Glide Breaker: Kladivo na hypersonické kluzáky

Vizualizace interceptoru zasahující hypersonický kluzák. / DARPA 

Rusko a Čína intenzivně pracují na speciálních bojových hlavicích, které jsou schopny klouzavým hypersonickým letem „podletět“ protiraketový deštník Spojených států. Americká agentura pro pokročilé vojenské technologie DARPA proto v rámci programu Glide Breaker pracuje na technologiích schopných tyto hypersonické kluzáky zachytit a zničit.

Nejdříve trochu skepse ohledně těchto sci-fi zbraní. Jak se říká „papír snese všechno“, a v tomto případě bychom měli být dvakrát opatrní. Jak hypersonické kluzáky (s bojovou hlavicí), tak interceptory, jsou velmi komplikované a drahé zbraňové systémy. Podobné zbraně lze za značné finanční náklady vyvinout, ale je otázka, jakou budou mít bojovou hodnotu ve skutečném světě. Jinak řečeno ‒ jak se zvýší celkový vojenský potenciál dané země při vynaložených prostředcích.  



Jen proto, že v novinových článcích je napsáno, že některá země něco „vyvíjí“, „vyvinula“, „otestovala“ nebo „zavedla do výzbroje“ neznamená to, že jde o zbraňový systém, který v případném konfliktu sehraje významnější roli. Na druhou stranu, informační operace hrají čím dál větší roli, jak směrem k publiku protivníka, tak směrem k domácímu publiku. Informační operace využívají mimo jiné prosté skutečnosti, že lidé si nikdy nemohou být jisti, jak to ve skutečnosti je (především u technicky komplikovaných věcí), a že vždy je nutno počítat s tou horší variantou.

Z tohoto pohledu je pak otázka, jak jsou (nebo v nejbližší době budou) hypersonické kluzáky a interceptory, které je mají zničit, skutečně masovými zbraňovými systémy, a do jaké míry jde spíše o „naparování se“ (k oběma stranám publika) v mediálním prostoru o to, která strana má „úžasnější zbraně“. Ostatně o americkém projektu Glide Breaker již informovala ruská Russia Today. Na druhou stranu: „Co když...“

Nyní k samotné problematice. Jelikož hrozba hypersonických zbraní stále roste, agentura DARPA zkoumá taktiky a technologie nutné k boji proti těmto zbraním, s důrazem na vývoj nové generace senzorové sítě a interceptorů, které hypersonické kluzáky zničí přímým zásahem (taktika „hard-kill“).

„Cílem programu Glide Breaker je posílit schopnost Spojených států bránit se celé třídě nadzvukových a hypersonických hrozeb,“ uvedla DARPA v tiskové zprávě. „Hlavní zájem je o technologie, které radikálně snižují riziko vývoje a zavádění operačního ‚hard-kill‘ systému.“

V rozpočtu pro fiskální rok 2019 ale DARPA prozatím pro projekt Glide Breaker nepožaduje peníze. Není také jasné, zda má Glide Breaker nějakou spojitost s projektem antihypersonické obrany americké Agentury pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency). Připomeňme, že MDA pomocí celé plejády senzorů, datových spojení a antiraket chrání Spojené státy před raketovými útoky. 


Na začátku srpna Čína vyzkoušela hypersonický bojový prostředek Starry Sky 2 

MDA plánuje do roku 2023 vynaložit 700 milionů dolarů na vývoj nové generace senzorů, které odhalí hypersonické zbraně ve střední fázi letu. Tyto senzory mají být umístěny především na oběžné dráze Země. Vesmírná senzorová síť pokryje hluchá místa pozemních a námořních radiolokátorů.

Hypersonický kluzák, jako je ruský Avangard, má velmi plochou dráhu letu (po oddělení od nosného stupně rakety) v relativně nízké letové hladině, což ztěžuje odhalení objektu radiolokátorem a pomocí unikátních fyzikálních jevů (viz odstavec níže) ztěžuje nebo dokonce znemožní navádění interceptorů pomocí radiolokátorů nebo elektrooptických senzorů.

Hypersonický objekt v určité fázi letu bude při velmi rychlém průchodu atmosférou tvořit dlouhou stopu ionizovaného vzduchu. Při horizontálním pohybu objektu tato stopa může mít délku i několik stovek metrů. Bodové zasažení interceptorem se pak jeví jako vysoce nepravděpodobné jednoduše proto, že radilokátory a elektrooptické senzory nebudou schopné objekt v oblaku ionizovaného vzduchu přesně zaměřit.


Ruský bojový objekt Avangard

Také v případě programu Glide Breaker budou hlavní roli hrát senzory nové generace, umístěné na vodní hladině, zemi, vzduchu a především ve vesmíru. Problém nebude sledování hypersonického objektu nad atmosférou, ale není jasné, jak si senzory poradí se zmíněným oblakem ionizovaného vzduchu.

Protiraketovou obranu je tedy nutné řešit především mimo prostor, v kterém lze ionizaci vzduchu vytvářet. Naopak cílem hypersonického kluzáku bude sestoupit na nízkou plochou dráhu letu dříve, než jej zachytí radiolokátory americké protiraketové obrany.

Dodejme, že v současné době nejpokročilejším americkým výstražným satelitem je vesmírný infračervený systém SBIRS (Space-Based Infrared system). První SBIRS satelit odstartoval do vesmíru v roce 2011. Družice jsou umístěny na vysoké oběžné dráze Země a umožňují tak sledovat stále stejnou oblast zemského povrchu.

SIBRI pomocí dvojice infračervených detektorů (přehledový a sledovací) dokáže objevit a sledovat zejména balistické rakety při startu. SIBRI má ale také omezenou kapacitu sledovat „studené“ bojové hlavice ve střední fázi letu (nad atmosférou). SIBRI údajně dohlédne až na zemský povrch a zachytí dokonce dělostřeleckou palbu, nebo odpálení střel země-vzduch nebo vzduch-vzduch. Podle webu The Drive satelity SIBRI dokáží přímo sledovat za určitých okolností i letící letadla.

V každém případě klíčem k boji proti nové generaci balistických raket nebo hypersonických zbraní, ostatně jak to propaguje generál John Hyten, velitele Strategického velitelství (STRATCOM), bude celá plejáda vesmírných senzorů ‒ radiolokátorů, infračervených (různé vlnové délky) senzorů nebo prostředků radioelektronického průzkumu.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská hypersonická střela vzduch-země Kinžal

Ruský prezident Vladimír Putin 1. března v tradičním každoročním projevu ke svému národu mimo jiné ...

Mají opravdu Rusové hypersonický bojový modul Avangard?

Cílem dnešního článku je načrtnout problematiku velmi rychlého pohybu tělesa v atmosféře a porovnat ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Olivav
    10:56 14.09.2018

    Milý pane šéfredaktore, nechápu vaše pohnutky na cenzuru jako za bolševika. Chápu, že jste prozápadně orientovaný a je to v definici vašeho webu uvedeno. Včera jsem po dlouhé ...Zobrazit celý příspěvek

    Milý pane šéfredaktore,

    nechápu vaše pohnutky na cenzuru jako za bolševika. Chápu, že jste prozápadně orientovaný a je to v definici vašeho webu uvedeno. Včera jsem po dlouhé době přispěl. Nikoho neurtazil jen jednomu specialistovi dal odkaz na ruský web ať si najde zajímavé informace i tam. pokud on či vy neumíte rusky, tak to není důvod břečet naučit se to dá.

    Mazáním příspěvků jedné strany diskuse a zanecháním stopy se značkou Bejvoč jen dokazujete ubohost se kterou dnešní prozápadní informační zdroje nakládají s publikem. Pak se nedivte, že mnoho lidí dobrovolně přechází hledat alternativy, i kdyby by byly sebeblbší a prolhanější, což bohužel mnohdy jsou.

    Klidně mi dejte doživotní ban. Váš web pro mne není až takovou životní náplní. Díky možná jste mě jako čtenáře ztratil nadobro. Čest práci a hodně úspěchů s cenzurou. Dnes už jsem si řekl, že mlčet nebudu i za cenu zablokování. A raději to hned smažte, aby to někoho nemohlo inspirovat k zamyšlení nad tím jak to tu vedete.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    16:45 12.09.2018

    Bejvoč....trochu si o Iskanderech něco přečti ;) To o čem tu píšeš je varianta Iskander K ;) Řeč je ale o Iskanderu klasice ,tedy M ---Variant for the Russian Armed Forces with ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvoč....trochu si o Iskanderech něco přečti ;) To o čem tu píšeš je varianta Iskander K ;) Řeč je ale o Iskanderu klasice ,tedy M ---Variant for the Russian Armed Forces with two 9M723 quasi ballistic missiles with published range 415 km, rumoured 500 km. Speed Mach 6-7, flight altitude up to 6–50 km, nuclear capable stealth missile, controlled at all stages, not ballistic flight path. Immediately after the launch and upon approach to the target, the missile performs intensive maneuvering to evade anti-ballistic missiles.[62] The missile constantly maneuvers during flight as well...docela se proflakuješ ,že o tom víš nula nula nic ....Myslím,že k tomu není co dodat ..Iskander nezastavíš ,když už vyletíSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:17 12.09.2018

    Zatiaľ hypotetické riešenie hypotetického problému ... Reálne sa v praxi nepredviadol, žiadny z týchto "zázrakov" ... technicky je menší problém niečo "rozpumpovať" na vysokú ...Zobrazit celý příspěvek

    Zatiaľ hypotetické riešenie hypotetického problému ...

    Reálne sa v praxi nepredviadol, žiadny z týchto "zázrakov" ... technicky je menší problém niečo "rozpumpovať" na vysokú rýchlosť... väčši problém je s tým niečo trafiť. I o čínskych protilodných balistických raketách sa diskutuje dlho .... zatiaľ nik nepreukázal, že sú schopné i niečo na mori trafiť ...


    Ak neja ionizačná vrstva bráni odhaleniu strely, tak zároveň blokuje jej aktívne navádzanie ... a s nejaké GPS či inerciálny navigačný systém je na námorné ciele nepoužiteľný ...tam musí byť strela "kŕmená" minimálne do pár km pred cieľom.Skrýt celý příspěvek

  • Bejvoč
    15:54 12.09.2018

    Cernakus: Tak jakýkoli relevantní zdroj udábá že Iskander je obyčejná balisticka taktická raketa. Lze ji osadit klouzavým modulem, leč podzvukovým. Takže žádné rusácké ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus:
    Tak jakýkoli relevantní zdroj udábá že Iskander je obyčejná balisticka taktická raketa. Lze ji osadit klouzavým modulem, leč podzvukovým. Takže žádné rusácké fantasmagorie.
    Globe - přesně moje řeč. Jen dodám, že by navíc spotřeba takohoto výtvoru byla obrovská. RS-71 dolet kolem 5 000 km a to bylo letadlo jako kráva a v podstatě to byla jedna velká letící nádrž paliva.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    14:31 12.09.2018

    cernakus - Systémy ABM jsou určeny pro let na vzdálenost kolik? 200 km? Předpokládám, že mají životnost ve vteřinách. Ablativní chlazení je chlazení založené (pokud jsem to správně ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus - Systémy ABM jsou určeny pro let na vzdálenost kolik? 200 km? Předpokládám, že mají životnost ve vteřinách. Ablativní chlazení je chlazení založené (pokud jsem to správně pochopil) na pohlcování tepla pomocí změny skupenství ohřívané látky. Což logicky znamená, že ta látka postupně ubývá (odpařuje se) a to omezuje dobu použitelnosti a také dolet.
    To je super u hlavice, která se bude zahřívat řádově vteřiny, ale hypersonický kluzák poletí trasu Rusko-USA (nebo naopak) hodinu. Přece jenom je to okolo 10 000 km (za předpokladu, že mi nestačí trefit nejbližší hraniční patník).
    SR-71 se i ve výšce 25 km nad mořem zahřál na 300 stupňů, a to letěl M3.

    Domnívám se, že právě teplota je největší technický oříšek. Není to problém ve velkých výškách (ale tam se kluzák moc neprojeví, když tam není atmosféra, ve které by klouzal) a není to problém v nižších rychlostech (ale to zase nejsem hypersonický, že) a není to takový problém na krátkou vzdálenost (Iskander), ale hypersonický let na dlouhou vzdálenost v malé výšce je podle mého soudu mimo současné technické možnosti.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    14:10 12.09.2018

    bejvoč je vyšší level než standardní RAŽ, takže tam by výměna byla jen snůška vulgarit. Je super u těchto extrémních fanatiků, že napadají i umírněnější bratry ve zbrani, jako je ...Zobrazit celý příspěvek

    bejvoč je vyšší level než standardní RAŽ, takže tam by výměna byla jen snůška vulgarit. Je super u těchto extrémních fanatiků, že napadají i umírněnější bratry ve zbrani, jako je například KOLT :-D

    GlobeElement:

    Ne, letět rychlostí 3km/s opravdu není nutní na hranici kosmu (160km je hranice kosmu. Tedy výška, kde ještě družice, byť již vhodně tvarovaná, udělá jeden celý oblet. Karmánovka, aby i piloti X-15 byli astronauti, se uznává jen mezi fracky). Systémy ABM jako je A-135/235 nebo Sprint této rychlosti dosáhnou za méně než 5 sekund, tedy ve výšce kolem osmi kilometrů. Finta je v tom, že tepelnému namáhání třecí sílou je třeba vzdorovat aktivním chlazením - ablativní ochranou.

    Iskander není jen balistická raketa. Jedná se právě o hypersonický kluzák vynesený balistickou raketou. Proto může dělat ty pitominy při sestupu, kterými se rusáci chlubí.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    13:17 12.09.2018

    Vždycky mne překvapí, proč se tak řeší hypersonické střely. Všechny mezikontinentální střely jsou hypersonické už od prvopočátku, létají rychlostí 20 000 km/h. Tady jde evidentně ...Zobrazit celý příspěvek

    Vždycky mne překvapí, proč se tak řeší hypersonické střely. Všechny mezikontinentální střely jsou hypersonické už od prvopočátku, létají rychlostí 20 000 km/h.
    Tady jde evidentně o to, že touto rychlostí má létat kluzák. Ale stejně to musí být na hranici kosmu, protože při vysokých rychlostech se v nižších vrstvách atmosféry vlivem třetí povrch kluzáku zahřeje natolik, že stroj shoří.

    Mimochodem, Pauli, Iskander je balistická střela.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    12:48 12.09.2018

    Bejvoč: kamárade ,abys zlobou neprasknul ! Nač potřebuješ vidět s300v akci ,když stačilo vidět jak krásně před pár měsíci sundali Izraelcům F16 jen S- dvoustovkou .... Zjisti si i ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvoč: kamárade ,abys zlobou neprasknul !
    Nač potřebuješ vidět s300v akci ,když stačilo vidět jak krásně před pár měsíci sundali Izraelcům F16 jen S- dvoustovkou .... Zjisti si i jakou mají panciry v Sýrii statistiku ;) Drony ,střely atd...Taky bych machroval ,kdybych nekoho praštil mezi oči ve spánku a dělal ze sebe týpka :D
    Víc taky sleduj zprávy z vojenství T14 a dokončení T15 už jedou první výrobní sérii 132 kusů . Jestli ti to přijde málo ,tak si třeba porovnej kolik tanků má Bundeswehr,nebo Británie . A jestli dodnes nevěříš stále ani trochu hypersonickým střelám ,tak se zeptej Rusáků na jejich letité zkušenosti s iskanderem. Nezapomeň ,že i taková CH32 má rychlost letu Mach 5 a dosah +- 1000km ....už jen pro ně se modernizuje flotila letadel TU-22M3 ...a vlastně i na Ch47m2 ,která je upravená a vylepšená iskanderka ,která nelétá Mach 5.9 jako iskander ,ale díky shozu z výšky a nabrané rychlosti to rozpálí až na 10 MachůSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:40 12.09.2018

    Moc hezky jsi ty uměle vyvolávané vášně uklidnil :)

    Moc hezky jsi ty uměle vyvolávané vášně uklidnil :)

  • astor
    12:36 12.09.2018

    Je hezké, jak se rusofilové a proameričtí natofilové řežou. Přitom všichni vaří z vody a podvědomě tuší, že jsou taháni za fusekli. Vzbuzování emocí a nenávisti vůči nepříteli ať ...Zobrazit celý příspěvek

    Je hezké, jak se rusofilové a proameričtí natofilové řežou. Přitom všichni vaří z vody a podvědomě tuší, že jsou taháni za fusekli. Vzbuzování emocí a nenávisti vůči nepříteli ať je to kdo je to, mají takovéto vypouštěné balónky za účel. Osobně si myslím, že třetí světová už dávno začala, důkazem je Bundeswehr na ruských hranicích obklopen staronovými spojenci z doby druhé světové, včetně kontingentu Českého vládního vojska, které se tak po letech konečně naloká bolševické krve, jak legionářská tradice přikazuje a po čem očividně přeběhlická česká generalita touží.Skrýt celý příspěvek

  • Bejvoč
    11:38 12.09.2018

    Kolt: Za 1) Kde v mém příspěvku jste označen za rusofilla??? 2) Ano napsal jsem jen známé věci. O tom argumentace je, psát pravdu, nikoli smyšlené věci, jak blijou rusáci. ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt:
    Za
    1) Kde v mém příspěvku jste označen za rusofilla???
    2) Ano napsal jsem jen známé věci. O tom argumentace je, psát pravdu, nikoli smyšlené věci, jak blijou rusáci. Několik známých věcí jsem napsal, vy jste zatím relevantního nenapsal nic, krom potvrzení o technickém úpadku rusácka.
    3) A ještě technické zamyšlení proč je podle mne tento kocept pakárna:
    a) Zbraň nahrazující mezikontinentální střely - Blbost. Tyto střely musí letět 10 000 km. Jak přesně poletí tato nová tuto vzdálenost? 9 000 km poletí v atmosféře? To by potřebovala paliva jak 10 raketoplánů a ablativní tepelný štít tlustý 20 metrů. Nebo poletí 9 000 km jako klasická balistická raketa a 1 000 km v atmosféře? Pak ji hravě sundá protiraketový štít.
    b) Zbraň vystřelená z letadla s doletem dejme tomu 1 000 km. - K čemu by to bylo? Na tutoi vzdálenost celkem dobře fungují střely s plochou dráhou letu, plazící se při zemi. Navíc tenhle hypersonický nesmysl se bude navádět jen inerciálně, důvod je popsaný v článku. Jakou asi tak bude mít přesnost??? A tím se dostáváme k poslední věci. Používat tohle pro ničení lodí, jak prý plánujé Čína. Dokud neuvidím, nevěřím že dokáží takovou přesnost zajistit.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:56 12.09.2018

    vlasto, a jaký smysl má porovnávat hypersonický kluzák s kulkou z pušky?

    vlasto, a jaký smysl má porovnávat hypersonický kluzák s kulkou z pušky?

  • KOLT
    10:55 12.09.2018

    Bejvoč, já s trolly nerad debatuju, člověk si pak připadá jak na paralympiádě. Ono navíc není moc s čím, žádné skutečné argumenty jste nenapsal, jen pár vcelku známých věcí (ano, ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvoč, já s trolly nerad debatuju, člověk si pak připadá jak na paralympiádě. Ono navíc není moc s čím, žádné skutečné argumenty jste nenapsal, jen pár vcelku známých věcí (ano, Rusko má zásadní problém se zaváděním nových zbraní, prostě nejsou děngy). Čímž to za mě končím.

    PS: Ale za rusofila mě ještě nikdo neoznačil, zatím jsem byl vždycky amerikanofil a židofil, někdy taky mimoň, skaut, Mirek Dušín, válečný štváč.... Tak fajn, přidávám do sbírky :-)Skrýt celý příspěvek

  • Bejvoč
    10:35 12.09.2018

    Kolt: A nějaký argument by byl? Nebo umíte jen pindat jak putlíkostán?

    Kolt: A nějaký argument by byl? Nebo umíte jen pindat jak putlíkostán?

  • KOLT
    10:31 12.09.2018

    Bejvoč, tímto příspěvkem jste se definitivně zařadil na úroveň uživatelů jako Fakta a podobní. Gratuluji. A teď už se soustřeďte na paní učitelku. Co vám říká, se vám možná bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvoč, tímto příspěvkem jste se definitivně zařadil na úroveň uživatelů jako Fakta a podobní. Gratuluji. A teď už se soustřeďte na paní učitelku. Co vám říká, se vám možná bude jednou hodit...Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    10:30 12.09.2018

    Aby si človek lepšie dokázal predstaviť, čo je to tá hypersonická zbraň. Má to byť zariadenie (väčšinou technicky zložité - raketa, klzák, teda nie homogénny projektil), ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby si človek lepšie dokázal predstaviť, čo je to tá hypersonická zbraň. Má to byť zariadenie (väčšinou technicky zložité - raketa, klzák, teda nie homogénny projektil), ktoré sa pohybuje rýchlosťou vyššou ako je 5 násobok rýchlosti zvuku v atmosfére. Výkonné ťažké guľomety, odstreľovačské alebo ostrostrelecké pušky môžu dosahovať úsťovú rýchlosť strely 1000 m/s. To je 3600 km/h. A to je približne polovica hypersonickej rýchlosti ;) Inými slovami, teoreticky vystrelená guľka z tohoto http://www.military-today.com/... hypersonickú zbraň nie že nedobehne, ona si ani "neťukne".Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:05 12.09.2018

    Tak to se těším na článek o nové základně, která má v Atlantiku čelit vzestupujícímu ruskému loďstvu a celou řadu dalších článků, které budou nabádat k posílení letectva i ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to se těším na článek o nové základně, která má v Atlantiku čelit vzestupujícímu ruskému loďstvu a celou řadu dalších článků, které budou nabádat k posílení letectva i pozemních sil, což bude reakce na rostoucí schopnosti ruské armády.

    Asi je mnoha lidem jasný, že Rusáci to dělají stylem - pozvednu reálné schopnosti za přiměřenou cenu, ale nerezignuji na vývoj, který ověřím v malých sériích. Kdyby to dělali jinak, budeme se jim posmívat, že nemají na důchody a zubaře (např. v Británii si koupíš malou vrtačku + plombový set a hurá před zrcadlo).Skrýt celý příspěvek

  • Bejvoč
    09:49 12.09.2018

    Žvásty žvásty žvásty. Hypersonické zbraně svět zatím viděl jen v Putlerově animaci, reálné jsou asi jako zlatý dvacetihlavý rublík. A vůbec ty skvělé ruské zbraně tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

    Žvásty žvásty žvásty.
    Hypersonické zbraně svět zatím viděl jen v Putlerově animaci, reálné jsou asi jako zlatý dvacetihlavý rublík. A vůbec ty skvělé ruské zbraně tak nějak haprují:
    1) Ultrasupernejvícneporazitelný tank T14 Atrapa zatím jezdí jen po Rudém náměstí a i tam jej musí občas táhnout. Výroba v reálu tak nějak stagnuje, v projevech už už zítra poběží na plné obrátky.
    2) Stejné tak moderní letadla. Stěží se vyrobilo pár kusů a když se namítne, že s tzv. 5.generací nemají nic společného, začnou se označovat jako generace 4+ a 4++. O motorech pro ně ani nemluvě.
    3) Slavné S1, S-400, S-500. Opět nikdo neviděl v akci. Dle rusů akce nebylo potřeba. JJ nebylo potřeba, spíše jsou to klumpry, které nic nedokážou. Izrael moc hezky předvedl jak v Sýrii rozbombarduje co chce, kdy chce a kde chce. Jo vlastně S1 se tam v akci předvedl - krásně padnul v boji, aniž vůbec věděl co a jak ho sejmulo. Pindy o vystřílené munici, atd. jsou jen pindy.
    4) Slavná a jedinná ruská letadlovka, ztěží vydržela nějaký ten pátek ve Středozemí, aby následně odtáhla na generálku, která se dle mně změní spíš ve šrotovačku.
    5) Střely s plochou dráhou letu. Téměř 30 let po USA rusácko něco podobného konečně horko těžko dalo dohromady. A výsledek? Polovina jich po vystřelení z Kaspického rybníku sama popadala během cesty. Tomu se říká pokrok :-D
    Prostě rusácko technicky upadá a ve vývoji moderních věcí (nejen zbraní) jsou celá desetiletí pozadu.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    07:01 12.09.2018

    V článku se píše: "Hypersonický objekt v určité fázi letu bude při velmi rychlém průchodu atmosférou tvořit dlouhou stopu ionizovaného vzduchu. Při horizontálním pohybu objektu ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku se píše:
    "Hypersonický objekt v určité fázi letu bude při velmi rychlém průchodu atmosférou tvořit dlouhou stopu ionizovaného vzduchu. Při horizontálním pohybu objektu tato stopa může mít délku i několik stovek metrů. "

    +++++++++++
    Jen tak na okraj i hořící meteorit zanechává za sebou při průchodu do atmosféry ionizovanou stopu.
    Tyhle ionizované stopy což jsou v podstatě plyny jsou odraznou vrstvou pro VHF/UHF kmitočty. Tedy i "metrové radary" alias staré ruské P18.
    Radioamatéři tuto tskutečnost desítky let znají a využívají, říkají tomu meteor scatter.

    I tady platí fyzika a Newtonův zákon "úhel dopadu se rovná úhlu odrazu"
    Z čehož se dá tak nějak i vycházet.
    SBIRS není všemocný a úsměvné tlachy pana generála..... no comment
    Samozřejmě že hoření meteoritu má jistou teplotu, otázkou je nakolik rozdílnou a ionizovaná stopa
    ma časovou "výdrž" poměrně krátkou. Hraje zde roli tzv, výškový vítr (to byla ta sranda co roznesla radioaktivní bordel z Černobylu po světě)
    Nedokážu si představit, jak dokáží pracovat satelity SBIRS v době silných meteorických rojů viz poslední době Perseidy. Nic tajného, data rojů, jejich maxima lze dohledat např. v astronomické ročence.
    Museli by Američané mít velice dokonalá infra kamery s velkým rozlišením. Při znalosti teploty hoření plynů z hypersonických střel použít filtry a pracovat jenom s odfiltrovanou složkou.Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    04:30 12.09.2018

    Cernakus : 1. Tu na AN bol článok o tom že sú vo vývoji motorov 20 rokov pozadu za USA a predpokladám že práve najnáročnejšie komponenty motora sū ich Achillovou pätou.

    Cernakus : 1. Tu na AN bol článok o tom že sú vo vývoji motorov 20 rokov pozadu za USA a predpokladám že práve najnáročnejšie komponenty motora sū ich Achillovou pätou.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2