Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.

Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.

Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.

Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.

“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.

Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova

K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.

“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.

V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.

Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.

Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.

Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.

Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání. 

Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  11:50 08.12.2016

  Na propagandu a fráze jsi specialista sám logiku. Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu. Mohli bychom jim sice z peněz EU zorganizovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Na propagandu a fráze jsi specialista sám logiku. Já s tebou v Sýrii ty stokrát přejmenovaný "sekulární" džihádisty objíždět nebudu. Mohli bychom jim sice z peněz EU zorganizovat panel na téma "demokratická budoucnost Sýrie, nábožensky tolerantní a sekulární stát zítřka", ale mám obavu, že na diskuzi by už nedošlo, protože by naše hlavy stály na projektoru.
  Když jsme už na tom vojenským webu, tak se prosím koukni na jejich taktiku boje ty demokrate.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:47 08.12.2016

  Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS. Kupodivu k nevoli Asada a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vítězství džihádistů nechce nikdo, kromě nich samotných. Koalice západních a arabských států v tomto duchu v Sýrii působí - tj. bojuje výhradně proti IS. Kupodivu k nevoli Asada a Ruska, kteří zdůrazňují, že USA k boji proti IS nemají mandát. Souhlasím, že nemají. Ale je velmi podivné, že to Asadovi vadí. Měl by být rád, že někdo bojuje proti jeho nepříteli. Kupodivu rád není, možná proto že díky tomu se ukazuje, že jím zabité stovky tisíc Syřanů do boje s terorismem ne a ne zapadnout. Mnohem víc to působí jako likvidace všech měst, vesnic a oblastí jejichž obyvatelstvo Asada nemiluje. V tom je kořen problému od počátku konfliktu, občanská válka, kterou rozpoutal Asad proti nespokojenému lidu - že tento konflikt zneužil IS, Al Kajda, An Nusra, bojovníci z Ruské federace a další se dalo očekávat, ale byl to až doprovodný jev - prostě využili situaci. Podobně jako když extrémisté u nás využívají ekonomické nebo uprchlické krize, aby se dostali k moci.

  Shrnutí – západ chce porazit a odstranit Islámský stát a současně odstavit pachatele občanské války tj. Asada. Tyto dva cíle se nijak nevylučují. Proto může západ s čistým svědomím nutit Asada k odchodu aniž by se jakkoliv zpronevěřoval boji s IS.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:20 08.12.2016

  Luky: propaganda a stotkrát otřepaný fráze. Jinak pokud srovnáváš FSA a vládní vojska - proč FSA kritizuješ za něco, co dělá asad celou válku a u něj jsi to nikdy nekritizoval? ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: propaganda a stotkrát otřepaný fráze.

  Jinak pokud srovnáváš FSA a vládní vojska - proč FSA kritizuješ za něco, co dělá asad celou válku a u něj jsi to nikdy nekritizoval? Objektivita, že? Proč je pro Tebe nepřijatelná FSA - a Asada, kterej se chová úplně stejně, ale navíc narozdíl od FSA, která přinejmenším verbálně bojuje za zcela sekulární stát - tak má šariu i v ústavě, je pro Tebe zachránce Sýrie?

  A z čeho odvozuješ, že v FSA je spousta džihádistů? Prosím fakta - nějaký odhad počtu bojovníků a nějaký PODLOŽENÝ odhad, kolik z nich je opravdu radikálních islamistů, tedy islamistů horších než Hizbaláh, který je v současné době Asadova pravá ruka.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:47 08.12.2016

  2Todomatch Ty prostě chceš, aby v Sýrii vyhráli radikální islamisti, fungovala tam šaríja, ženský seděly zahalený doma a vládla tomu americká loutka. Tak si to chtěj, ale budeš ...Zobrazit celý příspěvek

  2Todomatch

  Ty prostě chceš, aby v Sýrii vyhráli radikální islamisti, fungovala tam šaríja, ženský seděly zahalený doma a vládla tomu americká loutka. Tak si to chtěj, ale budeš mít smolíčka.

  Tvoje argumentace je k smíchu. Vezmeš nějaký domělý počty ISisáků a srovnáváš je s domnělejma počtama obětí války. Ale spousta džihádistů přijíždí do FSA. Ti tvoji zelení milášci mají taky obří ztráty, ale hlavně se vyznačují tím, že pálí hlava nehlava vším co mají do vládních čtvrtí. A to už těch zmiňovaných pět let.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:38 08.12.2016

  Jinak zatím to vypadá že příčina havárie SU-33 je chyba pilota.Z toho jak jsem to pochopil netrefil přistání,přistál příliš blízko kraje dráhy,myšleni v příčném směru.Prostě záhákl ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak zatím to vypadá že příčina havárie SU-33 je chyba pilota.Z toho jak jsem to pochopil netrefil přistání,přistál příliš blízko kraje dráhy,myšleni v příčném směru.Prostě záhákl to lano ne uprostřed,ale na kraji u bubnu a to prasklo.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:58 08.12.2016

  Todomach-Asad a jeho armáda bojuje proti Islámskému státu a jeho spojencích.Třeba Aleppo držela myslím Al nusra a jiné skupiny.Proti Vládním vojskům stojí desítky různých ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-Asad a jeho armáda bojuje proti Islámskému státu a jeho spojencích.Třeba Aleppo držela myslím Al nusra a jiné skupiny.Proti Vládním vojskům stojí desítky různých skupin,náboženských fanatiků a žoldnéřů.Naopak na straně Asada bojuje taky desítky skupin,ne jen Hizbaláh.Určitě tam jsou žoldáci z Ruska,Čečny a bůhvíodkud,však nedávno byl tady v AN článek o bývalém US vojákovi který bojoval na straně Kurdů.
  Všeobecný zmatek je v Sýrii umocněn ještě tím že některé z bojujících skupin už několikrát změnily strany,a neštítí se střílet do bývalých spojenců.Prostě Arabové,no....Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  08:03 08.12.2016

  Ano, ano, propagandista Trdlomatch to napsal tuze dobře, páč to zrovna opsal z ofic.stránek Ministerstva propagady Usraele, a tam to musí vědět na 101%....vždyť je tam po válce ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ano, propagandista Trdlomatch to napsal tuze dobře, páč to zrovna opsal z ofic.stránek Ministerstva propagady Usraele, a tam to musí vědět na 101%....vždyť je tam po válce školili elitní náckové dr.Goebbelse...:).......Trdlomatch řekni, a už jsi vyvenčil kačera?:)Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:29 08.12.2016

  Nevím, jestli už to tu někde není, je to video z toho roku 2005 kdy ztratili to 1. Sůčko. Jsou tam vidět i další přistání, která následovala téměř bezprostředně po tom pádu Sůčka ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jestli už to tu někde není, je to video z toho roku 2005 kdy ztratili to 1. Sůčko.
  Jsou tam vidět i další přistání, která následovala téměř bezprostředně po tom pádu Sůčka z paluby. K dispozici měli ti další už o jedno brzdící lano méně a zajímavá je i ta další nehoda, kdy to vypadá na poškozený přistávací záchytný hák a snad mu i těsně po opětovném vzletu odpadl z letadla. Něco podle gejzíru vody evidentně ztratil a nějak divně mu tam plandal právě záchytný hák, jak je vidět i v té zpomalené pasáži.
  Zajímavé video https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:48 07.12.2016

  Blaho syrského lidu je u p*dele úplně všem :-/

  Blaho syrského lidu je u p*dele úplně všem :-/

 • Todomatch
  21:09 07.12.2016

  Ty počty prostě nesedí i kdyby tam byly tři Islámské státy! I tak by musely být už 4 x zcela eliminovány. A ani po 5 letech války nejsou! Ti mrtví totiž jsou v absolutní většině ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty počty prostě nesedí i kdyby tam byly tři Islámské státy! I tak by musely být už 4 x zcela eliminovány. A ani po 5 letech války nejsou! Ti mrtví totiž jsou v absolutní většině syrští civilisté, kteří se ničím neprovinili. Přesně jak to tvrdí mezinárodní humanitární organizace od počátku konfliktu, když obviňují Asada z vraždění vlastního národa. Jak věrohodně a smysluplně náhle zní informace koalice vedené Američany, která na rozdíl od Asada cílí výhradně na IS - tam zabiti dva velitelé IS, tam dvacet bojovníků, tam stovka po náletu dronu. Ale ty stovky tisíc mrtvých, to je Asadovo dílo, to by IS nezvládl i kdyby vraždil dnem i nocí. Proto západní svět trvá na odstoupení Asada - protože vidí, že ten pravý řezník a kořen problému je od počátku on. To se navíc vůbec nijak nevylučuje se snahou západoarabské koalice IS vymýtit. Západní pozorovatelé holt umí sčítat a odčítat a výsledek upřednostňují před demagogií a propagandou Asada a ruských představitelů. Tohle také definuje ten rozpor mezi postojem USA a Ruska. To je ten zdánlivě nevysvětlitelný rozpor, proč se USA nespojí s Asadem a Ruskem v boji proti IS. To je důvod proč západ trvá na odstavení Asada. Ruská podpora takového diktátora se v tomhle světle jeví jako naprosto nemravná a pokrytecká. Zjevně sledují zcela jiné cíle, než blaho syrského lidu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:24 07.12.2016

  Ale oni bojují proti džihádistům-islamistům, kteří si říkají IS a FSA. My jim tu říkáme Daeš a umírněná opozice. Cíle mají obdobné, velení ne, ale dokáží občas spolupracovat. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale oni bojují proti džihádistům-islamistům, kteří si říkají IS a FSA. My jim tu říkáme Daeš a umírněná opozice. Cíle mají obdobné, velení ne, ale dokáží občas spolupracovat. Na straně FSA jsou kromě Kaidy taky různí Turkmeni a podobní separatisti podporovaní Tureckem. Takže podporu mají velkou a hranice je předlouhá. Proto je to pro Asada fuška.
  Jinak Kurdové teď s SAA dost spolupracovali v Halabu i Al Bab. Asi jim došlo, že západ si s nimi vždycky trochu vytře. Může se ale ještě stát lecos.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:10 07.12.2016

  V Sýrii existuje jedna obrovská záhada. Díky ruským vetům - které zmiňuje logik - a která zabránila mezinárodnímu vojenskému zásahu v počátku konfliktu může Asad neuvěřitelných 5 ...Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii existuje jedna obrovská záhada. Díky ruským vetům - které zmiňuje logik - a která zabránila mezinárodnímu vojenskému zásahu v počátku konfliktu může Asad neuvěřitelných 5 let nerušeně bojovat. Údajně bojuje výhradně proti teroristům z Islámského státu. Tvrdí to on a tvrdí to i jeho spojenec Rusko. A to je ta největší záhada! Islámský stát má podle odhadů maximálně několik desítek tisíc bojovníku – odhaduje se že mezi 20 a 27 tisíci a to mnoho z nich do Sýrie navíc přišlo zvenčí – podle CIA až 15 tisíc. OSN letos v únoru stanovila počet obětí v syrském konfliktu na již těžko uvěřitelných 470 tisíc. Asadova armáda má na svědomí 70% z nich (díky bombardování a těžké vojenské technice). A jsme u toho! Jestliže tedy Asadova armáda zlikvidovala cca 330 tisíc lidí a současně tvrdí, že bojuje výhradně proti teroristům – musel by být Islámský stát již víc než 10 x zcela vyhlazen! Ale on není! Proti komu to tedy Asad oněch 5 let bojuje?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:59 07.12.2016

  marthy: kde jsem psal, že rusko má zájem o chaos v sýrii? Rusko má zájem o udržení diktátora (protože se mu s tím diktátorem dobře spolupracuje), nějaká sýrie je mu upřímně jedno. ...Zobrazit celý příspěvek

  marthy: kde jsem psal, že rusko má zájem o chaos v sýrii? Rusko má zájem o udržení diktátora (protože se mu s tím diktátorem dobře spolupracuje), nějaká sýrie je mu upřímně jedno.

  "A intervence v Sýrii,které zabránilo Rusko?O tom nic nevím..." Holt čtěte i jiné zdroje než sputnik.... A radši se k Sýrii nevyjadřujte, když toho o ní moc nevíte.... :-)
  Viz např.
  http://theconversation.com/tak...
  https://www.theguardian.com/wo...

  (ps: v návrzích finálních rezolucí se už o intervenci nepsalo - dávali šanci Asadovi i islamistům to řešit mírovou cestou a zároveň byly kompromisním textem tak, aby byly pro rusko co nejpřijatelnější, nicméně zamítnuty byly právě z obavy Ruska před intervencí. další materiály k tématu si už dohledejte sám... ).

  luky, svang: Ano, letecké nehody se stávají. Kdy se stalo, že např. nějaká americká letadlovka vyplula, během 14 dní provozu letadel jich tam šest spadlo (USA letadlovky mají více než trojnásobek letadel v provozu oproti Kuzněcovovi) a následně z ní bylo odveleno křídlo na pevninu? Že by nikdy? Kdy spadlo z Charlesse de Gaula 5 letadel během čtrnácti dnů?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:59 07.12.2016

  Díky!.... jsem to jen ledabyle proklikal a myslel, že to bylo v jiným videu. Pak jsem si ještě asi 5x vracel, jak zdvihají na palubu ty dvě vyzbrojený Ka-29. Úžasný stroj, který je ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky!.... jsem to jen ledabyle proklikal a myslel, že to bylo v jiným videu. Pak jsem si ještě asi 5x vracel, jak zdvihají na palubu ty dvě vyzbrojený Ka-29. Úžasný stroj, který je na můj vkus pramálo medializovaný.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:44 07.12.2016

  Luky: Ten naviják v akci s polekaným reportérem je přímo v tom videu, co odkazuješ. Je to v čase 36:00 a dál. Tedy zde: https://www.youtube.com/watch?...

  Luky: Ten naviják v akci s polekaným reportérem je přímo v tom videu, co odkazuješ. Je to v čase 36:00 a dál. Tedy zde: https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  19:42 07.12.2016

  Taky mě to zaujalo - tak jsem si to hned při prvním puštění vrátil a koukal, že oni začínají myslím nastejno, ale Kuznič se rozjede...a z Garibaldiho dělají trpajzlíka

  Taky mě to zaujalo - tak jsem si to hned při prvním puštění vrátil a koukal, že oni začínají myslím nastejno, ale Kuznič se rozjede...a z Garibaldiho dělají trpajzlíka

 • Arassuil
  18:40 07.12.2016

  Luky: Mě v tom dokumentu zaujalo, jak při srovnání délky jednotlivých letadlovek (7:29) je Kuzněcov o něco málo posunut dopředu (ve srovnání s Nimitzem), aby vypadal opticky větší. ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Mě v tom dokumentu zaujalo, jak při srovnání délky jednotlivých letadlovek (7:29) je Kuzněcov o něco málo posunut dopředu (ve srovnání s Nimitzem), aby vypadal opticky větší. A naopak Charles de Gaulle a Ark Royal jsou posunuty dozadu. :-D Na co všechno se při tvorbě dokumentů nemyslí...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:26 07.12.2016

  Já sem chtěl včera postnout stopáž s navijákem záchytných lan z reportáže na Kuzněcovu - bylo to minulý týden na AK, ale když jsem to večer zkusil pustit, tak se napsalo, že je ...Zobrazit celý příspěvek

  Já sem chtěl včera postnout stopáž s navijákem záchytných lan z reportáže na Kuzněcovu - bylo to minulý týden na AK, ale když jsem to večer zkusil pustit, tak se napsalo, že je video soukromé.
  Zaujalo mě to, protože zařízení vydávalo hrozný kravál a reportér se leknul a myslím, že i instinktivně clonil rukama uši. Video bylo moc pěkné a podobný detail z vnitřku lodi jsem dřív nikde neviděl...

  nikde už to bohužel nevidím, ale moc nehledám...

  tak aspoň tohle (v 5:30 je hokej na inlajnách :):
  https://www.youtube.com/watch?...
  Třeba jim to padá, protože nechali pár puků v nasávání motoru....Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:10 07.12.2016

  šmarja.. nejde o to, že by letadla nepadaly. Jde o to co těm dvěma pádům předcházelo.

  šmarja.. nejde o to, že by letadla nepadaly. Jde o to co těm dvěma pádům předcházelo.

 • Wiktores_SVK
  18:05 07.12.2016

  a teraz sa ospravedlnim ja, su to nehody doslova Hornetov, nie su tam zapocitane nehody SH takze to cislo bude este trosku vyssie...

  a teraz sa ospravedlnim ja, su to nehody doslova Hornetov, nie su tam zapocitane nehody SH takze to cislo bude este trosku vyssie...

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 11