Harašení chemickými zbraněmi v Sýrii

-
21. 3. 2013
-
0 komentářů
-
Jiří Kalát
Uběhlo deset let od vypuknutí války v Iráku. Ta si do dnešních dní vyžádala několik desítek tisíc mrtvých, z nichž osmdesát procent tvořily oběti z řad civilního obyvatelstva. Někteří se však patrně nepoučili a znovu haraší spojeneckými zbraněmi. Poukazují na zvěrstva, domnělé užití chemických zbraní v syrské občanské válce – a znovu tlačí západní svět do další nekonečné války. To vše bez hlubších informací a znalostí regionu.
Irácký model pro Sýrii
Před pár dny proběhla médii zpráva o použití chemických zbraní v Sýrii. Údajné užití chemických zbraní se stalo rozbuškou, která opět rozvířila mezi některými členy NATO debatu o možné vojenské intervenci v Sýrii. "Nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR), admirál James Stavridis, prohlásil, že některé členské země Severoatlantické aliance pracují na alternativních plánech vojenského postupu v Sýrii, které by ukončily přes dva roky trvající občanskou válku. Stalo se tak poté, co režim syrského prezidenta Bašára Asada obvinil Spojenými státy podporované povstalce z používání chemických zbraní," píše se na serveru Natoaktual.cz.
Avšak vlastní použití zbraní hromadného ničení není prozatím ověřeno žádným důvěryhodným zdrojem, a už vůbec není jisté, která strana se tohoto zločinu měla dopustit. Někteří činitelé mají už ovšem jasno a chtějí pomoci rebelům vystupujícím proti režimu Bašára Asada.
"Nemáme žádný důkaz o pravdivosti zprávy o včerejším (19. 3. 2013, pozn. autora) užití chemických zbraní," vypověděl Robert Ford, bývalý americký velvyslanec v Sýrii, před Výborem pro zahraniční záležitosti Sněmovny reprezentantů USA, jak informoval list The Washington Post. Ford dále výbor ubezpečil, že se ze všech sil snaží ověřit zprávy o tom, co se ve městě Khan al-Assal poblíž Aleppa vlastně stalo.
Z jeho výpovědi tak vyplývá, že ani americké tajné služby přesně nevědí, jak vypadá situace ve válkou ovládaném regionu. Široké veřejnosti zůstávají v paměti neexistující zbraně hromadného ničení, jež byly záminkou pro invazi do Iráku v roce 2003. Ačkoli tato svrhla diktátora Saddáma Husajna, odstartovala již deset let trvající pravidelné etnické čistky a nestabilitu.
Bude stejný model platit i pro Sýrii? Opravdu jsme se poučili z chyb v Iráku a stojí nám za to, svrhnout nedemokratický, leč kdysi stabilizující režim Bašára Asada?
Možná kachna, provokace i sadistická hra o přízeň Západu
Situace v Sýrii je v nynější době natolik nepřehledná, že ani není jisté, jak by se různé bojové frakce, např. islamistická al-Nusrá, již tak rozhádané opozice, postavily k západní intervenci na jimi ovládaná území. Je rovněž možné, že je všechno pouze "kachna", která má přimět NATO k činnosti.
Otázkou však zůstává, kdo ji vypustil a zda má prospět syrskému lidu, anebo jen některému z účastníků vnitřních bojů v rámci opozice. Není taktéž vyloučen útok fundamentalistických odpůrců režimu Bašára Asada, kteří se tak snaží vtáhnout Západ do své války.
V kolotoči neustálého obviňování z různých teroristických útoků a při absenci možností ověřit si informace není vždy jasné, která strana nebo skupina stály za masakrem civilistů či vojáků.
Některé státy, jako třeba Česká republika, se nejen snaží invazi zastavit, nýbrž ani nepodporují snahy o prodej zbraní syrským rebelům jako kupříkladu Francie či Británie, jelikož panují oprávněné obavy z možného přesunu vojenského arzenálu do rukou mezinárodních džihádistů.
V případě intervence by se tak Severoatlantická aliance zapletla na základě nepřesných a neúplných informací do dalšího vleklého konfliktu, jenž by mohl zavinit smrt tisíců lidí. Po letech bojů bychom pak opět mohli pouze rekapitulovat spirálu násilí, jež nevnesla do regionu klid – nemluvě o tolik proklamované svobodě, anebo dokonce demokracii.
UPDATE: 22.3.2013, 7:00 – Podle CNN američtí představitelé vylučují, že by byly v Sýrii v posledních dnech použity chemické zbraně.
Zdroj: Natoaktual.cz, The Washington Post, iDNES.cz, Al-Džazíra