Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Valerij Gerasimov / Kremlin.ru

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března úvodní projev k zahájení „vojensko-operační konference“ na Vojenské akademii generálního štábu. Během své řeči popsal pohled Ruska na mezinárodní prostředí a zdůraznil roli moderních technologií v ruských ozbrojených silách.

Spíše než na budoucí strategické zbraně, o kterých mluvil prezident Putin ve svém projevu 1.března, se Gerasimov zaměřil na takticko-operační prostředí. Podle přepisu projevu, který měla k dispozici agentura Interfax zdůrazňoval roli robotizace ruských ozbrojených sil a také zbraní pro přesné údery v budoucích konfliktech.

 

 

Podle Gerasimova umožní hypersonické střely s plochou dráhou přesunout důraz strategického odstrašování z jaderné do více konvenční roviny. „Zlepšení struktury velitelských a řídících orgánů, zřízení zvláštních informačních podpůrných jednotek a také zavedení počítačových systémů umožnilo zkrátit dobu potřebnou k přípravě na použití dalekonosných přesných zbraní v boji 1,5 krát,“ zdůraznil Gerasimov význam přesných zbraní.

 

Gerasimov samozřejmě neopomenul oblast bezpilotních letadel. Nutností bude vybudovat nové prostředky protivzdušné obrany (PVO) speciálně určené pro boj proti dronům, včetně systémů PVO pracujících na nových „fyzikálních principech.“ „V současné době je dokončován vývoj budoucích víceúčelových bezpilotních a bezosádkových systémů. Jejich uvedení do výzbroje umožní splnit nejen průzkumné, ale i stávkové mise, kde je použití jiných prostředků obtížné nebo méně účinné,“ přednesl Gerasimov.

 

Gerasimov dále zdůraznil nutnost vývoje nových „meziútvarových automatizovaných průzkumných systémů“, resp. v anglické terminologii notoricky známých systémů C4ISR. Po zavedení nových automatizoavných průzkumných systémů (C4ISR) se má 2-2,5 krát zkrátit doba od objevení do zničení cíle, výrazně zlepšit přesnost a rozšířit možnost použití přesně naváděné munice ruské armády.

 

„Prioritní pozornost je věnována rozvoji [v ruských silách - pozn. red.] velitelských a řídících systémů ozbrojených sil. Vyvíjí se moderní prostředky bojové kontroly a komunikace integrované do jediného informačního prostoru,“ uvedl Gerasimov a dále zdůranil vývoj a zavádění nových automatizovaných systémů průzkumu, analýzy situačních informací, plánování, řízení a velení, a to i na taktické úrovni.  

 

„Ekonomika nepřítele a systém státního velení a kontroly budou prioritními cíli. Vedle tradičních sfér ozbrojeného boje se bude aktivně zapojovat informační prostor. Boj proti komunikačním, průzkumným a navigačním systémům bude hrát zvláštní roli,“ uvedl v projevu Gerasimov a dodal, že budoucí války se mohou odehrávat současně ve více strategických směrech vůči Rusku.

 

„V každém strategickém směru byly vytvořeny seskupení nosičů ze vzduchu a moře odpalovaných přesných zbraní dlouhého doletu, které odstrašujícím způsobem chrání strategické oblasti,“ přednesl Gerasimov.

 

Tisková agentura TASS se zaměřila na více politickou část projevu. V ní Gerasimov kritizoval Spojené státy za snahu udržet svou globální dominanci všemi dostupnými prostředky. Poukázal také na to, že Západ aktivně používá nevojenské prostředky (ekonomické, politické, diplomatické a další) spolu s hrozbou použití síly či jejím přímým užitím proti nepohodlným režimům pod záminkou ochrany demokracie.

 

„Dnes je pro rozvoj vojenského a politického prostředí ve světě rozhodující závazek USA udržet svou globální dominanci a monocentrický světový řád prostřednictvím všech možných prostředků, včetně vojenských. To je v rozporu s názory mnoha zemí, včetně Ruska, které považují globální vedení za nevhodné a obhajují spravedlivý světový řád,“ uvedl Gerasimov podle agentury TASS.

 

Gerasiov dále uvedl:

„V důsledku toho se nadnárodní boj prudce zrychlil. Stále se opírá o nevojenské opatření –politické, ekonomické a informační. Navíc se kromě uvedených oblastí postupně rozšířil i nad všechny oblastí moderní společnosti – diplomatickou, vědeckou, kulturní a prakticky se přehnal přes celou společnost.

Skutečnost ukazuje, že ekonomická, politická, diplomatická a jiná nevojenská opatření přijatá Západem proti odporujícím zemím jsou spojena s hrozbou rozmístění vojenských sil nebo s přímým rozmístěním vojenských sil.

Spojené státy a jejich spojenci často používají vojenskou sílu při obcházení obecně uznávaných norem mezinárodního práva nebo na základě zkreslené interpretace těchto norem ve svůj prospěch pod sloganem ochrany demokracie.“ 

 

Ruský propagandistický (tedy skvělý zdroj toho, co si Rusko myslí nebo co chce, aby si ostatní mysleli) server Sputnik cituje část projevu, ve které Gerasimov zmiňuje případ Sýrie: Kdy tento boj z vnitřních nepokojů přerostl do vojenského konfliktu, na to nemáme jasnou odpověď. Žádný stát nevyhlásil Sýrii válku otevřeně, ale všechny nezákonné ozbrojené útvary se ozbrojují, financují a řídí ze zahraničí.“

 

V porovnání se staršími texty a projevy zachovává Gerasimov konzistentní názorovou linii, která kopíruje narativ ruských politických špiček. Opakujícím se tématem je západní snaha rozvrátit ruské sféry vlivu pomocí nevojenských metod (vedením hybridní války), zejména tzv. barevnými revolucemi na začátku 21. století (Ukrajina, Gruzie, Kyrgyzstán). Stejnou taktiku měl Západ uplatnit k provedení arabského jara.

 

Gerasimov je spojován zejména s pojmem hybridní války, i když on sam koncept hybridních válek nevymyslel. Nicméně Rusko strategii „hybridních válek“ využilo během anexe Krymu, intervenci na východní Ukrajině a informačním a kybernetickým operacím vedených proti západním státům. Do povědomí odborné veřejnosti vstoupil především svým článkem Hodnota vědy pro předvídání” v magazínu Vojensko-průmyslový kurýr z února 2013.
 

V textu Gerasiov popisuje nejasnou hranici mezi válkou a mírem v současném světě. Vyzdvihoval také nevojenské prostředky, které jsou podle něj často mnohem efektivnější k prosazování politických a strategických cílů; politická, ekonomická, informační opatření, včetně „protestního potenciálu“ populace. Z jejich použití však obvinil Západ a nenaznačil, že by snad měly hrát ofenzivní roli v ruském repertoáru.

 

Po událostech z roku 2014 se na článek odkazovala řada odborníků a médií a původně americký termín „hybridní války“ byl připisován Rusku. Někteří z autorů jako Mark Galeotti šli dokonce tak daleko, že fenomén nazvali „Gerasimovou doktrínou“ – Galeotti  se nakonec Gerasimovi za stovření pojmu „Gerasimova doktrína“ omluvil

 

Myšlenky prezentované Gerasimovem před rokem 2014 nebyly nic nového. Jak američtí, tak čínští, ruští a sovětští vojenští teoretici s metodami a pozorováními prezentovaných Gerasimovem pracovali desítky let. Papír však snese vše a pojem byl ve stovkách textech týrán natolik, že se jeho původ stal jen velmi těžce čitelným.
 

Je paradoxní, že sami Rusové pojem „hybridní válka“ chápou jinak než Západ a termín zpravidla ani nepoužívají. Prvotní název „gibridnaya voyna“ byl postupně vytlačen pojmy jako „válka nové generace“ a čerstvě „válka nového typu“.

 

Valerij Gerasimov byl na pozici náčelníka generálního štábu jmenován v roce 2012 a podle ruské tradice je zároveň prvním náměstkem ministra obrany, kterým je generál Sergej Šojgu.
 

Gerasimov a současný ministr obrany Sergej Šojgu byli na svá místa jmenováni po prezidentských volbách v roce 2012, kdy se Vladimir Putin vrátil do prezidentského křesla. Nahradili tehdy generála Nikolaje Makarova a Anatolij Serdjukova. Ti se v ozbrojených silách Ruské federace stali značně neoblíbenými kvůli rozsáhlým vojenským reformám, které oba prosazovali po válce s Gruzií v roce 2008.

 

Zdroje: Russian Defense Policy, Sputnik, In Moscow´s Shadow


 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Rusko-americké vztahy po Trumpovi a Putinovi

„Nikdo nám nenaslouchal. Poslouchejte nás teď.“ Tato slova z březnového projevu Vladimira Putina o ...

Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:17 29.03.2018

  marius: Nepletiete si tak náhodu pojmy národ a etnikum? Národnostne boli až na jedného všetci Rusi a vierovyznaním všetci najskôr všetci do jedného ateisti. :-) . Netreba hľadať ...Zobrazit celý příspěvek

  marius:
  Nepletiete si tak náhodu pojmy národ a etnikum? Národnostne boli až na jedného všetci Rusi a vierovyznaním všetci najskôr všetci do jedného ateisti. :-) . Netreba hľadať súvislosti tam kde nie sú.
  Nemeckým pôvodom svojej ideológie sa komunisti nikdy netajili - na sprievodoch vycapili pred hlavu Lenina vždy Marxa a Engelsa. zatajovali iba také trápne súvislosti, ako bolo ono financovanie a o dve dekády neskôr aj spolupráca s Hitlerom.
  Rusi kolektívne samozrejme nie sú nevyhnutne zodpovední za boľševizmus a komunizmus, ale vedenie toho celého (Kominterna a pod.) bolo potom celý čas v Moskve a fakt, ako intenzívne - priam fanaticky - sa dodnes komunisti (aj tí neoficiálni) citovo viažu na Rusko a ruský režim rozhodne neprospieva ich oddeleniu od toho celého. Taktiež ich deklarovaný vzťah k ZSSR a jeho vodcom ...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:44 29.03.2018

  Vrata: Občianskej vojne, čo vypukla PO boľševickom prevrate, predchádzala hybridná vojna. Ono to totiž nebolo iba tak, že prišiel Lenin a vypukla revolúcia. Kdeže. Nemci tam v ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata:
  Občianskej vojne, čo vypukla PO boľševickom prevrate, predchádzala hybridná vojna.
  Ono to totiž nebolo iba tak, že prišiel Lenin a vypukla revolúcia. Kdeže. Nemci tam v prvom rade navozili kadekoho a sledovali, kto by mohol byť najefektívnejší. Následne začali s podporou cez svoju sieť agentov (participovali aj rakúsko-uhorskí agenti, no tých bolo pomenej, lebo ich pôvodná sieť bola rozbitá v roku 1912) a prostredníctvom peňazí prevádzaných cez Švédsko. Tieto prostriedky pomáhali udržiavať propagandistickú kampaň a vydávať obrovské množstvo tlačovín ešte aj v čase, keď musel Lenin na čas ukrývať vo Fínsku, lebo bol obvinený zo špionáže pre Nemecko ...Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  17:26 29.03.2018

  Vrata: A to si představ, že jsi zapomněl ještě na Trockého, které poslaly Rockefelerové z USA, se zlatými dolary, do Ruska pomoci Leninovi... :)

  Vrata: A to si představ, že jsi zapomněl ještě na Trockého, které poslaly Rockefelerové z USA, se zlatými dolary, do Ruska pomoci Leninovi... :)

 • madrabbit
  14:40 29.03.2018

  Vrata: Jak nazvat finanční podporu a převoz skupiny revolucionářů ze Švýcarska do Ruska? To není občanská válka - to je právě ta hybridní (za peníze byla propaganda), která ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: Jak nazvat finanční podporu a převoz skupiny revolucionářů ze Švýcarska do Ruska? To není občanská válka - to je právě ta hybridní (za peníze byla propaganda), která sledovala za cíl rozložení Ruska a jeho eliminaci z války.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:18 29.03.2018

  PavolIR: pletete si hybridni a obcanskou valku. Hybridni valka je vedena a organizovana ze zahranici, obcanska zevnitr. Jediny zasah do obcanske valky (Rijnove revoluce 1918) ze ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR:
  pletete si hybridni a obcanskou valku. Hybridni valka je vedena a organizovana ze zahranici, obcanska zevnitr. Jediny zasah do obcanske valky (Rijnove revoluce 1918) ze zahranici ve prospech bolseviku bylo to, ze Nemci umoznili Leninovi utect zpet do Ruska. Pak to slo uz vse samospadem bez vnejsiho zasahu a organizace pro revoluci. Pokud nekdo ze zapadu v Rusku pozdeji zasahoval, tak to bylo proti bolsevicke revoluci.

  Jinak, je to porad to same: za vsechny pokusy o zmenu proruskeho rezimu mohou zapadni imperialiste (v dnesni reci - vedou hybridni valku), protoze lid dotycnych zemi si vzdy preje vladu proruskou. Kdyz vypuklo povstani v Madarsku proti Stalinem zavlecenemu bolsevizmu, bylo to prezentovano jako zvenci vedena akce imperialistu i kdyz se jednalo spis o lidovou vzpouru. Kdyz vypuklo v Ceskoslovensku Prazske jaro, zase to bylo bolseviky prezentovano jako podvratna akce imperialistu proti vuli naroda i kdyz to bylo presne naopak - vetsina lidi v Ceskoslovensku zmenu vitala a podporovala (zazil jsem na vlastni kuzi). Podobne to muselo byt v Polsku, byt jsem to na vlastni kuzi nezazil.
  A pokracuje to i nadale podle stejneho sto let stareho schematu - napriklad v pripade Majdanu ci Arabskeho jara.Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  13:36 29.03.2018

  TF_HU: Propagandistický Spiegel vyšel kupříkladu s tímto článkem a nevím proč si někteří furt staví na té povídačce o stovkách zabitých...stejně jako furt někdo věří na vypínání ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: Propagandistický Spiegel vyšel kupříkladu s tímto článkem a nevím proč si někteří furt staví na té povídačce o stovkách zabitých...stejně jako furt někdo věří na vypínání lodí chybinym :D
  http://www.prvnizpravy.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  12:45 29.03.2018

  PavolR: Trefil jste to naprosto presne.

  PavolR: Trefil jste to naprosto presne.

 • PavolR
  10:40 29.03.2018

  Hybridná vojna nie je nič nové ani prevratné. Pred sto rokmi sa stalo práve Rusko obeťou úspešne prevedenej hybridnej vojny v podobe boľševického prevratu. Len namiesto ...Zobrazit celý příspěvek

  Hybridná vojna nie je nič nové ani prevratné. Pred sto rokmi sa stalo práve Rusko obeťou úspešne prevedenej hybridnej vojny v podobe boľševického prevratu. Len namiesto alternatívnych webov sa použila záplava zadarmo rozdávaných novín a statusy na sociálnych sieťach zaskakovali masovo rozdávané letáky...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:08 29.03.2018

  ...blablabla...a pak zase na taktické urovni padnou stovky rusů :-) ...Zobrazit celý příspěvek

  ...blablabla...a pak zase na taktické urovni padnou stovky rusů :-)

  http://www.armadninoviny.cz/de...

  Omlouvám se za ironii.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2