Granáty na Turecko zřejmě ze Sýrie vypálili protivládní vzbouřenci

syrské minomety
Foto: Minomety syrské armády při cvičení z roku 2012 / AP

Granáty, které v minulých dnech zasáhly turecké území při hranicích se Sýrií, nevypálily pravděpodobně jednotky věrné syrskému prezidentovi  Bašáru Assadovi. Vyplývá to z výsledků vyšetřování, které provedly turecké orgány. S odvoláním na turecký deník Yurt o tom včera informovalo ruské internetové periodikum Ekspert Online.

Jak Yurt, s odvoláním na „dobře informované zdroje“ uvádí, že expertiza zbytků granátů, které zasáhly turecké území, prokázala, že jde o munici, která mohla být vypálená pouze z granátometů, které má ve výzbroji turecká armáda. Právě tyto zbraně turecká vláda nedávno poskytla ozbrojencům, bojujícím proti současnému syrskému režimu.

Podle portálu Ekspert Online také německá televise ZDF odvysílala dvě reportáže, z nichž je zřejmé, že útoky na turecké území zorganizovali protivládní ozbrojenci.

O tom, že Turecko není nezúčastněným pozorovatelem, v rámci na syrském území probíhajících bojů, svědčí i jiné informace, které se v posledních dnech objevily v médiích.

Podle ruské tiskové agentury IA Regnum měl „syrský“ minometný útok otevřít turecké armádě dveře k tomu, aby s mezinárodní podporou vpadla do Sýrie a obsadila její severní oblasti, v nichž žijí převážně Kurdové. Na tomto území má totiž své základny Strana kurdských pracujících (PKK), usilující o osamostatnění jihovýchodních oblasti Turecka.

Někteří politologové, zabývající se touto oblastí navíc v těchto dnes vyslovili názor, že existuje ještě jeden důvod, proč Turecko v Sýrii podporuje vzbouřence, bojující proti stávajícímu režimu. Ruská tisková agentura Regnum citovala arménskou politoložku Anušu Ovenisjanovou, podle které Ankara usiluje o zničení nebo alespoň výrazné oslabení velké arménské komunity, která v Sýrii žije.

Turecko rozhodně není zemí, která by měla zájem na tom, aby v Sýrii žila silná a na Blízkém Východě nejlépe organizovaná arménská komunita,“ prohlásila před pár dny na tiskové konferenci Ovenisjanová. Současně uvedla, že tuto komunitu utvořili uprchlíci, kteří přežili Ankarou organizovaný protiarménský pogrom v roce 1915 v Osmanské říši.

Současně uvedla, že bojů o Aleppo, které je centrem arménské komunity v Sýrii, se v poslední době účastní stále více tureckých žoldnéřů, kteří cíleně útočí na čtvrti obývané právě Armény. Obavy o osud arménské menšiny v Sýrii po případném pádu Assadova režimu vyslovil pro tiskovou agenturu Regnum také bývalý arménský velvyslanec v Libanonu Arman Navasardjan.

Již citovaný internetový portál Ekspert Online uvedl s odkazem na německý list Die Welt, že v pozadí vzbouřenci zinscenovaného útoku na turecké území může být skutečnost, že je zaskočilo nedávné rozhodnutí Turecka a Kataru výrazně snížit jejich finanční podporu. A tento ozbrojený útok „syrské armády“ měl obě země od omezení materiální podpory odradit.

O tom, nakolik je pozice Turecka v syrském konfliktu nestranná svědčí i informace, kterou zveřejnila tisková agentura Rosblat. Podle ní syrské bezpečnostní síly před několika dny zlikvidovaly v pohraniční oblasti skupinu islamistických ozbrojenců, která do země pronikla právě z Turecka.

V reakci na vyostřující se napětí na syrsko-turecké hranici syrská vláda v minulých dnech nařídila svým jednotkám ukončit jakékoliv vojenské operace v desetikilometrovém pásu podél hranice s Tureckem. Současně také v podstatě vyhlásila nevelkou bezletovou zónu nad vlastním územím, když zakázala svému letectvu operovat nad touto zónou.

Zdroj: Ekspert Online, Regnum, Rosbalt

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrská záhada bojeschopnosti v souvislosti s možnou intervencí

Média už dlouhé měsíce přinášejí znepokojující informace o nepokojích v Sýrii. Tamní vláda v čele s ...

Sýrie – ruský úhel pohledu

Konflikty z bezprostřední doby (Libye, Sýrie) opět rozdělily státy světa do dvou skupin. Existují ...

Britská rozvědka podporuje syrské povstalce

Britský týdeník Sunday Times přinesl ve svém pravidelném nedělním vydání důležitou informaci o ...

Chemické zbraně: časovaná bomba občanské války v Sýrii

Chemické zbraně hromadného ničení, kterými zřejmě disponuje syrská armáda, mohou vést k zahraniční ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...