Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

Foto: Formace Mi-28N; větší foto / Jevgeni Volkov; CC BY 3.0
Formace Mi-28N; ilustrační foto, větší foto / Jevgeni Volkov; CC BY 3.0

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka havárii nepřežila. Důvody a pozadí pádu se pokusil analyzovat ruský Vojensko-průmyslový kurýr (VPK).

Chyba posádky

Jména členů posádky havarovaného stroje Mi-28N nebyla oficiálně zveřejněna. Podle informací VPK však posádka patřila k 487. samostatnému vrtulníkovému pluku ve městě Buďonnovsk v Severokavkazském federálním okruhu. Vrtulník dle VPK pilotoval Adrej Okladnikov, jméno druhého člena posádky není známo.

Ihned po incidentu ruské ministerstvo obrany oznámilo jako důvod havárie technickou závadu nebo chybu pilota. Vyšetřovací komise pak 14. dubna potvrdila chybu pilota jako příčinu havárie. Posádka s vrtulníkem letěla v noci s využitím brýlí pro noční vidění a díky chybě v pilotáži Mi-28N havaroval.

Podle informací VPK nebyli piloti nováčky. Okladnikov se zúčastnil bojů v Čečensku a během války s Gruzii (2008) zničil svým vrtulníkem několik obrněných vozidel. Za své služby Okladnikov získal Řád odvahy (2x), medaili Za chrabrost, medaili Za službu vlasti a další vyznamenání.

Používání brýlí nočního vidění u posádek ruských bitevních vrtulníků je poměrně novinkou. Před pěti lety s brýlemi pro noční vidění létali pouze instruktoři v Centru bojové přípravy pilotů vrtulníků v Toržoku. V současné době ale s brýlemi pro noční vidění umí létat většina pilotů prvosledových jednotek.

VPK cituje nejmenovaného příslušníka vzdušných a kosmických sil Ruské federace, seznámeného s bojovým výcvikem ruských pilotů vrtulníků, podle kterého patří 487. vrtulníkový pluk mezi elitní útvary. Piloti pluku jsou neustále cvičení jak v nočních operacích, tak v používání kanónové i raketové výzbroje vrtulníků za všech podmínek.

Piloti nasazeni v Sýrii navíc prošli dalším výcvikem. Velká pozornost byla věnována právě úderným misím v noci.

V Sýrii jsou nasazeny také bitevní vrtulníky Ka-52; ilustrační foto; větší foto / Fedor Leukin; Wikicommons

Mi-24P: Starší je lepší

V Sýrii působí jak starší vrtulníky Mi-24P, tak nejnovější Ka-52 a Mi-28N. Ka-52 působí především ve dne, kdy napadá postavení protivníka pomocí neřízených raket. “Noční lovec” pak létá v noci, kdy provádí útoky pomocí protitankových řízených střel (PTŘS).

Největší objem úderů, a také ty nejnebezpečnější operace, v Sýrii však prováděly starší stroje Mi-24P. Do příchodů Mi-28N a Ka-52 vrtulníky Mi-24P provedly stovky bojových misí.

Proč Moskva nasadila v Sýrii především starší vrtulníky Mi-24P? Podle VPK je to například díky větším zkušenostem pilotů i pozemního personálu s provozem, údržbou i opravami jednoduššího Mi-24P. Panovaly také obavy, že nové stroje Mi-28N a Ka-52 se stanou mnohem více náchylnější k poruchám díky provozu v horkém a prašném prostředí Sýrie.

Navíc nové vrtulníky využívají jako svou hlavní výzbroj velmi drahé PTŘS Vichr. Jak poznamenává VPK, ničit “picky-upy s kulomety” pomocí takto výkonných střel nedává příliš ekonomický smysl. Navíc Mi-24P prakticky výhradně ničí cíle v Sýrii pomocí neřízených raket.

Mi-24P sice dokáže používat PTŘS Šturm ale jejich nasazení v Sýrii není potvrzeno. Navíc vzhledem k tomu, že Mi-24P létají velmi rychle v přízemních výškách, velmi zřídka (z důvodu krátkých reakčních časů) vrtulníky používají kanónovou výzbroj. Navíc vrtulníky v Sýrii neničí obrněnou techniku, ale především shluky nepřátelských bojovníků nebo typické pick-upy s kulomety.

“Je-li cíl dostatečně velký - skupina budov nebo velké postavení pěchoty, je lepší provádět úder z malé výšky. Pokud je cíl bodový - obrněné vozidlo, polní opevnění, budovy, útok je prováděn (pomocí neřízených raket - pozn. red.) z vodorovného nebo střemhlavého letu. Po zasažení neřízenými raketami se podle teorie má zahájit palba z kanónu a následně provést ostrý odklon nebo úhybný manévr. Ale v praxi, kdy protivník odpoví střelbou, je lepší kanón přeskočit a okamžitě se odpojit,” prozradil VPK tajemství vrtulníkové taktiky nejmenovaný ruský pilot Mi-24.

Podle osloveného pilota Mi-24P nemá moderní elektro-optické systémy, proto při použití PTŘS Šturm s poloautomatickým systémem navedení je nutné neustále udržovat vizuální kontakt s cílem. V takovém případě se ale vrtulník vystavuje palbě ze země. Podle ruského pilota je dosah PTŘS Šturm teoreticky 5 až 6 km, ale v praxi se musí vrtulník dostat mnohem blíže.

“Proto je lepší použít klasické neřízené střely. Ano, takové rakety se na tanky nehodí, ale několik raket je účinných pro ničení lehkých obrněných vozidel, budov nebo polních opevnění. Můžete vypálit salvu neřízených raket, rychle se otočit a vyhnout se palbě ze země,” uvedl pro VPK ruský pilot.

Mi-24P Mi-24P v podvěsu s bloky neřízených raket a PTŘS Šturm; ilustrační foto; větší foto / Public Domain

Problém s převodovkou Mi-28N

Avšak zpět k vrtulníkům Mi-28N. Pozdější nasazení Mi-28N VPK klade také za vinu dřívějším technickým problémům Mi-28N. Podle VPK do nedávné doby byly jedním z hlavních problémů Mi-28N poruchová hlavní převodovka, která navíc ztrácela funkčnost v prašném prostředí.

Například 5. února 2011 se kvůli poruše převodovky zřítil vrtulník Mi-28N právě ze 487. vrtulníkového pluku. Posádka se snažila nouzově přistát, ale dosednutí bylo velmi tvrdé. Jeden člen posádky zahynul. V srpnu stejného roku tvrdě přistál další vrtulník, taktéž kvůli poruše převodovky. Tentokrát však byl vrtulník jen lehce poškozen a posádka vyvázla bez zranění.  

V srpnu roku 2015 havaroval další Mi-28N. Během nehody zemřel pilot Igor Butenko, člen akrobatického týmu Zlatí orli. Avšak podle oficiální zprávy nehoda nesouvisela s poruchou převodovky.

VPK pro dřívější technické problémy vrtulníků Mi-28N požádal o vyjádření tiskové oddělení ruského ministerstva obrany. Avšak v době, kdy článek byl na VPK publikován, ministerstvo neodpovědělo.  

Dodejme, že vrtulníky Mi-28N v poslední době nakoupil Irák i Alžírsko. V obou zemích budou ruské vrtulníky létat v horkém a velmi prašném prostředí - tedy ve stejných podmínkách jako v Sýrii.

Nakonec však VPK uzavírá, i přes naznačovanou souvislost mezi dřívějšími technickým problémy Mi-28N a pádem stejného stroje v Sýrii, že právě v noci se stávají nejčastější nehody vojenských vrtulníků - jak při výcviku, tak při bojových operacích. A to i u zemí, které mají s nočními bojovými operacemi vrtulníků větší zkušenosti než Rusko. 

Zdroj: VPK, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii

Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...

Sýrie ukázala pokrok v ruských vojenských schopnostech

Ruská vojenská operace v Sýrii potvrdila značný nárůst schopností ruské armády. Dmitry Gorenburg na ...

Alžírsko zvýšilo objednávku ruských helikoptér Mi-28

Alžírské vojenské letectvo se rozhodlo navýšit množství objednaných ruských útočných helikoptér ...

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • danny
  12:47 26.04.2016

  to logik: že jsou česká média převážně proruská? To je pro mě překvapivá novinka. Každopádně analýza, která v r. 2014 vznikla při cvičení PSYOPS vyznívá poněkud jinak: ...Zobrazit celý příspěvek

  to logik: že jsou česká média převážně proruská? To je pro mě překvapivá novinka. Každopádně analýza, která v r. 2014 vznikla při cvičení PSYOPS vyznívá poněkud jinak: http://zpravy.idnes.cz/cesti-v...
  Za povšimnutí také stojí, jak proruskost českých médií vnímají v Kremlu:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  Jinak už další zacházení do detailů považuji za nesmyslné, všichni zúčastnění mohou předložit hromadu důkazů pro a proti různým jednotlivostem. Nechci se nechat zatlačit do pozice nějakého Putinova fanouška nebo neobolševika, protože to tak prostě nemám. Ano, rozčiluje mě, pokud se z Rusů dělají ožralí neschopní mužici, a z Putina esence čirého zla, jehož jediným smyslem existence je způsobovat utrpení všude, kam dosáhne jeho smrtící pařát. Vnímám to tak, že RF je (jistého druhu) velmoc. Jako každá velmoc hájí své zájmy a při jejich prosazování využívá všechny dostupné prostředky. Z pozorování jejich dosavadních akcí usuzuji, že dostupné prostředky používá docela racionálně a efektivně (tam jistě patří využívání zbraňových systémů a technologií, zpravodajských informací, selektivní poskytování humanitární pomoci, propaganda atd.. Co tam jistě nepatří, tak záměrné ničení dětských nemocnic, týrání domácích zvířátek, násilí proti prchajícím civilistům, ničení památek. Nepatří to tam proto, že to prostě není racionální a efektivní a RF nemá zdrojů nazbyt). Démonizování Putina, zesměšňování Ruska a svádění veškerých problémů západní civilizace na ruskou propagandu snižuje naši neschopnost řešit vlastní problémy, podnikat racionální opatření v konkurenčním boji Západní civilizace s našim regionálním konkurentem, kterým RF bezpochyby je. Převádět celou diskusi do emocionální roviny a řešení morálních paradigmat snižuje naši schopnost objektivní analýzy REÁLNÝCH nebezpečí (např. často nejsme schopni odlišit konkurenta od nepřítele atd...).Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:36 26.04.2016

  Shania: nikdo se nečertí. Spíš Vy. Přijdete tu se zcela neověřeným a asi neudržitelným tvrzením o pádu letadla. Když jste na to upozorněn, tak otočíte, že sestřelené není, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nikdo se nečertí. Spíš Vy. Přijdete tu se zcela neověřeným a asi neudržitelným tvrzením o pádu letadla. Když jste na to upozorněn, tak otočíte, že sestřelené není, ale mohlo by být, protože se v Syrii střílí a vůbec, proč se mi čertíme. Ono to tak bude i s těmi nemocnicemi. V Syrii je střílí a proto mohlo něco spadnout i na nemocnici. A my hned víme kdo, proč a že to dělá pořád. A přitom jediné, co máme je fakt, že se v Syrii střílí.
  K focení u základen - nemůžete zabránit na území desítek kilometrů čtverečních, aby tam nikdo nefotil. I Hjemim má svoje spottery a není jich málo a fotky z Hjemimu jsou na webu naprosto běžné, stejně jako se v forech řeší konkrétní čísla letadel, co nesou a pod. Takže tu najednou nezkoušejte dělat, že se netuší, co se na Hjemimu děje a že pád Su-34 by byl přehlédnut. Nebyl by vidět z okolních vesnic a měst a hor. Nebyl by vidět na satelitech. nebyla by kolem toho slyšet žádná komunikace a žádné letadlo by se neztratilo...
  A ano, na zvýšené riziko MANPADů Rusko zareaguej nasazením vrtulníků a omezením náletů z výšek zcela mimo dosah MANPADů... Něco mi na tom nehraje...
  Mimochodem, nálety Su-34 a Su-24 kolem Aleppa dál běží, nevím, kde berete, že je zatnuly. Podívejte se na počty útoků.
  ISIS - ano, pro Rusy je to okrajové a proto při tomto okrajovém nasazení došlo k naprosté změně situace na frontě a postup ISIS byl těmi neexistujícími útoky otočen o 180` a místy zatlačen až o desítky kilometrů. Pozorouhodné. Ta ruská technika musí neuvěřitelně dobrá...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:11 26.04.2016

  fenri: a jaké důkazy byste si tedy představoval? Čemu věříte? Každou fotku můžete prohlásit za zfalšovanou, každé svědectví za vymyšlené.... Na jednu stranu je Vaše argumetace ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a jaké důkazy byste si tedy představoval? Čemu věříte? Každou fotku můžete prohlásit za zfalšovanou, každé svědectví za vymyšlené....

  Na jednu stranu je Vaše argumetace na úrovni: kdyby něco bylo, určitě by o tom média psala, na druhou stranu, pokud Vám doložím, že o tom média píší, tak ta média najednou nic nedokazují a jejich věrohodnost pokládáte za nulovou. Takže si střílíte do vlastní nohy - nelze zároveň brát média jako argument, a zároveň je jako argument popírat.

  Co tedy berete za věrohodné svědectví, odkud čerpáte informace ze sýrie? Prosím, dejte sem pár zdrojů, které považujete za věrohodné a z kterých si děláte obrázek o tom, co vlastně Ruská armáda v Sýrii dělá.

  --

  Pro ověření zpráv uvádějí tzn. zdroje. Např. u posledního odkazu z Nework Times je svědectví potvrzeno ředitelem dané nemocnice. Jistě - ty noviny si to potvrzení mohly vymyslet. Ale New York Times jsou natolik známé noviny, že by se to jistě tomu řiditeli doneslo, že se tam o něm lživě píše. Dokážete nalézt jedinou zprávu o tom, že danou informaci dementoval? Ne, že?

  Ohledně zpráv od PHR - ve svém reportu a na svých stránkách uvádějí poměrně velké podrobnosti. Zároveň je to velmi známá organizace a její reporty prošli mnoha médii.
  Vy tvrdíte, že si vymýšlí? Na základě čeho? Máte jediný konkrétní důvod, proč je podezírat ze lži, kromě toho, že se Vám nehodí do krámu to, co tvrdí?
  Vzhledem k tomu, jak jsou jejich analýzy známé, tak pokud jsou vymyšlené, jistě by se již našel a byl znám alespoň jeden fakt, který by byl s jejich tvrzeními v rozporu. Prosím, dodejte ho.

  Zatím se Vaše vyvracení důkazů omezuje na vágní tvrzení: tomu nevěřím, přičemž mé argumenty jsou ozdrojované a vy neřešíte věrohodnost konkrétního zdroje a nejste schopen prokázat, že ten zdroj je nedůvěryhodný, tak se obávám, že taháte za kratší konec provazu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:59 26.04.2016

  Ke spolupraci rebelu s ISIS, nebo ISSI s Asadem, nebo všichni se všemi:) Dnes Ahmad Abdo Martyrs Brigade vyčistila město Dmeyr od ISIS, kteří byli při evakuaci města ...Zobrazit celý příspěvek

  Ke spolupraci rebelu s ISIS, nebo ISSI s Asadem, nebo všichni se všemi:)

  Dnes Ahmad Abdo Martyrs Brigade vyčistila město Dmeyr od ISIS, kteří byli při evakuaci města eskortování Mi-24

  https://www.youtube.com/watch?...

  A následně Asadisti zničili náletem velitelství Ahmad Abdo Martyrs, asi jako odměmu za dobrou službu vlasti.

  Tak si o tom kdo a jak spolupracuje s kým myslete co chcete.

  KóĎA: jo mohla to být uplná nahoda, že k oznámení stažení dělo tak krátce po sestřelu, určitě v tom budou i jiné faktory, obzvláš když k žádnému stažení nedošlo.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:46 26.04.2016

  Shania: tady logika trochu pokulhává. Rusko tedy stáhlo z obavy před PVO většinu svých letadel, která mohou bez problémů operovat z výšky, kde je MANPAD neohrozí a nahradí je svým ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: tady logika trochu pokulhává. Rusko tedy stáhlo z obavy před PVO většinu svých letadel, která mohou bez problémů operovat z výšky, kde je MANPAD neohrozí a nahradí je svým výkvětem vrtulníkových sil, kde k vyřazení stačí šťastná střela z "dušky" o MANPADECH nemluvě. Navíc MANPAD je vysoce mobilní zbraň, území Sýrie ne příliš velké, takže se o nějaké selekci oblastí dá těžko mluvit.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:33 26.04.2016

  Semtam, fenri: Su-34 – tak lekce z historie, pamtujete si den kdy Putin vyhlasil stažení ze Syrie? Dva dny předtím došlo k sestřelu SyAF Migu 21 manpadem, krátce před sestřelem ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam, fenri: Su-34 – tak lekce z historie, pamtujete si den kdy Putin vyhlasil stažení ze Syrie?

  Dva dny předtím došlo k sestřelu SyAF Migu 21 manpadem, krátce před sestřelem byli v oblasti i dvě Su-34, po kterách byli vystřeleny min dvě rakety, neříkm že je třefili, pouze to že mohli…

  Ten den přestal RuAF operovat v této oblasti, následující byly pozastaveny operace po celé syrii a další bylo ohlášeno stažení….

  Může nebo nemusí to spolu souviset, ale i teď RuAf operuje minimálně v oblastech, kde manpady mají.

  K té údajné ztrátě Su-34 před pár dny došlo při startu nebo přistání, blízko letiště, nejspíš technická závada, žádný sestřel. A pokud si někdo myslí, že se do blízkosti ruské základny dostane kdokoliv kdo ta nemá co dělat je nahlavu.

  Takže je to nepotvrzená ztráta, a je to z celkového hlediska uplně jedno, takže nějak nechápu, že se kvůli tomu někdo tak čertí. Letadla mají havarie pořád, i ta západní… možná by jste se divili jak moc vysoké ztraty má RuAF doma… http://www.defensenews.com/sto...

  Semtam: přechod z letadel na vrtulníky je určitě skvělý krok už jen pro tože bude lepší podpora pozemních jednotek.

  TU-22 – tím jsme myslel na ty dřívější mise proti ISIS. To že ti někdo řekne, že Rusové ISIS nebombardují, není přesné, pouze to byla pro ně po většinu jejich nasazení okrajoví záležitost a výjimky jsou např Palmyra, krátce po zničení toho civilního letadla, odveta za Dei rez-Zur atd.

  Proč nebojují rebelové s JAN? Protože by to byla sebevražda? JAN je podstatně silnější než kterákoliv jiná samostatná skupina a mají společného nepřítele. To co rebelové udělali je, že se zakládají aliance aby se vlivu JAN nebo ISIS bránili, takže např. FSA je jedna znich která zastřešuje desítky menších skupin. Máš tu i pár ex FSA skupin, kteří kvůli spolupraci s JAN přešli zpět na Asadovu stranu.

  Většina rebelů si uvědomuje, že v okmažiku kdy se zbaví Asada, budou mít s JAN velký problém, tzv větší než teď (mimo záměrné likvidace/pohlcování menších skupin, zdanění vojenského materialu pokud prochází přes jejich chckpointy a spoustu dalšího)

  JAN byla pak např vyhnána z celého Azaz koridoru (samozřejmě že byl umožněn klidný přesun přes Turecko do jižního Aleppa.)

  Není to tak dlouho co JAN pozatýkala/vyhnala 13 divizi FSA, od té doby lidí v těch oblastech protestují proti JAN… (to už se táhne přes měsíc) a tyto demonstrace byli i několikrát bombardovány (Asadovi a Putinovi se přítomnost JAN velmi hodí, dokud tam budou, má páku na Obamu)

  Co se týká Palmyry, když na město útočila ISIS, Asad nechal město padnout, i když to byla velmi dobře ubralitelná pozice. Ve městě nechal jen pár branců, který nepotkal moc šťastný osud. Můžete se jen dohadovat jestli to byl scénář ala Varšava, pro zlikvidování silné opozice ve městě, nebo jen donutit Obamu aby proti ISIS zakročil, a nebo prostě morálka důstojníku byla tak nízko, že radši utekli.

  Opětovné dobytí bylo umožněno jen díky příměří a i tak to bylo pro režim dost krvavá záležitost.

  Co se týká toho odminování, uvidíme jak to potrvá, co jsme slyšl je, že ruští ženisti nemají sebou dost potřebného vybavení a je to poměrně malá jednotka.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:20 26.04.2016

  Dušan - ano, většina z těch, co zůstali, podporuje Asada. Nikoliv možná pro Asada samotného, ale proto, že vidí že ostatní varianty jsou ještě mnohem horší. O podpoře hovoří ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - ano, většina z těch, co zůstali, podporuje Asada. Nikoliv možná pro Asada samotného, ale proto, že vidí že ostatní varianty jsou ještě mnohem horší. O podpoře hovoří reportáže z místa i výsledky voleb.
  Ostatně zaujala mne demosntrace proti Asadovy v Aleppu (které Asad zatím neovládá a kde lze čekat, že naopak účast na protiAsadovské demosntraci je vítána a podporována). Na videu bylo patrné, že jde o několik desítek lidí. Žádné desetitisícové davy, které by demonstrovaly svůj odpor vůči tyranovy ve městě, od tyrana osvobozeném. Klasický poměr novináři" demonstranti 1:1

  Stávající volby nebyly omezeny jen na Asadovce.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:16 26.04.2016

  Logik: 2) při vší úctě to nejsou zdroje. Nečetl jsem vše, protože nemám fakt číst nějaké výplody studentek žurnalistiky zaměřených na street muzikanty a podobné perly, co dáváte ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  2) při vší úctě to nejsou zdroje. Nečetl jsem vše, protože nemám fakt číst nějaké výplody studentek žurnalistiky zaměřených na street muzikanty a podobné perly, co dáváte za zdroje. já se ptám na DŮKAZy. Odkazy na obvníky z Covetry a podobné, od sebe opisující týpky prostě nejsou důkazy. Fotka rozbořeného domu není důkazem že:
  -ten dům je vůbec v Syrii
  -že ho rozbořili Rusové
  -že to kdy byla nemocnice
  -že to byla nemocnice v době rozboření
  -že rozboření je náletem (ať už kohokoliv)
  -že ta nemocnice nebyla obsazena islamisty
  3a) nebyla uveřejněna proruská zpráva. Byl uveřejněn názor několika našich vojenských odborníků, který se vám nehodí do vašich lží. Aktuálně to nijak nekomentovalo. Pouze necenzurovalo (jak pobuřující, že - měl byste to hlásit) názory českých vojenských odborníků.
  3b.) Strach ze smrti mají docela jiný, stejně jako přístup k životu. Mučednictví a víra v nevyhnutelnost osudu a vůli boží je na zcela jiné úrovni, než na západě. Nicméně a znovu - kdyby cíleně bombardovali nemocnice v zónách bojů, tak by přeci demoralizovali si svojí stranu. nebo chcete tvrdit, že vojáci SAA (Iránci...) se smrti nebojí? vzhledem k rychlosti změn v uličních bojích a tempu postupu v otevřené krajině není žádná nemocnice na cizí a naší straně. V bojích ve městě se nemocnice může ocitnout během dne třikrát v různých rukách.
  3c:) čísla? Zdroje? A ano, utíkají islamisté a jejich rodiny. Bylo to několikrát dokumentováno, naposledy tuším včera či předevčírem se SAA dohodla na stažení vojáků ISIS a jejich rodin z al-Dumairu

  -Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:06 26.04.2016

  Shania: člověče mám pár Cambridge certifikátů z angličtiny, ale Vaše obsese používat anglická slovíčka je prostě trapná a směšná. To si tím dodáváte vážnosti? Aha, takže už to ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: člověče mám pár Cambridge certifikátů z angličtiny, ale Vaše obsese používat anglická slovíčka je prostě trapná a směšná. To si tím dodáváte vážnosti?
  Aha, takže už to nejsou nemocnice, už jsou to zdravotnická zařízení, tj. třeba chýše, kde zrovna obvazovali nějakého džihádistu. Znovu: pokud jsou masivně bombardovány nemocnice, jak tu furt točíte, proč o tom nijak zvlášť nepíší ani západní mainstreamová média a proč Lékaři bez hranic (kteří mají řadu těchto zařízení pod patronací) nepodají žalobu na Rusko? Také jsou zaprodaní?
  Sestřel Su-34 na Syrií přesně zapadá do vašich zdrojů - blábol, mimo realitu. Nejde utajit sestřel Su-34. Natočilo by to padesát ručníků na mobil, dvěstěpadesát ručníků by se vyfotilo u kráteru, USA by o tom věděli a spotterům okolo Hjemimu by chybějící letadlo neuniklo.
  Mimochodem - píšete, že do oblastí kolem Aleppa s větší hustotou manpads Rusové nelítají. No vidíte a zrovna včera tam bombardovali Su-34 i Su-24. Nějak Vám to nesedí.
  Aleppo je ovládáno hlavně an-Nusrou a ta je důležitým cílem Rusů.
  K ISIS - myslím, že je úplně jedno, zda to sypou na ISIS či na jiné skupiny, které se momentálně k ISIS nehlásí. Naprosto umělý konstrukt, že ISIS je zlý a ostatní jsou hodní už nebere nikoho. Nicméně i tak blábolíte nesmysly. Kromě bojů v Latakii byly a jsou nejtěžší oje právě s ISIS a největší územní zisky jsou rovněž proti ISIS.
  Celá východní fronta je de facto boj s ISIS, od Kuweiresu na severu, přes těžké boje u Khanaseru (kde postupuje ISIS v dojemné shodě s demokratickou opozicí) a razantní postup na středu na Palmyrském směru po boje ve východním Damašku a na levém křídle jižní fronty - to vše je boj s ISIS.
  Jestli toto považujete za ignoraci, tak jste zcela mimo realitu. Vždyť kromě bojů v severní latakii (již slabších) a pomalé obklíčení Aleppa, kde je dominantní silou an-Nusra jde o zdaleka největší boje v Syrii.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  02:14 26.04.2016

  Shania Ano, v Sýrii jsou stovky různých zdravotních zařízení. Určitě jste viděl záběry z měst v kterých se vedli či vedou boje. To, že jsou v těchto místech tato zařízení ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Ano, v Sýrii jsou stovky různých zdravotních zařízení. Určitě jste viděl záběry z měst v kterých se vedli či vedou boje. To, že jsou v těchto místech tato zařízení zničena je snad jasné a pravděpodobné jako že zítra vyjde slunce.

  Ohledně zřícení SU-34. Vím, že máte dost dobré znalosti ohledně letecké techniky, ale bohužel někdy vycházíte ze zdrojů dosti pochybných podobné bulváru. To, že někde někdo napíše, že spadl SU-34 a tento zdroj určitě nebude patřit k solventním, protože by se to již řešilo v mnoha mediich. Zřícení SU-34 v Sýrii nelze ututlat.

  Snížení počtu letů VKS RF je zapříčiněn rotací, příměřím a částečným stažením sil či spíše jejím přeskupením.

  Od podepsání příměří získala Sýrie zpět Palmýru. Vůbec poprvé v této válce přišel IS v Sýrii o strategické město a v současné době získává v této lokalitě Sýrie další území zpět.
  Další úspěch lze vidět v postupném obkličování Allepa. Je sice pravdou, že tam to víc vázne, ale za to IS dostal významnou porážku.
  K zamyšlení je proč "umírnění" nebojují proti JAN?

  Ohledně Palmýri, nevím kde jste vzal, že tam působili těžké bombardéry (TU-22??). Je hlavně známo, že osvobození hodně pomohly MI-28 a KA-52 plus MI-35.

  Nedávno se tvrdilo, že VKS RF v Sýrii se IS v Sýrii vůbec nevšímaj a teď bombardují čtvrti původních obyvatel a čtvrti IS vynechávaj :D Opravdu nevím, kde tohle berete, ale to je úplná slátanina, která nemá hlavu ani patu. Podívejte se na osvobozenou Palmýru. Ženisté čistí město a kdyby nebyl problém s vodou, tak by se již vracelo původní obyvatelstvo, které je v exilu v západní Sýrii.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:18 26.04.2016

  fenri Zo Sýrie utieklo z cca 22 mil. už viac ako 4 mil. ľudí ... a Vaša komická prestava, že takmer všetci tí čo ostali podporujú Asada nepotrebuje komentár ... Že mu to ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Zo Sýrie utieklo z cca 22 mil. už viac ako 4 mil. ľudí ... a Vaša komická prestava, že takmer všetci tí čo ostali podporujú Asada nepotrebuje komentár ...

  Že mu to nedošlo pred vojnou a neurobil s takou "masovou" podporou slobodné volby, že ?

  Nejaké slobodné volby (čo v Sýrii znamená, že kandiduje i niekto iný ako len Asad) z roku 2014 vyhral Asad len na území čo kontroloval (čo bola menšina Sýrie).

  Nik nespochybňuje, že asadov režim mal i pozitiva, napr. náboženskú slobodu, čo určite je v tejto oblasti unikát. Ale zas za udržanie svojej moci dokázateľne vraždil vo veľkom vlastné obyvateľstvo a dodnes "dobrý" Asad brutálne ostreľuje a bombarduje "svojich" - asi preto tak utekajú cez hranice do Turecka ....
  Konflikt som sledoval od začiatku a konflikt gradoval postupne, kedy začal demonštráciami, nasilnosťami, ozbrojeným odporom a nakoniec masovými zbehnutiami celých ťažko vyzbrojených jednotiek k povstalcom. ISIL a masová podpora zo zahraničia sa diala až po tom.
  Vaša prestava, že väčšina národa je za Asadom je jednoducho smiešna a neobstojí v mori faktov.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:45 25.04.2016

  fenri: 2) V postu na minulé stránce (Datum: 22.04.2016 Čas: 22:16) jsem několik zdrojů dokumentujících útoky na nemocnice dával. Tak proč místo řvaní důkaz, důkaz, konečně ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  2) V postu na minulé stránce (Datum: 22.04.2016 Čas: 22:16) jsem několik zdrojů dokumentujících útoky na nemocnice dával. Tak proč místo řvaní důkaz, důkaz, konečně nezačneš reagovat na to, co píšu?

  Ty fotky jsou zfalšované? Svědectví od PHR vylhaná? Ruská tiskovka, na které chtěli hodit bombardování allepské nemocnice na USA - a moc se jim to nepovedlo - se nekonala?

  3a) Aha, tajže česká média jsou protiruská, což je vidět z uveřejňovaných zpráv - ovšem uveřejněna byla proruská zpráva - a hned vedle dáváš link na jinou také pro rusko příznivou a snažíš se tím dokázat, jak moc je to v sýrii jinak.... Bohužel si tím pouze boříš svůj důkaz kruhem, protože Ti to jaksi nabourává premisu, že aktuálně straní západu.

  3b) Arabové neřeší, jestli je někdo ošetří? Fakt? S řevem a pěnou u huby se ženou do útoku, rudo před očima? Oni to jsou vlastně všichni zfanatizovaná zvířata, že? Nebo jak jste to vlastně myslel? Pro Vaši informaci, arabové jsou lidi jako my, a i když třeba mají jinou kulturu, tak strach ze smrti mají úplně stejně, jako českej Pepík.

  A to, že pro svoje lidi Asad ošetření zajistí (nebo se aspoň tváří, že zajistí, to stačí) - na to nepotřebuje nemocnice na zatím cizím území.

  3c) Ad vyhánění civilistů - fakta jsou jasná: poté, co se začalo rusko angažovat, proud uprchlíků do Turecka i do Evropy výrazně narostl.

  4) Jen dál urážejte, jestli Vám to uleví. Lepší než to v sobě dusit.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:00 25.04.2016

  fenri: hospitals and medical facilities jsou v syrii stovky... nebo jak se říká střediskum kde jsou u nás obvodáci v každém menším městečku, máš pocit že v syrii jsou doktoři jen ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: hospitals and medical facilities jsou v syrii stovky... nebo jak se říká střediskum kde jsou u nás obvodáci v každém menším městečku, máš pocit že v syrii jsou doktoři jen ve velkých městech?

  Pokud vím, tak je to první případ ztraty SU-34 a jak říkám nepotvrzený a ani se ti ho potvrdit nepodaří, pokud se rusové nerozhodnou sami to zveřejnit.
  Max mohlo dojít k poškození jednoho či dvou Su-34 asi pře měsícem, ve stejné oblasti kde sundali Mig 21 manpadem, byli v oblasti chvilku předtím a byli na ně vystřeleny min dvě rakety.

  Rusové za celou dobu své působnosti lítali okolo 60 sorties denne....
  ted je to okolo 30. Pokud ti to prijde malo...

  Rusové se sice radi ohaní, že utočí na JAN, ale ve skutečnosti naprosto minimálně a to i po podepsani příměří, kdy měli volnou ruku na ně utočit, nicmene podle jejich map je JAN vsude, takze si to vybrali jinde.

  Co se týká ISIS, tak mimo pár specifických udalostí jako Palmyra je zcela ignorují a na většinu podobných utoku nasazovali tezke bombarddery.

  V případech kdy šli přímo po mestech okupovaných ISIS je zajímavé, že bombardovali ctvrti kde zije povodni obyvatelstvo (ISIS má vlastní čtvrti)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:40 25.04.2016

  Tady jen pro Logika, pro večerní potěchu:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

  Tady jen pro Logika, pro večerní potěchu:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

 • fenri
  21:39 25.04.2016

  Shania: ano, počty syrských nemocnic vybombardovaných Rusy už násobně překračují počty nemocnic, které v Syrii byly :-) Jen je při tom ještě nikdo nestihl natočit, ačkoliv je ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ano, počty syrských nemocnic vybombardovaných Rusy už násobně překračují počty nemocnic, které v Syrii byly :-)
  Jen je při tom ještě nikdo nestihl natočit, ačkoliv je doslova každý prd natočen v desítkách záznamů. Asi njaký nový ruský, opticky neviditelný bombardér.
  Já myslím, že ne jeden, ale deset Su-34 spadlo v Syrii. Shanio, nic ve zlém, ale neumím si představit, jak těch doslova pár ruských útočných strojů, které létají ověšené jen VELICE NALEHKO současné zvládá potlačovat ISIS, an-Nusru a další opoziční skupiny (které představují většinu syrského lidu) a současně stíhají bombardovat stovky pekáren, nemocnic, demonstrací, továren na plyšáky... vždyť Vy nechtíc děláte z těch ruských letadel a pilotů mistry světa.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:32 25.04.2016

  Logik: 2.) Stokrát opakované lež se stává pravdou? Znovu: hoďte sem důkaz o ruském bombardování civilních nemocnic. DŮKAZ. 3.) Viz. bod 2.) DOKAŽTE, že Rusové bomabrudjí ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  2.) Stokrát opakované lež se stává pravdou? Znovu: hoďte sem důkaz o ruském bombardování civilních nemocnic. DŮKAZ.
  3.) Viz. bod 2.) DOKAŽTE, že Rusové bomabrudjí systematicky civilní nemocnice, já pak začnu nahánět ty islamisty.
  3.a) tak třeba Aktualne.cz není nijak proruské, je to ukázkově prounijní médium a jak pěkně otočilo, když poslalo Justa do Syrie a ejhle, zjistili, že věci jsou trochu jinak... Vzhledem k tomu, že v českých médiích je takřka povinné mít denně alespoň jednu zprávu o tom, co se v Rusku nepovedlo a koho zase Putin přepadl či zprznil, velmi bych se divil, že by toto nepoužili. A co víc, ono to moc není ani v těch zahraničních. Alepoň ne amerických.
  3b.) Arabové to takto neřeší (inšalláh). Nehledě k tomu, že by pak ani vládní vojáci neměli ošetření. A s tím vyhánění civilů - to je zase další kouzelná Logikova pitomost. Kolik civilistů z Coventry uteklo do Reichu? A ke konci války, kolik obyvatel Hamburku uteklo do Británie? Ach ano, opozice neútočí na civilní cíle. Co užíváte?
  3c.) Ano, proto jsou ty vesnice a města často prázdné. Viz Palmýra.
  4.) Když dovolíte, považuji vás za takového lháře a morálně vetchou osobu (vyhrožování soudy a dolejzání za adminem, aby mi mazal bubáky), že jakákoliv vaše doporučení jsou pro mě irelevantní.

  K Vašemu textu Dannymu: mohl byste uvést seznam nemocnic, kde Lékaři bez hranic obvinili Rusko z válečnch zločinů? Konkrétně, díky.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:21 25.04.2016

  Dušan, ano indicie nejsou fakta. Ovšem vy nemáte žádná fakta, že Rusové bombardují v Syrii masově nemocnice. Jinými slovy Vy máte propagandu, já mám alespoň indicie, které mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, ano indicie nejsou fakta. Ovšem vy nemáte žádná fakta, že Rusové bombardují v Syrii masově nemocnice. Jinými slovy Vy máte propagandu, já mám alespoň indicie, které mají silnou logiku.
  85% syrského obyvatelstva se uchýlilo na úpzemí ovládané Asadem. A podpora ruského angažmá je zmiňována skoro v každé reportáži reportéru, kteří DO SYRIE SKUTEČNĚ JELI. Tedy ne nějakých autorů, co mají problém najít Syrii na mapě.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:31 25.04.2016

  nebudu studovat o čem všem se tu hádate, ale co se týká nemocnic, tak nejde o jednu, ale desitky nemocnic a hodně z nich bylo pod utokem opakovaně.... muzete se jen hadat jestli to ...Zobrazit celý příspěvek

  nebudu studovat o čem všem se tu hádate, ale co se týká nemocnic, tak nejde o jednu, ale desitky nemocnic a hodně z nich bylo pod utokem opakovaně.... muzete se jen hadat jestli to byla RuAF nebo SyAF.

  Západní media všimli v podstatě až té doktoru bez hranic (proč asi svoji polohu neoznámili..., bude pro to asi nějaký důvod že)

  Mimo nemocnic tu jsou každodenní utoky na pekarny, školy, soudy, mešity, tržnice a jinou infrastrukturu, nebo bombardují jen náhodně.

  Dokonce byli opakovaně bombardovány demonstrace namířené proti JAN (lidé v Aleppu demonstrují už asi dva měsíce).

  Ted cerstve napr byla znicena vodovodni infrastruktura dodavajici vodu dvoum milionum lidi v Aleppu, pravda za to může SyAF, RuAF už do oblastí s manpady moc nelíta a jsou nepotvrzené zpravy že jim spadla Su-34 po startu/přistaní (asi technická závada)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:09 25.04.2016

  fenri: 2) těch zpráv o zničení nemocnic je tolik a natolik věrohodných, že se prostě nemůže jednat o náhodnou collateral damage. Variantu, že těch vybombardovaných nemocnic bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  2) těch zpráv o zničení nemocnic je tolik a natolik věrohodných, že se prostě nemůže jednat o náhodnou collateral damage. Variantu, že těch vybombardovaných nemocnic bylo ve skutečnosti méně jsem zvážil a vyloučil, protože odporuje zprávám, které mám z bojiště.

  3) V každé slušné diskusi platí, že se prokazuje existence, nikoli neexistence. Tedy samozřejmě na mne je dokázat existenci vybombardovaných nemocnic, ale pokud Vy tvrdíte, že byli islamistické, tak je důkazní břemeno na Vás. Nemohu dokazovat neexistenci špagetti monstra.

  3a) Ale oni to média rozmazávají. Akorát ne ta česká, protože ač si co chcete říkáte, oni jsou poměrně proruská - aby také ne, když velkou část vlastní Babiš, který je s proruským Zemanem jedna ruka. V západních médiích je článků na toto téma poměrně dost.

  3b) Vojenský smysl to rozhodně má. Vědomí, že je vybombardovaná nemocnice a tedy když se mi něco stane, tak daleko spíš zařvu/budu mrzák, je pro vojáka další "nálož" na nervy.
  Navíc tím vyženu civilní obyvatelstvo a pak mohu argumentovat, jak mě maj ti civilisti rádi, když jsou všichni u mě. Pochopitelně - protože opozice nemocnice a další civilní cíle v Damašku nebombarduje, takže se tam civilisté cítí více v bezpečí.

  3c) Asad má pravděpodobně podporu např. na místech, kde bojuje s IS, protože tam je i Asad lepší alernativa. Na místě, kde prochází fronta, navíc často v kolébce revoluce, zas takovou podporu mít nebude - kdo tam měl asada rád, tak už dávno zdrhnul na jeho území.


  4) Víte, já bych o Vás mohl říci totéž (a na rozdíl od Vás bych měl pravdu :-)). Tak se prosím zdržte osobních soudů, slušný člověk to v diskusi prostě nedělá.

  Zkuste propříště zvážit, že třeba to, co považujete za "podle Vašich slov za ústup z prohraných pozic", ve skutečnosti znamená, že jste mne od začátku nepochopil a polemizujete s něčím jiným, než co ve skutečnosti tvrdím - a když se mi konečně podařilo vysvětlit podstatu mého argumentu: tak místo toho, co byste pochopil, že Vaše výtky předtím šli vedle, tak máte pocit, že uhýbám. Už se mi to s Vámi několikrát stalo.

  ---

  danny: ano, to je jedna nemocnice, kde dejmetomu za to rusové tedy nemohou. Ale ona nebyla vybombardována jen jedna. A o pozici některých vybombardovaných (např. Allepská, v Maarat al-Noaman atd....) musel Asad vědět.
  Navíc, zkuste se zamyslet, proč asi nechtěli sdělovat Asadovi a Rusům pozici, když to je samozřejmě rizikové ji nesdělit. Že by proto, že sdělit svoji pozici bylo ještě rizikovější?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:30 25.04.2016

  fenri Indície nie sú fakty ... Predstava "starostlivých" Rusov, ktorí netaja, že im ide vprvom rade o svoje záujmy je naozaj dosť úsmevná .... To "sýrske obyvateľstvo" čo ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Indície nie sú fakty ...
  Predstava "starostlivých" Rusov, ktorí netaja, že im ide vprvom rade o svoje záujmy je naozaj dosť úsmevná ....
  To "sýrske obyvateľstvo" čo "poporuje Rusov" je v podobe rôznych skupín hlavnou silou odboja proti Asadovi (a Rusom) a zahraniční islamisti sú samozrejme významní i ich zahraničná pomoc, ale nie rozhodujúci.
  Tým "starostlivým" Rusom vôbec nevadilo, keď Asad vyvražďoval vlastných obyvateľov v časoch, keď o ISIS nik nepočul. Naopak, Rusko stálo vždy stálo pri Asadovi a nikdy ho vraždenie domácich netrápilo. Zato ich trápili vlastné základne a do Sýrii prišli až keď už hrozilo, že o ne prídu .
  Rusi samozrejme zavalia svet "zaručenými správami" ... a niektorí to potom berú ako "mediálnu prestřelku" : ) ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4