Harmonogram dodávek tanků M1A1 FEP Abrams do Polska

Harmonogram dodávek tanků M1A1 FEP Abrams do Polska
M1A1 FEP Abrams americké námořní pěchoty (2016) / U.S. Marine Corps (Zvětšit)

Polská armáda převezme repasované americké tanky M1A1 FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams ve třech dávkách. První rota 14 tanků M1A1 dorazí do Polska na přelomu května a června (původně v dubnu) letošního roku.

Nejnovější informace o harmonogramu dodávek tanků Abrams zveřejnil 12. dubna Inspektor pozemních sil Generálního velitelství ozbrojených sil generálmajor Maciej Jabloński.

Pro potřeby našeho článku připomeňme, že v polském tankovém praporu se nachází 58 tanků – čtyři roty po 14 tancích a dva tanky velitele / zástupce velitele praporu.

Kontrakt v hodnotě 1,4 miliardy dolarů čistého (z toho téměř 200 milionů dolarů poskytne Washington) na dodávku 116 použitých (2×58), avšak repasovaných a polským požadavkům přizpůsobených tanků M1A1 FEP Abrams, byl podepsán na začátku letošního roku.

První rotu M1A1 převezme na přelomu června a července 1. varšavská obrněná brigáda 1 BPanc (1 Warszawska Brygada Pancerna), 18. mechanizované divize 18 DZ (18 Dywizja Zmechanizowana). Druhou várku 42 tanků Abrams 1 BPanc zařadí do výzbroje na přelomu srpna a záři.

Posledních 60 tanků M1A1 k našim severním sousedům doputuje do konce letošního roku. Z této dodávky 58 tanků začátkem února 2024 převezme 19. mechanizovaná brigáda 19 BZ (19 Lubelska Brygada Zmechanizowana), 18 DZ. Zbývající dva tanky zamíří do 1 BPanc.

Tím v každé z obou zmíněných mechanizovaných brigádách 18 DZ vznikne jeden tankový prapor s M1A1. 1 BPanc a 19 BZ mají ale každá dva tankové prapory. Druhý prapor každé z brigád musí počkat až na nové tanky M1A2 SEPv3.


Polský premiér Morawiecky v závodě ANAD v americkém Annistonu před prvním polským tankem M1A1 FEP Abrams; větší fotoKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dodávka 250 tanků M1A2 SEPv3 Abrams proběhne v rozmezí dvou let. V roce 2025 do Polska dorazí dva prapory a v roce 2026 další dva prapory tanků M1A2 SEPv3. Harmonogram dodávek zbývajících 18 tanků M1A2 SEPv3 nebyl uveřejněn.

Od roku 2026 pak všechny čtyři prapory (4×58) 1 BPanc a 19 BZ přezbrojí na nejnovější tanky M1A2 SEPv3. Dosavadní tanky M1A1 pak zamíří k jiným jednotkám.

Obecně je úkolem Abramsů a 18 DZ přehradit tzv. Brestskou bránu, což je prostor mezi běloruským Brestem a Varšavou, před hrozbou ruského útoku.

S příchodem Abramsů v Polsku pochopitelně vzniká nezbytná logistická a výcviková základna. Garáže a servisní hala v 1 BPanc jsou již připraveny. Chybět nebude ani moderní hala se simulátory. Podobné investice provede 19 BZ.

Kromě toho nové školící centrum pro posádky tanků Abrams ve výcvikovém prostoru Biedrusk (Poznaň) od podzimu již vyškolilo 42 členů posádek a 58 techniků. Nyní prodělává výcvik dalších 20 členů posádek.

Nejlepší tankové poddůstojníky a mladé důstojníky pak polská armáda vyšle na výcvik do U.S. Army Armor School ve Fort Benning ve Spojených státech.


Výcvik Mariňáků s tanky M1A1 FEP (2019). Americká námořní pěchota se tanků M1A1 kompletně zbavila v roce 2021.

První várka moderní americké tankové munice ráže 120mm dorazí do Polska na přelomu srpna a září letošního roku. Dodávka špičkové protitankové podkaliberní munice (M829A4) a víceúčelové programovatelné munice (M1147 AMP) proběhne společně s dodávkami M1A2, tedy pravděpodobně od roku 2025.

Generál Jablonski rovněž zmínil probíhající jednání o možnosti „koprodukce nejnovější tankové munice v polských obranných závodech“. V Polsku vyráběnou tankovou munici ráže 120 mm půjde použít na tancích Abrams, K2 i Leopard.

To potvrdil také polský premiér Mateusz Morawiecký, který dnes ukončuje dvoudenní návštěvu Spojených států. Polský premiér v USA mimo jiné navštívil závod ANAD (Anniston Army Depot) v Annistonu určený pro generální opravy a repase tanků Abrams.

Pro připomenutí – výroba nových M1A2 SEPv3 probíhá v závodu JSMC (Joint Systems Manufacturing Center) v Limě. ANAD hraje klíčovou roli pro dodávky tanků Abrams nejen do Polska, ale také Ukrajiny a zřejmě i Rumunska.

JSMC totiž kromě modernizace starších strojů a jejich přestavby (a de facto stavby od nuly) na standard M1A2 SEPv3 pro americkou armádu a Národní gardu, také staví 250 nových tanků M1A2 SEPv3 pro Polsko, zajišťuje přestavbu 75 starších tanků na standard M1A2 SEPv3 pro Austrálii, výrobu 108 nových tanků M1A2T pro Tchaj-wan a generální opravy a modernizaci tanků pro Maroko (M1A1SA), Saúdskou Arábii (M1A2S) a Kuvajt (M1A2K).


Morawiecky v ANAD. Na pozadí tank M1A1 FEP a vyprošťovací vozidlo M88A2 v maskovacím vzoru polské armády.

Ukrajina má podle příslibů získat jeden prapor tanků Abrams – ukrajinský tankový prapor má 31 tanků. Mělo jít o nově vyrobené M1A2 SEPv3, ale vzhledem k časové vytíženosti JSMC zřejmě Ukrajina dostane v ANAD repasované a upravené M1A1. Díky tomu dodávky tanků Abrams na Ukrajinu proběhnou (snad) ještě letos.

Podle Morawieckého Polsko usiluje o zřízení evropského servisního centra pro tanky Abrams a skutečně také o lokalizaci výroby moderní americké tankové munice, včetně špičkové podkaliberní munice M829A4 využívající penetrátor z ochuzeného uranu. Polské servisní zázemí a výrobu tankové munice nepochybně využije Ukrajina a také Rumunsko. Výhledově přitom v ukrajinské a rumunské armádě může sloužit stovky tanků Abrams.

Ostatně nedávno se polský a ukrajinský průmysl dohodl na výrobě tankové munice sovětské ráže 125 mm v Polsku. Tuto ráži potřebuje ukrajinská armáda zejména pro své tanky T-64 a darované T-72, ale i ukořistěné T-80 a T-90.

Stojí za připomenutí, že v Polsku se již nachází 15 jihokorejských tanků K2 Black Panther a 36 samohybných houfnic K9A1.

Další dodávky se uskuteční letos. Polsko chce získat celkem 1000 tanků K2 a 672 houfnic K9. Prvních 180 tanků K2 podle smlouvy uzavřené v minulém roce polská armáda převezme do roku 2025. Dodávky 212 houfnic K9A1 jsou naplánovány na roky 2022 až 2026.

Celkově Polsko do roku 2026, na základě smluv uzavřených v minulém a letošním roce, získá 116 tanků M1A1 FEP, 250 tanků M1A2 SEPv3 a 180 tanků K2 Black Panther.

Zdroj: Polska Zbrojna, Dziennik Zbrojny

Galerie

Výcvik Mariňáků s tanky M1A1 FEP Abrams (2016) / U.S. Marine Corps Výcvik Mariňáků s tanky M1A1 FEP Abrams (2016) / U.S. Marine Corps Výcvik Mariňáků s tanky M1A1 FEP Abrams (2016) / U.S. Marine Corps

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Podepsáno: Polsko stvrdilo nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams

V prostorách výcvikového polygonu Wesolej, u 1. Varšavské obrněné brigády (1. Warszawskiej Brygady ...

PREMIUM Modernizovaný americký tank M1A2 SEPv4 Abrams a vize tanku AbramsX

V americkém výcvikovém prostoru Yuma v Arizoně je testován prototyp nejnovějšího ...

PREMIUM Podepsáno: 116 tanků M1A1 FEP Abrams pro Polsko

Polský ministr obrany Mariusz BLaszczak na základně 1. polské obrněné brigády 1BPanc (1 Warszawska ...

Polsko v dubnu dostane první tanky M1A1 FEP Abrams

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak se na Twitteru pochlubil fotografiemi prvních polských tanků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Danik
  03:18 17.04.2023

  Jinak ještě k těm úsměvným řečem o tom, jak jeden tankový prapor je naše maximum a jak na víc nemáme. Příští rok bude náš obranný rozpočet při dvou procentech HDP na částce ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ještě k těm úsměvným řečem o tom, jak jeden tankový prapor je naše maximum a jak na víc nemáme. Příští rok bude náš obranný rozpočet při dvou procentech HDP na částce atakující 150 miliard Kč.

  Jen pro představu. 10 mil. Švédské království co na rozdíl od nás ještě řeší nákladné námořnictvo nyní provozuje 120 tanků v 6 obrněných praporech a má k 360 PBVP. Taktéž mají více motorizovaných a mechanizovaných praporů, to samé platí o PVO, lehké pěchotě a momentálně staví druhý dělostřelecký pluk. Jejich analog našich KVV AZ, tedy Home Guard má 40 praporů, tedy 22 000 mužů. Zároveň letectvo má téměř sto Gripenů dohromady, počet zvyšují s nákupem Gripenu E na 120 bojových letounů. Dále nemalé vrtulníkové a transportní fixed wing letectvo.

  Kolik na obranu dávají ptáte se? Inu tento rok to je na naše nějakých 193 miliard. A opět, platí námořnictvo (korvety, ponorky) a samozřejmě švédský voják je dražší než český.

  Pardon, když se podíváme na Polsko, Rumunsko, nebo i to menší a chudší Slovensko, ČR má skutečně na víc než dvě brigády, jen je třeba mít dlouhodobě minimální investice 2% HDP do obrany.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:38 17.04.2023

   Ne, nemá. Minimálně zatím určitě ne. A to tak minimálně do roku 2030. Dluh na vybavení a infrastruktuře současných jednotek se bude splácet roky.

   Ne, nemá. Minimálně zatím určitě ne. A to tak minimálně do roku 2030. Dluh na vybavení a infrastruktuře současných jednotek se bude splácet roky.

   • Danik
    11:30 17.04.2023

    A kdo tvrdí že to musí být nyní Scotty? Snad každému je tu jasné, že dokud nebude provedena obměna techniky 7mb, nákup LUV, MLU Panduru a s tím spojena obměna 4 brn, nebude zdárně ...Zobrazit celý příspěvek

    A kdo tvrdí že to musí být nyní Scotty? Snad každému je tu jasné, že dokud nebude provedena obměna techniky 7mb, nákup LUV, MLU Panduru a s tím spojena obměna 4 brn, nebude zdárně dokončena akvizice F-35 (a pravděpodobný nákup KC-390), nebude modernizovaná infrastruktura, možná i výstavba nových výcvikových prostor pro FIBUA, nebudou ShM, C-RAM, C-UAS, modernizace ženijního vojska (doprovodné mosty, pontony, 4x4 pro EOD), nákup PTRK, Mandpads, obměna výzbroje a výstroje jednotlivce, logistika a další projekty uvedeny v KVAČR2030 a jednotky doplněny personálně, tak je finančně nereálné tu budovat novou mech. brigádu. Ovšem po dokončení těchto nyní díky stagnaci let minulých, nakupených projektů do malého časového rámce, pak při 2% HDP nebo výše, budou finance na budování nových jednotek a schopností (např raketové dělostřelectvo). A to i když pak jsou plánovány další projekty jako obměna vrtulníkového transportního letectva nebo posílení PVO.

    V tomto desetiletí je toho nyní na nějaké podstatné budování nových útvarů AČR, až moc co je třeba vyřešit a bude tu hned několik velmi nákladných projektů.

    Nezapomeňme ani na MODUS, STRATOM a GOLEM.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     13:07 17.04.2023

     Pokud je mi známo, největší překážkou početního rozšiřování AČR je nyní nábor většího množství vojáků pro obsazení ev. dalších jednotek. (evidentně nestačí jen tabulkově "vytvořit" ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud je mi známo, největší překážkou početního rozšiřování AČR je nyní nábor většího množství vojáků pro obsazení ev. dalších jednotek. (evidentně nestačí jen tabulkově "vytvořit" další jednotky, je potřeba je taky umístit, a naplnit jak vojáky tak technikou)
     V tomto očekávám že by měla dost pomoci nová technika (přilákat do armády víc zájemců) takže je podle mně záhodno si co nejvíc "pohnout" s tím co už máme rozjeté, a případně další rozšiřování řešit až následně...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:55 17.04.2023

     Daniku: Jenže, tohle není plán na 10.let, skoro na 2x takový dobu. K tomu nákup munice, a vzrůst provozních nákladů. Jenže, pak začíná další fáze a to modernizace nakoupené ...Zobrazit celý příspěvek

     Daniku: Jenže, tohle není plán na 10.let, skoro na 2x takový dobu. K tomu nákup munice, a vzrůst provozních nákladů.

     Jenže, pak začíná další fáze a to modernizace nakoupené techniky. Ta nebude zadarmo.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      14:41 17.04.2023

      Polsko rozšiřuje už tak násobně početné síly, Rumunsko má násobně početné síly, Švédsko má násobně početné síly, Řecko má násobně početné síly, Itálie buduje nové síly. Pánové ...Zobrazit celý příspěvek

      Polsko rozšiřuje už tak násobně početné síly, Rumunsko má násobně početné síly, Švédsko má násobně početné síly, Řecko má násobně početné síly, Itálie buduje nové síly.

      Pánové jestli Vám přijde normální, že máme stejný počet bojových jednotek jako poloviční Slovensko nebo Dánsko, pardon, ale normální to není... ČR není banánová republíka, aby při 2+% HDP neměla na další bojovou brigádu.

      Bavíme se tu o tom, že již při současných 1,52 jsme na dvojnásobku oproti roku 2017. Příští rok budeme na 3 násobku let 2012. Při jen malé snaze se můžeme do těch 10 let dostat na 4 násobek. S těmito financemi se po dokončení hlavních modernizačních projektů dostaneme do stavu, kdy již bude velký přebytek financí i přes mandatorní výdaje.

      Jestli se s financemi při 2%HDP za pár let atakujícími 170 miliard vzmůžeme výhledově jen na to co je teď. Tak je MO prokazatelně neschopné...

      5 milionové Dánsko co nyní má rozpočet na naše 85 miliard. Má velmi dobře vybavenou pěchotu, kupuje 27 F-35, kupuje raketové dělostřelectvo, má dvě brigády pozemních sil, 45 000 záložníků (z toho 15k AZ), již je přezbrojeno na Leopard 2A7 v počtu 44 kusů, má Piranhy a CV-90 a do toho platí velmi nákladné námořnictvo, za jehož cenu by měli další 1 velkou obrněnou brigádu. Navíc dánský voják je dražší než český. Ano nemají takové prostředky EB (ale mají je) a CBRN a nemají bitevní vrtulníky, ale kurva! (pardon)....

      Jestliže při DVOJNÁSOBNÉM rozpočtu nedokážeme vykoumat víc než to, že budeme mít i bez námořnictva stejně brigád, méně F-35 a ano více některých druhů techniky.... Tak je MO zcela objektivně naprosto neschopné.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:52 17.04.2023

      Danik: Stale se srovnávate se státy co mají už něco vyřešené. Zatím co CR má pouze provizorní řešení, a musí koupit fakticky vše. Přitom výhled je akorát v časovém plánu, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Stale se srovnávate se státy co mají už něco vyřešené. Zatím co CR má pouze provizorní řešení, a musí koupit fakticky vše.
      Přitom výhled je akorát v časovém plánu, že dokončení nákupu se kryje ze startem modernizace. O nákupech techniky na sklad se ani nebavime, o podpůrných vozidlech jako minomety na pásech také ne.
      Zásoby munice +- nic, atd.

      Ano, snít můžete. Klide můžete I plýtvat prostředky jako to dělají v PL. Ale pak zjistíte jako oni, že to nefunguje, a začněte opět z čistým stolem.

      PS: Ona je krize bezpečnostní, přesto nedáváme ani 2%. Možná jsou na MO jen větší realiti než vy. Oni totiž počítají, že ty 2% půjdou zase dolů.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:15 17.04.2023

      @jirosi Proto píši výše, že až bude současný stav kdy se nahrnulo množství modernizačních projektů do krátkého období vyřešen. Dělostřelectvo koupeno. SHORAD koupen, radary ...Zobrazit celý příspěvek

      @jirosi

      Proto píši výše, že až bude současný stav kdy se nahrnulo množství modernizačních projektů do krátkého období vyřešen. Dělostřelectvo koupeno. SHORAD koupen, radary koupeny, do května se snad podepíšou PBVP. Ano zbývají nám tanky, infrastruktura, munice, modernizovat VSHORAD (včetně C-RAM, C-UAS), Pandur MLU a na to navázané pořízení pro 44.lmopr, ShM (možná unifikace pro obě brigády), transportní letectvo, F-35. Ano není toho málo, ale i Poláci před válkou na UA měli nejednu složku armády zastaralou, ale řeší to poněkud rychle. Modernizují námořnictvo, PBVP, dělostřelectvo, ženiji, PVO, EB, letectvo, tankové síly, řeší výzbroj a výstroj jednotlivce úplně stejně jako my...Skutečně i oni mají plné ruce práce s modernizací a to operují s diametrálně odlišnými počty než my. Přesto budují další síly. Jelikož si řekli, že investice do obrany jim za to stojí. Dánsko teď taktéž čeká obměna letectva a dělostřelectva. Rumunsko obměňuje v podstatě celou armádu, opět diametrálně odlišné počty.

      Prosím vyprávějte mi dál o tom, jak Poláci plýtvají prostředky :-) a budou začínat s "čistým stolem". Zatímco my se tu budeme dál holedbat s dvěma slabšími brigádami stále na zastaralé technice, minimu munice a dalších nedostatcích, polské pozemní síly za chvíli budou nejsilnější v Evropě. Tomu se neříká plýtvání, tomu se říká budování skutečné, nikoliv Bonzajové armády.

      Příští rok se má dosáhnout 2% a pokročila snaha zakotvit to v zákoně. Za mě ať je to ukotvené v ústavě. Bez toho tu armádu totiž můžeme zrušit, jelikož bude jen velmi málo schopná plnit to, na co si ji budujeme...Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      23:56 17.04.2023

      Danik: no "koupeno"... spíš bych použil termín "objednáno". Kromě vrtáků tu máme jeden radar (nebo už i druhý?) s problémy integrace, a ostatní ještě ani na cestě... Ale ano cíl ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: no "koupeno"... spíš bych použil termín "objednáno". Kromě vrtáků tu máme jeden radar (nebo už i druhý?) s problémy integrace, a ostatní ještě ani na cestě...
      Ale ano cíl musí být o něco výš, otázka kdy se ho může podařit dosáhnout. Důležitěji ovšem vidím rychlost (nebo aspoň ne-pomalost) realizace deklarovaných nákupů než velká čísla. Co na tom když si dáme "pěknější" číslo řekněme 100 tanků - ovšem okolo roku 2035...?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      08:12 18.04.2023

      SYN No koupeny/objednány jsou. Čeká se na dodání a zavedení do služby. Pro potřeby 73 i na zvýšené struktuře je max 80 tanků (70 + 10 rezerva) Až budeme mít hotovy tyto ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN

      No koupeny/objednány jsou. Čeká se na dodání a zavedení do služby.

      Pro potřeby 73 i na zvýšené struktuře je max 80 tanků (70 + 10 rezerva)

      Až budeme mít hotovy tyto projekty. Bude záhodné kolik financí bude při 2+% HDP nevyužitých a podle toho koncipovat další síly.

      Nemusí se jednat o budování další těžké brigády. Úplně stačit může 3 praporní střední brigáda na Pandurech. Ovšem posílená o vozidla FSV a raketové stíhače tanků.Skrýt celý příspěvek

     • petres
      10:02 18.04.2023

      Danik Částečně souhlasím s "Nemusí se jednat o budování další těžké brigády. Úplně stačit může 3 praporní střední brigáda na Pandurech." Ale uvědomte si, že i v připadě dozbrojení ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Částečně souhlasím s "Nemusí se jednat o budování další těžké brigády. Úplně stačit může 3 praporní střední brigáda na Pandurech."
      Ale uvědomte si, že i v připadě dozbrojení 4.brn na 3 prapory na Pandurech se ve skutečnosti nejedná o střední brigádu podle požadavků NATO (jak si mylně namlouváme) viz Capability Codes and Capability Statements např. zde https://idoc.pub/documents/cap...
      To by potřebovala ještě jeden těžký prapor a současné tři by musely splňovat požadavky na balistickou odolnost (což současný Pandur nesplňuje), aby mohly být považované za střední.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:43 18.04.2023

      petres Střední brigádu pro nás. Pro NATO ať je třeba lehká. Hlavně když budeme splňovat požadavek NATO na brigádu těžkou. Do 2025 to nestíháme, tak snad klapne IOC alespoň lehce ...Zobrazit celý příspěvek

      petres

      Střední brigádu pro nás. Pro NATO ať je třeba lehká. Hlavně když budeme splňovat požadavek NATO na brigádu těžkou. Do 2025 to nestíháme, tak snad klapne IOC alespoň lehce po 2030. Tahle střední/lehká brigáda totiž s Pandury (ideálně i s verzemi FSV 105mm a raketové stíhače tanků) bude výraznou silou.

      Balistická odolnost Pandurů se vyřeší s nadcházejícím MLU. Dá se předpokládat stanag 3/4Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:34 18.04.2023

      Daniku: Z jedné strany řešíte malé počty, ambice. Z druhé navrhněte navýšit počet panduru, +nestandardní technika. Pokdu chcete navýšit pocet tanku, pak pro potřeby CR chcete ...Zobrazit celý příspěvek

      Daniku: Z jedné strany řešíte malé počty, ambice.

      Z druhé navrhněte navýšit počet panduru, +nestandardní technika.

      Pokdu chcete navýšit pocet tanku, pak pro potřeby CR chcete vybudovat druhou těžkou brigádu.
      Ale to už není o tom koupit 80, ale:
      - 160 ks tanku
      - 210 + rezerva BVP
      - koupit podpůrné verze na BVP co nejsou ani v plánu (Minomety, atd)
      - dalších 50+děl.
      - obnovit raketomety, zařadit něco jako Himmars tiší i střel v zásobě.
      A tak se dá pokračovat...

      Pokud si myslíte, že PL sliby o nákupech přežijí konec války na UA jste naivní. I tam tohle brutálně seškrtaji. Ono si totiž stačí přiznat jak dopadly jejich předchozí projekty.
      To, že do toho víc spalapou je dáno jen tím, že jsou další na řadě. (Proč nemaji plný stav Pt0l91, L2, f16, atd.)

      Dansko už čeká druhá obměna dělostřelectva. Původně měli M109 stejně jako Norsko v ne zrovna lichotivem stavu a bez modernizace.
      Takže, zase bych to tak nepřehanel.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:20 19.04.2023

      Jirosi Jako v podstatě máte pravdu, jen vám asi uniká to, že Danik píše o navýšení počtu v rámci AČR, že by mělo probíhat až po roce 2030, to znamená, že k reálnému navýšení počtu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Jako v podstatě máte pravdu, jen vám asi uniká to, že Danik píše o navýšení počtu v rámci AČR, že by mělo probíhat až po roce 2030, to znamená, že k reálnému navýšení počtu (vybudování druhý těžké brigády nebo střední brigády atd.) by reálně došlo mezi lety 2035 až 2040.

      A tady si myslím, že Danik má pravdu. ČR dokáže, při stabilním financování 2% uživit o něco větší armádu než má nyní. Ale samozřejmě tak jak Řím nebyl postaven přes noc, ani toto se nestane za rok.
      Nejdříve je potřeba modernizovat to co AČR má a pak se může navyšovat.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:28 19.04.2023

      Jirosi Kde píši o navýšení tanků. Psal jsem o o střední/lehké brigádě Nestandardní technika. Pandury FSV by se zavedly u obou brigád. Raketový stíhač 4x4 by se mohl zavést ke ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Kde píši o navýšení tanků. Psal jsem o o střední/lehké brigádě

      Nestandardní technika. Pandury FSV by se zavedly u obou brigád. Raketový stíhač 4x4 by se mohl zavést ke všem 3.

      Co bude a nebude u Poláků se uvidí ovšem už to co je teď nakoupeno, i kdyby z budování dalších jednotek sešlo, pořád je to diametrálně a disproporčně odlišná síla od AČR.

      Ano u těžké brigády budou třeba další investice (snad nikdo si tu nemyslí, že stačí koupit jen tanky...). To bude i u té střední. Logistika, ShM, zázemí, personál, infrastruktura, možná další VVP, posílení ženije, dělostřelectva, PVO.

      Proto tu už asi po páté píši, že toto je projekt na příští dekádu, až si současné modernizační projekty sednou a uvidí se kolik při 2% HDP zbývá.

      Dobry příklad je i rozdíl ČR a Švédska.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:38 19.04.2023

      Klimeskov: Prave, ze si to uvedomuji. V te dobe bude vetsina penez na nakup vydana. Ale penize na modernizaci po 10+letech budou potreba. Pak je tu potreba nakoupit dostatecne ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Prave, ze si to uvedomuji.
      V te dobe bude vetsina penez na nakup vydana. Ale penize na modernizaci po 10+letech budou potreba. Pak je tu potreba nakoupit dostatecne zasoby munice. To je cena na urovni ceny te modernizace.

      A teprve pak je mozne zacit uvazovat o budovani novych jednotek.
      Ale tady jsme realista, v te dobe bude armada pod 2%.

      Daniku: Zavadet raketomety/Himmars ano.
      Ale zavadet nake podpurne vozidlo v male serii je nesmysl. To uz je fakt lepsi ty penzie dat to klasicke jednotky.

      Klidne vam napisu znovu, ze je nesmysl si myslet, ze budme davat 2% i po roce 2030 (hlavni modrnizaci).Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:53 20.04.2023

      Jirosi. Uvidíme jaká bude rozpočtová realita po 2030 (ono taky se snad dále rostoucím HDP bude za 10 let 1,5% HDP to co je dnes třeba 2,5% HDP, na to je též dobré nezapomínat.) ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi.

      Uvidíme jaká bude rozpočtová realita po 2030 (ono taky se snad dále rostoucím HDP bude za 10 let 1,5% HDP to co je dnes třeba 2,5% HDP, na to je též dobré nezapomínat.) Jak to bude s modernizacemi a jaké finance budou zbývat na budování nových schopností. Švédové mají za 190 miliard skutečně hromady muziky. Jestliže mi s výhledově podobnou částkou zůstaneme na současných počtech i poté co armáda dostane velmi nutnou modernizaci, je něco špatně.)

      Když už tedy myslíš, že nebude na nové jednotky, i kdyby střední/lehká brigáda (nikoliv těžká za cca 100+ miliard) Není dobré, aby půlka našich hlavních pozemních sil byla na maximu možných schopností? Tedy vybudovat alespoň ten jeden prapor na Pandurech (4 prapory jako 7 mb.) a poté prapory 4 brn vybavit buď "rotou podpůrných prostředků" nebo "četou podpůrných prostředků" na každou mech. rotu? I kdyby každý prapor dostal 16 Pandurů (4 na rotu) s Cockerill 3105 (testováno a vyráběno/integrováno u nás pro armádu Indonésie), to máš 64 vozidel FSV. To je více než počet momentálně objednaných Titusů MKPP, KOVS a KOVVŠ...

      K raketovým prostředkům. Polský Ottokar brzoza. Podvozek a korba český Patriot II, užívá britské rakety Brimstone II. Již vyvinutá platforma užívaná u spojence. Řekněme, že pro každý mechanizovaný prapor (3 od 7mb a 4 od brnky) to bude 8 vozidel. To je 56 kusů. Opět, žádná malosériovka pár kusů.

      Schopnosti 4 brn a i 7 mb by výrazně narostly a to za "směšný peníz" (30 miliard strop)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:34 19.04.2023

   Švédi majú aktívnych iba 42 tankov, ostatné sú na sklade, čiže aktuálny percentuálny rozdiel práve v tejto kategórii nie je až taký veľký.

   Švédi majú aktívnych iba 42 tankov, ostatné sú na sklade, čiže aktuálny percentuálny rozdiel práve v tejto kategórii nie je až taký veľký.

   • Danik
    10:01 20.04.2023

    Nikoliv. Aktivních je 72 tanků.

    Nikoliv. Aktivních je 72 tanků.

 • Danik
  02:53 17.04.2023

  Aby jsme pochopili polské kroky akvizice tanků, je nutno si uvědomit, že již nyní mají 13 tankových praporů. Z nichž značná část už je na čtyřkové struktuře, tedy 14 tanků na rotu ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby jsme pochopili polské kroky akvizice tanků, je nutno si uvědomit, že již nyní mají 13 tankových praporů. Z nichž značná část už je na čtyřkové struktuře, tedy 14 tanků na rotu a prapor má roty 4, tedy 56 tanků na jeden prapor. Tedy Poláci již nyní potřebují 728 tanků (nepočítaje tanky za účelem výcviku, náhradní stroje a ženijní speciály)

  To nám samozřejmě dává úplně jiná čísla než v případě AČR, jež má stále svůj jediný 73. tpr na trojkové struktuře a 4 roty (z nichž jedna je AZ). Tedy 40 tanků.

  Tento na evropské poměry obrovský "hlad" po tancích a nízké výrobní kapacity tradičního evropského výrobce (+ vzájemně špatné zkušenosti při projektu Leopard 2PL) vedly Poláky k nutnosti šáhnout po více zdrojích, aby došlo k rychlému přezbrojení jejich sil.

  Více typů se nám sice může zdát jako logistická noční můra, ovšem nenechte se zmást. M1A1 časem modernizují na standard A2, taktéž unifikují flotilu K2 a Leopardy 2A4/PL a 2A5 půjdou po nahrazení typů Pt-91 a T-72 také časem pryč.

  Budou mít unifikaci po divizích, navíc pro Abramsy s nemalou americkou podporou (viz nedávné otevření logistického centra a přemístění dalších US jednotek do Polska).

  Což je mimochodem lepší, než co má nyní AČR. Tedy v jednom praporu 2 typy tanků. Což je stav který tu bude ještě pěkně dlouho a to i po návratu všech M4CZ do služby.

  Co se našich tankových sil týče. Do příchodu nových MBT budou profíci užívat T-72M4CZ, jež nyní prochází opravami/technickým zhodnocením. Rota AZ bude užívat tanky Leopard 2A4. Po poslední schůzy obranného výboru padla informace o nákupu až 58 nových MBT. Tato informace by početně seděla již s dlouhodobým plánem, zvýšit stavy 73. tpr o jednu rotu AZ, tedy 5 rot a k tomu 4 struktura, tedy 14 tanků na rotu. Náš tankový prapor by tak mohl mít 70 tanků. Čemuž právě sedí počty 58 nových MBT + 14 Leo 2A4. Jinak pro naše počty, je Leopard 2A7+ (nyní už při úpravách nazývaný 2A8 v nové objednávce Bundeswehru) dobrá volba. S tím, že se to nyní v Německu hýbe je šance na pokrok v procesu i pro nás.

  Na závěr jen dodám, že smát se Polákům kvůli nákupu tanků, je z pozice ČR ještě velmi slušně řečeno hloupé... M4CZ je ve službě jen díky tomu, že jsme nebyli schopni získat dříve náhradu protože "ono se to s nimi ještě nějak doklepe"... Tenhle nezodpovědný přístup Poláci nesdílí.

  Největší komedie ale je, že za cenu 30 T-72M4CZ (nepočítaje náklady na vývoj), jsem v té době mohli koupit 36 nových tanků Leopard 2A6... :-)))))Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:16 17.04.2023

   Projekt L2PL byl projektem výrobce L2? Nízké evropské výrobní kapacity? 12/2018 - 54 ks Madarsko 02/2023 - 54 ks Norsko 04/2023 - 18 ks Nemecko Tedy nikoli nízké kapacity, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Projekt L2PL byl projektem výrobce L2?

   Nízké evropské výrobní kapacity?
   12/2018 - 54 ks Madarsko
   02/2023 - 54 ks Norsko
   04/2023 - 18 ks Nemecko

   Tedy nikoli nízké kapacity, ale prostě nejsou objednávky, aby dávalo smysl vyrábět 200ks/rok.

   Ona to není logistická, ale ekonomická noční můra. Proto je jen otázkou času kdy odepisi i ty K2.

   Ano, máme jeden prapor. Oni jich mají více. Ale výsledek je +- stejeny. Prootze, žádné záložní tanky nemaji. Tzn. Případně ztráty budou nahrazovat T72/Pt.91 tzn. Tak jak to řeší CR.

   Ano, mohli jsme mít nové tanky. Ale ty si mohli koupit v Pl. A mohlo se jen dokupovat, ale oni to opět rozjeli od akvizice nových typů.

   Nesdílí, ale fakticky si vybrali nejhorší cestu. Napřed zavedli mezi krok 1, pak mezi krok 2, dosahují mezi krok 3. (Za ty penize mohli mít všechny tanky ve standartu Pt91). A rozjeli krok 4/5, a pripravuji krok 6. Přitom to ještě není konec.
   Kdyz tvrdíte, že nevolily cestu dohledání. Pak jak se stalo, že do dnes frcely na tom co frcely? (Většina byla na T72, ty lepší na L2a4, a počet A5 byl z pohledu velikosti sil mizivy)


   Ano, komedie to je. Ale bohužel jsou tu stále lidé co chtějí tyhle super řešení:(Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    17:43 17.04.2023

    Ta snaha okecat to je vskutku dojemná, ale naráží to na krutou realitu :-) Projekt L2PL má zpoždění. Podle nových plánů již tento rok měly být dodány všechny kusy (140), co jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta snaha okecat to je vskutku dojemná, ale naráží to na krutou realitu :-)

    Projekt L2PL má zpoždění. Podle nových plánů již tento rok měly být dodány všechny kusy (140), co jsem se ptal Poláků tak ti jich nyní mají pouze 80, vinu na tom má nejen samotná polská strana, ale i pomalé dodávky od Němců a ne moc dobrá spolupráce. I tohle je jeden z důvodů proč L2 postupně pouští k ledu, prostě pro jejich potřeby nemá dostatečné kapacity. Dále je tu pak geopolitická otázka.

    Ano není moc objednávek a proto jsou nízké kapacity. Tedy jsou.... nízké výrobní kapacity. Maďaři dostanou první 2A7 tento rok. Norové mají dodávky plánované na 2026-2029.

    Poláci obranu štědře financují, ano bude to ekonomicky náročnější, ale nic co by se nedalo zvládnout. Investice do zbrojního průmyslu mají hezkou tendenci se vracet.

    My máme jeden prapor na M4CZ a M1 (do konce roku snad na M4Cz a Leo2A4), který má o 16 méně tanků než polský prapor, kterých mají 13... NE výsledek fakt není stejný... Bavíme se zcela o diametrálně odlišných možnostech obrany...

    Twardy v polských počtech a za tu cenu měl smysl. Náš M4CZ v těch počtech a za tu cenu ani náhodou... Poláci jich za 6 let pro sebe vyrobili 232, navíc měli i exportní úspěch, když Malajsii dodali víc tanků, než my jsme vyrobili pro AČR.... Vy chápete, že díky tomu už mají značnou část jednotek na 4kové struktuře čety a už nějaký ten pátek jezdí v Leo2A5 a 2A4/PL???

    Polská cesta byla trnitá, ale to se stává když je 13 tankových praporů co chcete co nejrychleji dostat na vyšší úroveň, u nás málo financí, smrad, teploučko, nikoho netankovalo, že nemáme dost M4CZ ani pro jediný prapor na trojkové struktuře...

    Na čem frčeli? No povětšinou na lepších strojích než část našeho 73tpr fičí doteď...

    Poláci doteď (tedy do příchodu tanků Abrams M1A1 a A2 a tanků K2), měli dva prapory na 2A4, 2 prapory na 2A5 a 2PL, 4 prapory na T-72M1 a 4 prapory na PT-91. To máme pouze 4 prapory na T-72M1, proti 8 praporům na modernějších strojích. To je lepší poměr než to kam to díky poruchám dopracoval 73. tpr, kde i 3 a část 2 tankové roty musí hoblovat T-72M1 stejně jako AZ...

    Problém je, že naše ambice jsou mizivé a poté dochází k těmhle komediím. Ale smát se Polákům z naší pozice skutečně není ani trochu na míste.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:58 18.04.2023

     Takže, byla vznikem firma vyrábějící L2, nebo nebyla. Protože, z toho že napsal blbost se tu vykonává někdo jiný. Nízké výrobní kapacity = neschopnost uspokojit poptávku. Když ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže, byla vznikem firma vyrábějící L2, nebo nebyla. Protože, z toho že napsal blbost se tu vykonává někdo jiný.

     Nízké výrobní kapacity = neschopnost uspokojit poptávku. Když není poptávka, pak nemůžete soudit výrobní kapacity.
     Termíny dodávek odpovídají snaze výrobce udržet linku v běhu.

     To si počkáme, protoze budovat armádu se snaží pomalu od revoluce. A žádné terno, ani zlatou žílu neobjevily.
     Fakticky vždy vyhlasi nerealisticke počty, a následně se podívají do kapsy. Proto, mají tu rozmanitou techniku.

     To jako, že CR nemal dost T72m1 pro 4. počty?
     Ano, měli "par" L2. Ale to jich prisit rok bude mít CR k počtu tanku ve službě víc..

     Spise že bavíme o diametrálně jiné potřebě obrany. Ano, M4 byla chyba. Ale stejně jsou na tom oni. Proto, taky neustále nákupy. Místo přechodu na naky standart.

     Ehm.. "cast" frcela na těch samých T72 co v Pl...
     Všiml jste si slova díky poruchám, a víře ve 100% nasaditelnost v PL.
     U nas byl stav M1 způsobem nedostatkem dílů. V PL byli M1 běžnou součástí. U zaloh sice byli M1 planově, ale ta jednotka je "nad" stav. Tzn. Jedná se o rozšíření původního počtu.
     Uvědomujete si ten rozdíl?

     Ambice nejsou mizivé, ale spíše realistické. Napřed vyřešit základy. Pak řešit střechu. V PL se snaží to urychlít, ale před investice jsou i po 20.letech na tom podobně jako v CR.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:21 19.04.2023

      Je to úsměvné :-) Díky nízké poptávce je nízká výrobní kapacita, z čehož plyne pomalá rychlost dodávek. Otázka jak dlouho bude trvat navýšit výrobní kapacity a optimalizovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to úsměvné :-)

      Díky nízké poptávce je nízká výrobní kapacita, z čehož plyne pomalá rychlost dodávek. Otázka jak dlouho bude trvat navýšit výrobní kapacity a optimalizovat subdodavatelské řetězce při skokovém nárůstu poptávky.

      No to my taky a ne a ne to klapnout... A přesto oni již nyní mají největší pozemní síly v Evropě. My se radši držíme při zemi od začátku a taky to podle toho vypadá. Vůbec žádné terno. Jen třeba PVO budou mít v příštích letech o X plevelů výše než my. Ale pohoda.

      Problém chápání textu? Nebylo dost M4CZ pro 4 roty nikdy a časem se to zhoršilo když dobře na počty pro 1,5 roty....

      Polsko má na L2 1/3 svých sil. (když nepočítáme 13 budovaný prapor). ČR bude mít 1/4 sil na L2 a zbytek M4CZ. Při jednom tpr Vám to připadá dobré????

      Zkusím to naposledy, nyní se snaží rychle přejít na nové tanky, se skokovým nárůstem rozpočtu... Proto více typů...

      Vy si uvědomujete, že polský tpr má ty čtyři roty standardně? Ta "část" se dostala na více jak 50% stavu 73 tpr... Ano v Polsku jsou organicky u 4 praporů, jenže oni jich mají 12/13... Ne jak my jeden...

      Ano vůči rozpočtu a historii byly zcela realistické, bohužel vypadá že mě talíře zůstává i přes výhledově vyšší finance. Mimochodem o potřebě další brigády mluvil už minulý NGŠ Opata :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:54 19.04.2023

      Danik: To je takovy problem pro vas napsat pravdu? (To je pak vase jednani opravdu usmevne) Vyrobni kapacita je cca 100ks/rok(50ks vyroba/50ks moderniazace)... jak dlouho muze ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: To je takovy problem pro vas napsat pravdu? (To je pak vase jednani opravdu usmevne)

      Vyrobni kapacita je cca 100ks/rok(50ks vyroba/50ks moderniazace)... jak dlouho muze trvat tohle zvysit na 2-3x? (Prvne odpovezte kdo si ten tisic tanku objedna?)

      V 90.letech se armada nedrzela pri zemi, tomu taky odpocidaly pocty plánovaných nakupu L159/m4.
      Tohle spolklo naklady na vynaveni, co se dnes musi kupovat znovu (nadzvuky/tanky).

      Nepsal jsem, ze je to dobre. Ale jaky je stav v %.
      PL planuje 1000ks tanku, z toho na pouze 233ks L2, to fakt neni 1/3.

      Nebylo, ale znovu pisu, ze v Pl maji opet stejne % M1.

      Ehm, klidne muze bezet vice linek soucane na jeden typ. Tohle nedava smysl nikde.

      Jsou u 4, a vice. Protoze jako CR nema zalohy za M4, oni nemaji zalozni tanky za L2, M1, K2. Ztraceny tank = nahrada M1.

      Mluvit mohl, ale presdstava, ze zrusi kancelarske pozice a bude vice bojivych :))Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:16 20.04.2023

      A pokračujeme v okecávání Výrobní kapacita rozhodně není 50ks, modernizace také ne. To by Dánové (modernizace) a Maďaři nečekali tak dlouho. Snad to ví správně zástupci KMW jak ...Zobrazit celý příspěvek

      A pokračujeme v okecávání

      Výrobní kapacita rozhodně není 50ks, modernizace také ne. To by Dánové (modernizace) a Maďaři nečekali tak dlouho. Snad to ví správně zástupci KMW jak dlouho.

      Tohle skutečně nespolklo všechny náklady. To co to spolklo bylo, že nebylo odkud brát, jelikož byly masivní škrty, rušení jednotek, schopností. Poláci si toho oproti nám zachovali diametrálně více.

      :D Proč tohle děláte? Polsko plánuje "1000 tanků" ano. Ale jaképak tanky teď chodí? Ony chodí T-72M1? Nebo chodí M1A1 a M1A2 Abrams a K2? Tudíž ten poměr sovětských/moderních konstrukcí se nadále zlepšuje...

      % zastoupení M1 ve Wojsku Polskiem klesá zatímco tu píšeme.

      Jsou u 4 a více rot a 12/13 tankových praporů, protože v první řadě ty prapory mají, mají pro ně stroje, lidi, zázemí a dostatek dalších potřebných jednotek :-)
      Ano nemají za ně na skladu dalších 100 analogových kusů jako náhradu. Jenže to nemáme my teď a nebudeme mít ani při nákupu Leo2A7+/8 a to máme 1 slovy jeden prapor :-) Nám ty tanky dojdou poněkud rychleji než Polákům, kteří již teď těch praporů mají 13.

      Ano. Horor, že se zruší kancly a bude víc blátošlapů, jenže pokud to s tou obranou sebe sama a kolektivní bezpečností chceme myslet vážně a pro NATO být skutečným přínosem, tak nejen že budeme mít adekvátní techniku, ale budeme mít i trochu ty počty. Poláci (Švédi, Rumuni) tohle splňují. My nikolivSkrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  20:15 13.04.2023

  Casto sa tu diskutuje aky typ tanku by mal byt v cr/sr ale malo sa uz rozprava o ich pocte. Poliaci ukazuju co je azda najdolezitejsi parameter a to je masovost. Poliaci idu svoju ...Zobrazit celý příspěvek

  Casto sa tu diskutuje aky typ tanku by mal byt v cr/sr ale malo sa uz rozprava o ich pocte. Poliaci ukazuju co je azda najdolezitejsi parameter a to je masovost.
  Poliaci idu svoju najlepsiu diviziu vyzbrojit 250 abramsami a toto by mal byt vzor aj pre nas. Takze svk 100+ tankov cz 200+tankov na vybudovanie spolocnej obrnenej divizie. Aky tank by to mal byt neviem ale kupovat si 2x14 alebo 3x14 tankov su si myslim vyhodene peniaze, to uz lepsie mass cv90/120 .Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:19 13.04.2023

   Být vámi stopnul bych si taxík do reality.

   Být vámi stopnul bych si taxík do reality.

   • flanker.jirka
    22:37 13.04.2023

    Vám ujel?

    Vám ujel?

  • CerVus
   22:27 13.04.2023

   Na 200 tanků tu nemáme ani peníze ani lidi, ani zázemí. 100 by bylo ideální, ale těch 60 bude spíše blíže realitě.

   Na 200 tanků tu nemáme ani peníze ani lidi, ani zázemí. 100 by bylo ideální, ale těch 60 bude spíše blíže realitě.

   • liberal shark
    06:08 14.04.2023

    Myslím, že absolutní vrchol našich ambicí je jeden velký prapor 4 x 14 +2 plus 12 náhradních a výcvikových MBT, tedy celkem 70 ks. Tanky je nutné "obložit" pechotou, průzkumem, ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že absolutní vrchol našich ambicí je jeden velký prapor 4 x 14 +2 plus 12 náhradních a výcvikových MBT, tedy celkem 70 ks. Tanky je nutné "obložit" pechotou, průzkumem, PVO, drony, minomety, ženisty, techniky, logistikou, dělostřeleckou podporou atd. Jinak se neuplatní.Skrýt celý příspěvek

    • rtep
     12:54 14.04.2023

     souhlasím s tebou jen vzhledem k tomu jak dlouho trvají dodávky bych uvítal politiky co myslí dopředu a kromě operačních strojů objednají i stroje pro záložní prapor ( - ry ) ...Zobrazit celý příspěvek

     souhlasím s tebou jen vzhledem k tomu jak dlouho trvají dodávky bych uvítal politiky co myslí dopředu a kromě operačních strojů objednají i stroje pro
     záložní prapor ( - ry ) což je ale asi jen vlhký erotický nesplnitelný sen

     přeci jen jeden prapor je nic , pokud k něčemu dojde je třeba mít i něco na nahradu a pro sestavení nové jednotky z rekrutůSkrýt celý příspěvek

     • CerVus
      17:25 14.04.2023

      Já bych jako zálohu využil podvozků a vybudované zázemí pro cv90. Záleželo by ale na ceně těch podpůrných vozidel.

      Já bych jako zálohu využil podvozků a vybudované zázemí pro cv90. Záleželo by ale na ceně těch podpůrných vozidel.

    • SYN_
     16:02 16.04.2023

     A protože v mnoha z těchto oborů máme ještě pořádné "díry", místy vůbec nic (raketové dělostřelectvo, SHORAD) nebo teprve "čerstvě objednáno" (dělostřelectvo, radary, MRAD, APC) ...Zobrazit celý příspěvek

     A protože v mnoha z těchto oborů máme ještě pořádné "díry", místy vůbec nic (raketové dělostřelectvo, SHORAD) nebo teprve "čerstvě objednáno" (dělostřelectvo, radary, MRAD, APC) tak jistě tanky ano ale hnát je výš na úkor ostatních složek je nerozumné...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:06 14.04.2023

    Problém vidím jinde, obecně se všichni bojí vyslovit to, že má ČR všeho málo pro svou obranu a plnění aliančních závazků.

    Problém vidím jinde, obecně se všichni bojí vyslovit to, že má ČR všeho málo pro svou obranu a plnění aliančních závazků.

    • Jirosi
     09:18 14.04.2023

     Jako, že pojedeme v rámci závazků NATO válku z Ruskem v P, a současně bude nutné zajišťovat obranu proto i invazi z Rakouska? Nebo jak si představujete souběh obrany CR proti ...Zobrazit celý příspěvek

     Jako, že pojedeme v rámci závazků NATO válku z Ruskem v P, a současně bude nutné zajišťovat obranu proto i invazi z Rakouska?

     Nebo jak si představujete souběh obrany CR proti vnějšímu nepříteli, a současně vlastní obranu?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:30 14.04.2023

      MO ČR se zavazalo vybudovat úkolová uskupení o nějakých počtech s nějakou technikou. Co z toho máme? Pandury nakoupené pouze z části a i tak už zralé na modernizaci a to v době, ...Zobrazit celý příspěvek

      MO ČR se zavazalo vybudovat úkolová uskupení o nějakých počtech s nějakou technikou. Co z toho máme? Pandury nakoupené pouze z části a i tak už zralé na modernizaci a to v době, kdy zbytek brigády vybudován není. O 7. ani nemluvě, tam bude první vlaštovkou podpis dodávky nových BVP. Ale co zbytek? Stačí se podívat na tento článek.
      https://www.armadninoviny.cz/e... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:40 14.04.2023

      Pokud tu lidé sní o 200ks tanku, pak to logicky musí být na úkor zavazku vybudování jiných sil. Ten článek záměrně posila jednotku pres celé PL místo nasazení na nejbližším úseku ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud tu lidé sní o 200ks tanku, pak to logicky musí být na úkor zavazku vybudování jiných sil.

      Ten článek záměrně posila jednotku pres celé PL místo nasazení na nejbližším úseku fronty v PL.
      Cílem prvních dní konfliktu je zaplnit frontu, ne posílat jednotky na rukou stranu Evropy když to mají jinam blíže.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      14:30 15.04.2023

      Jirosi: Jako to ale vyznívá dost chabě od člověka, který se nebál tvrdit, že pro AČR není problém vyjma kompletní modernizace zbytku armády zaplatit i pořízení dvou letek F-35.

      Jirosi: Jako to ale vyznívá dost chabě od člověka, který se nebál tvrdit, že pro AČR není problém vyjma kompletní modernizace zbytku armády zaplatit i pořízení dvou letek F-35.

     • Jirosi
      07:46 16.04.2023

      CerVus: Není podstatné kolik to je, ale zda je taková jednotka operační. Nedava smysl kupovat 24ks tanku, jako nedava smysl kupovat pouze 12 ks letadel. Viz. Jas 39. On i ten počet ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus: Není podstatné kolik to je, ale zda je taková jednotka operační.
      Nedava smysl kupovat 24ks tanku, jako nedava smysl kupovat pouze 12 ks letadel. Viz. Jas 39. On i ten počet 24 je totiž, ponížení proti původně plánovanému počtu 36ks Jas39 +72ks L159.

      Ano, jen "54" ks tanku je málo. Je potřeba nakych 20ks do skladu.
      Ale začít budovat druhou jednotku (az na úroveň brigady, aby to dávalo smysl) je zcela o jiných číslech a nejen počtech techniky.
      Počty jako 200ks (tzn. 4. Btigady jsou prostě mimo možnost CR).

      Tohlr navýšení pozemních sil by muselo logicky vést i k navýšení letectva... ale kam 48+ks F35...Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    09:53 16.04.2023

    S těmi lidmi to je neřešitelné u více zbraní. Tam kde to jde, chtělo by to intenzivní kurz pro zálohy, nebo zavést intenzivní krátkou ZVS, kde by se vědomosti oživovaly nějakými ...Zobrazit celý příspěvek

    S těmi lidmi to je neřešitelné u více zbraní. Tam kde to jde, chtělo by to intenzivní kurz pro zálohy, nebo zavést intenzivní krátkou ZVS, kde by se vědomosti oživovaly nějakými cvičeními. Peníze, to jsou už o nastavení ekonomiky a nedostatečnému výběru daní, což ČR pokulhává. Samozřejmě má smysl budovat jen armádu o optimálním počtu k možnostem země.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   00:04 14.04.2023

   Ten vlak na jar 2022 už ujel našťastie následneo správnym smerom vďaka USA a Holandsku. Z rozhovoru z obchodním ředitelem EA zbrojovky Richardom Kuběnom, ktorí v článku 28. března ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten vlak na jar 2022 už ujel našťastie následneo správnym smerom vďaka USA a Holandsku.

   Z rozhovoru z obchodním ředitelem EA zbrojovky Richardom Kuběnom, ktorí v článku 28. března 2022 Míní, "že česká armáda by měla zprovoznit a částečně zmodernizovat více než stovku starších zakonzervovaných tanků T-72, protože nové obrněnce za současné situace na trhu v příštích několika letech nesežene."
   zdroj: https://www.e15.cz/valka-na-uk...
   Tak či onak podľa ATM 2/2023 Budúcnosť tankov a české armáde cit. "Rozvoj tankového vojska AČR je v súdadu s KVAČR 2030 pričom v súčasnej dobe nieje v záměru rozvoje výstavba ďalšieho tankového práporu."

   Čoskoro uvidíme akú životnosť má jeden tankový prápor západnej provinencie v plnoštábnej vojne - konflikte vysokej intenzity...

   P.S. CV90-120 nie sú tanky, ale pásové bojové obrnenē vozidlá nepriamej palebnej podpory...Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:59 14.04.2023

    Počet T-72M1 vo výzbroji AČR klesol na 48 ks:
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...

    Počet T-72M1 vo výzbroji AČR klesol na 48 ks:
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...

    • Scotty
     09:01 14.04.2023

     Celkový počet je 82 tanku T-72 a z toho je 30 modernizovaných.

     Celkový počet je 82 tanku T-72 a z toho je 30 modernizovaných.

    • Arthur
     09:32 14.04.2023

     PavolR & Scotty: tak to sú ešte zaujímavé počty T-72M1 pre účely modernizácie...

     PavolR & Scotty: tak to sú ešte zaujímavé počty T-72M1 pre účely modernizácie...

     • Scotty
      12:56 14.04.2023

      To jsou maximálně zajímavé počty pro odeslání na Ukrajinu nebo do vyských pecí.

      To jsou maximálně zajímavé počty pro odeslání na Ukrajinu nebo do vyských pecí.

     • Jirosi
      13:44 14.04.2023

      To se dost plete, protože těch 30ks není se zbývajícím 52 ks kompatibilní.

      To se dost plete, protože těch 30ks není se zbývajícím 52 ks kompatibilní.

     • Danik
      20:59 16.04.2023

      Jděte už s tou modernizací šrotu do háje...

      Jděte už s tou modernizací šrotu do háje...

    • Trener
     18:05 16.04.2023

     To je fajn, že techniku, která je už za zenitem, nebo bude, lze někde využít. To platí taky pro munici a miny, které se nemusí zneškodňovat a nelaborovat.

     To je fajn, že techniku, která je už za zenitem, nebo bude, lze někde využít. To platí taky pro munici a miny, které se nemusí zneškodňovat a nelaborovat.

  • JCabuk
   07:37 14.04.2023

   Sorry ale toto sú nereálne úvahy. Neviem si predstaviť, kto by vlastne 100+ MBT v SR obsluhoval (už teraz sú problémy s naplnenosťou útvarov lebo regrutácia (počtová) so OSSR je ...Zobrazit celý příspěvek

   Sorry ale toto sú nereálne úvahy. Neviem si predstaviť, kto by vlastne 100+ MBT v SR obsluhoval (už teraz sú problémy s naplnenosťou útvarov lebo regrutácia (počtová) so OSSR je žalostná).
   To môžme rovno povedať že chceme 100+ tankov, 30+ stíhacích lietadiel či 50+ helikoptér.
   Papier znesie všetkoSkrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:18 14.04.2023

   Pořízení cca 200 nových MBT by znamenalo vybudovat další 3 tankové prapory navíc. To by znamenalo vybudovat defakto "Tankovou brigádu" se vším všudy. To je tak odhadem 15. let ...Zobrazit celý příspěvek

   Pořízení cca 200 nových MBT by znamenalo vybudovat další 3 tankové prapory navíc. To by znamenalo vybudovat defakto "Tankovou brigádu" se vším všudy. To je tak odhadem 15. let práce během kterých musí mít AČR pravidelné financování v podobě 2% HDP.

   Tak a teď běžte to vysvětlit voličům, kteří si stěžují, že jim stát nechce zaplatit blahobyt, který si nárokují.Skrýt celý příspěvek

  • SpiritWar
   18:22 14.04.2023

   Spominam si ako som dostal hate za kritizovanie obrovskych zbrojnych programov v polsku, nebol som proti zbrojeniu ako takemu ale nevidel som zmysel napr. V 500 himarsoch alebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Spominam si ako som dostal hate za kritizovanie obrovskych zbrojnych programov v polsku, nebol som proti zbrojeniu ako takemu ale nevidel som zmysel napr. V 500 himarsoch alebo 1250 tankoch. Z odstupom casu som pochopil ze poliaci proste rozmyslaju vojensky a teda z najhorsim scenarom ze ukrajina padne.
   Teraz pre zmenu dostanem hate za presny opak :) je tazke vyhoviet miestnym diskutujucim ;)
   To vyplakavanie ze niesu peniaze este celkom chapem na slovenskej strane, lebo sme mala krajina s relativne malou ekonomikou. Ale vy cesi sa strasne podcenujete, badam to uz od tej debaty o f35 a z mbt to pokracuje dalej.
   Este dodam ze armada je o rezervach, takze jedna vec je kupit tanky pre aktivne prapory a druha kolko tankov chceme mat v zalohach. Vybudovanie spolocnej ceskoslovenskej obrnenej divizie je samozrejme len moj mokry sen, na nieco take chyba v oboch statoch liderstvo,(hlavne na svk).Skrýt celý příspěvek

 • Náhodný kolemjdoucí 2
  20:07 13.04.2023

  Tento nárůst polských obrněných sil se mi zdá založený spíš na důvodech psychologických, než na počtech vycházejících ze strategické vojenské doktríny. Tanky jsou svým určením ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento nárůst polských obrněných sil se mi zdá založený spíš na důvodech psychologických, než na počtech vycházejících ze strategické vojenské doktríny. Tanky jsou svým určením zbraní útočnou, ne obrannou, a také to presentované číslo 1000 tanků se mi zdá spíš efektním propagandistickým tahem na ohromení adresáta (což je zcela legitimní cíl), než aby za tím byl nějaký reálný propočet, případně vyhodnocení schopnosti operačního nasazení pořizované techniky v předpokládaném prostoru severovýchodního Polska, plném jezer a lesů. Ale chápu, že kdyby vyhlásili, že před Goldap a Suwalki postaví 5 brigád tankoborníků, tak to na adresáta (historického nepřítele a aktuálního protivníka č. 1 Rusko, a v nevyřčeném podtextu i na Německo) asi nezapůsobí tak, jako nákupy Abramsů a korejských K2BP a K9A1 po stovkách.Skrýt celý příspěvek

  • fants48
   22:54 13.04.2023

   Takie ilości są potrzebne jeżeli mamy przenieść ewentualne działania wojenne na terytorium przeciwnika. Tego nie da się zrobić spikeami na pickupach...

   Takie ilości są potrzebne jeżeli mamy przenieść ewentualne działania wojenne na terytorium przeciwnika. Tego nie da się zrobić spikeami na pickupach...

   • Náhodný kolemjdoucí 2
    10:46 14.04.2023

    Posílení polské armády vůbec nezpochybňuji, naopak.

    Posílení polské armády vůbec nezpochybňuji, naopak.

    • fants48
     10:28 15.04.2023

     Po prostu doktryna po wydarzeniach na Ukrainie się zmienia. Nie możemy dopuścić do zniszczenia połowy kraju i bronić się na linii Wisły. Przeciwnika należy wypchnąć od razu na ...Zobrazit celý příspěvek

     Po prostu doktryna po wydarzeniach na Ukrainie się zmienia. Nie możemy dopuścić do zniszczenia połowy kraju i bronić się na linii Wisły. Przeciwnika należy wypchnąć od razu na odległość powiedzmy 100 km wgłąb "jego" terytorium aby zneutralizować zasięg jego klasycznej artylerii. Na uderzenia rakietowe i drony reagować będzie wielowarstwowa OPL i lotnictwo.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      11:49 15.04.2023

      Mamy nowo opracowaną doktrynę US , która zakłada powrót do ciężkich dywizji o dużej autonomii i rezygnacji z brygad ,jako głównego rozgrywającego. I oczywiście przewaga w powietrzu ...Zobrazit celý příspěvek

      Mamy nowo opracowaną doktrynę US , która zakłada powrót do ciężkich dywizji o dużej autonomii i rezygnacji z brygad ,jako głównego rozgrywającego. I oczywiście przewaga w powietrzu , która daje nam manewr ,bez niej mamy to co widać w Ukr , wojnę w okopach na wyniszczenie.Skrýt celý příspěvek

     • fants48
      15:04 15.04.2023

      @Tecka US to jednak inna waga. Na razie u nas wychodzi na dwie ciężkie dywizje (11 i 18) + 3 "lżejsze" (1, 12, 14) i jak faktycznie będą kombinować z szóstą dywizją to będzie to ...Zobrazit celý příspěvek

      @Tecka US to jednak inna waga. Na razie u nas wychodzi na dwie ciężkie dywizje (11 i 18) + 3 "lżejsze" (1, 12, 14) i jak faktycznie będą kombinować z szóstą dywizją to będzie to aeromobilna na bazie 25 BKPow i 6BPD, choć lepiej po prostu połączyć je w 1 silniejszą brygadę, Jako odwód.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      16:04 15.04.2023

      Owszem..ale w swoją doktrynę nas wpisali i przed 2 ciężkimi dywizjami nie uciekniemy , jak napisałeś. W sumie to bardzo dobrze ,że tak się dzieje. Teraz czekam kiedy oficjalnie ...Zobrazit celý příspěvek

      Owszem..ale w swoją doktrynę nas wpisali i przed 2 ciężkimi dywizjami nie uciekniemy , jak napisałeś. W sumie to bardzo dobrze ,że tak się dzieje. Teraz czekam kiedy oficjalnie ujawnią co kupimy jeszcze do latania.. Co do 6tki i 25 , plany były ale zostanie po staremu ,plus dofinansowanie mod.Skrýt celý příspěvek

     • fants48
      16:35 15.04.2023

      Czuję w kościach F-15...

      Czuję w kościach F-15...

     • Tecka
      14:02 16.04.2023

      ..możliwe.. jest też inna opcja , lepiej jednak o tym tutaj nie pisać, bo parę osób może dostać biegunki krwotocznej.

      ..możliwe.. jest też inna opcja , lepiej jednak o tym tutaj nie pisać, bo parę osób może dostać biegunki krwotocznej.

 • Tecka
  16:31 13.04.2023

  Tej informacji w artykule nie ma a jest ważna . Uchwała Rady ministrów z 29 marca tego roku o przeznaczeniu kwoty 14 miliardów złotych na rozbudowę produkcji i zakupy amunicji. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tej informacji w artykule nie ma a jest ważna . Uchwała Rady ministrów z 29 marca tego roku o przeznaczeniu kwoty 14 miliardów złotych na rozbudowę produkcji i zakupy amunicji. Tutaj więcej: https://dziennikzbrojny.pl/akt...
  Jeśli dostaniemy technologię ( a na to wygląda) produkcji rdzeni ze zubożonego uranu, to bardzo dobrze ,bo jest tańszy i bardziej dostępny od wolframu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   21:16 13.04.2023

   Smím se zeptat, odkud bude Polsko nakupovat ochuzeny uran v kovové formě?

   Smím se zeptat, odkud bude Polsko nakupovat ochuzeny uran v kovové formě?

   • Tecka
    11:49 15.04.2023

    A jak myślisz? ;)

    A jak myślisz? ;)

 • lukus
  15:39 13.04.2023

  Z následujícího komentáře budu čekat hodně mínusů a komentářů, ale co... (prosím nenamáhejte se, komentáře číst nebudu) V článku vidíme, jak má vypadat nákup tanků, jak rychle, ...Zobrazit celý příspěvek

  Z následujícího komentáře budu čekat hodně mínusů a komentářů, ale co... (prosím nenamáhejte se, komentáře číst nebudu)
  V článku vidíme, jak má vypadat nákup tanků, jak rychle, jak mají vypadat dodávky. Jak rychlé bylo rozhodnutí polských odpovědných osob.
  Mám obavu, že uvidíme v blízké budoucnosti ještě jeden scénář akvizice tanků - ovšem pravý opak. Výběrové řízení, zmatek, zrušení výběrového řízení, mediální pranýřování, nákup direkt, dodávky max.1 ks za měsíc (dle vývoje na UA). Ale s tou jednou 2A4 uděláme parády na všech POKOSech.
  Ty základní Abrams M1A1 by nám taky stačily pro základ- hlavně rychle (třeba prapor) a k tomu koupit prapor M1A2 SEPv3.
  USA věřím v jedné věci a tou je masová výroba, vždy jim šla a za 2SVV ji dotáhli k dokonalosti (tu nezpochybníte). Dále vůči Rusku mají vyhraněnější pozici, než DE nebo FR (ti by raději nechali RF schlamstnout AU aby byl klid a levný plyn).
  Jak náš senátor vyřkl :jsem Taiwanec.
  Nebylo daleko, aby Macron vyřkl : jsem ČÍŇAN:-)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:18 13.04.2023

   Žádné výběrové řízení nebude.
   Navíc do konce října tu budou všechny Leopard 2A4.

   Žádné výběrové řízení nebude.
   Navíc do konce října tu budou všechny Leopard 2A4.

   • Stonkeeper
    17:47 13.04.2023

    Pravda nebude. A o to dyl to bude trvat :)

    Pravda nebude. A o to dyl to bude trvat :)

   • flanker.jirka
    22:38 13.04.2023

    S těmi to nevytrhnem to je sotva rota.

    S těmi to nevytrhnem to je sotva rota.

    • Jirosi
     13:50 14.04.2023

     M4CZ mají 2 roty...

     M4CZ mají 2 roty...

     • SYN_
      21:29 16.04.2023

      Když zrovna náhodou jsou všechny pojízdné (nemluvě o bojeschopnosti)

      Když zrovna náhodou jsou všechny pojízdné (nemluvě o bojeschopnosti)

  • ruleta
   18:46 13.04.2023

   Ty tanky by nam nejprve nekdo musel nabidnout, Cernochova v USA byla a nedojednala nic. Nejdrive 2030. Polaci nakupuji jine mnozstvi, strategicky je to jina vaha - tak to proste ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty tanky by nam nejprve nekdo musel nabidnout, Cernochova v USA byla a nedojednala nic. Nejdrive 2030.

   Polaci nakupuji jine mnozstvi, strategicky je to jina vaha - tak to proste je.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:22 13.04.2023

   Ten článek hlavně ukazuje, že všechny jejich předchozí planý modernizace T72, nákup L2, modernizace L2 vlastními silami, atd. Naprosto selhaly! Ano, už by jim to mohlo vyjít ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten článek hlavně ukazuje, že všechny jejich předchozí planý modernizace T72, nákup L2, modernizace L2 vlastními silami, atd. Naprosto selhaly!

   Ano, už by jim to mohlo vyjít (přeji jim to). Ale čistě pragmaticky se to opět změní z dalším vývojem války na UA, nebo ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

   • Zbyněk
    09:02 14.04.2023

    Myslím, že modernizace T-72 byly v Polsku, na rozdíl od nás, celkem úspěšné. Srovnejte naši cestu - T-72M4CZ s polskou T-72M1R, za relativně málo peněz ze slepce jednookým. ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že modernizace T-72 byly v Polsku, na rozdíl od nás, celkem úspěšné. Srovnejte naši cestu - T-72M4CZ s polskou T-72M1R, za relativně málo peněz ze slepce jednookým. Ukrajinci si je pochvalují.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:23 14.04.2023

     Kdyz armáda úspěšně zavede techniku (nova/modernizace, nemusí obratem kupovat jinou.

     Z toho pohledu je i ta M4 úspěšnější...

     Kdyz armáda úspěšně zavede techniku (nova/modernizace, nemusí obratem kupovat jinou.

     Z toho pohledu je i ta M4 úspěšnější...

     • torong1
      08:06 15.04.2023

      Jo? Takže M4 byla úspěšnější, protože ČR nebyla schopná objednat nové tanky? Jirosi fakt nevím, jestli jsi skutečně idiot, nebo tady Němci posílají takhle debilního trolla...

      Jo? Takže M4 byla úspěšnější, protože ČR nebyla schopná objednat nové tanky? Jirosi fakt nevím, jestli jsi skutečně idiot, nebo tady Němci posílají takhle debilního trolla...

     • Jirosi
      12:30 15.04.2023

      Torongu: Vzhledem k tomu, že armáda sama počítala z M4 někam k roku 2030. Tak to nejspíše tak prostě bude. To, že selhal mechanismus zajištění náhradních dílů je věc jiná. V PL ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu: Vzhledem k tomu, že armáda sama počítala z M4 někam k roku 2030. Tak to nejspíše tak prostě bude.
      To, že selhal mechanismus zajištění náhradních dílů je věc jiná.
      V PL za tu dobu stihly koupit L2A4, A5, L2Pl, M1(nekolik verzi), K2, K2PL...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:59 14.04.2023

     Zbyněk
     Jenže T-72M1R byla naprosto minimalistická modernizace uložených tanků která se s M4CZ nedá vůbec srovnat.
     Když už chcete něco porovnávat, tak T-72M4CZ s PT-91.

     Zbyněk
     Jenže T-72M1R byla naprosto minimalistická modernizace uložených tanků která se s M4CZ nedá vůbec srovnat.
     Když už chcete něco porovnávat, tak T-72M4CZ s PT-91.

     • Maximus
      22:34 15.04.2023

      PT-91 si naši T-72M4CZ v pohodě "namaže na chleba" jak z hlediska výkonu, tak i konečné jednotkové ceny, která je neuvěřitelná a kdo toto rozhodl a podepsal měl být předhozen lvům. Zobrazit celý příspěvek

      PT-91 si naši T-72M4CZ v pohodě "namaže na chleba" jak z hlediska výkonu, tak i konečné jednotkové ceny, která je neuvěřitelná a kdo toto rozhodl a podepsal měl být předhozen lvům.Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      09:49 17.04.2023

      Scotty: Vzhledem k nebezpečnému umístění munice, stísněnému prostoru osádky a faktu, že se do karuselu nevejde výkonná podkaliberní munice, mi takováto modernizace připadá právě ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      Vzhledem k nebezpečnému umístění munice, stísněnému prostoru osádky a faktu, že se do karuselu nevejde výkonná podkaliberní munice, mi takováto modernizace připadá právě nejvýhodnější. M1R je jakž takž schopen operovat na moderním bojišti, ušetřené finance se mohou investovat do pořízení moderních MBT.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:21 14.04.2023

    Přijde Vám 280 tanků PT 91 Twardy jako nepovedená akce?

    Přijde Vám 280 tanků PT 91 Twardy jako nepovedená akce?

    • Jirosi
     13:55 14.04.2023

     Pokdu jich potřebuji 1000ks..
     Kdyby u nich zůstali, pak ano.
     Ale oni k tomu museli koupit L2, M1, K2, K2PL..

     Pokdu jich potřebuji 1000ks..
     Kdyby u nich zůstali, pak ano.
     Ale oni k tomu museli koupit L2, M1, K2, K2PL..

     • Jirosi
      14:05 14.04.2023

      Jak by jste označoval úředníky na MO, co by dokázali během 25.let zavést do armády celkem 5 druhů MBT v různých modifikacích?

      Jak by jste označoval úředníky na MO, co by dokázali během 25.let zavést do armády celkem 5 druhů MBT v různých modifikacích?

     • flanker.jirka
      17:42 14.04.2023

      Jirosi Pokud by byl celkový počet tanků jeden prapor, tak hodně nelichotivě. Při počtu 1000 tanků to vypadá jinak. Budoucnost u nich budou mít L2, K2, a M1. To že v přechodném ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Pokud by byl celkový počet tanků jeden prapor, tak hodně nelichotivě. Při počtu 1000 tanků to vypadá jinak. Budoucnost u nich budou mít L2, K2, a M1. To že v přechodném období budou používat něco dalšího je nutnost. Když by tanky zrušili nyní bez náhrady, tak přijdou o výcvik, o personál.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:46 15.04.2023

      Jako vy se fo fakt snažíte obhájit? Mají T71, Pt91, L2A5, L2A4 Budou mít M1 různých verzi, a K2 různých verzi, a pokdu neodeslal ba UA tak i l2 různých verzi. Ne, tahle opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako vy se fo fakt snažíte obhájit?

      Mají T71, Pt91, L2A5, L2A4
      Budou mít M1 různých verzi, a K2 různých verzi, a pokdu neodeslal ba UA tak i l2 různých verzi.

      Ne, tahle opravdu nefunguje strategické plánování/nákupy vzadne zemi světa. Snad z výjimkou Indie.

      Normální je provozovat jeden typ tanku, maximálně ve více verzích.
      To, co plánuji v Pl nebude mít dlouho životnost. Ale i při nákupu L2, si všichni myslely, že problém vyřešily. Jak ukazuje už dnes historie, tak všechny předchozí řešení vyřešily prd, jen sezrali hromadu prostředků.

      Ono když se to dokážete podívat z odstupem. Tak jak M1, tak K2 si mohli vybrat dávno (tady je hezká podobnost z uprednostnenim M4 proti nákupu L2). Ano, přesně tak konci snaha o levnější řešení. Dnes totiž tahle snana má jméno K2.Skrýt celý příspěvek

     • torong1
      08:05 15.04.2023

      Tvl... Ty jsi mistr demagogie. Každá modernizace T72 v zemích NATO byla VŽDY jen dočasná do doby než daná armáda přejde na západní tanky. A ty tady vytahuješ jako argument ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvl... Ty jsi mistr demagogie. Každá modernizace T72 v zemích NATO byla VŽDY jen dočasná do doby než daná armáda přejde na západní tanky. A ty tady vytahuješ jako argument neúspěšnosti modernizace, že byly nakonec nahrazeny. Ty si fakt nevidíš do huby.
      A co se týká počtu typů. Jo je to opruz, ale tady jde jednak o počet - nikdo ti nedá během dvou let 200 tanků natož tisíc a jednak o diverzifikaci. V případě průsery, vždycky nějaké tanky budou. Ale to je ok. Jirosi žvaní a žvaní a Polská armáda posiluje a posiluje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:36 15.04.2023

      Torongu1: Je to čistě vaše věc... Kdy šla do služby Pt91, a kdy si PL koupilo náhradu v podobě L2? Kdy si s tím samim cílem objednali M1, a kdy K2..počítám, že datum kdy došlo k ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu1: Je to čistě vaše věc...
      Kdy šla do služby Pt91, a kdy si PL koupilo náhradu v podobě L2?
      Kdy si s tím samim cílem objednali M1, a kdy K2..počítám, že datum kdy došlo k té náhradě, taky neznáte.
      Ono těžko ho znát, když během procesu nejen změnily záměr. Ale i typ tanku, kterým to řeší.

      Takže, všechny ty ostatní armády světa co mají jeden typ. Pripadne to doplňují předchozím typem jsou banda idiotů. Protože, vlastně neřeší "diverzifikaci".
      Do dnešního dne byli vaše argumenty pouze trapné. Ted uz jen trollite.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:39 15.04.2023

      Poláci nakonec zůstanou u dvou typů - K2 v novovyrobě či upravené na polonizovanou verzi a stejně tak časem zmodernizuji všechny ABRAMS na jednotný standard. Všechny verze T-72 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Poláci nakonec zůstanou u dvou typů - K2 v novovyrobě či upravené na polonizovanou verzi a stejně tak časem zmodernizuji všechny ABRAMS na jednotný standard.
      Všechny verze T-72 a L2 skončí na Ukrajině.
      Ve výsledku kde budou oni a kde my :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:50 16.04.2023

      Maximus: To se trošku pletete. Budu mít M1 (různé verze), K2 (různé verze), a k tomu zanou prikupovat K3. Osobně si, ale díky vývoji války na UA myslím, že K2 už je odespsany. ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: To se trošku pletete.
      Budu mít M1 (různé verze), K2 (různé verze), a k tomu zanou prikupovat K3.

      Osobně si, ale díky vývoji války na UA myslím, že K2 už je odespsany. Přejdou na různé verze M1.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      13:07 16.04.2023

      Obvyklý problém pochopit psaný text :-) Píšu že "nakonec" zůstanou u dvou typů. Původní verzi K2 brali s tím, že po rozjetí polonizované verze budou v rámci budoucí modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

      Obvyklý problém pochopit psaný text :-)

      Píšu že "nakonec" zůstanou u dvou typů.
      Původní verzi K2 brali s tím, že po rozjetí polonizované verze budou v rámci budoucí modernizace také polonizovany.

      Nevidím důvod, proč by časem starší verze ABRAMS v rámci budoucí modernizace neměli sjednotit.

      Samotný polský GŠ s tímto scénářem počítá, ale Jirosi je zase jako obvykle "nejchytřejší" :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:43 16.04.2023

      Stejen jako před rokem počítal z L2, před tím zase jinak, atd. Ale jasně, teď už je to jasné a nic měnit nebude. Proč by se neměli sjednoti? Co, třeba proto co dnes dostávají ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejen jako před rokem počítal z L2, před tím zase jinak, atd.

      Ale jasně, teď už je to jasné a nic měnit nebude.

      Proč by se neměli sjednoti?
      Co, třeba proto co dnes dostávají jako "moderni" za pár let už moderní nebude. A tak je to se vším...

      On totiž počita z realitou, která má svůj vývoj. Ten se změnil začátkem války na UA. A současně se zase změní jejím koncem, nebo vstupem UA do Eu/NATO.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:01 16.04.2023

    Twardy je díky počtu na rozdíl od M4CZ úspěšný projekt. L2Pl už mají dnes cca 80ks z těch circa 130 objednaných. Z toho co vím jsou na vině obě strany. Jak Poláci, tak Němci ...Zobrazit celý příspěvek

    Twardy je díky počtu na rozdíl od M4CZ úspěšný projekt.

    L2Pl už mají dnes cca 80ks z těch circa 130 objednaných.

    Z toho co vím jsou na vině obě strany. Jak Poláci, tak Němci kteří měli pomalé dodávky...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:03 16.04.2023

     Tak znova, ještě je nemaji všechny, a už mají objednanou náhradu. Úspěšnost projektu neurucje počet ks, ale jak dlouho je schopen vykonávat svou funkci. Tzn. Jaký užitek plyne z ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak znova, ještě je nemaji všechny, a už mají objednanou náhradu.

     Úspěšnost projektu neurucje počet ks, ale jak dlouho je schopen vykonávat svou funkci. Tzn. Jaký užitek plyne z investovanych peněz.
     V roce 1995 zaveden, v roce 2002 všechny ks. To je asi jako by ACR koupila cca 10ks M4CZ k počtu tanku celkem v Pl.
     Na tohle navazuje odkup L2 z Německa opět v cca 1/3 potřebných ks v roce 2013. Čas je A5, zbytek plánuji modernizovat, ani dnes po 10.letech nemaji všechny ks. Přitom i ty a5 jsou zastaralé.
     A místo modernizace, a navýšení tu máme opět odklon k jinému typu... a ne jednomu, ale hned 2dvema...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      02:19 17.04.2023

      Nikoliv. Poláci mají nyní nějakých 13 tankových praporů. Ani všechny Leo 2A4/PL, Leo 2A5 a Twardy nestačí... Twardy vyřazují a hlavně se chtějí zbavit T-72M1... Takže zatím tu ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv. Poláci mají nyní nějakých 13 tankových praporů. Ani všechny Leo 2A4/PL, Leo 2A5 a Twardy nestačí... Twardy vyřazují a hlavně se chtějí zbavit T-72M1...

      Takže zatím tu ty Lea budou. Část jednotek bude na M1A2/A1 a část K2. Tyto typy budou nahrazovat tanky sovětské koncepce.

      Až budou nahrazeny, přijdou na řadu LeopardySkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:23 17.04.2023

      Ano, nestačí. A už skroo 20.let jim to nevadí.... L2A5, L2PL M1A2/A1 K2, K2PL - na ten začnou teprve přecházet. Ale to za mě po konci válku na UA nebude dávat smysl. Takže, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, nestačí. A už skroo 20.let jim to nevadí....

      L2A5, L2PL
      M1A2/A1
      K2, K2PL - na ten začnou teprve přecházet.

      Ale to za mě po konci válku na UA nebude dávat smysl. Takže, vyuziji rozjeté výroby M1 v USA, a K2 odepisou. Tak jak to zvládly z L2.

      A dokud to nenastane vyřízení jedné, z verzí L2, budou mít jen "6" typu...
      Pak jim to klesne na úroveň 5. A budou vyrazovat tanky, co před cca 6-7 lety dráze modernizovaly(l2pl).Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:22 20.04.2023

      Nikoliv. Čas ukáže

      Nikoliv. Čas ukáže

  • Poly
   21:31 13.04.2023

   Na čem zakládáte fakt, že M1A2C nebo K2 by měly být dříve?

   Na čem zakládáte fakt, že M1A2C nebo K2 by měly být dříve?

  • Klimesov
   10:02 14.04.2023

   Paradoxem je, že tyto výsledky nejsou dány nějakým rychlím řešením a jednáním, ale naopak dlouhodobou prací na straně Polska. Polsko bylo jedno z mála zemí, které po roce 2014 ...Zobrazit celý příspěvek

   Paradoxem je, že tyto výsledky nejsou dány nějakým rychlím řešením a jednáním, ale naopak dlouhodobou prací na straně Polska.
   Polsko bylo jedno z mála zemí, které po roce 2014 zvýšilo své úsilí a investice do armády a sebeobrany. Aktivně jednalo jak s USA, tak s Německem, Jižní Korejí atd. atd.
   To znamená nic zázračně rychlého, ale tvrdá dlouhodobá práce na koncepci, která je podpořena finanční stabilitou.
   Tedy to co v ČR doopravdy chybí. Zatím co v roce 2021 Polsko jednalo o nových MBT, v ČR se nákup nových MBT smetl ze stolu s myšlenkou zhodnocení nynějších T-72M4CZ a že nové MBT se vybere později kolem roku 2030. Myšlenku nového MBT v rámci ČR oživila až v roce 2022 Ruský vpád na Ukrajinu.
   Takže pokud si chceme vzít z Polska nějaké příklad, tak je to právě to, že výstava a budování armády je dlouhodobý proces, který musí mít jasnou vizi a hlavně stabilní financování.
   A ne zkratkovité vize o tom, že během roku dokážete vybudovat druhý tankový prapor.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    02:20 17.04.2023

    Amen

    Amen

Načítám diskuzi...