Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.

Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.

Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.

Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.

“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.

Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova

K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.

“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.

V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.

Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.

Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.

Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.

Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání. 

Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Marthy
  11:00 09.12.2016

  Olivav-dnes jsem někde četl že Mosul v současnosti brání nějakých 3 000 teroristů.A útočí na ně Irácká armáda která má u Mosulu řádově 50-60 000 vojáků.Když k tomu připočtem fakt ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav-dnes jsem někde četl že Mosul v současnosti brání nějakých 3 000 teroristů.A útočí na ně Irácká armáda která má u Mosulu řádově 50-60 000 vojáků.Když k tomu připočtem fakt že IA má poměrně slušné letectvo,k tomu letectvo protiteroristické aliance,moderní tanky,obrněná vozidla,dělostřelectvo (taky US a Francouzská Artilerie,jak jsem viděl na videích) a mnoho jiné techniky.
  a takzvaní "bojovníci"IS nemají žádné letectvo,prakticky žádné PL zbraně,pár starých tanků a děl ještě za Husajna a určitě jen málo munice do nich.
  No,z toho je jasné že jde o nesmysl,jinak by už dávno museli být poraženi.Takže buď za IS bojuje i samotný Aláh,nebo ty počty jsou lež.A ve zkutečnosti je těch teroristů z IS mnohem víc,a mají mnohem větší podporu v Arabských zemích než se nám prezentují naše média.
  Vždyť podobné režimy jako Taliban nebo IS přeci jsou v některých Arabských zemí,zcela legálně,jsem si jistý že některé státy,jako SA nebo Katar IS podporují.Od někoho přece musí mít protitankové rakety a spoustu munice.To na stromě neroste.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:39 09.12.2016

  No vysvětlete mi prosím jednu věc asi ji nechápu, Když má IS cca 20-30 tis bojovníků no i když by jich měl tolik jak v Iráku tak Sýrii tak je to těch cca těch 50tis. Jaktože ten IS ...Zobrazit celý příspěvek

  No vysvětlete mi prosím jednu věc asi ji nechápu, Když má IS cca 20-30 tis bojovníků no i když by jich měl tolik jak v Iráku tak Sýrii tak je to těch cca těch 50tis. Jaktože ten IS stále ještě existuje, když jej USA a koalice vymlátili a s ostatními si rozumí ne? Tak proti komu se bojuje v Mosulu?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:33 09.12.2016

  Chápu administrátora, že diskusi nechává +- volnost, občas i mírně rozvášněné. Co ale nechápu, proč tu trpí jedince, kteří nedělají *nic jiného*, než urážejí ostatní diskutující! ...Zobrazit celý příspěvek

  Chápu administrátora, že diskusi nechává +- volnost, občas i mírně rozvášněné. Co ale nechápu, proč tu trpí jedince, kteří nedělají *nic jiného*, než urážejí ostatní diskutující! Chápu občasné ironické příspěvky ap., ale když někdo nikdy nenapíše nic skutečně k věci, co by mělo hlavu a patu, a jen uráží... vážně to slouží k obohacení diskuse?Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  09:20 09.12.2016

  Slovutný geostratégu Trdlomatchi je zcela evidentní, že své "analýzy" vydáváš spíše za své přání a propagandistický guláš, proto bys měl raději přispět něčím do "koutku vaření" - ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovutný geostratégu Trdlomatchi je zcela evidentní, že své "analýzy" vydáváš spíše za své přání a propagandistický guláš, proto bys měl raději přispět něčím do "koutku vaření" - třeba, jak se dělají topínky....snad ti to půjde líp.....:):)Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  02:20 09.12.2016

  KóĎA: Údaj 50 tisíc je patrně za Írák i Sýrii dohromady. Pokud podělíš 50 tis dvěma, dostaneš se na mnou uváděných +/- 25 tis (já uváděl 30 tis). Ovšem i kdyby jich 50 tis zabili a ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Údaj 50 tisíc je patrně za Írák i Sýrii dohromady. Pokud podělíš 50 tis dvěma, dostaneš se na mnou uváděných +/- 25 tis (já uváděl 30 tis). Ovšem i kdyby jich 50 tis zabili a 50 tis přežilo a všichni navíc byli ze Sýrie, pořád to nesedí. 100 tisíc islamistů a 470 tisíc mrtvých. Vzhledem k tomu, že západní koalice zabíjí výhradně bojovníky IS a Asad údajně také, kdo je tedy ten zbytek a proč je někdo zabil?

  Ve skutečnosti je to počítání mnohem složitější, protože ne všichni zabití zemřeli v boji, mnoho prostě proto, že nedostali své léky, které za normálních okolností pravidelně berou apod. Část obětí jsou také Asadovi vojáci. Dohledám počty mrtvých podle toho, kdo je má na svědomí. Našel jsem tabulku kde je to rozčleněné na oběti (výhradně civilní) Asadových vojáků, Rusů, Západní koalice, Kurdů, IS, neidentifikovatelných bojovníků, syrské opozice apod. Celkový počet je tam navíc nižší než uvádí OSN, protože se patrně jedná výhradně o ověřená úmrtí a týká se to jen civilistů.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:12 08.12.2016

  Todomatch: tady https://www.novinky.cz/zahrani... píše ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: tady https://www.novinky.cz/zahrani... píše mainstream, že USA odrovnalo 50 000 lidí od IS. A prý je to střízlivý odhad. Tak jak je to s těmi počty, co někde dole píšeš?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:44 08.12.2016

  Čistí od teroristů Hizbaláhem. Dobrej joke....

  Čistí od teroristů Hizbaláhem. Dobrej joke....

 • Olivav
  20:06 08.12.2016

  Luky pozor Shania to má nasimulované na PC v nějaké cool gamese takže bacha. Škoda, že tam nenasimuloval Kuznetsova a poruchovost lan. Počítačoví bojovníci jsou cool. A ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  pozor Shania to má nasimulované na PC v nějaké cool gamese takže bacha. Škoda, že tam nenasimuloval Kuznetsova a poruchovost lan.

  Počítačoví bojovníci jsou cool.

  A ve skutečnosti nikdo z nás nevidí do Oválné pracovny a Kremlu, takže se Sýrií se můžeme jen domnívat kdo co tam chce. Pravda je, že Rus Asad a jejich spojenci to tam čistí od šmejdů. Ani USA chvílema neví kdo je a není terorista.... A jako vždy trpí nevinní.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:49 08.12.2016

  Luky: to si mě asi s někým pleteš, a nebylo by to poprvý, co mi podsoováš něco co jsme neřek... To co jsem o ISIS řek je, že USA a spol udělali tlustou čaru mezi občanskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: to si mě asi s někým pleteš, a nebylo by to poprvý, co mi podsoováš něco co jsme neřek...

  To co jsem o ISIS řek je, že USA a spol udělali tlustou čaru mezi občanskou válkou a válkou s ISIS. A zcela ignorují to první. Což je blbost, prože je oddělit nelze.

  Takže např. největší armada FSA trčí u hranic s Jordanskem s přísným zákazem provádět akce proti režimu. Nebo např. ten nechvalně známý výcvik spolehlivých povstalců pro boj s ISIS, kde jim všichni zdrhli. Samozřejmě, protože chtěli bojovat proti režimu.

  Nebo jakmile šlo o nějaké vyjednávání příměří mezi mocnostmi, tak jakmile někdo neděla to co chtěli, zatlačili na jejich chlebodárce a podporu jim utly. Pak se div, že exJAN a podobný psychopati získávají vliv, protože jejich podporu si nikdo nedovolí utnout. Katar je asi off limits i pro někoho jako Obama.

  To že např. Rusové exportují svoje fanatiky do syrie je taky poměrně
  známá věc.

  Ale je mi jasný, že ty jako sváteční pozorovatel o ničem z toho nevíš a ani nechceš vědět. Vidis za vsim USA a CIA, že nedokážeš vidět nic jiného.

  Jediný v čem má US prsty v syrii je totalní neschopnost a nerozhodnost jejich vedení. Občas jen čekám, kdy začnou Asadovi dokonce pomáhat. Ani bych se tomu nedivil.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:00 08.12.2016

  Z jejich vlastních videí? Čích? Které frakce FSA a jak významné? A jaké má vazby na FSA - jde o frakci, která FSA opravdu podporuje, nebo jen o bojůvku, která se zastřešuje "silným ...Zobrazit celý příspěvek

  Z jejich vlastních videí? Čích? Které frakce FSA a jak významné? A jaké má vazby na FSA - jde o frakci, která FSA opravdu podporuje, nebo jen o bojůvku, která se zastřešuje "silným jménem"? Prostě vidíš situaci černobíle a extrémistické chování (kterého tam jistě není málo) bez důkazu připisuješ všem protirežimním silám.
  Naopak stejné extrémistické chování u podporovatelů i představitelů Asadova režimu bagatelizuješ jako nepodstatné....

  Když to vztáhnu na jinou situaci - tak úplně stejně bys třeba mohl podle zvěrstev, co dělala na svém postupu Evropou rudá armáda, obhajovat Hitlera. Také těch zvěrstev nebylo málo - a přesto byla porážka Hitlera správná.

  PS: A ještě, zkus se třeba zamyslet nad tím, že videa jak zabíjím lidi dávají na net především psychopaté, kteří se v tom vyžívají. Takže to, že je net plnej videí o tomto vůbec nemusí vypovídat o tom, jak to tam chodí ve skutečnosti....

  --

  Ohledně Lybie, tak opět překrucuješ realitu. Generál Pavel se co vím nevyjádřil, že byla chyba samotná operace, tu dokonce označil za vojenský úspěch, ale že chybou bylo nepřipravení dalšího plánu na vývoj situace. Viz
  https://zpravy.aktualne.cz/dom...

  Podobně - tedy že chyba nebyla samotná invaze, ale další vývoj v Lybii, kdy jsme tam nechali demokratické síly ve štychu, např.
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Tedy že je chyba jen někam vlítnout a nemít připraveno co dál - ale nikoli proto, že by samotné vlítnutí bylo špatné, ale protože kdyby se připravilo, co poté, tak mohl být výsledek řádově lepší.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:04 08.12.2016

  Já nic nepapouškuju, taktiku FSA mám nastudovanou z jejich vlastních videí. Těch ofenziv a protiofenziv už bylo tolik, že se nejedná o ojedinělé a nahodilé jevy. Shania je taky ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nic nepapouškuju, taktiku FSA mám nastudovanou z jejich vlastních videí.
  Těch ofenziv a protiofenziv už bylo tolik, že se nejedná o ojedinělé a nahodilé jevy.

  Shania je taky dobrej. Onehdá tady dospěl k závěru, že syrská válka, potažmo ISIL je blamáž s cílem vytvořit mlejnek na fanatiky z celýho světa.....ale už je zase pravověrnej. A víš ty co - F-35 je ****** a v Sýrii to nedopadne podle blábolů US PSYOPS a twitrových účtů FSA. :-D

  howg
  P.S. jinak je zvláštní, jak Pavel za NATO říkal, že se umí poučit z chyb...a že destabilizace režimů bez zvládnutého řešení co bude potom chyba byla. Přitom se změnilo prd a vy taky jedete furt to samý.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:31 08.12.2016

  Marthy: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout " - tak proč neprotestuješ proti Rusku, že se tam vměšuje? Nebo diktátory považuješ za legitimní vládce? ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "
  - tak proč neprotestuješ proti Rusku, že se tam vměšuje? Nebo diktátory považuješ za legitimní vládce? Tedy podpora Kimům v Severní Korei nebo např. Hitlera v německu je Ok? Asi ne, že...

  Luky:
  "Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu....tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate."
  Jinými slovy, s odpuštěním, papouškujeme ruskou propagandu, že všichni, kdo jsou proti Asadovi jsou radikální islamisté.
  Důkaz pro to sice žádný není, navíc jejich politické křídlo vede křesťan, ale je tak jednoduché vidět věci černobíle, že....

  A btw., medody boje Asada ti nevadí? Mučení ve věznicích, nálety barelovými bombami nad obydlenými územími. Spolupráce Asada s teroristickým Hizbaláhem Ti nevadí?
  Nebo ten, kdo spolupracuje s Rusy, může vše?Skrýt celý příspěvek

 • Shotas
  14:15 08.12.2016

  Pro info: Russian aircraft carrier just less than 1km from tartus coast

  https://twitter.com/Syrianali_...

  Pro info: Russian aircraft carrier just less than 1km from tartus coast

  https://twitter.com/Syrianali_...

 • Shania
  14:11 08.12.2016

  Marthy: ty jsi fakt naivka:) takže: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout " A kdo si myslíš, že tam Asadisty dosadil? Syrský lid¨nebo Briti a ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: ty jsi fakt naivka:) takže: "Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout "

  A kdo si myslíš, že tam Asadisty dosadil? Syrský lid¨nebo Briti a Francouzi? Když předpokládali, že menšinová frakce na nich bude závislá.
  ----
  "Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?"

  Asaduv režim, zbytky SAA (pouze alaviti) a jeho milice jsou převážně sektarske, to co za něj teď bojuje jsou nejrůznější sektářské milice, zahraniční pomoc přitahnuta IRGC a soukromé armády. Ty co platí Iran, mají motivaci jasnou. jejich žold je 2-3x takový co mají zbytky SAA. Pro Iran je to prý velmi ekonomický způsob jak vést válku a musím s tím souhlasit.

  Pak je tu celá řada skupin, co si dokážou na sebe vydělat a jsou pak nezávislí an kontrole z Damašku, ale řekněme že jim tento stav vyhovuje, zdoj přijmu je mítné, předprodej humanitarní pomoci, pašování do obležených oblastí, vyber daní atd. Je tam i celá řada skupin co původně patřila k povstání a po vzestupu JAN a ISIS změnili strany.
  Některé skupiny jen braní svoje domovy, což je občas problém, když je chtějí poslat na frontu.

  Majorita Syřanů ale přímo nebojuje ani za Asada, ani za povstalce.

  Při prvním obsazení Palmyry, nechali asadisti jen pár branců (a byl to masakr) a z města se stáhli, i když to byla velmi dobře zranitelné město. Jak taky dokázal odpor ISIS při osvobození. Důvod? Palmyra byla převážně proti režimu, ISIS za ně udělala špinavou práci.

  Holt když jde o přežití režimu, děláš to co musíš....

  Na to jaká je povaha režimu a co jsou schopni nepotřebuješ ani konspirační teorie, ani fotky popravených a umučených lidí, stačí se podívat na to co za těch pět let udělal obleženým městům.

  Nejlepší je, že podle tvojí teorie, jak lid miluje Asada, tak v podstatě zmasakroval desetitisíce jeho lidí, kteří se spoléhali na to že je osvobodí a nebo ochrání před teroristy.

  Luky: myslím že video kde byla ta eskorta jasně vidět jsem daval i sem, takže žádný sny. Klidně si to najdi, jestli už ho někdo nesmazal, jako tisíce dalších...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:02 08.12.2016

  Todomach-máš hezkou představu,ale velice naivní,sory.Jako že porazíme IS a vyženeme nebo zastřelíme Asada a bude vše O.K.Jenže-Asad není sám,za ním stojí početná armáda,má velkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-máš hezkou představu,ale velice naivní,sory.Jako že porazíme IS a vyženeme nebo zastřelíme Asada a bude vše O.K.Jenže-Asad není sám,za ním stojí početná armáda,má velkou podporu Syřanů.To je to co Hasain a Kadáfí neměli,proto se Asad dokázal udržet v čele státu (a naživu)přes to že se ho západ a mnohé arabské státy snaží 5 let svrhnout.Určitě nebude takový diktátor,vrah dětí a ničitel nemocnic jak ho líčí prozápadní média.Logicky,kdyby takový byl,dávno by za něj nikdo nebojoval,proč by někdo bojoval za někoho kdo jim vraždí rodiny,příbuzné,známé?Absolutně nikdo,to je přece nesmysl.
  Západ ani nikdo jiný nemůže přikazovat kdo má v Sýrii vládnout a kdo ne,to si musí vybrat samotní Syřané.Takže ještě jednou-kdyby ho Syřané nechtěli,proč by za něj bojovali?
  No uvidí se,pokud se Asadovi podaří zvítězit budou v Sýrii volby,ať si sami Syřané rozhodnou koho chtějí za prezidenta.Bez vměšování cizích států.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  12:45 08.12.2016

  Marthy - ta koalice samozřejmě nepomáhá Asadovi, proč by měly USA podporovat diktátora? Likvidují IS - to je jejich cíl a IS je přece ten problém. Alespoň to stoupenci Asada a ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - ta koalice samozřejmě nepomáhá Asadovi, proč by měly USA podporovat diktátora? Likvidují IS - to je jejich cíl a IS je přece ten problém. Alespoň to stoupenci Asada a příznivci Ruska pořád zdůrazňují - bojujeme proti terostům. Nikdo jiný než Asad a teroristé v Sýrii podle tohoto klíče není. Západ neakceptuje ani jednu stranu - ani Asada ani IS. IS chtějí vmazat z mapy světa a Asada donutit k odchodu. Znovu říkám - to se nijak nevylučuje. Sice nevylučuje, ale nelíbí Asadovi (logicky) a Rusku (které sleduje své ekonomické, vojenské a politické cíle). A jsme zase u toho - Asad už zabil statisíce teroristů, kterých je ale přitom podle expertů maximálně pár desítek tisíc a furt tam jsou. Tak koho a proč to Asad těch 5 let teda zabíjí? K té sekularitě - Asadovi vojáci křičí Alláhu Akbar úplně stejně jako džihádisté, možná ne tak fanaticky, ale rozhodně to nejsou žádní bezvěrci, to koneckonců není ani šíita Asad.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:36 08.12.2016

  Říkal to Tom Cooper, já měl jsem v noci sen, jak nad IS konvojem letí syrský Hindy jen.... Zelení a černí chtějí sundat syrskou vládu. Syrská vláda se chce udržet a realizovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Říkal to Tom Cooper, já měl jsem v noci sen, jak nad IS konvojem letí syrský Hindy jen....

  Zelení a černí chtějí sundat syrskou vládu.
  Syrská vláda se chce udržet a realizovat reformy po obnovení pořádku v zemi.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:12 08.12.2016

  Luky: nojo šaria, radikalni islamisti, bububu. Problém je, že jsou všichni zděšení z radikálních islamistů na straně povstalců a jsou naprosto ochotní ignorovat stejný psychopaty ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nojo šaria, radikalni islamisti, bububu. Problém je, že jsou všichni zděšení z radikálních islamistů na straně povstalců a jsou naprosto ochotní ignorovat stejný psychopaty na straně režimu, kterých je nejen víc, ale navíc kompletně pod kontrolou. IRGC nepomáhají Asadovi zadarmo, ty miliardy usd a desetitisíce bojovníků co do Syrie nalili Asada něco stály.... hádej čim jim za to zaplatil. A ne že by Iran nepraktikoval šariju... a jiné totalitní praktiky.

  Takže zatímco jsou všichni připosraní z pár excesu řezačů hlav a to oprávněně, ale jsou pak ochotni naprosto ignorovat exesy režimu a jeho praktiky, a to nejen to že srovnali se zemí svoje čtyři velká města a při tom zabili tisíce vlastních občanů, milice vydělovaněji na oblezenych mestech a zahranicni pomoci , ale taky to co režim dělal těm co by proti němu mohli vést odpor:

  Pro ukázku to co se stalo 200 000 poddaných Asada
  https://twitter.com/Paradoxy13...

  Několikrát ses tu snažil poukázat na to, že povstalci s ISIS často spolupracují:) Za každý připad spoluprace rebelů jako FSA ti najdu deset spoluprace ISIS s režimem... Spouprace ISIS s Kurdy, jako např nedavno, kdy si ISIS s Kurdy vyměnili uzemí, vedli koordinované otoky na TSK a FSA s YPG. Neba jsi třeba nějak nepochytil to, že když v Azatu bojovali FSA s ISIS, rusové měsíce bombardovali FSA. ISIS konvoj eskortovali syrske Mi-24 atd. Je vic jak dost indicii, že ISIS se dokaze dohodnout temer s kymkoliv.

  A nakonec FSA byly hlavní frakce co s ISIS v syrii aktivně bojovali a ISIS je hlavní duvod proc povstani selhalo.

  Ale co, hlavně že máme strach z exJAN a jiných džihadistů. Ale samotný fakt že západ za těch pět let neudělal nic.... jen přihlížíme... lidi co chteli lepsi zivot, nemohli se divat na to co jim rezim provadi, nebo jen brani svoje rodiny oznacime za teroristy a pak je vše ok. 5 let tyhle lidi využívají okolní státy, importují víc a víc jihadistu a my jsme nejenže neudělai nic, ale ještě jim v tom pomohli přiškrcením podpory neradikálních skupin. Nepřímá podpora je taky podpora, at se to líbí fanouškum USA nebo ne....
  Je sice hezký stěžovat si na Rusko, ale Obama a spol je to nechali udělat...

  Syrie je krásná ukazka toho, že stát a tvařit se, že se nic neděje, nic se nás netýká není to nejlepší řešení. Když už, měli jsme si vybrat stranu a tu dovest k vítězství, ne vybrat si stranu a 5 let kecat. Přitom stačilo udělat jen malo.

  Nikomu neříkám, že má podporovat rebely, ale jen aby viděl co všechny strany konfliktu skutečně dělají.. už tu není ani to menší zlo. Budete na to mít dlouhé roky, ten konflikt jen tak neskončí, možná se o něm akorát nebude mluvit.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:11 08.12.2016

  Todomach-Já se naopak nedivím Asadovi že se mu nelíbí působení takzvané protiteroristické koalice na jeho území.a to proto že ta takzvaná koalice je koalice jen na papíře,její ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-Já se naopak nedivím Asadovi že se mu nelíbí působení takzvané protiteroristické koalice na jeho území.a to proto že ta takzvaná koalice je koalice jen na papíře,její členové mají každý své vlastní,rozdílné cíle.Nebo myslíš že chtějí pomáhat Syrskému lidu zdarma,čistě s dobroty srdce?Tak naivní asi nejsi.
  Příklad-Turecko jako člen koalice toužilo po tom ukousnout kus Syrského území a postřílet co možná nejvíc Kurdů,a hlavně zabránit vzniku nějakého Kurdského státu.Saudská arábie a Katar zase touží prosadit v Sýrii svůj politický a náboženský vliv,prostě nasadit svoje lidi do vlády Sýrie a prosadit tam stejný politicko-náboženský systém jako je u nich,to jest že ženy budou moci vyjít na ulici jen v pytli a jiné šílenosti.A hlavně-udělat se Sýrie své spojence a nepřátele proti Iránu.
  Co sleduje USA nikdo pořádně neví,a přijde mi že to neví ani Obama.
  Takže-jeden z paradoxů je že například USA podporují,vyzbrojují a trénují tzv.Kurdskou opozici,zatímco Turci je zabíjejí,bombardují a ostřelují z děl.Oba státy jsou přitom členové té tvoji tzv.koalice.
  Saudská Arábie a Katar podporují skupiny které často spolupracují s Islámským státem,zároveň proti Islámskému státu (prý)bojují.A tyhle skupina často bojují mezi sebou.
  Jsou to prostě Arabové,oni přemýšlejí jinak než jsme zvyklý my,je u nich věžné že dnes si podávají ruce a zítra si budou řezat hlavy,a obráceně.
  Za pomoc takové koalice teda pěkně děkuju.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:00 08.12.2016

  Todo : "Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS." Ale u toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Todo :
  "Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS."

  Ale u toho bohužel podporuje i ty druhé džihádisty. Teda vlastně demokraty, jejichž boj je založen na amfetaminových nájezdech pěších a motorizovaných sebeodpalovačů, kteří určitě v posledních vteřinách myslí na lepší syrský parlament a rovné genderové příležitosti.
  No jo, musej na to asymetricky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 11