafrické republiky Valerije Zacharova. Dalších pět Vagnerovců se na seznam dostalo za prohřešky proti dodržování lidských práv v Sýrii a za narušování územní celistvosti Ukrajiny.

V prosinci odsouhlasené nařízení EU č. 2201/2021 umožňuje sankcemi postihovat i malijské představitele, jež se proviní ohrožením bezpečnosti, míru a stability. K využití tohoto právního nástroje může dojít již v únoru příštího roku, kdy se mají uskutečnit příští prezidentské a parlamentní volby. Na zrušení nebo narušování průběhu volebního procesu bude Evropská unie moci reagovat uvalením sankcí a zmrazením majetku. Brusel navíc pozastavil další vyplácení finanční pomoci Bamako v celkové výši 70 milionů eur. Podobně jednala Paříž, která na podzim tohoto roku odmítla Mali půjčit další peníze. Francie poskytovala malijské vládě každoročně úvěry v hodnotě 40 milionů eur.

Rozhovor s francouzskou ministryní obrany Florence Parlyovou: „Ruští žoldnéři v Mali jsou neakceptovatelní.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

Na pomoc Asadovi spěchají ruské tanky a ruští žoldnéři

V neděli byl na ruském serveru „Nězavisimaja gazeta“ publikován článek jejího pozorovatele Vladimíra ...

Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací

Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do ...

Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali

Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.