Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.

Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.

Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.

Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.

“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.

Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova

K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.

“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.

V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.

Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.

Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.

Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.

Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání. 

Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Olivav
  20:02 09.12.2016

  https://en.wikipedia.org/wiki/... tady se píše de facto to samé a je toho více.

  No na konci prvního videa na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://en.wikipedia.org/wiki/... tady se píše de facto to samé a je toho více.

  No na konci prvního videa na http://aviationintel.com/yak-1... je vidět i havárie tu jsem viděl prvně docela síla. Ale nedá se Jaku 141 upřít inovace. Jinak má malá křídla tím to bude jak říká Pierre Sprey to nemůže lítat. Rusům to lítalo a než se to pokazilo tak dost dobře od Lockhedu dostali dost peněz na práci na Jak 141M. Tak možná by mohli nekteří uznat že i F35 bude lítat a dobře.

  Možná to bude lepší budoucnost pro letadlové lodě než klasika. I japonci myslím mají dvě lehké letadlovky ideální pro F35B.

  Možná nakonec Rusové ty Jaky opráší ne? Nebyla by to cesta?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  19:42 09.12.2016

  logik

  tak k tomu Jaku 141 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  tak k tomu Jaku 141 https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  http://aviationintel.com/yak-1...

  Technické řešení dnychadla i koncové tryska je podobná Jaku to že Jak má dvě vztlaková dmychadla je "jen detail" řešení dmychadla je prý podobné. Rusi jestli si to pamatuji dobře měli problém s kvalitou a jedno dmychadlo byl risk, tak použili dvě. Ony ty Jaky byly problematičtější než Harriery a dost se jím to obíjelo o hlavu. Za info o lodích dík. To vysvětluje proč Mistraly. Nevím jaká je tam paluba a estli VTOL by taky mohly na Mistraly.

  Jinak off topic Lavrov jednal o Libyi a může být veselo i jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:14 09.12.2016

  Mimochodem hoši, já většinou chodím na tu ukrajinskou mapu s wahábistickým adminem, která je silně prorebelská. Tohle je deset minut starý:

  10 minutes ago
  US official told:It ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem hoši, já většinou chodím na tu ukrajinskou mapu s wahábistickým adminem, která je silně prorebelská. Tohle je deset minut starý:

  10 minutes ago
  US official told:It is true congress authorized the administration to provide MANPADS to Syrian opposition
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:03 09.12.2016

  Ale to víš, že tam chodí spousta "užitečnejch", kteří to pak selektivně šíří dál a mají pocit, že čerpají přímo ze "zdroje". Důležitý je hlavně furt z Asada dělat démona. Že se jím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale to víš, že tam chodí spousta "užitečnejch", kteří to pak selektivně šíří dál a mají pocit, že čerpají přímo ze "zdroje". Důležitý je hlavně furt z Asada dělat démona. Že se jím stal přes noc, na to se zapomnělo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:53 09.12.2016

  Luky: jasne placenej za propagandu proti režimu, když většinu času jsou ty informace na foru, kam se nedostaneš bez potvrzené registrace a je pro pár lidí co tam chodí:) Max si pak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: jasne placenej za propagandu proti režimu, když většinu času jsou ty informace na foru, kam se nedostaneš bez potvrzené registrace a je pro pár lidí co tam chodí:) Max si pak přečtou knižku za pár let.

  Až v posledních měsících taky něco píše na rediitu a pár článků na war is boring - exelentní dedukce sherloku, takového agenta CIA fakt hledala, akorát mu asi zapomněla říct, že se do nich nemá v jednom kuse navážet.

  Nehledě na to, že vše co tma píše je naprosto něco jiného nefrčí v mainstreamu. Tak buď rozdávají rozdílné noty, nebo fakt nevím.

  Chem. zbraně:) dobrej argument, akorát se za těch pět let co je už použili tolikrát absolutně nic nestalo a ani se nic nestane. Ano vyhrávají, ale mají těžké ztráty a taky to potřebují dokončit co nejdřív.

  A co se týká efektivity RuAF, ten názor jsme měl už předtím a absolutně nic se na tom za celou dobu nezměnilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:40 09.12.2016

  A co taky občas zapojit ten orgán, co máš na vylučování hlenu "logiku". Proč SAA vždy a zaručeně použije chemii potom, co se jim začne dařit? Oni v těch chvílích používají všechnu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co taky občas zapojit ten orgán, co máš na vylučování hlenu "logiku". Proč SAA vždy a zaručeně použije chemii potom, co se jim začne dařit? Oni v těch chvílích používají všechnu dostupnou chemii, dokonce kromě chemie pro osmé a deváté třídy ty barely plní i chemií pro střední školy. Když vyhrávají, tak je samozřejmě nutnost ukázat se světu ve špatném světle..."logicky".
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:35 09.12.2016

  Luky: Tvůj poslední post přesně ukazuje, jak pracuješ s informacema.
  Když někdo uveřejňuje Tobě se nehodící věci, je to propaganda a automaticky na tom není ani zbla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Tvůj poslední post přesně ukazuje, jak pracuješ s informacema.
  Když někdo uveřejňuje Tobě se nehodící věci, je to propaganda a automaticky na tom není ani zbla pravdy.

  Když se uveřejní něco, co podporuje Tvé vidění světa, tak je to automaticky pravda.
  To tě nenapadlo, že i jestli jsou zprávy o nalezení chemických zbraní pravdivé, klidně to může bejt tak, že je tam po dobití dal navézt a pak "nalézt" Asad? Já být Asadem, tak přesně todle udělám.

  Pozor - já teď nechci tvrdit, že to tak bylo. Jen ukazuju na to, jak rozdílně přistupuješ k věrohodnosti zpráv ze Sýrie podle toho, jak se Ti hoděj do krámu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:04 09.12.2016

  Jo na chemii bla bla jsem zapomněl, díky za připomenutí!
  Ta se vždycky objeví, když SAA vyhrává a nemají to zapotřebí. Že toho našli ve východních čtvrtích plný sklady ale TC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo na chemii bla bla jsem zapomněl, díky za připomenutí!
  Ta se vždycky objeví, když SAA vyhrává a nemají to zapotřebí. Že toho našli ve východních čtvrtích plný sklady ale TC určitě nezdůrazňuje...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:01 09.12.2016

  ...tak na ACIG jsem tebe nebo "tvý kolegy" (občas píšeš v ženským rodě) před časem navedl(myslím že to byla debata o iráckém letectvu) a od tý doby to sem pořád postuješ. Zkus si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak na ACIG jsem tebe nebo "tvý kolegy" (občas píšeš v ženským rodě) před časem navedl(myslím že to byla debata o iráckém letectvu) a od tý doby to sem pořád postuješ. Zkus si vzpomenout kolik pitomostí ale už TC za tu dobu předpovídal.
  Vůbec bych se nedivil, kdyby byl placený za protiasadovskou PR, což ostatně bylo i to hlavní pro US administrativu okolo Klintonové a Kerryho (ostatní je pro ně podružné - potřebují loutku jinak to mají v zadeli).
  To bylo pořád - Rusko neefektivní, podpora k ničemu, Asad se nemůže udržet a to protože blabla..nemocnice blabla, humanitární konvoje bla bla, u Jordánská obrovská armáda zelených, která by mohla kdyby bla bla, ale protože Obama bla bla...Obama způsobil bla bla. Takto vždycky mluvila klika neokonů. Proto si taky vybrali celkem neznámýho, povolnýho černouška.
  TC tě zavaluje jakože detailama (co mu neřeknou neví), ale přitom jen kalí vodu, aby nebyl za vola.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:54 09.12.2016

  Luky: popirac jsi tu veskutecnosti ty, VBID byli masivně použity povstaci např při pokusu prolomit obležení Alepa, ale ne skupinami spadající pod FSA, ale to by se chtělo podívat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: popirac jsi tu veskutecnosti ty, VBID byli masivně použity povstaci např při pokusu prolomit obležení Alepa, ale ne skupinami spadající pod FSA, ale to by se chtělo podívat, kde všehcnos e te ofenzivy ucastnil vid...

  Takže ano, pokud veškerá opozice rezimu je FSA, tak používají sebevražedné atentátníky a všichni do jednoho kdo není pod kontrolou režimu je terorista, Doufám že ti to pak vyhovuje tvému jednoduchému podledu na svět.

  Vzhled k tomu že report níže byl plný odkazů, tady máš apsoň odkazy k té chemii, kterou okamžitě popřeš:)


  https://twitter.com/OgnNews/st...

  https://twitter.com/QalaatAlMu...

  Mimochodem chlorine z Jemenu a používá se pro čistění vody...
  A ne že by někoho dnes zajímalo, jestli použije chemické zbraně, aspoň ne tyhle. Takže je to bez následků....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:35 09.12.2016

  Luky: a pro případ, že by jsi chtěl označit TC za pro USA a podobně, kousek z jednoho dnešního reportu, ale prd, dam ho sem celej.


  The USA ceased supporting the HNAZ already ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: a pro případ, že by jsi chtěl označit TC za pro USA a podobně, kousek z jednoho dnešního reportu, ale prd, dam ho sem celej.


  The USA ceased supporting the HNAZ already in autumn last year (i.e. September or October 2015), and this was reported on this forum at that time. BTW, this happened around the same time with the near-instantaneous creation of the 'SDF' and that group's assault on the FSyA, AAS, and HNAZ in what was then the Azaz Corridor. ACIG was actually the first to not only report about all of this, but to analyse and explain repercussions - i.e. to explicitly state that the USA were supporting a 'Kurdish' (read: PKK/PYD/YPG/SDF) onslaught on insurgents in northern Aleppo. I.e. that the USA were de-facto at war with such most of Syrian insurgency.

  ...which in turn is the reason more to consider anybody who comes here to babble about nothing else but 'US-supported moderate head-chopers' - an outright idiot.

  Namely: if anybody prefers to ignore what's posted here every single day, that's the problem of character in question, and nobody else's.


  al-Bab/Northern Aleppo
  Idiotic US policy in Syria just keeps on going. While the CENTCOM stopped providing any kind of air support for the Operation Euphrates Shield, the USA continue requesting Turkey to focus on the Daesh. At the same time, the USA continue providing weapons to the PKK/PYD/YPG/SDF conglomerate - although this stopped its offensive on Raqqa, and is attacking the TSK/FSyA forces around al-Bab, and this in cooperation with the Daesh (which returned to the tactics of subjecting the FSyA in particular to plenty of VBIED attacks). This is why the TSK/FSyA failed to make further advances the last few days.

  (Really, Oblabla should be brought to one of courts for war criminals for this alone.)

  Anyway, after repelling all the PKK and Daesh counterattacks, the last few days, the TSK/FSyA is in the process of re-gaining the initiative through re-launching its advance towards south.

  Já vím, teď pro změnu bude proTureckej:)

  Aleppo (city)
  While Russians (including Lavrov) are lying about a 'halt of combat operations to evacuate civilians' - primarily in order to score PR-points and avoid further sanctions during the ongoing meeting of OSCE FMs in Hamburg - Assadists rejected this, and thus the IRGC continues assaulting and Assadists continue bombing (also with chlorine). Primary target of the last two days seems to be the Sheikh Lufti District, where the assault is led by Hezbollah, and followed by one of IRGC's gangs (who are then all declared for 'SAA') and the LSS (note T-72Bs):


  However, since remaining insurgents inside the city have united, two days ago, and despite all the possible announcements, the 'SAA' is making no advances. OGN reports about their heavy losses; there are videos of a captured IRGC officer, while body-bags with 'SAA' soldiers are returned to Pakistan. Unsurprisingly, Soleimani paid a visit to jihadists of Harakat an-Nujba in Aleppo.

  Palmyra
  From what can be made out of various reports, it turns out the Daesh first overrun the Druze militia on Huwaysis and Jazal (NW of Palmyra), prompting Leith Fadel to literally freak out. Then they overrun the Druze positions at Jabal Hayan (SW of Palmyra), two days ago. Their next attack hit the Druze protecting the Maher Gas field, and brought the Daesh to less than 18km from Tiyas AB. With this, Palmyra is also surrounded from three sides.

  Interestingly, and according to reports of this kind the Russians 'withdrew all of their vehicles' from the town two days ago. Sounds like somebody there is not particularly eager to fight the declared number 1 of their involvement in Syria...

  Yesterday in the morning, they attacked from an entirely unexpected direction: namely, from the south. And promptly overrun all the checkpoints in Qassr al-Halabat area, south of Palmyra. And since yesterday evening, they are assaulting in direction of eastern entrance to Tadmor: there are reports about massive blasts in the Silo area (should've rocked the entire town). Either the Druze or one of IRGC's militias (either Assaib Ahl al-Haq or the Harakat Badr, since Liwa Faitimoun, Liwa Zainobioun and Harakat an-Nujba were all re-deployed to Aleppo) deployed there should have repelled their first assault this morning, though.

  UPDATE: along reports like this one, the Liwa Imam Ali (from Iraqi Abu Fadl al-Abbas linked to Hezbollah)) has been sent from Aleppo to Palmyra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:30 09.12.2016

  Shanio, citlivějším jedincům může zírání do lesklých předmětů (hladina vody, hlenu) navodit stav hluboké hypnózy....to se pak může projevovat opakováním sugestivních představ o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, citlivějším jedincům může zírání do lesklých předmětů (hladina vody, hlenu) navodit stav hluboké hypnózy....to se pak může projevovat opakováním sugestivních představ o bombení humanitárních konvojů, nemocnic, popíráním sebevražedné taktiky a celkovým poblouzněním bez schopnosti vidění celku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:10 09.12.2016

  Znát jméno, umístění náboženskou a politickou příslušnost, k jaké frakci se hlásí, kolik asi mají lidí, proc bojuji a kde, kdo je podporuje a čím je docela užitečná věc.

  Pak si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Znát jméno, umístění náboženskou a politickou příslušnost, k jaké frakci se hlásí, kolik asi mají lidí, proc bojuji a kde, kdo je podporuje a čím je docela užitečná věc.

  Pak si můžeš udělat obrázek proč ty dvě povstalecké frakce mají rozbroje, kdo proč vytvořil koalici s tím pro obranu proti tamtomu (např koalice menších FSA skupin proti rozšiřovaní exJAN) pak se začneš třeba ptát, proč bombardují tyhle oblasti pod zamínkou ničení exJAN/ISIS, když v oblasti tyhle skupiny neoperují a je vyhašeno příměří. A proč pak jsou tyhle džihadisti ignorování, když se přesunují v několikakilometrových konvojích za bílého dne. Když očividně není problém zničit humanitární konvoj, když se chce. Nebo dokonce kdy vedou ofenzivu, zatím co padají bomby na města. Když už nic, tak se zjistíš jakou mají reakční domu než se přeorientují na novou hrozbu.

  Pak zjistis věci jako proč Kurdi vozi mrvé těla na náklaďácích a chlubí se poražením Nusry, kdy Nusra v oblasti davno neni a byli to povstalci, kterým YPG/SDF (ty USA mimochodem podporuje...takže defakto podporuji teroristy, velka cast tech lidi je tvorena tureckymi kurdy z PKK) obsadila vesnici a etnicky ji vyčistila (vyhnala araby a vyrabovala)...

  Nebo vědět kdo a kde bojuje za režim a proc, jejich chování, náboženskou příslušnost, zdroj jejich financování atd.

  Dnes už jsou reporty tak dobré, že je podrobný přístup k informacím o sorties SyAF a Ruaf, data jak jaky typ, cas, pravděpodobny cil atd.

  Z toho se pak dají zjistit věci jako proč Su-33 rano odstartují, shodí bomby, přistanou v Hajmlejnu, naloží bomby, shodí a před večerem se vrací na loď. Nebo kolik sortis ten den provedli, aby bylo taky něco k tématu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:07 09.12.2016

  Luky: Ano, k čemu je dívání do mikroskopu. Vždyť přeci člověk na první pohled vidí, že mozek je orgán k vylučování hlenu...

  Luky: Ano, k čemu je dívání do mikroskopu. Vždyť přeci člověk na první pohled vidí, že mozek je orgán k vylučování hlenu...

 • stronger.p
  15:36 09.12.2016

  Mimo politickou diskusi :D, na Militaryb**u psali, že se jednalo o chybu pilotáže a pokus o přistání mimo povolenou osu. Na vině zcela určitě není jen pilot, ale i signalizace z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimo politickou diskusi :D, na Militaryb**u psali, že se jednalo o chybu pilotáže a pokus o přistání mimo povolenou osu. Na vině zcela určitě není jen pilot, ale i signalizace z paluby, řídící letu atd..
  Mělo to být politické gesto a současně si v reálných podmínkách zacvičit, ale mediálně je to minimálně nepovedené.
  Ale třeba se poučí z chyb...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:45 09.12.2016

  Jo občas se v ranním kuřáckým hlenu najdou černý tečky, jindy kus smrdutého čepu nebo jiný humus. Je to ale furt jeden kompaktní hlen co nejde ani překousnout. Jak mi rozšíří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo občas se v ranním kuřáckým hlenu najdou černý tečky, jindy kus smrdutého čepu nebo jiný humus. Je to ale furt jeden kompaktní hlen co nejde ani překousnout. Jak mi rozšíří obzor, když se budu snažit ty kousky pojmenovat/přejmenovat....?

  Jestli neznáš tradiční taktiku zelenených, tak máš docela odvahu označovat mě za svátečního pozorovatele a sebe za člověka se vhledem. Jenom proto, že papouškuješ názory jednoho analytika....a dost čitelnýho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:10 09.12.2016

  Luky: vždycky to můžeš najít a linknout co jsem skutečně napsal… pokud máš pravdu, tak se ti omluvím…. Ale pravděpodobně jsi jen nepochopil to co jsem chtěl říct….

  Takže já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: vždycky to můžeš najít a linknout co jsem skutečně napsal… pokud máš pravdu, tak se ti omluvím…. Ale pravděpodobně jsi jen nepochopil to co jsem chtěl říct….

  Takže já říkám to co hlásají Amici? A to i přesto, že kritizuju každý jejich krok? Ale to nevidíš, protože nekritizuju jen je, ale i ty ostatní aktéry. Když ti např. řeknu z čeho se skládá “Asadova armada“, je to pro tebe znamená automaticky to, že chci, aby v zemi ovládali fundamentalisti. Hlásám tak možná to, co říká jeden rakušak (TC), který rozhodně pro americký není.
  Ale možná ti jen vadí, že je kritizuji za to co tam podle mě skutečně podělali a ne za ty ohrané konspirační teorie o všemocné CIA a jak to byl všechno geniální plán na převzetí Sýrie a vše běží podle něj.

  To je ta největší ironie, je milion věcí který můžeš jen v Syrii na USA a spol hodit, ale přesto nejen něčí propaganda si přesto musí vytvářet důvody nové… značí to maximálně to, že neví co se tam děje a proto jim to ani přišít nedokážou… Třeba na to jednou přijdeš.

  Takže Kurdové, to že Amici vsadili na špatného koně je jasné už dlouho, Kurdové když už jim nešlo o holé přežití jsou po vlastních zájmech, jako upevnění svojí moci. Takže např. PKK a YPG (ti proti ISIS bojovali stejně minimálně) nic jiného než to nedělali, upevnili svoji moc, eliminovali politickou konkurenci atd. Jak dlouho se ofenziva na Rakka připravuje? Už pěkně dlouho a postupuje šnečím tempem.

  Po vstupu TSK (Turci) do syrii, pod záminkou boje proti ISIS, reálně zabránění propojení Kurdy ovládaných území podél jeho hranice. PKK a YPK na nic jiného nemyslí jak jim postup zpomalit. Nějaký ISIS je jim ukradený.

  Dál se podívej na mapu ovládaných oblastí, východně od alepa a zahra, ta část pod kontrolou Kurdu byla nedávno pod ISIS, Kurdové po jejich stažení uzemí obsadili dřív než TSK stihli vůbec zareagovat, nepřijde ti to divné? U Al Bab jak Kurdové a Turci koordinovaně útočili ta TSK atd.
  Nebo na jaře, kdy byli boje o Azaz, ISIS utočili na FSA ze západu, Kurdové z Efrinu (západ) a rusové ze vzduchu…

  Takže když to shrnu, USA spojenec bojuje s USA podporovanými Kurdy a dřív, když měli pár podporovaných skupin v této oblasti, tak i proti nim. USA nemá žádnou kontrolu nad kýmkoliv, Kurdové se měli, stáhnou za Eufrat, oficiálně potvrzeno, ale nikdy se tak nestalo.
  Rusové jsou na tom naprosto stejně, nemají vliv na žádného jejich spojence, ale chovají se tak jako by měli.

  A mimochodem USA se snaží s Rusy dohodnout už skoro rok a to i za cenu značných ústupků… Alej jak píšu, dohoda mezi mocnostmi, které nemají pod kontrolou hlavní hráče v konfliktu je naprosto zbytečná.
  FSA žádné sebevražedné útoky nevede, na to je tam dost džihadistu, ale to bys musel rozlišovat mezi různými skupinami, stejně tak jako na straně režimu a zhroutil by se ti tvůj obrázek o této válce, takže to radši ani nedělej.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:10 09.12.2016

  olivav: ty menší letadlovky jsou už "ve šrotu", 36 byl jen demonstrátor, v produkci byly jen Jakové 38.
  141 rusové maj, ale už dvacet let na něj co vím nešáhli. Lockheed pak s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav: ty menší letadlovky jsou už "ve šrotu", 36 byl jen demonstrátor, v produkci byly jen Jakové 38.
  141 rusové maj, ale už dvacet let na něj co vím nešáhli. Lockheed pak s nima chvíli spolupracoval a dokumentaci koupil, ale F35 vyřešil technicky úplně jinak. Yak měl tři motory (dva vpředu, a vektorovatelný hlavní), F35 má jeden motor a hřídelí poháněné dmychadlo. Tedy F35 má jinak řešen jak pohon, tak i řízení visu muselo být řešeno jinak (nemá dva motory vpředu na řízení náklonu podél podlouhlé osy).

  Luky: Já aspoň diskutuji za pomoci argumentů. Když jsem se ptal tebe na argument, tak odpověď byla, žes to viděl na Youtube.... Nicméně samozřejmě máš pořád možnost své tvrzení, že FSA je složena převážně z islamistů, doložit nějak lépe...

  A jasně, ty fotky vybombardovaných špitálů a osobní svědectví doktorů, co tam pracovali, ty jsou vymyšlené. Jako ostatně všechno, co nějak vrhá špatné světlo na matičku rus, co?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:20 09.12.2016

  Škoda lano na Kuznetsovovi už je asi mimo. Možná by jako alternativu měli v Rusku rozjet program na vývoj letadla podobného F-35. Vždyť i v Letectví a Kosmonautice dávno psali, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Škoda lano na Kuznetsovovi už je asi mimo. Možná by jako alternativu měli v Rusku rozjet program na vývoj letadla podobného F-35. Vždyť i v Letectví a Kosmonautice dávno psali, že Lockhed-Martin koupil od Rusů komplet dokumentaci letounu Jak-141. Takže základ by měli a lano by nemuseli řešit ne?

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ty menši letadlovky měli jestli je provozují nevím měli na nich Jak- 36 https://en.wikipedia.org/wiki/... a Jak-38 (verze M má slušný dolet i když Harrier je lepší a to o dost) https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:33 09.12.2016

  Ne Shanio, pamatuji si to dobře a s nikým si tě nepletu. Leda by se vás pod stejným nickem střídalo víc.

  Jinak pro oddělení keců a činů stačí sledovat co se děje. Kurdové s US ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne Shanio, pamatuji si to dobře a s nikým si tě nepletu. Leda by se vás pod stejným nickem střídalo víc.

  Jinak pro oddělení keců a činů stačí sledovat co se děje. Kurdové s US spojenci kempují dobu před Rakká a prd. Mezitím Rusové s SAA rozpouští zbytek zeleného hlenu v Halábu - a co se nestane, IS místo aby se obával útoku na svoje velitelství vrhne co má k Palmyře. Stejně jako když dříve SAA táhla na Rakka, FSA tlačila co to šlo u Halabu a snažila se s IS přetnout zásobovací trasy...

  Amíci FSA podporovali dokud to šlo, jak vojensky, tak verbálně. Vždy, když se jim nedařilo, začali šílet, že se musí zastavit boje a vymýšleli špitály, když se dařilo, říkali, že je vše v pořádku. Zbraněmi je zavalili, že si FSA chrochtala. Ale ono to nestačilo - poměrně účinná taktika založená na útocích sebevrahů, následovaných lépe vycvičenými a posléze elitními jednotkami, spolu s velkou saturací TOW systémů a nějakými těmi manpady prostě nevyšla. Jednoduše to nestačilo.
  Oni ale nikdy neřeknou "dostali jsme na prdel". Aby neztratili tvář, tak se to svede na Obamu, který jakože stopnul podporu FSA. To je výmysl.

  Logika nelze prát vážně, ten pořád jede jedno, bez ohledu co se děje kolem (v zásadě žije argumenty z dob intervence v Libyi).
  Ty zase jedeš co hlásají Amíci.

  Realita ukáže, ale Turci prý jednají o exitu a pokud v USA nesejmou Trumpa, bude pravděpodobně i tam snaha se dohodnout. Asi už teď mění kurz, ale jen proto, že narazili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:00 09.12.2016

  Olivav-dnes jsem někde četl že Mosul v současnosti brání nějakých 3 000 teroristů.A útočí na ně Irácká armáda která má u Mosulu řádově 50-60 000 vojáků.Když k tomu připočtem fakt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav-dnes jsem někde četl že Mosul v současnosti brání nějakých 3 000 teroristů.A útočí na ně Irácká armáda která má u Mosulu řádově 50-60 000 vojáků.Když k tomu připočtem fakt že IA má poměrně slušné letectvo,k tomu letectvo protiteroristické aliance,moderní tanky,obrněná vozidla,dělostřelectvo (taky US a Francouzská Artilerie,jak jsem viděl na videích) a mnoho jiné techniky.
  a takzvaní "bojovníci"IS nemají žádné letectvo,prakticky žádné PL zbraně,pár starých tanků a děl ještě za Husajna a určitě jen málo munice do nich.
  No,z toho je jasné že jde o nesmysl,jinak by už dávno museli být poraženi.Takže buď za IS bojuje i samotný Aláh,nebo ty počty jsou lež.A ve zkutečnosti je těch teroristů z IS mnohem víc,a mají mnohem větší podporu v Arabských zemích než se nám prezentují naše média.
  Vždyť podobné režimy jako Taliban nebo IS přeci jsou v některých Arabských zemí,zcela legálně,jsem si jistý že některé státy,jako SA nebo Katar IS podporují.Od někoho přece musí mít protitankové rakety a spoustu munice.To na stromě neroste.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:39 09.12.2016

  No vysvětlete mi prosím jednu věc asi ji nechápu, Když má IS cca 20-30 tis bojovníků no i když by jich měl tolik jak v Iráku tak Sýrii tak je to těch cca těch 50tis. Jaktože ten IS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vysvětlete mi prosím jednu věc asi ji nechápu, Když má IS cca 20-30 tis bojovníků no i když by jich měl tolik jak v Iráku tak Sýrii tak je to těch cca těch 50tis. Jaktože ten IS stále ještě existuje, když jej USA a koalice vymlátili a s ostatními si rozumí ne? Tak proti komu se bojuje v Mosulu?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:33 09.12.2016

  Chápu administrátora, že diskusi nechává +- volnost, občas i mírně rozvášněné. Co ale nechápu, proč tu trpí jedince, kteří nedělají *nic jiného*, než urážejí ostatní diskutující! ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chápu administrátora, že diskusi nechává +- volnost, občas i mírně rozvášněné. Co ale nechápu, proč tu trpí jedince, kteří nedělají *nic jiného*, než urážejí ostatní diskutující! Chápu občasné ironické příspěvky ap., ale když někdo nikdy nenapíše nic skutečně k věci, co by mělo hlavu a patu, a jen uráží... vážně to slouží k obohacení diskuse?
  Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  09:20 09.12.2016

  Slovutný geostratégu Trdlomatchi je zcela evidentní, že své "analýzy" vydáváš spíše za své přání a propagandistický guláš, proto bys měl raději přispět něčím do "koutku vaření" - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovutný geostratégu Trdlomatchi je zcela evidentní, že své "analýzy" vydáváš spíše za své přání a propagandistický guláš, proto bys měl raději přispět něčím do "koutku vaření" - třeba, jak se dělají topínky....snad ti to půjde líp.....:):)
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  02:20 09.12.2016

  KóĎA: Údaj 50 tisíc je patrně za Írák i Sýrii dohromady. Pokud podělíš 50 tis dvěma, dostaneš se na mnou uváděných +/- 25 tis (já uváděl 30 tis). Ovšem i kdyby jich 50 tis zabili a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Údaj 50 tisíc je patrně za Írák i Sýrii dohromady. Pokud podělíš 50 tis dvěma, dostaneš se na mnou uváděných +/- 25 tis (já uváděl 30 tis). Ovšem i kdyby jich 50 tis zabili a 50 tis přežilo a všichni navíc byli ze Sýrie, pořád to nesedí. 100 tisíc islamistů a 470 tisíc mrtvých. Vzhledem k tomu, že západní koalice zabíjí výhradně bojovníky IS a Asad údajně také, kdo je tedy ten zbytek a proč je někdo zabil?

  Ve skutečnosti je to počítání mnohem složitější, protože ne všichni zabití zemřeli v boji, mnoho prostě proto, že nedostali své léky, které za normálních okolností pravidelně berou apod. Část obětí jsou také Asadovi vojáci. Dohledám počty mrtvých podle toho, kdo je má na svědomí. Našel jsem tabulku kde je to rozčleněné na oběti (výhradně civilní) Asadových vojáků, Rusů, Západní koalice, Kurdů, IS, neidentifikovatelných bojovníků, syrské opozice apod. Celkový počet je tam navíc nižší než uvádí OSN, protože se patrně jedná výhradně o ověřená úmrtí a týká se to jen civilistů.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:12 08.12.2016

  Todomatch: tady https://www.novinky.cz/zahrani... píše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: tady https://www.novinky.cz/zahrani... píše mainstream, že USA odrovnalo 50 000 lidí od IS. A prý je to střízlivý odhad. Tak jak je to s těmi počty, co někde dole píšeš?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:44 08.12.2016

  Čistí od teroristů Hizbaláhem. Dobrej joke....

  Čistí od teroristů Hizbaláhem. Dobrej joke....

 • Olivav
  20:06 08.12.2016

  Luky

  pozor Shania to má nasimulované na PC v nějaké cool gamese takže bacha. Škoda, že tam nenasimuloval Kuznetsova a poruchovost lan.

  Počítačoví bojovníci jsou cool.

  A ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  pozor Shania to má nasimulované na PC v nějaké cool gamese takže bacha. Škoda, že tam nenasimuloval Kuznetsova a poruchovost lan.

  Počítačoví bojovníci jsou cool.

  A ve skutečnosti nikdo z nás nevidí do Oválné pracovny a Kremlu, takže se Sýrií se můžeme jen domnívat kdo co tam chce. Pravda je, že Rus Asad a jejich spojenci to tam čistí od šmejdů. Ani USA chvílema neví kdo je a není terorista.... A jako vždy trpí nevinní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:49 08.12.2016

  Luky: to si mě asi s někým pleteš, a nebylo by to poprvý, co mi podsoováš něco co jsme neřek...

  To co jsem o ISIS řek je, že USA a spol udělali tlustou čaru mezi občanskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: to si mě asi s někým pleteš, a nebylo by to poprvý, co mi podsoováš něco co jsme neřek...

  To co jsem o ISIS řek je, že USA a spol udělali tlustou čaru mezi občanskou válkou a válkou s ISIS. A zcela ignorují to první. Což je blbost, prože je oddělit nelze.

  Takže např. největší armada FSA trčí u hranic s Jordanskem s přísným zákazem provádět akce proti režimu. Nebo např. ten nechvalně známý výcvik spolehlivých povstalců pro boj s ISIS, kde jim všichni zdrhli. Samozřejmě, protože chtěli bojovat proti režimu.

  Nebo jakmile šlo o nějaké vyjednávání příměří mezi mocnostmi, tak jakmile někdo neděla to co chtěli, zatlačili na jejich chlebodárce a podporu jim utly. Pak se div, že exJAN a podobný psychopati získávají vliv, protože jejich podporu si nikdo nedovolí utnout. Katar je asi off limits i pro někoho jako Obama.

  To že např. Rusové exportují svoje fanatiky do syrie je taky poměrně
  známá věc.

  Ale je mi jasný, že ty jako sváteční pozorovatel o ničem z toho nevíš a ani nechceš vědět. Vidis za vsim USA a CIA, že nedokážeš vidět nic jiného.

  Jediný v čem má US prsty v syrii je totalní neschopnost a nerozhodnost jejich vedení. Občas jen čekám, kdy začnou Asadovi dokonce pomáhat. Ani bych se tomu nedivil.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:00 08.12.2016

  Z jejich vlastních videí? Čích? Které frakce FSA a jak významné? A jaké má vazby na FSA - jde o frakci, která FSA opravdu podporuje, nebo jen o bojůvku, která se zastřešuje "silným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z jejich vlastních videí? Čích? Které frakce FSA a jak významné? A jaké má vazby na FSA - jde o frakci, která FSA opravdu podporuje, nebo jen o bojůvku, která se zastřešuje "silným jménem"? Prostě vidíš situaci černobíle a extrémistické chování (kterého tam jistě není málo) bez důkazu připisuješ všem protirežimním silám.
  Naopak stejné extrémistické chování u podporovatelů i představitelů Asadova režimu bagatelizuješ jako nepodstatné....

  Když to vztáhnu na jinou situaci - tak úplně stejně bys třeba mohl podle zvěrstev, co dělala na svém postupu Evropou rudá armáda, obhajovat Hitlera. Také těch zvěrstev nebylo málo - a přesto byla porážka Hitlera správná.

  PS: A ještě, zkus se třeba zamyslet nad tím, že videa jak zabíjím lidi dávají na net především psychopaté, kteří se v tom vyžívají. Takže to, že je net plnej videí o tomto vůbec nemusí vypovídat o tom, jak to tam chodí ve skutečnosti....

  --

  Ohledně Lybie, tak opět překrucuješ realitu. Generál Pavel se co vím nevyjádřil, že byla chyba samotná operace, tu dokonce označil za vojenský úspěch, ale že chybou bylo nepřipravení dalšího plánu na vývoj situace. Viz
  https://zpravy.aktualne.cz/dom...

  Podobně - tedy že chyba nebyla samotná invaze, ale další vývoj v Lybii, kdy jsme tam nechali demokratické síly ve štychu, např.
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Tedy že je chyba jen někam vlítnout a nemít připraveno co dál - ale nikoli proto, že by samotné vlítnutí bylo špatné, ale protože kdyby se připravilo, co poté, tak mohl být výsledek řádově lepší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:04 08.12.2016

  Já nic nepapouškuju, taktiku FSA mám nastudovanou z jejich vlastních videí.
  Těch ofenziv a protiofenziv už bylo tolik, že se nejedná o ojedinělé a nahodilé jevy.

  Shania je taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nic nepapouškuju, taktiku FSA mám nastudovanou z jejich vlastních videí.
  Těch ofenziv a protiofenziv už bylo tolik, že se nejedná o ojedinělé a nahodilé jevy.

  Shania je taky dobrej. Onehdá tady dospěl k závěru, že syrská válka, potažmo ISIL je blamáž s cílem vytvořit mlejnek na fanatiky z celýho světa.....ale už je zase pravověrnej. A víš ty co - F-35 je ****** a v Sýrii to nedopadne podle blábolů US PSYOPS a twitrových účtů FSA. :-D

  howg
  P.S. jinak je zvláštní, jak Pavel za NATO říkal, že se umí poučit z chyb...a že destabilizace režimů bez zvládnutého řešení co bude potom chyba byla. Přitom se změnilo prd a vy taky jedete furt to samý.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:31 08.12.2016

  Marthy: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "
  - tak proč neprotestuješ proti Rusku, že se tam vměšuje? Nebo diktátory považuješ za legitimní vládce? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "
  - tak proč neprotestuješ proti Rusku, že se tam vměšuje? Nebo diktátory považuješ za legitimní vládce? Tedy podpora Kimům v Severní Korei nebo např. Hitlera v německu je Ok? Asi ne, že...

  Luky:
  "Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu....tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate."
  Jinými slovy, s odpuštěním, papouškujeme ruskou propagandu, že všichni, kdo jsou proti Asadovi jsou radikální islamisté.
  Důkaz pro to sice žádný není, navíc jejich politické křídlo vede křesťan, ale je tak jednoduché vidět věci černobíle, že....

  A btw., medody boje Asada ti nevadí? Mučení ve věznicích, nálety barelovými bombami nad obydlenými územími. Spolupráce Asada s teroristickým Hizbaláhem Ti nevadí?
  Nebo ten, kdo spolupracuje s Rusy, může vše?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shotas
  14:15 08.12.2016

  Pro info: Russian aircraft carrier just less than 1km from tartus coast

  https://twitter.com/Syrianali_...

  Pro info: Russian aircraft carrier just less than 1km from tartus coast

  https://twitter.com/Syrianali_...

 • Shania
  14:11 08.12.2016

  Marthy: ty jsi fakt naivka:) takže: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "

  A kdo si myslíš, že tam Asadisty dosadil? Syrský lid¨nebo Briti a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: ty jsi fakt naivka:) takže: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "

  A kdo si myslíš, že tam Asadisty dosadil? Syrský lid¨nebo Briti a Francouzi? Když předpokládali, že menšinová frakce na nich bude závislá.
  ----
  "Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?"

  Asaduv režim, zbytky SAA (pouze alaviti) a jeho milice jsou převážně sektarske, to co za něj teď bojuje jsou nejrůznější sektářské milice, zahraniční pomoc přitahnuta IRGC a soukromé armády. Ty co platí Iran, mají motivaci jasnou. jejich žold je 2-3x takový co mají zbytky SAA. Pro Iran je to prý velmi ekonomický způsob jak vést válku a musím s tím souhlasit.

  Pak je tu celá řada skupin, co si dokážou na sebe vydělat a jsou pak nezávislí an kontrole z Damašku, ale řekněme že jim tento stav vyhovuje, zdoj přijmu je mítné, předprodej humanitarní pomoci, pašování do obležených oblastí, vyber daní atd. Je tam i celá řada skupin co původně patřila k povstání a po vzestupu JAN a ISIS změnili strany.
  Některé skupiny jen braní svoje domovy, což je občas problém, když je chtějí poslat na frontu.

  Majorita Syřanů ale přímo nebojuje ani za Asada, ani za povstalce.

  Při prvním obsazení Palmyry, nechali asadisti jen pár branců (a byl to masakr) a z města se stáhli, i když to byla velmi dobře zranitelné město. Jak taky dokázal odpor ISIS při osvobození. Důvod? Palmyra byla převážně proti režimu, ISIS za ně udělala špinavou práci.

  Holt když jde o přežití režimu, děláš to co musíš....

  Na to jaká je povaha režimu a co jsou schopni nepotřebuješ ani konspirační teorie, ani fotky popravených a umučených lidí, stačí se podívat na to co za těch pět let udělal obleženým městům.

  Nejlepší je, že podle tvojí teorie, jak lid miluje Asada, tak v podstatě zmasakroval desetitisíce jeho lidí, kteří se spoléhali na to že je osvobodí a nebo ochrání před teroristy.

  Luky: myslím že video kde byla ta eskorta jasně vidět jsem daval i sem, takže žádný sny. Klidně si to najdi, jestli už ho někdo nesmazal, jako tisíce dalších...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:02 08.12.2016

  Todomach-máš hezkou představu,ale velice naivní,sory.Jako že porazíme IS a vyženeme nebo zastřelíme Asada a bude vše O.K.Jenže-Asad není sám,za ním stojí početná armáda,má velkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-máš hezkou představu,ale velice naivní,sory.Jako že porazíme IS a vyženeme nebo zastřelíme Asada a bude vše O.K.Jenže-Asad není sám,za ním stojí početná armáda,má velkou podporu Syřanů.To je to co Hasain a Kadáfí neměli,proto se Asad dokázal udržet v čele státu (a naživu)přes to že se ho západ a mnohé arabské státy snaží 5 let svrhnout.Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?Absolutně nikdo,to je přece nesmysl.
  Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout a kdo ne,to si musí vybrat samotní Syřané.Takže ještě jednou-kdyby ho Syřané nechtěli,proč by za něj bojovali?
  No uvidí se,pokud se Asadovi podaří zvítězit budou v Sýrii volby,ať si sami Syřané rozhodnou koho chtějí za prezidenta.Bez vměšování cizích států.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  12:45 08.12.2016

  Marthy - ta koalice samozřejmě nepomáhá Asadovi, proč by měly USA podporovat diktátora? Likvidují IS - to je jejich cíl a IS je přece ten problém. Alespoň to stoupenci Asada a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - ta koalice samozřejmě nepomáhá Asadovi, proč by měly USA podporovat diktátora? Likvidují IS - to je jejich cíl a IS je přece ten problém. Alespoň to stoupenci Asada a příznivci Ruska pořád zdůrazňují - bojujeme proti terostům. Nikdo jiný než Asad a teroristé v Sýrii podle tohoto klíče není. Západ neakceptuje ani jednu stranu - ani Asada ani IS. IS chtějí vmazat z mapy světa a Asada donutit k odchodu. Znovu říkám - to se nijak nevylučuje. Sice nevylučuje, ale nelíbí Asadovi (logicky) a Rusku (které sleduje své ekonomické, vojenské a politické cíle). A jsme zase u toho - Asad už zabil statisíce teroristů, kterých je ale přitom podle expertů maximálně pár desítek tisíc a furt tam jsou. Tak koho a proč to Asad těch 5 let teda zabíjí? K té sekularitě - Asadovi vojáci křičí Alláhu Akbar úplně stejně jako džihádisté, možná ne tak fanaticky, ale rozhodně to nejsou žádní bezvěrci, to koneckonců není ani šíita Asad.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:36 08.12.2016

  Říkal to Tom Cooper, já měl jsem v noci sen, jak nad IS konvojem letí syrský Hindy jen....

  Zelení a černí chtějí sundat syrskou vládu.
  Syrská vláda se chce udržet a realizovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Říkal to Tom Cooper, já měl jsem v noci sen, jak nad IS konvojem letí syrský Hindy jen....

  Zelení a černí chtějí sundat syrskou vládu.
  Syrská vláda se chce udržet a realizovat reformy po obnovení pořádku v zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:12 08.12.2016

  Luky: nojo šaria, radikalni islamisti, bububu. Problém je, že jsou všichni zděšení z radikálních islamistů na straně povstalců a jsou naprosto ochotní ignorovat stejný psychopaty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nojo šaria, radikalni islamisti, bububu. Problém je, že jsou všichni zděšení z radikálních islamistů na straně povstalců a jsou naprosto ochotní ignorovat stejný psychopaty na straně režimu, kterých je nejen víc, ale navíc kompletně pod kontrolou. IRGC nepomáhají Asadovi zadarmo, ty miliardy usd a desetitisíce bojovníků co do Syrie nalili Asada něco stály.... hádej čim jim za to zaplatil. A ne že by Iran nepraktikoval šariju... a jiné totalitní praktiky.

  Takže zatímco jsou všichni připosraní z pár excesu řezačů hlav a to oprávněně, ale jsou pak ochotni naprosto ignorovat exesy režimu a jeho praktiky, a to nejen to že srovnali se zemí svoje čtyři velká města a při tom zabili tisíce vlastních občanů, milice vydělovaněji na oblezenych mestech a zahranicni pomoci , ale taky to co režim dělal těm co by proti němu mohli vést odpor:

  Pro ukázku to co se stalo 200 000 poddaných Asada
  https://twitter.com/Paradoxy13...

  Několikrát ses tu snažil poukázat na to, že povstalci s ISIS často spolupracují:) Za každý připad spoluprace rebelů jako FSA ti najdu deset spoluprace ISIS s režimem... Spouprace ISIS s Kurdy, jako např nedavno, kdy si ISIS s Kurdy vyměnili uzemí, vedli koordinované otoky na TSK a FSA s YPG. Neba jsi třeba nějak nepochytil to, že když v Azatu bojovali FSA s ISIS, rusové měsíce bombardovali FSA. ISIS konvoj eskortovali syrske Mi-24 atd. Je vic jak dost indicii, že ISIS se dokaze dohodnout temer s kymkoliv.

  A nakonec FSA byly hlavní frakce co s ISIS v syrii aktivně bojovali a ISIS je hlavní duvod proc povstani selhalo.

  Ale co, hlavně že máme strach z exJAN a jiných džihadistů. Ale samotný fakt že západ za těch pět let neudělal nic.... jen přihlížíme... lidi co chteli lepsi zivot, nemohli se divat na to co jim rezim provadi, nebo jen brani svoje rodiny oznacime za teroristy a pak je vše ok. 5 let tyhle lidi využívají okolní státy, importují víc a víc jihadistu a my jsme nejenže neudělai nic, ale ještě jim v tom pomohli přiškrcením podpory neradikálních skupin. Nepřímá podpora je taky podpora, at se to líbí fanouškum USA nebo ne....
  Je sice hezký stěžovat si na Rusko, ale Obama a spol je to nechali udělat...

  Syrie je krásná ukazka toho, že stát a tvařit se, že se nic neděje, nic se nás netýká není to nejlepší řešení. Když už, měli jsme si vybrat stranu a tu dovest k vítězství, ne vybrat si stranu a 5 let kecat. Přitom stačilo udělat jen malo.

  Nikomu neříkám, že má podporovat rebely, ale jen aby viděl co všechny strany konfliktu skutečně dělají.. už tu není ani to menší zlo. Budete na to mít dlouhé roky, ten konflikt jen tak neskončí, možná se o něm akorát nebude mluvit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:11 08.12.2016

  Todomach-Já se naopak nedivím Asadovi že se mu nelíbí působení takzvané protiteroristické koalice na jeho území.a to proto že ta takzvaná koalice je koalice jen na papíře,její ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-Já se naopak nedivím Asadovi že se mu nelíbí působení takzvané protiteroristické koalice na jeho území.a to proto že ta takzvaná koalice je koalice jen na papíře,její členové mají každý své vlastní,rozdílné cíle.Nebo myslíš že chtějí pomáhat Syrskému lidu zdarma,čistě s dobroty srdce?Tak naivní asi nejsi.
  Příklad-Turecko jako člen koalice toužilo po tom ukousnout kus Syrského území a postřílet co možná nejvíc Kurdů,a hlavně zabránit vzniku nějakého Kurdského státu.Saudská arábie a Katar zase touží prosadit v Sýrii svůj politický a náboženský vliv,prostě nasadit svoje lidi do vlády Sýrie a prosadit tam stejný politicko-náboženský systém jako je u nich,to jest že ženy budou moci vyjít na ulici jen v pytli a jiné šílenosti.A hlavně-udělat se Sýrie své spojence a nepřátele proti Iránu.
  Co sleduje USA nikdo pořádně neví,a přijde mi že to neví ani Obama.
  Takže-jeden z paradoxů je že například USA podporují,vyzbrojují a trénují tzv.Kurdskou opozici,zatímco Turci je zabíjejí,bombardují a ostřelují z děl.Oba státy jsou přitom členové té tvoji tzv.koalice.
  Saudská Arábie a Katar podporují skupiny které často spolupracují s Islámským státem,zároveň proti Islámskému státu (prý)bojují.A tyhle skupina často bojují mezi sebou.
  Jsou to prostě Arabové,oni přemýšlejí jinak než jsme zvyklý my,je u nich věžné že dnes si podávají ruce a zítra si budou řezat hlavy,a obráceně.
  Za pomoc takové koalice teda pěkně děkuju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:00 08.12.2016

  Todo :
  "Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS."

  Ale u toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todo :
  "Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS."

  Ale u toho bohužel podporuje i ty druhé džihádisty. Teda vlastně demokraty, jejichž boj je založen na amfetaminových nájezdech pěších a motorizovaných sebeodpalovačů, kteří určitě v posledních vteřinách myslí na lepší syrský parlament a rovné genderové příležitosti.
  No jo, musej na to asymetricky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:50 08.12.2016

  Na propagandu a fráze jsi specialista sám logiku. Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu. Mohli bychom jim sice z peněz EU zorganizovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na propagandu a fráze jsi specialista sám logiku. Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu. Mohli bychom jim sice z peněz EU zorganizovat panel na téma "demokratická budoucnost Sýrie, nábožensky tolerantní a sekulární stát zítřka", ale mám obavu, že na diskuzi by už nedošlo, protože by naše hlavy stály na projektoru.
  Když jsme už na tom vojenským webu, tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:47 08.12.2016

  Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS. Kupodivu k nevoli Asada a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS. Kupodivu k nevoli Asada a Ruska, kteří zdůrazňují, že USA k boji proti IS nemají mandát. Souhlasím, že nemají. Ale je velmi podivné, že to Asadovi vadí. Měl by být rád, že někdo bojuje proti jeho nepříteli. Kupodivu rád není, možná proto že díky tomu se ukazuje, že jím zabité stovky tisíc Syřanů do boje s terorismem ne a ne zapadnout. Mnohem víc to působí jako likvidace všech měst, vesnic a oblastí jejichž obyvatelstvo Asada nemiluje. V tom je kořen problému od počátku konfliktu, občanská válka, kterou rozpoutal Asad proti nespokojenému lidu - že tento konflikt zneužil IS, Al Kajda, An Nusra, bojovníci z Ruské federace a další se dalo očekávat, ale byl to až doprovodný jev - prostě využili situaci. Podobně jako když extrémisté u nás využívají ekonomické nebo uprchlické krize, aby se dostali k moci.

  Shrnutí – západ chce porazit a odstranit Islámský stát a současně odstavit pachatele občanské války tj. Asada. Tyto dva cíle se nijak nevylučují. Proto může západ s čistým svědomím nutit Asada k odchodu aniž by se jakkoliv zpronevěřoval boji s IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:20 08.12.2016

  Luky: propaganda a stotkrát otřepaný fráze.

  Jinak pokud srovnáváš FSA a vládní vojska - proč FSA kritizuješ za něco, co dělá asad celou válku a u něj jsi to nikdy nekritizoval? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: propaganda a stotkrát otřepaný fráze.

  Jinak pokud srovnáváš FSA a vládní vojska - proč FSA kritizuješ za něco, co dělá asad celou válku a u něj jsi to nikdy nekritizoval? Objektivita, že? Proč je pro Tebe nepřijatelná FSA - a Asada, kterej se chová úplně stejně, ale navíc narozdíl od FSA, která přinejmenším verbálně bojuje za zcela sekulární stát - tak má šariu i v ústavě, je pro Tebe zachránce Sýrie?

  A z čeho odvozuješ, že v FSA je spousta džihádistů? Prosím fakta - nějaký odhad počtu bojovníků a nějaký PODLOŽENÝ odhad, kolik z nich je opravdu radikálních islamistů, tedy islamistů horších než Hizbaláh, který je v současné době Asadova pravá ruka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:47 08.12.2016

  2Todomatch

  Ty prostě chceš, aby v Sýrii vyhráli radikální islamisti, fungovala tam šaríja, ženský seděly zahalený doma a vládla tomu americká loutka. Tak si to chtěj, ale budeš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2Todomatch

  Ty prostě chceš, aby v Sýrii vyhráli radikální islamisti, fungovala tam šaríja, ženský seděly zahalený doma a vládla tomu americká loutka. Tak si to chtěj, ale budeš mít smolíčka.

  Tvoje argumentace je k smíchu. Vezmeš nějaký domělý počty ISisáků a srovnáváš je s domnělejma počtama obětí války. Ale spousta džihádistů přijíždí do FSA. Ti tvoji zelení milášci mají taky obří ztráty, ale hlavně se vyznačují tím, že pálí hlava nehlava vším co mají do vládních čtvrtí. A to už těch zmiňovaných pět let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:38 08.12.2016

  Jinak zatím to vypadá že příčina havárie SU-33 je chyba pilota.Z toho jak jsem to pochopil netrefil přistání,přistál příliš blízko kraje dráhy,myšleni v příčném směru.Prostě záhákl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak zatím to vypadá že příčina havárie SU-33 je chyba pilota.Z toho jak jsem to pochopil netrefil přistání,přistál příliš blízko kraje dráhy,myšleni v příčném směru.Prostě záhákl to lano ne uprostřed,ale na kraji u bubnu a to prasklo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:58 08.12.2016

  Todomach-Asad a jeho armáda bojuje proti Islámskému státu a jeho spojencích.Třeba Aleppo držela myslím Al nusra a jiné skupiny.Proti Vládním vojskům stojí desítky různých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-Asad a jeho armáda bojuje proti Islámskému státu a jeho spojencích.Třeba Aleppo držela myslím Al nusra a jiné skupiny.Proti Vládním vojskům stojí desítky různých skupin,náboženských fanatiků a žoldnéřů.Naopak na straně Asada bojuje taky desítky skupin,ne jen Hizbaláh.Určitě tam jsou žoldáci z Ruska,Čečny a bůhvíodkud,však nedávno byl tady v AN článek o bývalém US vojákovi který bojoval na straně Kurdů.
  Všeobecný zmatek je v Sýrii umocněn ještě tím že některé z bojujících skupin už několikrát změnily strany,a neštítí se střílet do bývalých spojenců.Prostě Arabové,no....
  Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  08:03 08.12.2016

  Ano, ano, propagandista Trdlomatch to napsal tuze dobře, páč to zrovna opsal z ofic.stránek Ministerstva propagady Usraele, a tam to musí vědět na 101%....vždyť je tam po válce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ano, propagandista Trdlomatch to napsal tuze dobře, páč to zrovna opsal z ofic.stránek Ministerstva propagady Usraele, a tam to musí vědět na 101%....vždyť je tam po válce školili elitní náckové dr.Goebbelse...:).......Trdlomatch řekni, a už jsi vyvenčil kačera?:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:29 08.12.2016

  Nevím, jestli už to tu někde není, je to video z toho roku 2005 kdy ztratili to 1. Sůčko.
  Jsou tam vidět i další přistání, která následovala téměř bezprostředně po tom pádu Sůčka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jestli už to tu někde není, je to video z toho roku 2005 kdy ztratili to 1. Sůčko.
  Jsou tam vidět i další přistání, která následovala téměř bezprostředně po tom pádu Sůčka z paluby. K dispozici měli ti další už o jedno brzdící lano méně a zajímavá je i ta další nehoda, kdy to vypadá na poškozený přistávací záchytný hák a snad mu i těsně po opětovném vzletu odpadl z letadla. Něco podle gejzíru vody evidentně ztratil a nějak divně mu tam plandal právě záchytný hák, jak je vidět i v té zpomalené pasáži.
  Zajímavé video https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:48 07.12.2016

  Blaho syrského lidu je u p*dele úplně všem :-/

  Blaho syrského lidu je u p*dele úplně všem :-/

 • Todomatch
  21:09 07.12.2016

  Ty počty prostě nesedí i kdyby tam byly tři Islámské státy! I tak by musely být už 4 x zcela eliminovány. A ani po 5 letech války nejsou! Ti mrtví totiž jsou v absolutní většině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty počty prostě nesedí i kdyby tam byly tři Islámské státy! I tak by musely být už 4 x zcela eliminovány. A ani po 5 letech války nejsou! Ti mrtví totiž jsou v absolutní většině syrští civilisté, kteří se ničím neprovinili. Přesně jak to tvrdí mezinárodní humanitární organizace od počátku konfliktu, když obviňují Asada z vraždění vlastního národa. Jak věrohodně a smysluplně náhle zní informace koalice vedené Američany, která na rozdíl od Asada cílí výhradně na IS - tam zabiti dva velitelé IS, tam dvacet bojovníků, tam stovka po náletu dronu. Ale ty stovky tisíc mrtvých, to je Asadovo dílo, to by IS nezvládl i kdyby vraždil dnem i nocí. Proto západní svět trvá na odstoupení Asada - protože vidí, že ten pravý řezník a kořen problému je od počátku on. To se navíc vůbec nijak nevylučuje se snahou západoarabské koalice IS vymýtit. Západní pozorovatelé holt umí sčítat a odčítat a výsledek upřednostňují před demagogií a propagandou Asada a ruských představitelů. Tohle také definuje ten rozpor mezi postojem USA a Ruska. To je ten zdánlivě nevysvětlitelný rozpor, proč se USA nespojí s Asadem a Ruskem v boji proti IS. To je důvod proč západ trvá na odstavení Asada. Ruská podpora takového diktátora se v tomhle světle jeví jako naprosto nemravná a pokrytecká. Zjevně sledují zcela jiné cíle, než blaho syrského lidu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:24 07.12.2016

  Ale oni bojují proti džihádistům-islamistům, kteří si říkají IS a FSA. My jim tu říkáme Daeš a umírněná opozice. Cíle mají obdobné, velení ne, ale dokáží občas spolupracovat. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale oni bojují proti džihádistům-islamistům, kteří si říkají IS a FSA. My jim tu říkáme Daeš a umírněná opozice. Cíle mají obdobné, velení ne, ale dokáží občas spolupracovat. Na straně FSA jsou kromě Kaidy taky různí Turkmeni a podobní separatisti podporovaní Tureckem. Takže podporu mají velkou a hranice je předlouhá. Proto je to pro Asada fuška.
  Jinak Kurdové teď s SAA dost spolupracovali v Halabu i Al Bab. Asi jim došlo, že západ si s nimi vždycky trochu vytře. Může se ale ještě stát lecos.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:10 07.12.2016

  V Sýrii existuje jedna obrovská záhada. Díky ruským vetům - které zmiňuje logik - a která zabránila mezinárodnímu vojenskému zásahu v počátku konfliktu může Asad neuvěřitelných 5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii existuje jedna obrovská záhada. Díky ruským vetům - které zmiňuje logik - a která zabránila mezinárodnímu vojenskému zásahu v počátku konfliktu může Asad neuvěřitelných 5 let nerušeně bojovat. Údajně bojuje výhradně proti teroristům z Islámského státu. Tvrdí to on a tvrdí to i jeho spojenec Rusko. A to je ta největší záhada! Islámský stát má podle odhadů maximálně několik desítek tisíc bojovníku – odhaduje se že mezi 20 a 27 tisíci a to mnoho z nich do Sýrie navíc přišlo zvenčí – podle CIA až 15 tisíc. OSN letos v únoru stanovila počet obětí v syrském konfliktu na již těžko uvěřitelných 470 tisíc. Asadova armáda má na svědomí 70% z nich (díky bombardování a těžké vojenské technice). A jsme u toho! Jestliže tedy Asadova armáda zlikvidovala cca 330 tisíc lidí a současně tvrdí, že bojuje výhradně proti teroristům – musel by být Islámský stát již víc než 10 x zcela vyhlazen! Ale on není! Proti komu to tedy Asad oněch 5 let bojuje?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:59 07.12.2016

  marthy: kde jsem psal, že rusko má zájem o chaos v sýrii? Rusko má zájem o udržení diktátora (protože se mu s tím diktátorem dobře spolupracuje), nějaká sýrie je mu upřímně jedno. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marthy: kde jsem psal, že rusko má zájem o chaos v sýrii? Rusko má zájem o udržení diktátora (protože se mu s tím diktátorem dobře spolupracuje), nějaká sýrie je mu upřímně jedno.

  "A intervence v Sýrii,které zabránilo Rusko?O tom nic nevím..." Holt čtěte i jiné zdroje než sputnik.... A radši se k Sýrii nevyjadřujte, když toho o ní moc nevíte.... :-)
  Viz např.
  http://theconversation.com/tak...
  https://www.theguardian.com/wo...

  (ps: v návrzích finálních rezolucí se už o intervenci nepsalo - dávali šanci Asadovi i islamistům to řešit mírovou cestou a zároveň byly kompromisním textem tak, aby byly pro rusko co nejpřijatelnější, nicméně zamítnuty byly právě z obavy Ruska před intervencí. další materiály k tématu si už dohledejte sám... ).

  luky, svang: Ano, letecké nehody se stávají. Kdy se stalo, že např. nějaká americká letadlovka vyplula, během 14 dní provozu letadel jich tam šest spadlo (USA letadlovky mají více než trojnásobek letadel v provozu oproti Kuzněcovovi) a následně z ní bylo odveleno křídlo na pevninu? Že by nikdy? Kdy spadlo z Charlesse de Gaula 5 letadel během čtrnácti dnů?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:59 07.12.2016

  Díky!.... jsem to jen ledabyle proklikal a myslel, že to bylo v jiným videu. Pak jsem si ještě asi 5x vracel, jak zdvihají na palubu ty dvě vyzbrojený Ka-29. Úžasný stroj, který je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky!.... jsem to jen ledabyle proklikal a myslel, že to bylo v jiným videu. Pak jsem si ještě asi 5x vracel, jak zdvihají na palubu ty dvě vyzbrojený Ka-29. Úžasný stroj, který je na můj vkus pramálo medializovaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:44 07.12.2016

  Luky: Ten naviják v akci s polekaným reportérem je přímo v tom videu, co odkazuješ. Je to v čase 36:00 a dál. Tedy zde: https://www.youtube.com/watch?...

  Luky: Ten naviják v akci s polekaným reportérem je přímo v tom videu, co odkazuješ. Je to v čase 36:00 a dál. Tedy zde: https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  19:42 07.12.2016

  Taky mě to zaujalo - tak jsem si to hned při prvním puštění vrátil a koukal, že oni začínají myslím nastejno, ale Kuznič se rozjede...a z Garibaldiho dělají trpajzlíka

  Taky mě to zaujalo - tak jsem si to hned při prvním puštění vrátil a koukal, že oni začínají myslím nastejno, ale Kuznič se rozjede...a z Garibaldiho dělají trpajzlíka

 • Arassuil
  18:40 07.12.2016

  Luky: Mě v tom dokumentu zaujalo, jak při srovnání délky jednotlivých letadlovek (7:29) je Kuzněcov o něco málo posunut dopředu (ve srovnání s Nimitzem), aby vypadal opticky větší. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Mě v tom dokumentu zaujalo, jak při srovnání délky jednotlivých letadlovek (7:29) je Kuzněcov o něco málo posunut dopředu (ve srovnání s Nimitzem), aby vypadal opticky větší. A naopak Charles de Gaulle a Ark Royal jsou posunuty dozadu. :-D Na co všechno se při tvorbě dokumentů nemyslí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:26 07.12.2016

  Já sem chtěl včera postnout stopáž s navijákem záchytných lan z reportáže na Kuzněcovu - bylo to minulý týden na AK, ale když jsem to večer zkusil pustit, tak se napsalo, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já sem chtěl včera postnout stopáž s navijákem záchytných lan z reportáže na Kuzněcovu - bylo to minulý týden na AK, ale když jsem to večer zkusil pustit, tak se napsalo, že je video soukromé.
  Zaujalo mě to, protože zařízení vydávalo hrozný kravál a reportér se leknul a myslím, že i instinktivně clonil rukama uši. Video bylo moc pěkné a podobný detail z vnitřku lodi jsem dřív nikde neviděl...

  nikde už to bohužel nevidím, ale moc nehledám...

  tak aspoň tohle (v 5:30 je hokej na inlajnách :):
  https://www.youtube.com/watch?...
  Třeba jim to padá, protože nechali pár puků v nasávání motoru....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:10 07.12.2016

  šmarja.. nejde o to, že by letadla nepadaly. Jde o to co těm dvěma pádům předcházelo.

  šmarja.. nejde o to, že by letadla nepadaly. Jde o to co těm dvěma pádům předcházelo.

 • Wiktores_SVK
  18:05 07.12.2016

  a teraz sa ospravedlnim ja, su to nehody doslova Hornetov, nie su tam zapocitane nehody SH takze to cislo bude este trosku vyssie...

  a teraz sa ospravedlnim ja, su to nehody doslova Hornetov, nie su tam zapocitane nehody SH takze to cislo bude este trosku vyssie...

 • Luky
  17:58 07.12.2016

  tak to se omlouvám, já to přelétl před pár dny očima a teď si na to jen vzpomněl v souvislosti se svangovým postem (ani jsem si to už nečetl)
  Je fakt, že by to bylo dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak to se omlouvám, já to přelétl před pár dny očima a teď si na to jen vzpomněl v souvislosti se svangovým postem (ani jsem si to už nečetl)
  Je fakt, že by to bylo dost děsivý....
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  17:55 07.12.2016

  to Luky

  Keby ste si precitali ten clanok tak zostite, ze je to 8 vsetkych Hornetov nie kanadskych, takze su tam Hornety od USN, USMC, kanadsk aj svajciarsky...

  to Luky

  Keby ste si precitali ten clanok tak zostite, ze je to 8 vsetkych Hornetov nie kanadskych, takze su tam Hornety od USN, USMC, kanadsk aj svajciarsky...

 • stirling
  17:13 07.12.2016

  Moc nechápu proč to neustále bagatelizují příznivci kremlu (naopak oprávněná kritika přiměje k nějaké akci jejich oblíbený režim:) .
  Takhle to vypadá, že spíše nechápou základy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu proč to neustále bagatelizují příznivci kremlu (naopak oprávněná kritika přiměje k nějaké akci jejich oblíbený režim:) .
  Takhle to vypadá, že spíše nechápou základy matematiky...
  Jinak ty počty jsou jasné, čím více letadel provozují a opravdu provozuji (neustále bojuji, cvičím hlídkuji atd.) tak tím mám větší šanci, že něco spadne takže např. pro ty co to nechápou pokud mám 10 letadel a spadnou dvě naráz, tak jsem ztratil 20% a naproti tomu pokud jich mám 500 a spadne jich 10 tak to jsou pouhá 2% i tak to stojí za prd, ale dá se pochopit, že občas selže technika či pilot, to asi jinak nebude. Správně by to bylo asi přepočítané na letové hodiny, ale tam si myslím, že veškeré bojové letouny usa mají asi nejspolehlivější letovou hodinu na světě protože v tomhle údaji jim nemůže konkurovat nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:05 07.12.2016

  s těmi kanadskými sršni je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  s těmi kanadskými sršni je to horší:
  https://theaviationist.com/201...

  Kanaďani přišli za půl roku o 8 stíhaček.
  Ve Švýcarech mají taky trochu problémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • svang
  16:36 07.12.2016

  Letecke nehody se proste stavaji, staci letmy dotaz u pana Gugla.

  Tento tyden havaroval F/A-18 Hornet z letecke zakladny v prefekture Yamaguchi v Japonsku, pilot ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letecke nehody se proste stavaji, staci letmy dotaz u pana Gugla.

  Tento tyden havaroval F/A-18 Hornet z letecke zakladny v prefekture Yamaguchi v Japonsku, pilot prezil.

  Minuly mesic se srazily dva Hornety u Kalifornie, jeden z pilotu se musel katapultovat.

  Koncem rijna se pri pristani na vojenskem letisti Twentynine Palms SELF v Kalifornii musel pilot F/A-18 katapultovat a byl zranen.

  V cervenci zemrel 36 lety pilot Richard Norton pri havarii dalsiho F/A-18C Hornetu na temze letisti.

  V cervnu se srazily dva letouny F-16 americké Narodni gardy pri nocnim cviceni nad vychodni casti statu Georgia.

  V kvetnu se u pobrezi Severni Karoliny srazily dve stíhacky F/A-18F Super Hornet z nedaleke zakladny Oceana, ctyry piloty vytahli z more rybari.

  V minulem roce neprezil americky pilot zriceni stihacky na letecke zakladne v Mildenhallu v Britanii pri navratu z mise na Blizkem vychode.

  Atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:49 07.12.2016

  Logik-ale kdeže,Rusko má zájem o chaos v Sýrii?To snad nemůžeš myslet vážně.
  Když tady připomínáš Libyi,no nevím,za Kadáfího tam bylo určitě lépe než dnes.A třeba takový Irák,tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-ale kdeže,Rusko má zájem o chaos v Sýrii?To snad nemůžeš myslet vážně.
  Když tady připomínáš Libyi,no nevím,za Kadáfího tam bylo určitě lépe než dnes.A třeba takový Irák,tam se pod taktovkou západu začalo válčit už před mnoha lety,a konec války je v nedohlednu.
  A intervence v Sýrii,které zabránilo Rusko?O tom nic nevím,vím že Obama chtěl uskutečnit nálety na Asadovo vojsko kvůli údajným používáním chemických látek.Sám Obama přece několikrát prohlásil že pozemní armádu do Sýrie nepošle,a bez účasti USA by žádná intervence nebyla.USA si další zdlouhavou válku už nemůže dovolit.A taky Sýrie není Libye a Asad není Kadáfí.Asad má mnohem větší podporu mezi lidmi a hlavně u vojáků.To pro nějakou intervenci není nic dobrého.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:32 07.12.2016

  fenri: Jasně - Akula je stejně komplexní zařízení jako Nimitz, jen tam všechny činnosti potřebné k provozu provádějí roboti, že. To jen Nimitz je zaostalý a tak holt musí mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jasně - Akula je stejně komplexní zařízení jako Nimitz, jen tam všechny činnosti potřebné k provozu provádějí roboti, že. To jen Nimitz je zaostalý a tak holt musí mít velkou posádku. A proto lze argumentovat příměrem mezi řadovou lodí z 18. století a dnešním křižníkem....

  A Čína a Rusko velkou LL nemají (a malou každý jen jednu) čistě jen proto, že ji nikdy nechtěly vyrobit, kdyby chtěly, tak lusknou prsty a mohly by jich mít stovky, stejně, jako již vyrobily stovky jaderných ponorek,, že...
  aneb: "Tygři všechno umí, jen se jim zrovna nechce." (viz medvídek Pú)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:22 07.12.2016

  Luky - sorry, ale sýrie s polovinou lidí mimo domov, větším počtem mrtvých a většinou měst v troskách je na tom o několik řádů hůře, než Lybie.
  Přitom v Lybii to šlo více podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky - sorry, ale sýrie s polovinou lidí mimo domov, větším počtem mrtvých a většinou měst v troskách je na tom o několik řádů hůře, než Lybie.
  Přitom v Lybii to šlo více podle západu, zatímco v Sýrii to jde více podle taktovky Ruska. Takže je myslím evidentní, komu především nejde o blaho Sýrie...

  I kdyby se měla při jiném scénáři Sýrie rozštěpit, tak myslím každý normální Syřan by ji radši rozštěpil, než to, co je tam teď.... A přitom rozštěpení hrozí IMHO furt daleko spíše teď (kurdové Asadovi jen tak neustoupí), než kdyby tam v 2013 šla mezinárodní intervence, které Rusko zabránilo....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:27 07.12.2016

  Shania myslí šaríju. Akorát to není sekulární alternativa, ale to je mu jedno, protože čerpá z anglosaských webů, kde jim to je taky jedno, jelikož o blaho Sýrie jim nejde.

  Shania myslí šaríju. Akorát to není sekulární alternativa, ale to je mu jedno, protože čerpá z anglosaských webů, kde jim to je taky jedno, jelikož o blaho Sýrie jim nejde.

 • Marthy
  11:15 07.12.2016

  Shania-jaká je tedy ta jiná alternativ kterou Asad a Rusko ničí?Která skupina,či který člověk dokáže v Sýrii porazit teroristy,bude mít podporu většiny obyvatelstva,dokáže udržet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania-jaká je tedy ta jiná alternativ kterou Asad a Rusko ničí?Která skupina,či který člověk dokáže v Sýrii porazit teroristy,bude mít podporu většiny obyvatelstva,dokáže udržet Sýrii v celku,dokáží opět zavést funkční sekulární společnost,kde se lidé nepronásledují kvůli rase,pohlaví a náboženství-tak jako to fungovalo před válkou.Opravdu mě to zajímá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:52 07.12.2016

  Marthy: nebudu ti tu říkat, že je tu vůbec nějaká alternativa, protože jak Asad, tak rusové udělali vše pro to, aby všechny alternativy byli zničeny.


  Takže místo aby jsi měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: nebudu ti tu říkat, že je tu vůbec nějaká alternativa, protože jak Asad, tak rusové udělali vše pro to, aby všechny alternativy byli zničeny.


  Takže místo aby jsi měl nefunkční stát typu Libye (syrie nemá teď ani tu nejmenší šanci, aby z toho vyšla tak lehce jako Libye....), která se za pár let stabilizuje, tak syrie pod Asadem, tedy IRGC bude nefunkcni stat jako Libanon, IRGC nejen že vytvořila Hyzbalah Syria a Irak, takže i kdyby IRGC přímo zemi neovadala, budou i tak na ni mít silný vliv. Uprchlici budou destabilizovat okolní země a časem bude další konflikt, protože tento ni nevyřešil.

  Nemluvě o tom, že režim je zcela finančně závislí na financovaní s Iranu.

  Pevně doufej, že Rusové mají stategii pro rychlý odchod ze země, poválečná syrii pro ně nebude bezpečné místo.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:01 07.12.2016

  Riziko krátké paluby. Měli by tedy dělat brzdný systém, který vydrží víc.

  Riziko krátké paluby. Měli by tedy dělat brzdný systém, který vydrží víc.

 • Marthy
  04:22 07.12.2016

  klimesov-vím že Rusko a Asad v Sýrii ještě zdaleka nevyhráli,ale situace se tam po vstupu Ruska zlepšila,začínají vítězit.Bude ještě dlouho trvat než se tam situace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  klimesov-vím že Rusko a Asad v Sýrii ještě zdaleka nevyhráli,ale situace se tam po vstupu Ruska zlepšila,začínají vítězit.Bude ještě dlouho trvat než se tam situace stabilizuje,nicméně Asad.Rusko a jejich spojenci pro to dělají co se dá.Každá jiná alternativa pro Sýrii znamená jen jedno-nefunkční rozdělený stát a nikdy nekončící násilí.Viz Libye.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:00 06.12.2016

  Logik - ad Kuzněcov a ponorky:

  Kuzněcov je nedotažená loď, na které se vždy začalo něco kutit a došly prachy. Z hlediska nájezdu, opotřebení... je celkem mladá. Čemu na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - ad Kuzněcov a ponorky:

  Kuzněcov je nedotažená loď, na které se vždy začalo něco kutit a došly prachy. Z hlediska nájezdu, opotřebení... je celkem mladá. Čemu na tom nerozumíte? Ano, je poprvé v ostré akci, ale letadel už na něm přistálo dost. Možná až dost.

  Ke stavbě lodí - velikost nerovná se komplexita či náročnost. Tanker větší než Nimitz Vám dneska svaří v kdejakém čínském městě, které ještě ani není na mapách.
  Pokud ponorka musí jen umět plavat a střílet rakety, pak letadlová loď se jen musí umět udržet na hladině (už v tom to má nesrovnatelně jednodušší, než ponorka) a mít nahoře dost velké prkno, aby na něm přistálo letadlo. Počet členů posádky mnoho neříká. Anglické řadové lodě přelomu 18. a 19. století měly mnohem víc posádky, než mají dnešní D křižníky. Byly komplexnější a složitější?
  LL Gerald Ford má o cca 1000 členů posádky méně než Nimitz. Je tedy méně komplexní a složitá?
  Víte, přijde mi to jako debata o ničem. Rusové mají know-how i loděnice, kde postavit LL. Jaksi na ně nemají děňky, resp. je potřebují sypat jinam. To, jestlii má Akula či Borej víc tun či méně tun, než LL na tom nic nemění a je to irelevantní. To, že nemají loděnici, kde postavit velkou loď už dlouho není pravda a spíš je velká otázka, zda by se v Nikolajevsku dnes dalo něco postavit a kdo by to tam dělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:48 06.12.2016

  Skelet: jak víte, že Rusové nevědí, proč jim spadl Mig?
  A jak víte, že MiGy jsou v provozu?

  Skelet: jak víte, že Rusové nevědí, proč jim spadl Mig?
  A jak víte, že MiGy jsou v provozu?

 • fenri
  20:46 06.12.2016

  Logik - no vidíte a ty F-18 nikdo neuzemňoval. Škandál.
  Víte, v situaci, kdy my nevíme:
  -proč MiG spadl
  -zda byly ostatní uzemněny
  - a hlavě zda už Rusové vědí či nevědí čím to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - no vidíte a ty F-18 nikdo neuzemňoval. Škandál.
  Víte, v situaci, kdy my nevíme:
  -proč MiG spadl
  -zda byly ostatní uzemněny
  - a hlavě zda už Rusové vědí či nevědí čím to bylo....

  ...je vaše spravedlivé rozhořčení nad poměry v Rusku a nad jejich neschopností prostě trochu předčasné. V situaci, kdy Rusové nezodpovědně a krátkozrace neposílají závěry z vyšetřování Logikovi na stůl bych to nechal koňovi. Nebo Rusovi. To vyjde na stejno.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:42 06.12.2016

  pro RiMr: Díky za informaci! Alespoň jeden rozumný příspěvek :-)

  pro RiMr: Díky za informaci! Alespoň jeden rozumný příspěvek :-)

 • logik
  20:35 06.12.2016

  fenri:
  po každé havárii ne. Ale po haváriích pro technickou poruchu, která přímo ohrožuje bezpečnost letu, to pravidlem bývá. Dokonce se uzemňují i jen při podezření na závadu, i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  po každé havárii ne. Ale po haváriích pro technickou poruchu, která přímo ohrožuje bezpečnost letu, to pravidlem bývá. Dokonce se uzemňují i jen při podezření na závadu, i když příčina problému mohla být mechanická kolize. Viz např.
  http://www.armadninoviny.cz/st...

  nebo např. pro podezření na neutaženej šroubek v kokpitu:
  http://www.reuters.com/article...

  samozřejmě při poruše motoru vedoucím k požáru:
  http://nltimes.nl/2014/07/04/j...

  nebo při podezření na problém v palivovém vedení (což je případ migu):
  http://www.dailymail.co.uk/new...

  atd. atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:35 06.12.2016

  Jo, ta loděnice, na Dálném východě, co probíhala modernizací a výstavbou nového doku se Jmenuje Zvezda a je v Bolšom Kameni. Kdyby to ještě někoho zajímalo :-)

  Dok je na lodě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, ta loděnice, na Dálném východě, co probíhala modernizací a výstavbou nového doku se Jmenuje Zvezda a je v Bolšom Kameni. Kdyby to ještě někoho zajímalo :-)

  Dok je na lodě do délky 360m a výtlaku 250 000 tun. Výstavba začala v roce 2009 a roce 2013 byla ve skluzu 14 měsíců, takže jim tam jel zvednout mandle Rogozin. Dnes by měla být hotová. Podle snímků Googlu už je tam i portálový jeřáb přes dok.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:25 06.12.2016

  Teda Logiku, škoda že nejste nějaký generalissimus. Voni vědí všechno nejlíp a všichni jsou žabaři. Jestli to čte někdo z FSB, v Rusku z vašich analýz budou padat hlavy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda Logiku, škoda že nejste nějaký generalissimus. Voni vědí všechno nejlíp a všichni jsou žabaři. Jestli to čte někdo z FSB, v Rusku z vašich analýz budou padat hlavy.
  Mimochodem, po každé havarii se uzemňují letadla? Když zbuchly týden po sobě dva Hornety stejné verze, uzemnily se Hornety? Ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:02 06.12.2016

  - co tady někdo citoval, tak dva migy se přesunuly (tzn. jeden nechali na testy přistávacího zařízení). Ale to je jedno, průšvih s migem je čtrnáct dní starý a uzemněny nebyly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - co tady někdo citoval, tak dva migy se přesunuly (tzn. jeden nechali na testy přistávacího zařízení). Ale to je jedno, průšvih s migem je čtrnáct dní starý a uzemněny nebyly (nebo pokud byly, tak potají)

  - tu rozumnou rezervu mohl krásně vyčerpat zatímco čekal na přistání a když jim došlo, že to opravit nestihnou, bylo pozdě - většinou takovýto incident bývá souhrou více špatných okolností a rozhodnutí, málokdy jde o jedinou chybu, co zaviní průšvih
  (tzn. mohlo jít třeba o nabrání méně paliva, čekání, a poruchu přistávacího zařízení najednou....).

  - i u vojenské lodi v horké oblasti je normální, že pokud byla nějaká závada na letadle, tak pokud není létání nutné (což nebylo - ty čtyři migy nic nevytrhly), tak se nelétá, dokud se to nedořeší

  -a dořešení není jen:- aha, z telemetrie je jasné, že todle, tak omezíme dolet a létáme dál. Pokud tam věci řeší takto "jednoduše", tak by to dost vysvětlovalo to nelichotivé "skóre".

  - že by do ostré akce posílali letadlo s (online odesílanou) telemetrií - teda jestli to je taková úroveň improvizace, tak je to o to drsnější... Osobně o tom velmi pochybuji
  Skrýt celý příspěvek

 • loko
  19:57 06.12.2016

  tak co hosi uz jste sepsali zaverecni spravu vysetrovaci komise AN ? :)

  tak co hosi uz jste sepsali zaverecni spravu vysetrovaci komise AN ? :)

 • fenri
  19:48 06.12.2016

  Logik:
  -Upřimně řečeno nevíme, zda MiGy přeletěly na Hjemim. Zpráva zněla ve smyslu "že bojové křídlo z Kuzněcova pokračuje v bojové činnosti z Hjemimu". Zahrnují do bojového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  -Upřimně řečeno nevíme, zda MiGy přeletěly na Hjemim. Zpráva zněla ve smyslu "že bojové křídlo z Kuzněcova pokračuje v bojové činnosti z Hjemimu". Zahrnují do bojového křídla i MiGy, co tam jsou oficiálně i reálně na testech (byť si přitom možná taky trochu bouchnou)? Možná ano,, možná ne. Za další - berte to tak, že na Kuzněcovu je mnoho debilů, co tomu nerozumí a málo Logiků, co tomu rozumí úplně nejlíp na světě a tak se holt rozhodli, že těch pár desítek kilometrů risknou. Ano, i s rizikem, že je Logik na AN hlasitě odsoudí a bába Vomáčková dnes naprotest proti tomtuo šlendriánu nevytře chodbu a schody.
  -Sám píšete o rozumné rezervě. Většinou se berou rezervy na 20 minut až půl hodiny. Za tu dobu je z Kuzněcova v Hjemimu a zpět X krát.
  -příčinu toho, proč šel MiG dolů mohou vědět z telemetrie (kterou bych u letadla v testech ve větší či menší míře předpokládal), z hlášení pilota, z prověření servisních a dílenských protokolů, dodacích listů komponent... Zůsobu je dost. Mohou vědět, že mají potenciální problém při přepínání na rezervní nádrž nebo při čerpání z nějaké nízké úrovně hladiny paliva. Tak si troufnou na krátký skok z Kuzněcova na Hjemim, kde prostě nenastane potenciálně nebezpečný stav. U vojenské lodě v horké oblasti se postupuje s jinými parametry rizik, než u civilního dopravního letadla. V tom sedí třeba 300 lidí a katapultovat se nemůže nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:34 06.12.2016

  jinak: tady se píše
  http://www.chinatopix.com/arti...

  že ten mig na tu misi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak: tady se píše
  http://www.chinatopix.com/arti...

  že ten mig na tu misi ani nedoletěl a vracel se předčasně? Nevíte, jestli je to potvrzené ještě odjinud? To by pak opravdu svědčilo o technické závadě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:34 06.12.2016

  Ale dyk je mnohem více sexy uzavřít Syrské pobřeží s tím, že probíhají cvičné střelby a operuje svaz okolo letadlovky, než jenom někde psát protestní nóty, ať tam nikdo nelítá, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale dyk je mnohem více sexy uzavřít Syrské pobřeží s tím, že probíhají cvičné střelby a operuje svaz okolo letadlovky, než jenom někde psát protestní nóty, ať tam nikdo nelítá, že se jedná o porušení suverenity a provokace. Samí víte, že protesty nikdo neřeší.

  A to si pište, že prázdnota v tomhle neexistuje.
  Vidím to jako teď, konec léta před pár roky...letadlovky, torpédoborce...šestá US flotila u Kypru, do toho připlouvá úderná skupina s Nimitzem krz Rudé moře, další tásk fórs připravená v zálivu, středozemí brázdí britské a francouzské loďstvo. Čtrnáct dní šílená masírka v TV čím vším tam vlítnou. Pak najednou ticho a nic...přes ty ruský parolodě a plachetnice u syrského pobřeží nic nepřeletělo. Jo sputnik píše, že sundali nějaký Tomahóky nebo tak...kdo ví k čemu tenkrát došlo nebo nedošlo. Možná se jen zamotali do ráhnoví nebo nasáli moc kouře z těch parolodí, že jo vy serfaři s kapitánskejma zkouškama.
  Je to furt o tom samým.

  Pro mě osobně je technický zážitek, že vypluli. Jiná a neokoukaná technika, krásný letadla. DCS totiž nepařím.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:29 06.12.2016

  "Letadla jsou na Hjemimu, MiG tam byl oficálně na testech a zda zbylé tři MiGy nyní létají bojové lety nevíme "
  - nevíme. Ale víme, že tam přelétla, a pokud by byl problém s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Letadla jsou na Hjemimu, MiG tam byl oficálně na testech a zda zbylé tři MiGy nyní létají bojové lety nevíme "
  - nevíme. Ale víme, že tam přelétla, a pokud by byl problém s čerpáním paliva, tak by bylo normální s letadlem nelétat vůbec.

  " byl po misi "kolem baráku" tak na dně s palivem, že by nezvládl doletět několik málo desítek km na letiště. "
  - až na to, že kvůli snížení zatížení jak pilota, letadla i přistávacího zařízení se zpravidla tankuje nikoli "plná", ale tolik, aby letadlo s nějakou rozumnou rezervou sedalo pokudmožno prázdné...
  (Navíc nevíme, jaký byl plán mise. Je možné, že odbombardovali a letěli ještě cvičit, když již jsou ve vzduchu a mají limitovaný počet vzletů...).

  "nevíme, zda není Rusům už příčina zřícení známa "
  - letadla nebyla uzemněna vůbec. Což by při závadě byl šlendrián, protože i "zjevná závada" (zjevná z čeho, z letadla toho moc nezůstalo, takže ze svědectví pilota?) je třeba prověřit. Alespoň takové jsou standardy v letectví, vojenské nevyjímaje.

  "pokud by šlo o lidskou chybu v tankování"
  - spíše lidskou chybu v ignorování nedostatku paliva. A tam sice máš pravdu, že to je důvod pro uzemnění pilotů a další výcvik, ale narozdíl od technické poruchy to je daleko více na zvážení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  19:18 06.12.2016

  Lerry
  No napsal jste to sice pěkně a s citem, ovšem bohužel ani jedna věc co jste napsal nijak nevyvrací moje tvrzení. To že brilantně zhodnotíte mou osobu na základě osobních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lerry
  No napsal jste to sice pěkně a s citem, ovšem bohužel ani jedna věc co jste napsal nijak nevyvrací moje tvrzení. To že brilantně zhodnotíte mou osobu na základě osobních myšlenek na věci také nic nemění.
  No a pokud považujete kritiku za výsměch. Opět je to jen a jen váš problém a ne můj, a opět na věci to nic nemění.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:14 06.12.2016

  Fenri: takže když se vám to hodí, tak je Kuzněcov nová loď - a když se vám to hodí, tak na něm letadla létají dvacet let. Klasika.

  Jinak, toto je první ostrá mise Kuzněcova (a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: takže když se vám to hodí, tak je Kuzněcov nová loď - a když se vám to hodí, tak na něm letadla létají dvacet let. Klasika.

  Jinak, toto je první ostrá mise Kuzněcova (a první mise po dvou letech). Takže samozřejmě má smysl ji vyhodnocovat zvlášť, protože teprv ostré nasazení ukáže, jestli byla příprava (jak technická, tak výcvik) dostatečná, nebo ne. To, že cvičení jdou "bezproblémově", ale reálné nasazení je průšvih není nijak výjimečný jev.

  "Znovu - pokud degraduje a loupe se nátěr chránící F-22 před zachycením radary, roste nebo klesá jeho nezachytitelnost pro S-400"?
  To jste fakt doteěd nepochopil, že je také možná - a daleko nejpravděpodobnější - možnost, že ani neklesá, ani nestoupá, protože je F22 v době, kdy už by porušení nátěru má za následek znatelné snížení VLO vlastnosti, poslány "do servisu". Takže raptory, co jsou v Sýrii, jsou vidět furt stejně?

  V čem konkrétně je LL náročnější? Odborník nejsem, ale třeba v tom, že velká LL je prostě několikrát větší potvora než velká ponorka (viz doufám už akceptované srovnání srovnatelných tonáží). Dále třeba v tom, že zatímco ponorka musí umět (trochu to přeženu) pouze plavat a střílet rakety a mít nějakej ten sonar, tak LL musí zajistit kromě pohonu také veškeré zázemí pro letadla, radary, zázemí pro řízení svazu, centrum PVO atd... atd... atd....

  Trochu by Vám o rozdílných komplexitách LL a ponorky mohlo napovědět, že zatímco největší ponorka co kdy byla má posádku 150 lidí, tak DeGaulle - poměrně malá LL - 1950, a na velkém Nimitzu je skoro 6000 lidí (Kuzněcov asi 1700 - a o moc menší už LL pro klasická letadla být nemůže). O něco se tam asi starají a to něco musel někdo vyrobit atd. atd...atd...

  Pokud Kuzněcov v Sýrii nic reálně nezměnil, pak jsou dvě možnosti: buďto jsou zahraniční státníci blbí, že nevidí realitu - anebo Tebou zmiňovaná projekce síly Kuzněcovem byla blamáž. protože žádnou sílu neprojektovala a jen odhalila problémy ruského námořnictva....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:12 06.12.2016

  "nevíme, zda není Rusům už příčina zřícení známa a proto není důvod letadla uzemnit, resp. přerušit jejich ostré testy "

  to už pak člověk neví jestli se má smát nebo brečet..

  "nevíme, zda není Rusům už příčina zřícení známa a proto není důvod letadla uzemnit, resp. přerušit jejich ostré testy "

  to už pak člověk neví jestli se má smát nebo brečet..

 • skelet
  19:09 06.12.2016

  Fenri .. za těch 6Hornetů sorry, má chyba..
  nicméně.. ty mi chceš říct, že Rusům spadne kvůli závadě na palivovém systému (tvými slovy) neodzkoušené letadlo a oni nezastaví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri .. za těch 6Hornetů sorry, má chyba..
  nicméně.. ty mi chceš říct, že Rusům spadne kvůli závadě na palivovém systému (tvými slovy) neodzkoušené letadlo a oni nezastaví letové operace na zbývajících letadlech, dokud se nepřijde co tu havárii přesně způsobilo? Proč z Rusů děláš takové idioty??
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:01 06.12.2016

  Logik ad MiG - nedomnívám se, že by MiG, který operuje pár kilometrů kolem Kuzněcova (nelétají nikam daleko, neslyšel jsem, že by létaly třeba na Deir či Rakku - tam lítají spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik ad MiG - nedomnívám se, že by MiG, který operuje pár kilometrů kolem Kuzněcova (nelétají nikam daleko, neslyšel jsem, že by létaly třeba na Deir či Rakku - tam lítají spíš Tučka) byl po misi "kolem baráku" tak na dně s palivem, že by nezvládl doletět několik málo desítek km na letiště.
  To, že na letadla ve fázi zkoušek selže systém přeřerpávání na rezervu )event. že to pilot zvorá) mi přijde pravděpodobnější, než to, že s tím jen tak plácne do moře, místo aby to dal na zem.
  Momentálně nevíme:
  -zda jsou MiG z Kuzněcova uzemněny. Letadla jsou na Hjemimu, MiG tam byl oficálně na testech a zda zbylé tři MiGy nyní létají bojové lety nevíme
  -nevíme, zda není Rusům už příčina zřícení známa a proto není důvod letadla uzemnit, resp. přerušit jejich ostré testy
  -pokud by šlo o lidskou chybu v tankování, byl by to také důvod letadla uzemnit, protože v situaci, kdy jsou postupy, které nezaručují korektní natankování dle mise a zároveň pilot neví, kolik má paliva, tak je něco špatně a musí se to změnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:54 06.12.2016

  Logik:
  Kuzněcov začal létat teď?? Wow. Viděl jsem pěkná videa Suček na Kuzněcovovu z roku 2005 a to nebylo zdaleka nejstarší. První Sučka přistávala na Kuzněcovu někdy koncem 90. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  Kuzněcov začal létat teď?? Wow. Viděl jsem pěkná videa Suček na Kuzněcovovu z roku 2005 a to nebylo zdaleka nejstarší. První Sučka přistávala na Kuzněcovu někdy koncem 90. tých let.
  Argumentovat statistikou jsem sice začal já (uvedením pouhého počtu), ale vy jste s ní začal operovat tak, že byste letěl v prvních deseti vteřinách od zkoušky. Ona letadla na Kuzněcovu jaksi nelétají od 15.11. Látají na něm možná přes dvacet let.
  Takže Kuzněcov je podle vás vyzrálá konstrukce? Jaký byl rozsah těch oprav?

  Znovu - pokud degraduje a loupe se nátěr chránící F-22 před zachycením radary, roste nebo klesá jeho nezachytitelnost pro S-400? Je zvláštní, že pokud je to loupání nátěru tak běžné, že o tom vyšlo několik článků. Škoda, že nevyšly články, že se musí dobíjet baterky v odstavených Sůčkách, dofoukal pneumatiky v Alcách...

  Já hájím to, že soudit náročnost stavby plavidla čistě podle výtlaku je kravina. On s tím nesouvisí. I neponořený Borej má výtlak na úrovni řady LL (třeba Cavouru, o Garibaldim nemluvě). A tvrdím, že země, které dokáží stavět jaderné ponorky dokáží stavět i LL. Dokonce i země, které nedokáží stavět jaderné ponorky umí postavit LL.

  Priority vývoje a výstavby čínského námořnictva jsou důkazem menší či větší komplexity plavidla? Zajímavé. V čem konkrétně je LL náročnější, než ponorka? Jaké speciální technologie nemá země, která zvládá stavět jaderné ponorky s výtlakem LL, či i hladinové lodě s jaderným pohonem?

  Proboha, kde jsem napsal, že Kuzněcov v Syrii něco reálně změnil?? To už jste argumentačně tak v koncích, že si musíte vymýšlet úplné lži? Psal, jsem Kuzněcov je v Syrii primárně kvůli výcviku, testování, ladění postupů, ostrým zkouškám. Sekundárně jsem souhlasil s Martym, že jeho role je i politická, demonstrativní. A tu plní.
  Jasně jsem napsal, že pokud by šlo o čistě vojenské kapacity, je rychlejší a levnější poslat tam letadla z Mozdoku jako dosud, a ne tahat Kuzněcova, který měl jít o doků, kolem Evropy.
  Ostatně lze soudit, že tonáž bomb, co tam Kuzněcov za týden shodí, zvládnout shodit i Tu-160 s těmi elegantními kolečky kolem Evropy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:44 06.12.2016

  Fenri - a varianta, že se např. nejprve zdržel na misi, pak dostal rozkaz počkat, než přistanou Sučka (třeba na tom s palivem byly hůř) - a když už mu docházelo palivo a měl tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri - a varianta, že se např. nejprve zdržel na misi, pak dostal rozkaz počkat, než přistanou Sučka (třeba na tom s palivem byly hůř) - a když už mu docházelo palivo a měl tam benzínu na pár pokusů o přistání, tak se poslednímu Sučku stal průšvih s lanem, Tě nenapadla?

  Další možnost je lidská chyba - nedávno spadl civilní letoun na nedostatek paliva. A to kapitána na problém předem upozorňovali....

  A nenapadá Tě, že i pokud bys měl pravdu a opravdu šlo o technickou závadu, tak že neuzemnění Mig29K do vyšetření záhady by také svědčilo o šlendriánu či zbytečném riskování ruského velení?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:42 06.12.2016

  Ještě pro Larryho k tomu, jak západ tají informace o nehodách vojenských letadel.

  Přehled přísně utajovaných leteckých nehod v Česku (Československu) 1914 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě pro Larryho k tomu, jak západ tají informace o nehodách vojenských letadel.

  Přehled přísně utajovaných leteckých nehod v Česku (Československu) 1914 - 2013.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  A přehled super tajných nehod vojenských letadel z celého světa měsíc po měsíci od roku 2010:

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Mimochodem v tom seznamu jsou letadla americká, evropská, ruská i postsovětských států, Indie, Sýrie, atd. Překvapivě chybějí dvě velká letectva, která provozují poměrně starou techniku - Čína a Severní Korea. To jen k tomu, kdo co zveřejňuje a kdo co tají. A nebo zrovna jim vůbec nic nepadá?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:35 06.12.2016

  skelet: aha, takže mám věřit tomu, že pilot MiG-29 či jeho řízení, se motá kolem pobřeží Syrie a čeká, až opraví lana na Kuzněcovu. Dochází mu palivo, ale on si řekne: "Ne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: aha, takže mám věřit tomu, že pilot MiG-29 či jeho řízení, se motá kolem pobřeží Syrie a čeká, až opraví lana na Kuzněcovu. Dochází mu palivo, ale on si řekne: "Ne, nepřistanu na Hjemimu, v Tartusu, v Latakii...., just s tím fláknu do moře, to bude lepší." A nebo můžu věřit tomu, že neodskoušenému letadlu prostě nepřepnulo přečerpávání při přechodu na rezervy? Proč by to letadlo podle vás fláknul do moře, když mohl přistát na pobřeží. My se nebavíme o kroužení 1000 mil od nejbližšího letiště.

  KDE jsem napsal, že USN ztratila šest Hornetů??
  Mlčeti zlato.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:30 06.12.2016

  fenri: a teď do té statistiky započtěte to, jak dlouho před oněma nehodama létala USN, jak dlouho létala po nich, zatímco u Kuzněcova se to stalo chvíli poté, co začali létat, a po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a teď do té statistiky započtěte to, jak dlouho před oněma nehodama létala USN, jak dlouho létala po nich, zatímco u Kuzněcova se to stalo chvíli poté, co začali létat, a po událostech z Kuzněcova křídlo stáhli.... A také započítej, kolik je letadel u USN a kolik na Kuzněcovovi.....

  Ale jádro problému je jinde: argumentovat statistikou jsi začal Ty, nikoli já. Tak nechápu, proč mi to najednou vyčítáš. Já Ti akorát přepočítal, co tebou uvedený údaj o 45 letadlech znamená. A přepočítal jsem to korektně - zahrnul jsem do počítaného období celou dobu, co se z Kuzněcova létalo.
  Narozdíl od Tebe, kdy ty jsi vytrhl z dlouhého období kdy USN létalo jeden krátký okamžik, kdy se sešly dvě nehody a tím argumentuješ. To cos udělal Ty je klasické znásilnění statistiky - já jsem žádnou takovouto metodologickou (a jelikož byla z Tvé strany záměrná, tak i demagogickou) chybu v aplikaci statistiky neudělal.

  Ad - že je Kuzněcov mladý vývojem, tak si aspoň přečtěte blbou wiki, kolikrát byl Kuzněcov na opravách a modernizacích, konkrétně: 1997-1998, 2001-2004, 2006, 2008, 2010, 2015 - a to jsem určitě rychlým prolétnutím nenašel všechno. To je jako málo oprav na to, aby vychytaly "mouchy konstrukce" a loď se dala označit jako mladá?

  Tvrdil jste, že S400 detekuje F22 lépe, než dříve. Pro toto tvrzení přitom v článku není jediný důkaz. Prostě jste si z obyčejné zprávy o rychlejším stárnutí nátěru udělal své vysněné přání, že to VLO amíkům nefunguje....

  A opravdu furt fakt hájíš, že má smysl srovnávat výtlak potopené ponorky - tedy objem celé ponorky - pouze s objemem ponořené části lodi? K tomu se nedá nic dodat, než že buď jsi demagog, nebo neumíš základy fyziky.

  A s tím, že ponorka je podobně komplexní, jako LL, s tím nemáš pravdu, i když k svému tvrzení potichu přihodíš jaderná. Čína začala jaderné ponorky dělat v sedmdesátých letech, zatímco LL ještě nevyrobila - její jediná letadlovka je ruské výroby. A ne že by o to nestála, stojí o to již od sedmdesátých let. I kdybychom počítali Varjaga, tak je to čtyřicet let vývoje, než se Čína dostala od jaderných ponorek k letadlovým lodím, a to ještě malým a napůl cizím...
  (Nemluvě o samotném Rusku, které také jaderné ponorky vyrábí dlouho, a jak je na tom jeho jediná LL vidíme v přímém přenosu....)

  A jestli fakt myslíě, že Kuzněcov v Sýrii něco reálně změnil (evidentně jeho letadla mohou úplně stejně operovat ze země...), tak na tom není co komentovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:28 06.12.2016

  LARRY To je právě problém AN,lidé kteří na vlastní oči neviděli ani polní kuchyň si někde něco přečtou nastudují si TTD a okamžitě tu máme odborníky na slovo vzaté.Platí to obecně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  LARRY To je právě problém AN,lidé kteří na vlastní oči neviděli ani polní kuchyň si někde něco přečtou nastudují si TTD a okamžitě tu máme odborníky na slovo vzaté.Platí to obecně o většině příspěvků.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:19 06.12.2016

  to Larry:

  to opravdu věříte tomu, že Rusko své havárie zveřejňuje a západní státy je tají?

  1) Tajit má cenu jen to, co utajit lze. Na letadlové lodi slouží 2.000 lidí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Larry:

  to opravdu věříte tomu, že Rusko své havárie zveřejňuje a západní státy je tají?

  1) Tajit má cenu jen to, co utajit lze. Na letadlové lodi slouží 2.000 lidí. Tajemství, o kterém ví 2.000 lidí, není tajemství. V době mobilních telefonů, internetu, atd. by snaha něco takového utajit vedla jen k ostudě. Rusové se snažili utajit přesun Buku na Ukrajinu a přitom se jej podařilo přesně zdokumentovat podle fotek, co lidi zveřejnili na sociálních sítích. A to byla operace, do které určitě nebylo zapojeno 2.000 lidí.
  2) V demokracii je možné tajit jen informace, které definuje zákon. Zpravodajské informace, atd. Který zákon řadí havárie letecké techniky mezi utajované informace?
  3) V Rusku, které podle vás tak otevřeně informuje, je cca 20% položek státního rozpočtu tajných. A ne jen v ministerstvu obrany, ale i ve všech ostatních, třeba školství. Kolik je to v západní Evropě? A kdo se snaží utajovat co nejvíc informací?
  4) Pokud západ havárie tak tají, kde se berou v diskuzi všechna ta data o haváriích amerických letadel.
  5) Časopisy jako L+K celkem pravidelně informují o přehledech nehod vojenské techniky ze všech zemích. Jak se k těm utajovaným informacím dostanou?
  6) Spousta západních zemí má opravdu malé počty letecké techniky. Pokud tají havárie, jak je možné, že jim žádná letadla nechybějí?

  Proč neakceptovat místo absurdních spikleneckých teorií jednoduchý fakt. Pokud nejsou během služby LL Charles de Gaulle žádné záznamy o haváriích letadel pro technické závady na lodi, tak je to proto, že žádné nebyly? Nechci to připustit jen proto, že to ukazuje Rusko ve špatném světle? Ach jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:04 06.12.2016

  Bingo stirlingu. Válčit mezi sebou podle toho v jakým bydlíš městě, čtvrti nebo ulici je stejná pitomost, jako válčit podle toho jakou islámskou odnož vyznáváš. Zejména pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bingo stirlingu. Válčit mezi sebou podle toho v jakým bydlíš městě, čtvrti nebo ulici je stejná pitomost, jako válčit podle toho jakou islámskou odnož vyznáváš. Zejména pokud projdeš tak kvalitním školstvím, jaké je to Syrské.
  Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  17:49 06.12.2016

  Ruské námořnictvo přesune stroje na pozemní základny.

  Ruské námořnictvo přesune stroje na pozemní základny.

 • Larry
  17:35 06.12.2016

  To Klimesov

  na Vás je úsměvné, jak věříte maistreamu. Nikdy jste zjevně v RF nebyl ani nesloužil v ozbrojených složkách. Stejně jako 90% zdejších pisálků.Natož aby jste měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Klimesov

  na Vás je úsměvné, jak věříte maistreamu. Nikdy jste zjevně v RF nebyl ani nesloužil v ozbrojených složkách. Stejně jako 90% zdejších pisálků.Natož aby jste měl vojenské vzdělání. Víte, informace je ověřená až tehdy, pokud ji máte potvrzenou alespoň ze tří nezávislých zdrojů. Rozhodně důvěryhodný nezávislý zdroj nelze považovat web. Tam si každý může psát co chce...a odjinud jako běžný občan informace z Ruska nemáte. Proč by jinak posílali zpravodajské agentury své novináře do oblastí konfliktů?? Vždyť by stačilo v teple z kanclu opisovat z webů.
  A věřte, že pokud by to Rusové sami nenapráskali na svých info serverech tzv. kremelské propagandy o nějakých haváriích ani nevíte...
  Podfinacované jsou dnes naprosto běžně i armády NATO, AČR nevyjímaje.
  Mohl jste si přečíst i mé předchozí příspěvky.
  Problémy jsou i na letadlových lodích NATO. Jen se o tom nemluví, protože to je v režimu utajení. Co kdyby to demoralizovalo obyvatelstvo (daňové poplatníky) ??
  Armáda která necvičí a nebojuje nic nezkazí a nemá problém.Viz AČR. Třeba LKCV velel jistý plk. Bis, který mě řekl, že nechce mít problém. Proto letadla (Mig 21) byli díky němu v ÚLech a tak měl klidný život.
  AČR či Hradní stráž sice nemají letadlovou loď, kde bychom na ní vzali peníze :-)))
  Přitom přístavní molo máme v Hamburku i Gdaňsku.
  Ale na Hradě velel jistý plk. Prskavec, který ve funci nevydržel ani rok a je vyšetřován VP. Jeho přechůdce skončil kvůli trenýrkám. Prostě vojáci neuhlídali prezidenta. Máte pocit, že to je lepší než v Rusku?? Tedy že máme důvod se někomu vysmívat a kritizovat??
  https://www.novinky.cz/domaci/...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:32 06.12.2016

  Fenri: Jasně.. nejdříve se přetrhnou přistávací lana a následně MiG-29K (navrátivší se z mise a marně čekající na opravu na lodi) dostává závadu v palivovém systému a splyne se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Jasně.. nejdříve se přetrhnou přistávací lana a následně MiG-29K (navrátivší se z mise a marně čekající na opravu na lodi) dostává závadu v palivovém systému a splyne se dnem Středozemního moře, aniž by celá flotila MiG-29K (nebo jak jí teď nadávají) uzemněna, jelikož pilot po vytažení z moře oznámil, že "protože přéčinou byla elektrónka E-13 z našeho podniko Katoda Olomóc,".
  A že US Navy letos ztratilo šest Hornetů (čísla beru od tebe). To má být důkaz? Americké námořnictvo, které provozuje několik set bojových letounů na deseti letadlových lodích ztratilo šest letadel za celý rok.. No Rusové si zdecimovali své palubní letectvo za dva týdny (přeháním samo sebou).. mlčeti zlato Fenri, mlčeti zlato..
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:26 06.12.2016

  Logik:
  aha, takže vy vezmete dvě havarie krátce za sebou a z toho uděláte trend? Takže lze říci, že na přelomu července a června USN obstaralo 100% veškerých ztrát vojenských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  aha, takže vy vezmete dvě havarie krátce za sebou a z toho uděláte trend? Takže lze říci, že na přelomu července a června USN obstaralo 100% veškerých ztrát vojenských letadel. To je přesně vaše logika. Vezmete jeden lokální extrém v rozložení a vydáte ho průměr. Takže podle vaší logiky, pokud v těchto 14ti dne rusové obstarali 65% leteckých nehod, tak USN obstaralo v jiném období 100% nehod. Dochází vám, jak znásilňujete statistiku?

  Kuzněcov - ano, je mladý a neodladěný. je mladý vývojem, provozem, ale ne výrobou. Co je atom nepochopitelného? Stáním v přístavu se žádná loď nevyladí.

  Děkuji, že jste mi objasnil jak fungují ponorky. To jsem dosud opravdu netušil. Ani to, že jaderná ponorka je jednodušší, než konvenční LL. Příměr s ponorkami sedí, i kdybyste se rozkrájel. Všechny země, co staví jaderné ponorky zvládají i LL. A materiálově, technologicky, nároky na precizi je ponorka nepochybně náročnější, než LL. Ono v těch hloubkách a bez vzduchu je to trošku jiné, než nahoře, víme?
  Pokud země zvládne vyrobit hladinovou jadernou loď s výtlakem LL, proč by nezvládla postavit LL (třeba konvenční). Která technologie jim chybí?
  Zaráží mě, že takový fenomenální znalec techniky soudí náročnost stavby lodí podle výtlaku. Ono svařit tanker o 200 000 BRT není 20x těžší, než udělat třeba Arleigh Burke, jasné?

  Já jsem někde napsal, že F-22 ztratila VLO? Kde? S-400 podle všeho F-22 detekuje. Obtížně, na menší vzdálenost, ale detekuje. Pokud ubereme F-22 na stealth vlastnostech, stane se tím pro s-400 neviditelnou? Skutečně?

  I ve vyspělých státech se nasazovali vojáci, kteří neměli zkušenosti do boje. Ono jinak než bojem je totiž nezískáte. A Rusko de facto v nouzi bylo. Potřebovali pokrýt pobřeží Syrie kombinací vojenské a politické síly. Všimněte si, že Kuzněcov tam kvapem vyrazil, když to vypadalo že prezidentkou bude Hillary a sílily tendence přitvrdit v Syrii. A přípravy na jeho vyplutí začaly předtím, než Erdogan svěsil ohon a zalezl zpátky do boudy.

  Vrata: k arabskému socialismu (který v reálu se socialismem neměl nic společného) - může být pokrok v tom, že vedl k tolerantnějšímu přístupu k jiným vírám a k ženám? Samozřejmě pokud jste fundamentální misogyn, tak to beru zpět :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  17:23 06.12.2016

  ->Vrata: Za Saddama bolo Iracanom uplne u riti kto je akeho nabozenstva. Tak isto ako je tomu napriklad u nas. Kto dnes riesi ci je predseda vlady katolik, protestant ci vyznavac ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->Vrata: Za Saddama bolo Iracanom uplne u riti kto je akeho nabozenstva. Tak isto ako je tomu napriklad u nas. Kto dnes riesi ci je predseda vlady katolik, protestant ci vyznavac spagetoveho monstra? Po zosadeni Saddama niekto spravil fatalnu chybu, a na nabozenstve zrazu zacalo zalezat. A ver tomu, ze taketo rozosranie ludi na zaklade viery ( narodnosti, povodu, rasy, ... ) je mozne vsade na svete. Ostava len dufat, ze to bola len hlupost a nie sprosty zamer.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  17:05 06.12.2016

  Luky: vy si fakticky myslite, ze vite, co si prejeje vetsina Syranu podle nabozenskeho vyznani?? Ani jeden z nas to nevi, v podstate to (statisticky) mozna nevedi ani rodili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: vy si fakticky myslite, ze vite, co si prejeje vetsina Syranu podle nabozenskeho vyznani?? Ani jeden z nas to nevi, v podstate to (statisticky) mozna nevedi ani rodili Syrane. Nezbyva, nez usuzovat z obecne znamych a nepopiratelnych veci. Jednou takovou veci je prave rozdeleni Islamskeho sveta na siitskou a sunitskou cast (co treba soupereni siitskeho Iranu se sunitskou Saudskou Arabii?). Ostatne, to Muslimske bratrstvo je tusim sunitska organizace, ne? A pokud vim, tak jeho uceni se neuchytilo ani v jinak nabozensky radikalnim siitskem Iranu ani v siitske 50% komunite v Iraku. Podle vseho se ho ale chytaji prave sunitske oblasti. Takze zase rozdeleni na sity a sunity.

  Jeste k vasi vete: "Arabský socialismus Sýrie utužil v lidech pokrokovější vnímání". Kde jste k tomu prosim vas prisel (tedy pominu-li, ze je to jako citace ze skolici brozurky marxismu-leninismu), mate to podlozeno nejaky solidnim pruzkumem verejneho mineni? Plati to dnes?? Pochybuji.

  Ostatnim se omlouvam za off-topic.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:01 06.12.2016

  fenri: Kde jste řekl, že je jako nový? Tady: " trochu mě zaráží kde berete pocit, že je Kuzněcov starý? Je naopak mladý, IMHO až příliš a je neodladěný "
  Od toho debata začala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Kde jste řekl, že je jako nový? Tady: " trochu mě zaráží kde berete pocit, že je Kuzněcov starý? Je naopak mladý, IMHO až příliš a je neodladěný "
  Od toho debata začala. Máte krátkou paměť.

  To, jaký jste demagog - nebo technický antitalent - ukazuje i to, že i po upozrnění furt srovnáváte výtlak lodi s výtlakem ponořené ponorky. Ono jaksi těch Xktun vody, která je v balastních nádržích, jaksi o složitosti ponorky, její velikosti a komplexnosti nic nevypovídá. Anebo naopak: defakto srovnáváš pouze tu část lodi, která je pod vodou, s celou ponorkou - a všechno, co je z lodi nad vodou, tak zanedbáváš. Je vidět, že technice opravdu rozumíš a cheš se na věc koukat objektivně.

  Stejnětak si mimo, když srovnáváš LL s ledoborcem. Je to asi takový rozdíl, jako vyrobit bagr, nebo vyrobit OT. Velké je to skoro stejně, ale komplexnost je úplně někde jinde....

  Dal jste odkaz na to, že absobční nátěr F22 v náročných podmínkách má menší trvanlivost. Pocud Ok. A z toho jste si vybájil, že díky té nižší trvanlivosti ztratila F22 VLO a že ji S400 vidí - a to už je nesmysl a demagogie.

  Dál tu pokračujete s demagogií, že padají letouny i na jiných lodích, přitom Vám už X lidí Ykrát opakovalo, že nejde o pád letadla, ale o frekvenci průšvihů.

  Vrchol je pak Tvé tvrzení, že bojem se voják učí. Ano, učí. Ale ve vyspělých státech není zvykem - mimo případ nouze, což vyvrací další Váš příměr k Hoodovi a PoW, tam prostě nic jiného dělat nešlo - posílat své vojáky do evidentního nebezpečí, kterému se jde vyhnout, jen proto, aby se zvýšila šance na zbraňový kontrakt...

  A pak děkuji za ty počty havárií vojenských letadel. Takže je to deset měsíců, během toho problém 45 letadel. Na celém světě. Kuzněcov je nasazen od 15., tedy dvacet dní. Trojčlenkou z toho dostaneme, že za těch 20 dní by měli havarovat 3 letadla. Takže Kuzněcov obstarává 66% leteckých katastrof ze VŠECH vojenských letadel světa. Jestli todle Ti nepřijde jako fail, tak už fakt nevím....
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  16:39 06.12.2016

  to fenri

  USN prislo podla Aviation Safety Network tohto roku o 4x F-18, 1 Blue Angels, 2 sa zrazili vo vzduchu a 1 pri vycvikovej misii z pozemnej zakladne, pri hodinovych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to fenri

  USN prislo podla Aviation Safety Network tohto roku o 4x F-18, 1 Blue Angels, 2 sa zrazili vo vzduchu a 1 pri vycvikovej misii z pozemnej zakladne, pri hodinovych naletoch F-18 v USN to ani zdaleka nemozete porovnavat s VMF...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:37 06.12.2016

  Luky: jo jasně to tu ještě chybělo, aby jsme se začali navzájem navážet do regionu/měst v čr...:DDD To mě vždy dostane když má někdo potřebu se navážet do kohokoliv v rámci naší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: jo jasně to tu ještě chybělo, aby jsme se začali navzájem navážet do regionu/měst v čr...:DDD To mě vždy dostane když má někdo potřebu se navážet do kohokoliv v rámci naší republiky - vždyť jsou to totální blbosti jestli jsi moravak či žiješ v te pjaze tak si pořád obyvatel ČR. Pak se někdo divý, že válčí kvůli vážnějším věcem... ach jo
  Vykašlete se zase na Sýrii a ostatní, jedni mají kremelskou verzi příběhu druhý západní pohled a ještě jsem tu neviděl, že by někdo změnil názor na základě debaty to dříve přestane psát a začne až pod dalším článkem a úplně to samé s čím předtím skončil...
  Kuzněcov je velká potupa a ta loď měla jít na generálku hned a ne až za dva roky nebo kdy to plánují. Aspoň, že už to vzdali a přemístili ty letadla na pevninu za cenu toho, že si v kremlu někdo něco chce dokázat a kašle na technický stav to opravdu nestojí. Snad to nakonec ten obyč pilot kterej musí plnit jen rozkaz nezaplatí životem, cvičit přistávání mohli dlouho před tím i bez sýrie. A prosím srovnávejte ty nehody aspoň s početně srovnatelnou flotilou, chápu, že rusové se rádi poměřují z usa, ale těch provozovaných letadle mají zlomek...
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  16:07 06.12.2016

  ->Vrata: " Za Saddama sme boli vsetci Iracania. Sunnitov a Siitov z nas spravili az Americania. " Tento vyrok jednoho obyvatela Bagdadu mi ostane v hlave uz asi navzdy.

  Ku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->Vrata: " Za Saddama sme boli vsetci Iracania. Sunnitov a Siitov z nas spravili az Americania. " Tento vyrok jednoho obyvatela Bagdadu mi ostane v hlave uz asi navzdy.

  Ku Kuznecovovi - docasne prisiel o letecke kridlo a co presne stoji za tymito havariami netusime ( technika, ludsky faktor, ..... ). Ale na druhej strane neostal bez zubov. Ma este Granity ( aj ked netusim ci momentalne nema len prazdne sila ). No ked uz nic ine tak mu este ostali vrtulniky.

  K planovanej modernizacii - pokial sa nemylim, tak ma dostat nove kotle a pohonny system. Granity sa maju uplne odstranit ( cize uz to nebude lietadlovy kriznik ) a vdaka tomu sa ma rozsirit hangar. Vymenit sa ma vacsina systemov. Ak sa na to Rusi skutocne daju tak zo sucasneho Kuznecova ostane len povodny trup. Tu uz fakt neviem ci by nebolo lepsie stavat od zaciatku.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:50 06.12.2016

  Od ledna do října spadlo či mělo nehodu min. 45 vojenských letadel. USN se podařilo přijít během 6 dnů o 2 Hornety. Na souši, v pohodě. Prostě nevidím důvod, proč toto chápat jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od ledna do října spadlo či mělo nehodu min. 45 vojenských letadel. USN se podařilo přijít během 6 dnů o 2 Hornety. Na souši, v pohodě. Prostě nevidím důvod, proč toto chápat jako něco mimořádného.
  K Migu - to fakt někdo věří k tomu, že ta letadla létají s rezervou na 5 minut? Kuzněcov se motá mezi Kyprem a Syrií, blíž k Syrii. Dlouho jsem nekoukal, kde zrovna je, ale plácal se asi 80 km od pobřeží. Na pobřeží Syrie je dost letišť (vč. Hjemimu), kde by toho MiGa mohli posadit, kdyby neměl palivo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:23 06.12.2016

  Fenri : Kuzněcov poslal na dno dvě letadla. To fakt někdo věří tomu, že spadl MiG na poruchu palivového systému po té co nemohl přistát? Fakt tomu někdo věří? Tomu bych byl ochoten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri : Kuzněcov poslal na dno dvě letadla. To fakt někdo věří tomu, že spadl MiG na poruchu palivového systému po té co nemohl přistát? Fakt tomu někdo věří? Tomu bych byl ochoten uvěřit, kdyby Kuzněcov neposlal na dno druhé letadlo "hned" po té. Prostě nedokázali opravit přistávací zařízení v potřebném čase, a protože nechtěli být za idioty, tak to svedli na technickou chybu letounu.. (mimochodem proč nebyly uzemněny zbývající Migy, když jeden z nich měl takovou fatální poruchu?).
  Fenri je třeba se smířit s tím, že někdo přecenil technický stav Kuzněcovova a ten prostě neumožňoval bojové nasazení. Díky čemuž ztratilo Rusko dva letouny. Co tu chceš dál řešit netuším.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:14 06.12.2016

  Teď jsem konzultoval to přetížení s kamarádem, repre akrobatickým pilotem. Řekl, že je to zajímavé, protože obecně to co tě rve ze sedačky je vnímáno a označováno jako záporné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teď jsem konzultoval to přetížení s kamarádem, repre akrobatickým pilotem. Řekl, že je to zajímavé, protože obecně to co tě rve ze sedačky je vnímáno a označováno jako záporné přetížení, každopádně pokud má pilot nohy před osou těla (což určitě má), tak mu při takovém manévru teče krev do nohou, což je znakem kladného přetížení. Každopádně by se klaněl k označení záporné přetížení a pak říkal něco o tom ať neřešíme takové ko*otiny a jdeme rači lítat nebo tak něco :)
  Dále se vyjádřil k těm géčkům při přistání a jak to škube moloďcům sítnice a mají omezený počet startů atd - při jejich akro trénincích a soutěžích taková záporná přetížení mají taky a určitě delší dobu než trvá zbrždění éra na letadlovce a to opakovaně a že by se piloti loupali se říct nedá. Praskají jim žilky v obličeji a i v očích (to dělá i mě když se nechám vyvézt na nějaké kotrmelce a to nedám se svojí nadváhou víc jak -2g), ale zkrátka se mu to zdálo z dodaných údajů mírně řečeno přitažené za vlasy. Vlastně použil jiné označení, ale to tady nemůžu použít :)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:10 06.12.2016

  Kuzněcov poslal ke dnu jedno letadlo, co víme, a to se stává i jinde. Nejde zdaleka jen o vycvičenost posádky. Jde vůbec o celé nastavení palubních postupů, intervalů údržby apod. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kuzněcov poslal ke dnu jedno letadlo, co víme, a to se stává i jinde. Nejde zdaleka jen o vycvičenost posádky. Jde vůbec o celé nastavení palubních postupů, intervalů údržby apod. A bojem se voják učí, ne že ne. Není to jachta pro frikulíny. Podobné nehody se celkem často stávají i bohatým námořnictvům s velkou tradicí. A staré, neopravené či naopak příliš nové lodě se posílaly do boje vždy. Hood byl dědeček a naopak Prince of Wales byl tak nový, že na něm hromada věcí ještě nefungovala a na palubě měl mraky civilů od Vickerse, kteří za chodu ladili děla apod. A takových případů najdete mraky. Kuzněcov má rozdrbaný záchytný systém. LCS strukturálně praská jako nová a musí se mu na zadek přivařit krabice, aby měl přijatelné nautické vlastnosti... Tohle jsou prostě bežné věci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:08 06.12.2016

  To je teď u nás v Evropě, hlavně v Pjaze taková móda všechno co se děje v Sýrii redukovat na shia vs sunni.
  Přitom je to blbost jako většina věcí co tu na tohle téma zaznívá.
  V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je teď u nás v Evropě, hlavně v Pjaze taková móda všechno co se děje v Sýrii redukovat na shia vs sunni.
  Přitom je to blbost jako většina věcí co tu na tohle téma zaznívá.
  V Sýrii když byly problémy, tak s Muslimským bratrstvem. To je panislámská organizace. Mezi teroristy je řadí Rusko, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.

  Arabský socialismus Sýrie utužil v lidech pokrokovější vnímání - identifikaci se státem. A i předtím se tam po staletí až tisíciletí snesli, jinak by tam nebyla taková různorodost (nepřežili by).
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:55 06.12.2016

  Ke srovnani situace v Iraku, Lybii a Syrii.

  Irak: po odstraneni Huseina si zacalo samo vladnout pres 70% obyvatel Iraku - konkretne cca 50% siitu a 20% Kurdu. Tyto mensiny na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ke srovnani situace v Iraku, Lybii a Syrii.

  Irak: po odstraneni Huseina si zacalo samo vladnout pres 70% obyvatel Iraku - konkretne cca 50% siitu a 20% Kurdu. Tyto mensiny na svych uzemich zadne problemy nemaji a ziji v klidu - mozna s vyjimkou teroristickych utoku ze strany mensinovychh sunitu, tedy tech, kteri tam drive vladli. Problem ma jen 20% sunitu, kteri zacali byt po odstraneni Saddama pronasledovani vetsinovymi siity. Siite se v tomto pripade nejspise mstili za minula prikori a vraceli sunitum to, co od nich zazivali dlouha leta. A byla to chyba, dodavam. Proto se Iracti sunite pridali na stranu IS, ktere mimochodem podle vseho zalozili dustojnici toho hodneho Saddama Huseina. Po nastupu IS, ktery se v Iraku chytil pouze na uzemi sunitu (z Kurdskych a siitskych uzemi byli propmptne vyhnani) je tedy v problemech pouze 20% obyvatelstva, za minuleho rezimu bylo v problemech 70% obyvatelstva. To je docela pokrok proti minulosti. Navrat do poradku z doby Saddama Huseina by znamenal krvavou vladu 20% mensiny sunitu nad 70% vetsinou (tech zbyvajicich 10% jsou drobne mensiny) a dlouhotrvajici obcanskou valku se statisici mrtvych podobne jako v Syrii. Definitivni reseni by mela byt alespon urcita samosprava Irackych sunitu. Pak by v Iraku mohl byt klid.

  Syrie: bilance - doposud cca 500 tisic mrtvych, tusim cca 50% obyvatel muselo opustit domovy (timhle cislem si nejsem jisty, kazdopadne jde o miliony, cast se nam tlaci do Evropy) a nikdo nevi, kdy to skonci. Pokud vyhraje Asad a Rusove, problem pretrva - cca 10-20% Syrskych siitu bude vladnout cca 70% syrskuch sunitu a Kurdu. Nasili bude pokracovat. Akorat se o tom nebude mluvit, nebot nebudou prizvani zapadni novinari hledajici senzace (ty zve jen hloupy IS). A casem to zase vyhrezne a bude se to opakovat.

  Lybie: zeme je rozdelena zhruba na dve uzemi, obcas se nekde bojuje. Nezda se mi ale, ze by tam umirali lide hlady v obklicenych mestech nebo pri bombardovani. Pocet civilnich obeti neznam, bude ale mensi nez v Syrii. Lide nejspise daleko mene stradaji nez v Syrii, intenzita boju bude daleko mensi. Take je tam snad vetsi sance na reseni sporu dohodou.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:49 06.12.2016

  Fenri určitě se najdou události, kdy letadlo přepadne přes palubu, a co to dokazuje? Kuzněcov poslal na dno moře díky poruše přistávacího zařízení dvě letadla během dvou týdnů. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri určitě se najdou události, kdy letadlo přepadne přes palubu, a co to dokazuje? Kuzněcov poslal na dno moře díky poruše přistávacího zařízení dvě letadla během dvou týdnů. A teď to vypadá, že to je problém s nesnadným řešením, takže se letadla převelila na pozemní základnu = "výbuch" letadlové lodi.
  Že se něco učí? Pro Boha co to je za obhajobu? Poslat do boje nevycvičenou osádku? To je ještě horší jak tam poslat loď v nepříliš dobré kondici.
  Mlčeti zlato Fenri, mlčeti zlato..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 06.12.2016

  Tak určitě se trhající přistávací systém bude notně rozmazávat, když celá ta západní habaďůra a tažení proti Sýrii pravděpodobně krachne na ruské pomoci Asadovi.
  Tak je to sport a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak určitě se trhající přistávací systém bude notně rozmazávat, když celá ta západní habaďůra a tažení proti Sýrii pravděpodobně krachne na ruské pomoci Asadovi.
  Tak je to sport a patří to k tomu, že jo.
  Rusáci to musej zlepšit, poladit navijáky, promazat kabely. Jestli chtěj držet první ligu, budou muset zamakat a poučit se z chyb.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:36 06.12.2016

  Ale no tak - videií s letadly vesele padajícími z palub letadlových lodí ((v lepším případě) najdete víc než dost, nemluvě o faktu, že šlo o lodě v řadové službě a námořnictev, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak - videií s letadly vesele padajícími z palub letadlových lodí ((v lepším případě) najdete víc než dost, nemluvě o faktu, že šlo o lodě v řadové službě a námořnictev, které je provozují desítky let. Rusové jsou prvňáčci, co s vyplazeným jazykem obtahují starou tužkou písmenka v sešitě. Provozování plnohodnotných letadlových patří mezi top skilly světových námořnictev a bez kiksů při zavádění se to asi nepovedlo ani těm, co byli 20 let chronicky podfinancovaní.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:28 06.12.2016

  Aby kvůli tomu spadla dvě letadla? Ne, na to si fakt nepamatuju, že by letadlová loď vyslaná do boje měla takovou fatální poruchu. A právě už jen to jak se na to ptáš je ono ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby kvůli tomu spadla dvě letadla? Ne, na to si fakt nepamatuju, že by letadlová loď vyslaná do boje měla takovou fatální poruchu. A právě už jen to jak se na to ptáš je ono bagatelizování...

  čím dál tím více si myslím, že Kuzněcov byl k Sýrii vyslán kvůli indickému tendru na nové palubní letouny, aby se ukázaly v akci. Bylo to zřejmě sesmolené na rychlo, rozhodnutím zhora a výsledkem jsou dva letouny na dně moře (a z ostudy kabát).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:22 06.12.2016

  skelet - v čem je konkrétně to bagatelizování? Loď před generálkou má technický problém. To se nikdy nikomu nestalo?

  skelet - v čem je konkrétně to bagatelizování? Loď před generálkou má technický problém. To se nikdy nikomu nestalo?

 • fenri
  14:21 06.12.2016

  Logik:
  KDE jste vyvrátil to, že jsem řekl že Kuzněcov je "jako nový". Jednak jsem to nikdy neřekl, za druhé jste nevyvrátil vůbec nic. Nějaký přehled konzervačních zákroků na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  KDE jste vyvrátil to, že jsem řekl že Kuzněcov je "jako nový". Jednak jsem to nikdy neřekl, za druhé jste nevyvrátil vůbec nic. Nějaký přehled konzervačních zákroků na Kuzněcovu, to, jak byl a nebyl ošetřován, to by bylo vyvrácení. Vy jste jen něco plácl a má to váhu, jako mušinec na obrázku císařepána.
  Akula v provozním režimu, pro který je určena má výtlak 48 000 tun. Více než ChdG. ChdG není zas takmalá letadlovka, to je Cavour, Garibaldi, Principe... jsou dost menší. A navíc velikost deGaulla (či něco mezi ním a Cavourem, ale spíš k dG) je to, co jsem udával, jako optimální velikost LL pro Rusko, kterou by zvládli postavit a měla by solidní bojový potenciál. Jaderné ponorky staví hodně málo zemí světa. Jsou to zhruba ty, co staví i LL. Navíc staví jaderné ledoborce o výtlaku zhruba Cavoura a skoro dvojnásobném než Garibaldi a spol., takže realizace střední (resp. menší střední) LL není mimo možnosti jejich loděnic či know-how.
  Dal jsem články o tom, jak klesá stealth potenciál F-22 v náročných podmínkách. A ouvej, někomu jsem šlápl na bábovičku, jinak nechápu ten kvikot.
  Lybie - nyní je situace v některých čtvrtích Allepa horší, než v Tripolisu. Nedokazuje to nic. Představa, že země, které nyní podporují ISIL a jeho franšízy by pod hlavičkou OSN prosadily nějakou demokratickou sekulární formu vlády v Syrii je z říše aplikace psychotropních látek. KONČÍM zde s Lybií.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:19 06.12.2016

  evidentně se potvrdilo, že Kuzněcov je v horším stavu, než si všichni mysleli.

  evidentně se potvrdilo, že Kuzněcov je v horším stavu, než si všichni mysleli.

 • skelet
  14:17 06.12.2016

  fenri problém je čistě v tvém bagatelizování, v ničem jiném ;)

  fenri problém je čistě v tvém bagatelizování, v ničem jiném ;)

 • logik
  14:14 06.12.2016

  Takže evidentně nejde jen o prasklé lano...

  Takže evidentně nejde jen o prasklé lano...

 • niko
  14:10 06.12.2016

  Podla ruského Komersantu sa z Admirala Kuznecova presuva 8 Su 33 a 2 MIG 29 KR na letecku zakladnu Hmeimim, odkial budu odteraz operovat az do definitivnej opravy pristavajuceho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podla ruského Komersantu sa z Admirala Kuznecova presuva 8 Su 33 a 2 MIG 29 KR na letecku zakladnu Hmeimim, odkial budu odteraz operovat az do definitivnej opravy pristavajuceho zariadenia.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:57 06.12.2016

  fenri: i kdyby byl výsledek jenom jako v Lybii, tak by to byl lepší stav než teď. (Chtěl bys teď radši žít v allepu, nebo v Tripolisu).

  O přesném dopadu se můžeme jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: i kdyby byl výsledek jenom jako v Lybii, tak by to byl lepší stav než teď. (Chtěl bys teď radši žít v allepu, nebo v Tripolisu).

  O přesném dopadu se můžeme jen dohadovat, ale vzhledem ke zkušenostem z Lybie a vzhledem k tomu, že narozdíl od Lybie tam evidentně jsou země ochotny nasazovat pozemní vojsko i bez mandátu OSN se dá s poměrně velkou jistotou tvrdit, že by vývoj byl o řád lepší, než jaký je tam teď....

  Naopak horší vývoj (než vyhnání poloviny lidí z domova a zabrání půlky Sýrie IS) by tam byl už jen stěží....

  To, že by tam možná hned nebyl mír - klasické černobílé vidění světa, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:54 06.12.2016

  Marthy. No tvrdit v tuto chvíli, že Rusové v Sýrii vyhráli je, podle mého, hodně předčasné. Válka v Sýrii stále není u konce, a její konec je v nedohlednu, nehledě na to že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy. No tvrdit v tuto chvíli, že Rusové v Sýrii vyhráli je, podle mého, hodně předčasné. Válka v Sýrii stále není u konce, a její konec je v nedohlednu, nehledě na to že stabilizovat Sýrii po válce bude složitý oříšek. Aby nakonec nedopadli Rusové v Sýrii jako USA v Iráku. Ovšem to je vše ve hvězdách a my můžeme pouze odhadovat, a doufat že se ten problém v Sýrii vyřeší co nejdříve a co nejlépe.

  Larry: Tak trochu nechápu vaší otázku?
  Pokud narážíte na můj kritický pohled na letadlovou loď Admirál Kuzněcov a potažmo na celé Ruské námořnictvo. Tak není žádným tajemstvím, že Ruské námořnictvo je dlouhodobě trvale pod financované, přiznávají to i samotné ruské zdroje, a bez financí nelze udržovat armádu v dobrém bojeschopném a technicky adekvátním stavu. Viz. některé příspěvky zde v diskuzi. Ruské námořnictvo má problémy a to velké problémy. Vždyť nedávno museli odprodat, tuším nové fregaty (až dorazím domů ověřím a doplním popřípadě fenri by to mohl teoreticky vědět píše se o tom v posledním čísle ATM, tak když tak prosím o doplnění), Indii z důvodu že pro ně nemají v tuhle chvíli pohonné soustavy, které jim Ukrajina odmítá prodat. A to stejné je i Admirál Kuzněcov. Tyhle incidenty to jedině dokazují, jak je ruské námořnictvo zanedbané. Ta loď je stará cca 30 let a rusové nebyly schopni za tu dobu jí adekvátně modernizovat a ani adekvátně vycvičit její osádku, a to z důvodu že mají nedostatek financí, a provoz letadlové lodě je poměrně drahá záležitost. Takže to že ruské námořnictvo je v celkem špatném stavu není nic tajného a nevyvrací to ani váš odkaz na youtube, kde se nějaká slečna prochází po virtuální lodi.
  To že se vám můj kritický pohled na ruské námořnictvo nezamlouvá je bohužel váš problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:48 06.12.2016

  fenri: prosím, nech už té hloupé debaty. Já jsem prostě vyvrátil tvůj nesmysl, že Kuzněcov je "jako nový", a že Tvoje řeči o konzervaci jsou nepodloženým nesmyslem. Tečka. (o tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: prosím, nech už té hloupé debaty. Já jsem prostě vyvrátil tvůj nesmysl, že Kuzněcov je "jako nový", a že Tvoje řeči o konzervaci jsou nepodloženým nesmyslem. Tečka. (o tom, jestli jsem se přitom vyjádřil zcela exaktně nebo ne se s Tebou nehodlám hádat, vím, že se v tom vyžíváš, ale sparingpartnera si hledej jinde).

  Akula (24t) má menší výtlak než Charles de Gaule (38 t) - a to srovnáváš obrovskou ponorku s malou LL. Asi jsi se koukal na výtlak ponořené ponorky, ale to srovnávat s výtlakem neponořené lodě je totální blbina.

  Složitost ponorky je pak evidentně menší, protože ponorky vyrábí i provozuje násobně více zemí, než letadlové lodě. A to např. u Austrálie by provoz letadlové lodě evidentně měl velký smysl, čína se o vybudování LL již nějaký čas snaží atd...

  Dal jsi link na dva články, které tvrdí, že se absorpční nátěr poškozuje rychleji, než bylo plánováno. To, že ta degradace (se kterou se při provozu normálně počítá - a tedy čistě z faktu, že probíhá, se nedá nic vyvozovat) byla taková, že už to mělo dopad na VLO vlastnosti letadla - a natož že takto poškozená letadla USAF provozuje - v článku není ani slovo a je to čistě Tvůj výmysl.

  Testy se pak rozhodně nedělají tak, aby při případném problému jiného letadla došla testovanému letadlu palivo. Když se dělají testy, tak se dělají tak, aby se minimalizovala možnost ztráty letadla v případě problému. Takže sorry, ale jen ukazuješ, jakej seš demagog.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:34 06.12.2016

  Logiku, zdá se mi to, nebo trošku nadužíváš slovo "demagogie"? Jejím zářným příkladem mi přijde tvrzení, že by v roce 2013 nakráčela do Syriie statisícová mezinárodní vojska (kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, zdá se mi to, nebo trošku nadužíváš slovo "demagogie"? Jejím zářným příkladem mi přijde tvrzení, že by v roce 2013 nakráčela do Syriie statisícová mezinárodní vojska (kde by se vzala?) a rázem by tam byl mír. Přijde mi, že když nemáš argument, ocejchuješ oponenta slovíčkem demagogie a jede se dál. Prosté a prostoduché.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:24 06.12.2016

  Marthy: a netahej sem prosím zas tu demagogii o Lybii a spol. Syřanů se tak zastal jejich zahraniční spojenec, že místo toho, aby tam v roce 2013 přišla dle rezoluce OSN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: a netahej sem prosím zas tu demagogii o Lybii a spol. Syřanů se tak zastal jejich zahraniční spojenec, že místo toho, aby tam v roce 2013 přišla dle rezoluce OSN mezinárodní vojska a skončila válku, tak díky vetu toho "spojence" se tam bojuje dodnes, polovina syřanů je mimo domov s sýrie v troskách. Pro syřany fakt terno.

  A prosím - nechme toto téma stranou: vyjádřili jsme se oba, tak se vraťme k LL.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:14 06.12.2016

  Logik:
  znovu: vy jste tvrdil, že nepoužíváním se stroje opotřebovávají. To je fakticky a věcně pitomost. Zkoušíte to uhrát na to, že víte jak byl či nebyl udržován Kuzněcov (což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  znovu: vy jste tvrdil, že nepoužíváním se stroje opotřebovávají. To je fakticky a věcně pitomost. Zkoušíte to uhrát na to, že víte jak byl či nebyl udržován Kuzněcov (což nevíte) a že tvrdím, že Kuzněcov je nový, což jsem neřekl a vědomě lžete.

  K ponorkám: technologicky a materiálově jde o nepochybně náročnější věc, než LL (zvláště s můstkem). Akula (Tajfun) má výtlak citelně větší než než ChdG. Borey má výtlak zhruba jako Littorio.
  Testy se pochopitelně dělají za přítomnosti jiných letadel. První přistání F-35, přistání SkyRaideru...
  Navíc jistě více, že testy mají celou řadu úrovní.

  Psal někdo, že je Raptor totálně neviditelný? (tedy kromě toho panáčka)? psal o tom, že o Raptorech nemají Rusové v Syrii ani ahnung. Dal jsem mu bez komentáře dva linky na US weby, kde se píše, že provozní neviditelnost Raptora zas tak velká není. Na tom není nic demagogického. Demogogické by bylo to ututlávat a tvářit se, že je Raptor vždy a všude neviditelný, jak soudruh tvrdil. Jenže to Raptor není, ani pokud je v dokonalé kondici a jak se ukazuje, není zas tak jednoduché ho v poli v té kondici udržet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  13:11 06.12.2016

  vlasto - Tak můj dojem je, že tam poslali Kuzněcova kvůli tomu, aby s ním mohl dorazit i jeho doprovod. Co jsem četl, tak tam maj něco na lov ponorek a pár raketových lodiček.
  Jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto - Tak můj dojem je, že tam poslali Kuzněcova kvůli tomu, aby s ním mohl dorazit i jeho doprovod. Co jsem četl, tak tam maj něco na lov ponorek a pár raketových lodiček.
  Jak tu někdo psal, je to argument proti zavedení bezletové zóny, která by se situací v Sýrii hodně zamíchala. Typoval bych, že den dva po jejím zavedení by něco spadlo na Asada :-P
  Co se týká letadel, tak nehody se stávají a ten záchytný systém má mouchy. MiG měl, podle mě, málo paliva na let na pevninu a tak prostě čekal, jestli to spraví v čas.
  Důležité je, že to piloti přežili.
  A k té odmítnuté pomoci.
  Každé námořnictvo v okolí, které by mohlo pomoc, by pomoc nabídlo. I když jim muselo být jasné, že odmítnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:57 06.12.2016

  Lary: Operační tempo např. na USA letadlovkách bude pravděpodobně vyšší - jednak Rusové nemají dost pilotů (viz článek od Shaniy), jednak je počet startů na pilota denně omezen, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lary: Operační tempo např. na USA letadlovkách bude pravděpodobně vyšší - jednak Rusové nemají dost pilotů (viz článek od Shaniy), jednak je počet startů na pilota denně omezen, jednak je omezení dáno jedinou používanou dráhou.
  Na velkých letadlovkách je 4x i vícekrát více letadel a ne proto, že by stály v hangárech. Přesto tam takováto četnost incidentů není...

  Marthy: Přítomnost Kuzněcova situaci v Sýrii nijak nezměnila. Takže tvoje argumentace je mimo. To, co mají v Latakii je o řád větší síla, než Kuzněcov.

  fenri: a také nevíme, zdali nebyl náhodou kuzněcov vybaven paprskem smrti a štítem ze Startreku. Vyloučit to také nejde. Normálně lodi konzervovány nejsou. Pokud tvrdíš, že je Kuzněcov nový, protože byl konzervován, je na tobě, abys to dokázal. A dokud pro to nemáš alespoň nějakou indicii, tak je prostě Tvé tvrzení s odpuštěním nepodložený blábol.

  Rusové jsou schopni a jejich zbrojní průmysl je na vysoké úrovni - pořád je rozdíl dělat řádověk 10ktun ponorku a 100ktun letadlovku. Že je trochu rozdíl vyrobit (a zaplatit) ponorku a letadlovku je krásně vidět na tom, kolik zemí má ponorky.... a kolik LL.

  I kdyby Kuzněcov nebyl na ostré misi, tak testy se nedělají v provozu za účasti jiných letadel (kdyby se tam nepletla ta Sučka, tak by se to migu nestalo). Takže i tak by to mělo fungovat jinak.
  Kuzněcov ovšem je na ostré misi, ale s tak malou mírou nebezpečnosti, že pokud z toho mají ruští námořníci nervy, tak jejich výcvik stojí za starou belu. A nechce se po nich nic, co by se po nich nemělo chtít za běžného cvičného provozu.

  PS: Raptor není totálně neviditelný. Ale degradace jeho nátěru je normální "plánovaná" věc a na jeho viditelnosti příliš nemění (rychlost degradace akorát mění akorát cenu servisu). Takže prostě Tvoje odpověď na jsk byla demagogie.
  Navíc se pleteš i v té úplné neviditelnosti: šikovný pilot se v F22 umí přiblížit k cizímu letadlu (pokud to letí rovně) v takovém úhlu, že ho nevidí ani vizuálně. Popsaných případů, kdy se tak stalo (nejen k ruskému letadlu) je více.

  PPS: Až budou mít rusové unikátní nátěr, který žádné jiné ledalo na světě nemá a které zaručuje velkou taktickou výhodu, tak se jim nikdo "smát" nebude, že jim třeba nevydrží plánovanou dobu, ale o něco kratší. Pokud se snaží dělat dojem 30 let starou lodí v ne extra dobrém technickém stavu, tak holt to něco vypovídá....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:56 06.12.2016

  P.s-sorry za tu "Lybii,píšu hodně narychlo a už to nejde opravit :(

  P.s-sorry za tu "Lybii,píšu hodně narychlo a už to nejde opravit :(

 • fenri
  12:56 06.12.2016

  Skelet: takže v čem je problém? Kuzněcov je před generálkou a Rusové se s LL učí. To tu padlo opakovaně. Nějak jsem nepochopil, co se vám na tom hodnocení nezdá.

  Skelet: takže v čem je problém? Kuzněcov je před generálkou a Rusové se s LL učí. To tu padlo opakovaně. Nějak jsem nepochopil, co se vám na tom hodnocení nezdá.

 • Larry
  12:56 06.12.2016

  to StandaBlabol
  "Ndohledal jsem jedinou havárii na palubě LL Charles de Gaulle způsobenou selháním techniky. Někde u pobřeží Francie se jim srazily dvě stíhačky ve vzduchu, ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to StandaBlabol
  "Ndohledal jsem jedinou havárii na palubě LL Charles de Gaulle způsobenou selháním techniky. Někde u pobřeží Francie se jim srazily dvě stíhačky ve vzduchu, ale to bude chyba pilota. A poblíž Pakistánu lovili z moře pilota Rafale, ale tam ani nebylo zřejmé, jestli startoval z pozemního letiště, nebo z LL. Každopádně za cca. 15 let služby ani jediná havárie letadla při přistávání nebo z jiných technických důvodů na lodi. A to ta loď samotná bezproblémová rozhodně není. "

  Jestli to není třeba tím, že neúspěchem a problémy se nikdo nechce chlubit. To je přrozená vlastnost. A také je potřeba prodávat ......Tak je vše v režimu utajení.

  Já jsem sledoval původ info. První kdo informoval o problému a to jak v případě MiG-29K tak i SU-33 byli samotní Rusové. Viz web Sputnik ze kterého to přebírají komerční weby ala seznam, centrum a spol. A to ještě jenom co se "hodí"
  Jinak by jsme dnes a tady neměli o čem diskutovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:55 06.12.2016

  Vlasto-to je přece nesmysl,jedna věc jsou manifestace,předčasné volby a jiné "lidské"způsoby jak dosáhnout změny ve vedení států.Něco jiného jsou sebevražední atentátníci,ničení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vlasto-to je přece nesmysl,jedna věc jsou manifestace,předčasné volby a jiné "lidské"způsoby jak dosáhnout změny ve vedení států.Něco jiného jsou sebevražední atentátníci,ničení infrastruktury,ničení tanků systémy Tow...bez podpory ze zahraničí by k takové hrůze nikdy nedošlo,ono třeba protitankové systémy nerostou na stromech,že ne.
  Lybie,Irák a Sýrie měli prostě smůlu,že se ocitli v hledáčku jedné "demokratické"velmoci.Syřané budou mít možná štěstí že se jich zastal mocný spojenec a snad se tam podaří situaci stabilizovat.Zato v Iráku a Lybii je zaděláno na chaos a zabíjení ještě na hodně dlouho.Podpořte náboženské fanatiky,dejte jim zbraně,výcvik,peníze,a máte zaděláno na pořádný problém.Dříve nebo později se taky jistě obrátí i proti vám.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:51 06.12.2016

  Fenri věz, že mi radost nekazíš..

  Fenri věz, že mi radost nekazíš..

 • StandaBlabol
  12:43 06.12.2016

  Nechápu, proč když se zmíní Rusko, tak se hned pro srovnání používají Američani. V tomto případě dávají větší smysl Francouzi. Mají taky jednu LL, ještě menší než Rusové. Používají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč když se zmíní Rusko, tak se hned pro srovnání používají Američani. V tomto případě dávají větší smysl Francouzi. Mají taky jednu LL, ještě menší než Rusové. Používají navalizovanou verzi pozemní stíhačky, jako Rusové. Snad mají o něco více zkušeností s provozem LL, ale nikdy neměli velkou flotilu letadlovek.

  Ndohledal jsem jedinou havárii na palubě LL Charles de Gaulle způsobenou selháním techniky. Někde u pobřeží Francie se jim srazily dvě stíhačky ve vzduchu, ale to bude chyba pilota. A poblíž Pakistánu lovili z moře pilota Rafale, ale tam ani nebylo zřejmé, jestli startoval z pozemního letiště, nebo z LL. Každopádně za cca. 15 let služby ani jediná havárie letadla při přistávání nebo z jiných technických důvodů na lodi. A to ta loď samotná bezproblémová rozhodně není.

  Tak nevím, jestli stačí konstatování, že se nehody stávají. Nebo je opravdu na vině ruský přístup k bezpečnosti a hazard se životy pilotů? Mimochodem, obrovský respekt k těm pilotům, že za těchto podmínek dál létají a riskují zdraví i životy.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:37 06.12.2016

  Marthy - si dovolim trochu mimo temu reakciu. Kaddafi, Husajn ani Asad nie su stabilizacnymi prvkami. Mozno to tak na prvy pohlad posobi. V skutocnosti vsak len hrubou silou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - si dovolim trochu mimo temu reakciu. Kaddafi, Husajn ani Asad nie su stabilizacnymi prvkami. Mozno to tak na prvy pohlad posobi. V skutocnosti vsak len hrubou silou potlacaju prejavy protichodnych idey a zamerov, ktore v spolocnosti bublu a neriesia sa (neventiluju, nekonfrontuju sa na ociach verejnosti, neoveruju sa, nestracaju alebo nenadobudaju legitimitu v ociach ludi, potlacaju sa - akoby neexistovali). Cim dlhsie budu tlacit, tym vacsia jeba to je, ked to prdne. Syria upadla do chaosu po dvoch rokoch sucha, ked sa rolnici stahovali do miest za pracou a jedlom. Ukazalo sa, ze Asadova Syria nie je schopna svojich obyvatelov uzivit. Ci uz tam amici alebo mimozemstania skrtli zapalkou alebo nie, prdlo by to skor neskor aj bez nich. Ked rusi vratia nazad Asada, iba s vypatim vsetkych sil opat zatvoria hrniec, z ktoreho striekaju sracky po celej kuchyni. Ale hrniec s bublajucimi srackami vo vnutri a opatovne narastajucim tlakom ostane. A to nazyvat stabilizaciou nie je celkom vystizne :)
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:27 06.12.2016

  Mna by celkom zaujimalo, preco Rusi toto robia. Tu lod a jej 8 lietadiel tam nepotrebovali. Poslu ju okolo Europy s dymovou clonou viditelnou z vesmiru na posmech celemu svetu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mna by celkom zaujimalo, preco Rusi toto robia. Tu lod a jej 8 lietadiel tam nepotrebovali. Poslu ju okolo Europy s dymovou clonou viditelnou z vesmiru na posmech celemu svetu. Vedia, ze to moze byt trapas. Aj tak neodolaju tomu, aby sa prsili. Detto s tou pokazenou Armatou na prehliadke (a este taka blbe vyhovaranie sa, ze trenovali odtah tanku..). Preco rusom nestaci, byt Rus? Preco musia vzdy byt lepsi ako vsetci ostatni? Ziadny narod taketo prsenia sa nema tak tuho zakorenene. Amici su mozno nabubrali, ale investuju energiu a peniaze a spravia vsetko preto, aby zaposobili. Rusi akoby mali pocit, ze svet, vesmir a prirodne zakony sa budu riadit podla nich bez toho, aby oni este vynakladali nejaku namahu. Ze im staci sa len nalozit do vodky a pozerat na brezy..ti najaktivnejsi este budu intrigovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:19 06.12.2016

  To Klimesov.
  píšete o tech. stavu velice "zasvěceně". Vy jste to viděl osobně, nebo jenom píšete o tom co jste našel kdesi na netu??
  Doporučuji třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Klimesov.
  píšete o tech. stavu velice "zasvěceně". Vy jste to viděl osobně, nebo jenom píšete o tom co jste našel kdesi na netu??
  Doporučuji třeba zde
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:17 06.12.2016

  Logik-"Evidentně Kuzněcova poslali "vabank" - nedostatečně připraveného - a vymstilo se jim to...."
  Jak jsem psal předtím,evidentně se ji poslání Kuzněcova s doprovodem velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-"Evidentně Kuzněcova poslali "vabank" - nedostatečně připraveného - a vymstilo se jim to...."
  Jak jsem psal předtím,evidentně se ji poslání Kuzněcova s doprovodem velice vyplatilo.Ruský zájem je udržet Asada u moci,vyhrát válku proti teroristům a udržení Syrské celistvosti.
  Pokud by Rusko Asada nepodpořilo,byla by jeho armáda už zcela jistě v troskách a Asad by byl pravděpodobně mrtev,jako Kadáfí a Husajn.Jenže on žije,jeho armáda vítězí a je velká naděje na postupnou stabilizaci Sýrie.
  Úspěch či neúspěch v boji se neměří podle toho kolik komu spadlo letadel,ale kdo dokázal své plány realizovat,a kdo nikoliv.Takže-v Sýrii je jednoznačný vítěz Rusko a jeho strategie.Strategie ,řekněme západu,byla zmatená,nejednotná a nedůsledná,předem odsouzená ke krachu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  12:08 06.12.2016

  "Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo."

  Že odmítli cizí pomoc je obecně známé. Mají svůj SAR a zřejmě to funguje. Vytáhli si ho sami.
  Spíše bych to viděl jako záminku se dostat na palubu a šmírovat....
  Fatální selhání motorů bych viděl jako nařízení přistávat s minimálním množstvím paliva. Že by selhalo přečerpávání?? Těžko.
  Někdo ve VKS vyhodnotil jako menší problém "katapultáž pilota" s předpokladem, že má sedačku s parametry dejme tomu... 0/0. Mnohem větší problém je požár na palubě.
  Pokud se taková situace stane prvnímu z trojice na přistání a není možnost přistát na sesterské lodi a na pevninu daleko,ve slané vodě skončí všichni zbývající.
  V situaci kdy přistane na palubě těžce poškozený stroj, tak po záchraně pilota raději drak shodí navijákem do vody aby co nejrychleji uvolnili VPD pro čekající.

  Přistávací manévr na lodi je velice složitý . Znamená to si udělat rozpočet na přistání, problematický je vždy vertikální pohyb paluby (VPD), meteo podmínky....
  To je pro zkušené, vylétané piloty. Je jedno zda Rus, Němec nebo Američan.
  Pro ruské letectvo má prioritu záchrana pilota. Letadlo je jenom "kus" a vyrobí se jiný. Je to jejich myšlení. A správné.
  Operační tempo je další faktor. Pokud se létá málo, je minimální hodinový nálet,
  promítne se to negativně ve vycvičenosti a tedy v možných "chybách" pilotáže.
  Pokud se "létá hodně" statisticky stoupá také pravděpodobnost chyby.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:04 06.12.2016

  logik - v odpovědi martymu si trochu protiřečíte:
  -buď je Kuzněcov v bojové oblasti a jede v bojovém režimu
  -nebo není, ale pak tam Mig-29 MÁ co dělat, protože ho na té lodi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik - v odpovědi martymu si trochu protiřečíte:
  -buď je Kuzněcov v bojové oblasti a jede v bojovém režimu
  -nebo není, ale pak tam Mig-29 MÁ co dělat, protože ho na té lodi testují
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:01 06.12.2016

  skelet - nechci vám kazit radost, ale já jsem OPAKOVANĚ psal, že je Kuzněcov před generálkou a že se Rusové učí něco, co je pro ně nové. Tak v čem máte problém?

  Gloton - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet - nechci vám kazit radost, ale já jsem OPAKOVANĚ psal, že je Kuzněcov před generálkou a že se Rusové učí něco, co je pro ně nové. Tak v čem máte problém?

  Gloton - myslím, že to hrotíte spíš vy. Za banalitu to nikdo nepovažuje, na druhou stranu volat kvůli tomu po dovolání vlády či to považovat za důkaz ruské debility je také mimo. Stává se to i nejlepším armádám světa. Tady "jen" s podstatně větší frekvencí, která je dána min. dvěma faktory
  -jde o loď před (dlouho odkládanou) generálkou
  -Rusové se to učí

  Logik.
  Konzervace - mluvil jsem o Kuzněcovovi, protože mu dva prostě NEVÍME, jak byl Kuzněcov konzervován. Pouze oba (řekl bych že důvodně) předpokládáme, že min. po část své kariery asi dost mizerně. Nicméně já se ohradil proti vašemu tvrzení, že stroje degradují nepoužíváním. To prostě pravda není.

  Samozřejmě že je na stavbu navázáno spousta procesů. Na druhou stranu nedělejme z nich chudáčky - zvládnou dělat jaderné ponorky i jaderné hladinové lodě na světové úrovni. Nejsou na úrovni prvních pokusů s monoxylem.

  A také jsem nepsal, že skopčili 1:1 štábní systém Mistralu. Ale určitě o něm vědí už velice mnoho. Navíc mám pocit, že transfer dokumentace a klíčových komponent byl dokončen před sankcemi. Nezapomeňte, že polovina Mistralů se měla stavět v Pitěru a nějaké technologie už tam byly dovezeny.

  KDE píši nějaké seznační, či "fantastické" odhalení, že F-22 je v háji. Pouze jsem schladil nadšení soudruha, že je Raptor naprosto a totálně neviditelný (v jeho pojetí dokonce zjevně i opticky). Vice versa - představte si, že by se Rusům v Syrii loupala letadla. To by byl kvikot a technické podřadnosti, že?

  Shania: v Syrie je řada oblastí, kde je PVO naopak docela dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:01 06.12.2016

  Marthy: kdyby to bylo jednou, tak ok, nikdo nic neřekne. Když jde o dvě lana za kratší dobu, tak to svědčí o nějaké systémové chybě - ať už jde o nedostatečný výcvik pilotů, či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: kdyby to bylo jednou, tak ok, nikdo nic neřekne. Když jde o dvě lana za kratší dobu, tak to svědčí o nějaké systémové chybě - ať už jde o nedostatečný výcvik pilotů, či nedostatečnou údržbu. Navíc zapomínáte na třetí průšvih - palivový systém 29K, která dle pravidel na té palubě vůbec neměla být.

  Evidentně Kuzněcova poslali "vabank" - nedostatečně připraveného - a vymstilo se jim to....

  A to s tím útokem je dobrá paranoia a demagogie. Úplně stejně jsou v ohrožení když plavou na severu po Baltu. Takže na nějakej zvýšenej stres to prostě nehodíš. A pokud jo, tak tím jen tvrdíš, že maj doma katastrofální úroveň výcviku, protože to, co popisuješ, musí bejt pro svaz naprostá rutina a pokud není, tak má sedět pár kilometrů od přístavu a cvičit a cvičit.

  Pokud jsou ruský námořníci po..... z takovéto vlastně cvičné plavby, jak by asi fungovali, kdyby jim šlo o kejhák opravdu? Pokud si je timdle chtěl omlouvat, tak se Ti to fakt nepovedlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:45 06.12.2016

  Přetržení lana taky nemusí znamenat nějakou konstrukční či technickou chybu,hádám že vyrobit či nejhůře koupit kvalitní lano zas pro Ruské námořnictvo takový problém nebude.
  Mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přetržení lana taky nemusí znamenat nějakou konstrukční či technickou chybu,hádám že vyrobit či nejhůře koupit kvalitní lano zas pro Ruské námořnictvo takový problém nebude.
  Mohlo jít klidně o lidskou chybu,ten pilot mohl přistávat příliš velkou rychlostí,nebo byl špatně nastaven brzdící účinek lana.Posádka Kuzněcova je v plné bojové pohotovosti nepřetržitě už dlouhou dobu,to zažívají poprvé.No jestli si někdo myslí že je to takový piknik,když jim od IS nic nehrozí tak se řádně plete.Kuzněcov a jeho doprovod nepřetržitě vyhledává potenciálně nepřátelské ponorky (několik jich už odhalily a zahnali od svazu),nepřetržitě monitorují vzdušnou situaci a jsou neustále v pohotovosti svoje lodě bránit před případným náletem.Útok na Ruský námořní svaz je sice krajně nepravděpodobný,ale vyloučit ho nemůžou.Nemůžou si být jisti že někomu nahoře hrábne v kouli a nenařídí Ruské lodě poslat ke dnu.Krom toho musí dávat pozor na kdejakou rybářskou loď a kdoví co ještě,může být napěchovaná trhavinou a na její palubě můžou být teroristé.
  Jednoduše,v takové situaci je posádka Kuzněcova poprvé,jsou vystavení neustálému napětí 24H/D už delší dobu,to znamená stres,únava=začnou se množit chyby.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:40 06.12.2016

  Gloton: tohle mi připomnělo scénku z jednoho slavného českého filmu
  "tak co ten nový secí stroj, jede?"
  "jede, ale neseje"
  "to je u secího stroje dosti podstatná záležitost, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: tohle mi připomnělo scénku z jednoho slavného českého filmu
  "tak co ten nový secí stroj, jede?"
  "jede, ale neseje"
  "to je u secího stroje dosti podstatná záležitost, nemyslíte?"
  To "Také prostě a jednoduše mohla být vadná výrobní série brzdících lan vinou materiálové vady." je snad ještě horší varianta než ty, které zde byly proneseny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:40 06.12.2016

  článek USNI kde je pár zajimávých informací.

  https://news.usni.org/2016/12/...

  Fenri: tady je nový článek o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  článek USNI kde je pár zajimávých informací.

  https://news.usni.org/2016/12/...

  Fenri: tady je nový článek o Raptorech

  http://nationalinterest.org/fe...

  Pár citací:

  even without the AIM-9X or a HMCS—F-22 pilots often close into gun range and ambush other jets in visual range. “I can sneak up on a guy,” Fesler said. “In the F-22, I convert on guys, and they never even see you there. You roll up right behind them and go ‘why waste a missile when you have a gun.’”

  “Typically, we’ll train against the biggest and baddest threats because we want to train against the newest threat on the block,” Bullet told me. “What’s the worst case scenario so that we can employ how we would—because when we train to that high level and into actual combat and it’s not at that high level, we’re not as task saturated. It’s a lot easier for us to manage.”

  Because the jet is so capable—and the pilots are the elite of the elite—the ‘Red Air’ has to effectively overwhelm the Raptors with sheer numbers. Indeed, Crash described one scenario where four F-22s took on ten “forth-gen” enemy aircraft–similar to a Su-35—simultaneously (and which ‘regenerate’—or come back to life). “A little bit more than your typical fourth-gen,” Crash said. “We’re not training against things that are not operational yet. We’re fighting against the most advanced operational threats we can.”

  Typically, the Blue F-22s will slaughter the enemy from long-range. Indeed, as Fesler notes, if an enemy aircraft has survived to enter the “merge”—or visual range combat—and finds a Raptor, something has gone terribly wrong. That usually leads to an intensive debrief to understand what went wrong. Indeed, all of the pilots I spoke to unanimously told me that the debrief is the most important part of a training sortie


  A je jich tam spousta dalších... z toho můžeš snadno usoudit jednu věc, i v tréningu, kde je nepřítel s dobrou podporou a početní převahou, nemá Raptor problém manévrovat tak aby se dostal nepozorovaně tam kam potřebuje, a to i na dostřel kanonu.

  Natož pak v syrii, kde toho z protivzdušné obrany skoro nic nezbylo.

  Pro protivniky F-22 je to jako bojovat před 60-80 lety, možná i horší (a stejná omezení druhá strana nemá), když se nemůžou spolehnout ani na GCI podporu ze země, Jediný senzor, který jim zustal jsou jejich oči a ty lze snadno obejit.

  F-22 ví kde ji můžou vidět, ví kde ji nevidí a podle toho manévruje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  11:30 06.12.2016

  Neustále se tu hádají 2 "tábory".....jedni tvrdí, že 2 stejné nehody (přetržená brzdící lana) krátce po sobě nic neznamenají, druzí, že je to obrovský problém.
  Pravdu nemáte ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neustále se tu hádají 2 "tábory".....jedni tvrdí, že 2 stejné nehody (přetržená brzdící lana) krátce po sobě nic neznamenají, druzí, že je to obrovský problém.
  Pravdu nemáte ani jedni z vás.
  Nevíme totiž to podstatné. Příčinu/y přetržení brzdících lan.
  Je-li to způsobeno náhodným zřídkavým jevem/příčinou, ke kterému došlo shodou náhod opakovaně krátce po sobě, nemají tyto 2 nehody prakticky žádný velký význam. Asi jako když padne v loterii 2x krátce po sobě jackpot, neznamená to, že to tak bude stále.
  Horší varianta by ale byla, kdyby příčinou byla nějaká konstrukční vada či vlastnost. Pak by to byl velký problém.
  Také prostě a jednoduše mohla být vadná výrobní série brzdících lan vinou materiálové vady....například.

  Nevíme prostě to podstatné, abychom se mohli bavit o tom, jak závažné ty nehody jsou z pohledu dalšího leteckého provozu na Kuzněcovu. Víme leda "velký kulový, a stejnou hodnotu budou mít i naše závěry a hodnocení toho, co a proč se stalo a jaké důsledky to může mít.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:27 06.12.2016

  fenri: Jenže u stavění lodí nejde jen o jednotlivé odborníky (kteří do Ruska nepřešli všichni). Jde i o celkově nastavený systém, včetně takovejch drobností jako systém kontroly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jenže u stavění lodí nejde jen o jednotlivé odborníky (kteří do Ruska nepřešli všichni). Jde i o celkově nastavený systém, včetně takovejch drobností jako systém kontroly kvality, řízení projektu atd.... A takovou věc nevybuduješ ze dne na den, ani z roku na rok.

  Dobře konzervovaný stroj možná - ale proč jsi o tom mluvil v souvislosti s Kuzněcovem fakt nechápu....

  Ad F22 a absorpční povrch: celé Tvé fantastické zjištění je, že ten povrch degrauje za určitých podmínek rychleji, než v americe, kde je přívětivější podnebí, tak ho na základě zkušeností vylepšili. Co je na tom za "fantastickou zprávu"?

  A tvoje vývody, že jim VLO nefunguje blbina - v Sýrii mají raptorů pár, evidentně ten povrch kontrolují, takže když na některém stroji degraduje, tak ho vymění za jiný a pošlou ho přetřít. To si fakt tak naivní, že si myslíš, že najednou na základně vidí radarem F22 na větší vzdálenost než dříve, a nijak to neřeší???

  jsk1 komentář byl napsán zbytečně útočně, ale jádro - že ruské palubní letouny jsou o generaci starší než stíhači, co tam maj k dispozici USA (a co budou za chvíli i na
  LL) je pravda. Zatímco ty sis z poměrně "nudné informace" o zastarávání absorbčního povrchu vybájil blbinu.

  PS: Jestli si myslíš, že díky dodávce vrtulníků pro Egypťany si mohli zkopčit IS mistralu a že jim to k něčemu bylo.... tak evidentně si nikdy nenapsal nějakej vážnější kus software.... Todle je max okecávka pro lidi, co nikdy nepřišli do bližšího kontaktu s vývojem software - ukradnout se dá algoritmus, dají se nacházet a využívat díry cizího softu, ale myšlenka, že by někdo "okopíroval" takto rozsáhlý informační systém napsaný na míru je dosti absurdní... Výrazně levnější a jednodušší je si ho napsat sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:26 06.12.2016

  Ne, jde o to, že není hanbou říct, že něco na lodi před generálkou nefunguje a z toho či onoho důvodu. Jenže ty ne.. ty budeš odkazovat na jiná námořnictva jak malý Jarda. Takže si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne, jde o to, že není hanbou říct, že něco na lodi před generálkou nefunguje a z toho či onoho důvodu. Jenže ty ne.. ty budeš odkazovat na jiná námořnictva jak malý Jarda. Takže si z tebe a Rusů budou dělat všichni akorát prdel.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:12 06.12.2016

  skelet: jasně , ruské námořnictvo spáchá hromadné harakiri z Fenriho příspěvků na AN. Nicméně ono jde objektivně o banality. Havarií na letadlovkách je dost i v námořnictvech, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: jasně , ruské námořnictvo spáchá hromadné harakiri z Fenriho příspěvků na AN. Nicméně ono jde objektivně o banality. Havarií na letadlovkách je dost i v námořnictvech, která s tím mají zkušenosti po dlouhé dekády. Natož u těch, co se teprve učí.
  Jakub: jaký konkrétně konspirační blud?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:10 06.12.2016

  fenri - s tim Washingtonem zas demagogie první kategorie, že? Nikdo netvrdí, že lano občas nepraskne. To, co ukazuje na stav Kuzněcova není to, že se stala jedna závada, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - s tim Washingtonem zas demagogie první kategorie, že? Nikdo netvrdí, že lano občas nepraskne. To, co ukazuje na stav Kuzněcova není to, že se stala jedna závada, ale ČETNOST závad. Tři závada a dvě spadlá letadala během čtrnácti dnů - při provozu celkem 14 letadel, to fakt není ani na dohled spolehlivosti letadlových lodí provozovaných ostatními národy (co jsou schopny provozovat LL).

  To je fakt, kterej můžeš maximálně okecávat a bagatelizovat, ale prostě to je tak.

  PS: A není to nějaké hanění Ruska - vůbec to, že dokáže provozovat LL, ho řadí do první ligy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:10 06.12.2016

  Logik: souhlasím s tím, že stavba velké LL je pro Rusko na hraně, dokonce si myslím, že stavba velké LL bez skokanského můstku a s katapulty je už za hranou smysluplných časových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: souhlasím s tím, že stavba velké LL je pro Rusko na hraně, dokonce si myslím, že stavba velké LL bez skokanského můstku a s katapulty je už za hranou smysluplných časových horizontů.
  Co se týče stavby v Nikolajevsku - někde jsem četl, že většina tamních odborníků odešla buď na Západ, nebo zpět do Ruska. Zůstal tam jen bazén, ve kterém se po dokončení Varjaga aby šel odtáhnout už nic neděje. V Novorossijsku se staví velká loděnice. Co se týče Mistralů, tam asi nešlo o problém s velikostí a kapacitou (i když viz dále), ale Rusové měli spadeno na palubní bojově informační systém (ke kteréžto know-how se nakonec grátis dostali a ještě mají odbyt pro vrtulníky) a vyloďovací plavidla (ta francouzská jsou hodně zajímavá). Navíc v té době tuším běžela rekonstrukce Severnaja věrf a ta Dálněvýchodní (sakra musím se podívat jak se to jmenuje, úplně mi to vypadlo) ještě nebyla v provozu. A bylo to v době, kdy tehdejší MO hodně kupoval západní techniku (viz LVM-Rys).
  Jo, souhlasím s tím, že stroje Kuzněcova po valnou část odstávky byly asi mizerně ošetřovány. Netvrdím, že mizerně konzervovaný stroj bude po 20ti letech bez provozu v pohodě. Tvrdím, že dobře konzervovaný stroj bude po 20ti letech bez provozu v lepším stavu, než stroj v provozu. Na tom, že té konzervace se strojům Kuzněcova min. po nezanedbatelnou část jeho věku zřejmě moc nedostávalo se shodneme.
  K F-22 to objev není. Nicméně proč je teda v té Syrii (v ostrém nasazení) nemají v pořádku. Ale byla to douška k jsk halucinacím o tom, jak o raptorech nad Syrií nikdo netuší.

  jsk1: a to víš, že jo , brepto
  Skrýt celý příspěvek

 • anatolij
  11:09 06.12.2016

  Blake, ještě ohledně přetížení:

  Uznávám chybu ve výpočtu, podíval jsem se podrobně na jedno přistání MiG-29K. Brzdné lano zabírá cca 0,2 s po dosednutí a dojezd ke konci je už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake, ještě ohledně přetížení:

  Uznávám chybu ve výpočtu, podíval jsem se podrobně na jedno přistání MiG-29K. Brzdné lano zabírá cca 0,2 s po dosednutí a dojezd ke konci je už bez velkého zpomalování. Po zachycení lana po dobu cca 0,5-1 s tam těch cca 4 G je. Takže v článku je to v pořádku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:57 06.12.2016

  Fenri nevím proč se snažíš tak zoufale banalizovat tyhle dva průsery. Tím děláš sobě a i tomu ruskému námořnictvu neuvěřitelnou medvědí službu.

  Fenri nevím proč se snažíš tak zoufale banalizovat tyhle dva průsery. Tím děláš sobě a i tomu ruskému námořnictvu neuvěřitelnou medvědí službu.

 • Jakub2
  10:53 06.12.2016

  Logik: Já se Vám divím, že máte stále chuť házet perly Fernimu a podobným. Vy si opravdu myslíte, že uspějete s argumenty proti konspiračním bludům a ruskému internetu? Pro mne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Já se Vám divím, že máte stále chuť házet perly Fernimu a podobným. Vy si opravdu myslíte, že uspějete s argumenty proti konspiračním bludům a ruskému internetu? Pro mne ztráta času a bajtů.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:41 06.12.2016

  Marthy - ano, máte pravdu, že kromě ostrého cvičení bylo argumentem pro nasazení Kuzněcova (narychlo, před generálkou) demonstrovat, že to Rusové myslí vážně. Ztráta dvou letounů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - ano, máte pravdu, že kromě ostrého cvičení bylo argumentem pro nasazení Kuzněcova (narychlo, před generálkou) demonstrovat, že to Rusové myslí vážně. Ztráta dvou letounů (jeden starý před vyřazením, druhý sice nový, ale v rámci testování) beze ztrát pilotů je malá cena. Aspoň si hoši nacvičili vyhledání a vyzvednutí pilotů z moře.
  Mimochodem ten pilot ze Sučka musel mít zatraceně rychlé ruce na pákách. Kolik zlomků vteřiny měl, po zjištění že lano prasklo, aby se katapultoval dřív, než bylo éro pod hladinou?

  Jak to vypadá, když lano praskne se můžete mrknout zde (pro jsk1 - jde o Kuzněcova, podvodně zamalovaného FSB, aby vypadal jako USS Washington a Su-33 je kamuflováno jako F-18). Mrkněte na ten šrumec na palubě, když tam začne lítat to lano. I zde byl pilot zatraceně rychlý - respect:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Že přistávání na moři není sranda se můžete mrknout zde:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  10:33 06.12.2016

  to Fenri: já vím soudruhu, nebudou bojovat s US Navy, na to nemají, budou bombardovat civilisty v Aleppu, na to ruský geroj stačí. Jinak soudruhu, S400 je proti F22 jen hromada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Fenri: já vím soudruhu, nebudou bojovat s US Navy, na to nemají, budou bombardovat civilisty v Aleppu, na to ruský geroj stačí. Jinak soudruhu, S400 je proti F22 jen hromada šrotu, jednou budeš překvapený :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:33 06.12.2016

  feri:Know-how Rusové na stavbu velké letadlové lodi mají, v tom máš pravdu, ale je to tak na hraně. Kdyby na to dali peníze, tak ji postaví - ovšem otázka je, v jaké kvalitě: od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  feri:Know-how Rusové na stavbu velké letadlové lodi mají, v tom máš pravdu, ale je to tak na hraně. Kdyby na to dali peníze, tak ji postaví - ovšem otázka je, v jaké kvalitě: od dob Kuzněcova je to třicet let, co nepostavili nic velkého, a i Kuzněcov rozhodně nebyl bezproblémová konstrukce. A i Kuzněcova vlastně nepostavili v Rusku, ale na Ukrajině.
  Když chtěli postavit 20kt loď, tak to radši zadali Francouzům - to hovoří za vše.

  Ohledně stáří Kuzněcova: i konzervovaný stroj značně stárne. Viz např. cena, za kterou se prodaly naše armádní Alky, které byly podle Tvých kritérii "jako nové". Ale Kuzněcov rozhodně nebyl zakonzervovaný. Byl celou dobu v provozu, jen díky nedostatku financí (přinejmenším celá devadesátá léta) a nutnosti častých oprav se velkou část svého života placatil v přístavu. Tvrdit, že ho (při nedostatku peněz a poměrům, které po rozpadu SSSR v Rusku byly) vždy pečlivě zakonzervovali (víš, kolik by to stálo??), to snad nemůže ani ten největší optimista... Takže ve skutečnosti byl v poloprovozu, s velkou pravděpodobností
  s mizerným servisem - a to by mu už bylo líp, kdyby byl v provozu a opečovávaný.

  Jestli si o takovém stroji myslíš, že bude po dvaceti letech takového "provozu" v dobré kondici, tak bych fakt s Tebou nechtěl provozovat autobazar... a rozhodně bych si od Tebe nekoupil auto...

  PS: To je zas objev, že absorbční povrch F22 občas potřebuje obnovu. On je tak kupodivu navržen (narozdíl od F35, kde šla technologie dál a absropční vlastnosti má přímo materiál, z kterého je vyroben drak) a počítá se s tím... Ach jo....
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  10:29 06.12.2016

  Nedobře se na to díváte:-)
  1) - 2 letadla během dvou týdnů je hodně - myšleno na hustotu provozu v porovnání s Nimitzem.
  2) Nevím jak často praskají lana u USN, ale je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedobře se na to díváte:-)
  1) - 2 letadla během dvou týdnů je hodně - myšleno na hustotu provozu v porovnání s Nimitzem.
  2) Nevím jak často praskají lana u USN, ale je to minimálně důvod k zamyšlení. Co když je za tím nedostatečný výcvik - sednutí příliš rychle?
  3) Mig-29K spadl pro selhání palivového systému - pokud kroužil a čekal na opravu lan, nemohlo mu dojít palivo?
  4) Rusku šlo o vyzkoušení si provozu v zátěži - splněno - mají určitě spoustu poznatků, co zlepšit.
  5) Rusku šlo o zvýšení prestiže a předvedení schopností - vzhledem k "čudilovi" a dvěma ztraceným letadlům (12.5% z Su-33 a 25% z Mig-29!) - se to nepovedlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:22 06.12.2016

  Jak už jsem psal jinde primární úkol svazu kolem lodi Kuzněcov není boj proti teroristům,nálety na ně,ale zabránění zavedení bezletový zóny na Sýrií,a obrana vládní Sýrie před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak už jsem psal jinde primární úkol svazu kolem lodi Kuzněcov není boj proti teroristům,nálety na ně,ale zabránění zavedení bezletový zóny na Sýrií,a obrana vládní Sýrie před nálety.Asi si každý pamatuje že mnoho vlivných lidí prosazovalo zavedení bezletové zóny v Sýrii (USA,Turecko,SA,VB),mnozí senátoři v USA otevřeně volali po sestřelování Ruských letadel,dokonce se plánoval útok tomahawků na Syrské vládní jednotky.Vysláním námořní jednotky Rusko posílilo protiletadlovou obranu Sýrie (nezapomeňte na doprovod Kuzněcova) a své základny,a hlavně vyslali všem signál-myslíme to vážně,neustoupíme ať to stojí co chce.
  Když se podíváme na dnešní situaci,bombardování Asada se nekonalo (až na jeden "omyl"),vládní vojska vítězí nad teroristy,žádná bezletová zóna se nekoná,dokonce i Erdrogan vychladl.Takže Rusům se povedlo prosadit své záměry,s ne příliš dobrými kartami dosáhli nesporně strategické vítězství.
  Nálety z Kuzněcova jsou pouze sekundární cíl,když už tam je tak ho využijí,je to první bojové nasazení LL Ruska v historii.Nasbírají zkušenosti,určitě při žádném cvičení nebyl Kuzněcov tak dlouho v neustálém zápřahu jako v Sýrii.
  Takže je sice zlé že přišli kvůli nehodám o 2 letouny,ale z hlediska strategie je tohle nepodstatné,hlavní cíl je splněn.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:59 06.12.2016

  jsk1 - asi jste si ve svém stranickém rozhorlení nevšiml, že se Kuzněcov nejel utkat s US Navy. To je překvapení, co?
  Raproty možná navičují kanonové sestřely (no...), ale jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jsk1 - asi jste si ve svém stranickém rozhorlení nevšiml, že se Kuzněcov nejel utkat s US Navy. To je překvapení, co?
  Raproty možná navičují kanonové sestřely (no...), ale jsou při tom zaměřeny S-400, protože se jim v Syrii trošku loupe kabátek a jsou hezky vidět.
  http://aviationweek.com/combat...
  https://southfront.org/america...
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:29 06.12.2016

  Rusové jsou skuteční magoři, staré necky vyšlou do bojové mise, ty necky kouří tak, že jsou z oběžné dráhy vidět pouhým okem, na palubě je pár nevyzkoušených krámů, s kterými má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové jsou skuteční magoři, staré necky vyšlou do bojové mise, ty necky kouří tak, že jsou z oběžné dráhy vidět pouhým okem, na palubě je pár nevyzkoušených krámů, s kterými má odvahu létat právě jen ruský sebevrah (doufám, že fasují vodku), za chvíli nebude na palubě této "letadlové" lodi ani jedno letadlo..co si tím dokazují? Kdyby se skutečně měli utkat s US Navy, tak z Kuzněcova zbyde v lepším případě ohořelý škvarek...ti rusáci jsou neskutčně směšní. Migy 29 prý letěly na průzkum ve trojici. LOL!
  Zatím Raptory nacvičují na ruských krámech nepozorované kanónové sestřely (ano, rusáci ani nevědí, že jim raptor sedí za ocasem!
  Proboha Putine, nic nezkoušej :)

  Jinak k Rusku: 1% obyvatel vlastní 75% národního bohatství, 50% žije v absolutní bídě (jeďte se podívat kousek za Moskvu nebo Petrohrad )..
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:56 06.12.2016

  No ... vše nasvědčuje, že za pádem obou letadel je technický stav Kuzněcova. Zbytečné to obkecávat..

  No ... vše nasvědčuje, že za pádem obou letadel je technický stav Kuzněcova. Zbytečné to obkecávat..

 • fenri
  08:40 06.12.2016

  Shal - nechce se mi to hledat, ale mají min. troje loděnice pro lodě do 150 000 tun výtlaku. Staví se, resp. jsou dostavěné nové moderní loděnice někde na Dálném Východě nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal - nechce se mi to hledat, ale mají min. troje loděnice pro lodě do 150 000 tun výtlaku. Staví se, resp. jsou dostavěné nové moderní loděnice někde na Dálném Východě nad Vladivostokem, ale ty myslím nemají doky na tento formát.

  Myslím, že na stavbu lodí někde mezi Kuzněcovem a deGaullem s můstkem doky a know-how (zhruba) mají, resp. to v porodních bolestech dokáží. A zároveň by to byl dobrý velikostní formát pro Rusko. Protože ruské LL nikdy nebudou moci být soupeřem US Navy a jako ochrana svazu a klacek na různé režimy to stačí. IMHO loď, která unese 24 PAK-FA a pár vrtulníků je ruské optimum.

  Finance si netroufám odhadnout, protože mám pocit, že Rusko funguje (tak jako v mnoha oblastech) hodně jinak. Už několik let čtu, jak nejpozději pozítří Rusko zkrachuje. A zatím se tam staví, armáda se modernizuje a životní úroveň šla sice asi u většiny populace dolů, ale stále s rezervou platí, že 90% ruské populace se v dějinách nikdy nemělo tak dobře, jako teď.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:35 06.12.2016

  Celé to byla zajímavá diskuse než dorazil Fenri a zasvinil ji svým obvyklým "A Vy v Americe zase bijete černochy"...

  Fenri: Co Vám ti Američané udělali, že jsou pro Vás vždy ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé to byla zajímavá diskuse než dorazil Fenri a zasvinil ji svým obvyklým "A Vy v Americe zase bijete černochy"...

  Fenri: Co Vám ti Američané udělali, že jsou pro Vás vždy ti špatní? Znásilnili babičku, ukradli vánoční dárky nebo Vám nedali tranzitní vízum do USA??

  Můj osobní názor (a už jsem ho sem psal několikrát v minulých článcích) je, že Kuzněcov je prostě starý křáp a neměl se vydávat na bojovou plavbu. Vůbec bych se nedivil, kdyby po obou haváriích odletělo celé palubní křídlo do Tartusu. Palivo tam mají, personál + náhradní díly + munice přiletí/připluje z Ruska. Pokračování dalších operací z Kuzněcova je zbytečným rizikem. No a prázdný Kuzněcov se může vydat na opravy do Sevastopolu.

  Co se týče náhrady za Kuzněcova - žádná nebude (v dohledné době). Kuzněcov půjde na generálku a po ní bude sloužit dál. Pro ruskou flotilu je daleko důležitější stavba menších plavidel - fregat tříd Admiral Gorškov a Stěreguščij (třída Admiral Grigorovič je pasé, protože používá ukrajinské turbíny), kde je ve službě jen 8-9 moderních plavidel, zbytek malých plavidel (17 starých torpédoborců, 5 starých fregat, 50 starých korvet) jsou lodě staré 25 - 35 let. Další peníze spolknou ponorky + generálky raketových křižníků tř. Kirov a Slava. Plány na stavbu celé třídy velkých LL jsou jen zbožnými přáními. Plány na stavbu atomových torpédoborců tř. Liděr jsou ze stejného šuplíku.

  Co se týče stavu ruského námořnictva, tak jsem mírně pesimistický. Ruská ekonomika totiž bude příští i přespříští rok s největší pravděpodobností stagnovat, tj. daňové příjmy spíše klesnou, náklady na zbraně stoupnou a přednost u koryta s penězi zase dostane armáda a letectvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  08:29 06.12.2016

  fenri: Tady se nemá smysl bavit o nějakých 20 dolarech za barel. Rusku nestačí ani aktuálních 50 dolarů na běžný provoz. Proto tak masivně privatizují státní podniky. Jenom letos: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tady se nemá smysl bavit o nějakých 20 dolarech za barel. Rusku nestačí ani aktuálních 50 dolarů na běžný provoz. Proto tak masivně privatizují státní podniky. Jenom letos: Rosněft (ropa), Basnět (ropa), Alrosa (diamanty), VTB (banka), Sovkomflot (námořní přeprava) s cílem získat bilión rublů na snížení deficitu. A na další léta jsou připraveny další privatizační vlny. Proto si myslím, že o žádné stavbě nových LL nemůže být řeč už jenom z finančních důvodů.

  Co se týče loděnic, tak ruské LL se stavěly na Ukrajině, což dnes už nepřichází v úvahu a nejsem si jistý, že má Rusko ještě tak velké a vybavené loděnice (suchý dok) někde jinde aby takový vojenský kolos zvládli postavit.

  I přes ostatní zmíněné potíže, tak knowhow bude asi ten největší problém, kterému by rusové čelili. Už je to 30 let od výstavby poslední LL. Lidé, kteří se na vývoji a výstavbě podíleli v nějaké významné roli už budou v důchodu. Pro udržení takto náročné technické znalosti je zapotřebí průběžná výstavba a modernizace, natož pak pro rozvoj těchto znalostí, aby dokázali držet krok s dobou. Postavit LL není jako postavit korvetu.
  Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  08:23 06.12.2016

  Myslím že v diskuzi nezazněl jeden problém koncepce Ruského,respektive Čínského a indického použití letounů na palubách. Ten nápad s můstkem a startem z něj se zrodil v Royal Navy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že v diskuzi nezazněl jeden problém koncepce Ruského,respektive Čínského a indického použití letounů na palubách. Ten nápad s můstkem a startem z něj se zrodil v Royal Navy v souvislosti s letounem Harrier( Sea Harrier). V současnosti ho používají v námořnistvech pouze státy vlastnící tento stroj a v budoucnu stroje F-35B.
  Tyto pro vzlet kombinují změnu vektoru tahu(harrier) nebo v případě F35 zdvihového motoru.
  Klasický pohon pro tyto starty( Su-33, Mig-29) bude vždy v nevýhodě. A jak říkají zkušenosti z minulosti- dobrý námořní letoun je dobrý pouze pokud byl od začátku pro tento účel konstruován, pouhá navalizace vždy zůstává kompromisem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  07:47 06.12.2016

  anatolij, podla mna chybne uvazujes s uniformnym zrychlenim (spomalenim). kratkodobo vzhladom na dlzku pristavania to pokojne moze byt viac. Ci 5 neviem, ale 2, ak by aj tvoj hruby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  anatolij, podla mna chybne uvazujes s uniformnym zrychlenim (spomalenim). kratkodobo vzhladom na dlzku pristavania to pokojne moze byt viac. Ci 5 neviem, ale 2, ak by aj tvoj hruby vypocet bol presny, by bolo priemerne pretazenie.
  Skrýt celý příspěvek

 • anatolij
  07:00 06.12.2016

  "Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g."

  Trochu bombastické tvrzení, zas takové drama to nebude.

  Přistávací rychlost 240 km/h - rychlost lodi nejméně 40 km/h = 200 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g."

  Trochu bombastické tvrzení, zas takové drama to nebude.

  Přistávací rychlost 240 km/h - rychlost lodi nejméně 40 km/h = 200 km/h = 56 m/s
  Délka doběhu dle videí nejméně 80 metrů, tj. 2,88 sekundy.
  56 / 2,88 / 9,80665 = 2 G
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  00:09 06.12.2016

  Nechapem tomu co tu pisete. Proste je to len o tom ze sa utrhlo to posr.. lano. A pri migu udrbalo nieco s palivom, to sa stáva aj na bezných lietadlách a nie námorných úpravách... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechapem tomu co tu pisete. Proste je to len o tom ze sa utrhlo to posr.. lano. A pri migu udrbalo nieco s palivom, to sa stáva aj na bezných lietadlách a nie námorných úpravách... To je celé.... Aké skúsenosti, aké somariny tu pisete ? Skúsenosti maju az az... Jednoducho stala sa len takáto zhoda okolností to je celé.
  O com tu chcete dristat ked oficialne bolo toto povedané. O danom probléme ak sa stal inak mozte len polemizovat a tárat, A mozno sa to celé stalo inak.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:58 05.12.2016

  Shal - nemají peníze a mají málo loděnic. Know-how mají víc, než Čína či Indie, pár loděnic, kde mohou stavět lodě 100 000 tun+ mají také.
  Já osobně tipuji, že se do stavby pustí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal - nemají peníze a mají málo loděnic. Know-how mají víc, než Čína či Indie, pár loděnic, kde mohou stavět lodě 100 000 tun+ mají také.
  Já osobně tipuji, že se do stavby pustí (pokud nespadne ropa pod 20 dolarů, nezačne nějaká válka či nedojde k nečemu, jako byla 90. léta), ale bude to dlouhý a bolestný proces. Otázka je, zda půjdou cestou velkých LL (a la Nimitz), stávajícího formátu (Kuzněcov/PoW), menších, ale plnohodnostných (Ch. de Gaulle) či prcků a la Principe de Asturias (na to ale nemají letadla).
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  23:47 05.12.2016

  Jak je to vlastně s Kuzněcovem? Myslel jsem, že kvůli velmi špatnému stavu a nedostatku financí na hloubkovou modernizaci půjde hned po nasazení v Syrii do továrny na psí konzervy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak je to vlastně s Kuzněcovem? Myslel jsem, že kvůli velmi špatnému stavu a nedostatku financí na hloubkovou modernizaci půjde hned po nasazení v Syrii do továrny na psí konzervy. A Rusové tak uzavřou kapitolu letadlových lodí.

  Opravdu si nemyslím, že by Rusové začali vyvíjet a stavět nové letadlové lodě. To se nestane. Na to nemají ani loděnice, ani knowhow, ani peníze, ale mají v úmyslu ponechat Kuzněcova v aktivní službě nebo ho dokonce i zmodernizovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:39 05.12.2016

  Logik - zakonzervovanému stroji nevadí, když se nic nedělají. Opotřební frikcí, teplotami, tlaky... nula. Samozřejmě je otázné, jak byly během různých odstávek Kuzněcova ošetřovány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - zakonzervovanému stroji nevadí, když se nic nedělají. Opotřební frikcí, teplotami, tlaky... nula. Samozřejmě je otázné, jak byly během různých odstávek Kuzněcova ošetřovány jeho stroje a min. období 90. let příliš důvodů k velkým očekáváním nedává.
  Přetřžená lana klidně mohou avizovat příliš novou techniku a nevychytané palubní postupy, to nevíme.

  Potenciál Kuzněcova vidím v tom, že naučí Rusy vedení námořních leteckých operací a stavět lodi. Rusové (pokud jim nerupne v kouli) nebudou nikdy stavět lodě LL, aby konkurovali US Navy. Oni je potřebují jako kombinaci Sea control Ship a na ne-USS konflikty. Chci říct, role LL v ruském námořnictvu bude vždy jiná, než v US NAVY. Rusové se nemohou postavit US Navy paritou stejných zbraní. Oni budou nebezpeční Jeseni, protilodními střelami apod. Kuzněcov je loď formátu Prince of Wales, či 2 Charles de Gaulle, "jenom" o genraci starší.
  Ale jeho role v podstatě "školní loď, kombinovaná s pendrekem na různé čmoudy a fousáče".
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:23 05.12.2016

  fenri: strukturální namáhání možná nula, ale strojům daleko více vadí, když se "placatí v přístavu" v nedostatečným servisem, než když je v provozu. Stroje se potřebujou "hejbat" a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: strukturální namáhání možná nula, ale strojům daleko více vadí, když se "placatí v přístavu" v nedostatečným servisem, než když je v provozu. Stroje se potřebujou "hejbat" a taková polovičatá činnost jim vadí často více, než provoz, kdy je stroj neustále udržován v dobré kondici. Např. dvě přetržená lana během čtrnácti dnů přesně ukazují na problém se zastaralostí vybavení a nedostatečný servis.

  Jinak co se týče potenciálu Kuzněcova, tak tvůj optimizmus fakt nesdílím. Rusové umí udělat "z prdu kuličku" a využít věci do mrtě, ale Kuzněcov je zrovna problémová konstrukce, jejíž strukturální problémy se jen tak jednoduchou modernizací nevyřeší. Vždyť už modernizací prošel několikrát a furt nic. Pořád je za problémovou loď, která je víc v docích než na vodě.

  Navíc, aby z něj něco bylo, tak by potřeboval buďto větší tonáž (a delší palubu, aby se tam vešly dvě plnohodnotné dráhy), nebo katapult, což znamená novej pohon, a zvládnout vyrobit katapult (se kterým zatím nemají zkušenosti) - ani jedno se mi zatím nezdá reálné.

  Poučit z chyb se mohou, ale museli by do Kuzněcova nalít ohromné prachy, a pořád to bude kompromis daný výtlakem a pohonem. Podle mne jestli lít prachy, tak do nové lodi, na dostat Kuzněcova na vyloženě moderní úroveň by mi přišlo podobné, jako rekonstruovat starý barák. Jde to, má to své kouzlo, ale často je levnější ho zbrourat a postavit novej.

  PS: mig nespadl díky lanu, přetržené lano jen inicializovalo problémovou situaci (dost možná že byl problém s vyčerpáním paliva "na doraz"). Ale vlastně máš pravdu, klvůli lanu nespadl, takže vlastně tři problémy za 14 dní, ne dva :-)

  PPS: další věc je, že rusové nemají dobré palubní letouny. Su33 jdou do důchodu a byly na LL příliš velké, MIG29K má zatím evidentně porodní bolesti, a i až ho odladěj, tak IMHO oproti F35 je to pouze upgrade starého letadla oproti nové konstrukci - velké RCS je pro námořní letoun IMHO ještě větší nevýhoda než u pozemních letounů, neboť jedno letadlo prozradí existenci celého svaz.
  Navíc Mig29 se zatím v Rusku provozuje v pár kouscích, takže další rozvoj toho letadla bude drahý...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:16 05.12.2016

  Sice nevím, jak strukturální namáhání trupu z vlnobití souvisí s úspěšností přistávání, ale jinak myslím, že má fenri pravdu v tom, že Rusové jsou na začátku – jejich námořnictvo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice nevím, jak strukturální namáhání trupu z vlnobití souvisí s úspěšností přistávání, ale jinak myslím, že má fenri pravdu v tom, že Rusové jsou na začátku – jejich námořnictvo, tedy jeho letecká složka, je prostě mladá, nepříliš zkušená a nepříliš dobře financovaná. Celý ten "výlet" je tedy s vysokou pravděpodobností o možnosti získat nějaké to know-how v konfliktu nízké intenzity. Případně poznatky, které by šly použít při modernizaci Kuzněcova. Což ale dle mého názoru nic nemění na skutečnosti, že z hlediska PR vykreslujícího Rusko jako velmoc to nedopadlo moc dobře, neb se jim půlka světa smála už když čadili kolem Británie. Teď to bude ještě horší, jak je vidět i zde, méně informovaná veřejnost to bude vidět ještě jednoznačněji. Ale za ty zkušenosti jim to asi stojí.
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  21:49 05.12.2016

  Nechápu, proč zase takový diskuzní rozbor, že když Američanům padají letadla je to tak nějak neštěstí a důsledek vyspělé techniky včetně schopnosti lidí. Kdežto Rusům, když spadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč zase takový diskuzní rozbor, že když Američanům padají letadla je to tak nějak neštěstí a důsledek vyspělé techniky včetně schopnosti lidí. Kdežto Rusům, když spadne letadlo je to šlendrián, nemají na to schopnosti, jsou to prostě dřeváci a podobně. Proč to nebrat tak, že se to prostě stává už od té doby co existují letadlové lodě a bude se to dít stále. Já si myslím, že je dobře, že jsme o tom informováni a nemá cenu z toho dělat vědu. Byly časy, kdy se takovéto informace k nám nedostaly. Natož abychom o tom mohli diskutovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:35 05.12.2016

  Logik - jenže Američané nejsou začátečníci v používaní LL. Rusové jsou na začátku, učí se. Kuzněcov má zhruba 30 let (resp. jeho části), ale najeto a nalítáno nemá nic. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - jenže Američané nejsou začátečníci v používaní LL. Rusové jsou na začátku, učí se. Kuzněcov má zhruba 30 let (resp. jeho části), ale najeto a nalítáno nemá nic. Strukturální namáhání trupu z vlnobití, namáhání paluby ze startů... celkem nula. Je to narychlo pošňerovaná loď (měl jít na další modernizace), ale naskytla se šance si s ním ostřeji zacvičit.
  Mimochodem ten Mig nespadl kvůli lanu. Spadl kvůli selhání palivového systému. To, že se něco stane před jinou událostí ještě není její příčinou.
  Jestli se budou Rusové z chyb učit stejně rychle, jako z ostatních (myslím teď v poslední době, za Šojgu), tak za pár let bude Kuzněcov a jeho crew hodně použitelná loď, na které vyroste první generace letců.
  Mimochodem mě pobavil tradičně kvalitní kec standy blábola: kdyby jinde spadly dvě vojenská letadla, je to na rezignaci vlády. Bože, je pár hodin po pádu toho Sučka, nevíme, kdo to odnese (a vsadím se, že budou padat hlavy), ale Standa by měnil vládu. Kdyby to tak mělo platit všude, bude průměrná životnost vlády v týdnech až měsících.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:23 05.12.2016

  fenri - jo, občas se to stane i američanům. Kolikrát se stalo američanům to, že jim spadli na LL dvě letadla během čtrnácti dnů, oboje vlastně díky přetrženému lanu? A to s 14 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - jo, občas se to stane i američanům. Kolikrát se stalo američanům to, že jim spadli na LL dvě letadla během čtrnácti dnů, oboje vlastně díky přetrženému lanu? A to s 14 letadlama má Kuzněcov o dost menší provoz, než americké letadlovky s 50 i více letadly....

  A ad stáří, třicet let je třicet let. Např. třída Nimitz má plánovanou životnost let padesát, takže nejlepší léta (vzhledem k tomu, že příliš modernizace Kuzněcov nepobral) již má spíše za sebou.
  Že během té doby spíš nebyl než byl v provozu pak neznamená, že je nový, ale že je problémový, času, které strávil v přístavu a v suchém doku je bohužel hodně...
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:06 05.12.2016

  mastodont, mas aj nieco k teme, alebo mas len neudrzatelnu potrebu si do niekoho kopnut a na internete ti to pripada najjednoduchsie?

  okrem moznosti upravy prispevkov tu chyba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mastodont, mas aj nieco k teme, alebo mas len neudrzatelnu potrebu si do niekoho kopnut a na internete ti to pripada najjednoduchsie?

  okrem moznosti upravy prispevkov tu chyba aj aktivny moderator
  Skrýt celý příspěvek

 • mastodont
  20:44 05.12.2016

  Samozrejme tu na tomto serveri ani netreba cakat ine reakcie.
  Diskutéri okamzite nazhavený ze rusom spadli dve lietadlá. Ano je to podla mna velka chyba a taka banalita doslova ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme tu na tomto serveri ani netreba cakat ine reakcie.
  Diskutéri okamzite nazhavený ze rusom spadli dve lietadlá. Ano je to podla mna velka chyba a taka banalita doslova ako pretrhnutie lana este neznamena ze su za opicami, Skor za opicami je IQ ludi ako KOLT a podobní ktorí si to hned vyhodnotia po svojom. Totálny lúzri. Proste treba tú poruchu len odstránit a vsetko pojde ako má. Aká nevycvicena posádka aký nedostatok financí ??? SI robis srandu ? Pristavanie na tej lodi vyzaduje odost vacsie skusenosti ako na americkych lietadlovkach.
  Radujes sa ako posratý... pritom radsej by si mal pochopit ze tie lietadla likviduju teroristov. A tí teroristi raz ked tam vojna skonci mozu urobit problém aj v tvojom teplom domove ty tupec.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:40 05.12.2016

  Standa blábol, letadla letckých křídel LL padají i Američanům a nikdo kvůli tomu nerezignuje. Je to normální. Rusům to padá statisticky víc, protože to dělají poprvé, učí se. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa blábol, letadla letckých křídel LL padají i Američanům a nikdo kvůli tomu nerezignuje. Je to normální. Rusům to padá statisticky víc, protože to dělají poprvé, učí se. V bojové zóně Kuzněcov není. Nikdo ho tam neohružuje z pohledu LL. Východní Středomoří není bojovou zónou, džihádisté (zatím) loďstvem ani letectvem neidsponují.
  Tohle je naopak ideální šance, jak se učit v polo-ostrém provozu, kde letci získají zkušenosti a lodi ze strany nepřítele nic nehrozí.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:36 05.12.2016

  Míšo, pokud se pilot katapultoval po přetrhnutí lana, tak dopadl někde poblíž Kuzněcova a na 90% byl na zpět na palubě dřív, než lodě NATO věděly, že je pilot v moři. JAK by podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míšo, pokud se pilot katapultoval po přetrhnutí lana, tak dopadl někde poblíž Kuzněcova a na 90% byl na zpět na palubě dřív, než lodě NATO věděly, že je pilot v moři. JAK by podle vás měla probíhat záchrana loděmi NATO? A kde berete přesvědčení, že Rusové RADĚJI riskovali život pilota, než by nechali lodě NATO ho zachránit? Vždyť je to fakticky hovadina. Pilat spadl pomalu na Kuzněcova.

  Ke Kuzněcovovu - trochu mě zaráží kde berete pocit, že je Kuzněcov starý? Je naopak mladý, IMHO až příliš a je neodladěný (jak technicky, tak personálně). Rusové stojí na začátku. Řekl bych, že tentokrát byl oficiální důvod přítomnosti Kuzněcova (cvičení v "ostrém" provozu) blíže realitě, než se soudí. O reklamu sotva šlo - Rusové neplánují masově prodávat zahraničním zájemcům letadlové lodě a navýšit úderné síly v Syrii mohou snáz a levněji, než letadlovou lodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:25 05.12.2016

  Na tom videu s tím Hawkeyem si člověk uvědomí, že přistávací dráha na LL není krátká....
  Že je ještě kratší....

  Na tom videu s tím Hawkeyem si člověk uvědomí, že přistávací dráha na LL není krátká....
  Že je ještě kratší....

 • StandaBlabol
  20:21 05.12.2016

  Rusové pošlou do bojové zóny loď, která je zralá na generální opravu, se stíhačkami, které se měly vyřadit z provozu v roce 2015 (Su-33) nebo budou certifikovány pro službu na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové pošlou do bojové zóny loď, která je zralá na generální opravu, se stíhačkami, které se měly vyřadit z provozu v roce 2015 (Su-33) nebo budou certifikovány pro službu na letadlové lodi až v roce 2018 (Mi-29). Navíc jim jde jen o demonstraci síly, těch pár stíhaček jejich silný vojenský kontingent v Sýrii reálně vůbec nepotřebuje.

  Tohle krásně ukazuje, že ruská admiralita/generalita pořád beztrestně a bezdůvodně hazarduje s životy letců a voják obecně. Udělat to kterýkoliv západní stát, tak to bude minimálně na rezignaci ministra, spíš celé vlády.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:08 05.12.2016

  Tedy stejná závada dvakrát po sobě, to nedělá zrovna dobrý dojem.

  Tedy stejná závada dvakrát po sobě, to nedělá zrovna dobrý dojem.

 • Marthy
  19:53 05.12.2016

  OT-je velká škoda že tady nelze editovat příspěvky.

  OT-je velká škoda že tady nelze editovat příspěvky.

 • Blake
  19:47 05.12.2016

  a teda podla tohto videa
  https://www.youtube.com/watch?...

  sa to evidentne neroztrhlo na zaciatku...
  za predpokladu, ze toto je udalost s Hawkeye, o ktorej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a teda podla tohto videa
  https://www.youtube.com/watch?...

  sa to evidentne neroztrhlo na zaciatku...
  za predpokladu, ze toto je udalost s Hawkeye, o ktorej hovorime.

  sorry za tri prispevky za sebou, pomalsie myslim, nez pisem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  19:42 05.12.2016

  ten stall speed myslim v porovnani s Su-33, samozrejme.

  ten stall speed myslim v porovnani s Su-33, samozrejme.

 • Blake
  19:41 05.12.2016

  Marthy, ak skuseny pilot tvrdil, ze sa lano roztrhlo v najnevhodnejsiu dobu, mal na mysli najnevhodnejsiu dobu pre pilota Suchoja - pretoze ho to nechalo prave v takej rychlosti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, ak skuseny pilot tvrdil, ze sa lano roztrhlo v najnevhodnejsiu dobu, mal na mysli najnevhodnejsiu dobu pre pilota Suchoja - pretoze ho to nechalo prave v takej rychlosti, ktora mu neumoznila lietadlo zachranit. Ja som mal na mysli skor najnevhodnejsi moment pre Kuznecova a jeho stav. To nijak nepopiera to, co tvrdi pilot MiGu

  Ci sa to Amikom roztrhlo skor by som sa neodvazil tvrdit presne, kedze Hawkeye ma, podla toho, co som v rychlosti dohladal, o sto km/h nizzsi stall speed.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  19:10 05.12.2016

  Míša napsal:Nejde přeci o zájem po krvi, na Novu se také nekoukám. Právě naopak mě udivuje, že sami jeho život raději riskují.

  Z mého pohledu a i podle informací, které k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša napsal:Nejde přeci o zájem po krvi, na Novu se také nekoukám. Právě naopak mě udivuje, že sami jeho život raději riskují.

  Z mého pohledu a i podle informací, které k tomu doposud byly, tak pilot se z letadla vystřeli velmi blízko lodi. Tak na co hledat pomoc jinde a daleko, oni snad jsou ve svazu lodě NATO?
  Přesto, že ruské námořnictvo a hlavně Kuzněcov v tuto chvíli nemají dobrý mediální obraz a a velmi se jim v reálu nedaří, tak určitě záchranný vrtulník jim funguje...

  A jak jsem psal do staršího vlákna a logik odpovídal:

  stronger.p
  Datum: 05.12.2016
  Čas: 14:10
  Krutě se jim nedaří a zřejmě přijde patřičný tlak z hora...
  Ví někdo jakým způsoben doplní ztracená letadla? Přeletí je, přivezou v bedně nebo se na doplnění vykašlou?

  logik
  Datum: 05.12.2016
  Čas: 14:38
  Nedaří.... spíš si myslím, že to je trochu nutný důsledek toho, že ruské námořnictvo bylo přinuceno jít do akce, která je na hranici jeho schopností (přinejmenším díky technickému stavu lodí a potažmo nedostatku financí na jejich modernizace, předpokládám ale, že nedostatek peněz se projevil i na výcviku), a v takovém případě chyby, které by jindy ještě "prošly", skončej blbě. Takže podle mne tlak nepřijde, tlak již přišel a toto je důsledek.

  Že jsou k tomu zřejmě trochu donuceni shora přičítám tomu, že tam měli např. v ostré akci Mig29, které podle všeho měli ještě rok procházet testy.

  Na druhou stranu, takováto akce s největší pravděpodobností ruským námořnictvem otřese. Pokud se tam toho chopí schopní lidé a dostanou dost peněz, může to být pro ruské námořnictvo impuls, který by žádné cvičení nebylo schopno dodat.

  ===

  Jakub2: tam maj jen 8 Su33... teda 7? Migy tam jsou prý čtyři a co jsem slyšel, tak Suček tam bylo 10, to by vycházelo na cca 14%.

  Stronger: Osobně bych čekal, že přeletí. Pokud ho ovšem budou doplňovat, oficiálně má Rusko 19 Su-33 a otázka je, kolik jich je opravdu v provozu a kolik čeká na opravu nebo je v servise. Jestli na nich ještě někde cvičej, tak nemusej mít rezervní k dispozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:10 05.12.2016

  Blake,pamatuju že letos někdy v létě se něco podobného stalo na nějaké US letadlovce,letounu E-2C prasklo při přistání lano ale pilotovi se podařilo vzlétnout.Protože tak velký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake,pamatuju že letos někdy v létě se něco podobného stalo na nějaké US letadlovce,letounu E-2C prasklo při přistání lano ale pilotovi se podařilo vzlétnout.Protože tak velký letoun nemá zrychlení jako raketa je jasné že musel mít ještě dostatek rychlosti,takže lano prasklo hned na začátku zatížení.Takže to možné je.
  Ostatně to že to lano u SU-33 prasklo v nejnevhodnější chvíli jsem si nevymyslel,psal to letec který mimo jiné provedl první vzlet a přistání s letounem Mig-29K,asi tomu bude rozumět.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:06 05.12.2016

  Chtě nechtě se nasazení Kuzněcova z pohledu PR Rusku nepovedlo. Pokud tím chtěli demonstrovat sílu, byl to krok zcela vedle. V očích spousty lidí jen posílili náhled na Rusko jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chtě nechtě se nasazení Kuzněcova z pohledu PR Rusku nepovedlo. Pokud tím chtěli demonstrovat sílu, byl to krok zcela vedle. V očích spousty lidí jen posílili náhled na Rusko jako na bandu ruských mužiků, kteří sice s primitivním vybavením dokáží neskutečné věci, ale jsou prostě sto let za opicemi. Jakkoliv si osobně myslím, že ten dojem je povšechně neoprávněný, výsledný dojem bude u velké části západní populace přesně takový.
  Pokud jim šlo o bojovou prověrku lodi a jejího vybavení, zjistili především, to, co už dávno věděli – bez modernizace je poměr ceny za provoz ku schopnostem hodně vysoký.
  Takže jediné, co mohla mise přinést pozitivního, je nasbírání zkušeností před její modernizací.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:59 05.12.2016

  pro semtam: Spíš si myslím, že v něm hledáte něco, co v něm není – tedy touhu po krvi. Ale nechme to plavat, je to nepodstatné.

  pro semtam: Spíš si myslím, že v něm hledáte něco, co v něm není – tedy touhu po krvi. Ale nechme to plavat, je to nepodstatné.

 • Klimesov
  18:15 05.12.2016

  Marthy. Souhlasím, že nic nikdy nemůže šlapat 100% a nehody jsou nedílnou součástí provozu na letadlových lodích. Přece jen ty síly a namáhání na stroje a piloty je abnormální, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy. Souhlasím, že nic nikdy nemůže šlapat 100% a nehody jsou nedílnou součástí provozu na letadlových lodích. Přece jen ty síly a namáhání na stroje a piloty je abnormální, ale aby se v rozmezí cca 20-ti dnů stala dvakrát podobná nehoda při niž byly ztraceny dva stroje, z toho jeden na následky nehody, a druhý přímo během nehody...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:10 05.12.2016

  Marthy: těch poruch je ale trochu moc na to, aby se to dalo vydávat za úspěch. Naopak to svědčí o tom, že Rusko v tomto přecenilo síly. Nejde jen o stáří Kuzněcova, ale např. i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: těch poruch je ale trochu moc na to, aby se to dalo vydávat za úspěch. Naopak to svědčí o tom, že Rusko v tomto přecenilo síly. Nejde jen o stáří Kuzněcova, ale např. i o nasazení Mig29, které ještě nejsou plně otestovány, do ostré mise. Při nasazení Kuzněcova Rusko prostě riskovalo a risk jim nevyšel.

  Rimr: Zamysli se trochu nad tím, co tvrdíš, obzvlášť z pohledu toho, že fyzikální zákony jsou nezávislé na tom, jakou vztažnou soustavu zvolíš - a že síly při náhlém zastavení jsou principiálně neodlišitelné od sil při náhlé akceleraci.
  Protože každé náhlé zastavení totiž jde popsat v jiné vztažné soustavě jako náhlé zrychlení a naopak.

  V podstatě tu máš jen jedinou vztažnou soustavu, která je proti ostatním privilegovaná (tzn. je to na ní vidět nejlépe), a tou je (neinerciální) vztažná soustava, kdy děje vztahuješ k samotnému pilotovi. V této vztažné soustavě pilot zůstává na místě, to, co se "hýbe" jsou jeho tělní tekutiny.A ty tělní tekutiny vždy akcelerují, jediné, čím se negativní G liší od pozitivního, je směr akcelerace těchto tekutin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  18:04 05.12.2016

  marthy, v dobu, kym malo lietadlo dostatocnu rychlost na recovery sa to lano pretrhnut nemohlo, kedze nebolo nijak extremne zatazene. Teda samozrejme mohlo, ale to by bol ovela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marthy, v dobu, kym malo lietadlo dostatocnu rychlost na recovery sa to lano pretrhnut nemohlo, kedze nebolo nijak extremne zatazene. Teda samozrejme mohlo, ale to by bol ovela horsi pripad, znamenalo by to, ze tie lana nie su stare a opotrebovane, alebo mierne poddimenzovane, ale ze tam absolutne nemaju co robit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  17:55 05.12.2016

  Ta loď je v bojových podmínkách poprvé,má taky už něco za sebou.Takže se dalo čekat že ne vše půjde podle plánu a začnou se objevovat chyby a poruchy.
  Jinak taky ten letoun měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta loď je v bojových podmínkách poprvé,má taky už něco za sebou.Takže se dalo čekat že ne vše půjde podle plánu a začnou se objevovat chyby a poruchy.
  Jinak taky ten letoun měl pěknou smůlu,kdyby se to lano přetrhlo hned,dokud měl ještě rychlost tak by přidal plyn a vzlétl.Kdyby později mohl stačit zastavit.Prasklo v tu nejhorší dobu.Ale hlavně že pilot se stihl vystřelit a přežil,katapultáž prakticky na zemi není zrovna nejsnažší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  17:34 05.12.2016

  Ať se na mně zastánci ruské techniky nezlobí, ale tyhle incidenty jen ukazují na to, že Kuzněcov měl už dávno být někde ve šrotu, a místo jeho, no pro podfinancované ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ať se na mně zastánci ruské techniky nezlobí, ale tyhle incidenty jen ukazují na to, že Kuzněcov měl už dávno být někde ve šrotu, a místo jeho, no pro podfinancované ruské námořnictvo, drahého provozu a udržování ve funkčním stavu, podle mně měli rusové vrhnout všechny síly na vývoj a výstavbu zcela nových letadlových lodí, které by splňovali to co ruská vláda a velení od nich očekávají. Kuzněcov to podle mně nesplňuje, a nechci být nějaký hnidopich, ale podle mně to nebude splňovat ani po modernizaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:30 05.12.2016

  Nejde přeci o zájem po krvi, na Novu se také nekoukám. Právě naopak mě udivuje, že sami jeho život raději riskují.

  Nejde přeci o zájem po krvi, na Novu se také nekoukám. Právě naopak mě udivuje, že sami jeho život raději riskují.

 • RiMr71
  17:28 05.12.2016

  Sorry Logiku, ale rozhodně jde o negativní G. Negativní G nejsou jen ta co ti chtějí utrhnout hlavu ve vertikálním směru... :)

  Sorry Logiku, ale rozhodně jde o negativní G. Negativní G nejsou jen ta co ti chtějí utrhnout hlavu ve vertikálním směru... :)

 • semtam
  17:26 05.12.2016

  logik

  Jistě, zpráva o rozbombardované nemocnici byla jen pro Míšu aby ukojil své chutě.

  logik

  Jistě, zpráva o rozbombardované nemocnici byla jen pro Míšu aby ukojil své chutě.

 • logik
  17:22 05.12.2016

  kolt: Nebo Jak-41 :-)

  semtam: A řada zas potvrzených. Nezavlékej sem prosím debatu mimo téma.

  kolt: Nebo Jak-41 :-)

  semtam: A řada zas potvrzených. Nezavlékej sem prosím debatu mimo téma.

 • logik
  17:19 05.12.2016

  Rimr: pozitivní a negativní se bere ve směru k hlavě nebo od hlavy, jde o to, jestli se Ti překrvuje nebo nedokrvuje mozek.

  Tady jde o přetížení ve vodorovném směru (záda Ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rimr: pozitivní a negativní se bere ve směru k hlavě nebo od hlavy, jde o to, jestli se Ti překrvuje nebo nedokrvuje mozek.

  Tady jde o přetížení ve vodorovném směru (záda Ti budou chtít vyběhnout břichem ven), který je podle mých laických znalostí ne tak hrozný. Ale pravdu máš asi v tom, že přetížení směrem do sedačky by bylo díky větší opoře těla asi zas snažší, to jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:19 05.12.2016

  KOLT

  Myslím, že výrok Míši zbytečně okecáváte. Logika věci je jasná.

  KOLT

  Myslím, že výrok Míši zbytečně okecáváte. Logika věci je jasná.

 • KOLT
  17:17 05.12.2016

  Hlavně provés při tom takovýhle manévr je skutečně úctyhodný výkon. Vím, že za standardního operačního režimu jsou dva starty denně zcela dostačující (pilotů je na palubě určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně provés při tom takovýhle manévr je skutečně úctyhodný výkon. Vím, že za standardního operačního režimu jsou dva starty denně zcela dostačující (pilotů je na palubě určitě víc než letadel), ale stejně mi z toho vyplývá, že při vyšším bojovém vytížení tohle omezení nutně musí vést ke snížení operačního tempa. A náročný manévr k častějším chybám. Při dané konstrukci se s tím ale asi nedá nic dělat. Leda pořídit F-35B ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:15 05.12.2016

  KOLT

  Pardon, ale mé vyjádření k komentu Míši není nijak nelogické, viz mé vyjádření níže. Jinak s vámi souhlasím, že Kuzněcov potažmo námořnictvo je pomyslnou popelkou. Kuzněcov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Pardon, ale mé vyjádření k komentu Míši není nijak nelogické, viz mé vyjádření níže. Jinak s vámi souhlasím, že Kuzněcov potažmo námořnictvo je pomyslnou popelkou. Kuzněcov již vyžaduje GO a případnou modernizaci.

  Ohledně nemocnic bych byl na vašem místě opatrný. Řada zpráv se ukázala jako lichá.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:12 05.12.2016

  Výrok Míši mimo je. Ale netvrdil, že pilot zemřel. Jen psal, že se Rusové nesníží k tomu, aby si nechali pomoct, i kdyby to mělo stát něčí životy, jako na Kursku. Mimo je to prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výrok Míši mimo je. Ale netvrdil, že pilot zemřel. Jen psal, že se Rusové nesníží k tomu, aby si nechali pomoct, i kdyby to mělo stát něčí životy, jako na Kursku. Mimo je to prostě proto, že na 99.95 % nebyl důvod, aby jim někdo pomáhal. Lodě NATO pravděpodobně nabídli pomoc jednoduše ze slušnosti. Kdyby spadlo éro Francouzům, Rusové by jim ji také nabídli a Frantíci by ji se vší slušností odmítli.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:12 05.12.2016

  "Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g"

  ...jsem si takřka jistý, že jde o záporné přetížení, tedy -4 až -5g...
  ...což je teda i krátkodobě slušný záhul...!

  "Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g"

  ...jsem si takřka jistý, že jde o záporné přetížení, tedy -4 až -5g...
  ...což je teda i krátkodobě slušný záhul...!

 • KOLT
  17:08 05.12.2016

  Působí to na mě dojmem, že odladěnost celého systému 'Admirál Kuzněcov' prostě a jednoduše není taková, jaká by měla být. Což s ohledem na to, že hladinové loďstvo je v ruských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Působí to na mě dojmem, že odladěnost celého systému 'Admirál Kuzněcov' prostě a jednoduše není taková, jaká by měla být. Což s ohledem na to, že hladinové loďstvo je v ruských ozbrojených silách popelka, není až tak překvapivé. Víc bych v tom asi nehledal.

  pro semtam: Vážně byste si měl nejdřív pořádně přečíst příspěvek, než na něj zareagujete. A když už jsme u toho ostřelování a bombardování polních a provizorních nemocnic, raději bych z ruské strany mlčel. Mají jich na svědomí dost.

  pro Míša: A nenapadlo vás, že tu pomoc třeba odmítli prostě proto, že ji nepotřebovali? Letoun spadl pravděpodobně blíž ke Kuzněcovu a jeho doprovodným plavidlům než k jakékoli lodi NATO, takže prostě nebyl důvod, aby tam jel/letěl někdo jiný. Nebo myslíte, že by Amíci nechali Rusy zachraňovat svého pilota kousek od své letadlové lodi?

  Trochu chladnější hlavu a méně ideologie, pánové.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:06 05.12.2016

  medak

  Nemohu si pomoci, ale když někdo napíše, že odmítli pomoc a že je jim jedno, aby někomu zachránili život, tak to znamená, že dotyčný buďto o život bojuje a nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  medak

  Nemohu si pomoci, ale když někdo napíše, že odmítli pomoc a že je jim jedno, aby někomu zachránili život, tak to znamená, že dotyčný buďto o život bojuje a nebo zemřel.
  Výrok Míši je proto úplně mimo v kontrastu zpráv o tom, že pilot vyvázl bez zranění.
  Skrýt celý příspěvek

 • medak
  16:59 05.12.2016

  semtam

  nevím kde zase ty bereš že psal Míša něco o smrti pilota.. :D radši bych to být tebou přečetl ještě jednou a pak se do něj pouštěl.. ;)

  semtam

  nevím kde zase ty bereš že psal Míša něco o smrti pilota.. :D radši bych to být tebou přečetl ještě jednou a pak se do něj pouštěl.. ;)

 • semtam
  16:52 05.12.2016

  Míša

  Nevim, kde to bereš, ale nikde se nepíše, že pilot zahynul. Ba naopak, zdroje které o nehodě informují, uvádí že pilot byl nezraněn.

  Ale pokud toužíš po krvi, tak dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša

  Nevim, kde to bereš, ale nikde se nepíše, že pilot zahynul. Ba naopak, zdroje které o nehodě informují, uvádí že pilot byl nezraněn.

  Ale pokud toužíš po krvi, tak dnes byla odstřelována ruská polní nemocnice v Aleppu.
  Výsledek jsou zatím 4 mrtví z řad personálu a značné materiální škody.

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  16:27 05.12.2016

  Pobavilo mě odmítnutí pomoci, asi podobné jako s Kurskem, přeci se nesníží, aby někomu z vlastních řad zachránili život. Su-33, ani loď není nová, viz ta lana, není co tajit, leda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pobavilo mě odmítnutí pomoci, asi podobné jako s Kurskem, přeci se nesníží, aby někomu z vlastních řad zachránili život. Su-33, ani loď není nová, viz ta lana, není co tajit, leda rez na trupu. Prostě Rusko. Nás mnogo....
  Skrýt celý příspěvek