GLEF - obranný zelený laser chrání životy

Green Laser Escalation of Force (GLEF)
Foto: Být ozářen zeleným laserem GLEF není nic příjemného / PEO Soldier

Dnes si povíme o zbraňovém systému, který sice již nějaký ten pátek operuje v bojových zónách, ale na českém internetu o něm chybí jakákoliv informace. Řeč bude o obranném zeleném laseru GLEF (Green Laser Escalation of Force). Úplně poprvé jste se o systému GLEF mohli dočíst v našem článku "Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010". Laser GLEF neslouží k zaměření nebo likvidaci nepřítele, ale má za úkol upozornit podezřelé osoby, jenž jednají nestandardně nebo vstupují do zakázané zóny. "Upozorňovacího efektu" je dosaženo tak, že laser jednoduše oslepí konkrétního jedince. Zasažený člověk pak není schopen pokračovat v chůzi nebo natož řídit auto.

Důvodem zavedení systému GLEF do výzbroje byla hořká praxe spojenců z konfliktů v Iráku a Afghánistánu. Vojáci na kontrolních stanovištích neměli žádný nesmrtící prostředek, jak zpomalit nebo zastavit podezřelé vozidlo. Voják vystresovaný zprávami o sebevražedných atentátnících, tak nezřídka k zadržení vozidla použil střelnou zbraň. Bohužel se až příliš často ukázalo, že v autě seděli pouze nevinní civilisté.Zelený laser GLEF má tu výhodu, že jej lze cíleně zaměřit přímo na podezřelou osobu a doslova ji ochromit silným širokopásmovým zeleným laserovým paprskem. Síla laseru může být samozřejmě upravena podle dané situace.

"Lidské oko je během dne čtyři krát citlivější na zelený než na červený laser, a mnohonásobně citlivější v noci. Efekt ozáření zeleným paprskem můžeme přirovnat pohledu do letního odpoledního slunce. Laser posílá varovný signál lidem nezávisle na jazykové nebo kulturní bariéře. Lidé tak dostanou jasné upozornění, že v tomto prostoru mohou dojít k újmě." Major Michael Pottratz

Laser při slabším výkonu člověka pouze upozorní, že se blíží k zakázané zóně, má zpozornět nebo má změnit své chování. Při maximálním výkonu dojde k ochromení člověka do té míry, že není schopen pokračovat v chůzi, řídit auto nebo střílet ze zbraně směrem na vojáky.

zbraňová stanice CROWS Foto: Zbraňová stanice CROWS s instalovaným zeleným laserem (nad hlavní kulometu) / PEO Soldier

 

V americké armádě je systém GLEF instalován na dálkově ovládané zbraňové stanici CROWS (Common Remotely Operated Weapon Stations ). Laser je spřažen s kulometem (M2, M240), takže operátor k jeho přesnému zaměření může využít pozorovací přístroje stanice CROWS. Pokud operátor zjistí, že podezřelý člověk na upozornění laserem nereaguje, může rovnou použít lafetovaný kulomet.  

Video: Popis systémů GLEF a CROWS (v angličtině) / CNN

Civilní ztráty jsou doslova pohromou pro PR oddělení každé armády a negativně ovlivňují vojenské operace v dané oblasti. Plukovník Douglas Tamilo, projektový manažer pro zbraňové systémy vojáka, k tomu říká:

"Ochrana civilní populace je kritická pro náš úspěch v boji s povstalci. Zelený laser je bezpečný, efektivní a nesmrtící nástroj, který posílá silná upozornění lidem, aniž bychom museli použít smrticí sílu."

Kdo viděl seriál „Generation Kill“ (mimochodem doporučuji), ten si dokáže udělat přesnou představu o tom, v jaké nezáviděníhodné situaci se vojáci na kontrolních stanovištích a zábranách nacházejí. Laser GLEF nejen, že chrání civilní obyvatelstvo, ale také zbavuje vojáky nejistoty, zda v rychle přibližujícím se vozidle sedí sebevražedný atentátník či nikoliv.

 

Zdroj: PEO Soldier, CNN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...

Lehké obrněné vozidlo Saratoga od firmy Navistar

Americká firma Navistar představila nejnovější přírůstek do velké rodiny lehkých obrněných aut. ...

Americká armáda hledá náhradu za legendární vozidla Humvee

Americká armáda ví, jak jednat s dodavateli vojenské techniky. Zatímco Armáda České republiky platí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tomáš
    18:36 13.12.2011

    Moc dobrá věcička :-) A Generation Kill také doporučuji :-D ;-)

    Moc dobrá věcička :-) A Generation Kill také doporučuji :-D ;-)

Načítám diskuzi...