Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.

Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.

Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.

Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.

“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.

Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova

K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.

“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.

V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.

Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.

Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.

Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.

Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání. 

Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • Olivav
  20:02 09.12.2016

  https://en.wikipedia.org/wiki/... tady se píše de facto to samé a je toho více.

  No na konci prvního videa na http://aviationintel.com/yak-1... je vidět i havárie tu jsem viděl prvně docela síla. Ale nedá se Jaku 141 upřít inovace. Jinak má malá křídla tím to bude jak říká Pierre Sprey to nemůže lítat. Rusům to lítalo a než se to pokazilo tak dost dobře od Lockhedu dostali dost peněz na práci na Jak 141M. Tak možná by mohli nekteří uznat že i F35 bude lítat a dobře.

  Možná to bude lepší budoucnost pro letadlové lodě než klasika. I japonci myslím mají dvě lehké letadlovky ideální pro F35B.

  Možná nakonec Rusové ty Jaky opráší ne? Nebyla by to cesta?

 • Olivav
  19:42 09.12.2016

  logik

  tak k tomu Jaku 141 https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  http://aviationintel.com/yak-1...

  Technické řešení dnychadla i koncové tryska je podobná Jaku to že Jak má dvě vztlaková dmychadla je "jen detail" řešení dmychadla je prý podobné. Rusi jestli si to pamatuji dobře měli problém s kvalitou a jedno dmychadlo byl risk, tak použili dvě. Ony ty Jaky byly problematičtější než Harriery a dost se jím to obíjelo o hlavu. Za info o lodích dík. To vysvětluje proč Mistraly. Nevím jaká je tam paluba a estli VTOL by taky mohly na Mistraly.

  Jinak off topic Lavrov jednal o Libyi a může být veselo i jinde.

 • Luky
  18:14 09.12.2016

  Mimochodem hoši, já většinou chodím na tu ukrajinskou mapu s wahábistickým adminem, která je silně prorebelská. Tohle je deset minut starý:

  10 minutes ago
  US official told:It is true congress authorized the administration to provide MANPADS to Syrian opposition

 • Luky
  18:03 09.12.2016

  Ale to víš, že tam chodí spousta "užitečnejch", kteří to pak selektivně šíří dál a mají pocit, že čerpají přímo ze "zdroje". Důležitý je hlavně furt z Asada dělat démona. Že se jím stal přes noc, na to se zapomnělo...

 • Shania
  17:53 09.12.2016

  Luky: jasne placenej za propagandu proti režimu, když většinu času jsou ty informace na foru, kam se nedostaneš bez potvrzené registrace a je pro pár lidí co tam chodí:) Max si pak přečtou knižku za pár let.

  Až v posledních měsících taky něco píše na rediitu a pár článků na war is boring - exelentní dedukce sherloku, takového agenta CIA fakt hledala, akorát mu asi zapomněla říct, že se do nich nemá v jednom kuse navážet.

  Nehledě na to, že vše co tma píše je naprosto něco jiného nefrčí v mainstreamu. Tak buď rozdávají rozdílné noty, nebo fakt nevím.

  Chem. zbraně:) dobrej argument, akorát se za těch pět let co je už použili tolikrát absolutně nic nestalo a ani se nic nestane. Ano vyhrávají, ale mají těžké ztráty a taky to potřebují dokončit co nejdřív.

  A co se týká efektivity RuAF, ten názor jsme měl už předtím a absolutně nic se na tom za celou dobu nezměnilo.

 • Luky
  17:40 09.12.2016

  A co taky občas zapojit ten orgán, co máš na vylučování hlenu "logiku". Proč SAA vždy a zaručeně použije chemii potom, co se jim začne dařit? Oni v těch chvílích používají všechnu dostupnou chemii, dokonce kromě chemie pro osmé a deváté třídy ty barely plní i chemií pro střední školy. Když vyhrávají, tak je samozřejmě nutnost ukázat se světu ve špatném světle..."logicky".

 • logik
  17:35 09.12.2016

  Luky: Tvůj poslední post přesně ukazuje, jak pracuješ s informacema.
  Když někdo uveřejňuje Tobě se nehodící věci, je to propaganda a automaticky na tom není ani zbla pravdy.

  Když se uveřejní něco, co podporuje Tvé vidění světa, tak je to automaticky pravda.
  To tě nenapadlo, že i jestli jsou zprávy o nalezení chemických zbraní pravdivé, klidně to může bejt tak, že je tam po dobití dal navézt a pak "nalézt" Asad? Já být Asadem, tak přesně todle udělám.

  Pozor - já teď nechci tvrdit, že to tak bylo. Jen ukazuju na to, jak rozdílně přistupuješ k věrohodnosti zpráv ze Sýrie podle toho, jak se Ti hoděj do krámu...

 • Luky
  17:04 09.12.2016

  Jo na chemii bla bla jsem zapomněl, díky za připomenutí!
  Ta se vždycky objeví, když SAA vyhrává a nemají to zapotřebí. Že toho našli ve východních čtvrtích plný sklady ale TC určitě nezdůrazňuje...

 • Luky
  17:01 09.12.2016

  ...tak na ACIG jsem tebe nebo "tvý kolegy" (občas píšeš v ženským rodě) před časem navedl(myslím že to byla debata o iráckém letectvu) a od tý doby to sem pořád postuješ. Zkus si vzpomenout kolik pitomostí ale už TC za tu dobu předpovídal.
  Vůbec bych se nedivil, kdyby byl placený za protiasadovskou PR, což ostatně bylo i to hlavní pro US administrativu okolo Klintonové a Kerryho (ostatní je pro ně podružné - potřebují loutku jinak to mají v zadeli).
  To bylo pořád - Rusko neefektivní, podpora k ničemu, Asad se nemůže udržet a to protože blabla..nemocnice blabla, humanitární konvoje bla bla, u Jordánská obrovská armáda zelených, která by mohla kdyby bla bla, ale protože Obama bla bla...Obama způsobil bla bla. Takto vždycky mluvila klika neokonů. Proto si taky vybrali celkem neznámýho, povolnýho černouška.
  TC tě zavaluje jakože detailama (co mu neřeknou neví), ale přitom jen kalí vodu, aby nebyl za vola.

 • Shania
  16:54 09.12.2016

  Luky: popirac jsi tu veskutecnosti ty, VBID byli masivně použity povstaci např při pokusu prolomit obležení Alepa, ale ne skupinami spadající pod FSA, ale to by se chtělo podívat, kde všehcnos e te ofenzivy ucastnil vid...

  Takže ano, pokud veškerá opozice rezimu je FSA, tak používají sebevražedné atentátníky a všichni do jednoho kdo není pod kontrolou režimu je terorista, Doufám že ti to pak vyhovuje tvému jednoduchému podledu na svět.

  Vzhled k tomu že report níže byl plný odkazů, tady máš apsoň odkazy k té chemii, kterou okamžitě popřeš:)


  https://twitter.com/OgnNews/st...

  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  Mimochodem chlorine z Jemenu a používá se pro čistění vody...
  A ne že by někoho dnes zajímalo, jestli použije chemické zbraně, aspoň ne tyhle. Takže je to bez následků....

 • Shania
  16:35 09.12.2016

  Luky: a pro případ, že by jsi chtěl označit TC za pro USA a podobně, kousek z jednoho dnešního reportu, ale prd, dam ho sem celej.


  The USA ceased supporting the HNAZ already in autumn last year (i.e. September or October 2015), and this was reported on this forum at that time. BTW, this happened around the same time with the near-instantaneous creation of the 'SDF' and that group's assault on the FSyA, AAS, and HNAZ in what was then the Azaz Corridor. ACIG was actually the first to not only report about all of this, but to analyse and explain repercussions - i.e. to explicitly state that the USA were supporting a 'Kurdish' (read: PKK/PYD/YPG/SDF) onslaught on insurgents in northern Aleppo. I.e. that the USA were de-facto at war with such most of Syrian insurgency.

  ...which in turn is the reason more to consider anybody who comes here to babble about nothing else but 'US-supported moderate head-chopers' - an outright idiot.

  Namely: if anybody prefers to ignore what's posted here every single day, that's the problem of character in question, and nobody else's.


  al-Bab/Northern Aleppo
  Idiotic US policy in Syria just keeps on going. While the CENTCOM stopped providing any kind of air support for the Operation Euphrates Shield, the USA continue requesting Turkey to focus on the Daesh. At the same time, the USA continue providing weapons to the PKK/PYD/YPG/SDF conglomerate - although this stopped its offensive on Raqqa, and is attacking the TSK/FSyA forces around al-Bab, and this in cooperation with the Daesh (which returned to the tactics of subjecting the FSyA in particular to plenty of VBIED attacks). This is why the TSK/FSyA failed to make further advances the last few days.

  (Really, Oblabla should be brought to one of courts for war criminals for this alone.)

  Anyway, after repelling all the PKK and Daesh counterattacks, the last few days, the TSK/FSyA is in the process of re-gaining the initiative through re-launching its advance towards south.

  Já vím, teď pro změnu bude proTureckej:)

  Aleppo (city)
  While Russians (including Lavrov) are lying about a 'halt of combat operations to evacuate civilians' - primarily in order to score PR-points and avoid further sanctions during the ongoing meeting of OSCE FMs in Hamburg - Assadists rejected this, and thus the IRGC continues assaulting and Assadists continue bombing (also with chlorine). Primary target of the last two days seems to be the Sheikh Lufti District, where the assault is led by Hezbollah, and followed by one of IRGC's gangs (who are then all declared for 'SAA') and the LSS (note T-72Bs):


  However, since remaining insurgents inside the city have united, two days ago, and despite all the possible announcements, the 'SAA' is making no advances. OGN reports about their heavy losses; there are videos of a captured IRGC officer, while body-bags with 'SAA' soldiers are returned to Pakistan. Unsurprisingly, Soleimani paid a visit to jihadists of Harakat an-Nujba in Aleppo.

  Palmyra
  From what can be made out of various reports, it turns out the Daesh first overrun the Druze militia on Huwaysis and Jazal (NW of Palmyra), prompting Leith Fadel to literally freak out. Then they overrun the Druze positions at Jabal Hayan (SW of Palmyra), two days ago. Their next attack hit the Druze protecting the Maher Gas field, and brought the Daesh to less than 18km from Tiyas AB. With this, Palmyra is also surrounded from three sides.

  Interestingly, and according to reports of this kind the Russians 'withdrew all of their vehicles' from the town two days ago. Sounds like somebody there is not particularly eager to fight the declared number 1 of their involvement in Syria...

  Yesterday in the morning, they attacked from an entirely unexpected direction: namely, from the south. And promptly overrun all the checkpoints in Qassr al-Halabat area, south of Palmyra. And since yesterday evening, they are assaulting in direction of eastern entrance to Tadmor: there are reports about massive blasts in the Silo area (should've rocked the entire town). Either the Druze or one of IRGC's militias (either Assaib Ahl al-Haq or the Harakat Badr, since Liwa Faitimoun, Liwa Zainobioun and Harakat an-Nujba were all re-deployed to Aleppo) deployed there should have repelled their first assault this morning, though.

  UPDATE: along reports like this one, the Liwa Imam Ali (from Iraqi Abu Fadl al-Abbas linked to Hezbollah)) has been sent from Aleppo to Palmyra.

 • Luky
  16:30 09.12.2016

  Shanio, citlivějším jedincům může zírání do lesklých předmětů (hladina vody, hlenu) navodit stav hluboké hypnózy....to se pak může projevovat opakováním sugestivních představ o bombení humanitárních konvojů, nemocnic, popíráním sebevražedné taktiky a celkovým poblouzněním bez schopnosti vidění celku.

 • Shania
  16:10 09.12.2016

  Znát jméno, umístění náboženskou a politickou příslušnost, k jaké frakci se hlásí, kolik asi mají lidí, proc bojuji a kde, kdo je podporuje a čím je docela užitečná věc.

  Pak si můžeš udělat obrázek proč ty dvě povstalecké frakce mají rozbroje, kdo proč vytvořil koalici s tím pro obranu proti tamtomu (např koalice menších FSA skupin proti rozšiřovaní exJAN) pak se začneš třeba ptát, proč bombardují tyhle oblasti pod zamínkou ničení exJAN/ISIS, když v oblasti tyhle skupiny neoperují a je vyhašeno příměří. A proč pak jsou tyhle džihadisti ignorování, když se přesunují v několikakilometrových konvojích za bílého dne. Když očividně není problém zničit humanitární konvoj, když se chce. Nebo dokonce kdy vedou ofenzivu, zatím co padají bomby na města. Když už nic, tak se zjistíš jakou mají reakční domu než se přeorientují na novou hrozbu.

  Pak zjistis věci jako proč Kurdi vozi mrvé těla na náklaďácích a chlubí se poražením Nusry, kdy Nusra v oblasti davno neni a byli to povstalci, kterým YPG/SDF (ty USA mimochodem podporuje...takže defakto podporuji teroristy, velka cast tech lidi je tvorena tureckymi kurdy z PKK) obsadila vesnici a etnicky ji vyčistila (vyhnala araby a vyrabovala)...

  Nebo vědět kdo a kde bojuje za režim a proc, jejich chování, náboženskou příslušnost, zdroj jejich financování atd.

  Dnes už jsou reporty tak dobré, že je podrobný přístup k informacím o sorties SyAF a Ruaf, data jak jaky typ, cas, pravděpodobny cil atd.

  Z toho se pak dají zjistit věci jako proč Su-33 rano odstartují, shodí bomby, přistanou v Hajmlejnu, naloží bomby, shodí a před večerem se vrací na loď. Nebo kolik sortis ten den provedli, aby bylo taky něco k tématu.

 • logik
  16:07 09.12.2016

  Luky: Ano, k čemu je dívání do mikroskopu. Vždyť přeci člověk na první pohled vidí, že mozek je orgán k vylučování hlenu...

 • stronger.p
  15:36 09.12.2016

  Mimo politickou diskusi :D, na Militaryb**u psali, že se jednalo o chybu pilotáže a pokus o přistání mimo povolenou osu. Na vině zcela určitě není jen pilot, ale i signalizace z paluby, řídící letu atd..
  Mělo to být politické gesto a současně si v reálných podmínkách zacvičit, ale mediálně je to minimálně nepovedené.
  Ale třeba se poučí z chyb...

 • Luky
  14:45 09.12.2016

  Jo občas se v ranním kuřáckým hlenu najdou černý tečky, jindy kus smrdutého čepu nebo jiný humus. Je to ale furt jeden kompaktní hlen co nejde ani překousnout. Jak mi rozšíří obzor, když se budu snažit ty kousky pojmenovat/přejmenovat....?

  Jestli neznáš tradiční taktiku zelenených, tak máš docela odvahu označovat mě za svátečního pozorovatele a sebe za člověka se vhledem. Jenom proto, že papouškuješ názory jednoho analytika....a dost čitelnýho.

 • Shania
  14:10 09.12.2016

  Luky: vždycky to můžeš najít a linknout co jsem skutečně napsal… pokud máš pravdu, tak se ti omluvím…. Ale pravděpodobně jsi jen nepochopil to co jsem chtěl říct….

  Takže já říkám to co hlásají Amici? A to i přesto, že kritizuju každý jejich krok? Ale to nevidíš, protože nekritizuju jen je, ale i ty ostatní aktéry. Když ti např. řeknu z čeho se skládá “Asadova armada“, je to pro tebe znamená automaticky to, že chci, aby v zemi ovládali fundamentalisti. Hlásám tak možná to, co říká jeden rakušak (TC), který rozhodně pro americký není.
  Ale možná ti jen vadí, že je kritizuji za to co tam podle mě skutečně podělali a ne za ty ohrané konspirační teorie o všemocné CIA a jak to byl všechno geniální plán na převzetí Sýrie a vše běží podle něj.

  To je ta největší ironie, je milion věcí který můžeš jen v Syrii na USA a spol hodit, ale přesto nejen něčí propaganda si přesto musí vytvářet důvody nové… značí to maximálně to, že neví co se tam děje a proto jim to ani přišít nedokážou… Třeba na to jednou přijdeš.

  Takže Kurdové, to že Amici vsadili na špatného koně je jasné už dlouho, Kurdové když už jim nešlo o holé přežití jsou po vlastních zájmech, jako upevnění svojí moci. Takže např. PKK a YPG (ti proti ISIS bojovali stejně minimálně) nic jiného než to nedělali, upevnili svoji moc, eliminovali politickou konkurenci atd. Jak dlouho se ofenziva na Rakka připravuje? Už pěkně dlouho a postupuje šnečím tempem.

  Po vstupu TSK (Turci) do syrii, pod záminkou boje proti ISIS, reálně zabránění propojení Kurdy ovládaných území podél jeho hranice. PKK a YPK na nic jiného nemyslí jak jim postup zpomalit. Nějaký ISIS je jim ukradený.

  Dál se podívej na mapu ovládaných oblastí, východně od alepa a zahra, ta část pod kontrolou Kurdu byla nedávno pod ISIS, Kurdové po jejich stažení uzemí obsadili dřív než TSK stihli vůbec zareagovat, nepřijde ti to divné? U Al Bab jak Kurdové a Turci koordinovaně útočili ta TSK atd.
  Nebo na jaře, kdy byli boje o Azaz, ISIS utočili na FSA ze západu, Kurdové z Efrinu (západ) a rusové ze vzduchu…

  Takže když to shrnu, USA spojenec bojuje s USA podporovanými Kurdy a dřív, když měli pár podporovaných skupin v této oblasti, tak i proti nim. USA nemá žádnou kontrolu nad kýmkoliv, Kurdové se měli, stáhnou za Eufrat, oficiálně potvrzeno, ale nikdy se tak nestalo.
  Rusové jsou na tom naprosto stejně, nemají vliv na žádného jejich spojence, ale chovají se tak jako by měli.

  A mimochodem USA se snaží s Rusy dohodnout už skoro rok a to i za cenu značných ústupků… Alej jak píšu, dohoda mezi mocnostmi, které nemají pod kontrolou hlavní hráče v konfliktu je naprosto zbytečná.
  FSA žádné sebevražedné útoky nevede, na to je tam dost džihadistu, ale to bys musel rozlišovat mezi různými skupinami, stejně tak jako na straně režimu a zhroutil by se ti tvůj obrázek o této válce, takže to radši ani nedělej.

 • logik
  14:10 09.12.2016

  olivav: ty menší letadlovky jsou už "ve šrotu", 36 byl jen demonstrátor, v produkci byly jen Jakové 38.
  141 rusové maj, ale už dvacet let na něj co vím nešáhli. Lockheed pak s nima chvíli spolupracoval a dokumentaci koupil, ale F35 vyřešil technicky úplně jinak. Yak měl tři motory (dva vpředu, a vektorovatelný hlavní), F35 má jeden motor a hřídelí poháněné dmychadlo. Tedy F35 má jinak řešen jak pohon, tak i řízení visu muselo být řešeno jinak (nemá dva motory vpředu na řízení náklonu podél podlouhlé osy).

  Luky: Já aspoň diskutuji za pomoci argumentů. Když jsem se ptal tebe na argument, tak odpověď byla, žes to viděl na Youtube.... Nicméně samozřejmě máš pořád možnost své tvrzení, že FSA je složena převážně z islamistů, doložit nějak lépe...

  A jasně, ty fotky vybombardovaných špitálů a osobní svědectví doktorů, co tam pracovali, ty jsou vymyšlené. Jako ostatně všechno, co nějak vrhá špatné světlo na matičku rus, co?

 • Olivav
  13:20 09.12.2016

  Škoda lano na Kuznetsovovi už je asi mimo. Možná by jako alternativu měli v Rusku rozjet program na vývoj letadla podobného F-35. Vždyť i v Letectví a Kosmonautice dávno psali, že Lockhed-Martin koupil od Rusů komplet dokumentaci letounu Jak-141. Takže základ by měli a lano by nemuseli řešit ne?

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ty menši letadlovky měli jestli je provozují nevím měli na nich Jak- 36 https://en.wikipedia.org/wiki/... a Jak-38 (verze M má slušný dolet i když Harrier je lepší a to o dost) https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • Luky
  12:33 09.12.2016

  Ne Shanio, pamatuji si to dobře a s nikým si tě nepletu. Leda by se vás pod stejným nickem střídalo víc.

  Jinak pro oddělení keců a činů stačí sledovat co se děje. Kurdové s US spojenci kempují dobu před Rakká a prd. Mezitím Rusové s SAA rozpouští zbytek zeleného hlenu v Halábu - a co se nestane, IS místo aby se obával útoku na svoje velitelství vrhne co má k Palmyře. Stejně jako když dříve SAA táhla na Rakka, FSA tlačila co to šlo u Halabu a snažila se s IS přetnout zásobovací trasy...

  Amíci FSA podporovali dokud to šlo, jak vojensky, tak verbálně. Vždy, když se jim nedařilo, začali šílet, že se musí zastavit boje a vymýšleli špitály, když se dařilo, říkali, že je vše v pořádku. Zbraněmi je zavalili, že si FSA chrochtala. Ale ono to nestačilo - poměrně účinná taktika založená na útocích sebevrahů, následovaných lépe vycvičenými a posléze elitními jednotkami, spolu s velkou saturací TOW systémů a nějakými těmi manpady prostě nevyšla. Jednoduše to nestačilo.
  Oni ale nikdy neřeknou "dostali jsme na prdel". Aby neztratili tvář, tak se to svede na Obamu, který jakože stopnul podporu FSA. To je výmysl.

  Logika nelze prát vážně, ten pořád jede jedno, bez ohledu co se děje kolem (v zásadě žije argumenty z dob intervence v Libyi).
  Ty zase jedeš co hlásají Amíci.

  Realita ukáže, ale Turci prý jednají o exitu a pokud v USA nesejmou Trumpa, bude pravděpodobně i tam snaha se dohodnout. Asi už teď mění kurz, ale jen proto, že narazili.

 • Marthy
  11:00 09.12.2016

  Olivav-dnes jsem někde četl že Mosul v současnosti brání nějakých 3 000 teroristů.A útočí na ně Irácká armáda která má u Mosulu řádově 50-60 000 vojáků.Když k tomu připočtem fakt že IA má poměrně slušné letectvo,k tomu letectvo protiteroristické aliance,moderní tanky,obrněná vozidla,dělostřelectvo (taky US a Francouzská Artilerie,jak jsem viděl na videích) a mnoho jiné techniky.
  a takzvaní "bojovníci"IS nemají žádné letectvo,prakticky žádné PL zbraně,pár starých tanků a děl ještě za Husajna a určitě jen málo munice do nich.
  No,z toho je jasné že jde o nesmysl,jinak by už dávno museli být poraženi.Takže buď za IS bojuje i samotný Aláh,nebo ty počty jsou lež.A ve zkutečnosti je těch teroristů z IS mnohem víc,a mají mnohem větší podporu v Arabských zemích než se nám prezentují naše média.
  Vždyť podobné režimy jako Taliban nebo IS přeci jsou v některých Arabských zemí,zcela legálně,jsem si jistý že některé státy,jako SA nebo Katar IS podporují.Od někoho přece musí mít protitankové rakety a spoustu munice.To na stromě neroste.

 • Olivav
  09:39 09.12.2016

  No vysvětlete mi prosím jednu věc asi ji nechápu, Když má IS cca 20-30 tis bojovníků no i když by jich měl tolik jak v Iráku tak Sýrii tak je to těch cca těch 50tis. Jaktože ten IS stále ještě existuje, když jej USA a koalice vymlátili a s ostatními si rozumí ne? Tak proti komu se bojuje v Mosulu?

 • KOLT
  09:33 09.12.2016

  Chápu administrátora, že diskusi nechává +- volnost, občas i mírně rozvášněné. Co ale nechápu, proč tu trpí jedince, kteří nedělají *nic jiného*, než urážejí ostatní diskutující! Chápu občasné ironické příspěvky ap., ale když někdo nikdy nenapíše nic skutečně k věci, co by mělo hlavu a patu, a jen uráží... vážně to slouží k obohacení diskuse?

 • siggi
  09:20 09.12.2016

  Slovutný geostratégu Trdlomatchi je zcela evidentní, že své "analýzy" vydáváš spíše za své přání a propagandistický guláš, proto bys měl raději přispět něčím do "koutku vaření" - třeba, jak se dělají topínky....snad ti to půjde líp.....:):)

 • Todomatch
  02:20 09.12.2016

  KóĎA: Údaj 50 tisíc je patrně za Írák i Sýrii dohromady. Pokud podělíš 50 tis dvěma, dostaneš se na mnou uváděných +/- 25 tis (já uváděl 30 tis). Ovšem i kdyby jich 50 tis zabili a 50 tis přežilo a všichni navíc byli ze Sýrie, pořád to nesedí. 100 tisíc islamistů a 470 tisíc mrtvých. Vzhledem k tomu, že západní koalice zabíjí výhradně bojovníky IS a Asad údajně také, kdo je tedy ten zbytek a proč je někdo zabil?

  Ve skutečnosti je to počítání mnohem složitější, protože ne všichni zabití zemřeli v boji, mnoho prostě proto, že nedostali své léky, které za normálních okolností pravidelně berou apod. Část obětí jsou také Asadovi vojáci. Dohledám počty mrtvých podle toho, kdo je má na svědomí. Našel jsem tabulku kde je to rozčleněné na oběti (výhradně civilní) Asadových vojáků, Rusů, Západní koalice, Kurdů, IS, neidentifikovatelných bojovníků, syrské opozice apod. Celkový počet je tam navíc nižší než uvádí OSN, protože se patrně jedná výhradně o ověřená úmrtí a týká se to jen civilistů.

 • KóĎA
  21:12 08.12.2016

  Todomatch: tady https://www.novinky.cz/zahrani... píše mainstream, že USA odrovnalo 50 000 lidí od IS. A prý je to střízlivý odhad. Tak jak je to s těmi počty, co někde dole píšeš?

 • logik
  20:44 08.12.2016

  Čistí od teroristů Hizbaláhem. Dobrej joke....

 • Olivav
  20:06 08.12.2016

  Luky

  pozor Shania to má nasimulované na PC v nějaké cool gamese takže bacha. Škoda, že tam nenasimuloval Kuznetsova a poruchovost lan.

  Počítačoví bojovníci jsou cool.

  A ve skutečnosti nikdo z nás nevidí do Oválné pracovny a Kremlu, takže se Sýrií se můžeme jen domnívat kdo co tam chce. Pravda je, že Rus Asad a jejich spojenci to tam čistí od šmejdů. Ani USA chvílema neví kdo je a není terorista.... A jako vždy trpí nevinní.

 • Shania
  19:49 08.12.2016

  Luky: to si mě asi s někým pleteš, a nebylo by to poprvý, co mi podsoováš něco co jsme neřek...

  To co jsem o ISIS řek je, že USA a spol udělali tlustou čaru mezi občanskou válkou a válkou s ISIS. A zcela ignorují to první. Což je blbost, prože je oddělit nelze.

  Takže např. největší armada FSA trčí u hranic s Jordanskem s přísným zákazem provádět akce proti režimu. Nebo např. ten nechvalně známý výcvik spolehlivých povstalců pro boj s ISIS, kde jim všichni zdrhli. Samozřejmě, protože chtěli bojovat proti režimu.

  Nebo jakmile šlo o nějaké vyjednávání příměří mezi mocnostmi, tak jakmile někdo neděla to co chtěli, zatlačili na jejich chlebodárce a podporu jim utly. Pak se div, že exJAN a podobný psychopati získávají vliv, protože jejich podporu si nikdo nedovolí utnout. Katar je asi off limits i pro někoho jako Obama.

  To že např. Rusové exportují svoje fanatiky do syrie je taky poměrně
  známá věc.

  Ale je mi jasný, že ty jako sváteční pozorovatel o ničem z toho nevíš a ani nechceš vědět. Vidis za vsim USA a CIA, že nedokážeš vidět nic jiného.

  Jediný v čem má US prsty v syrii je totalní neschopnost a nerozhodnost jejich vedení. Občas jen čekám, kdy začnou Asadovi dokonce pomáhat. Ani bych se tomu nedivil.

 • logik
  17:00 08.12.2016

  Z jejich vlastních videí? Čích? Které frakce FSA a jak významné? A jaké má vazby na FSA - jde o frakci, která FSA opravdu podporuje, nebo jen o bojůvku, která se zastřešuje "silným jménem"? Prostě vidíš situaci černobíle a extrémistické chování (kterého tam jistě není málo) bez důkazu připisuješ všem protirežimním silám.
  Naopak stejné extrémistické chování u podporovatelů i představitelů Asadova režimu bagatelizuješ jako nepodstatné....

  Když to vztáhnu na jinou situaci - tak úplně stejně bys třeba mohl podle zvěrstev, co dělala na svém postupu Evropou rudá armáda, obhajovat Hitlera. Také těch zvěrstev nebylo málo - a přesto byla porážka Hitlera správná.

  PS: A ještě, zkus se třeba zamyslet nad tím, že videa jak zabíjím lidi dávají na net především psychopaté, kteří se v tom vyžívají. Takže to, že je net plnej videí o tomto vůbec nemusí vypovídat o tom, jak to tam chodí ve skutečnosti....

  --

  Ohledně Lybie, tak opět překrucuješ realitu. Generál Pavel se co vím nevyjádřil, že byla chyba samotná operace, tu dokonce označil za vojenský úspěch, ale že chybou bylo nepřipravení dalšího plánu na vývoj situace. Viz
  https://zpravy.aktualne.cz/dom...

  Podobně - tedy že chyba nebyla samotná invaze, ale další vývoj v Lybii, kdy jsme tam nechali demokratické síly ve štychu, např.
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Tedy že je chyba jen někam vlítnout a nemít připraveno co dál - ale nikoli proto, že by samotné vlítnutí bylo špatné, ale protože kdyby se připravilo, co poté, tak mohl být výsledek řádově lepší.

 • Luky
  16:04 08.12.2016

  Já nic nepapouškuju, taktiku FSA mám nastudovanou z jejich vlastních videí.
  Těch ofenziv a protiofenziv už bylo tolik, že se nejedná o ojedinělé a nahodilé jevy.

  Shania je taky dobrej. Onehdá tady dospěl k závěru, že syrská válka, potažmo ISIL je blamáž s cílem vytvořit mlejnek na fanatiky z celýho světa.....ale už je zase pravověrnej. A víš ty co - F-35 je ****** a v Sýrii to nedopadne podle blábolů US PSYOPS a twitrových účtů FSA. :-D

  howg
  P.S. jinak je zvláštní, jak Pavel za NATO říkal, že se umí poučit z chyb...a že destabilizace režimů bez zvládnutého řešení co bude potom chyba byla. Přitom se změnilo prd a vy taky jedete furt to samý.

 • logik
  14:31 08.12.2016

  Marthy: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "
  - tak proč neprotestuješ proti Rusku, že se tam vměšuje? Nebo diktátory považuješ za legitimní vládce? Tedy podpora Kimům v Severní Korei nebo např. Hitlera v německu je Ok? Asi ne, že...

  Luky:
  "Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu....tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate."
  Jinými slovy, s odpuštěním, papouškujeme ruskou propagandu, že všichni, kdo jsou proti Asadovi jsou radikální islamisté.
  Důkaz pro to sice žádný není, navíc jejich politické křídlo vede křesťan, ale je tak jednoduché vidět věci černobíle, že....

  A btw., medody boje Asada ti nevadí? Mučení ve věznicích, nálety barelovými bombami nad obydlenými územími. Spolupráce Asada s teroristickým Hizbaláhem Ti nevadí?
  Nebo ten, kdo spolupracuje s Rusy, může vše?

 • Shotas
  14:15 08.12.2016

  Pro info: Russian aircraft carrier just less than 1km from tartus coast

  https://twitter.com/Syrianali_...

 • Shania
  14:11 08.12.2016

  Marthy: ty jsi fakt naivka:) takže: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "

  A kdo si myslíš, že tam Asadisty dosadil? Syrský lid¨nebo Briti a Francouzi? Když předpokládali, že menšinová frakce na nich bude závislá.
  ----
  "Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?"

  Asaduv režim, zbytky SAA (pouze alaviti) a jeho milice jsou převážně sektarske, to co za něj teď bojuje jsou nejrůznější sektářské milice, zahraniční pomoc přitahnuta IRGC a soukromé armády. Ty co platí Iran, mají motivaci jasnou. jejich žold je 2-3x takový co mají zbytky SAA. Pro Iran je to prý velmi ekonomický způsob jak vést válku a musím s tím souhlasit.

  Pak je tu celá řada skupin, co si dokážou na sebe vydělat a jsou pak nezávislí an kontrole z Damašku, ale řekněme že jim tento stav vyhovuje, zdoj přijmu je mítné, předprodej humanitarní pomoci, pašování do obležených oblastí, vyber daní atd. Je tam i celá řada skupin co původně patřila k povstání a po vzestupu JAN a ISIS změnili strany.
  Některé skupiny jen braní svoje domovy, což je občas problém, když je chtějí poslat na frontu.

  Majorita Syřanů ale přímo nebojuje ani za Asada, ani za povstalce.

  Při prvním obsazení Palmyry, nechali asadisti jen pár branců (a byl to masakr) a z města se stáhli, i když to byla velmi dobře zranitelné město. Jak taky dokázal odpor ISIS při osvobození. Důvod? Palmyra byla převážně proti režimu, ISIS za ně udělala špinavou práci.

  Holt když jde o přežití režimu, děláš to co musíš....

  Na to jaká je povaha režimu a co jsou schopni nepotřebuješ ani konspirační teorie, ani fotky popravených a umučených lidí, stačí se podívat na to co za těch pět let udělal obleženým městům.

  Nejlepší je, že podle tvojí teorie, jak lid miluje Asada, tak v podstatě zmasakroval desetitisíce jeho lidí, kteří se spoléhali na to že je osvobodí a nebo ochrání před teroristy.

  Luky: myslím že video kde byla ta eskorta jasně vidět jsem daval i sem, takže žádný sny. Klidně si to najdi, jestli už ho někdo nesmazal, jako tisíce dalších...

 • Marthy
  13:02 08.12.2016

  Todomach-máš hezkou představu,ale velice naivní,sory.Jako že porazíme IS a vyženeme nebo zastřelíme Asada a bude vše O.K.Jenže-Asad není sám,za ním stojí početná armáda,má velkou podporu Syřanů.To je to co Hasain a Kadáfí neměli,proto se Asad dokázal udržet v čele státu (a naživu)přes to že se ho západ a mnohé arabské státy snaží 5 let svrhnout.Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?Absolutně nikdo,to je přece nesmysl.
  Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout a kdo ne,to si musí vybrat samotní Syřané.Takže ještě jednou-kdyby ho Syřané nechtěli,proč by za něj bojovali?
  No uvidí se,pokud se Asadovi podaří zvítězit budou v Sýrii volby,ať si sami Syřané rozhodnou koho chtějí za prezidenta.Bez vměšování cizích států.

 • Todomatch
  12:45 08.12.2016

  Marthy - ta koalice samozřejmě nepomáhá Asadovi, proč by měly USA podporovat diktátora? Likvidují IS - to je jejich cíl a IS je přece ten problém. Alespoň to stoupenci Asada a příznivci Ruska pořád zdůrazňují - bojujeme proti terostům. Nikdo jiný než Asad a teroristé v Sýrii podle tohoto klíče není. Západ neakceptuje ani jednu stranu - ani Asada ani IS. IS chtějí vmazat z mapy světa a Asada donutit k odchodu. Znovu říkám - to se nijak nevylučuje. Sice nevylučuje, ale nelíbí Asadovi (logicky) a Rusku (které sleduje své ekonomické, vojenské a politické cíle). A jsme zase u toho - Asad už zabil statisíce teroristů, kterých je ale přitom podle expertů maximálně pár desítek tisíc a furt tam jsou. Tak koho a proč to Asad těch 5 let teda zabíjí? K té sekularitě - Asadovi vojáci křičí Alláhu Akbar úplně stejně jako džihádisté, možná ne tak fanaticky, ale rozhodně to nejsou žádní bezvěrci, to koneckonců není ani šíita Asad.

 • Luky
  12:36 08.12.2016

  Říkal to Tom Cooper, já měl jsem v noci sen, jak nad IS konvojem letí syrský Hindy jen....

  Zelení a černí chtějí sundat syrskou vládu.
  Syrská vláda se chce udržet a realizovat reformy po obnovení pořádku v zemi.

 • Shania
  12:12 08.12.2016

  Luky: nojo šaria, radikalni islamisti, bububu. Problém je, že jsou všichni zděšení z radikálních islamistů na straně povstalců a jsou naprosto ochotní ignorovat stejný psychopaty na straně režimu, kterých je nejen víc, ale navíc kompletně pod kontrolou. IRGC nepomáhají Asadovi zadarmo, ty miliardy usd a desetitisíce bojovníků co do Syrie nalili Asada něco stály.... hádej čim jim za to zaplatil. A ne že by Iran nepraktikoval šariju... a jiné totalitní praktiky.

  Takže zatímco jsou všichni připosraní z pár excesu řezačů hlav a to oprávněně, ale jsou pak ochotni naprosto ignorovat exesy režimu a jeho praktiky, a to nejen to že srovnali se zemí svoje čtyři velká města a při tom zabili tisíce vlastních občanů, milice vydělovaněji na oblezenych mestech a zahranicni pomoci , ale taky to co režim dělal těm co by proti němu mohli vést odpor:

  Pro ukázku to co se stalo 200 000 poddaných Asada
  https://twitter.com/Paradoxy13...

  Několikrát ses tu snažil poukázat na to, že povstalci s ISIS často spolupracují:) Za každý připad spoluprace rebelů jako FSA ti najdu deset spoluprace ISIS s režimem... Spouprace ISIS s Kurdy, jako např nedavno, kdy si ISIS s Kurdy vyměnili uzemí, vedli koordinované otoky na TSK a FSA s YPG. Neba jsi třeba nějak nepochytil to, že když v Azatu bojovali FSA s ISIS, rusové měsíce bombardovali FSA. ISIS konvoj eskortovali syrske Mi-24 atd. Je vic jak dost indicii, že ISIS se dokaze dohodnout temer s kymkoliv.

  A nakonec FSA byly hlavní frakce co s ISIS v syrii aktivně bojovali a ISIS je hlavní duvod proc povstani selhalo.

  Ale co, hlavně že máme strach z exJAN a jiných džihadistů. Ale samotný fakt že západ za těch pět let neudělal nic.... jen přihlížíme... lidi co chteli lepsi zivot, nemohli se divat na to co jim rezim provadi, nebo jen brani svoje rodiny oznacime za teroristy a pak je vše ok. 5 let tyhle lidi využívají okolní státy, importují víc a víc jihadistu a my jsme nejenže neudělai nic, ale ještě jim v tom pomohli přiškrcením podpory neradikálních skupin. Nepřímá podpora je taky podpora, at se to líbí fanouškum USA nebo ne....
  Je sice hezký stěžovat si na Rusko, ale Obama a spol je to nechali udělat...

  Syrie je krásná ukazka toho, že stát a tvařit se, že se nic neděje, nic se nás netýká není to nejlepší řešení. Když už, měli jsme si vybrat stranu a tu dovest k vítězství, ne vybrat si stranu a 5 let kecat. Přitom stačilo udělat jen malo.

  Nikomu neříkám, že má podporovat rebely, ale jen aby viděl co všechny strany konfliktu skutečně dělají.. už tu není ani to menší zlo. Budete na to mít dlouhé roky, ten konflikt jen tak neskončí, možná se o něm akorát nebude mluvit.

 • Marthy
  12:11 08.12.2016

  Todomach-Já se naopak nedivím Asadovi že se mu nelíbí působení takzvané protiteroristické koalice na jeho území.a to proto že ta takzvaná koalice je koalice jen na papíře,její členové mají každý své vlastní,rozdílné cíle.Nebo myslíš že chtějí pomáhat Syrskému lidu zdarma,čistě s dobroty srdce?Tak naivní asi nejsi.
  Příklad-Turecko jako člen koalice toužilo po tom ukousnout kus Syrského území a postřílet co možná nejvíc Kurdů,a hlavně zabránit vzniku nějakého Kurdského státu.Saudská arábie a Katar zase touží prosadit v Sýrii svůj politický a náboženský vliv,prostě nasadit svoje lidi do vlády Sýrie a prosadit tam stejný politicko-náboženský systém jako je u nich,to jest že ženy budou moci vyjít na ulici jen v pytli a jiné šílenosti.A hlavně-udělat se Sýrie své spojence a nepřátele proti Iránu.
  Co sleduje USA nikdo pořádně neví,a přijde mi že to neví ani Obama.
  Takže-jeden z paradoxů je že například USA podporují,vyzbrojují a trénují tzv.Kurdskou opozici,zatímco Turci je zabíjejí,bombardují a ostřelují z děl.Oba státy jsou přitom členové té tvoji tzv.koalice.
  Saudská Arábie a Katar podporují skupiny které často spolupracují s Islámským státem,zároveň proti Islámskému státu (prý)bojují.A tyhle skupina často bojují mezi sebou.
  Jsou to prostě Arabové,oni přemýšlejí jinak než jsme zvyklý my,je u nich věžné že dnes si podávají ruce a zítra si budou řezat hlavy,a obráceně.
  Za pomoc takové koalice teda pěkně děkuju.

 • Luky
  12:00 08.12.2016

  Todo :
  "Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS."

  Ale u toho bohužel podporuje i ty druhé džihádisty. Teda vlastně demokraty, jejichž boj je založen na amfetaminových nájezdech pěších a motorizovaných sebeodpalovačů, kteří určitě v posledních vteřinách myslí na lepší syrský parlament a rovné genderové příležitosti.
  No jo, musej na to asymetricky.

 • Luky
  11:50 08.12.2016

  Na propagandu a fráze jsi specialista sám logiku. Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu. Mohli bychom jim sice z peněz EU zorganizovat panel na téma "demokratická budoucnost Sýrie, nábožensky tolerantní a sekulární stát zítřka", ale mám obavu, že na diskuzi by už nedošlo, protože by naše hlavy stály na projektoru.
  Když jsme už na tom vojenským webu, tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate.

 • Todomatch
  11:47 08.12.2016

  Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS. Kupodivu k nevoli Asada a Ruska, kteří zdůrazňují, že USA k boji proti IS nemají mandát. Souhlasím, že nemají. Ale je velmi podivné, že to Asadovi vadí. Měl by být rád, že někdo bojuje proti jeho nepříteli. Kupodivu rád není, možná proto že díky tomu se ukazuje, že jím zabité stovky tisíc Syřanů do boje s terorismem ne a ne zapadnout. Mnohem víc to působí jako likvidace všech měst, vesnic a oblastí jejichž obyvatelstvo Asada nemiluje. V tom je kořen problému od počátku konfliktu, občanská válka, kterou rozpoutal Asad proti nespokojenému lidu - že tento konflikt zneužil IS, Al Kajda, An Nusra, bojovníci z Ruské federace a další se dalo očekávat, ale byl to až doprovodný jev - prostě využili situaci. Podobně jako když extrémisté u nás využívají ekonomické nebo uprchlické krize, aby se dostali k moci.

  Shrnutí – západ chce porazit a odstranit Islámský stát a současně odstavit pachatele občanské války tj. Asada. Tyto dva cíle se nijak nevylučují. Proto může západ s čistým svědomím nutit Asada k odchodu aniž by se jakkoliv zpronevěřoval boji s IS.

 • logik
  11:20 08.12.2016

  Luky: propaganda a stotkrát otřepaný fráze.

  Jinak pokud srovnáváš FSA a vládní vojska - proč FSA kritizuješ za něco, co dělá asad celou válku a u něj jsi to nikdy nekritizoval? Objektivita, že? Proč je pro Tebe nepřijatelná FSA - a Asada, kterej se chová úplně stejně, ale navíc narozdíl od FSA, která přinejmenším verbálně bojuje za zcela sekulární stát - tak má šariu i v ústavě, je pro Tebe zachránce Sýrie?

  A z čeho odvozuješ, že v FSA je spousta džihádistů? Prosím fakta - nějaký odhad počtu bojovníků a nějaký PODLOŽENÝ odhad, kolik z nich je opravdu radikálních islamistů, tedy islamistů horších než Hizbaláh, který je v současné době Asadova pravá ruka.

 • Luky
  10:47 08.12.2016

  2Todomatch

  Ty prostě chceš, aby v Sýrii vyhráli radikální islamisti, fungovala tam šaríja, ženský seděly zahalený doma a vládla tomu americká loutka. Tak si to chtěj, ale budeš mít smolíčka.

  Tvoje argumentace je k smíchu. Vezmeš nějaký domělý počty ISisáků a srovnáváš je s domnělejma počtama obětí války. Ale spousta džihádistů přijíždí do FSA. Ti tvoji zelení milášci mají taky obří ztráty, ale hlavně se vyznačují tím, že pálí hlava nehlava vším co mají do vládních čtvrtí. A to už těch zmiňovaných pět let.

 • Marthy
  09:38 08.12.2016

  Jinak zatím to vypadá že příčina havárie SU-33 je chyba pilota.Z toho jak jsem to pochopil netrefil přistání,přistál příliš blízko kraje dráhy,myšleni v příčném směru.Prostě záhákl to lano ne uprostřed,ale na kraji u bubnu a to prasklo.

 • Marthy
  08:58 08.12.2016

  Todomach-Asad a jeho armáda bojuje proti Islámskému státu a jeho spojencích.Třeba Aleppo držela myslím Al nusra a jiné skupiny.Proti Vládním vojskům stojí desítky různých skupin,náboženských fanatiků a žoldnéřů.Naopak na straně Asada bojuje taky desítky skupin,ne jen Hizbaláh.Určitě tam jsou žoldáci z Ruska,Čečny a bůhvíodkud,však nedávno byl tady v AN článek o bývalém US vojákovi který bojoval na straně Kurdů.
  Všeobecný zmatek je v Sýrii umocněn ještě tím že některé z bojujících skupin už několikrát změnily strany,a neštítí se střílet do bývalých spojenců.Prostě Arabové,no....

 • siggi
  08:03 08.12.2016

  Ano, ano, propagandista Trdlomatch to napsal tuze dobře, páč to zrovna opsal z ofic.stránek Ministerstva propagady Usraele, a tam to musí vědět na 101%....vždyť je tam po válce školili elitní náckové dr.Goebbelse...:).......Trdlomatch řekni, a už jsi vyvenčil kačera?:)

 • Gloton
  01:29 08.12.2016

  Nevím, jestli už to tu někde není, je to video z toho roku 2005 kdy ztratili to 1. Sůčko.
  Jsou tam vidět i další přistání, která následovala téměř bezprostředně po tom pádu Sůčka z paluby. K dispozici měli ti další už o jedno brzdící lano méně a zajímavá je i ta další nehoda, kdy to vypadá na poškozený přistávací záchytný hák a snad mu i těsně po opětovném vzletu odpadl z letadla. Něco podle gejzíru vody evidentně ztratil a nějak divně mu tam plandal právě záchytný hák, jak je vidět i v té zpomalené pasáži.
  Zajímavé video https://www.youtube.com/watch?...

 • KOLT
  21:48 07.12.2016

  Blaho syrského lidu je u p*dele úplně všem :-/

 • Todomatch
  21:09 07.12.2016

  Ty počty prostě nesedí i kdyby tam byly tři Islámské státy! I tak by musely být už 4 x zcela eliminovány. A ani po 5 letech války nejsou! Ti mrtví totiž jsou v absolutní většině syrští civilisté, kteří se ničím neprovinili. Přesně jak to tvrdí mezinárodní humanitární organizace od počátku konfliktu, když obviňují Asada z vraždění vlastního národa. Jak věrohodně a smysluplně náhle zní informace koalice vedené Američany, která na rozdíl od Asada cílí výhradně na IS - tam zabiti dva velitelé IS, tam dvacet bojovníků, tam stovka po náletu dronu. Ale ty stovky tisíc mrtvých, to je Asadovo dílo, to by IS nezvládl i kdyby vraždil dnem i nocí. Proto západní svět trvá na odstoupení Asada - protože vidí, že ten pravý řezník a kořen problému je od počátku on. To se navíc vůbec nijak nevylučuje se snahou západoarabské koalice IS vymýtit. Západní pozorovatelé holt umí sčítat a odčítat a výsledek upřednostňují před demagogií a propagandou Asada a ruských představitelů. Tohle také definuje ten rozpor mezi postojem USA a Ruska. To je ten zdánlivě nevysvětlitelný rozpor, proč se USA nespojí s Asadem a Ruskem v boji proti IS. To je důvod proč západ trvá na odstavení Asada. Ruská podpora takového diktátora se v tomhle světle jeví jako naprosto nemravná a pokrytecká. Zjevně sledují zcela jiné cíle, než blaho syrského lidu.

Stránka 1 z 5