Reaktivní granátomet RGW 60 - jedinečné řešení ručních protitankových zbraní společnosti Dynamit Nobel Defence pro výsadkové a speciální síly

RGW 60 od společnosti Dynamit Nobel Defence; větší foto / Dynamit Nobel Defence

Německá společnost Dynamit Nobel Defence (DND) je jedním z hlavních světových dodavatelů z ramene odpalovaných zbraní na jedno použití proti tankům, obrněným vozidlům i bunkrům a zodolněným objektům, se kterými se mohou vojáci střetnout při bojích v městské zástavbě. Je spolehlivým partnerem nejen pro německou armádu, ale i pro mnohé další mezinárodní alianční země a v současné době doufá, že se stane dodavatelem těchto systémů i pro Českou republiku.

Nejznámějšími produkty společnosti DND jsou zbraně řady Panzerfaust 3 a RGW 90. „Menším bratrem“ je skupina RGW 60 ve svých různých variantách, která je známá a oceňovaná těmi uživateli, kteří potřebují při plnění svých úkolů „nejlehčí“ řešení, tj. armádní a policejní speciální síly, výsadkové a aeromobilní jednotky a v neposlední řadě i lehká nebo horská pěchota, kde je potřeba zachovat maximální pohyblivost na bojišti.

 

 

Skupina zbraní řady RGW 60 (Recoilless Grenade Weapon 60 mm) byla speciálně vyvinuta pro výsadkáře a speciální síly. Poslední generace RGW 60 uzpůsobená pro úderné jednotky je navržena tak, aby se minimalizovala její váha a délka při zajištění nejvyššího výkonu. RGW 60 ve svých různých variantách tak hraje důležitou roli v rámci přenosných systémů nabízených společností Dynamit Nobel Defence těm ozbrojeným složkám, které hledají dokonalou kombinaci ručně ovládaných zbraní.

 

Koncepce RGW 60 je téměř shodná se systémem RGW 90: střela je integrována přímo v nedrážkovaném výmetném pouzdru, čímž dochází ke zkrácení zbraně a dokonalému vyvážení váhy ve chvíli, kdy je umístěna na rameno střelce. RGW 60 může být použita v uzavřeném prostoru podobně jako všechny ruční protitankové zbraně společnosti DND. Dalším rysem je vysoká úsťová rychlost, která zajišťuje plochou trajektorii střely, malý rozptyl a jedinečnou pravděpodobnost zásahu.

 

V současné době nabízí společnost DND tři varianty RGW 60 v závislosti na bojové situaci a potřebách uživatele. Odlišují se typem střely:

 

RGW 60 HEAT

Tvarovaná střela s nízkým fragmentováním. Zabezpečuje průnik (penetraci) více jak 300 mm v RHA (válcovaný homogenní pancíř) a je účinná proti obrněným cílům.

 

RGW 60 HEAT-MP

Tvarovaná střela s přednastavenými fragmenty. Průnik je nižší než u typu HEAT (větší než 100 mm RHA), avšak fragmentace zabezpečuje vynikající letalitu proti měkkým cílům a okolnímu prostředí cíle.

 

RGW 60 HESH

Squash-head je střela se zpožďovačem pojistky. Tvar hlavice je navržen tak, aby zabezpečoval spolehlivý úder proti zděné překážce (průnik větší než 400 mm) a dalším stavbám

 

Délka zbraně u všech uvedených typů RGW 60 je 0,88 m při hmotnosti 5,8 kg. Účinný dostřel je od 20 m do 300 m s vynikající pravděpodobností zásahu i za silného větru nebo velkém výškovém rozdílu mezi střelcem a cílem. Celá tato řada je plně kvalifikovaná pro použití v rámci sil NATO a je již zavedena u řady výsadkových jednotek a speciálních sil ve světovém měřítku. Poměr hmotnosti zbraně k její účinnosti a vysoké přesnosti se ukázal být rozhodujícím aspektem zejména v prostředí asymetrického scénáře, kde dominujícími prvky na bojišti jsou neobrněná a lehce obrněná vozidla.

 

Lehká, přesná a efektivní – RGW 60; větší foto / Dynamit Nobel Defence
 

V současné době je ve spol. Dynamit Nobel Defence vyvíjena ještě výkonnější verze zbraní, které se používají proti stavbám (zmenšená verze úspěšné RGW 90 ASM).

 

V červnu se společnost DND zúčastnila akce Bahna 2018, kde představila některé ze svých výrobků a umožnila tak české odborné veřejnosti získat náhled na reaktivní granátomet RGW 60 a na další ručně odpalované zbraně vyráběné v rámci DND. Stánek navštívilo mnoho zájemců, kteří tak obdrželi informace o přenosných zbraních, které Dynamit Nobel Defence může nabídnout svým současným zákazníkům a potencionálně i českým ozbrojeným silám.

 

Jistě bude velmi zajímavé sledovat nejnovější vývoj produktů DND v rámci dalších technologických změn a inovací, které jsou již v chodu. Specialisté této společnosti přitom s hrdostí naplňují motto: DND – zaměřujeme se na nejvýkonnější technologie “.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Přichází éra bitevních bugin?

V posledních měsících a letech si nešlo nevšimnout nástupu nové generace velmi lehkých taktických ...

MHTK: Miniraketa proti dělostřelectvu a minometům

Americká armáda (US Army) poskytla firmě Lockheed Martin dalších 2,6 milionu dolarů na rozvoj ...

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o jednotlivce z Ředitelství SpecS a Leteckého ...

Slovenský kamikaze dron Predator AX-1

Slovenské firmy Compel Industries a Incoff Aerospace pracují na malém kamikaze dronu Predator AX-1. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  13:45 24.07.2018

  Longsword, nevím, jestli zajímavé je to správné slovo ;- Mně by spíš zajímalo, proč byste na strážní službě raději malé jednorázové protipancéřové zbraně než vícenásobně ...Zobrazit celý příspěvek

  Longsword, nevím, jestli zajímavé je to správné slovo ;-

  Mně by spíš zajímalo, proč byste na strážní službě raději malé jednorázové protipancéřové zbraně než vícenásobně použitelné se samostatnými hlavicemi. Je mi to jasné ve chvíli, kdy je nutná mobilita. Ale při strážení nějakého objektu, tedy ve chvíli, kdy není třeba se pěšky přesouvat na kdovíjaké vzdálenosti, bych naopak předpokládal, že oceníte těžší, víceúčelovou zbraň. Skutečně mě to zajímá!Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  13:15 23.07.2018

  Typicky pro AZ je RPG 75-ka optimální řešení. V rámci strážní služby, byť na KPM, je naprostý nesmysl tahat mnohem těžší kombo RPG7 + 3 hlavice. To bych radši měl v družstvu dva ...Zobrazit celý příspěvek

  Typicky pro AZ je RPG 75-ka optimální řešení. V rámci strážní služby, byť na KPM, je naprostý nesmysl tahat mnohem těžší kombo RPG7 + 3 hlavice.
  To bych radši měl v družstvu dva maníky, kdy jeden by měl Kobylku a druhý podvěs (+ jednoho s DMR a místo kulometu ekvivalent IAR, ale to je na jinou diskusi).
  Jenže se obávám, že to je logické (ba dokonce zdůvodnitelné), takže to v žádném případě neprojde ...
  Mimochodem, porovnání ceny (a kvality) téhle hračky a právě 75-ky by bylo jistě velmi zajímavé.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:43 18.07.2018

  tomas.kotnour, jj, tak nějak. Jara, není problém mít tři "protipancéřové" zbraně, protože skutečně pro ně najdete využití a jejich "soužití" má logiku. V číslech to popsal ...Zobrazit celý příspěvek

  tomas.kotnour, jj, tak nějak.

  Jara, není problém mít tři "protipancéřové" zbraně, protože skutečně pro ně najdete využití a jejich "soužití" má logiku. V číslech to popsal tomas.kotnour, já bych to jen rozhodil na strukturu:
  i) Družstvo
  – jeden pancéřník s RPG-75-M(P). Úkolem je rychlá likvidace zodolněných cílů (OT, BVP, zátarasy, valy, stěny, hnízda...), od kterých hrozí aktuální hrozba a jejichž zničení je žádoucí v co nejkratším čase.

  ii) Četa
  – družstvo zbraní s CG. Úkolem je ničit odolnější či vzdálenější cíle, na které předchozí zbraň nestačí, a ničení cílů, ke kterým je CG tým přivolán, tzn. je více času akci provést (nebo došly předchozí zbraně ;-) ).

  iii) Rota
  – družstvo/četa zbraní s CG. Podobný účel jako předchozí, tým přidělován podle potřeby jednotlivým četám);
  – družstvo zbraní s PTŘS. Úkolem je likvidace těžké obrněné techniky a odolných cílů, které jsou mimo dosah či schopnosti předchozích zbraní.

  Kombinace zbraní tedy může být kupř. RPG-75-MP/CG/Spike LR. A k tomu samozřejmě další prostředky. Kupříkladu MANPADS v AČR podle mě zoufale chybí.


  Jsem docela zvědavý, co přinesl onen pořádaný marketingový průzkum. Nicméně zbavení se CG by mi přišlo jako hodně špatný počin...Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  16:46 18.07.2018

  Kumulativni sice jo, ale spise na boj proti ot/bvp. Na tank to ma slabou prubojnost krome zcela specifickych situaci.

  Kumulativni sice jo, ale spise na boj proti ot/bvp. Na tank to ma slabou prubojnost krome zcela specifickych situaci.

 • Safi
  16:46 18.07.2018

  Kumulativni sice jo, ale spise na boj proti ot/bvp. Na tank to ma slabou prubojnost krome zcela specifickych situaci.

  Kumulativni sice jo, ale spise na boj proti ot/bvp. Na tank to ma slabou prubojnost krome zcela specifickych situaci.

 • tomas.kotnour
  14:21 18.07.2018

  @Jara
  Tak pořád jsou ve skladech čistě kumulativní RPG-75...

  @Jara
  Tak pořád jsou ve skladech čistě kumulativní RPG-75...

 • Jara
  14:09 18.07.2018

  Tomáš kontour
  Tak jako protitankovou zbraň snad RPG 75 nikdo nebere?

  Tomáš kontour
  Tak jako protitankovou zbraň snad RPG 75 nikdo nebere?

 • tomas.kotnour
  14:06 18.07.2018

  Tady je otázka, jestli vůbec RPG-75 používat primárně jako protitankovou zbraň, nebo je mít jako RPG-75-MP pro ničení (ochromení) obrněné techniky (do 150 mm pancíře), opevnění a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je otázka, jestli vůbec RPG-75 používat primárně jako protitankovou zbraň, nebo je mít jako RPG-75-MP pro ničení (ochromení) obrněné techniky (do 150 mm pancíře), opevnění a pro ničení živé síly protivníka obdobně jako má USMC M72 ASM RC a doplněné CGčkama na četě. Ale to by se musely pro potřeby AČR hodně překopat družstva, ale s 32 vojáky na četu by se to nechalo řešit... 4x BREN 2 + CZ 805 G1, 4x BREN 2 + RPG-75-MP, 4x MINIMI, 4x BREN 2 + 400x 7,62x51, 2x CLS, 2x BREN 7.62x51, 2x CG, 2x BREN 2 + CG AMMO, 2x ISR, 1x VČ, 1 ZVČ a 4 lidi pro kombinaci ATGM, MANPAD, 60mm minomet, UAV, atp.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:04 18.07.2018

  Kolt AČR se chystá na výběr nové přenosné PTŘS a pak náhrady RPG 7. Takže si to představuji například takto Javelin+CG, a k tomu by pěchota tahala ještě RPG 75? Jinak to co ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  AČR se chystá na výběr nové přenosné PTŘS a pak náhrady RPG 7.
  Takže si to představuji například takto Javelin+CG, a k tomu by pěchota tahala ještě RPG 75? Jinak to co píšete v předešlém příspěvku dává smysl a souhlasim s tím, že RPG 75 je jiná kategorie než CG, jen mi přijde že už je toho něják moc.
  Pak by mi dávala větší smysl dvojice RPG75 plus lehký PTŘS NLAW( který je takovým hybridem mezi čistou PTŘS a řekněme CG)
  Ale to jen takový můj nezasvěcený postřehSkrýt celý příspěvek

 • tektzby
  13:53 18.07.2018

  @KOLT:

  Díky za vysvětlení.
  Je fakt, že popsané problémy by asi vadily i mě XD

  @KOLT:

  Díky za vysvětlení.
  Je fakt, že popsané problémy by asi vadily i mě XD

 • KOLT
  13:51 18.07.2018

  Granáty RPG mají větší průbojnost, ale váha vás prostě limituje. Tyhle lehké pancéřovky nosí pěšáci začlenění v družstvu na zádech, plní s nimi běžné úlohy pěchoty, čili šetří ...Zobrazit celý příspěvek

  Granáty RPG mají větší průbojnost, ale váha vás prostě limituje. Tyhle lehké pancéřovky nosí pěšáci začlenění v družstvu na zádech, plní s nimi běžné úlohy pěchoty, čili šetří každé kilo. Potřebují tedy zbraň, která je malá, lehká a rychle připravená k palbě – účelem je v případě nutnosti co nejrychleji zničit zodolněný cíl, od kterého hrozí akutní riziko. Pokud to "může chvíli počkat", přivolá se palebná podpora – kupříkladu maník z družstva/čety/roty zbraní s CG či RPG-7, nebo minometná palba, nebo letadlo.

  S RPG-7 pálíte, dokud a) máte munici (cca 3 ks), b) nejste prozrazen (po 1. výstřelu téměř zaručeně ;-) ), c) stačíte nabíjet (nevýhoda vícenásobně použitelných zbraní je právě v tom, že nejsou tak rychle připravené k výstřelu. Třeba nosit RPG-7 s nabitou raketou je dost opruz, protože je dlouhá jak týden před výplatou, takže máte těžiště někde kus nad hlavou.

  RPG-75/RGW-60 a RPG-7/CG nejsou zbraně si přímo konkurující, nýbrž se doplňující.Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  13:36 18.07.2018

  @KOLT: Tady omluva, nevšiml jsem si, že kolega mluvil o RPG-75. Myslel jsem RPG-7. Ono já to spíše vidím z té pozice, že poku budete chtít použít na tank a nebo jinného ...Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT:

  Tady omluva, nevšiml jsem si, že kolega mluvil o RPG-75.
  Myslel jsem RPG-7.

  Ono já to spíše vidím z té pozice, že poku budete chtít použít na tank a nebo jinného obněnce granát, tak po vystřelení z RGW nemáte nic.
  Když ale budete mít RPG, tak můžete pálit dokavaď nebude prozrazena vaše pozice.
  I když to je asi taky podle úhlu pohledu.
  Ke všemu si nejsem jistý, jestly granáty RPG-7 nemají i větší průbojnost.

  Buď jak buď jelikož nic moc nevím, tak můžu mluvitv tomhle případu čistě hypoteticky.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:23 18.07.2018

  tektzby – ovšem RPG-75 je také jednorázová :-) A RPG-7, která je vícenásobně použitelná, váží 7 kg, ovšem pouze vlastní zbraň bez náboje. Takže připočtěte minimálně 2 kg za náboj ...Zobrazit celý příspěvek

  tektzby – ovšem RPG-75 je také jednorázová :-) A RPG-7, která je vícenásobně použitelná, váží 7 kg, ovšem pouze vlastní zbraň bez náboje. Takže připočtěte minimálně 2 kg za náboj (to jsou ty lehké, těžké mají 4.5) a jste na 9 kilogramech, tedy o polovinu vyšší váze. Navíc je to raketový prostředek se všemi ne/výhodami, které to s sebou nese.

  Já bych RPG-75 také bral jakožto lehkou zbraň pro družstvo, doplněnou CG pro četu/rotu/rotu zbraní. Pokud ji ale ZVI vyrobila/repasovala pro AČR v kvalitě 30 % šmejdu, tak se není o čem bavit...Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  12:59 18.07.2018

  @Kolt: Šest kilo a nebo sedm. Popravdě vidím jasné výhody u RPG (stejně jako faraonamumu). Možnost vícenásobného využití se mi zdá jako pádný argument proti drahé legrácce na ...Zobrazit celý příspěvek

  @Kolt:

  Šest kilo a nebo sedm.
  Popravdě vidím jasné výhody u RPG (stejně jako faraonamumu).
  Možnost vícenásobného využití se mi zdá jako pádný argument proti drahé legrácce na jedno použití.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:35 18.07.2018

  tektzby, jednorázová. Ono se jinak těžko dostanete na tuhle hmotnost. Vícenásobně použitelná hlaveň musí být mnohem těžší.

  tektzby, jednorázová. Ono se jinak těžko dostanete na tuhle hmotnost. Vícenásobně použitelná hlaveň musí být mnohem těžší.

 • faraonamumu
  18:49 17.07.2018

  RPG by mělo být hlavně vyráběné u nás a měli bychom ho vyrábět v dostatečných počtech za rozumnou cenu a v tomto směru se mi zdá RPG-75 jako nejlepší volba.

  RPG by mělo být hlavně vyráběné u nás a měli bychom ho vyrábět v dostatečných počtech za rozumnou cenu a v tomto směru se mi zdá RPG-75 jako nejlepší volba.

 • tektzby
  17:04 17.07.2018

  Jedná se o "jednorázovku" a nebo je znovunabitelná?

  Jedná se o "jednorázovku" a nebo je znovunabitelná?

 • Josef
  13:39 17.07.2018

  To Nesher:
  nic není dále od pravdy, než že "601. SkSS může dostat prakticky cokoliv na co ukáže". Zde je situace Gromu dramaticky jiná.

  To Nesher:
  nic není dále od pravdy, než že "601. SkSS může dostat prakticky cokoliv na co ukáže". Zde je situace Gromu dramaticky jiná.

 • KOLT
  13:03 17.07.2018

  RPG-75-TB je v principu zajímavá zbraň, jak je na tom s přesností oproti RGW nevím, ale bezzákluzové zbraně bývají obecně docela přesné. Docela by mě zajímaly praktické postřehy v ...Zobrazit celý příspěvek

  RPG-75-TB je v principu zajímavá zbraň, jak je na tom s přesností oproti RGW nevím, ale bezzákluzové zbraně bývají obecně docela přesné. Docela by mě zajímaly praktické postřehy v tomto směru.

  Hlavní problém ovšem vidím v tom, co Zeveta dodala AČR – je-li pravda, že ze 40 granátometů 12 selhalo, tak je to tragédie a s takovou firmou bych si spolupráci velmi rozmyslel...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:48 16.07.2018

  Cenzor To myslím nebyl Grom, ale normální výsadkáři RPG 76 Komar byla opravdu trochu specifická zbraň. Nicméně Grom, podobně jako naše 601. SkSS může dostat prakticky cokoliv na ...Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor
  To myslím nebyl Grom, ale normální výsadkáři
  RPG 76 Komar byla opravdu trochu specifická zbraň. Nicméně Grom, podobně jako naše 601. SkSS může dostat prakticky cokoliv na co ukáže, třeba zrovna tu RGW 60. Že už téměř 10 let používají RPG 75 o něčem svědčí, jasně jako protitanková zbraň už dneska nestačí, ale pro boj ve městě, s lehce obrněnými cíli atp. je to stále ještě velmi platný systém, navíc náš a za pár korun. Tady by se rozhodně nějaká podpora domácímu průmyslu ve smyslu modernizace a následné objednávky vyplatila.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2