GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS

-
3. 7. 2023
-
35 komentářů
-
Jan Grohmann
Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a německá Rheinmetall. Obě firmy hodlají v Německu spustit výrobu raketometu GMARS (Germany Mobility Artillery Rocket System). Jde o germanizovaný raketomet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
Evropský zájem o raketomety odráží výsledky pozorování bojů na Ukrajině – příchod HIMARSů na konci jara minulého roku zásadně změnil poměr sil ve prospěch Ukrajiny. Ukrajinci pomocí amerických raketometů začali ničit ruské základny, muniční sklady, infrastrukturu, seřadiště techniky, kolony vozidel i jednotlivé cíle, zejména systémy protivzdušné obrany, systémy elektronického boje, ale i raketomety nebo houfnice.
Ukrajinci raketomety HIMARS tedy používají i na taktické brigádní úrovni (o jejich použití rozhoduje velitel brigády). Dodejme, že ukrajinská armáda nemá divizní strukturu a koordinování jednotlivých brigád mají na starosti čtyři operační velitelství (Jih, Západ, Sever, Východ).
To mimo jiné ukazuje nebývalou efektivitu společného nasazení raketometů / dalekonosného dělostřelectva a dronů – cokoliv bude na bojišti objeveno, může být velmi rychle zničeno. Tohle je budoucnost válčení.
Raketomety HIMARS kupují pobaltské státy, Polsko a Rumunsko. Izraelské raketomety PULS (Precise & Universal Launching System) objednalo Nizozemsko a Dánsko. Polsko navíc dostává jihokorejské raketomety Chunmoo. O raketomety, přičemž jihokorejské se zdají být obecně favority, se zajímá také Španělsko, Norsko a Rumunsko.
O HIMARSy projevilo zájem i Maďarsko – to ale kvůli proruským postojům vlády Viktora Orbána není na Západě dvakrát oblíbenou zemí. Američané proto prodej raketometů HIMARS do Maďarska zablokovali.
HIMARS pomocí čtyř přesných zásahů zničil ruskou dělostřeleckou četu houfnic Msta.
V každém případě v následujících měsících a letech se dají očekávat další objednávky raketometů HIMARS, PULS a Chunmoo v Evropě.
Mezi raketomety HIMARS a PULS bude vybírat také Německo, které hodlá nahradit své pásové raketomety rodiny MARS (Mittleres Artillerieraketensystem), což je germanizovaná verze amerického raketometu M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System).
Půjde o další střet nesmiřitelných rivalů německého zbrojního průmyslu – KMW a Rheinmetall. První jmenovaná firma ve spolupráci s izraelskou Elbit Systems nabízí raketomet PULS, resp. „evropskou“ verzi Euro-PULS. Rheinmetall pak s Američany raketomet GMARS.
Euro-PULS přitom drží několik trumfů. Kromě rodiny izraelských raket získá možnost odpalovat norské proti-zemní a proti-lodní střely NSM (Naval Strike Missile) a v budoucnu evropské střely s plochou dráhou letu JFS-M (Joint Fire Support Missile).
Německo před válkou na Ukrajině plánovalo provozovat 40 modernizovaných raketometů MARS II. Přestavba prvních 22 raketometů MARS na „dvojkovou“ verzi proběhla v letech 2008 až 2013. V roce 2018 schválená modernizace dalších 18 měla proběhnout v letech 2020 až 2022. Berlín však pět raketometů MARS II poskytl ukrajinské armádě. Podle amerického portálu Defense News, s odvoláním na mluvčího Bundeswehru, je nyní ve výzbroji 34 raketometů MARS II.
Každopádně Berlín hodlá všechny raketomety MARS II vyřadit z výzbroje. „Přípravy na výměnu probíhají,“ uvedl pro Defense News mluvčí Bundeswehru. Tentokrát ale německá armáda hodlá raketomety usadit na kolový podvozek.
MARS II
„Chtějí je [darované systémy] rychle doplnit a pak přejít na modernizované raketové dělostřelectvo,“ uvedl pro Defense News Howard Bromberg, viceprezident a náměstek pro strategii a rozvoj podnikání v oblasti protivzdušné obrany Lockheed Martin.
Na rozdíl od kolového raketometu M142 HIMARS na podvozku 6×6 je GMARS nabízen na německém kolovém podvozku RMMV HX 8×8 s pancéřovou kabinou a se zdvojenou raketnicí M269 LLM (Launcher Loader Module) – ostatně GMARS má měřit na délku 12 metrů, M142 měří na délku jen sedm metrů. Stejnou cestou šlo Polsko, když integrovalo zdvojenou raketnici jihokorejského raketometu Chunmoo na svůj kolový podvozek Jelcz 8×8.
Vozidlo HX 8×8 se má vyrábět v továrně nedaleko Vídně, celková integrace vozidla a raketnice proběhne v Německu. Podle všeho si Američané ponechají výrobu raketnic M269 (se zabudovaným zvedacím a zasouvacím mechanismem) a munice (viz dále).
„Bude to náš vstup na evropský trh s v Evropě vyráběnou verzí raketového dělostřelectva..., kterou bude možné nabízet v celé Evropě,“ řekl Bromberg.
Americko-německý tým rovněž jedná s německou firmou Diehl (mimo jiné výrobce střel pro IRIS-T SLM) o výrobě dalších komponent GMARS. „Právě teď vedeme průmyslové diskuse o tom, co by se mohlo vyrábět nebo montovat v Evropě. Mluvíme o raketách,“ dodal Bromberg.
Raketomet se dá rozdělit na pět základních součástí – platforma, nástavba, raketnice, rakety (případně včetně přepravně-odpalovacího kontejneru) a systém řízení palby / boje. Německo může vyrábět všechno. „Problém“ jsou rakety:
Na raketometech jsou nejdůležitější (a nejdražší) právě rakety. Ve skutečnosti například šest střel GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), plus přepravně-odpalovací kontejner, v raketnici HIMARS stojí podobně jako raketomet.
Polský raketomet Chunmoo na podvozku Jelcz 8×8; větší foto / kpr. Wojciech Król/CO MON
Cena jedné střely GMLRS je pro americkou armádu odhadována na 100 000 dolarů. Zahraniční zákazník si ale nekupuje jen střely, ale celý „raketový ekosystém“, včetně náhradních dílů, cvičné munice, skladovacích systémů, různých nástrojů, přípravků, měřící techniky, simulátorů, technickou podporu atd. Zákazník tak „se vším všudy“, jak dokazuje loňské schválení prodeje GMLRS do Finska, zaplatí za jednu střelu dvojnásobek.
Každopádně Rheinmetall projevil zájem o výrobu raketových motorů. Podle Bromberga jde o „reálnou možnost“. Diehl může dodat některé typy bojových hlavic. Američané, jak vyplývá z článku Defense News, však nehodlají přenést kompletní výrobu raket do Německa.
Je to pochopitelné – protože ve zbrojním průmyslu největší zisk neplyne z prodeje zbraní, ale munice. Proto se mnohem lépe domlouvá přenos know-how zbraňových systémů, ale know-how výroby munice firmy a státy nepouštějí z ruky.
Po uzavření smlouvy lze prvních pět raketometů GMARS dodat Bundeswehru pro vojskové zkoušky v roce 2025. „Pokud Němci chtěli mít v mezidobí další schopnosti, mohou požádat americkou vládu o přímý nákup systémů HIMARS a ten pak použít jako provizorium,“ řekl Bromberg s odkazem na německou snahu rychle nahradit pět darovaných raketometů MARS II.
„Naší municí HIMARS půjde střílet z jakékoliv verze GMARS, kterou vyrobíme se společností Rheinmetall,“ řekl Bromberg. „Německo již dostalo povolení střílet našimi raketami na svých starších systémech [MARS II]. Takže to bude přirozený přechod, protože představíme nové odpalovací zařízení pro naší munici.“
Také Polsko usiluje o získání know-how a přenesení výroby raketometů HIMARS a zejména munice. Nově objednané raketomety HIMARS mají být usazeny na polský podvozek Jelcz a vybaveny systémem řízení palby / boje Topaz. Podíl zapojení polského průmyslu, zejména v oblasti klíčových komponent HIMARS – raketová munice a raketnice – není znám. V květnu letošního roku polský ministr obrany Mariusz Blaszczak uvedl, že Varšava usiluje o „koprodukci HIMARSů, odpalovacích zařízení a střel, v Polsku.“
Zdroj: Defense News
Související články
Nasazení raketometů HIMARS na Ukrajině
Z Ukrajiny začínají dennodenně přicházet zprávy o úspěšných úderech ukrajinské armády na klíčové ...
-
28.06.2022
-
36 komentářů
-
Jan Grohmann
Raketomety HIMARS pro Estonsko
Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...
-
19.07.2022
-
146 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Ukrajinu neomezuje málo HIMARSů, ale nedostatek munice
Z Ukrajiny neustále zaznívá volání po větším počtu amerických kolových raketometů HIMARS. Stovka ...
-
01.08.2022
-
1 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Američané nabízejí Polsku 500 raketometů HIMARS a tisíce střel GMLRS
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila masivní potenciální prodej ...
-
08.02.2023
-
19 komentářů
-
Jan Grohmann
Pro pana JG/redakci. Teoreticky tip na článek: v minulém čísle časopisu Střelecká revue nebo Zbraně a náboje, teď nevím který, byl nakousnutý report o tom, že po x letech se opět u ...Zobrazit celý příspěvek
Pro pana JG/redakci. Teoreticky tip na článek: v minulém čísle časopisu Střelecká revue nebo Zbraně a náboje, teď nevím který, byl nakousnutý report o tom, že po x letech se opět u nás vyrábí lehký kulomet, který se samozřejmě dodávají na Ukrajinu. Myslím, že z Vaší pozice by to šlo nějak vytěžit a udělat pro zdejší komunitu zajímavé čtení.Skrýt celý příspěvek
Cóż Niemcy do prócz nośnika mogą zaoferować także system C4. Przypominam że niemieckie M270 (MARS) mają inny system niż amerykańskie EFCS – European Fire Control System). I oto w ...Zobrazit celý příspěvek
Cóż Niemcy do prócz nośnika mogą zaoferować także system C4.
Przypominam że niemieckie M270 (MARS) mają inny system niż amerykańskie EFCS – European Fire Control System).
I oto w tym chodzi.
Dużą słabością amerykańskiego Himarsa jest brak dostępności taniej amunicji.
Brakuje M26A2/M30 DPCIM
Brakuje "ciężkiego" ATACMS (M57 jest zbyt lekki)
Ciekawe czy przy okazji wróci koncept rakiety z subamunicją przeciwpancerną - https://www.thinkdefence.co.uk... Skrýt celý příspěvekJen tiše doufám, že v blízké budoucnosti vyřazované německé MARS II neskončí v armádě České republiky a věřím, že se pro nás zakoupí nové izraelské PULS či HIMARS\GMARS.
Jen tiše doufám, že v blízké budoucnosti vyřazované německé MARS II neskončí v armádě České republiky a věřím, že se pro nás zakoupí nové izraelské PULS či HIMARS\GMARS.
Vzhledem k tomu že se v dohledné době pravděpodobně žádný nekoupí, tak tyhle starosti můžete pustit z hlavy.
Vzhledem k tomu že se v dohledné době pravděpodobně žádný nekoupí, tak tyhle starosti můžete pustit z hlavy.
Máte recht, vedení MO ČR a AČR je myšlenkově kvalitativně stále na úrovni ukrajinské armády roku 2013.
Máte recht, vedení MO ČR a AČR je myšlenkově kvalitativně stále na úrovni ukrajinské armády roku 2013.
Pořád je jedna hromada peněz ze které je třeba financovat naléhavější projekty.
Pořád je jedna hromada peněz ze které je třeba financovat naléhavější projekty.
A to jsou? Opravdu by se měli existence na GŠ a MO probrat, nebo by je měl někdo probrat. Když se podíváte na cenu, výcvik, dobu dodání. Tak než bude mít AČR nějaké F 35 s SDB a ...Zobrazit celý příspěvek
A to jsou?
Opravdu by se měli existence na GŠ a MO probrat, nebo by je měl někdo probrat.
Když se podíváte na cenu, výcvik, dobu dodání. Tak než bude mít AČR nějaké F 35 s SDB a JDAM ER, tak pár vozidel s MLRS systémem můžete dostat do armády do dvou let od objednání, tj. i v době kdy se sem sotva dostanou Caesary. A poměr cena výkon je neporovnatelný s letadlem jehož systémová cena začíná na 180 mil USD.
Stačí se podívat na to kdy objednalo PULS Dánsko a kdy je dostane. Na zprovoznění takového systému nepotřebujete žádné einsteiny, nepotřebujete přestavět leteckou základnu.
https://www.janes.com/defence-... Skrýt celý příspěvekScotty Co Vám vadí na rychlé a relativně levné možnosti nabytí takovéto schopnosti vést přesný úder na větší vzdálenosti než jsou houfnice? Že to není v KVAČR? Nebo že by se pár ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Co Vám vadí na rychlé a relativně levné možnosti nabytí takovéto schopnosti vést přesný úder na větší vzdálenosti než jsou houfnice? Že to není v KVAČR? Nebo že by se pár bigošů místo školení na Caesary muselo školit na raketomet?
Podívejte se jakou dodací lhůtu dostali dánové na raketomety PULS.Skrýt celý příspěvekScotty, prosím ťa. Na kieho čerta vám bolo tlačiť peniaze do ľahkého výsadkového pluku v tejto geopolitickej situácii (od roku 2014 ) ? Najdôležitejšie boli PR reči, ako bude ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty, prosím ťa. Na kieho čerta vám bolo tlačiť peniaze do ľahkého výsadkového pluku v tejto geopolitickej situácii (od roku 2014 ) ? Najdôležitejšie boli PR reči, ako bude rýchlo vybudovaný.
Je dobrý pre misie v zahraničí ale AČR potrebuje obranu, prieskum a palebnú silu. Výsadkári mohli desať rokov počkať .
Napríklad PVO budete mať aj po nákupe spyderov podvýživené.Skrýt celý příspěvek
Já vám nevím. Neříkala paní Černochová, že pokud se naskytne výhodná koupě, která přispěje k posílení AČR, tak se jí bude snažit realizovat? A těch pár starších raketometů nijak ...Zobrazit celý příspěvek
Já vám nevím. Neříkala paní Černochová, že pokud se naskytne výhodná koupě, která přispěje k posílení AČR, tak se jí bude snažit realizovat? A těch pár starších raketometů nijak dramaticky rozpočet nezatíží. Víme už kdy by se měly raketomety v armádě zavádět? Nebo se s nimi vůbec nepočítá?Skrýt celý příspěvek
Klidně se můžeme bavit o nových systémech MLRS. Dánsko pořizuje osm nových MLRS Puls, Estonsko pořizuje šest vozidel pro HIMARS s pěknou škálou výzbroje, v nabídce dsca je i ...Zobrazit celý příspěvek
Klidně se můžeme bavit o nových systémech MLRS. Dánsko pořizuje osm nových MLRS Puls, Estonsko pořizuje šest vozidel pro HIMARS s pěknou škálou výzbroje, v nabídce dsca je i Atacms. Polsko se na tom rozhodlo nešetřit.
Cena/výkon/čas získání FOC je naprosto jinde než při spoléhání pouze na letecké platformy ve formě stíhacích letadel a bitevních vrtulníků.Skrýt celý příspěvekAle jo, počítá se s nimi... "výhledově". To naznačuje tak nějak průběh ve stylu "stíhaček pro ČR" v minulých dvou desetiletích... napřed se sáhodlouze uvažovalo "co", pak se řešily ...Zobrazit celý příspěvek
Ale jo, počítá se s nimi... "výhledově". To naznačuje tak nějak průběh ve stylu "stíhaček pro ČR" v minulých dvou desetiletích... napřed se sáhodlouze uvažovalo "co", pak se řešily formality výběru typu a způsobu pořízení, až se nakonec "něco málo" pořídilo...
Právě proto že to asi bude trvat dlouho tak by se mělo vážně začít. Vždyť vybudovat malou jednotku řádu 6-8ks HIMARS (nebo ekvivalentu) nemůže být neřešitelné, na to přeci nepotřebují troje kasárna a dva genarály?? Rozšiřovat existující jednotku je citelně jednodušší než zakládat novou. Na Ukrajině se ukázaly citelné efekty dodání už prvních tuším 4 nebo 6ks HIMARS (a to "pouze" se staršími GMLRS bez ER a bez ATACM atd.), ostatně počty pořizované Dánskem či Estonskem to potvrzují.
Klidně bych se v počátečních letech formování jednotky a výcviku smířil s tím že se budou učit "trefit tečku co jim někdo zadá do mapy", zjišťování cílů může zatím držet letectvo, drony, rozvědka, spojenci... není nutné mít hned do začátku vlastní satelit (nejlépe dva).
Takže jedna z nejhlavnějších věcí je chtít!Skrýt celý příspěvekJiná,než teoretická příprava to v podmínkách ČR nebude. Myslím si, že ani 41 km dostřelu Caesaru nikde reálně nepůjde provést. Bude se muset spolupracovat se zeměmi, které takové ...Zobrazit celý příspěvek
Jiná,než teoretická příprava to v podmínkách ČR nebude. Myslím si, že ani 41 km dostřelu Caesaru nikde reálně nepůjde provést. Bude se muset spolupracovat se zeměmi, které takové střelnice mají. ...něco jako střelby PVO na ustce nebo stíhaček ve Švédsku. Podstatné je dostat sem několik vozidel a drony pro průzkum ke všem jednotkám, které je budou moci využívat.
Personálně to znamená mít obsluhu 4 osob na vozidlo, při osmi osobách je to 32 osob (de facto četa) a další podobný počet pro logistiku systému. MLRS jsou na nákladních vozech, které zaparkujete prakticky kdekoliv.
Přístup MO ČR ve mě stále budí dojem, že čekají každým dnem ukončením bojů na Ukrajině a ticho po pěšině.Skrýt celý příspěvekVím, že se opakuju, ale nemáme ani dost PTŘŠ, MANPAD vůbec, UKL není stále vyřazený, Carl Gustav stále nevytlačil RPG 7. Noční vidění pro každého???
Vím, že se opakuju, ale nemáme ani dost PTŘŠ, MANPAD vůbec, UKL není stále vyřazený, Carl Gustav stále nevytlačil RPG 7. Noční vidění pro každého???
SYN_:" Na Ukrajině se ukázaly citelné efekty dodání už prvních tuším 4 nebo 6ks HIMARS (a to "pouze" se staršími GMLRS bez ER a bez ATACM atd.), ostatně počty pořizované Dánskem či ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_:" Na Ukrajině se ukázaly citelné efekty dodání už prvních tuším 4 nebo 6ks HIMARS (a to "pouze" se staršími GMLRS bez ER a bez ATACM atd.), ostatně počty pořizované Dánskem či Estonskem to potvrzují."
Ehm, odpalovace jsou sranda. Ty vam klidne nekdo daruje. Ale bez hromad raket (coz nejsou zadne drobne) je vam to zcela k nicemu.
Ono se mozna po valce dozvime priblizny pocet raket, z toho si dopocitame cemu na ten "levny" system.Skrýt celý příspěvekJirosi
Cenu lze odvodit i z kontraktu pro Estonsko.
https://www.dsca.mil/press-med...Jirosi
Cenu lze odvodit i z kontraktu pro Estonsko.
https://www.dsca.mil/press-med...pjaro77
Nevím jak v Bratislavě, ale některým lidem v Praze stále nedochází, že než se rozhoupou, tak přijde Afrika a Asie k nám. :-)pjaro77
Nevím jak v Bratislavě, ale některým lidem v Praze stále nedochází, že než se rozhoupou, tak přijde Afrika a Asie k nám. :-)
proč ne? Vždyť jsou jako nové. Jo je sice nyní v módě kolová platforma, ale za 5-10let může být opět deštivější počasí a pásák bude opět ve výhodě. Pokud by to dávali pryč rychle ...Zobrazit celý příspěvek
proč ne? Vždyť jsou jako nové. Jo je sice nyní v módě kolová platforma, ale za 5-10let může být opět deštivější počasí a pásák bude opět ve výhodě.
Pokud by to dávali pryč rychle za rozumnou cenu tak by po tom MO mělo skočit.Skrýt celý příspěvekTaky myslím, že přijde nová vlna ringtauše a MARS skončí u nás. Proto bych tu radši viděl PULS a nebo Himars. A s pásáky na Ukrajinu. Tam poslouží ještě dobře.
Taky myslím, že přijde nová vlna ringtauše a MARS skončí u nás. Proto bych tu radši viděl PULS a nebo Himars. A s pásáky na Ukrajinu. Tam poslouží ještě dobře.
„Právě teď vedeme průmyslové diskuse o tom, co by se mohlo vyrábět nebo montovat v Evropě. Mluvíme o raketách“ - tak to ať mluví honem rychle, protože jinak je výroba "pouhých" ...Zobrazit celý příspěvek
„Právě teď vedeme průmyslové diskuse o tom, co by se mohlo vyrábět nebo montovat v Evropě. Mluvíme o raketách“ - tak to ať mluví honem rychle, protože jinak je výroba "pouhých" podvozků s kabinou (případně SŘP) zpráva víceméně o ničem.
Ale zdá se že (ne úplně nepodobně k houfnicím 155mm) se postupně zvyšuje průnik použitelné munice s jednotlivými raketomety (izraelsko/evropské, korejské, americké) což je slibné...
Ta integrace NSM do PULSu je docela zajímavá, to je nějakých 250km dostřel že? Je to tedy "pouhá" cruise missile ale i tak, ona ta "totální" neprostupnost ruské PVO se zatím moc nekoná...Skrýt celý příspěvekJa vnimam pre ČR, SR a celkovo pre vychodnu europu nasledujuce priority v tejto oblasti: Prenos technologii a vyroby navadzanych rakiet rozneho doletu. Mozu to byt balisticke aj s ...Zobrazit celý příspěvek
Ja vnimam pre ČR, SR a celkovo pre vychodnu europu nasledujuce priority v tejto oblasti: Prenos technologii a vyroby navadzanych rakiet rozneho doletu. Mozu to byt balisticke aj s plochou drahou letu. Na vrchole by malo stat nieco s doletom aspon 500km a hlavicou vaziaciou aspon 500 kg. Ak neni transfer vyroby a technologii mozny, treba kupit velke zasoby tychto rakiet aby sme vydrzali aspon rok-dva intenzivnych bojov bez zasobovania z vonku. Urcite nie stylom nakupu nejakeho PULSU z Izraela bez prenosu cohokolvek s nakupom piatich rakiet a potom sa modlit ci bude vo vojnovom stave Izrael taky laskavy a doda nam nahradny diel ci nejaku tu raketku.Skrýt celý příspěvek
Mne ako najslubnejsie pripada dalsi vyvoj Neptunu, Hrim-2, Vilkha-M ci pripadne aj dalsi rozvoj rm-70 vampire ci modularu. Mame toho vela zaujimaveho "doma".
Mne ako najslubnejsie pripada dalsi vyvoj Neptunu, Hrim-2, Vilkha-M ci pripadne aj dalsi rozvoj rm-70 vampire ci modularu. Mame toho vela zaujimaveho "doma".
No nejslibnější... rozhodně je to nejrizikovější rodina raket, pokud se nebude dařit výroba střel doma, jsme nahraný protože jinde je ještě pár let nekoupíte, jakože ne draze ale ...Zobrazit celý příspěvek
No nejslibnější... rozhodně je to nejrizikovější rodina raket, pokud se nebude dařit výroba střel doma, jsme nahraný protože jinde je ještě pár let nekoupíte, jakože ne draze ale vůbec.
Leda snad takto, stejně se raketomety u nás odkládají "na někdy" takže pokud by se snad náááhodou ta licenční výroba munice u nás mezitím podařila... jenže doufat že by se to stalo bez citelných investic státu?? A investovat do riskantní platformy je v případě malého státu poněkud riskantní.
Z EuroPULSu už dneska můžete střílet Grady a NSM, obojí v Evropě vyráběné, a pokud klapne ten JFSM tak je to v suchu... domácí výrobu pokud se nestane zázrak můžeme doufat tak na ty (vylepšené) 122mm Grady :(Skrýt celý příspěvekJa to vnimam ako mozne riesenie pre skupinu krajin ako spolocny projekt Polska, Ukrajiny, CR, SR, pobaltie. Vyssie spomenute zbrane som spomenul z dovodu, ze uz existuju. Slubne ...Zobrazit celý příspěvek
Ja to vnimam ako mozne riesenie pre skupinu krajin ako spolocny projekt Polska, Ukrajiny, CR, SR, pobaltie. Vyssie spomenute zbrane som spomenul z dovodu, ze uz existuju. Slubne vyzera aj presun know how pre Chunmoo do Polska. Mne je v podstate jedno ake riesenie sa zvoli, hlavne je aby krajiny ktore mozu celit priamej ruskej agresii mali spolocne nezavislu schopnost dialkovych uderov. Ak to neni mozne tak aspon nakupit obrovske zasoby nahradnych dielov a municie zo zapadu aby nam to vydrzalo na aspon rok-dva intenzivnej vojny. Vo mne osobne akekolvek spoliehanie sa na zapadnych " nechceme eskalovat" strachoprdov ci rovno zradcov typu Izrael budi velke obavy.Skrýt celý příspěvek
Těch celkem 12 raket by slušelo i Tatře 815.
Těch celkem 12 raket by slušelo i Tatře 815.
Nutné podotknout, že nejen Tatře, ale hlavně AČR.
Nutné podotknout, že nejen Tatře, ale hlavně AČR.
Tak minimálně bude dobré, že snad bude nějaká konkurence, která by měla snížit ceny. Vidím, že Němci velikostí svojí průmyslové základny budou mít výhodu ve vybavení své armády a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak minimálně bude dobré, že snad bude nějaká konkurence, která by měla snížit ceny. Vidím, že Němci velikostí svojí průmyslové základny budou mít výhodu ve vybavení své armády a prodávání dalším stranám po nasycení svých požadavků. Nedávno psali, jak Němci spolupracují s Izraelci ve vývoji samohybných kanonových houfnic na kolovém podvozku. V tom vidím konkurenci nám, škoda, že "u nás" byl vývoj na spoustu let přerušen. No, další věc je vývoj pokročilé děl. munice.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...