Reaktivní granátomet RGW 60 - jedinečné řešení ručních protitankových zbraní společnosti Dynamit Nobel Defence pro výsadkové a speciální síly

RGW 60 od společnosti Dynamit Nobel Defence; větší foto / Dynamit Nobel Defence

Německá společnost Dynamit Nobel Defence (DND) je jedním z hlavních světových dodavatelů z ramene odpalovaných zbraní na jedno použití proti tankům, obrněným vozidlům i bunkrům a zodolněným objektům, se kterými se mohou vojáci střetnout při bojích v městské zástavbě. Je spolehlivým partnerem nejen pro německou armádu, ale i pro mnohé další mezinárodní alianční země a v současné době doufá, že se stane dodavatelem těchto systémů i pro Českou republiku.

Nejznámějšími produkty společnosti DND jsou zbraně řady Panzerfaust 3 a RGW 90. „Menším bratrem“ je skupina RGW 60 ve svých různých variantách, která je známá a oceňovaná těmi uživateli, kteří potřebují při plnění svých úkolů „nejlehčí“ řešení, tj. armádní a policejní speciální síly, výsadkové a aeromobilní jednotky a v neposlední řadě i lehká nebo horská pěchota, kde je potřeba zachovat maximální pohyblivost na bojišti.

 

 

Skupina zbraní řady RGW 60 (Recoilless Grenade Weapon 60 mm) byla speciálně vyvinuta pro výsadkáře a speciální síly. Poslední generace RGW 60 uzpůsobená pro úderné jednotky je navržena tak, aby se minimalizovala její váha a délka při zajištění nejvyššího výkonu. RGW 60 ve svých různých variantách tak hraje důležitou roli v rámci přenosných systémů nabízených společností Dynamit Nobel Defence těm ozbrojeným složkám, které hledají dokonalou kombinaci ručně ovládaných zbraní.

 

Koncepce RGW 60 je téměř shodná se systémem RGW 90: střela je integrována přímo v nedrážkovaném výmetném pouzdru, čímž dochází ke zkrácení zbraně a dokonalému vyvážení váhy ve chvíli, kdy je umístěna na rameno střelce. RGW 60 může být použita v uzavřeném prostoru podobně jako všechny ruční protitankové zbraně společnosti DND. Dalším rysem je vysoká úsťová rychlost, která zajišťuje plochou trajektorii střely, malý rozptyl a jedinečnou pravděpodobnost zásahu.

 

V současné době nabízí společnost DND tři varianty RGW 60 v závislosti na bojové situaci a potřebách uživatele. Odlišují se typem střely:

 

RGW 60 HEAT

Tvarovaná střela s nízkým fragmentováním. Zabezpečuje průnik (penetraci) více jak 300 mm v RHA (válcovaný homogenní pancíř) a je účinná proti obrněným cílům.

 

RGW 60 HEAT-MP

Tvarovaná střela s přednastavenými fragmenty. Průnik je nižší než u typu HEAT (větší než 100 mm RHA), avšak fragmentace zabezpečuje vynikající letalitu proti měkkým cílům a okolnímu prostředí cíle.

 

RGW 60 HESH

Squash-head je střela se zpožďovačem pojistky. Tvar hlavice je navržen tak, aby zabezpečoval spolehlivý úder proti zděné překážce (průnik větší než 400 mm) a dalším stavbám

 

Délka zbraně u všech uvedených typů RGW 60 je 0,88 m při hmotnosti 5,8 kg. Účinný dostřel je od 20 m do 300 m s vynikající pravděpodobností zásahu i za silného větru nebo velkém výškovém rozdílu mezi střelcem a cílem. Celá tato řada je plně kvalifikovaná pro použití v rámci sil NATO a je již zavedena u řady výsadkových jednotek a speciálních sil ve světovém měřítku. Poměr hmotnosti zbraně k její účinnosti a vysoké přesnosti se ukázal být rozhodujícím aspektem zejména v prostředí asymetrického scénáře, kde dominujícími prvky na bojišti jsou neobrněná a lehce obrněná vozidla.

 

Lehká, přesná a efektivní – RGW 60; větší foto / Dynamit Nobel Defence
 

V současné době je ve spol. Dynamit Nobel Defence vyvíjena ještě výkonnější verze zbraní, které se používají proti stavbám (zmenšená verze úspěšné RGW 90 ASM).

 

V červnu se společnost DND zúčastnila akce Bahna 2018, kde představila některé ze svých výrobků a umožnila tak české odborné veřejnosti získat náhled na reaktivní granátomet RGW 60 a na další ručně odpalované zbraně vyráběné v rámci DND. Stánek navštívilo mnoho zájemců, kteří tak obdrželi informace o přenosných zbraních, které Dynamit Nobel Defence může nabídnout svým současným zákazníkům a potencionálně i českým ozbrojeným silám.

 

Jistě bude velmi zajímavé sledovat nejnovější vývoj produktů DND v rámci dalších technologických změn a inovací, které jsou již v chodu. Specialisté této společnosti přitom s hrdostí naplňují motto: DND – zaměřujeme se na nejvýkonnější technologie “.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Přichází éra bitevních bugin?

V posledních měsících a letech si nešlo nevšimnout nástupu nové generace velmi lehkých taktických ...

MHTK: Miniraketa proti dělostřelectvu a minometům

Americká armáda (US Army) poskytla firmě Lockheed Martin dalších 2,6 milionu dolarů na rozvoj ...

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o jednotlivce z Ředitelství SpecS a Leteckého ...

Slovenský kamikaze dron Predator AX-1

Slovenské firmy Compel Industries a Incoff Aerospace pracují na malém kamikaze dronu Predator AX-1. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Cenzor
    21:31 16.07.2018

    Nesher

    S ohledem na to co měli doposud se není co divit:

    https://www.youtube.com/watch?...

    Nesher

    S ohledem na to co měli doposud se není co divit:

    https://www.youtube.com/watch?...

  • Nesher
    18:58 16.07.2018

    Btw RPG 75 je velmi oblíbená mezi operátory polské jednotky speciálních sil Grom. Naposledy je koupili loni. Dokonce polský distributor Zevety nabízí polskému MO licenční výrobu s ...Zobrazit celý příspěvek

    Btw
    RPG 75 je velmi oblíbená mezi operátory polské jednotky speciálních sil Grom. Naposledy je koupili loni. Dokonce polský distributor Zevety nabízí polskému MO licenční výrobu s PL se 100% polonifikací.
    https://www.defence24.pl/works... Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    16:56 16.07.2018

    Czertik: RPG-75 je česká konstrukce, která se stále vyvíjí. Min do roku 2009, kdy představili termobarický granát. RPG-75 vyvíjela Prototypa Brno společně s jejím pozdějším ...Zobrazit celý příspěvek

    Czertik: RPG-75 je česká konstrukce, která se stále vyvíjí. Min do roku 2009, kdy představili termobarický granát. RPG-75 vyvíjela Prototypa Brno společně s jejím pozdějším výrobcem Zevetou Bojkovice.
    Takže se uklidníme a půjdeme rusofilovat nejlíp někam úplně jinam, áááno? Třeba někam, kde jsou diskutující na podobně nízké úrovni vzdělání a intelektu. Navrhuju novinky, jestli tam ještě sputnici nemáte pokrytou dnešní službu.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    16:43 16.07.2018

    Cenzor: Pravda, ale snad se to vyváží aspoň přesností, ta u RPG-75 není nic moc.

    Cenzor: Pravda, ale snad se to vyváží aspoň přesností, ta u RPG-75 není nic moc.

  • Czertik
    16:35 16.07.2018

    cenzor, neblazni, rpg-75 patri do nepratelskeho tabora a proto se o ni nesmi ani uvazovat, natoz nakupovat a vyrabet, popripadne modernizovat.

    cenzor, neblazni, rpg-75 patri do nepratelskeho tabora a proto se o ni nesmi ani uvazovat, natoz nakupovat a vyrabet, popripadne modernizovat.

  • Cenzor
    16:13 16.07.2018

    Když se koukám na ty parametry průbojnosti a účinného dostřelu, tak to vlastně odpovídá parametrům RPG-75-M, -75-MP a RTG. Tedy až na jeden celkem zásadní parametr, hmotnost u ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se koukám na ty parametry průbojnosti a účinného dostřelu, tak to vlastně odpovídá parametrům RPG-75-M, -75-MP a RTG. Tedy až na jeden celkem zásadní parametr, hmotnost u RPG-75 není 5,8kg, ale 3,2kg. Jo a pak také transportní délka není 88cm, ale 63cm ... To jen k té v článku zmiňované potřebě nejlehčího řešení pro speciální síly.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2