Od fanatické levicové radikálky k americké patriotce: Harrisová již nechce zrušit policii, nyní hlásá America First

Od fanatické levicové radikálky k americké patriotce: Harrisová již nechce zrušit policii, nyní hlásá America First
Kamila Harrisová / Wikimedia (Zvětšit)

Do amerických prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce a průzkumy veřejného mínění naznačují těsný výsledek. Voliči měli během devadesát minut dlouhé debaty zatím největší šanci se vůbec seznámit s Kamalou Harrisovou jako prezidentskou kandidátkou. Trumpova obecná vize pro zemi je americké veřejnosti dobře známá, ale úterní debata mu nabídla příležitost oživit kampaň, která se zatím marně snažila přizpůsobit vstupu Harrisové do prezidentského závodu. Debata nakonec dle očekávání nabídla jen málo o americké zahraniční politice, kandidáti sotva zvládli předestřít svůj názor na velké geopolitické trendy jen v těch nejhrubších obrysech. To je letos obzvlášť nešťastné, protože dramatické změny v mezinárodních vztazích v posledních čtyřech letech učinily otázku globální role Ameriky aktuálnější a spornější než kdykoli předtím. Donald Trump nakonec předvedl svůj standard, zatímco Harrisová, kterou Demokraté raději drželi mimo otevřené prostředí, předvedla svůj životní výkon a v závodě si tak polepšila.

Vnitropolitickým otázkám včetně ekonomiky, bezpečnosti hranic a potratů byla věnována dostatečná pozornost, v zahraniční politice se kandidáti střetli kvůli Trumpově obchodní válce s Čínou, postoji Washingtonu ve válce mezi Izraelem a Hamásem a budoucnosti americké podpory Ukrajiny ve válce proti Rusku, ale nabídli jen málo konkrétních politik.

Žádný z kandidátů nebyl dotázán na strategické soupeření USA s Čínou, přestože ve Washingtonu panuje shoda, že jde o největší zahraničněpolitickou výzvu země. Místo toho se jediná diskuse kandidátů na toto téma týkala Trumpova izolacionistického návrhu na zavedení značných cel na obchod s Čínou a případně světem. Na změnu klimatu přišla řeč jen jednou a rozhovor se rychle stočil k průmyslové výrobě. Obě sekvence jasně demonstrovaly: Zahraniční politika začíná vždy doma a vnitřní debaty o zahraniční politice USA stále více sledují globální výzvy velmi úzkou domácí optikou.

Na první pohled oba kandidáti uznávají, že se nacházíme v době silné volatility. Trump situaci dlouhodobě rámuje hlouběji nevysvětlenou hrozbou třetí světové války a sebe poté prezentuje jako kandidáta reaganovského hesla mír skrze sílu, ačkoliv odmítá prozradit, kde hodlá na svůj slibovaný gigantický obranný rozpočet vzít, když hodlá zároveň snižovat daně a neškrtat sociální benefity. Harrisová vizi nebezpečí nijak nezpochybnila, ale i její řeč na téma bezpečnosti byla spíše performativní než formativní. To pak platilo u vyjádření obou kandidátů na většinu probíraných témat.

Debata Harris / Trump

Přesto se diskutovalo o dvou hlavních konfliktech, do kterých jsou USA nejvíce zapojeny: o válce mezi Izraelem a Hamásem a o válce na Ukrajině. V prvním případě se Harrisová snažila neodchýlit od kurzu, který nastolila svým projevem na Národním sjezdu Demokratické strany, když se současně zavázala zachovat podporu Izraele ze strany USA a uznala humanitární dopady izraelských vojenských operací na Palestince v Gaze a nutnost dvoustátního řešení. Trump mezitím prohlásil, že to „vyřeší, a to rychle“, aniž by jako obvykle nabídl podrobnosti o tom, jak.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Trumpův dotek se smrtí: Sjednocení nebo větší rozdělení Ameriky?

Pokus o atentát na Donalda Trumpa bude mít pro americkou demokracii hluboké důsledky. Nikdo sice ...

PREMIUM Sikorski ve Washingtonu: Trump chce porazit Putina. Je to pro něj výhodná transakce

V půlce července se evropští představitelé sešli se svými zaoceánskými kolegy ve Washingtonu na ...

PREMIUM Biden nebo Trump, podmínky přežití Evropy zůstanou stejné: 3 % HDP na obranu a 100 miliard EUR pro Ukrajinu

Donald Trump v rámci svých rétorických cvičení opakovaně naznačil ponechání některých evropských ...

PREMIUM Fúze Trump-Regan: Američtí Republikáni stále věří v „mír prostřednictvím síly“

Navzdory mnoha varovným signálům nemusí být případné druhé Trumpovo funkční období bouří ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.