Gruzie se bouří: Kremelský zákon o zahraničních agentech tady nechceme!

Gruzie se bouří: Kremelský zákon o zahraničních agentech tady nechceme!
Protesty v Gruzii / Kober, CC BY-SA 4.0 DEED (Zvětšit)

Minulý týden vyšli do ulic hlavního města Tbilisi statisíce Gruzínců, aby protestovali proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničních agentech. Zatímco vláda vedená stranou Gruzínský sen si od zákona slibuje zvýšení „transparentnosti zahraničního vlivu“, opozice ho označuje za „ruský zákon“ s cílem umlčet protivládní kritiku. Gruzínská policie použila k rozehnání protestujících gumové projektily, slzný plyn a vodní děla.

Pokud bude zákon přijat, všechny nevládní organizace budou muset nahlásit, zda získávají více než 20 % finančních prostředků na pokrytí svého provozu ze zahraničí. Pro odpůrce zákona jde o opatření oslabující občanskou společnost a ohrožující svobodu slova. Zkušenosti s obdobným několik let platným ruským zákonem potvrzují jejich obavy jako opodstatněné. 

Gruzínská vláda předložila zákon o zahraničních agentech parlamentu ke schválení již loni. Po několika rozsáhlých demonstracích jej však z programu jednání stáhla. Současný návrh zákona je podle amerického časopisu Foreign Policy s loňským návrhem v podstatě totožný. Rozdíl představují ještě intenzivnější protesty, které podporují opoziční politici i občanská společnost. V polovině dubna se násilí dostalo až na půdu gruzínského parlamentu. V průběhu projednávání zákona opoziční poslanec Alek Elisašvili vrazil ránu pěstí řečnícímu Mamukovi Mdinaradzovi z Gruzínského snu.

Nad protestujícími davy, v nichž je silně zastoupena mladší generace, běžně vlají gruzínské, ukrajinské a unijní vlajky. Návrh zákona prošel 17. dubna prvním čtením v parlamentu, druhým pak minulý týden ve středu. Gruzínský sen organizoval na podporu zákona svoz lidí z celé země, kteří se účastnili propagandistických shromáždění. Bidzina Ivanišvili, miliardář a zakladatel strany, v plamenném projevu slíbil „potrestání“ hlavních opozičních politiků a nevládních protivládních organizací podporovaných Západem. Po říjnových parlamentních volbách slíbil „tyto obtíže překonat a s neporušenou suverenitou a důstojností se v roce 2030 připojit k EU“.

Třetí a závěrečné čtení návrhu zákona pravděpodobně proběhne 17. května. Téměř jistě ho v Tbilisi budou provázet další demonstrace. Po schválení parlamentem zákon poputuje k gruzínské prezidentce Salome Zurabišviliové, která slíbila, že jej bude vetovat. Gruzínský sen pak může využít své většiny v parlamentu, aby veto přehlasoval a zákon uvedl v platnost. Zurabišviliová vyzvala ministerstvo vnitra k okamžitému zastavení nepřiměřených zákroků „proti pokojným demonstracím“.

I západní země bijí na poplach. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell použití násilí proti demonstrantům odsoudil. Předseda Evropské rady Charles Michel v případě schválení zákona předpovídá „ještě větší odklon Gruzie od EU“. Brusel udělil Gruzii loni v listopadu status kandidátské země, zákon o zahraničních agentech je nicméně „neslučitelný s evropskými hodnotami“. Americký časopis Politico s odkazem na unijní představitele varoval před ohrožením vstupu do bloku, pokud vláda v Tbilisi návrh zákona nestáhne.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Malá Gruzie i přes odpor Ruska směřuje do NATO

Gruzie, hornatá země jižního Kavkazu s necelými čtyřmi miliony obyvatel, která je od roku 1991 ...

Lavrov: Zastánci vstupu Gruzie do NATO si hrají s ohněm

Rusko se naučilo chytře kombinovat zahraničněpolitické nástroje k prosazování svých bezpečnostních ...

PREMIUM Kavkaz: slabé Rusko odchází, silný Írán přichází

Ázerbájdžán přerušil spojení samozvané Republiky Arcach se světem a dostal tamní arménské ...

Zánik Republiky Arcach: Rusové viní arménského premiéra Pašinjana

Po pouhém dni války si Ázerbájdžán ve středu ráno vymohl od zástupců karabašských Arménů příměří. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.