Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

C-130 Hercules vypouští malé průzkumné drony Gremlin. / DARPA

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si technologii průzkumných dronů, které lze nad cílovou zónou vypouštět a následně vyzvedávat z letadel. DARPA v programu Gremlin vidí nástroj, jak ničit nejvyspělejší protivzdušnou obranu (PVO) protivníka.

Nové závody ve zbrojení

V současné době běží nové kolo závodů ve zbrojení mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem. Tentokrát se Spojené státy snaží dohnat náskok Ruska a Číny v závádění moderních systémů PVO a přesných konvenčních zbraní dlouhého dosahu.

Rusko a Čína rozmísťují výkonné prostředky PVO, nebo chceme-li prostředky odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial), nad oblastmi svého zájmu.

Rusko pomocí moderních kompletů PVO kontroluje a omezuje působení cizích letadel nad zájmovými oblastmi, jako je Baltské moře, Černé moře nebo Sýrie.

Pomocí moderních systémů PVO Rusko také chrání své přesné zbraně dlouhého doletu schopné zasáhnout cíl (elektrárny, chemické továrny, přehrady, letiště) na vzdálenost stovky nebo tisíce kilometrů.

Čína zase rozmísťuje pokročilé prostředky PVO na sporné ostrovy v Jihočínském moři. Například na začátku roku Čína umístila na jeden z ostrovů Paracelského souostroví raketové komplety země-vzduch HQ-9 (kopie S-300).

Kde je PVO?

Klíčem v bojí proti pokročilé PVO ji zjistit, kde se jednotlivé části PVO (radary, velitelská stanoviště, rakety země-vzduch) nalézají. Teprve posléze je možné použít přesné zbraně dlouhého dosahu. Jak ale zjistit pozici PVO, když ruské systémy S-400 ničí vzdušné cíle (velikosti stíhacího letadla) na vzdálenost až několik stovek kilometrů?

Jednou z možností je nasadit k průzkumu malé drony - ty představují malé radiolokační cíle, které lze velmi obtížně zaměřit. Malé drony navíc stojí méně, než moderní rakety země-vzduch (klíčová vlastnost pro ekonomickou válku) a lze je nasadit ve velkých počtech.

Po objevení pozic nepřátelské PVO pak lze použít zbraně velmi dlouhého dosahu, jako například stealth střely JASSM-ER s doletem až 1000 km.

Je zde ale opět problém - podobné drony mají malou výdrž a dolet. Americká agentura DARPA proto přišla s konceptem, kdy lze podobné drony dopravit  na místo určení v mateřském letounu, vysadit a po splnění úkolů opět vyzvednout.

Nejde o první podobný projekt ve Spojených státech. Například čím dál známější Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office) připravuje program s názvem Perdix. Velitelství amerického letectva pro speciální operace AFSOC (US Air Force Special Operational Command) zase plánuje vypouštět z bitevních letadel AC-130 malé drony Coyote od firmy Raytheon.

Program Gremlin

Na začátku roku DARPA vybrala čtyři firmy - Composite Engineering, Dynetics, General Atomics Aeronautical Systems a Lockheed Martin, aby vypracovaly koncept dronů Gremlin. Příští rok vybere DARPA jeden nebo dva nejnadějnější koncepty.

V roce 2019 dojde k ostrému testu technologie na letounu C-130 Hercules. Každý letoun C-130 teoreticky pojme až desítky dronů Gremlin.

Dosah dronů Gremlin je požadován minimálně 550 km (mimo dosah nejvýkonnějších raket PVO). Po dosažení cílové zóny musí dron provádět minimálně hodinu průzkum a pak se vrátit zpět k mateřskému letadlu.

DARPA požaduje drony schopné létat vysokou podzvukovou rychlostí. Každý dron musí být minimálně 20x znovupoužitelný a cena nesmí přesáhnout 700 000 dolarů. Kvůli instalaci průzkumných systémů je požadovaná nosnost 27 kg a příkon elektrické energie z palubního zdroje minimálně 1 kW.

Na program Gremlin DARPA pro letošní rok vyčlenila 15 milionů dolarů, pro příští rok 31 milionů dolarů. Dodejme, že jde prozatím o vývojový projekt a zavedení dronů Gremlin do výzbroje není prozatím v plánu. 

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

LRPF: Nová ocelová pěst americké armády

Americká armáda pracuje na nové generaci taktických raket země-země LRPF (Long-Range Precision ...

Jak nebezpečná je ruská armáda?

Diskuze o schopnostech ruské armády je prakticky vždy účelově vedená. Ruská armáda je zesměšňována ...

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • s_jirka
  19:46 28.09.2016

  to flanker.jirka:
  vzhledem k používaným (vysokým) frekvencím naopak vychází antény malé.

  Problém je, že všechny dipólové antény mají postranní laloky - problém pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to flanker.jirka:
  vzhledem k používaným (vysokým) frekvencím naopak vychází antény malé.

  Problém je, že všechny dipólové antény mají postranní laloky - problém pro stealth.
  Jakmile by jiný dron nebo i EA-18G vzadu spustil rušení, aby znemožnil detekci vysílajících dronů, tak tím PVO varuje, že se v této oblasti děje něco "nepěkného".

  Řešení by asi byla stabilizovaná parabolická anténa zaměřená ne na mateřský letoun dronu (C-130), ale nahoru, buď na družice nebo na aerostat nebo letadlo letící výrazně výš a dostatečně daleko -> mimo dosah PVO, ale pro dosažení nízkých úhlových rychlostí dron-retranslátor, jinak by parabolická anténa neudržela zaměření.
  Skrýt celý příspěvek

 • jan.malicek
  09:17 26.09.2016

  uz sa neviem dockat, kedy sa tento clanok objavi na SMEtiach alebo iDnes - ide len o titulok

  kazdy sa nejako zivime

  uz sa neviem dockat, kedy sa tento clanok objavi na SMEtiach alebo iDnes - ide len o titulok

  kazdy sa nejako zivime

 • psouk do pitle
  21:26 25.09.2016

  Tedkom můžou rusáci ty své S-ka,co jěště nesestřelili lautr nic,dát do frcu,nebo nabídnout číňanům za odvoz!
  Chudáci rusáci,na hvězdy a pruhy ten jejich srp a kladívko zoufale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tedkom můžou rusáci ty své S-ka,co jěště nesestřelili lautr nic,dát do frcu,nebo nabídnout číňanům za odvoz!
  Chudáci rusáci,na hvězdy a pruhy ten jejich srp a kladívko zoufale nestačí!
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:34 25.09.2016

  OK, beru, v tomhle se vyznáte, já ne. Takže díky za info!

  OK, beru, v tomhle se vyznáte, já ne. Takže díky za info!

 • flanker.jirka
  20:28 25.09.2016

  KOLT: směrové spojení může být problém, směrové antény musí být velké vzhledem k používaným frekvencím, to bude limitující pro tak malé prostředky.

  KOLT: směrové spojení může být problém, směrové antény musí být velké vzhledem k používaným frekvencím, to bude limitující pro tak malé prostředky.

 • KOLT
  19:22 25.09.2016

  pro flanker.jirka: Jenže takový dělostřelecký granát není konstruovaný zrovna s ohledem na malý radarový průřez ;-) Ale jinak souhlas, s ohledem na snižující se ceny podobných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro flanker.jirka: Jenže takový dělostřelecký granát není konstruovaný zrovna s ohledem na malý radarový průřez ;-) Ale jinak souhlas, s ohledem na snižující se ceny podobných materiálů nebude asi problém je použít. Ke zbytku snad jen, že v mnoha případech není potřeba mít ten průzkum až tak v reálném čase, zpoždění několika (desítek) minut je stále přijatelné. Hlavně ale směrové signály mezi dronem a nosičem na zemi vůbec nemusíte zachytit, protože jsou směrové :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  18:06 25.09.2016

  Mate nekdo prehled jak moc jsou soucadne radary zahltitelne di-polovymi odrazeci?
  Jestli by sla pouzit taktika kdy by se nekam vysypalo spoustu odrazecu a par dronu by mezi tim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mate nekdo prehled jak moc jsou soucadne radary zahltitelne di-polovymi odrazeci?
  Jestli by sla pouzit taktika kdy by se nekam vysypalo spoustu odrazecu a par dronu by mezi tim nebylo videt?
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  13:18 25.09.2016

  alexa123 Vdaka. Pisal som to uz dost neskoro, tak som to zrejme spatne pochopil. Tych 1000 km je minimum v takychto pripadoch...

  alexa123 Vdaka. Pisal som to uz dost neskoro, tak som to zrejme spatne pochopil. Tych 1000 km je minimum v takychto pripadoch...

 • flanker.jirka
  11:50 25.09.2016

  KOLT: vzhledem k tomu, že současné radady dokáží zachytit a působit i proti malým rážím dělostřelectva bude RAM materiál nutný, ale pokud jde o několikanásobný prostředek, tak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: vzhledem k tomu, že současné radady dokáží zachytit a působit i proti malým rážím dělostřelectva bude RAM materiál nutný, ale pokud jde o několikanásobný prostředek, tak se to vyplatí i tak. Pořád lepší RAM na takového prcka než na celou stíhačku.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:48 25.09.2016

  To že má jít o prostředek proti PVO vidím jen v tomto článku, v originále z kterého článek vychází se zaměřují zejména na možnost návratu a tím i low-cost provedení. Jde jen o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To že má jít o prostředek proti PVO vidím jen v tomto článku, v originále z kterého článek vychází se zaměřují zejména na možnost návratu a tím i low-cost provedení. Jde jen o další vývoj zbraní stand-off, aby se zamezilo vlastním ztrátám. Pokud se jim to osvědčí, tak lze očekávat stejný systém s větší užitečnou nosností.
  O hmotnost senzorů bych si obavy nedělal, do mobilního telefonu se toho dnes vejde taky hodně.
  Stejně tak dobře pro vyhýbání se sestřelní PVO to může sloužit i jinde k útokům pod falešnou vlajkou. Takové útočné prostřeky budou minimálně LO nebo přímo Stealth.

  A k použití, jakmile to bude funkční, tak kdekoliv na světě na bodové ničení cílů, čistě teoreticky to může jen letět ve středních výškách a "upustit" munici a vrátit se zpět k C 130. Ta munice může být klidně GPS, IR, TV naváděná, jako příklad uvedu parametry 155 mm granátu Excalibur, váží 48 kg, ten dokáže nadělat pořádnou paseku, v menší ráži vyhovující nosnosti to bude i tak dost účinné.

  To zda to ponese jen průzkumná čidla částečně vyloučí Stealth vlastnosti. Průzkum je zapotřebí vést v reálném čase, tak že to bude muset emitovat data.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:57 25.09.2016

  Radar bych moc nepředpokládal, už kvůli ceně. Ačkoliv ono těch 700 k$ bude asi jen cena nosiče, takže pak by to šlo (jestli se tedy do daného hmotnostního limitu vejde něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Radar bych moc nepředpokládal, už kvůli ceně. Ačkoliv ono těch 700 k$ bude asi jen cena nosiče, takže pak by to šlo (jestli se tedy do daného hmotnostního limitu vejde něco rozumného). Ohledně stealth – výrobně to na cenu nemá moc vliv, pokud tedy nepoužijete RAM, což u takhle malého cíle asi není nezbytně nutné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  03:54 25.09.2016

  zajímalo by mě jaké plánují do toho Gremlina senzory.Nosnost 27 kg,může takhle vážit radar nebo to bude spíš nějaká optoelektronika?
  Dále cena se musí vejít do 700 000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímalo by mě jaké plánují do toho Gremlina senzory.Nosnost 27 kg,může takhle vážit radar nebo to bude spíš nějaká optoelektronika?
  Dále cena se musí vejít do 700 000 dolarů,nevím jestli dokáží takhle levně vytvořit stealth dron...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:48 24.09.2016

  Ono tu ruskou PVO hlavně za chvíli bude mít půlka světa, včetně Číny či Íránu. A další budou mít jiné výkonné systémy. Nadpis článku je tedy zavádějící, jedná se o prostředek proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono tu ruskou PVO hlavně za chvíli bude mít půlka světa, včetně Číny či Íránu. A další budou mít jiné výkonné systémy. Nadpis článku je tedy zavádějící, jedná se o prostředek proti PVO, čí je, už je z technického hlediska druhotné. Třeba budou jednou USA bojovat proti Polsku, které bude mít jejich vlastní patrioty ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:32 24.09.2016

  ono ta PVO zjavne nie je viazana iba na uzemie ruska, tuna sa PANTSIR-S1 premava v uliciach luhansku https://www.youtube.com/watch?... , a nakladak s KUBom ktory ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono ta PVO zjavne nie je viazana iba na uzemie ruska, tuna sa PANTSIR-S1 premava v uliciach luhansku https://www.youtube.com/watch?... , a nakladak s KUBom ktory zostrelil malajske lietadlo bol odsledovany z ruska na ukrainu a naspat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:21 24.09.2016

  A když ti druzí chtěli u svých spojenců budovat PVO proti strategickým zbraním hromadného ničení, mohli se ti první pos*at... tohle jsou mi logiky. K vlastní obraně je potřeba mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A když ti druzí chtěli u svých spojenců budovat PVO proti strategickým zbraním hromadného ničení, mohli se ti první pos*at... tohle jsou mi logiky. K vlastní obraně je potřeba mít i útočné zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  15:03 24.09.2016

  Iq323: Jo takových bránících se Rusů je plná Ukrajina.

  Iq323: Jo takových bránících se Rusů je plná Ukrajina.

 • Iq323
  14:01 24.09.2016

  Jedni se chtějí bránit a budují protivzdušnou obranu druhý vymýšlí jak jí překonat a obsadit jeho území

  Jedni se chtějí bránit a budují protivzdušnou obranu druhý vymýšlí jak jí překonat a obsadit jeho území

 • Shania
  13:42 24.09.2016

  OT: F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 4https://www.youtube.com/watch?...

  Kanon ve vietnamu a problem s vystrelovacimi sedackami

  --------------------

  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT: F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 4https://www.youtube.com/watch?...

  Kanon ve vietnamu a problem s vystrelovacimi sedackami

  --------------------

  A další článek od Norů

  Lack of perfection does not mean disaster – how I read test reports as a pilot

  http://nettsteder.regjeringen....
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:24 24.09.2016

  yaanu: To ano, ale dalekonosna strela bude snaze detekovatelna. Takze pokud by se povedlo pomoci techto malych potvor utvorit okno v PVO pomoci poskozeni anten hlavnich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  yaanu: To ano, ale dalekonosna strela bude snaze detekovatelna. Takze pokud by se povedlo pomoci techto malych potvor utvorit okno v PVO pomoci poskozeni anten hlavnich prehledovych radaru, musel by obrance zapnout dalsi uroven radaroveho pokryti. Ta dalsi uroven radarovych systemu by se opet stala cilem pro tyto drony, nebo by byla ohrozena dalekodosahovou zbrani. Obrance by proste musel aspon necim vysilat, nebo zustat slepy.
  Skrýt celý příspěvek

 • yaanu
  13:09 24.09.2016

  Trener: to mě napadlo taky, ale takový útok slabými pumami by akorát upozornil protivníka a ten by měl čas reagovat. Kdežto tichý průzkum dronem a silný úder střelou dlouhého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener: to mě napadlo taky, ale takový útok slabými pumami by akorát upozornil protivníka a ten by měl čas reagovat. Kdežto tichý průzkum dronem a silný úder střelou dlouhého dosahu udělá víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  12:47 24.09.2016

  Napadá mě, jestli tyto malé drony by měly / nebo mohly umět nést nějaké malé lehké klouzavé bomby, nebo střely, protože když už jsou nad cílovou oblastí, tak by tam mohly něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadá mě, jestli tyto malé drony by měly / nebo mohly umět nést nějaké malé lehké klouzavé bomby, nebo střely, protože když už jsou nad cílovou oblastí, tak by tam mohly něco shodit. Na radarovou techniku by to mohlo stačit, ale zase jak by poznaly na co mají útočit a nevyplašit ostatní síly protivníka? Pak třeba vzápětí by útočily zbraně dlouhého dosahu pokud by měly info v reálném čase.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  11:56 24.09.2016

  Zajimavej koncept. A stejne tak je zajimavy, ze prepravne/odpalovaci vozidlo posledni verze Buku nese 12 raket s dosahem 75 km dalkove a 15 vyskove. Ty rakety nebudou nic levnyho, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajimavej koncept. A stejne tak je zajimavy, ze prepravne/odpalovaci vozidlo posledni verze Buku nese 12 raket s dosahem 75 km dalkove a 15 vyskove. Ty rakety nebudou nic levnyho, ale rozhodne lepsi nez placat na ty drony raketu z S-400. Zda se, ze druha strana ten potencialni pocet cilu nepodcenuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  11:12 24.09.2016

  Zaujímavý projekt nič nové ,ale technologicky možné.
  Problém je v tom ,že v boji proti tzv. terorizmu ,alebo tzv. emigrácii čo najviac ohrozuje Európu to bude nanič.
  Takže drahé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavý projekt nič nové ,ale technologicky možné.
  Problém je v tom ,že v boji proti tzv. terorizmu ,alebo tzv. emigrácii čo najviac ohrozuje Európu to bude nanič.
  Takže drahé hračky pre daňových poplatníkov z USA a veľké zisky pre firmy z pozadia.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:09 24.09.2016

  pro Grull: A kabel tlustý jako stehno bude mít zapojený až pod sarkofág Černobylu ;-) Pokud nebudou drony operovat pár set metrů nad zemí, asi těžko je sestřelíte laserem, který by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Grull: A kabel tlustý jako stehno bude mít zapojený až pod sarkofág Černobylu ;-) Pokud nebudou drony operovat pár set metrů nad zemí, asi těžko je sestřelíte laserem, který by dokázal napájet motor Toyoty. Tohle fakt není nic jednoduchého. Lodě mají v tomhle ohledu dost výhodu, protože zpravidla mají značný "přebytek" výkonu. Ve vzduchu už je to větší problém, ale i tam to jde. Na zemi to samozřejmě půjde také, ale ne na tacticalu, alespoň ne v nejbližší době.

  pro Roland: Zarušit hračky, které používá OBSE, bude asi o něco jednodušší než zarušit vojenský stroj za meloun dolarů :-) Nemluvě o tom, že pokud něco takového nakonec bude zavedeno (a je jedno jestli v USA, RF, Číně nebo kdekoliv jinde), bude to mít značnou míru autonomie. Ohledně uvaření elektroniky platí to samé. A platí i to, co jsem psal Grullovi, je k tomu potřeba dost energie, kterou musíte někde brát.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:54 24.09.2016

  pro peter123x: alexa123 vám to napsal přesně, je rozdíl mezi dosahem a doletem. U letadel se udává operační dosah a přeletová vzdálenost, která bývá o něco větší než dvounásobek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro peter123x: alexa123 vám to napsal přesně, je rozdíl mezi dosahem a doletem. U letadel se udává operační dosah a přeletová vzdálenost, která bývá o něco větší než dvounásobek operačního dosahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  09:09 24.09.2016

  otecko: Nevím jestli se panu Grohmanovi líbí bipolární svět, nebo nová studená válka.

  Mě ne, ale jaksi mi nic jiného nezbývá než v ní žít, stejěn jako mi nezbývá než přijmout ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: Nevím jestli se panu Grohmanovi líbí bipolární svět, nebo nová studená válka.

  Mě ne, ale jaksi mi nic jiného nezbývá než v ní žít, stejěn jako mi nezbývá než přijmout fakt, že žiju v multipolárním světě. Jsem schopen si alespoň připustit, že RF má revizionistické tendence, které se mohou týkat i nás.

  DARPA si myslí, že ve studené válce jsou a jednají podle toho. No a pan Grohman o tom píše.

  A dost zásadní rozdíl je taky v tom, že pan Grohman nepodléhá žádné cenzuře a může si psát co chce... takže ta Vaše poznámka o směšném uvažování je dost mimo mísu, bez urážky.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  08:17 24.09.2016

  otecko

  Úlohou Gremlinu je podieľať sa na zničení PVO. Alebo nie? Takže ako by znel titulok článku, ak by si ho písal ty? Pretože každá zbraň je určená na zničenie kohosi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko

  Úlohou Gremlinu je podieľať sa na zničení PVO. Alebo nie? Takže ako by znel titulok článku, ak by si ho písal ty? Pretože každá zbraň je určená na zničenie kohosi druhého.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  08:13 24.09.2016

  peter123x

  Dosah dronů Gremlin je požadován minimálně 550 km (mimo dosah nejvýkonnějších raket PVO). Po dosažení cílové zóny musí dron provádět minimálně hodinu průzkum a pak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  peter123x

  Dosah dronů Gremlin je požadován minimálně 550 km (mimo dosah nejvýkonnějších raket PVO). Po dosažení cílové zóny musí dron provádět minimálně hodinu průzkum a pak se vrátit zpět k mateřskému letadlu.

  V podstate je dolet uvedený - 550km ku cieľu, 550km návrat, hodina hliadkovania čo je cca 200km (v článku nie je uvedená rýchlosť drónu) takže celkový technický dolet bude cca 1300km.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  07:51 24.09.2016

  Je škoda že i tady v hlavě šéfredaktora Grohmana straší nová studená válka, už ten název : Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany.... líbí se vám bipolární svět, pane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je škoda že i tady v hlavě šéfredaktora Grohmana straší nová studená válka, už ten název : Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany.... líbí se vám bipolární svět, pane Grohmane, kdysi jsme byli taky na té "správě straně", nyní, po 25 letech jsme zase naté "správné", i když přesně opačné... směšné uvažování, což?
  Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  06:34 24.09.2016

  myslím, že obse přišla už teď nad ukrajinou o pár dronů - jestli zarušení gps, nebo něco jiného nevím (četl jsem i o usmažené elektronice - ale nevím jestli to není urban legend) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslím, že obse přišla už teď nad ukrajinou o pár dronů - jestli zarušení gps, nebo něco jiného nevím (četl jsem i o usmažené elektronice - ale nevím jestli to není urban legend) takže na likvidaci dronů se podle mě už dlouho pracuje
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  02:37 24.09.2016

  Je docela srandovní, že chtějí dělat hejna dronů a zároveň už testují laserový dělo na jejich co nejefektivnější a rychlou likvidaci.

  Oni v podstatě navrhnou zbraň a zároveň i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je docela srandovní, že chtějí dělat hejna dronů a zároveň už testují laserový dělo na jejich co nejefektivnější a rychlou likvidaci.

  Oni v podstatě navrhnou zbraň a zároveň i obranu proti ní :-)

  Škoda, že není moc informací, jak je to s vývojem laserových zbraní na opačné straně barikády.
  Aby s velkou slávou někam nepustili hejno a nepokropil by jim to nějaký dovolenkář z laserovým dělem přimontovaným na toyotě :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  23:39 23.09.2016

  Vtipný, jak tady nějaký vytrvalý chorý mozek hodnotí všechny články o západní technice jedním metálem a všechny články o ruské technice hodnotí pěti metály :D :D :D

  Vtipný, jak tady nějaký vytrvalý chorý mozek hodnotí všechny články o západní technice jedním metálem a všechny články o ruské technice hodnotí pěti metály :D :D :D

 • peter123x
  23:26 23.09.2016

  550 km je sice dalej ako zatial dokaze zachytit ruska PVO nepriatela, kedze ta to dokaze na +- 400 km, ale na druhej strane chcu americania drony aspon pouzit 20x, cize pocitaju s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  550 km je sice dalej ako zatial dokaze zachytit ruska PVO nepriatela, kedze ta to dokaze na +- 400 km, ale na druhej strane chcu americania drony aspon pouzit 20x, cize pocitaju s tym, ze sa vratia, a tu je trocha problem, lebo pokial drony pustia vo vzdialenosti vacsej ako 400 km, pricom drony maju udavany dolet len 550 km, tak im uz nebude stacit energia na navrat. Ten dolet by museli mat aspon 1000 km, aby to dokazali tam a spat na zakladnu...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:03 23.09.2016

  pro Charlie: Dosah budou mít minimálně 550 km, vždyť je to v článku ;-) MiG-31 bude každopádně vždy platným členem PVO, zvláště v kombinaci s hračkami jako S-400. Stejně tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Charlie: Dosah budou mít minimálně 550 km, vždyť je to v článku ;-) MiG-31 bude každopádně vždy platným členem PVO, zvláště v kombinaci s hračkami jako S-400. Stejně tak laserová PVO rozhodně nebude k zahození. Trochu problém bych viděl v tom, že ty drony budou s dost velkou pravděpodobností stealth, což při jejich velikosti z nich dělá velmi těžko odhalitelné cíle. Pokud nebudou zrovna samy emitovat záření, nemusí být jednoduché je odhalit ani když poletí pár kiláků od pozemní PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  22:36 23.09.2016

  Upřímně a co zabrání těm zlejm Rusům či Číňanům sestřelovat nosiče těch dronů dřív, než se dostanou k vypuštění svejch dětiček? Jak velkej dolet ty maličký drony budou mít? Aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřímně a co zabrání těm zlejm Rusům či Číňanům sestřelovat nosiče těch dronů dřív, než se dostanou k vypuštění svejch dětiček? Jak velkej dolet ty maličký drony budou mít? Aby to neznamenalo, že nejlepší obranou začnou zase bejt MiGy-31, který místo bombardérů budou zachytávat nošiče dronů.

  No ale kdyby něco, tak nejlepší obrana proti těmhle mrňatům mi přijde ve formě laserovýho PVO kompletu - levná střelba, rychlá střelba, výborná přesnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroslav35
  22:29 23.09.2016

  Přijde zase levnější protiakce. Moderní vzducholodě s antidrony..... Nebo prostě lokální emitory EMP......

  Přijde zase levnější protiakce. Moderní vzducholodě s antidrony..... Nebo prostě lokální emitory EMP......

 • Marthy
  20:12 23.09.2016

  Nepřijde mi to jako účinný systém na překonání PVO,alespoň ne Ruské nebo Čínské.
  Myslím že ty Gremliny budou zranitelné stíhacími letouny...uspějí jen tam kde bude PVO spoléhat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nepřijde mi to jako účinný systém na překonání PVO,alespoň ne Ruské nebo Čínské.
  Myslím že ty Gremliny budou zranitelné stíhacími letouny...uspějí jen tam kde bude PVO spoléhat sama na sebe bez podpory letectva.A to v Rusku nebo Číně nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  18:47 23.09.2016

  Parkování: pokud ten obrázek odpovídá skutečnosti, tak k parkování může být použitý ten sosák vepředu. Představuji si to tak, že spustí něco jako zařízení pro tankování za letu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Parkování: pokud ten obrázek odpovídá skutečnosti, tak k parkování může být použitý ten sosák vepředu. Představuji si to tak, že spustí něco jako zařízení pro tankování za letu (=lano s brzdícím "padáčkem" a kleštěmi), provedou spojení a vtáhnou navijákem dovnitř (otevřená zadní nákladová rampa).

  Takováto zbraň si konečně vyžádá vývoj stíhacího dronu:
  1. cena by měla být do 700000$ :-),
  2. rychlost vysoká podzvuková s možností zrychlit krátkodobě raketovým motorem nad rychlost zvuku,
  3. start z katapultu a přistání padákem (v okolí nemusí být letiště),
  4. výzbroj 2 - 4 rakety typu Igla,
  5. dodatečná výbroj - olejová stříkačka, která namastí sosák Gremlina a ten tak nebude schopen styku :-)
  6. a) křídla šípovitá pro rychlý let + odhazovatelná křídla s velkým rozpětím pro hlídkování
  b) možná by to bylo vhodné řešit jako 2 letadla na sobě = nosič s velkým rozpětím a vrtulovým pohonem a ozbrojený útočník s proudovým motorem a menšími křídly.
  7. každý stíhací dron musí být schopen za svůj život sestřelit minimálně 20 Gremlinů :-)
  8. plně autonomní řízení identifikující opticky cíle podle siluety a tyto bude ve stanoveném prostoru napadat.
  9. schopnost působit v hejnech
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:49 23.09.2016

  ...to by mě teda zajímalo, jak chtěji "parkovat". Nějaké vlétnutí do rampy? :)

  ...to by mě teda zajímalo, jak chtěji "parkovat". Nějaké vlétnutí do rampy? :)