Vývoj nejnovější stíhačky Gripen E zdárně pokračuje

Gripen E za letu; větší foto / SAAB

Švédský průmyslový gigant SAAB se připravuje na zahájení leteckých testů podvěšené výzbroje na vyvíjeném stíhacím letounu Gripen E, tedy nástupci stíhačky JAS-39 Gripen C. První Gripeny E švédské a brazilské letectvo získá již příští rok.

„Připravujeme se na další fázi letových zkoušek ‒ tedy externího nákladu,“ uvedl Jonas Hjelm, vedoucí letecké divize průmyslového holdingu SAAB. První let stíhačky Gripen E se uskutečnil v červnu 2017 a letoun již splnil řadu vývojových milníků, mimo jiné dosáhl při testech nadzvukové rychlosti.

 

 

„Jedeme podle plánu. Vše dodáme podle dohodnutých smluv,“ ubezpečuje Hjelm zástupce brazilského a švédského letectva, kam zamíří 96 jednomístných a dvoumístných stíhaček Gripen E/F. Obě letectva první Gripeny E obdrží do konce příštího roku.

 

Brazilské letectvo v roce 2014 objednalo 28 jednomístných stíhaček Gripen E a osm dvoumístných Gripen F za 5,44 miliardy dolarů. Dodávky proběhnou mezi roky 2019 až 2024 s tím, že Gripeny zůstanou ve službě minimálně do roku 2050.

 

Součástí dohody je masivní transfer švédského leteckého know-how a navíc posledních 15 letounů této objednávky vznikne v nové brazilské továrně, kterou společně buduje SAAB a brazilská firma Akaer. Dohoda rovněž počítá s následnou plnou licenční výrobou Gripenů přímo v Brazílii. Ostatně brazilské letectvo plánuje odebrat celkově 108 stíhaček Gripen.

 

Brazilské námořnictvo se navíc zajímá o námořní variantu Sea Gripen, která by mohla nahradit letouny A-4KU Skyhawk operující z jediné brazilské letadlové lodi Sao Paulo. Případné další stíhačky Gripen pro letectvo a námořnictvo tak bude v budoucnu vyvíjet a vyrábět již brazilský průmysl.

 

Prodej stíhaček Gripen do Brazílie má tedy především pomoci vybudovat nezávislý brazilský vojenský letecký průmysl a poskytnout Brazílii žádanou schopnost vyvíjet, vyrábět, modernizovat a servisovat stíhací letadla.

 

Prodej stíhaček Gripen do Brazílie však podle zástupců firmy SAAB zvýšil zájem potenciálních zákazníků o švédské stíhačky. „Úspěch společnosti Gripen v Brazílii skutečně pomohl posílit značku Gripen na celém světě. Máme velmi pozitivní vyhlídky prodeje,“ říká Richard Smith, vedoucí marketingu a prodeje ve firmě SAAB.

 

První let Gripen E v roce 2017

 

„Jsem si 100% jistý, že prodáme více Gripenů v příštích letech,“ vysvětluje Smith s tím, že letoun je nabízen ve více než desítce zemí. SAAB nabízí k prodeji jak současnou variantu Gripen C/D, nejnovější Gripen E/F tak speciální Gripen určený k simulování letadel protivníka („Gripen Aggressor“).

 

„V krátkodobém a střednědobém horizontu vidíme možnost úspěchu pro Gripen řady C a vidíme také zvýšený zájem o řadu E,“ dodává Smith.

 

Magazín FlightGlobal mezi potenciální kupce Gripen C/D uvádí Botswanu, Bulharsko, Slovensko, Filipíny nebo Indonésii. Jakarta sice nedávno objednala ruské stíhačky Su-35 a americké F-16, ale do karet Švédům hraje skutečnost, že Indonésie se snaží o nezávislou zahraniční politiku, což vyžaduje mimo jiné nákup zbraní od různých výrobců.

 

Seznam zbraní pro Gripen E; větší foto / SAAB

 

V delším časovém horizontu může Gripen uspět v Rakousku, Kanadě, Kolumbii, Finsku, Švýcarsku nebo Indii. Podle Smithe Indie zaslala firmě SAAB poptávku na podmínky případného nákupu více než stovky lehkých stíhaček.

 

Také v České republice zaznívají hlasy o vybudování další stíhací letky Vzdušných sil Armády České republiky. Pravděpodobně je ve hře nákup deseti stíhaček Gripen C/D v nejnovějším softwarovém standardu MS20. Počet stíhaček Gripen v českém letectvu by tak stoupl na 24. Jde o stejný počet Gripenů, které chtěla Praha nakoupit v roce 2006. Finance na nákup ale tehdy „ukradla“ obří povodeň.

 

V každém případě Gripeny českého letectva nedávno přešly na nový softwarový standard MS20, který mimo jiné letounům umožní používat zbraně vzduch-země.

 

Propagační video o nových schopnostech Gripen E.

 

„České vzdušné síly v důsledku aktualizace opravdu zlepší své celkové schopnosti,“ říká Hjelm. „Víme, že další zákazníci budou tohoto kroku následovat: novou aktualizaci získá nejdříve maďarské letectvo.“

 

Na trhu Gripen soupeří především s americkou stíhačkou F-16, a zejména s její nejnovější verzí F-16V Viper. Americká F-16 unese více zbraní, má výkonnější motor a z čistě technologického hlediska a bojových schopností jde o více komplexnější letoun (F-16 má především špičkový radiolokátor).

 

Nicméně Gripen je provozně levnější a navíc pro řadu zemí může být přitažlivý fakt, že Švédsko zákazníkům nevnucuje směr své zahraniční politiky, jak to dělají Spojené státy. Řada zemí navíc jednoduše nemusí najít uplatnění pro všechny schopnosti stíhaček F-16.

Zdroj: FlightGlobalFlightGlobal

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

České stíhačky Gripen Slovensku nepomůžou

Slovenský a Český minister obrany podpísali 15.2.2017 medzinárodnú zmluvu o vzájomnej spolupráci pri ...

Bulharsko vybralo stíhačky JAS-39C/D Gripen

Odstupující bulharská vláda rozhodla o nákupu osmi stíhaček JAS-39C/D Gripen za 832 milionů euro. ...

Indie: Stíhačky F-16 vs. JAS-39 Gripen

Indické letectvo po krachu programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) projevuje zájem o ...

České JAS-39 Gripen zlepšují své operační schopnosti díky softwarovému upgradu

České letectvo úspěšně dokončilo upgrade své flotily stíhacích letounů Gripen na operační systém ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mikojan29
  08:28 05.12.2019

  Prvý sériový aj s novou kamuflážou:

  https://www.janes.com/article/...

  Prvý sériový aj s novou kamuflážou:

  https://www.janes.com/article/...

 • mikojan29
  14:28 12.07.2019

  Tak sa už ponúkajú aj Kolumbii:

  https://www.janes.com/article/...

  Tak sa už ponúkajú aj Kolumbii:

  https://www.janes.com/article/...

 • Starlight
  01:47 31.05.2018

  @ balm

  1)

  Tvůj diskuzní příspěvek je jistě zajímavý, ale bohužel jsi vůbec neodpověděl na moji otázku zda „Znáš skutečný rozsah testů a softwarových a jiných upgradů této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ balm

  1)

  Tvůj diskuzní příspěvek je jistě zajímavý, ale bohužel jsi vůbec neodpověděl na moji otázku zda „Znáš skutečný rozsah testů a softwarových a jiných upgradů této střely?“.

  A otázku ještě rozšířím. Ty znáš statistiky a detaily operačního použití moderních západních PLŘS v tomto století? To rozhodně nejsou veřejné věci a někdy to trvá i desetiletí než se něco dostane na veřejnost. Speciálně v případě Izraele.

  Nebo to všechno nadšení z Pythonu 5 čerpáš z tohoto reklamního videa výrobce Python 5? https://www.youtube.com/watch?... , kde jsou záběry z dosud asi jediného přiznaného a potvrzeného operačního použití Pythonu 5. Konkrétně proti dronu (made in Iran) z roku 2006.

  Za pozornost stojí, že izraelský výrobce vyzdvihuje ve videu mimo jiné pozemní protiletadlový systém Spyder, který také používá také střely Python 5. Pak ti jistě neuniklo, že střely IRIS-T SL/SLM (provedení pro pozemní protiletadlový systém) mají za sebou ostré střelby proti dronům na zkušební střelnici Overberg v Jižní Africe.

  2)

  Místo navážení do programů se zapojením Německa se raději soustřeď na naši republiku. Zatím nijak nevidím, že by se na nějakém podobném mezinárodním zbrojením programu účastnila, tudíž nic nevydělá a pak „nejsou“ peníze.

  Tedy je pěkné, co všechno bys chtěl, aby si naše letectvo/armáda/vláda/země vydupala a koupila, ale realita je mnohem přízemnější. Stávající PLŘS krátkého dosahu AIM-9M jsme si ani nekoupili, ale 80 kusů nám darovaly USA. Už jim postupně končí životnost a moc času na řešení složité náhrady už asi nebude.

  Zatím také nemáme ani žádné vlastní stíhací letouny. Gripeny máme pronajaty od jejich vlastníka – švédského letectva - do let 2027-29. Tyto letouny mají už dnes integrovány střely AIM-9L/M a IRIS-T. Není potřebu už nic předělávat a platit za to. Stačí jen buď nechat repasovat AIM-9M (z rozpočtových důvodů preferovaná varianta) nebo koupit střely IRIS-T.

  Integraci střel Python 5 nebo AIM-9X do JAS-39C/D MS20 bychom si museli platit sami a celý proces by trval mnoho let. Nic tak náročného není v oznámených rozvojových plánech našeho letectva poté, co naše Gripeny právě prošly tříletým modernizačním programem za 1,8 miliardy Kč (včetně upgradu software a hardware na verze MS20).

  Pro představu o dalších cenách - za integrační upgrade z verze AIM-120B na AIM-120C-5 jsme v roce 2005 museli zaplatit cca 135 mi Kč. 80 nových střel přijde na cca 2 miliardy Kč. Pro plné využití možností střel Python 5 nebo AIM-9X by se ale musely nakoupit i přilbové zaměřovače. Jenže Gripeny švédského letectva nemají žádný přilbový zaměřovač zavedený, takže by to znamenalo další náklady a čas na nákup a integraci. Předpokládám, že toto je ti všechno známo a máš nějaký tajný trumf, jak tyto „přízemní“ drobnosti překonat.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  18:40 30.05.2018

  Ty si budeš stále povídat to své.

  Stačilo napsat, že schopnosti a účinnost zbraně nejsou ničím jiným, než podřadnými parametry a nejdůležitějším argumentem budou vždy obchodní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty si budeš stále povídat to své.

  Stačilo napsat, že schopnosti a účinnost zbraně nejsou ničím jiným, než podřadnými parametry a nejdůležitějším argumentem budou vždy obchodní parametry a míra spolupráce. Mimochodem, většina produkce logicky skončila v armádách zainteresovaných států. To není zase tak překvapivé, přesto ve Tvém případě prakticky jediné kritérium. Totiž já tvrdím a budu tvrdit, že Python 5 je v současnosti asi vůbec nejlepší střelou na trhu a své parametry dokázala potvrdit ve skutečném boji. Cessnu naládovanou hnojivem s hřeby směr Hrad asi zastaví, ale zvládne zastavit letoun protivníka? Zatím nic takového nedokázala, jen to lítání do terče a bohaté protěžování zainteresovaných států, které si chrání své prostředky. Můžeš si namlouvat o upgrade a verzích co chceš, ale faktem zůstává, že v boji nic nepředvedla. Že se nevyrábí Python 5 jako rohlíky má své specifické důvody, bohudík naše ČR udržuje s Izraelem vřelé vztahy a mít za stejnou cenu ověřené a výkonnější střely dává smysl. Když ne Python, tak AIM-9X Block II+ a hlavně se nebát si vydupat to, co skutečně chceme. Eurofighter Typhoon ... v libyjském konfliktu se dočkal 1. nasazení, ale musí se dodat i nehodící se pravdu, že většinu operací (opět) oddřela stará Tornáda a Rafale, které se nasaje i na dálkové mise v Mali. protože unese více těžší munice i objemnější přídavné nádrže (opakovaně tankují ve vzduchu, jako každé letadlo). Nezapomínám ani na Saudy, kteří Typhoon použili na cíle v Jemenu a ISIS, kdežto ty Evropské většinou slouží jako doprovod T-95 Bear s vypnutým odpovídačem. Když už se mluví o nejúspěšnějším projektu, tak se pravda nenosí, zejména na fakt, kde ta letadla končí a v jakém nasazení. Třeba takové Rakousko Typhoon doslova miluje. Chápu, psal jsi Evropský, ale i tak je to přitažené za vlasy. Až bude Typhoon na úrovni GD F-16 FIghting Falcon - rozšířený a angažovaný v každé přestřelce, operaci a konfliktu po celém světě, teprve potom bych si dovolil označit něco za velmi úspěšné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  21:45 26.05.2018

  @ balm

  Já se vrátím k tvým příspěvkům z 22.05.2018 v 21:25 a z 24.05.2018 v 07:20:

  1)

  Už jsem ti jednou napsal, abys počkal na to, co skutečně integrují za zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ balm

  Já se vrátím k tvým příspěvkům z 22.05.2018 v 21:25 a z 24.05.2018 v 07:20:

  1)

  Už jsem ti jednou napsal, abys počkal na to, co skutečně integrují za zbraně JAS-39E/F. Místo prostého opakování PR prezentací Saabu, kde hovoří o výhledech, potenciálech a budoucích časech, raději dávej pozor, když se ti snažím naznačit, že realita bývá a také bude mnohem skromnější.

  Právě ten PR obrázek Saabu tě měl zarazit. Toto všechno integrovat na Gripen JAS-39E/F by trvalo desetiletí (právě začali), pokud to vůbec někdo zaplatí. Značná část výzbroje na obrázku na žádném Gripenu dosud nebyla a některé zobrazené zbraně se dokonce ještě ani sériově nevyrábí nebo jejich export vláda USA nedovolí.

  Integrace zbraní na JAS-39E/F softwarová verze MS21 bude probíhat právě s přímou návazností na poslední JAS-39C/D v softwarové verzi MS20 (švédská vláda už další verzi softwaru pro verze C/D platit nebude, další verze pro C/D vznikne, jen pokud si ji zaplatí zahraniční zákazník). To znamená, že pro švédské letectvo začnou integrovat jen tu výzbroj, kterou dnes má švédské letectvo ve skladech (tedy právě střely IRIS-T).

  Pak bude navazovat rozvoj schopností, které švédské letectvo už odmítlo integrovat na C/D MS20. V případě švédských JAS-39E to bude integrace přilbových zaměřovačů se schopností nočního vidění. Budou to izraelské HMD Targo (neboli americko-izraelské JHMCS II), které budou licenčně vyráběny v Brazílii. Švédské letectvo má dostat první kusy v roce 2022. Další na řadě bude pravděpodobně integrace a nákup střel s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350.

  Souběžně přijdou na řadu unikátní zbraně brazilského letectva (například PLŔS A-Darter a jeho integrace s HMD Targo). Ani v jednom případě není očividně ve financovaném programu integrace izraelských PLŘS jako Python 4 nebo novější Python 5. Zda budou integrovány, bude stejně jako v minulosti záviset na tom, zda najdou zákazníka pro tuto kombinaci. Na JAS-39C/D, nebo JAS-39E/F ho zatím nemají.

  Například v minulosti se JAS-39C/D s výstavními maketami Python 4 neúspěšně nabízely od Chile. Naopak Thajsko, které střely Python 4 používá na Izraelci modernizovaných letounech F-5, dalo při nákupu letounů JAS-39C/D přednost dodávce letounů s již integrovanými střelami IRIS-T. Kdo nakonec (jestli vůbec někdo) zvítězí v Indickém tendru na a jaké bude integrovaná výzbroj, je také otázka budoucnosti.

  V budoucnu si také potencionální zákazník, který bude mít peníze a čas na novou integraci, bude muset vybrat přesnou verzi Pythonu, kterou chce. Avionická integrace Pythonu 4 a Python 5 se totiž musí dělat pro každou střelu samostatně, protože obě střely jsou už módy navedení odlišné (Python 5 má datalink podobně jako AIM-9X Block II, což integraci hodně komplikuje a prodražuje).

  2)

  Protože tu opakovaně kritizuješ střely IRIS-T, tak se dovolím zeptat, zda znáš skutečný rozsah testů a softwarových a jiných upgradů této střely?

  Já mám na střely IRIS-T trochu jiný pohled. Vyvinulo je a vyrábí nadnárodní evropské konsorcium za 6 států. Tedy nejsou to, jak píšeš „německé“ střely. Německo, které má největší podíl jej jen jedním ze členů konsorcia. Stejně jako Švédsko. Dosud se podařilo tyto střely integrovat na 4 různé platformy a objednalo si je 14 vojenských letectev. Vyrobilo se jich už hodně přes 4000 tisíce kusů. Je to tak nejprováděnější a komerčně nejúspěšnější evropská PLŘS současnosti, kterou v celosvětovém měřítku kvantitativně překonávají jen americké AIM-9X.

  Můžeš my nějak vysvětlit, proč si tuto podle tebe špatnou střelu koupilo tolik zákazníků v takových počtech?

  Kritizuješ také projekt Eurofighteru. Už se ostatní ohradili, že tu píšeš nesmysly. Stejně jako IRIS-T to není německý, ale vícenárodní (4 státy) evropský projekt, kde Německo je jen jedním ze členů konsorcia a ani není ten největší. Nadnárodní spolupráce umožnilo významně snížit náklady na vývoj, industrializaci a udržování systému pro jednotlivé členy.

  Podobně jako IRIS-T je to obchodně nejúspěšnější evropský stíhací letoun současnosti - 9 letectev, které dosud objednaly celkem 623 letounů, z toho 151 na export. To je mimochodem více objednaných letounů než kolik mají oba „konkurenční“ západoevropské národní projekty dohromady. Z tohoto pohledu je vidět, že je to jeden z nejlepších příkladů úspěšné mezinárodní spolupráce v rámci EU, kde nešlo o nějaké úsměvy podávání rukou politiků. Naopak takovéto projekty mají očividně velmi solidní základy a jsou dlouhodobě ekonomicky, hospodářsky, atd. udržitelné s přiměřenými náklady.

  Čísla pro srovnání: francouzský Rafale - 4 letectva, které dosud objednaly 256 letounů (86 export). Švédský JAS-39 - 6 letectev, které dosud objednaly 242 JAS-39A-D (50 prodejní export) a 96 JAS-39E/F (36 export). Statistika prodejní úspěšnosti v případě domácího švédského letectva s celkem 262 objednanými letouny ale velmi mate, protože letouny verze A/B už nahradily u jednotek letouny verze C/D a jednomístné verze D v budoucnu nahradí verze E).
  Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  09:20 26.05.2018

  Skusné zhrnutie tejto diskusie :Škoda ,že gripen E neponúkli nám.Bolo by to zaujímavé.Takto jednoznačne F-16V,bez debaty výber zdravím sedliackym rozumom.Keď bude vyberať AČR,tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skusné zhrnutie tejto diskusie :Škoda ,že gripen E neponúkli nám.Bolo by to zaujímavé.Takto jednoznačne F-16V,bez debaty výber zdravím sedliackym rozumom.Keď bude vyberať AČR,tak gripen E/F,(min.kvôli zazemiu a jednoduchšie zauceniu)ak nebude už aspon nakreslené niečo európske ľahké.Ešte záleží výrazne na cene a prevadzkovych nakladoch,lebo ak budú porovnateľné s F35kou stoji za zváženie.Ja by som staré gripeny C/D neodkupoval načo preboha ,aby som mal šrot na dvore wtf?
  Inak ja osobne si myslim ,že z pohľadu realnej bojovej situácie v buducnosti by boli pre nás najvhodnejšie F-35B,môžeme si dovoliť oželieť nižší dolet a menej zbraní.Vymenou za to ,ze budeme môcť vzlietnuť ,,skadekolvek".Jediná možnosť ,ako prežije letectvo o sile jednej dvoch letiek .
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:44 25.05.2018

  Jara, já ten argument chápu a uznávám. Na druhou stranu je nestabilní situace nejen na ose USA-EU, ale i na vnitřních evropských trasách. Jelikož ČR nemá nějaké zásadní globální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, já ten argument chápu a uznávám. Na druhou stranu je nestabilní situace nejen na ose USA-EU, ale i na vnitřních evropských trasách. Jelikož ČR nemá nějaké zásadní globální ambice, je pravděpodobnost, že nám USA přestane podporovat supersoniky, vcelku zanedbatelná. Leda bychom se vrátili do široké ruské náruče, ale pak nám to může být už vůbec putna (já bych tou dobou stejně piloval australský dialekt ;-) ). Naproti tomu, když vidím, jak se velké státy EU staví k zemím bývalého sovětského bloku a jaký politicko-ekonomický tlak na ně uplatňují... já vám nevím, ale tady bych měl skoro větší obavy :-(

  Mmchd, co se týče dannym zmíněného plynovodu Nord Stream, tak jeho vybudování není ani v našem zájmu... Čili tady je naše lodička mnohem blíž té americké než německé, natož ruské...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:34 25.05.2018

  danny, problém je, že ho Švédi třeba Slovákům vůbec nenabídli :-/ A Slovensko ani ČR nejsou státy, které by si mohly dovolit provozovat drahé evropské dvoumotorové stroje. Takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, problém je, že ho Švédi třeba Slovákům vůbec nenabídli :-/ A Slovensko ani ČR nejsou státy, které by si mohly dovolit provozovat drahé evropské dvoumotorové stroje. Takže nakonec mají na výběr ze staré, ale výrazně modernizované F-16 s téměř jistotou dlouhodobé podpory a modernizací, jejichž vývoj nebudou muset platit. Na druhé straně pak stojí o něco novější, nicméně také již zastarávající Gripen C/D, u něhož není jisté ani to, jak dlouho bude výrobcem podporován, natož zda dojde k nějakým zásadnějším modernizacím (OK, agument, že i kdyby byla, AČR ani OSSR do ní stejně peníze nedá, má jistou váhu, uznávám). Já Slovákům tu volbu vůbec nezávidím...

  AČR bude za nějakých 6 let v podobné situaci, nicméně budeme mít několik výhod:
  – budeme už vědět, kolik stojí Gripen E/F (pořízení i provoz) a co umí
  – budeme mít podstatně větší šanci, že nám jej Švédi skutečně nabídnou
  – budeme vědět, jak je na tom F-35 po několika letech provozu u evropských armád
  – budeme mít jasněji ohledně dalšího směřování EU, našeho vztahu k ní i jejího vztahu k USA
  Z tohohle pohledu na tom budeme lépe. Na druhou stranu může být zrovna ekonomická krize, mohou přijít záplavy, sucha či kdoví co dalšího... a zůstaneme u pronájmu Gripenů C/D nebo je draze odkoupíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:31 25.05.2018

  Osobně si myslím, že události posledních pár dnů (neshody ohledně přístupu k Iránu, Severní Koreji, tlak na všechny účastníky projekt Nord Stream, protiruské sankce, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že události posledních pár dnů (neshody ohledně přístupu k Iránu, Severní Koreji, tlak na všechny účastníky projekt Nord Stream, protiruské sankce, které podezřele silně dopadají na německý průmysl, úvahy o zvýšení cel na dovoz automobilů atd...) ukazují, jak tenká může být občas hranice mezi nekonečným spojenectvím a ... né tak úplně rovnoprávným vztahem.
  Dopustit pád evropského leteckého průmyslu a připustit totální závislost na dodávkách ze zámoří se rovná odevzdání suverenity. Už jen z tohoto pohledu je mi podpora Gripenu E sympatičtější, než nákup F-16V.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:21 25.05.2018

  Jirosi a když napíší nebo neustále píši.... věty o tom jestli se Evropa vzdá vývoje a výroby stíhacích letadel ve prospěch F35 bude to mít za následek rozpadunuti evropského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi a když napíší nebo neustále píši.... věty o tom jestli se Evropa vzdá vývoje a výroby stíhacích letadel ve prospěch F35 bude to mít za následek rozpadunuti evropského vojenského letectví což nejsou jen stíhače že ne ?! , tak to s článkem a následnou diskuzí souvisí ... nebo vy by jste radši jen komenty co se vám hodí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:00 25.05.2018

  Jara: Možná si to do teď nezjistil, ale článek je o Gripenu. Tedy diskuze je o stíhacích letadlech. Ne o dopravních či vrtulnících.

  Jara: Možná si to do teď nezjistil, ale článek je o Gripenu. Tedy diskuze je o stíhacích letadlech. Ne o dopravních či vrtulnících.

 • Jara
  14:56 25.05.2018

  Jirosi
  Já od začátku zmiňoval evropský vojenský letecký průmysl načež ty jsi tvrdil že jedinný produkt vzešlý z evropské spolupráce je EFT .... tak si nech svůj sarkastický tón a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Já od začátku zmiňoval evropský vojenský letecký průmysl načež ty jsi tvrdil že jedinný produkt vzešlý z evropské spolupráce je EFT .... tak si nech svůj sarkastický tón a laskavě čti komenty!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:45 25.05.2018

  Jara: Dík, že si nám osvětlil jaké další stíhače se vyrábějí v Evropské spolupráci....

  Jara: Dík, že si nám osvětlil jaké další stíhače se vyrábějí v Evropské spolupráci....

 • logik
  12:48 25.05.2018

  petr.svetr: Jednak by ho amíci samotnej asi neprodali, jednak se do nosu Gripenu nevejde, jednak nikdo nezaplatí potřebný úpravy avioniky....

  petr.svetr: Jednak by ho amíci samotnej asi neprodali, jednak se do nosu Gripenu nevejde, jednak nikdo nezaplatí potřebný úpravy avioniky....

 • Jara
  09:52 25.05.2018

  Jirosi
  Evropský vojenský letecký průmysl je jen EF když teda pominu Gripen a Rafiho kde integratoři jsou čistě národní ..... tak tu máme například A400, NH90, Tigr a to jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Evropský vojenský letecký průmysl je jen EF když teda pominu Gripen a Rafiho kde integratoři jsou čistě národní ..... tak tu máme například A400, NH90, Tigr a to jsou všechno stroje na špičce svých tříd ne-li nejlepší ve svých třídách....
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  08:36 25.05.2018

  Dotaz:tak mi napadlo když jsou Amíci nejlepší v radarech,nešlo by dát do GRIPENU C/D radar z F-35 ?

  Dotaz:tak mi napadlo když jsou Amíci nejlepší v radarech,nešlo by dát do GRIPENU C/D radar z F-35 ?

 • Luky
  08:05 25.05.2018

  Ale Švédsko-Britsko-Italský radar Gripenu přeci podporuje spolupráci států, stejně tak integrace německého Mauseru a celé palety evropských zbraní do Švédského draku.
  A není tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale Švédsko-Britsko-Italský radar Gripenu přeci podporuje spolupráci států, stejně tak integrace německého Mauseru a celé palety evropských zbraní do Švédského draku.
  A není tak lehké nacpat to na F-16 a nebyla by to taková podpora evropského průmyslu, protože hlavní integrátor by byl za oceánem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:31 24.05.2018

  Luky: Nebyl sem jediný kdo ti tu už psal, že máš v tomhle topiku dost problém z chápáním toho co tu píšeme. A opět ti to nejde.

  Buď chceš letoun z Evropy, nebo chceš Evropský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Nebyl sem jediný kdo ti tu už psal, že máš v tomhle topiku dost problém z chápáním toho co tu píšeme. A opět ti to nejde.

  Buď chceš letoun z Evropy, nebo chceš Evropský letoun. Tedy ten co vznikly a podporuje spolupráci státu.

  Ano, gripen má některé komponety z jiných zemí, ale zrovna ty si můžeš nechat integrovat i na F16....

  Na další generaci v Evropě musí spolupracovat více výrobců. Evropa si nemůže dovolit při výdajích na armádu co dává, opět vývoj dvou, tří skoro stejných letadel.

  To je ten rozdíl v tom koho podpoříš nákupem. Tedy jestli podpoříš ty co šly společnou cestou EF, nebo ty co si raději šly hrát na vlastní národní píseček. Prostě podporovat Evropskou myšlenku, ne jen klasické Švejkování.
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  22:09 24.05.2018

  Shania: este doplnok ohladne palivovych nadrzi EF a Rafale: obe maju pripravu na nesenie CFT, takze problem kde niest ET nebude v skutocnosti nijako zavazny

  Shania: este doplnok ohladne palivovych nadrzi EF a Rafale: obe maju pripravu na nesenie CFT, takze problem kde niest ET nebude v skutocnosti nijako zavazny

 • pet.rok
  21:51 24.05.2018

  Shania:
  fuzia dat a situacne povedomie su paradoxne oblasti v ktorej mozu konkurenti "dohonit" F-35 najskor, ak sa im podari prislusne senzory (napr. DAS) vhodne zakomponovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  fuzia dat a situacne povedomie su paradoxne oblasti v ktorej mozu konkurenti "dohonit" F-35 najskor, ak sa im podari prislusne senzory (napr. DAS) vhodne zakomponovat do draku, co sa v podstate technicky da dosiahnut v ramci modernizacie.

  stealth, dlhy dolet a interne nesenie vyzbroje bez noveho draku a motorov (teda realne vyvoja noveho lietadla) nedosiahnu a to je prave vyvoj ktory trva velmi dlho a preto ma F-35 casovo taky naskok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:22 24.05.2018

  Už na začátku jsem ti řekl, ať si nejdřív přečteš o Gripenu alespoň dva články (nebo sloupek na wikipedii), než začneš všechny poučovat jeho "hodnocením".
  Z hlavy mě napadají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už na začátku jsem ti řekl, ať si nejdřív přečteš o Gripenu alespoň dva články (nebo sloupek na wikipedii), než začneš všechny poučovat jeho "hodnocením".
  Z hlavy mě napadají hned tři evropské země, které se podílejí na komponentech do Gripenu. Že má mnoho zahraničních systémů byl mimochodem i tvůj objev na začátku. Opět ale nechápu o co ti jde, protože i u Francouzů, kteří si "sámoší" se stále jedná o evropský průmysl, který když se prodává a objednává, tak logicky reinvestuje do sebe a tím se vyvíjí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:08 24.05.2018

  Luky: Klidně uveď moje tvrzení na pravou míru. Rád si poslechnu kde se mimo Švédsko, Francii vyrábí komponenty pro Gripen, Rafale.

  Luky: Klidně uveď moje tvrzení na pravou míru. Rád si poslechnu kde se mimo Švédsko, Francii vyrábí komponenty pro Gripen, Rafale.

 • Luky
  21:00 24.05.2018

  klasika - Jirosi vytvoří (vyjde mu, na začátku neví) neexistující předmět sporu a o něj se bude přít a přecházet k dalším - celek ale vůbec nedává smysl a není jasné o co mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  klasika - Jirosi vytvoří (vyjde mu, na začátku neví) neexistující předmět sporu a o něj se bude přít a přecházet k dalším - celek ale vůbec nedává smysl a není jasné o co mu jde.
  Chce snad aby Evropa přestala používat Americké typy aby jich tu bylo míň (od ex sovětských se ustupuje)? Nechce, jinde se přeci snaží "dokázat", že jsou vhodnější.

  Nebo co je třeba tohle: "Ale jediný evropský průmysl je EF, to ostatní je podpora národního průmyslu! " Z každého podobného uzlového bodu se lze dostat na náhodné místo bez jakýchkoli souvislostí. Je to k breku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:55 24.05.2018

  Jirosi: nehodlám dál řešit tvé honění za ocasem. Promiň.

  Jirosi: nehodlám dál řešit tvé honění za ocasem. Promiň.

 • Jirosi
  20:51 24.05.2018

  Klidně je doplň pro USA i Evropu... A pak si to spočítej.

  Klidně je doplň pro USA i Evropu... A pak si to spočítej.

 • skelet
  20:48 24.05.2018

  Jirosi: fňuk.. a co? Je to stále stejné. Neshodly se na vývoji jednoho typu, protože měly rozdílné požadavky. Tak se vyvinuly tři typy. Tečka. Řešíš kraviny.

  mimochodem USA ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: fňuk.. a co? Je to stále stejné. Neshodly se na vývoji jednoho typu, protože měly rozdílné požadavky. Tak se vyvinuly tři typy. Tečka. Řešíš kraviny.

  mimochodem USA ti nějaké typy chybí, že ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:43 24.05.2018

  Skelet: Jenže tu se neřeší roztříštěnost NAVY/AIR, ale roztříštěnost AIR.

  USA: F22, F35(F16), F15, a dál?
  EU: EF, Rafale, F35, F18, F16, Gripen, Mig 29, Mig 21,.. mám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: Jenže tu se neřeší roztříštěnost NAVY/AIR, ale roztříštěnost AIR.

  USA: F22, F35(F16), F15, a dál?
  EU: EF, Rafale, F35, F18, F16, Gripen, Mig 29, Mig 21,.. mám pokračovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:39 24.05.2018

  Jirosi: no vidíš jak to ukazuje roztříštěnost v USA. Kolikl by se ušetřilo vývojem jediné konstrukce, viď? :D

  Jirosi: no vidíš jak to ukazuje roztříštěnost v USA. Kolikl by se ušetřilo vývojem jediné konstrukce, viď? :D

 • Jirosi
  20:31 24.05.2018

  Skelet: Máš špatný příměr, jen jediná USA NAVY CV bere víc letadel, než většina státu evropy.

  Skelet: Máš špatný příměr, jen jediná USA NAVY CV bere víc letadel, než většina státu evropy.

 • skelet
  20:22 24.05.2018

  Jirosi: realita je stejná = rozdílné požadavky. A to jak u Francie, Švédska a EF uskupení, tak u USAF a US Navy. Prostě jen heldáš hůl, kterou bys zmlátil psa ;)

  Jirosi: realita je stejná = rozdílné požadavky. A to jak u Francie, Švédska a EF uskupení, tak u USAF a US Navy. Prostě jen heldáš hůl, kterou bys zmlátil psa ;)

 • Luky
  20:21 24.05.2018

  @Rase
  taky si myslím, že požadavky EF byly jinde...oproti tomu ve Švédsku měli bohaté zkušenosti Viggenem, který přišel po lehkém Drakenu - a po zralé úvaze se rozhodli pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  taky si myslím, že požadavky EF byly jinde...oproti tomu ve Švédsku měli bohaté zkušenosti Viggenem, který přišel po lehkém Drakenu - a po zralé úvaze se rozhodli pro návrat k lehké mašině, která také měla vzdorovat Suchojům

  Za mě je skvělé, že tu vznikly stroje s rozdílnou filozofií.
  Kdyby do budoucna sdílely motory a další evropské komponenty i výzbroj, bylo by to ideální. Jak ekonomicky, tak bezpečnostně a logisticky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:12 24.05.2018

  Jara: "jestli přežije evropský vojensky letecký průmysl"

  Ale jediný evropský průmysl je EF, to ostatní je podpora národního průmyslu!

  skelet: Jenže USA to platí z Federalu, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: "jestli přežije evropský vojensky letecký průmysl"

  Ale jediný evropský průmysl je EF, to ostatní je podpora národního průmyslu!

  skelet: Jenže USA to platí z Federalu, v Evropě se to platí z národních rozpočtů. Nemám problém, když se pro námořní složky Evropy koupí Rafale, a pro pozemní EF.... ale realita je jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:04 24.05.2018

  Luky:
  myslím že koncem studené války, nebyl ve Francii, Německu nebo Británii zájem provozovat lehký jednomotorák jako je Gripen. Přeci jen nový stroj mě čelit sovětským Suchojům, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  myslím že koncem studené války, nebyl ve Francii, Německu nebo Británii zájem provozovat lehký jednomotorák jako je Gripen. Přeci jen nový stroj mě čelit sovětským Suchojům, tedy velkým přemotorovaným mašinám se skvělou manévrovatelností. Právě s tím vznikal Typhoon (aby se jim minimálně vyrovnal). Nikoho tehdy nenapadlo, že v budoucnu bude zájem o lehoučký jednomotorák k ostraze vzdušného prostoru :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:38 24.05.2018

  Vcelku nemám zásadní problém když se nakoupí něco z USA ale případ F35 je o tom jestli přežije evropský vojensky letecký průmysl mužem je samozřejmě nakoupit všichni a vysrat se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vcelku nemám zásadní problém když se nakoupí něco z USA ale případ F35 je o tom jestli přežije evropský vojensky letecký průmysl mužem je samozřejmě nakoupit všichni a vysrat se úplně na vývoj, tím se ale postavíme do pozice amerických
  “ děvek “ musíme si uvědomit jak velkou ekonomickou silou disponuje Evropa vůči její síle vojenské a srovnejte to z USA tady prostě není něco v pořádku.....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:30 24.05.2018

  Jirosi: dyť ani letecké složky USa se nedokázaly shodnout na vývoji jednoho letounu. Podařilo se jim to až s programem F-35. Phantomy, Corsairy se tak nějak vyskytly. Tvrdit o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: dyť ani letecké složky USa se nedokázaly shodnout na vývoji jednoho letounu. Podařilo se jim to až s programem F-35. Phantomy, Corsairy se tak nějak vyskytly. Tvrdit o programech Typhoon, Rafale a Gripen něco o roztříštěnosti je směšné.

  logik: logiku logiku
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:22 24.05.2018

  Shania
  Víš to si úplně netrofnu říci jak moc daleko je Rafi F4 a F35 a myslím že tady to nedokáže nikdo.....podstatný je ten humbuk kolem F35 je to cílené politické protlačování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Víš to si úplně netrofnu říci jak moc daleko je Rafi F4 a F35 a myslím že tady to nedokáže nikdo.....podstatný je ten humbuk kolem F35 je to cílené politické protlačování tohoto letadla pod záminkou kopě toho nejlpšího si položte vlastní letecký průmysl,to letadlo nás má přinutit být závislí na USA vzpomináte na norské potíže s přenosem citlivých údajů ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:02 24.05.2018

  Ale dyk i Gripen je plod mezinárodní spolupráce...a jako vždy, nejvíc vydělá integrátor, ale taky nese rizika...to je život. To letadlo je ale skvělý..... a sám píšeš, že už místo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale dyk i Gripen je plod mezinárodní spolupráce...a jako vždy, nejvíc vydělá integrátor, ale taky nese rizika...to je život. To letadlo je ale skvělý..... a sám píšeš, že už místo EF + Rafale měli TENKRÁT dělat oba typy - lehčí a těžší. Podle mě ale v osumdesátkách ještě nebyla modulárnost a miniaturizace natolik pokročilá i rozšířená a byl vlastně zázrak, že se vůbec spojili alespoň takhle (do té doby si každý dělal sám nebo bral od Amíků, resp. už Tornádo bylo dost průlom).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:53 24.05.2018

  Luky: Jenže jedna věc je chtít spolupráci. Být se v prsou nad jejími plody. A pak si koupit gripen místo EF.
  Ano, je dražší. Ale to je přesně ta oběť, kterou mohou přinášet i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Jenže jedna věc je chtít spolupráci. Být se v prsou nad jejími plody. A pak si koupit gripen místo EF.
  Ano, je dražší. Ale to je přesně ta oběť, kterou mohou přinášet i malé státy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:53 24.05.2018

  Jara: už jste to tu psal předtím, je prostě důvod, proč F-35 přináší fundamentální změny v operačním nasazení, které žádný z předchozích stojů nepřinesl a to ani F-22. Tohle neni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: už jste to tu psal předtím, je prostě důvod, proč F-35 přináší fundamentální změny v operačním nasazení, které žádný z předchozích stojů nepřinesl a to ani F-22. Tohle neni PR LM, ale vychází to prostě zkušenosti provozovatelů a ty jsou zatím velmi krátké a dnes nikdo neví co všechno se bude dát dělat.


  Ano Rafale je na tom z konkurence nejspíš nejdál, ale ani ve verzi F4R, se bude teprve dotahovat na to kde je F-35 dnes... A to už bude F-35 mířit k bloku 5...

  Takže věř tomu, že je obrovský rozdil v tom jak kvalitní informace a jaké množství dokáže F-35 vygenerovat a předat, aniž by pilot vůbec hnul prstem, než v jakémkoliv jiném stroji aktuálně ve službě...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:38 24.05.2018

  Ale tak hlavně on byl EF navzdory Frantíkům integrační úspěch...jen se podívejte, kolik států se dalo dohromady. Ukázalo se, že to jde. Nebylo to dokonalý, ale ono se nic nestane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale tak hlavně on byl EF navzdory Frantíkům integrační úspěch...jen se podívejte, kolik států se dalo dohromady. Ukázalo se, že to jde. Nebylo to dokonalý, ale ono se nic nestane samo a jednoduše. To samý Airbus a kde je teďka (tam zas Frantíci představovali stmelující prvek, pokud to chápu správně).

  Přijde mi to takový buranský, celý to shazovat a vlastně pokaždý dokazovat, jak to "oni udělali blbě ve srovnání s Američany" (a co my?). Já se nikdy netajil tím, že EF mi vedle Gripenu a Rafale přijde zvenčí takový nejvíc konzervativní, asi tím bachratým průřezem ala F-4, to ale neznamená, že není technologickým skokem (po Tornadu a Lightingu). Má ale svoje kouzlo a v luftu bude na AA možná i nejsilnější z celý trojky. Sakra nebezpečný letadlo.
  A ta deklarovaná protiraketová schopnost IRIS-T určitě není vycucaná z prstu a trochu mi to připomíná film "Stealth" :)

  Vizi dvoumotoráku a jednomotoráku se sdílenými technologiemi jsem tu vehementně razil, to ale přece neznamená, že vše ostatní je k ničemu. Třeba je efektivnější investovat hlavně do dronů, doprovodných rojů a robotických technologií, které budou spolupracovat se stávajícími upgradovanými letouny s lidskou posádkou...
  --------------------------------
  Takže kdyby se někteří politici místo vysmívaní Battle groups taky o něco trochu snažili (což mi ale příjde, že mnozí už chápou oč tu běží, možná i díky Friedmanovi)...tomu by ale mělo jít na druhou stranu naproti nejužší prdelní vedení EU tím, že se začne nechat pořádně volit a taky se podle toho bude ke kontinentu chovat. Opět se tak nestane samo a bez nátlaku (proto vidím dobro v riziku nesystémových stran).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:18 24.05.2018

  skelet: Jasně, že na F35 mít nebudou. Ale to neznamená, že mezi nima furt nebudou podstatný rozdíly. T34 i T72 je dneska starej křáp, ale pořád bych měl radši v armádě T72. než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Jasně, že na F35 mít nebudou. Ale to neznamená, že mezi nima furt nebudou podstatný rozdíly. T34 i T72 je dneska starej křáp, ale pořád bych měl radši v armádě T72. než T34, jakkoli to býval dobrý tank.

  A ne, že bych si nemyslel, že F35 je podstatně výkonnější než F16, ale zas bych až tak 4+ generaci do sběru neposílal. 5. generace je na světě tak málo, že i 4+ generace má slušnou bojovou hodnotu. Ale budu s Tebou souhlasit, když budeš tvrdit, že v poměru cena/výkon už ji nebude mít moc smyslu kupovat.

  shania: Asi jsem to nenaspal pochopitelně. Já jsem porovnával F16 s C/Dčkem a tam jsem tvrdil, že bude F16 podstatně lepší - protože se do ní budou lít peníze. To, že ty peníze jsou a budou nalité nejen do hardwaru, ale i a především do softwaru - jasně, souhlas.

  E/F na tom bude asi podstatně líp než C/D a myslím, že pokud to švédi dobře dotáhnou, tak to bude asi stroj schopnostmi srovnatelný s F16V. U něj bych se spíše obával o to, kolik bude stát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:12 24.05.2018

  Jirosi a víte o čem to je jen se koukněte na diskuzi všichni se mohou posrat z toho jak je Typhoon drahý a náročný na provoz a co ten F22 ten je prostě supr dupr ať to stojí co to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi a víte o čem to je jen se koukněte na diskuzi všichni se mohou posrat z toho jak je Typhoon drahý a náročný na provoz a co ten F22 ten je prostě supr dupr ať to stojí co to stojí
  Kdyby Evropa dávala na obranu to co USA do pěti let budou hrát amíci druhé housle
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:01 24.05.2018

  Jara: A taky s těmi letadly jako USA běžně nelétají. Prostě stejně jako u F22 je USA před všemi. Ne už o tolik, ale stále jasně ukazuje směr. Ostatní se jen vezou.

  Jinak, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: A taky s těmi letadly jako USA běžně nelétají. Prostě stejně jako u F22 je USA před všemi. Ne už o tolik, ale stále jasně ukazuje směr. Ostatní se jen vezou.

  Jinak, realita "fůze dat" je celkem dobře vidět na tom jak si německá delegace nechala představit F35. Aby zjistila požadavky na vlastní stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:32 24.05.2018

  Shania
  Ono tou “fúzi” dat se nezabývají jen Amíci ty o tom jen nejvíce mluví a to z prostého důvodu a tím je ten tlak vlády na program F35 já tady nechci nějak to letadlo shazovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  Ono tou “fúzi” dat se nezabývají jen Amíci ty o tom jen nejvíce mluví a to z prostého důvodu a tím je ten tlak vlády na program F35 já tady nechci nějak to letadlo shazovat ale tadle masáž kolem programu F35 je opravdu obrovská ..... furt se jede jenom best, best of...... ono s tím senzorickým vybavením,skripty pro zpracování dat a radarem je hodně daleko i to Rafale jen o tom frantici pořád neremcají a nepořádají stovky prezentaci s nadpisem We are the best
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:19 24.05.2018

  Jirosi: vzhledem k sílí snaze o integraci i na poli bezpečnostním EU nebude jen ekonomickým spolkem. Takže proto jsem napsal "EU", neb většina členů NATO je zároveň i členy EU. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: vzhledem k sílí snaze o integraci i na poli bezpečnostním EU nebude jen ekonomickým spolkem. Takže proto jsem napsal "EU", neb většina členů NATO je zároveň i členy EU. V tomto pohledu je neutralita Rakouska a Švédska pomalu a jistě dosti na vodě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:42 24.05.2018

  Pravě ta roztříštěnost Evropy je krásně vidět na tom EF/Rafale. Místo aby vznikl jeden těžký a lehký stíhač se sdílenými komponenty, tak tu mámě klasicky Evropu.

  V případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravě ta roztříštěnost Evropy je krásně vidět na tom EF/Rafale. Místo aby vznikl jeden těžký a lehký stíhač se sdílenými komponenty, tak tu mámě klasicky Evropu.

  V případě napadeni EU?
  Jako čím, by tohle napadení mělo probíhat? Levným dovozem s Číny... EU je ekonomický spolek. Vojenský spolek je NATO a tam Švédové nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:12 24.05.2018

  Rafale i Typhoon, v posledních verzích jsou velice zajímavé stroje, které se pořád vyrábějí a hlavně prodávají (viz zmíněné objednávky). U obou mašin se počítá s modernizačními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rafale i Typhoon, v posledních verzích jsou velice zajímavé stroje, které se pořád vyrábějí a hlavně prodávají (viz zmíněné objednávky). U obou mašin se počítá s modernizačními balíčky, než bude k dispozici jejich nástupce. Chybu vidím v tom, že většinou porovnáváme Typhoon první série a Rafale pozdější série, co už má AESA atd. Reálně se si oba stroje, v posledních verzích, začínají být podobné - pokud jde o schopnosti.

  balm:
  chceš říct, že italové, britové a ostatní z Evropy, neumí dělat stíhačky, když zůstali v projektu Typhoon s němci ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:57 24.05.2018

  logik: radar F-16 bude na tom podobně a nebo jen lehce líp, než co má Grypen E a to hlavně díky velikosti anteny, nemyslím si, že ten gap tam bude nějak obrovsky.


  Nemůžeš vzit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: radar F-16 bude na tom podobně a nebo jen lehce líp, než co má Grypen E a to hlavně díky velikosti anteny, nemyslím si, že ten gap tam bude nějak obrovsky.


  Nemůžeš vzit senzory z F-35 a považovat je za stejně schopné, největší výhodu nad konkurencí nezajišťuje samotný senzor, ale zpracování dat z těch senzoru... které je prováděno mimo ně a to je co způsobovalo největší problémy, tam kde je nejvíc kodu a knihovny hrozeb.

  To že jiné stroje mají taky fuzi dat, ještě neznamená, že se prováděna na stejné urovní.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:57 24.05.2018

  logik: Véčko může být nadupané jakkoliv, ale prostě už to bude v roce 2027 morálně zastaralý stroj, který kdyby se nakoupil nový, tak bude v AČR strašit dalších 30let.
  Gripen C/D ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Véčko může být nadupané jakkoliv, ale prostě už to bude v roce 2027 morálně zastaralý stroj, který kdyby se nakoupil nový, tak bude v AČR strašit dalších 30let.
  Gripen C/D nekoupíš v té době nový, protože se v té době nebude vyrábět. Takže si maximálně odkoupíme ty co už sídlí v Čáslavi. A ty zde budou strašit deset, patnáct let maximálně. V tom je ten podstatný rozdíl. V délce strašení těchto obstarožních strojů (pohled 2027).
  A pokud Švédi nebudou idioti, tak nám dají Gripeny "C/D" za dobrou cenu, protože se na jejich místo budou tlačit Amíci s jetýma F-16C/D, F/A-18E/F, novýma F-16V a F-35, a z Evropy se zde budou tlačit s ojetinama Frantíci a členové Tajfun klubu.
  Nicméně jak tradice velí, tak budou všichni v šoku, že Gripenům končí smlouva v roce 2027 a "naše" C/D se koupí v časové nouzi za cenu japonských F-3 :))
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:44 24.05.2018

  balm: Tak Rafale a tím pádem politické fiasko Eurofighteru, byl spíš hřebíček do rakve té Evropské spolupráci, co nutné potřebujeme.

  Mimochodem Rafael nemá delší dosah než EF, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm: Tak Rafale a tím pádem politické fiasko Eurofighteru, byl spíš hřebíček do rakve té Evropské spolupráci, co nutné potřebujeme.

  Mimochodem Rafael nemá delší dosah než EF, budou tak nějak na stejno, EF nese interně víc paliva 5t vs 4,7t. To proč má Rafale delší dosah jsou obrovské 2000l EFT pro AG mise (celkem 11,4t paliva).

  EF má jen 1000l (celkem 8,2t paliva) vs Rafale 1250l pro AA mise (F-35A (8,4t) nese stejné množství paliva interně jako EF i s EFT). Pokud by byli požadavky, tak asi nic nebrání aby Typhoon nesl obdobně velké EFT, jediný problém je, že např aby unesl storm shadow, musel by vypustit dvě přídavné nádrže. Tento problém Rafale nemá.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:41 24.05.2018

  skelet: To bych o F16 právě rozhodně netvrdil. Jasně, na F35 mít nebude, ale furt bude mít radar se schopnostma skoro toho z F35 a integrovanou podobnou výzbroj.

  Oproti tomu do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: To bych o F16 právě rozhodně netvrdil. Jasně, na F35 mít nebude, ale furt bude mít radar se schopnostma skoro toho z F35 a integrovanou podobnou výzbroj.

  Oproti tomu do C/D už nikdo moc investovat nebude, radar mu už navždy zůstane klasickej dopplerovskej, avionika se už moc hejbat nebude atd.....

  Jasně, obě dvě letadla mají "zastaralé" draky, které neumožňují ani vnitřní zbraňové šachty, ani stealth - ale to je pořád jen jedna z X technologií, které dělají 5. generaci 5. generací.

  Luky:
  tady s Tebou plně souhlasím. Jen bych dodal, že navíc EFT velmi uškodil odchod Francie - holt když se plánovanej rozpočet smrskne skoro na polovinu, tak to je na programu vidět.

  Takhle má bohužel Evropa místo jednoho špikovýho dvě sice furt dobrý letadla, ale vyráběný v menším počtu a tedy drahý - a navíc bez potřebnejch financí na jejich modernizaci a další vývoj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:35 24.05.2018

  Skelet
  Diky za shrnutí!

  Skelet
  Diky za shrnutí!

 • skelet
  14:04 24.05.2018

  jara: je to dle koncepce z roku 1993 nebo tak nějak. Tehdy se předpokládala akvizice 36 nadzvukových bojových letounů a 72 podzvukových bojových letounů. Za Zemana se počet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara: je to dle koncepce z roku 1993 nebo tak nějak. Tehdy se předpokládala akvizice 36 nadzvukových bojových letounů a 72 podzvukových bojových letounů. Za Zemana se počet poptávaných nadzvukových letounů smrskl na 24, za Špidly na 14.
  logik: v roce 2027, o kterém se já bavím, bude C/D a V stejný morálně zastaralý krám. Proto mezi ně dávám a budu dávat rovnítko. Rozhodně se mi nelíbí představa, že se v roce 2040 bude po českém nebi prohánět letadlo, které vzlétlo v roce 1973... a to může mít jakékoliv sexy křivky.
  Celé to tóčo okolo "V" mi přijde jako kecy okolo oktávky v plné palbě, na hlínách, v metle a ftdíčku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:46 24.05.2018

  Ale EFT se stále vyrábí a státy ho objednávají a nevím, kde bereš jistotu, že IRIS-T letectva a výrobce nezkouší...navíc se vyvýjejí nové verze, ta střela pokračuje a má velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale EFT se stále vyrábí a státy ho objednávají a nevím, kde bereš jistotu, že IRIS-T letectva a výrobce nezkouší...navíc se vyvýjejí nové verze, ta střela pokračuje a má velmi slušné parametry.
  http://www.diehl.com/fileadmin...

  Mě přijde, že jsi si vytknul před závorku hlášku "němci letectví neumí" a teď si na to nabalíš příběh. Což nechci přehlížet jenom proto, že chválíš Gripena (já v tom totiž žádný iracionální emoce nemám, to se zase snaží podsouvat ostatní).
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  13:09 24.05.2018

  @Luky

  Nevím na co reaguješ, ale unikají Ti dva zásadní body. Nikde Gripen nekritizuji, naopak Gripen chválím jako skvělé letadlo pro skromné státy s velmi nízkou cenou za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Nevím na co reaguješ, ale unikají Ti dva zásadní body. Nikde Gripen nekritizuji, naopak Gripen chválím jako skvělé letadlo pro skromné státy s velmi nízkou cenou za letovou hodinu. Naopak jsem z parametrů a testů (toho co už bylo zveřejněno/uniklo) dost natěšený na Next Generation (E/F). Za druhé, kdyby jsi četl reakci a nyní budu citovat "Saab jde jinou cestou, ten podporuje všechno, včetně výborných MICA, Meteor od MBDA a také bomby rodiny Spice". Jak vidíš, MDBA Meteor opět nekritizuji, naopak bych si strašně rád dopřál pohledu na naše pronajaté Gripeny ve formaci někde nad Islandem/Pobaltím (Air Policing) s křídly ověšenými Python 5 + Meteor. Protože v současnosti jde asi o nejlepší možné střely na trhu. Nejlépe vlastní letky Gripenů, s HMDS od BAE, protože EODAS vyvíjí a testují celkem dlouho právě pro verzi E/F. Levný, účinný a účelný letoun s naprosto smrtící municí. Nepodsouvej něco, co jsem nenapsal. Nekritizuji spolupráci z principu (6. generaci letounů stejně žádný stát sám nezvládne, možná Čína a USA. Ostatní ne.), kritizuji vždy konkrétní věc a chválím např.: Francii za odtržení od vývoje Eurofighter Typhoon. Vyrobili si vlastní univerzální letoun s delším doletem, nosností a bojovou hodnotou. Typhoon už nikdo nechce, ale Rafale se prodává a prodávat bude. Na Rafale je mnoho součástí výsledek úspěšné spolupráce např.: Spectra Thales - MBDA a co? Prostě plní svůj účel a neslouží k tomu, aby si pár politiku protáhlo hlasivky a rozdávalo své pokrytecké úsměvy s výkřiky o spolupráci a pracovních místech. Dělají to všichni a někdy se povede špičkový výsledek, někdy prostě zmetek. Barak-8 nedělal jen Izrael, ale spolupracoval s Indií. Indie zase spolupracuje s Ruskem, Rusko nabízí Indii Italské děla a střelecké radary s municí od BAE, na svých lodí z Ruska se používá Rafale z Francie, které plánují navěsit střely od MBDA (MICA už mají) i Rafael. Pragmatik bere zbrojní systémy, které mu poskytnou maximální výhody a užitek. Přeloženo na debatu okolo IRS-T: IRS-T je loterie, Python 5, AIM-9X jistota. Nic jiného v tom nehledej.

  Že jsem skeptický ke schopnostem IRS-T? Ano jsem, protože Python 5 je mnohem výkonnější střela s podobnou cenou, co více, své kvality a schopnosti opakovaně prokázala v bojovém nasazení. Zkoušky jsou sice drahé, ale proč by měla skromná armáda platit prakticky stejnou cenu za neprověřenou střelu s horšími parametry, když může mít za ověřenou kvalitu. IRS-T prokázala opakovaně trefit velký nemanévrující cíl. Python 5 zkoušeli tak, že nechali letět malý dron s minimální IR signaturou nad pouští v nízké letové hladině (některé zdroje uvádí 300 stop, další 500 stop - tak či onak je to výkon) z letounu ve výšce 15 000 stop. Druhým testem bylo odpálení bez uzamčení cíle, tedy přibližně do prostoru cíle a střela si měla najít cíl autonomně. Cíl byl opět zasažen, bohužel dohledat detailní informace o druhém pokusu je téměř nemožné. Podobné parametry zkoušek provádělo USAF i NAVY, sestřelovali drony nad pouštní střelnicí. Proč asi takové zkoušky dělají, pravděpodobně proto, aby dokázali zastavit výbušninou/drogami naládované drony, přelétávající hranice, nebo blížící se ke strategickým cílům. S IRS-T žádné takto extrémně náročné zkoušky nikdo nedělal. Já nemám nic proti spolupráci, ale nesmí se spolupracovat jen proto, aby si politici podávali ruce před zraky objektivů s následným nátlakem na velmi nákladné nákupy něčeho, co nikdo neověřil a zejména proto, že jde o výsledek spolupráce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hajo
  12:40 24.05.2018

  logik: Súhlasím s analýzou Gripen vs. F16V. F16 je v boji overený stroj, logistická a technická podpora v rámci Európy s lepším zázemím, plus širšie portfólio zbraňových systémov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Súhlasím s analýzou Gripen vs. F16V. F16 je v boji overený stroj, logistická a technická podpora v rámci Európy s lepším zázemím, plus širšie portfólio zbraňových systémov a integrované niektoré prvky z 5.generácie (radar atď.).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:51 24.05.2018

  nesher: +1. Gripen by byl dobrý, kdyby se ho podařilo nějak zapojit do evropských projektů letounů. Jinak budeme mimo a v případě konfliktu na tom budeme hůř, než s nějakým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nesher: +1. Gripen by byl dobrý, kdyby se ho podařilo nějak zapojit do evropských projektů letounů. Jinak budeme mimo a v případě konfliktu na tom budeme hůř, než s nějakým letounem z NATO (ať už se evropa dokope k vlastnímu letounu, nebo bude používat Fka...).

  skelet: Obavy jsou asi opodstatněné, ale osobně bych nedával rovnítko mezi C/D a F16V. IMHO schopnosti letounů budou +-: C/D < F16V +-= E/F < F35
  Ovšem s tím, že u F16 je daleko větší jistota dalších modernizací a rozvoje letounu (za jiné než naše peníze, samozřejmě pokud si něco u SAABu zaplatíme, tak to dostaneme, ale pro našich pár letadel to bude drahý).

  Na straně gripenů asi budou provozní náklady (byť u E/F kdo ví....), ale cena modernizací to může krásně zabít.

  Pak bych připomenul ještě jeden faktor: F16 i teď nově F35 létá ve skutečných konfliktech. Gripen nikoli. To se na vyspělosti zbraně zpravidla projeví....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:24 24.05.2018

  Luky:
  Keďže im po nehode v Čáslavi odstal iba jeden dvojmiestny, dlho to odkladať nemohli, náhradu obstarali ešte v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Keďže im po nehode v Čáslavi odstal iba jeden dvojmiestny, dlho to odkladať nemohli, náhradu obstarali ešte v 2016:
  http://hvg.hu/itthon/20160216_...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:18 24.05.2018

  A jeden dotaz pro všechny naplánovali se úplně původně nakoupit 36 stíhacích letounů???

  A jeden dotaz pro všechny naplánovali se úplně původně nakoupit 36 stíhacích letounů???

 • Luky
  11:04 24.05.2018

  To je dobře Pavol, už to nestíhám sledovat jako dřív. Měl jsem původně za to, že jsou ty náhrady za úplatu nějak nastaveny (+ pojištění), ale měl jsem pocit, že byli dost dlouho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je dobře Pavol, už to nestíhám sledovat jako dřív. Měl jsem původně za to, že jsou ty náhrady za úplatu nějak nastaveny (+ pojištění), ale měl jsem pocit, že byli dost dlouho bez toho jednoho a že to moc neřeší....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:01 24.05.2018

  Luky:
  Maďari majú počty Gripenov kompletné - tie, čo sa im podarilo za posledné tri roky zamortizovať (tri nehody), sa už buď vo Švédsku opravili, alebo boli nahradené.

  Luky:
  Maďari majú počty Gripenov kompletné - tie, čo sa im podarilo za posledné tri roky zamortizovať (tri nehody), sa už buď vo Švédsku opravili, alebo boli nahradené.

 • Jara
  10:59 24.05.2018

  Nikdo asi nemůže mít nic po technické stránce proti F35 je to urciťe schopný bitevnik o tom žádná, ale mě prostě vadí jedna důležitá věc, je to vládou USA tvrdě prosazený program k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo asi nemůže mít nic po technické stránce proti F35 je to urciťe schopný bitevnik o tom žádná, ale mě prostě vadí jedna důležitá věc, je to vládou USA tvrdě prosazený program k likvidaci evropské konkurence.... já opravdu doufám že Francie a Německo F35 nenakoupi ono nic proti USA to si jen hájí svoje zájmy jako každá velmoc.... ale proč dotovat zbrojní průmysl USA a prohlubovat závislost Evropy na USA? Oni zájmy Evropy jsou jiné než USA a přílišná závislost na nich nám jen uškodí......
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:46 24.05.2018

  ...my máme jen 12 Gripenů? jsem si vždycky myslel, že 14, o jeden víc, než Maďaři, kteří si ho v Čáslavi rozmlátili. Ale dvě letky + něco do skladu by bylo fajn, o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...my máme jen 12 Gripenů? jsem si vždycky myslel, že 14, o jeden víc, než Maďaři, kteří si ho v Čáslavi rozmlátili. Ale dvě letky + něco do skladu by bylo fajn, o tom žádná.

  @balm
  I Gripen CD se svojí otevřenou, modulární architekturou, umožňoval snadnou integraci izraelské výzbroje (na požádání) a byl prezentován s touto možností....je na čase si připustit, že je to moderní letadlo konce devadesátek.
  Co se týče Iris-T, je to velmi dobrá střela. Python 5 je výkonový extrém v offboresight a výdrži motoru, ale i s IRIS-T jde pálit na zadní polosféru - stačí sečíst gimbal limit střely (při užití HMS) s úhlem náběhu střely (i letadla) a ono se to tam dostane. Není důvod tyto zbraně zavrhovat. Další příklad evropské "neschopnosti" je Meteor, že.

  Kolte ty mi něco povídej o bábovičkách, je tu banda hobistů, která žije z legend o emerických zbraních. Stejně mě furt dostává, že "Gripen není pro válku a Švédsko je neutrální". Znáte nějakou jinou zemi, která má tak protirusky nastavenou armádu?

  Dost vás žije z toho, co se veřejně přetřásá. Najednou je hrozně v kurzu mluvit o štěpení Evropy. Přitom Evropa až na pár naprosto pitomě (dle mě uměle) vyvovalaných problémů nemá důvod se hádat.
  Kdyže to Kalifornie udělá referendum o vystoupení z unie? Co si myslí rozhněvaní bílí muži na jihu a spousta černochů po celých státech? Kolikrát denně je tam střelba na ulici a demonstarce? Kdy jim dojde na MO hajzlpapír?

  Mluvíte furt o politických benefitech, ale chcete nakupovat startegické zakázky s až nebezpečně prosíťovanou elektronikou (bez zdrojáků) v zámoří u země, která na nás uvaluje cla a chce vést obchodní válku? Navíc každý euro poslaný za oceán pohřbívá zdejší průmysl...fištróni.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:13 24.05.2018

  Kolt: a já píši něco o pořízení zastaralých letounů? ;) Ono i u těch moderních je prakticky nezbytné mít dvě letky letounů. Jinak každé uzemnění, či ztráta letounu, znamená velké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: a já píši něco o pořízení zastaralých letounů? ;) Ono i u těch moderních je prakticky nezbytné mít dvě letky letounů. Jinak každé uzemnění, či ztráta letounu, znamená velké zakolísání v bojové síle letectva.
  Co bude za šest se můžeme dohadovat. Byť bych byl nerad, aby AČR nakoupily Gripeny C/D nebo F-16V, tak to tak nejspíše dopadne a cestou F-35 nebo Gripenu NG se nevydáme. O Rafale nebo Typhoonech ani nemluvě.

  Nesher: vše je složitější. O tom jak by se zachovalo Švédsko můžeme polemizovat. Nejspíše by jim peníze nesmrděly, stejně jako jim nesmrděly německé marky. Ale kdo ví.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:56 24.05.2018

  V prvom rade treba myslieť na to, aby bolo lietadlo, ktoré budeme mať vo výzbroji, schopné riadiť drony a spolupracovať s nimi. Ďalšia vec je čo najväčšia kompatibilita so ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V prvom rade treba myslieť na to, aby bolo lietadlo, ktoré budeme mať vo výzbroji, schopné riadiť drony a spolupracovať s nimi. Ďalšia vec je čo najväčšia kompatibilita so spojencami. Obzvlášť preto, že sotva budeme mať niekedy skutočne početné letectvo a aj vycvičených pilotov budeme mať iba obmedzené množstvo. Lietadlo nespĺňajúce tieto požiadavky bude fakt použiteľné maximálne tak na hliadkovanie, air policing a prelety počas leteckých dní, bez ohľadu na to aký má/nemá radar, aké má/nemá implementované zbrane, aké má prevádzkové náklady ...

  Dronmi možno v prípade potreby "zahusťovať priestor" a podnikať výpady proti potencionálnemu protivníkovy. Kompatibilita s čo najväčším počtom spojencov zasa dáva priestor na rýchlu obmenu zostrelených strojov, lebo v prípade konfliktu nebudeme potrebovať dodávky súčiastok (do čo by boli asi tak montované), ale kompletných lietadiel. Čo by bol ľubovoľný počet súčiastok platný povedzme počas bitky o Britániu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:54 24.05.2018

  Já bych z Gripenu E/F nebyl moc nadšený. Koukal jsem se, co všechno se bude vyrábět v Brazílii a je toho kupa (viz obrázek níže). Zbytek je takový mezinárodní slepenec kolem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych z Gripenu E/F nebyl moc nadšený. Koukal jsem se, co všechno se bude vyrábět v Brazílii a je toho kupa (viz obrázek níže). Zbytek je takový mezinárodní slepenec kolem amerického motoru a švédského draku (?) Jak to vlastně mají švédi vymyšlené, budou brazilci ty díly dodávat i pro švédy, nebo si brazilské komponenty nahradí sami / externě ?

  https://i.pinimg.com/originals...

  Pokud jde o indický tendr, tak tam to klidně může vyhrát americká F-16V. Osobně mi ty obchodní souboje mezi Gripeny a F-16 přijdou docela zajímavé a nejspíš se budou oba stroje střetávat ještě dost dlouho. Gripen potenciál má, ale zatím se tak nějak neprodávají - krom úspěchu v Brazílii to tak nějak stojí a pronájmy (ČR a maďarsko) jsou akorát tak záplata.
  Přijde mi, že SAAB to nemá se svou budoucností zrovna záře - u vlastní vlády taky ještě nic podepsané, menší tendry se protahují a ty velké taky nejsou zrovna jisté. Klidně se může ještě všechno pokazit, nebo to dopadne dobře a Gripeny budou lítat ještě dlouho a s úspěchem. Zatím je moc otazníků
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:49 24.05.2018

  Skelet

  Nesher: to by byla celkem dobrá otázka co by udělal stát EU po napadení zbytku EU? Asi by měli Švédové dobrou schízu. Nicméně záleží z které strany by k tomu napadení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet

  Nesher: to by byla celkem dobrá otázka co by udělal stát EU po napadení zbytku EU? Asi by měli Švédové dobrou schízu. Nicméně záleží z které strany by k tomu napadení došlo. Jestli by přišlo z Východu, tak by byly Gripeny relativně rychle spotřebovány, takže problém s náhradními díly by byl vyřešen (stejně tak by byly rychle spotřebovány i F-16).
  Pokud by to přišlo z Jihu, tak by naše Gripeny strážily severní nebo východní hranici, takže by záleželo jak moc náhradních dílů do té krize zakoupíme ;)

  Ono je složitější, AČR předpokládá, že v případě operace na ochranu teritoria dle čl. 5 NATO mimo území ČR nasadí nejen jedno BÚU až na půl roku, ale i další prostředky, které budou BÚU podporovat, a to včetně Gripenů (naopak L 159 jsou dle platné doktríny určeny jen k použití při napadení ČR). A protože jsem přesvědčen, že Švédsko by se zachovalo (už kvůli tlaku veřejnosti) jako vždy, tj. neutrálně, tak by nasazení Gripenů v bojové operaci nebylo možné. Bez podpory švédského servisního teamu nejsme schopni zrealizovat ani air policing v Pobaltí. A znovu opakuji, netýká se to jen Gripenů a Švédska, prostě nákup zbraňových systémů od neutrálních případně nezúčastněných zemích (mezi námi může být risk i Izrael) je prostě rizikové. A než to někdo pochopí zle, nemám nic proti Gripenům, jen nastoluji otázku, kterou tady ve svatém boji ze levné a "evropské" (v některých případech motivované i usfobií) nikdo nechce vzít v potaz. Prostě si musíme položit otázku zda budujeme armádu pro skutečnou válku nebo jen pro operace typu Mali či Afghánistán. Protože pokud pro válku, musíme mít schopnost tu armádu použít, což znamená mimo jiné mít i servisní podporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:43 24.05.2018

  balm: jinými slovy, Gripen E/F bude mít integrované zbraně, co si provozovatelé zaplatí, jako každý jiný stroj.

  Saab nebude integrovat nic jen proto, že je šance na export.

  balm: jinými slovy, Gripen E/F bude mít integrované zbraně, co si provozovatelé zaplatí, jako každý jiný stroj.

  Saab nebude integrovat nic jen proto, že je šance na export.

 • petr.svetr
  09:26 24.05.2018

  Největší nevýhodu Gripenu vidím v neutralitě Švédska,to že je o něj takový zájem je dáno hlavně tím,že je bude vyrábět Brazílie a možná i Indie ,takže si ty náhradní díly, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Největší nevýhodu Gripenu vidím v neutralitě Švédska,to že je o něj takový zájem je dáno hlavně tím,že je bude vyrábět Brazílie a možná i Indie ,takže si ty náhradní díly, které od Švédska nedostanete objednáte u jiného státu který si je vyrábí na svém území.
  Stačilo prostě někde obchodně prorazit ledy.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:51 24.05.2018

  skelet, ano a ne. Máte v principu pravdu, že jedna letka je málo. Jenže dvě letky zastaralých strojů jsou vám na nic ve chvíli, kdy proti vám stojí technologicky vyspělý protivník. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, ano a ne. Máte v principu pravdu, že jedna letka je málo. Jenže dvě letky zastaralých strojů jsou vám na nic ve chvíli, kdy proti vám stojí technologicky vyspělý protivník. Na rovinu, 4 F-35 by s vysokou pravděpodobností smázly naše letectvo z oblohy, možná bychom si ani nevystřelili... (Luky se do mě samozřejmě pustí, neb mu šlapu po bábovičkách ;-) ). Čili je otázka, zda bude mít smysl na přelomu 20. a 30. let kupovat letadla, která sice splní svůj úkol v době míru a v asymetrických konfliktech, nicméně v případě války s vyspělým protivníkem půjdou pravděpodobně brzy k zemi. Koneckonců, on ten poměr nemusí být 12:24 (nevěřím, že by Gripen E/F stál polovinu na pořízení i provoz). Může být klidně 18:24, 12:18, 12:12...

  Kolem roku 2024, kdy budeme muset nutně rozhodnout o pokračování supersoniců (pronájem je do 27, plus dva roky opce) už podle mě budou známé jak náklady na provoz F-35 v podmínkách srovnatelnějších s AČR než je USAF, tak cena (a možná i náklady na provoz) Gripenů verse E/F. Čili máme čas sledovat situaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  08:43 24.05.2018

  Nestáli náhodou vaše 8x8 135 mil korún ks.

  Nestáli náhodou vaše 8x8 135 mil korún ks.

 • KOLT
  08:40 24.05.2018

  Jura99, tryskac – prosím, nerozviřujte tady zase debatu, jestli je na tom hůř ČR nebo SR, máme máslo na hlavě obidvaja...

  Jura99, tryskac – prosím, nerozviřujte tady zase debatu, jestli je na tom hůř ČR nebo SR, máme máslo na hlavě obidvaja...

 • Jura99
  08:14 24.05.2018

  tryskac: možná mi něco uniklo, ale žádné "priam neuveritelné" tempo modernizace OSSR neexistuje. Modernizace Svatav je více než sporná, BOV 8x8 za údajných 5mil/ks průšvihová, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: možná mi něco uniklo, ale žádné "priam neuveritelné" tempo modernizace OSSR neexistuje. Modernizace Svatav je více než sporná, BOV 8x8 za údajných 5mil/ks průšvihová, radary zrušené a zbytek není ve hvězdách o nic méně, než některé české nákupy. Chybí např. obměna základní pěchotní výzbroje (pušky, pistole, granáty, PT střely), což by přitom mělo jít zvládnout rychle. Spartany jsou objednané dlouho a jsou bez DASS, vrtulníky až na chybějící výzbroj ok. Abonentná smlouva na Mig29 stojí ročně údajně stejně jako pronájem Gripenů (50mil. €). Celé to dělá dojem, že účelem není bojeschopná armáda, ale něco úplně jiného. Jediné co snad bude v pořádku, je aktuální nákup Zuzany 2, u kterého ale kupodivu není známo co to bude zač (podvozek, dizajn, střelecký počítač...), když prototyp Z2 je už letitý (20let) a stavět teď totéž si nedovedu představit.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  07:20 24.05.2018

  @Starlight
  "Nevím, co bereš za matroš ........"

  Čti znovu a lépe. Až dokončíš čtení, uvědomíš si, že jsem o Jas 39 A - D nenapsal ani slovo, tak se mi nesnaž něco podsouvat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Starlight
  "Nevím, co bereš za matroš ........"

  Čti znovu a lépe. Až dokončíš čtení, uvědomíš si, že jsem o Jas 39 A - D nenapsal ani slovo, tak se mi nesnaž něco podsouvat. Potom se přesuneme k oficiální prezentaci Saab při představení Jas 39 Next Generation - NG (E/F), ve které představitelé Saab jednoznačně potvrdili podporu a kompatibilitu pro střely Python 4 a Python 5. Mimochodem i v článku vložený obrázek stojí za shlédnutí. Proč se k tomuto kroku Saab uchýlil, protože potencionální zákazníci už mají střely Python ve výzbroji a když chtějí prodat, musí se dívat i tímto směrem. Což ostatně píšu, ale protože jsi se neobtěžoval se čtením, nemá cenu ztrácet čas. Dojde-li na nákup 100ks Jas 39 Gripen NG Indií, bude mít více letadel, než Brazílie a Švédsko dohromady. Stálý zájem je, což ostatně na konci ledna 2018 potvrdil i velvyslanec Švédska Klas Molin v Indii.

  Odpálkování "braním matroše" prostě nevyšlo.  @flanker.jirka
  "Balm: JAR používá na gripenech Iris-T."

  Logicky, protože starší verze Gripen se příliš dobrou podporou zbraňových systému a začleňování do změn nechlubí. Nové verze Gripen NG mít ještě dlouho nebudou, pokud vůbec někdy budou nakupovat NG. Jestli si dobře pamatuji, tak JAR odstoupila, nebo neprodloužila kontrakt. Podepsán byl myslím jen dodatečný krátkodobý plán servisní podpory a chyběli (chybí) peníze. Něco se psalo i o uskladnění, pak to zase tahali ze skladů.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:15 24.05.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jara: rozhodně nepíšu to samé co ty. Na nákladech na provoz sakra záleží, protože jinak to dopadne jako v Rakousku nebo Německu, kde se každý škrt podepíše na údržbě flotily. čím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: rozhodně nepíšu to samé co ty. Na nákladech na provoz sakra záleží, protože jinak to dopadne jako v Rakousku nebo Německu, kde se každý škrt podepíše na údržbě flotily. čím nižší máš náklady, tím méně je pak budeš muset omezovat. Proč myslíš, že vznikla F-16, když měli Amíci F-15? Bo náklady ..
  Naše zahraničně politické ambice zcela odpovídají síle naší ekonomiky. Nic víc, nic méně.

  Clanek: jedna letka stíhaček je o ničem, i kdyby to byly F-22. Proč? Protože když si mechanik kýchne v kokpitu, tak než ten kýchanec umyje, tak se sníží bojová síla letectva leckdy až o 50%. Dvě letky bojových letounů jsou absolutní minimum (pro příklad nemusíme chodit daleko, protože naše Gripeny to tak tak stíhají).
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  00:18 24.05.2018

  toto je relativne odborny server, urcite s najvacsim dosahom medzi verejnostou ako v CR a aj SR a vedu sa tu nekonecne diskusie ci jedno delo striela 5x/min alebo 8x/min a pritom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  toto je relativne odborny server, urcite s najvacsim dosahom medzi verejnostou ako v CR a aj SR a vedu sa tu nekonecne diskusie ci jedno delo striela 5x/min alebo 8x/min a pritom to ani nie je najpodstatnejsie. Nikto tu nediskutuje ci Scanie, Volva maju lepsie motory ako Tatra, alebo ci Kamazy toho viacej prejde v tazkych podmienkach, ono je to nakoniec aj tak jedno. CR/SR si vzdy kupi Tatru, Slovensko si vzdy kupi Zuzanu, ked sa bude vyrabat AMV, neskor urcite pribudne NEMO, alebo jeho vylepseny variant. Taka reinkarnacia PRAM-S na podvozku AMV sa priam nuka a myslim ze skor ci neskor sa niecoho podobneho opat dockame. Samozrejme diskutovat mozme, nikoho to v podstate nic nestoji, ale na miestach kde sa rozhoduje sa urcite tymito diskusiami neriadia...
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  00:12 24.05.2018

  samozrejme, vzdy nastavaju uvahu o zahranicno-politickom smerovani danej krajiny. Slovensko si stanovilo svoju prioritu angazovania sa na zapadnom Balkane, kde ma tradicne dobre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  samozrejme, vzdy nastavaju uvahu o zahranicno-politickom smerovani danej krajiny. Slovensko si stanovilo svoju prioritu angazovania sa na zapadnom Balkane, kde ma tradicne dobre vztahy, ci uz ide o Srbsko, alebo aj dalsie krajiny (napr pomoc pri deleni Juhoslavie na Srbsko/Ciernu Horu). Potom ale nerozumiem celkom Ceskej zahranicnej politike, kde Zeman kope za Rusko a Cinu casto az neuveritelnym sposobom (vyjadrenia o novicoku, emisar Tvrdik a podobne) a na druhej strane ma dobre vztahy s neutralnymi krajinami, vid Svedsko a snazi sa, aspon pro forma angazovat aj v Pobalti a na Islande. Aj ked vyclenenie 5ks JAS 39 pre Island resp. Pobaltie je na hraniciach (ak nie za hranicami) sil v danej dobe. Mozno keby ste si stanovili ciele, co vlastne chcete, mozno by ste boli dalej, ale ja zatial pozorujem len nekonecne diskusie a kolecka vypisanych, ci zrusenych marketingovych prieskumov, tendrov a podobne. Tym nechcem zhadzovat vasu lahku pechotu, kde Pandur, RBS 70 a aj minomety na Tatra 815-7, sice nie su najoptimalnejsie, ale stale dobre riesenie. CASA je urcite dobre takticke lietadlo, L159 si svoju reputaciu vybudovalo v Iraku, vrtulniky su tiez na celkom slusnej urovni, ale to je asi tak vsetko, co je nech sa na mna Cesi nehnevaju, na 10milionovu krajinu s perfektne fungujucou ekonomikou (v sucasnosti) malo. Radary - odlozene na neurcito, BVP odlozene na dalsie neurcite obdobie, PVO - nula (na SK aspon ta stara S300), tanky - rovnako ako SR 0:0...
  SR zmeskalo vlak a teraz sa snazi za kazdu cenu dohnat tempom priam neuveritelnym, aj za cenu protezovania vybranych skupin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:54 23.05.2018

  @Jara
  Tocite se v bludnem kruhu "prosazovani sve politiky", to je ale hra velkych kluku do ktere CR, o SR ani nema cenu se bavit, nikdo nikdy nepusti. Pravem, nemaj v takove hre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Tocite se v bludnem kruhu "prosazovani sve politiky", to je ale hra velkych kluku do ktere CR, o SR ani nema cenu se bavit, nikdo nikdy nepusti. Pravem, nemaj v takove hre co delat, leda komparz. Mit na to ma mozna Polsko (a i to si vic mysli ze na to ma, nez ve skutecnosti, zatim, ma).
  To ale nemeni nic na tom ze i tech smutnych 12 kousku nadzvuku neplni svuj ucel a nema smysl budovat v rozumne (cti ne jen airpolicing) kvalite. Znate to, troska k trosce... jsme prece soucasti aliance. A v tomhle kontextu bych i uvazoval. CR vazne nepotrebuje 150 EF aby neco znamenala, CR neco znamena protoze je soucasti NATO. Staci aby plnila sve zavazky vuci NATO, mela armadu na urovni toho k cemu se zavazala (2% HDP) a ikdyz to vyda jen na jednu letku F-35 tak klidne do toho jit (samozrejme je ted v ACR milion jinych, prioritnejsich veci, ktere je potreba resit, ale berme to vyhledove). Bude to prispevek k alianci, kvalitativne na urovni NATO a zavedeny v NATO, tak jak by se na ekonomiku co preskocila Recko, Portugalsko a co se pomalu dotahuje na Spanelsko a Italii slusi a patri.

  Celkove se to tu zene z extremu do extremu. Bud nakoupit vseho kvantum (a uzbrojit se), anebo vlastne gripen s cvicnou munici je vlastne hyper-cool-chytre reseni, protoze levny provoz. Nechapu to. Hezka stredni cesta (2 letky lowcostu, nebo jedna letka spickovych stroju) nemuze delat CR problem, svou sluzbu zastane (i v pripade konfliktu s Ruskem).

  "stredni cesta" je i onen zvazovany nakup F-16V na Slovensko. Lepsi nez gripen C/D a zaroven tak max na co Slovensko, snad, dosahne. U CR by to meli byt letky dve (sam preferuju aliancni reseni, coz gripen neni, ale to sem po Xte tahat nebudu), klidne budovane postupne, a ACR bude na svem taky. Primerene, vyvazene.

  @flanker.jirka
  V nejake nedavne debate podobny dotaz zaznel a shania prisel s odpovedi (a linkem), ze by to melo byt vicemene hned (horizont 3-5 let) jestli si dobre pamatuju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:27 23.05.2018

  Jen chci říci že ČR ani SR nemá nějaké výrazné zahraničně politické/ekonomické ambice ( možná jednou ano ale teď tomu tak není ) proto ani jedna ze zemi vlastně nemá letectvo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen chci říci že ČR ani SR nemá nějaké výrazné zahraničně politické/ekonomické ambice ( možná jednou ano ale teď tomu tak není ) proto ani jedna ze zemi vlastně nemá letectvo protože tyhle ambice, které teď nejsou nemusí hlídat/ prosazovat máme jen pár stíhačů PVO které žádnou opravdovou sílu nepředstavují ..... a v tomhle prosazování vlivu ( do čeho patří i odstrašení případných útočníků ) oba spoléháme na NATO ( mě se to třeba moc nezamlouvá ale je to tak ) oplátkou plníme nějáké ty závazky, ale pokud vím není to nic velkého .....
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:25 23.05.2018

  Dokážete někdo odhadnout čas na to, když si například zitra objednáme F 35, kdy se na nás dostane řada ve výrobě a kdy z toho bude byť jen 12 letadel v operační způsobilosti?

  Dokážete někdo odhadnout čas na to, když si například zitra objednáme F 35, kdy se na nás dostane řada ve výrobě a kdy z toho bude byť jen 12 letadel v operační způsobilosti?

 • Jara
  22:13 23.05.2018

  PavolIR
  Tobruk to bych do tohohle netahal......

  A naše nebo vaše kontingenty v Afgoši nebo jinde nejsou zrovna významné v rámci NATO a těžko to srovnávat s provedením ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Tobruk to bych do tohohle netahal......

  A naše nebo vaše kontingenty v Afgoši nebo jinde nejsou zrovna významné v rámci NATO a těžko to srovnávat s provedením bombardování Sýrie to asi uznáte
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:05 23.05.2018

  Jara:
  Politický alebo ekonomický cieľ? Asi taký ako účasť na obrane Tobruku, alebo neskôr misia v Afganistane.

  Jara:
  Politický alebo ekonomický cieľ? Asi taký ako účasť na obrane Tobruku, alebo neskôr misia v Afganistane.

 • Jara
  21:54 23.05.2018

  Dostatečná palebna síla znamená mít například možnost zasáhnout útočníka na citlivých místech hluboko v jeho týlu .....

  Dostatečná palebna síla znamená mít například možnost zasáhnout útočníka na citlivých místech hluboko v jeho týlu .....

 • Jara
  21:51 23.05.2018

  Skelet
  Jinak jste defacto napsal to samé co já .... akorát já tvrdím že ve velkém a silném letectvu je toho spousta k financování a tak náklady na údržbu tak nevyčnívají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  Jinak jste defacto napsal to samé co já .... akorát já tvrdím že ve velkém a silném letectvu je toho spousta k financování a tak náklady na údržbu tak nevyčnívají ...

  Jinak naše gripeny útočit v Sýrii ??? A jaký by to měl mít politicky nebo ekonomicky cíl?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:47 23.05.2018

  A to 12 gripenu asi nebude co ?

  A to 12 gripenu asi nebude co ?

 • skelet
  21:45 23.05.2018

  a poslední věc: Cesta ČR je cestou otrávené Kraba. Nejde o to nepřítele zastrašit, ale jde o to mít dostatečně velkou palebnou sílu, aby mu případný útok nestál za to.

  a poslední věc: Cesta ČR je cestou otrávené Kraba. Nejde o to nepřítele zastrašit, ale jde o to mít dostatečně velkou palebnou sílu, aby mu případný útok nestál za to.

 • skelet
  21:43 23.05.2018

  Jara: ty by ses měl živit jako lobbysta. Málem jsem se začal stydět, že jsem něco takového napsal :D
  Pravdou je, že nemáš pravdu. Každý stát řeší náklady na provoz, protože nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: ty by ses měl živit jako lobbysta. Málem jsem se začal stydět, že jsem něco takového napsal :D
  Pravdou je, že nemáš pravdu. Každý stát řeší náklady na provoz, protože nikdo nemá neomezený rozpočet. Náš stát vytváří relativně malé HDP, z které ho vyčleňuje na své ozbrojené opět relatně malý díl svého HDP. Tedy musí své prostředky vynakládat maximálně efektivně. Suma sumárum dokud se nestaneme Hong Kongem nebo Singapurem, tak si F-15 nebudeme moc dovolit, i když si ji budeme moci dovolit koupit. A tak nám plně dostačuje Gripen, který má solidní výkony i palebnou sílu. A navzdory propagandě to není žádný outsider.
  F-16C/D a Gripen C/D jsou na stjené brdo, stejně tak jako jsou na jedno brdo F-16V a Gripen E/F. Oba dva bude převyšovat F-35, ale zde je to otázkou nákladů na provoz. Budeme mít rozpočet dostatečně velký na to, abychom je utáhly?

  Jinak si klidně dokážu představit, že naše Gripeny jednou poletí na cíle a odpálí své AGM-154 nebo Taurusy. Teda pokud je nědko nakoupí ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:37 23.05.2018

  Tryskáč
  V počtu 12 nebo 14 kusů stejne kupujete stihač PVO tedy obraný a musíte spoléhat na NATO stejně jako my, ať jsou Rusové na Ukrajině nebo ne.... nebo si myslíte že je těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tryskáč
  V počtu 12 nebo 14 kusů stejne kupujete stihač PVO tedy obraný a musíte spoléhat na NATO stejně jako my, ať jsou Rusové na Ukrajině nebo ne.... nebo si myslíte že je těch našich 12 gripenu a vašich nypotetických 14 Viperu odstraší?? To snad ne jestli chceme nebo chcete mít odstrašující letectvo měly by ČR plus SR mít aspoň 150 stíhačů Rafale nebo Typhoon ( příklady ) plus systémy elektronického boje AWACS a schopnosti bombardovat třeba i krizujicimi střelami. Jinak těžko nikoho vystrašíte a ty vaše Zuzany a modulary to musí být Rusové opravdu předposraní strachy to jo:))
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:24 23.05.2018

  to Jara: to sice nie, nikto z SR nepoleti lietadlom do Syrie, Lybie ani inam mimo kontinent (to by mohli L159, ak by vedeli tankovat za letu a boli by dost rychle aby dobehli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jara: to sice nie, nikto z SR nepoleti lietadlom do Syrie, Lybie ani inam mimo kontinent (to by mohli L159, ak by vedeli tankovat za letu a boli by dost rychle aby dobehli KC135), ale predstavte si situaciu: Rusko sa vojensky ci politicky presadi na Ukrajine a zacnu najprv drobne sarvatky UK SU27, ci MIG29... Vtedy sa tie F16 mozu hodit a ani tie Zuzany2, ci Modulary by neboli na zahodenie. Len tak pre istotu, pre vedomie palebnej sily, ktora by bola k dispozicii. Lebo DANA toho dnes uz moc nezmoze...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:15 23.05.2018

  Slovákům budou schopnosti Viperu taky k hovnu stejně max ponese dva sidewindery, nebo si někdo umí představit že má například Slovensko zájmy v Sýrii a proto se zúčastňují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovákům budou schopnosti Viperu taky k hovnu stejně max ponese dva sidewindery, nebo si někdo umí představit že má například Slovensko zájmy v Sýrii a proto se zúčastňují spojeneckého bombardování střelami jasm?? No a v takové situaci je i ČR .... tedy jestli chceme mít vliv v rámci EU, NATO budujme silné letectva jinak nám stačí stihač pro potřeby PVO tedy obrany a to Gripen C určitě zvládne a nakonec po upgradu už umí i ty pozemní cíle ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:07 23.05.2018

  Skelet
  Ne není představte si,třeba letectva Francie, USA, prostě potřebují výkonné stroje drahé na provoz, protože tato letectva pomáhají prosazovat jejich zájmy ....,, chceme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  Ne není představte si,třeba letectva Francie, USA, prostě potřebují výkonné stroje drahé na provoz, protože tato letectva pomáhají prosazovat jejich zájmy ....,, chceme budovat silné letectvo? Chce ČR prosazovat nějakou svojí zahraniční politiku? Jestli ne, pak nám stačí lehčí stroje které bývají samozřejmě levnější na provoz.
  Na co by nám bylo F 35?aby neslo dva sidewindry a nahánělo zatoulané dopraváky?? Jestli chce ČR nějak zvednout ve světě svůj vojensko politický vliv proč ne, ale to by znamenalo do obrany nasypat ohromné investice ve kterých by se pár drobných za dražší servis lehce ztratilo......
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:52 23.05.2018

  cena za provoz není podstatná :D

  Nesher: to by byla celkem dobrá otázka co by udělal stát EU po napadení zbytku EU? Asi by měli Švédové dobrou schízu. Nicméně záleží z které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cena za provoz není podstatná :D

  Nesher: to by byla celkem dobrá otázka co by udělal stát EU po napadení zbytku EU? Asi by měli Švédové dobrou schízu. Nicméně záleží z které strany by k tomu napadení došlo. Jestli by přišlo z Východu, tak by byly Gripeny relativně rychle spotřebovány, takže problém s náhradními díly by byl vyřešen (stejně tak by byly rychle spotřebovány i F-16).
  POkud by to přišlo z Jihu, tak by naše Gripeny strážily severní nebo východní hranici, takže by záleželo jak moc náhradních dílů do té krize zakoupíme ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:15 23.05.2018

  Tak cena za provoz podle mého není až tak podstatná.... podstatné je říci si jaké budou ambice našich vzdušných sil v příštích řekneme cca 30ti letech, chceme vybudovat větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak cena za provoz podle mého není až tak podstatná.... podstatné je říci si jaké budou ambice našich vzdušných sil v příštích řekneme cca 30ti letech, chceme vybudovat větší vzdušné síly které budou výraznější posilou NATO? To by však asi znamenalo více stíhačů než 12 nebo 24 dále by to chtělo vybudovat i schopnosti vzdušného průzkumu/ velení dále schopnost přesného bombardování pumami i střelami s plochou drahou letu a schopnost el. Boje a úderu na PVO .... ano to by jsme museli hodně investovat a v takových investicích by se mírně vyšší náklady na provoz ztratily.
  Pokud chceme jen hlídat vzdušný prostor ČR, je Gripen asi dobrá volba....k čemu F35 nebo těžký přepadový/stíhací Rafale například ??
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:13 23.05.2018

  Vážně. nerad ruším vaši debatu jestli Losna nebo Mažňák, ale napadlo někoho z vás se zamyslet co by se stalo pokud by vypukl nějaký větší konflikt? Myslím, že se asi shodneme, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážně. nerad ruším vaši debatu jestli Losna nebo Mažňák, ale napadlo někoho z vás se zamyslet co by se stalo pokud by vypukl nějaký větší konflikt? Myslím, že se asi shodneme, že na tom, že by se Švédsko uzavřela do své tradiční neutrální ulity, odvolalo servisní team z Čáslavy a smlouva nesmlouva nedodalo ani šroubek natož náhradní díly není úplně malá. Pak bychom si mohli ty jinak naprosto vyhovující Gripeny leda tak vystavit a není to problém jenom letadel, stejný problém by nastal i u Arthurů, RBS 70, nebo CV 90 (pokud by vyhrál tendr) a není to problém jen švédských systémů, ale všeho co kupujeme z neutrálních zemích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dundee
  18:38 23.05.2018

  Luky:

  "jo a F-35 je tak supr dupr ýbr stíhač, že se uvažuje o hybridu s drakem F-22"

  Tohle spíš vypadá na modernizaci F-22 než novou konstrukci.

  Luky:

  "jo a F-35 je tak supr dupr ýbr stíhač, že se uvažuje o hybridu s drakem F-22"

  Tohle spíš vypadá na modernizaci F-22 než novou konstrukci.

 • skelet
  17:39 23.05.2018

  Zbytečné třenice.. podstatné budou skutečné náklady na provoz. Ty jsou u "C/D" nízké, jaké budou u "E/F" se ukáže. Stejně tak se ukáže jaké budou náklady na provoz u F-35, které se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbytečné třenice.. podstatné budou skutečné náklady na provoz. Ty jsou u "C/D" nízké, jaké budou u "E/F" se ukáže. Stejně tak se ukáže jaké budou náklady na provoz u F-35, které se teď pohybují od "za babku" po "děsivé".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:42 23.05.2018

  pet.rok: "vybudovanie linky mozu byt zlomkom komplet novej linky na F-35."

  A kde že ta nová linka má stát?

  pet.rok: "vybudovanie linky mozu byt zlomkom komplet novej linky na F-35."

  A kde že ta nová linka má stát?

 • pet.rok
  13:46 23.05.2018

  Clanek:
  nemyslim si ze varim z vody ked tvrdim ze Gripen E/F bude stat menej ako F-35. Jednoducho ak bude stat viac tak ho nikto nekupi (mozno okrem statov kde US nevyvazaju alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  nemyslim si ze varim z vody ked tvrdim ze Gripen E/F bude stat menej ako F-35. Jednoducho ak bude stat viac tak ho nikto nekupi (mozno okrem statov kde US nevyvazaju alebo naopak z US nechcu doviezt). Preto ak bude chciet Saab predavat musi cenu nastavit na konkurencieschopnu hladinu. Ak nebude chciet predavat tak sa nema cenu bavit o Gripene E/F ako moznej alternative ci uz pre CZ alebo SK.

  realny prinos masovosti produkcie nevznika ked sa vyraba 100ks oproti 10ks navyse Gripen E/F bude vychadzat z C/D cize naklady na vybudovanie linky mozu byt zlomkom komplet novej linky na F-35.
  jednoducho Saab ma kde setrit aby mohol ponuknut konkurencieschopnu cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:58 23.05.2018

  @pet.rok
  "v korupcnom prostredi s deformovanymi cenami upravenymi pomocou roznych "poziadaviek" je to samozrejme vsetko mozne, ale to zas nema zmysel rozoberat."

  Proc do toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @pet.rok
  "v korupcnom prostredi s deformovanymi cenami upravenymi pomocou roznych "poziadaviek" je to samozrejme vsetko mozne, ale to zas nema zmysel rozoberat."

  Proc do toho tahat korupci? To je o masovosti produkce. Svedove planuji vytezit svou linku s dodavkami gripenu E/F, ktere ted maji podepsane (cca 25 brazilie + 60 svedsko), na pristich 10 let. To znaci tempo produkce kolem 10 kusu za rok (znovu, netocme se kolem te desitky, jde o rad). F-35 se bude delat o rad (a nejake drobne navrch) vic. Uspory z rozsahu jsou to co casto (ne vzdy!) umoznuji vyrabet vstupama drazsi stroj levneji nez vstupama levnejsi konkurenci.

  @pet.rok
  "podstatne je ze realne a zrovnatelne obstaranie F-35 nebude nikdy lacnejsie (mimo US) nez Gripen. LM nebude dumpovat cenu za kazdu cenu lebo by isiel sam proti sebe a Saab zase nebude moct navysovat cenu Gripenu nad urcitu uroven lebo by sa stal nepredajnym.
  takze predpokladam, ze sa cena obstarania+prevadzky ustali niekde na pomere 100 : 75 co zhruba zodpoveda aj sucastnej ponuke F-35 vs. F-16 block 70"

  No a tady prave jen varite z vody. F-35 se uz dela, cena ji klesa (treba ne tolik jak by americani a spojenci chteli, ale klesa), problem je a bude zazemi (okamzity naklad) a cena letove hodiny (budouci naklad). Gripen E/F je ale v tomhle jedna velka neznama a teprve se ukaze nakolik prijde. Nicnerikajici cena, ktera vyjde z Brazilske zakazky je 150mil USD/kus, ale to je i s knowhow a fabrikou navic a nevime kolik zbrani, ale taky vetsi pocet kusu a posledni kusy delane u sebe. Bude cena jedne letky se zazemim, tedy takova typicka objednavka treba pro Slovensko, stat min nebo vic nez tech 150mil/kus? Duvody by se nasli pro oboje, jak to vazne bude ukaze az cas. => "realne a zrovnatelne obstaranie F-35 nebude nikdy lacnejsie (mimo US) nez Gripen" je jen vykrik do tmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:40 23.05.2018

  Luky: "které byly na E představeny poprvé"

  Tady si zase někdo plete výrobu(drak) a montáž(vybavení)?

  Luky: "které byly na E představeny poprvé"

  Tady si zase někdo plete výrobu(drak) a montáž(vybavení)?

 • pet.rok
  12:38 23.05.2018

  Shania: "FMS neumoznuje prodavat zbraně za nizsi ceny nez za ktere je dostava US."

  Zdravim, nemyslel si nahodou vyssie ceny, lebo o nizsich nepadla ani zmienka?

  Shania: "FMS neumoznuje prodavat zbraně za nizsi ceny nez za ktere je dostava US."

  Zdravim, nemyslel si nahodou vyssie ceny, lebo o nizsich nepadla ani zmienka?

 • Luky
  12:23 23.05.2018

  ...jo, že vyprodávají ty cizí, nové technologie, které byly na E představeny poprvé a pak a tak.

  Další diskuze nebude, protože vysloveně hloupé lidi budu ignorovat.
  Přečíst si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...jo, že vyprodávají ty cizí, nové technologie, které byly na E představeny poprvé a pak a tak.

  Další diskuze nebude, protože vysloveně hloupé lidi budu ignorovat.
  Přečíst si zpětně tvoje příspěvky je zážitek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:15 23.05.2018

  Luky: Aha, to pak vysvětluje proč reaguješ tahle.

  Psal sem o tom, že Švédové vyprodávají staré technologie. Což si ty sám potvrdil svým upozorněním na "Flygsystem 2020".

  "že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Aha, to pak vysvětluje proč reaguješ tahle.

  Psal sem o tom, že Švédové vyprodávají staré technologie. Což si ty sám potvrdil svým upozorněním na "Flygsystem 2020".

  "že ti přišel Gripen-EF málo radikální, tedy špatně"

  Ve skutečnosti je radikálnější než ostatní. Přece jen kdy naposledy někdo zavedl nové letadlo bez zbraňové šachty?

  A příště rekapituluj prosím co sem napsal, ne co si myslíš že se psalo. Dost to usnadní diskuzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:08 23.05.2018

  pet.rok: FMS neumoznuje prodavat zbraně za nizsi ceny nez za ktere je dostava US.

  pet.rok: FMS neumoznuje prodavat zbraně za nizsi ceny nez za ktere je dostava US.

 • pet.rok
  11:53 23.05.2018

  Clanek:
  "Podstatou zdeleni bylo co nakoupit kdyz Gripen E/F bude na porizeni vychazet draz, nebo dokonce vyrazne draz, nez F-35?"

  v korupcnom prostredi s deformovanymi cenami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  "Podstatou zdeleni bylo co nakoupit kdyz Gripen E/F bude na porizeni vychazet draz, nebo dokonce vyrazne draz, nez F-35?"

  v korupcnom prostredi s deformovanymi cenami upravenymi pomocou roznych "poziadaviek" je to samozrejme vsetko mozne, ale to zas nema zmysel rozoberat.

  podstatne je ze realne a zrovnatelne obstaranie F-35 nebude nikdy lacnejsie (mimo US) nez Gripen. LM nebude dumpovat cenu za kazdu cenu lebo by isiel sam proti sebe a Saab zase nebude moct navysovat cenu Gripenu nad urcitu uroven lebo by sa stal nepredajnym.
  takze predpokladam, ze sa cena obstarania+prevadzky ustali niekde na pomere 100 : 75 co zhruba zodpoveda aj sucastnej ponuke F-35 vs. F-16 block 70
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:52 23.05.2018

  ...a pak ještě o tom, že ti přišel Gripen-EF málo radikální, tedy špatně - a tím jsme se dostali k obecnějšímu tématu "upgrady osvědčeného".
  Ale to je naposledy co rekapituluju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a pak ještě o tom, že ti přišel Gripen-EF málo radikální, tedy špatně - a tím jsme se dostali k obecnějšímu tématu "upgrady osvědčeného".
  Ale to je naposledy co rekapituluju (teď reklamy!).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:45 23.05.2018

  bavili jsme se o cenách (když pominu to druhé "téma", že drak je nejblbější)

  bavili jsme se o cenách (když pominu to druhé "téma", že drak je nejblbější)

 • danny
  11:45 23.05.2018

  Shania: "F-35 první stroj, který přináší fundamentální změny v tom jak nejen letectva budou operovat, ale kompletně celé ozbrojené složky... " Tak to je přesně důvod, proč si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: "F-35 první stroj, který přináší fundamentální změny v tom jak nejen letectva budou operovat, ale kompletně celé ozbrojené složky... " Tak to je přesně důvod, proč si myslím, že jsou úvahy o nákupu F-35 v našich podmínkách čirý nesmysl. Máme problém udržet v bojeschopném stavu deset tanků, nahradit V3S a BVP, možnosti PVO jsou více než limitované, o dělostřelectvu ani nemluvím.

  Pořídit si stroj, jehož hlavní benefity nebudeme schopni využít (byť je budeme muset zaplatit) a pak nemít ani prostředky na jeho provozování ani v režimech, které dnes zvládáme a jsou vítaným příspěvkem v rámci NATO, nepovažuji za rozumné.

  Předpokládám, že ambicí našeho letectva nikdy nebude provádění úderů na území protivníka chráněné pokročilou PVO. Aktuálně nevidím žádný systém, se kterým by se výhledově počítalo, který by uměl aspoň částečně využít potenciálu, který F-35 nabízí.
  To není kritika F-35. Je to skvělý stroj, a za pár let bude ještě lepší. Snažím se jen racionálně zvážit naše možnosti. Taky si nepořídím Bugatti Chiron, i kdyby se prodávalo za cenu oktávky. Jsem socka, takže i když bych dal dohromady peníze na benzín, budu mít problém vyměnit gumy a olej. Nejsem tak dobrý řidič, abych zkrotil 1 103 kW a 1 600 Nm. No a navíc v okruhu 150 km kolem baráku nemám silnici, po které by se s tím dalo jezdit a neurazit difuzor...

  Další drobný problém při pořízení pokročilých systémů americké výroby vidím v míře autonomie jejich nasazení. Aby to nebylo tak, že před každým vzletem budeme muset posílat do Pentagonu okolkovanou žádost o razítko stvrzující, že cíl mise je v souladu se strategickými záměry armády USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:44 23.05.2018

  Luky: Proč se vůbec bavíme o projektech, když verze F-35f3 je hotová?

  A vývoj neskončil, ale pokračuje. Tedy v době našeho nákupu budou existovat pokročilejší verze.

  Luky: Proč se vůbec bavíme o projektech, když verze F-35f3 je hotová?

  A vývoj neskončil, ale pokračuje. Tedy v době našeho nákupu budou existovat pokročilejší verze.

 • Luky
  11:29 23.05.2018

  Který americký zbrojní projekt v posledních dekádách překvapil cenou k lepšímu?
  Napadá mě jen Lakota.

  Který americký zbrojní projekt v posledních dekádách překvapil cenou k lepšímu?
  Napadá mě jen Lakota.

 • Jirosi
  11:25 23.05.2018

  Luky: "Není důvod si myslet,"

  = Vůbec netuším - a význam věty se nezmění

  "Možná ti to uniklo, ale Amíkům se projekty čím dál častěji prodražují, sekají a odvracejí se od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: "Není důvod si myslet,"

  = Vůbec netuším - a význam věty se nezmění

  "Možná ti to uniklo, ale Amíkům se projekty čím dál častěji prodražují, sekají a odvracejí se od nich"

  A já si do teď myslel, že blok 3F je splnění základního cíle F35.
  To ostatní na víc, je asi jako rozdíly A/B, C/D, atd. u gripenu. Tedy další vývoj, projektu od kterého se USA "odvrací". Nebo jaký smysl mělo uvádět projekty, které se nepovedly. Když se bavíme o pořízení letadel z projektu, který funguje?
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:20 23.05.2018

  Jenomže pak sedíte na GŠ a ostatní říkají "my máme optikou "generací letadel" výzbroj generace 2 v lepším případě 3 (PVO, BVP atd.). A vy tu chcete letadlo 5 generace, protože 4+ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenomže pak sedíte na GŠ a ostatní říkají "my máme optikou "generací letadel" výzbroj generace 2 v lepším případě 3 (PVO, BVP atd.). A vy tu chcete letadlo 5 generace, protože 4+ je vám málo..."

  Úkolem našich nadzvuků není vybojovat vzdušnou nadvládu při útoku na Rusko.
  Někde jsem viděl, že oproti stavu kdy šli piloti po škole na L159 a až pak mohli na Gripen, se řeší cesta ze školy rovnou na gripen. Aby se vůbec dokázalo splnit nějaké racionální výcvikové/bojové využítí lidských kapacit.
  Potřebujeme primárně jak letadla tak vrtulníky na udržení schopností (skutečných - ne lítání letištních okruhů) posádek, plnění úkolů a současně držet technologicky krok.
  Ani dokoupení C/D v poslení verzi sw, BY V PŘÍPADĚ DOBRÉ CENY nijak neposunulo letectvo dolů.
  Pak bych bych v 30 letech zvažoval nahradit ALCY postupně F 35 .
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:16 23.05.2018

  @pet.rok
  Pouziti slov "treba" a "a ted jen hrube nastrelim" mohlo a melo naznacit, ze nejde o cisla samotna, ktere samozrejme jen tak hadam, ale o pomer. Podstatou zdeleni bylo co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @pet.rok
  Pouziti slov "treba" a "a ted jen hrube nastrelim" mohlo a melo naznacit, ze nejde o cisla samotna, ktere samozrejme jen tak hadam, ale o pomer. Podstatou zdeleni bylo co nakoupit kdyz Gripen E/F bude na porizeni vychazet draz, nebo dokonce vyrazne draz, nez F-35? Furt radeji vzit Gripen? A ze to u letadel, kterych se bude vyrabet 100ks rocne vs. 10ks rocne tak klidne muze dopadnout.
  Jestli to bude 80 vs 120, 100 vs 120, 150 vs 200 mil E nebo nevim jaka kombinace ted nikdo z nas nevi, ale predevsim je to zcela jedno. Bavim se o variante, ktera s nejakou pravdepodobnosti muze nastat, ne o jejim ciselnem vyjadreni.
  PS: A taky bavenim se o jedne variante nerikam ze jiste nastane, nebo ze je pravdepodobnejsi, nebo ze ten pomer nemuze vyjit nakonec presne naopak...
  ...nez se zase nekdo chytne i tohoto.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:07 23.05.2018

  taky se může stát, že tou dobou bude Evropa po státech s F-35 požadovat speciální firewall ....(nadsázka, ale kdo ví?)

  taky se může stát, že tou dobou bude Evropa po státech s F-35 požadovat speciální firewall ....(nadsázka, ale kdo ví?)

 • Shania
  10:58 23.05.2018

  jako velky problem vidim to, ze pokud nekdo v 2027 bude nakupovat jen další stíhačku, tak by měl byt okamžitě vyhozen...

  Lidi co o tom rozhodují by se měli zamyslet, proč je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jako velky problem vidim to, ze pokud nekdo v 2027 bude nakupovat jen další stíhačku, tak by měl byt okamžitě vyhozen...

  Lidi co o tom rozhodují by se měli zamyslet, proč je F-35 první stroj, který přináší fundamentální změny v tom jak nejen letectva budou operovat, ale kompletně celé ozbrojené slozky...

  Proč tohle neodstartoval žádný jiný pokročilý stroj, ani F-22, EF, Rafale...
  Stále jsou ty stroje provozovny velmi podobně jako jejich předchůdci...

  Pevně doufám, že máme někoho na správném místě, kdo tohle alespoň sleduje.... a i kdyby jsme neměli 5gen letectvo, tak ať je tu aspoň snaha ho s nim integrovat, pref. celou armádu.

  ---
  Nedávno jsem čet, že požadovaná hodnota je 3-4 letové hodiny na hodinu údržby u F-35...

  A co se týká výcviku, je sice super, že naši piloti lítají a cvičí, ale jaké scénaře jsou vůbec schopni natrénovat i v těch větších cvičení...

  Ani na Red Flagu komplexita cvičení (zatím) nedosahuje toho co bude třeba cvičit a simulatory a nebo virtualni konstrukty budou jediná cesta vpřed.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:51 23.05.2018

  Jirosi, ty tady píšeš, že drak je na něm to nejhorší. Navíc si pamatuju tvoje postoje z minulých diskuzí, ale znovu to procházet nebudu.

  Jedna věc jsou tvrdá data a druhá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, ty tady píšeš, že drak je na něm to nejhorší. Navíc si pamatuju tvoje postoje z minulých diskuzí, ale znovu to procházet nebudu.

  Jedna věc jsou tvrdá data a druhá trendy.
  Švédové projekty dotahují a mají je v relaci ke svým možnostem (ekonomickým, lidským). Není důvod si myslet, že nový Gripen je v tomto bůhví jaké riziko (cena, provoz). Další věc je, kolik by třeba stál Gripen z Brazílie.
  Možná ti to uniklo, ale Amíkům se projekty čím dál častěji prodražují, sekají a odvracejí se od nich. Několikrát jsme mohli slyšet, že by mohli více nakupovat v zahraničí, případně jít cestou efektivních upgradů ověřené techniky.
  Já se neposmívám (třeba daň za to být na špici, možná hnitý penězovody), ale tento trend ti moc nenabíjí na přesvědčení, že "Gripen EF je od základu blbě".
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  10:45 23.05.2018

  Clanek:
  "A sel byste do toho ikdyby v tom case F-35 stala treba 80mil E a Gripen E/F 120mil E?"

  uz zase sa tu operuje s cenou 80mil za F-35. "hole" lietadlo za tuto cenu budu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  "A sel byste do toho ikdyby v tom case F-35 stala treba 80mil E a Gripen E/F 120mil E?"

  uz zase sa tu operuje s cenou 80mil za F-35. "hole" lietadlo za tuto cenu budu mozno nakupovat US, ktore zatiahli prevaznu vacsinu vyvojovych nakladov a odoberaju tisice kusov.
  partneri budu nakupovat za vyssie ceny a ostatni este za vyssie. nehovoriac o nakladoch za zazemie bez ktoreho sa neda nakupovat.
  staci si pozriet napr. rozpocet Danska na nakup F-35.
  Cena 80mil/ks mimo US je mytus s ktorym by bolo dobre v ramci objektivity uz konecne skoncovat!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:40 23.05.2018

  Luky: "U F-16 ti starý drak nevadi"

  Doufám, že k tomu dokážeš najít citaci. Protože tohle zase vaříš z vody ty, aby si mohl vytvořit odstavec, co má hlavu a patu.

  "Flygsystem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: "U F-16 ti starý drak nevadi"

  Doufám, že k tomu dokážeš najít citaci. Protože tohle zase vaříš z vody ty, aby si mohl vytvořit odstavec, co má hlavu a patu.

  "Flygsystem 2020" - Tedy potvrzeních mých slov. Po roce 2020(+-) budou naše výrobky k ničemu. Třeba už v roce 2027(9), budou tyhle Gripeny k dispozici a pak se bavíme o úplně jiném letadle, než je v článku. Nebo budou u "ledu". Protože rozprodejem staré technologie se nepodařilo získat dost peněz.
  Teď se ale bavíme o C/D / E/F.

  "Kolik bude stát F-35 je ve hvězdách"
  Zato u Gripenu (E/F, 2020) máme tvrdá data!
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:37 23.05.2018

  jo a F-35 je tak supr dupr ýbr stíhač, že se uvažuje o hybridu s drakem F-22

  jo a F-35 je tak supr dupr ýbr stíhač, že se uvažuje o hybridu s drakem F-22

 • Luky
  10:19 23.05.2018

  Jirosi ty o tom letadle evidentně nevíš VŮBEC NIC, jen vaříš z vody, kalíš ji a pak vytváříš chaos. Příšerný. K tomu to Koltovo diplomatický navazování na každou pitomost co tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi ty o tom letadle evidentně nevíš VŮBEC NIC, jen vaříš z vody, kalíš ji a pak vytváříš chaos. Příšerný. K tomu to Koltovo diplomatický navazování na každou pitomost co tu zazní....

  Tak si někde alespoň přečti dva články, než začneš psát.
  U F-16 ti starý drak nevadí a mnohem novější drak Gripenu (natož Gripenu EF) je pro tebe automaticky blbě. Že Amíci vyvíjejí po dekády novou verzi CH-53 - vzlet 1964! a přezbrojí na ni do 2030 (když to pošlape) je samozřejmě super, Venomy jsou best, ale Gripen je prostě jenom od Švédů, takže z garáže,vlastně z Ikei (jako Visby, Gotland a všechny ty další projekty, u kterých peníze nekončí v kapsách oligarchů jako v USA...)

  zkus si vyhledat - Flygsystem 2020 a uvidíš, že o něčem se uvažuje...oni ale vědí, proč ještě neopustili stávající, jsou chytřejší než ty, věř mi

  Kolik bude stát F-35 je ve hvězdách, kolik bude stát provoz v reálu po deseti letech taky. Může to být vychytanější a levnější, ale taky to může být poruchovější a dražší. Takže jenom "wishfull odhady" na základě PR článků.
  Nový Gripen jde s filozofií staršího, není důvod aby tento trend obracel, jak se neustále někteří snaží sugerovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.benus
  09:37 23.05.2018

  Da da dohladat cenovy rozdiel medzi modelmi C a E? Uz ked sa o tomto lietade (teda C/D) tolko hovori pre OSSR?

  Da da dohladat cenovy rozdiel medzi modelmi C a E? Uz ked sa o tomto lietade (teda C/D) tolko hovori pre OSSR?

 • tomas.benus
  09:37 23.05.2018

  Da da dohladat cenovy rozdiel medzi modelmi C a E? Uz ked sa o tomto lietade (teda C/D) tolko hovori pre OSSR?

  Da da dohladat cenovy rozdiel medzi modelmi C a E? Uz ked sa o tomto lietade (teda C/D) tolko hovori pre OSSR?

 • Jirosi
  09:32 23.05.2018

  Charlie: "Navíc ve Švédy máme skvělou spolupráci při údržbě, spoustu toho děláme sami."

  A já si celou dobu myslel, že za údržbu se předplácí Švédům(tzv. operativní leasing). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: "Navíc ve Švédy máme skvělou spolupráci při údržbě, spoustu toho děláme sami."

  A já si celou dobu myslel, že za údržbu se předplácí Švédům(tzv. operativní leasing). Tedy udržení letadel ve vzduchu je plně v kompetenci Švédské strany. A nebavíme se o fyzické práci, ale o dílech bez nichž to prostě nepoletí. Nebo se některý český výrobce zapojil do výroby komponent pro Gripen?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:25 23.05.2018

  @Charlie,
  A sel byste do toho ikdyby v tom case F-35 stala treba 80mil E a Gripen E/F 120mil E? Jasne ze zazemi to zase trosku posune smerem ke Svedum (a nasledny servis to treba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Charlie,
  A sel byste do toho ikdyby v tom case F-35 stala treba 80mil E a Gripen E/F 120mil E? Jasne ze zazemi to zase trosku posune smerem ke Svedum (a nasledny servis to treba klidne otoci), ale furt to muze a nejspis i bude vychazet (a ted jen hrube nastrelim) treba na 1,5mld E za letku F-35 a 2mld E za letku Gripenu E/F. Zakladni ekonomicka poucka, cena dnesnich penez je vyssi nez penez budoucich, pak veli jasne => nakup toho levnejsiho, coz dost mozna bude F-35. A uprimne, sebehloubs modernizovany Gripen E/F si furt ponese stigma 4. generace (a je jedno jake cisilko napiseme za tu "desetinou carku", klidne pisme 4,9gen), kde F-35 bude top produkt, dalece rozsirenejsi u spojencu a vyrabenej spojencem.

  @KOLT
  Libi se mi vas "diplomaticky slovnik" :D
  Ad Gripen ala "skoro 5th gen". Gripen bude umet supercruise, gripen ma male RCS (ostatne, to je dnes dobrym zvykem i u dalsich 4.gen kousku), ale co z toho ma v bojove konfiguraci (a nejen gripen, ale EF, F-16, Rafale...)? 5th gen to nebude dokud je bude svazovat (a parametry budou platit jen na papire v hole konfiguraci) odpor vzduchu vne nesenych zbrani, narust RCS s kazdou podvesenou zbrani atd.
  Aby to umelo nest neco interne, to uz se nebavime o velkem zasahu, to se bavime o komplet novem letadle. A jak pisete, to uz Svedsko samo neutahne => cas hledat v evrope spojence, byla by skoda kdyby koncept gripenu inkarnaci E/F umrel.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:21 23.05.2018

  Charlie: k té integraci- ne – už teď je tam integrovaná raketa Aspide 2000.
  K tomu zbytku :-)))), co Vám mám k tomu říct…..

  Charlie: k té integraci- ne – už teď je tam integrovaná raketa Aspide 2000.
  K tomu zbytku :-)))), co Vám mám k tomu říct…..

 • Jirosi
  09:16 23.05.2018

  KOLT: "– drak, který jediný je skutečně švédský, by bylo potřeba posunout asi nejvíce z celého éra"

  Přesně na tohle sem myslel. Vždy dochází k výměně komponent do draku, ne k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: "– drak, který jediný je skutečně švédský, by bylo potřeba posunout asi nejvíce z celého éra"

  Přesně na tohle sem myslel. Vždy dochází k výměně komponent do draku, ne k výměně draku a zachování komponent. Tedy Gripen zaostává tam kde se nejhůře mění.

  "Nicméně je to mnohem lepší než začínat na zelené louce."

  Už skoro všichni pochopil, že bez "stealh" se dalšího posunu nedosáhne.
  Tady se nejedná o 20(30). let starý stroj, který je možno někam posunout a tím ho vylepšit. Tady se bavíme o novém letadlu! Které se ještě ani nevyrábí!

  "Motor, který zvládne s letadlem supercruise"
  Z jakou výzbrojí a jak daleko?
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:01 23.05.2018

  JiriR: integrace amerických AA střel na sovětský pozemní PVO není bez problému a vyžádalo by si několik let vývoje. a ani nedokážete napsat správně jméno vámi oblíbené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR: integrace amerických AA střel na sovětský pozemní PVO není bez problému a vyžádalo by si několik let vývoje. a ani nedokážete napsat správně jméno vámi oblíbené střely.

  Ad Gripen-E vs F-35. Tady je dobré si uvědomit, že cena letadla je jen součást celkové ceny. Pro naše letectvo je řekl bych cena za provoz extrémně důležitá, jednorázový výdaj se totiž tlačí parlamentem lépe než průběžné uvolňování velkých prostředků na provoz a údržbu a F-35 v tomhle bude extrémně drahá. Navíc ve Švédy máme skvělou spolupráci při údržbě, spoustu toho děláme sami.

  Navíc - naše letectvo bude s érama vždycky víc lítat než válčit, v dnešní době je fakt vytížený a piloti mají krásný nálety, stíhačky jsou extrémně spolehlivý... ovšem co by bylo kdyby letová hodina stála trojnásobek toho co teď nechci moc spekulovat, ale nejspíš bychom nemohli dělat tolik air policingů jako teď a i výcvik by šel do kopru (a nedej bože kdyby třetina letadel byla uzemněná v hangáru kvůli dílům).

  Klidně bych dolítával ty "naše" C/D a druhou letku postavil na E s tím, že až začnou vypadávat staší éra s koncem životnosti, tak je postupně vyřazovat a nahrazovat Ečkama (třebas i s tím, že místo E začnem pořizovat něco novějšího, přeci jen to bude za nějakých 20+ let).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:53 23.05.2018

  Jirosi, ono je to asi trochu složitější. Gripen klidně může mít avioniku a sensor fusion na úrovni 5. generace. Kdybych si měl vsadit, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, ono je to asi trochu složitější. Gripen klidně může mít avioniku a sensor fusion na úrovni 5. generace. Kdybych si měl vsadit, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby byla minimálně na úrovni některých vznikajících letounů 5. generace, konkrétní raději nebudu :-) Motor, který zvládne s letadlem supercruise, také má. Z 5G charakteristik tedy chybí pouze stealth, což ale momentálně na úrovni amerických strojů nemá nikdo. A Gripen má relativně malou RCS, s nějakým tím vývojem by se dala dostat asi i na úroveň... no, nebudu zmiňovat ;-) Čili vyvinout z něj letoun 5. generace by nebylo až tak nemožné. Má to ale několik háčků:
  – motor je americký (to by ještě bylo řešitelné, neb Volvo by asi dokázalo vytahnout solidní výkon i z původní jednotky (která je tedy také americká, ale co už ;-) ));
  – avionika pochází různě z celého světa, Thales, BAE.... čili také vlastně není švédská
  – drak, který jediný je skutečně švédský, by bylo potřeba posunout asi nejvíce z celého éra
  Takže ano, bez velké investice by se proměna Gripenu v 5. gen neobešla. Nicméně je to mnohem lepší než začínat na zelené louce. Kdyby se Švédi dali do holportu (když už ne s Airbusem) s Brity (stejně používají hromadu věcí od BAE, navíc UK má zkušenosti se stealth konstrukcemi) a Japonci (AESA, elektronika obecně, rakety, vlastní letecký vývoj včetně studie 5. gen), mohlo by to být na poli jednomotorových letadel ještě zajímavé :-)

  Když si vezmu, že vývoj letadla 5. generace nebyla žádná procházka růžovým sadem ani pro vojensko-průmyslovou základnu USA ve spolupráci se spojenci, nevidím pro samotné Švédy šanci udržet se nejen na špičce, ale ani blízko ní. Je to škoda, ale je to tak :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:44 23.05.2018

  Clanek- To máte samozřejmě pravdu, taky jsem se nedávno takto logicky dotázal, ale odpovědi jsem se nedočkal- myslím si že je to „takovým teď modním“ předsunutím odpalovače cca 20 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek- To máte samozřejmě pravdu, taky jsem se nedávno takto logicky dotázal, ale odpovědi jsem se nedočkal- myslím si že je to „takovým teď modním“ předsunutím odpalovače cca 20 Km před radar s delším dosahem a tím pádem vyšším dálkovým dosahem systému a ono se to lépe počítá jako čtverec…….
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:30 23.05.2018

  "odhadovaný dosah AIM 120 odpáleného ze země je 25 Km (čtverec 2500 km2)"

  Nebylo by vhonejsi, kdyz uz, to pocitat jako obsah kruhu? Pokud ma neco dolet 25km, tak to 35km (do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "odhadovaný dosah AIM 120 odpáleného ze země je 25 Km (čtverec 2500 km2)"

  Nebylo by vhonejsi, kdyz uz, to pocitat jako obsah kruhu? Pokud ma neco dolet 25km, tak to 35km (do rohu toho ctverce o stranach 50km) doleti jen stezi.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:14 23.05.2018

  Fajn článek a příspěvky- já vnímám letectvo, AA výzbroj a radary komplexně, jako jednu věc, proto…
  - Navýšení Gripenů C/D o 10 ks na 24 je maximum, nikoliv optimum- s každou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fajn článek a příspěvky- já vnímám letectvo, AA výzbroj a radary komplexně, jako jednu věc, proto…
  - Navýšení Gripenů C/D o 10 ks na 24 je maximum, nikoliv optimum- s každou generací ( i s + verz.) se počet snižuje, proto myslím, že ideální by bylo navýšit počet o 4 ks ver. C s MS20 a u všech se pokusit získat Raven a IR čidlo v přídi.
  - Současné rakety Aim 120 C5 (24 ks pořízeno) spolu s AIM 9M (cca 100 ks) přesunout na odpalovací zařízení 2K12 (kombinace (AIM120 a AIM9)- odpalovačů je 16 Ks, odhadovaný dosah AIM 120 odpáleného ze země je 25 Km (čtverec 2500 km2) x 16 odpalovačů – 40 000 km2- tj. větší polovina země (70 000 Km2) pod PVO. Dva radary 2K12 nechat modernizovat v Retia (prototyp byl odzkoušen- když už chcete mít chlapi prachy doma..) a další 2-3 radary pro navádění PVO využít z izraelské dodávky multi funcion radarů. K tomu všemu především přikoupit 2 baterie systému Barak v rámci tendru na PVO Medium Range, s částečně protiraketovými schopnostmi.
  - AA výzbroj pro Gripen a Alca- pro L 159 bez větších debat- jeden balík britských raket asrram (benefitem je dosah 50 km a kurz libry 29,3 Kč) a Brimstone (stačí verze I), pro Gripen 38 ks Meteor a Asraam- (už dnes cvičí letky jak „utahat“ na konci dráhy AIM 120c5- proto Meteor). Integraci ASRRAM by mohl částečně evropský výrobce a v případě L159 i Vodochody (už kdysi nabízel Rafael pro L159 plnou integraci za své). Mírně to jde ale proti současným plánům na modernizaci L159 s pomocí izraelské techniky (další články o MLU L 159, včetně software prodloužení dosahu radaru na www.czechairforce.com... )
  - Raketa Mica (IR).. je sice fajn- režimy spolupráce při odpalu a dosah 60 km, ale je abnormálně drahá…
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:08 23.05.2018

  Prostě Švédové si uvědomily, co mají... A pokud máte i ty nejdokonalejší parní vlaky ve chvíli kdy se všechny tratě elektrifikují. Tak prodáte celý vývoj v podstatě komukoliv, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prostě Švédové si uvědomily, co mají... A pokud máte i ty nejdokonalejší parní vlaky ve chvíli kdy se všechny tratě elektrifikují. Tak prodáte celý vývoj v podstatě komukoliv, protože zítra bude bezcenný.
  A to je případ většiny technologii Gripenu E/F. Na jeho základě žádný 5.-6?. Gen nevznikne. Tedy nevznikne bez masivní investice…
  Rasto12: „Pamätám si keď vyšiel Gripen - "Švédsky úlet". Bol tu Eurofighter, Rafale a Švédi boli len do počtu. No a dnes ....“
  Gripen C/D má ukončenou výrobu. Jak Rafale, tak Eurofighter se stále vyrábí. Švédové představily nový stroj, který je jen vylepšení starého. Ale když vezmeš, že starý konkuroval jen cenou. Tak čím bude konkurovat tenhle?
  Když tu máme v podstatě jen to samé o 20.let starší, ale dražší?
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  00:31 23.05.2018

  PR článok. Nevadí. Jas je super voľba. Aj pre SR. Má to Maďarsko , Česko. To čo má ČR však už skončilo .Žiadny prenájom. USA nám ponúka fakt špičkové F-16, ale ostal by som pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PR článok. Nevadí. Jas je super voľba. Aj pre SR. Má to Maďarsko , Česko. To čo má ČR však už skončilo .Žiadny prenájom. USA nám ponúka fakt špičkové F-16, ale ostal by som pri Európe. Švédi ponúkajú dobrý stroj a v cene sú aj nejaké zbrane. Slušný bonus. Pamätám si keď vyšiel Gripen - "Švédsky úlet". Bol tu Eurofighter, Rafale a Švédi boli len do počtu. No a dnes ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:16 23.05.2018

  Jihoafrické JAS-39C/D byly nejdříve, cca od roku 2009 (kontrakt 2008), dočasně vyzbrojeny jen střelami IRIS-T.

  Od roku 2015 běží výroba domácích střel (s brazilskou účastí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jihoafrické JAS-39C/D byly nejdříve, cca od roku 2009 (kontrakt 2008), dočasně vyzbrojeny jen střelami IRIS-T.

  Od roku 2015 běží výroba domácích střel (s brazilskou účastí, které je ale prakticky zmražena kvůli brazilské finanční krizi) A-Darter, které jsou stejné kategorie (IR SRAAM) jako IRIS-T.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  00:05 23.05.2018

  Balm: JAR používá na gripenech Iris-T.

  Balm: JAR používá na gripenech Iris-T.

 • cejkis
  23:08 22.05.2018

  Pokud pronájem stávajících končí 2027, tak sekce akvizic či vyzbrojování nebo jak se o teď jmenuje vypíše zadání pro tendr v létě 2027 :-) A pak nastane folklórní záležitost a sice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud pronájem stávajících končí 2027, tak sekce akvizic či vyzbrojování nebo jak se o teď jmenuje vypíše zadání pro tendr v létě 2027 :-) A pak nastane folklórní záležitost a sice jednací řízení bez uveřejnění z důvodu časové tísně. V časové tísni se Bartákovalo o 106....
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  22:27 22.05.2018

  @ balm

  Nevím, co bereš za matroš, ale nejdříve si počkej až JAS-39E/F vyvinou a skutečně integrují nějaké zbraně. Žádný uživatel JAS-39A-D dnes nepoužívá izraelské střely Python ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ balm

  Nevím, co bereš za matroš, ale nejdříve si počkej až JAS-39E/F vyvinou a skutečně integrují nějaké zbraně. Žádný uživatel JAS-39A-D dnes nepoužívá izraelské střely Python a není důvod, proč by to švédské a brazilské JAS-39E/F měly změnit.

  Švédsko je partnerem programu IRIS-T a jistě mu zůstane věrno i nadále. Brazílie je zase partnerem jihoafricko-brazilského programu A-Darter a jihoafrický Denel Dynamics měl v roce 2016 uzavřít kontrakt na jejich integraci do brazilských JAS-39E/F. Jednu dobu se dokonce hovořilo o brazilském zájmu ušetřit v době těžké hospodářské krize Brazílie a koupit IRIS-T.

  V každém případě ani jeden z obou stávajících zákazníků verze E/F nebude investovat do integrace izraelských střel. Naopak střel IRIS-T se možná dočkáme i u nás, protože počátkem příštího desetiletí si AČR musí pořídit nějakou náhradu za stávající AIM-9M, kterým bude končit životnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:06 22.05.2018

  Problem to bude hlavne pro staty jako CR. Kazdy vetsi stat (kazda vetsi objednavka) si u Gripenu muze "prijit na sve", dostat komplet balicek vcetne prenosu technologii, vlastni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problem to bude hlavne pro staty jako CR. Kazdy vetsi stat (kazda vetsi objednavka) si u Gripenu muze "prijit na sve", dostat komplet balicek vcetne prenosu technologii, vlastni linky atd. Nakonec bych se ani nedivil, kdyby se Gripenu E/F nakonec vyrobilo vic kusu mimo SWE nez ve SWE samotnem. Z tohohle pohledu, pohledu co vsechno se da koupit ( jednim slovem vyjadreno: vsechno) a co za sve penize clovek dostane, je to pro staty jako Indie jednoznacne nejlepsi moznost, nejen jako nahrada jednadvacitek.
  Ale co CR, jake podminky budou nabizene ji a dalsim statum co budou potavat jednu, no, kdyz dobre tak casem mozna dve letky? Tam uz to ruzove moc nevidim. Vyrabet to budou Svedi, v malych seriich a predevsim draze. S nakupem vojenskeho materialu si clovek "kupuje i dobre vztahy a spojence" a to mame na jedne strane male neutralni SWE, na druhe strane velke spojence z NATO z USA (F-35) nebo Evropy (EF, Rafale, 6th gen). Nemyslim ze tu nekdo pochybuje o kvalitach Gripenu E/F, ale v nasem "malem stredoevropskem kontextu" (vyjma Polsko) se z levneho gripenu muze stat letadlo sakra drahe, drahe na porizeni i "drahe na spojence". To pak levny provoz nezachrani.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:42 22.05.2018

  Gripen E/F je určitě dobré éro. Problém bude mít v tom, že bude soupeřit proti F-35, která je holt o něco dál, přitom budou obě letadla stát zhruba stejně. Čili Švédi budou muset ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gripen E/F je určitě dobré éro. Problém bude mít v tom, že bude soupeřit proti F-35, která je holt o něco dál, přitom budou obě letadla stát zhruba stejně. Čili Švédi budou muset nabízet něco navíc – pochopitelně provozní cenu (jenže v přepočtu na jeden stroj, nikoliv na údernou sílu, tam to může být úplně jinak), pravděpodobně přenos technologií (Brazílie už využila, mohla by třeba Indie, pro ty by to IMHO bylo dobré letadlo jako náhrada Mig-21), možná výhoda víceméně absence politického tlaku (státy z Latinské Ameriky si F-35 koupí leda pokud jsou hodně proami). Jen se trochu bojím, jestli časem švédské feministky a pacifisté všech myslitelných pohlaví nebudou dělat problémy větší než USA ;-) O nejmenované zatímještěminoritě raději nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:26 22.05.2018

  Luky a jeho boj s větrnými mlýny "podřadnost gripenu", díl třetí. :D

  Luky a jeho boj s větrnými mlýny "podřadnost gripenu", díl třetí. :D

 • balm
  21:25 22.05.2018

  @Jara
  Základem je zvětšená konstrukce s vyšší nosností (14000 > 16500Kg) a doletem (3000kg > 3400Kg paliva ve vnitřní nádržích). Vyšší výkon poskytuje i motor a prodloužili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Základem je zvětšená konstrukce s vyšší nosností (14000 > 16500Kg) a doletem (3000kg > 3400Kg paliva ve vnitřní nádržích). Vyšší výkon poskytuje i motor a prodloužili servisní interval zatížení trupu - bojová zátěž. Rozšíření a úpravy křídlových a trupových závěsníků (unese více raket s trojicí přídavných nádrží), dále vylepšený datalink, nový radar a avionika. Nový Gripen NG (JAS 39E) disponuje avionikou pro automatické zpracování, identifikaci a sledování cílů (Data Fusion), nově též pasivní elektrooptický systém (IR) s plnou integrací HMDS. V mnoha ohledech se elektronika a avionika dostala na takovou úroveň, že může pro chudší státy zastoupit F-35 Lightning, protože EODAS budou Gripen NG umět. Testovali to celkem úspěšně.

  Konečně bude umět odpalovat skutečné řízené střely 4½ a 5. generace např.: Rafael Python 5. Neodpustím si poznámku k odpovědi z podceňování Made in EU. Euroněmecko se zmohlo na politické prohlášení, rozvahám o spolupráci, nových pracovních místech a světlo světla spatřila soubojová střela IRS-T - nákladná atrapa moderní soubojové střely. Pro obraznost snese maximálně 60G vs 100G, 240° vs 360`, 120 x 120px vs 340 x 340px, IR vs IR+UV-Optic senzor. Python 5, AIM9X trefí malý dron nad rozpálenou pouští, IRS-T zkoušeli maximálně na cvičný cíl a na agitacích o semknuté spolupráci. Jas 39 NG (E) podporuje Python 5 a zájem o tyhle střely je enormní. JAR má svou licenční kopii Darter, Indie nakupuje horem dolem (včetně vynikajících střel MICA). Francie udělal dobře, že se trhla od Němců a vyrobila si Rafale, protože ve všech ohledech překonává Eurofighter. Saab jde jinou cestou, ten podporuje všechno, včetně výborných MICA, Meteor od MBDA a také bomby rodiny Spice. Mimochodem, Indické verze Rafale jsou ve fázi začlenění střel Python 5 - modernizují avioniku. Němci umí špičkové tanky a obrněnce, ale s leteckou technikou žádná sláva.

  Zvýšení počtu hodin (servisní normy) draku letounu a snížená cena za letovou hodinu jsou silným lákadlem. Vzhledem k tomu, že v nové verzi nemá přesáhnout $8000 (Eurofighter Typhoon +/- $23000/hod), bude zatraceně silnou konkurencí. Výsledná cena za letoun, provoz, servis ... to zní hodně dobře pro každého zákazníka. Nedivím se, že se mluví o Éčku jako levné variantě F-35, samozřejmě na úroveň F-35 nemůže pomýšlet, ale dokáže plnit stejné úkoly za méně peněz (v asymetrickém konfliktu). Navíc nepotřebujete letadlo za 100 - 200 milionů s cenou 35 000 (USD) na likvidaci různých islámských milic (teroristů). I proto je dobře, že naše Aero L-159 je stále ve hře (v boji už bylo), unese hlavní typy levných bomb a výlet nestojí šílené peníze. Třeba jednou bude Aero ve výzbroji USAF (program OA-X - 350ks lehkých bitevníků, velký zájem projevila Argentina). To bych si moc přál, protože jsou to dobrá letadla s ohledem jejich účel. Nejsou to stíhačky, ale dopravit bomby na místo dokáží spolehlivě a levně.


  https://youtu.be/nWG2PkwKiaQ?t...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:16 22.05.2018

  @Jara
  Gripen E rozvíjí to dobré z C,D...největší devízou je asi to, že je považovaný za nejvíc "sensor packed" stíhačku 4. gen (vzpomenete si na "sensor fusion" kvůli kterému se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Gripen E rozvíjí to dobré z C,D...největší devízou je asi to, že je považovaný za nejvíc "sensor packed" stíhačku 4. gen (vzpomenete si na "sensor fusion" kvůli kterému se F-35 odpouští kde co....doufám, že se na tom nezasekneme :)

  tady z jednoho populárního článku:
  "Gripen E has a new electronic architecture (Net Centric Warfare - NCW). Judged ten times faster than its competitors. The new central system PPLI (Participant Precise Location and Identification) and connects all the slopes internal and external sensors (RAVEN, IRST, EW39, ATFLIR pod) and then offer the best responses to threats. This is right now best thing in Gripen as per me and after F 35 it is the only fighter to be able of that."

  "Active lure new generation Gripen aircraft will be the first to have the new generation of active missile decoy "BriteCloud". Once dropped, the "BriteCloud" threaten research priority using standalone digital memory technology (DRFM). The radar pulses are received in the onboard computer of the "BriteCloud" then copied using the frequency of repetitions and then simulate a "false target." This false target, so convincing that the threat system can not detect the deception. The "BriteCloud" will seduce even the most modern threats, away from the firing platform."

  Můžeme si sem samozřejmě kopírovat, co které letadlo umí...ale o to mi nejde, prostě mi na tom nepřijde nic podřadného nebo druhořadého.

  Jinak silnější motor, nosnost a dolet se samozřejmě taky hodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:15 22.05.2018

  @Rase
  Odkudp Gripenu C/D v tom case (pokud se nepletu je to 2027 + 2r opce) by za me byla chyba. Za 1) by to znamenalo an dalsich minimalne 10, spis 20 let zachovani status quo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Odkudp Gripenu C/D v tom case (pokud se nepletu je to 2027 + 2r opce) by za me byla chyba. Za 1) by to znamenalo an dalsich minimalne 10, spis 20 let zachovani status quo (predstava ze se 2027 odkoupi letadla (a zase se kolem toho v mediich zase nakeca) a v 2035 se jdou nakupovat nova, drazsi, v CR absolutne nehrozi) a za 2) nevidim k tomu jediny duvod.
  Ctvrta dekada 21. stoleti pomalu na spadnuti, F-35 v provozu jiz 15 let, vyroba vychytana, cena nizsi (schvalne nepisu nizka)... do toho Gripen E/F, snad i neco evropskeho idealne jednomotoroveho (dvoumotoraky leda ze by sli sehnat za puldarma).... celkove bude z ceho v tom case jiz levneho a osvedceneho vybirat a zustat v takove priznive situacu s gripenem C/D mi nedava nejmensi smysl. Zase by to bylo jen to nejlevnejsi reseni, ale ne dobre.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:09 22.05.2018

  Nákup bude hodně politikum, taky bude záležet na aktuální ekonomické situaci. Kdyby se Evropa dohodla a posunula Gripen ještě dál do 5. generace, v návaznosti na vývoj nového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nákup bude hodně politikum, taky bude záležet na aktuální ekonomické situaci. Kdyby se Evropa dohodla a posunula Gripen ještě dál do 5. generace, v návaznosti na vývoj nového dvoumotorového letadla u Airbusu, měla by šanci mít jak levný víceúčelový jednomotorák tak dražší, více na air superiority zaměřený dvoumotrový stroj. To by bylo hodně fajn a vážně bych tomu fandil. Klidně bych pak vydržel ještě nějaký ten pátek s Gripen C/D do příchodu EuroGripenu :-) Pokud ale poběží vývoj pouze dvoumotorového stroje, využil bych opce na další dva roky pronájmu (tzn. 2029) a objednával F-35. Cena stroje bude podobná jako u Gripenu E/F (a spíš levnější), schopnosti jsou o notný kus dál, díly dostupné u většiny spojenců, provoz sice dražší, ale na stejnou "sílu" by nám stačilo méně strojů, takže ve výsledku to zas takový rozdíl není. Rád bych evropský stroj, ale pokud bude Evropa tak moc zaostávat za USA...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:34 22.05.2018

  Mám podobné informace flankere.jirko....a k tomu jsem před časem někde ještě četl, že "podřadný" AESA radar Gripenu má mít ještě větší výchylku než CAPTOR-E...tak by se mi líbilo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám podobné informace flankere.jirko....a k tomu jsem před časem někde ještě četl, že "podřadný" AESA radar Gripenu má mít ještě větší výchylku než CAPTOR-E...tak by se mi líbilo, kdyby o tom třeba někdo napsal článek, namísto těch zažraných narážek o podřadnosti a pak a tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:31 22.05.2018

  jara:
  Eurofighter Typhoon Tranche 3A už má AESA radar. Rafal je v tomhle ale dál - ty je mají od roku 2012, byť prvních sto má taky jen radar RBE2 od Thalesu. Mě osobně ten Gripen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara:
  Eurofighter Typhoon Tranche 3A už má AESA radar. Rafal je v tomhle ale dál - ty je mají od roku 2012, byť prvních sto má taky jen radar RBE2 od Thalesu. Mě osobně ten Gripen E/F opravdu nepřijde moc zajímavý - obávám se, že by mohl být i dražší než F-35, až budeme hledat náhradu za Gripen C/D. Nejspíš si stávající stroje odkoupíme a získáme tak nějaký čas do zavedení nového stroje, ale osobně bych se už na švédy vykašlal. Zvlášť když budoucí stíhačku už si nebudeme moci pronajmou (nebude co) a budeme muset investovat do nákupu fungl nové. Pro představu o časovém harmonogramu, tak předpokládám, že Gripen C/D budeme mít pronajatý do roku 2027, pak odkup, nákup nástupce a odhadem tak v roce 2035 by mohly být první stroje u jednotek. Jen hážu čísla, ale pro představu myslím dobré. V té době už by měl být F-35 dost zavedeným jednomotorovým strojem za zajímavou cenu.
  Chtěl bych Rafal, nebo nový evropský stroj, ale F-35 mi za těch podmínek vychází nejlíp (odhad budoucnosti je vždycky zábavný).
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:27 22.05.2018

  Luky: radary AESA pro Typhoon a Gripen jsou z větší části podobné, využívají defacto stejnou anténu - mechanicky mimo osu s rotací, aby dokázali zvěšit zorné pole okolo sebe. Tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: radary AESA pro Typhoon a Gripen jsou z větší části podobné, využívají defacto stejnou anténu - mechanicky mimo osu s rotací, aby dokázali zvěšit zorné pole okolo sebe. Tak že technicky to bude podobné. Odklon od kolmice na trup letadla má i výhodu ve snížení odrazu radarů ozařujících letoun mimo, než zpět k radaru, tak že menší efektivní RCS.
  http://www.gripenblogs.com/Lis...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Antény AESA pro F 16 jsou k vidění pouze pevné, tak že oproti pevné anténě se skenováním v cca 120° má rotace antény na Typhoonu a Gripenu zajistit zorné pole cca 200° k tomu připočtěte i lepší možnost sledování i ve vertikální rovině.
  Za mně bych šel do nového Gripenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:08 22.05.2018

  Takze Brazilie udela pomerne kralovskou objednavku, 15 poslednich kousku si postavi sama a furt je to vyjde na 150mil+ USD za kus? Jsem docela zvedavy za co je budou nakonec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takze Brazilie udela pomerne kralovskou objednavku, 15 poslednich kousku si postavi sama a furt je to vyjde na 150mil+ USD za kus? Jsem docela zvedavy za co je budou nakonec nakupovat Svedove, resp. za co je budou nabizet dalsim mensim statum (treba i CR za par let) kdyz v tom balicku nebude i prenos technologii, nova fabrika atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:17 22.05.2018

  A co má být devizou Gripenu E ? AESA radar, silnější motor ???

  Luky
  Typhoon už má AESA radar?

  A co má být devizou Gripenu E ? AESA radar, silnější motor ???

  Luky
  Typhoon už má AESA radar?

 • liberal shark
  19:07 22.05.2018

  Faraonamumu
  Odtialto to tak naozaj vyzera ;-). Ten nerad se kousnul a na button Odeslat nereagoval ;-(.

  Faraonamumu
  Odtialto to tak naozaj vyzera ;-). Ten nerad se kousnul a na button Odeslat nereagoval ;-(.

 • Wiktores_SVK
  18:31 22.05.2018

  Brazílci Sao Paulo vyradili v minulom roku takže neviem v akom stave bude teraz požiadavka na "Naval Gripen".

  Brazílci Sao Paulo vyradili v minulom roku takže neviem v akom stave bude teraz požiadavka na "Naval Gripen".

 • skelet
  17:54 22.05.2018

  lemkin: do roku 2027 bych už moc posloupnost nedával. Během toho tendru zde bude velký tlak, aby nám byly prodány "naše" Gripeny. A zpoza oceánu zde bude velký tlak na udání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: do roku 2027 bych už moc posloupnost nedával. Během toho tendru zde bude velký tlak, aby nám byly prodány "naše" Gripeny. A zpoza oceánu zde bude velký tlak na udání "jetých" F-16 z výzbroje USAF. A to nemluvě o tom, že F-35 taky bude na jiných číslech, než dnes.
  a z druhé strany zde bude tlak na Europe first, tedy Rafale a Typhoony.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:46 22.05.2018

  Nemáte někdo odkaz na nějaký dobrý článek "Raven ES-05 vs AAN/APG-83"?

  Docela rád bych si nějaký přečetl.
  A také srovnání s AESA Rafalu a EFT. Už mě moc nebaví ty poznámky o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemáte někdo odkaz na nějaký dobrý článek "Raven ES-05 vs AAN/APG-83"?

  Docela rád bych si nějaký přečetl.
  A také srovnání s AESA Rafalu a EFT. Už mě moc nebaví ty poznámky o podřadných systémech Gripenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  17:43 22.05.2018

  To leber shark
  Ty seš nějakej mobilovej ninja? :D

  To leber shark
  Ty seš nějakej mobilovej ninja? :D

 • liberal shark
  17:36 22.05.2018

  Omluva za 3 prispevky - pisu z mobilu :-(.

  Omluva za 3 prispevky - pisu z mobilu :-(.

 • liberal shark
  17:35 22.05.2018

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

 • liberal shark
  17:35 22.05.2018

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

 • liberal shark
  17:35 22.05.2018

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

 • liberal shark
  17:35 22.05.2018

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

  To lemkin:
  Presne tak, je logicke postupne prejit na 18 - 24 Gripenu NG.

 • lemkin
  17:16 22.05.2018

  Jestli by ono nestálo za to přikoupit 10 Gripenů E a potom klidně dalších 14, až tyhle lízačky vrátíme Švédům........, třeba by k tomu bylo několit set CARL GUSTAV zadarmiko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli by ono nestálo za to přikoupit 10 Gripenů E a potom klidně dalších 14, až tyhle lízačky vrátíme Švédům........, třeba by k tomu bylo několit set CARL GUSTAV zadarmiko a licence na výrobu některých kusů munice, přeci jen jako zákazník toho od Švédů máme už celkem dost.

  Nebo jim na oplátku přezbrojit armádu na BREN2.
  Skrýt celý příspěvek