Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

-
15. 12. 2021
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo navázat součinnost s ruskou soukromou vojenskou společností Vagner. Paříž i Moskva se ve svém konfliktu o vliv uchylují k diplomatickým, hospodářským i informačním zbraním. Další směřování země bude vycházet z průběhu a výsledků únorových prezidentských a parlamentních voleb.
Francouzští nejvyšší politici se ostře vymezují vůči vznikající spolupráci mezi Mali a Vagnerovou skupinou. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová varovala Bamako před pádem do mezinárodní izolace a ztrátou části suverenity. „Jestli začne Mali spolupracovat se žoldnéři, země se ocitne v izolaci a ztratí podporu mezinárodního společenství, které Malijcům poskytuje značnou pomoc,“ pohrozila koncem září Parlyová.
„Nakonec panuje společné vůle. Dohodli jsme se na právní podobě sankcí, které uplatníme proti společnosti Vagner,“ uvedl v polovině listopadu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian po jednání se svými unijními protějšky. Vagnerovci podle něj uskutečňují destabilizační operace a hospodářsky vykořisťují země, ve kterých působí.
Evropská unie uvalila hospodářské sankce vůči Vagnerově skupině 13. prosince, což má Vagnerovcům ztížit navazování obchodních vztahů. Vedle skupiny samotné na sankčním seznamu skončila i těžební firma Evro Polis, kterou žoldnéři využívají jako krycí společnost v Sýrii. Stejný osud potkal i zakladatele skupiny Dimitrije Utkina, náčelníka štábu skupiny Andreje Troševa a člena skupiny s funkcí bezpečnostního poradce prezidenta Středoafrické republiky Valerije Zacharova. Dalších pět Vagnerovců se na seznam dostalo za prohřešky proti dodržování lidských práv v Sýrii a za narušování územní celistvosti Ukrajiny.
V prosinci odsouhlasené nařízení EU č. 2201/2021 umožňuje sankcemi postihovat i malijské představitele, jež se proviní ohrožením bezpečnosti, míru a stability. K využití tohoto právního nástroje může dojít již v únoru příštího roku, kdy se mají uskutečnit příští prezidentské a parlamentní volby. Na zrušení nebo narušování průběhu volebního procesu bude Evropská unie moci reagovat uvalením sankcí a zmrazením majetku. Brusel navíc pozastavil další vyplácení finanční pomoci Bamako v celkové výši 70 milionů eur. Podobně jednala Paříž, která na podzim tohoto roku odmítla Mali půjčit další peníze. Francie poskytovala malijské vládě každoročně úvěry v hodnotě 40 milionů eur.
Rozhovor s francouzskou ministryní obrany Florence Parlyovou: „Ruští žoldnéři v Mali jsou neakceptovatelní.
Související články
Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali
V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...
-
02.02.2014
-
3 komentářů
-
71. mpr Hranice
Na pomoc Asadovi spěchají ruské tanky a ruští žoldnéři
V neděli byl na ruském serveru „Nězavisimaja gazeta“ publikován článek jejího pozorovatele Vladimíra ...
-
12.04.2018
-
403 komentářů
-
Karel Cimala
Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací
Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do ...
-
08.02.2019
-
3 komentářů
-
kpt. Mgr. Kateřina Ramil
Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali
Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...
-
02.09.2020
-
28 komentářů
-
Kristián Chalupa
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.