GLSDB: Letecké pumy SDB vynášené raketami

Foto: Odpal GLSDB na testovacím polygonu ve Švédsku. / Boeing
Odpal GLSDB z raketometu MLRS. / Boeing

Americký Boeing a švédský Saab společně vyvíjí pozemní raketový systém schopný nad cíl dopravovat přesně řízené letecké pumy GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb). Program nese název GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

SDB je malá letecká puma o hmotnosti pouze 126 kg. Díky výklopným křídlům, velké výšce odhozu a výchozí rychlosti dané nosným letounem je dolet bomby SDB až 110 km. SDB se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a vlastního vnitřního navigačního systému. SDB je tak určená k ničení stacionárních cílů, nikoliv mobilních.

Americké letectvo (U.S. Air Force) a námořní pěchota (U.S. Marine Corps) mají ve výzbroji několik tisíc kusů pum SDB. Do budoucna však Pentagon dal přednost výkonnější a pokročilejší malé pumě SDB II od firmy Raytheon.

Puma SDB však může najít využití jinde. V roce 2018 díky smlouvě o omezení kazetových zbraní bude vyřazená z výzbroje řady států raketa M26 odpalovaná z raketometů M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System). Raketa M26 s doletem 32 km v určitě výšce nad cílem odhazuje 670 kusů submunice M77 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munitions).

M26 je základní raketou raketometu M270, který slouží v 14 zemích světa, včetně Spojených států, Německa, Francie, Velké Británie nebo Itálie. Program GLSDB umožňuje odstranění kazetové hlavice z raket a nahrazení hlavice jednou pumou SDB schopnou bodově zasáhnout cíl.

Upravovanou raketu M26 s pumou SDB lze vypouštět z běžných pasových raketometů MLRS (pojme 12 raket) nebo kolových HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) schopných odpálit v rychlém sledu 6 raket M26.

Podle tiskové zprávy je celé řešení levné, založené na dostupných a ověřených technologiích. „Jedná se o technologie zavedené v provozu," vysvětluje Beth Kluba, viceprezident divize pro zbraňové a raketové systémy ve firmě Boeing. „Jedná se o komerčně dostupnou technologii. Vývojová rizika této nové kapacity jsou opravdu malé."

Výhodou je možnost ničit cíle v jakémkoliv směru, při jediné salvě. Díky počáteční rychlosti rakety a rozkládacím křídlům pumy SDB lze ničit bodové cíle až na vzdálenost 150 km. Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem.

Oproti klasickým raketám je předností GLSDB především lepší ovladatelnost a přesnost. Navíc plachtící pumy SDB násobně zvyšují dostřel raketometu MLRS při použití stejné rakety M26.  

Podle Kluby je vývoj prakticky ukončen. V případě zájmu lze raketomety MLRS/HIMRAS a rakety M26 u zákazníka upravit za 18 až 24 měsíců od podpisu smlouvy.

Předběžný zájem o úpravu raket M26 projevila americká armáda (U.S. Army). Podle Michaela Anderssona, prezidenta divize firmy Saab pro Severní Ameriku existuje navíc dalších deset zájemců, kteří projevili zájem o úpravu raket M26.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

Puma JDAM-ER s prodlouženým doletem

Americký Boeing a australské královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) testují speciálně ...

Raketomet Homar pro polskou armádu

Polský Inspektorát pro vyzbrojování začíná s firmou Huta Stalowa Wola (HSW) dojednávat konečnou ...

Americké taktické jaderné zbraně v Evropě

V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • Ultramarinus
    18:37 13.03.2015

    Zjevně ano, ale musí být k tomu naprogramovaná (waypointy).

  • Safi
    18:07 12.03.2015

    "Ničit lze i cíle vzdálené až 70 km za raketometem." To znamená, že vystřelím na jih a tak křídlatá bomba/hlavice si oplachtí kolečko a zasáhne cíl 70km na sever od místa odpalu ?