Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Su-33 na palubě Admirála Kuzněcova (1996). / US Navy

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o druhou leteckou nehodu na ruské letadlové lodi - v polovině listopadu se při přípravě na přistání zřítil MiG-29K.

Stavba letadlové lodi Admirál Kuzněcov, resp. letadlového křižníku podle ruské terminologie, započala v roce 1981. V roce 1985 byla loď spuštěna na vodu a v roce 1990 zařazená do výzbroje ruského námořnictva.

Na délku měří Admirál Kuzněcov 305 m a výtlak je 61 390 t. Ruská loď pojme až 24 stíhaček Su-33 a/nebo MiG-29K.

Při současné misi Admirála Kuzněcova k Sýrii bylo při vyplutí na palubě šest až osm stíhaček Su-33 a čtyři nové víceúčelové stíhačky MiG-29K. Letadla doplňují vrtulníky Ka-27/29 a několik bitevních/průzkumných vrtulníků Ka-52K.

Admirál Kuzněcov doplul k břehům Sýrie na začátku listopadu. Avšak již 14. listopadu došlo k havárii stíhacího letadla MiG-29K.

Podle ruského deníku Gazeta.ru k nehodě došlo při návratu trojice MiGů-29K z bojového průzkumu nad Sýrii. Všechny tři letouny měly přistávat ve třech až čtyř minutových intervalech. První letoun přistál bez problémů, ale druhý přetrhl druhé záchytné lano a zastavil se až o poslední čtvrté.

Vzhledem k “nepořádku” na palubě po přetržení druhého lana musel třetí MiG-29K kroužit kolem lodě a vyčkávat na přistání.

Při vyčkávaní ale došlo u třetího MiGu-29K k fatálnímu selhání obou motorů - podle Gazeta.ru došlo k nečekanému přerušení dodávky paliva. Pilot se úspěšně katapultoval a byl zachráněn. Lodě NATO v okolí nabídly pomoc se záchranou pilota, ale ruské námořnictvo odmítlo.

“Tato letadla patří ruskému ministerstvu obrany, takže jakékoliv závěry může učinit pouze ministerstvo obrany a velení námořnictva,” uvedlo k nehodě tiskové oddělení firmy MiG. Výsledky vyšetřování nehody MiGu-29K ale prozatím nejsou známy.

Dodejme, že podle zmíněného ruského deníku vývoj a testování MiGu-29K stále pokračuje a letoun není stále certifikován pro přistávání na letadlové lodi. Testování MiGu-29K skončí podle současných plánů v roce 2018.

Letecký provoz na palubě Admirála Kuzněcova

K další nehodě došlo dnes 5. prosince. Ruský stíhací letoun Su-33 havaroval při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Při přistávání se opět přetrhlo lano brzdícího systému a stroj přepadl přes palubu. Pilot se katapultoval a vyvázl nezraněn.

“Po dokončení bojové mise nad Sýrii stíhací letoun Su-33 přejel při pokusu o přistání na letadlové lodi Admirál Kuzněcov přistávací dráhu. Důvodem bylo přetržení záchytného lana. Další palubní letouny nadále pokračují v misích,” uvedlo k nehodě ruské ministerstvo obrany.

V obou případech, ať už přímo nebo nepřímo, bylo důvodem havárií selhání brzdných lan.

Ruská loď má celkově čtyři brzdná lana - první je umístěno 46 m od začátku paluby, a další po 12 m rozestupech. Při přistávání letadel se lana zvýší o 12 cm nad úroveň paluby. Ideálně se má přistávací letadlo zachytit o druhé nebo třetí lano - u prvního hrozí potenciálně nebezpečný kontakt záchytného háku letadla s okrajem paluby.

Ruští piloti musí proto ideálně přistát na 36 m dlouhém úseku paluby, s odchylkou ne větší než 3 m od podélné osy paluby. Podle deníku Gazeta.ru se od pilotů vyžaduje dokonce přesnost 1 m od podélné osy.

Přistávací rychlost MiGu-29K je 250 km/h a Su-33 240 km/h. Piloti při zachycení cítí přetížení 4 až 5 g. Při tomto přetížení pilotům hrozí odchlípení sítnice oka, proto ruští piloti mohou podniknout maximálně tři nebo čtyři bojové lety denně, ideálně dva.

Americké letadlové lodě používají také čtyři záchytná lana. Nicméně první lano je od okraje vzdáleno 56 m a další tři v 15 m rozestupech. Delší paluba amerických letadlových lodí zjednodušuje přistávání letadel a zmenšuje přetížení při přistání. 

Nejedná se o první selhání brzdného lana ruské letadlové lodi. Podle webu Gazeta.ru v roce 2005 kvůli přetržení brzdného lana na palubě Admirála Kuzněcova havaroval Su-33.

Zdroj: Gazeta.ruTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Stíhačky F-16V Viper pro Jižní Koreu

Americká firma Lockheed Martin modernizuje flotilu jihokorejských stíhaček F-16 podle standardu ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Luky
    17:58 07.12.2016

    tak to se omlouvám, já to přelétl před pár dny očima a teď si na to jen vzpomněl v souvislosti se svangovým postem (ani jsem si to už nečetl) Je fakt, že by to bylo dost ...Zobrazit celý příspěvek

    tak to se omlouvám, já to přelétl před pár dny očima a teď si na to jen vzpomněl v souvislosti se svangovým postem (ani jsem si to už nečetl)
    Je fakt, že by to bylo dost děsivý....Skrýt celý příspěvek

  • Wiktores_SVK
    17:55 07.12.2016

    to Luky

    Keby ste si precitali ten clanok tak zostite, ze je to 8 vsetkych Hornetov nie kanadskych, takze su tam Hornety od USN, USMC, kanadsk aj svajciarsky...

    to Luky

    Keby ste si precitali ten clanok tak zostite, ze je to 8 vsetkych Hornetov nie kanadskych, takze su tam Hornety od USN, USMC, kanadsk aj svajciarsky...

  • stirling
    17:13 07.12.2016

    Moc nechápu proč to neustále bagatelizují příznivci kremlu (naopak oprávněná kritika přiměje k nějaké akci jejich oblíbený režim:) . Takhle to vypadá, že spíše nechápou základy ...Zobrazit celý příspěvek

    Moc nechápu proč to neustále bagatelizují příznivci kremlu (naopak oprávněná kritika přiměje k nějaké akci jejich oblíbený režim:) .
    Takhle to vypadá, že spíše nechápou základy matematiky...
    Jinak ty počty jsou jasné, čím více letadel provozují a opravdu provozuji (neustále bojuji, cvičím hlídkuji atd.) tak tím mám větší šanci, že něco spadne takže např. pro ty co to nechápou pokud mám 10 letadel a spadnou dvě naráz, tak jsem ztratil 20% a naproti tomu pokud jich mám 500 a spadne jich 10 tak to jsou pouhá 2% i tak to stojí za prd, ale dá se pochopit, že občas selže technika či pilot, to asi jinak nebude. Správně by to bylo asi přepočítané na letové hodiny, ale tam si myslím, že veškeré bojové letouny usa mají asi nejspolehlivější letovou hodinu na světě protože v tomhle údaji jim nemůže konkurovat nikdo.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:05 07.12.2016

    s těmi kanadskými sršni je to ...Zobrazit celý příspěvek

    s těmi kanadskými sršni je to horší:
    https://theaviationist.com/201...

    Kanaďani přišli za půl roku o 8 stíhaček.
    Ve Švýcarech mají taky trochu problémy.Skrýt celý příspěvek

  • svang
    16:36 07.12.2016

    Letecke nehody se proste stavaji, staci letmy dotaz u pana Gugla. Tento tyden havaroval F/A-18 Hornet z letecke zakladny v prefekture Yamaguchi v Japonsku, pilot ...Zobrazit celý příspěvek

    Letecke nehody se proste stavaji, staci letmy dotaz u pana Gugla.

    Tento tyden havaroval F/A-18 Hornet z letecke zakladny v prefekture Yamaguchi v Japonsku, pilot prezil.

    Minuly mesic se srazily dva Hornety u Kalifornie, jeden z pilotu se musel katapultovat.

    Koncem rijna se pri pristani na vojenskem letisti Twentynine Palms SELF v Kalifornii musel pilot F/A-18 katapultovat a byl zranen.

    V cervenci zemrel 36 lety pilot Richard Norton pri havarii dalsiho F/A-18C Hornetu na temze letisti.

    V cervnu se srazily dva letouny F-16 americké Narodni gardy pri nocnim cviceni nad vychodni casti statu Georgia.

    V kvetnu se u pobrezi Severni Karoliny srazily dve stíhacky F/A-18F Super Hornet z nedaleke zakladny Oceana, ctyry piloty vytahli z more rybari.

    V minulem roce neprezil americky pilot zriceni stihacky na letecke zakladne v Mildenhallu v Britanii pri navratu z mise na Blizkem vychode.

    Atd.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    15:49 07.12.2016

    Logik-ale kdeže,Rusko má zájem o chaos v Sýrii?To snad nemůžeš myslet vážně. Když tady připomínáš Libyi,no nevím,za Kadáfího tam bylo určitě lépe než dnes.A třeba takový Irák,tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik-ale kdeže,Rusko má zájem o chaos v Sýrii?To snad nemůžeš myslet vážně.
    Když tady připomínáš Libyi,no nevím,za Kadáfího tam bylo určitě lépe než dnes.A třeba takový Irák,tam se pod taktovkou západu začalo válčit už před mnoha lety,a konec války je v nedohlednu.
    A intervence v Sýrii,které zabránilo Rusko?O tom nic nevím,vím že Obama chtěl uskutečnit nálety na Asadovo vojsko kvůli údajným používáním chemických látek.Sám Obama přece několikrát prohlásil že pozemní armádu do Sýrie nepošle,a bez účasti USA by žádná intervence nebyla.USA si další zdlouhavou válku už nemůže dovolit.A taky Sýrie není Libye a Asad není Kadáfí.Asad má mnohem větší podporu mezi lidmi a hlavně u vojáků.To pro nějakou intervenci není nic dobrého.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:32 07.12.2016

    fenri: Jasně - Akula je stejně komplexní zařízení jako Nimitz, jen tam všechny činnosti potřebné k provozu provádějí roboti, že. To jen Nimitz je zaostalý a tak holt musí mít ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Jasně - Akula je stejně komplexní zařízení jako Nimitz, jen tam všechny činnosti potřebné k provozu provádějí roboti, že. To jen Nimitz je zaostalý a tak holt musí mít velkou posádku. A proto lze argumentovat příměrem mezi řadovou lodí z 18. století a dnešním křižníkem....

    A Čína a Rusko velkou LL nemají (a malou každý jen jednu) čistě jen proto, že ji nikdy nechtěly vyrobit, kdyby chtěly, tak lusknou prsty a mohly by jich mít stovky, stejně, jako již vyrobily stovky jaderných ponorek,, že...
    aneb: "Tygři všechno umí, jen se jim zrovna nechce." (viz medvídek Pú)Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:22 07.12.2016

    Luky - sorry, ale sýrie s polovinou lidí mimo domov, větším počtem mrtvých a většinou měst v troskách je na tom o několik řádů hůře, než Lybie. Přitom v Lybii to šlo více podle ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky - sorry, ale sýrie s polovinou lidí mimo domov, větším počtem mrtvých a většinou měst v troskách je na tom o několik řádů hůře, než Lybie.
    Přitom v Lybii to šlo více podle západu, zatímco v Sýrii to jde více podle taktovky Ruska. Takže je myslím evidentní, komu především nejde o blaho Sýrie...

    I kdyby se měla při jiném scénáři Sýrie rozštěpit, tak myslím každý normální Syřan by ji radši rozštěpil, než to, co je tam teď.... A přitom rozštěpení hrozí IMHO furt daleko spíše teď (kurdové Asadovi jen tak neustoupí), než kdyby tam v 2013 šla mezinárodní intervence, které Rusko zabránilo....Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:27 07.12.2016

    Shania myslí šaríju. Akorát to není sekulární alternativa, ale to je mu jedno, protože čerpá z anglosaských webů, kde jim to je taky jedno, jelikož o blaho Sýrie jim nejde.

    Shania myslí šaríju. Akorát to není sekulární alternativa, ale to je mu jedno, protože čerpá z anglosaských webů, kde jim to je taky jedno, jelikož o blaho Sýrie jim nejde.

  • Marthy
    11:15 07.12.2016

    Shania-jaká je tedy ta jiná alternativ kterou Asad a Rusko ničí?Která skupina,či který člověk dokáže v Sýrii porazit teroristy,bude mít podporu většiny obyvatelstva,dokáže udržet ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania-jaká je tedy ta jiná alternativ kterou Asad a Rusko ničí?Která skupina,či který člověk dokáže v Sýrii porazit teroristy,bude mít podporu většiny obyvatelstva,dokáže udržet Sýrii v celku,dokáží opět zavést funkční sekulární společnost,kde se lidé nepronásledují kvůli rase,pohlaví a náboženství-tak jako to fungovalo před válkou.Opravdu mě to zajímá...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:52 07.12.2016

    Marthy: nebudu ti tu říkat, že je tu vůbec nějaká alternativa, protože jak Asad, tak rusové udělali vše pro to, aby všechny alternativy byli zničeny. Takže místo aby jsi měl ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: nebudu ti tu říkat, že je tu vůbec nějaká alternativa, protože jak Asad, tak rusové udělali vše pro to, aby všechny alternativy byli zničeny.


    Takže místo aby jsi měl nefunkční stát typu Libye (syrie nemá teď ani tu nejmenší šanci, aby z toho vyšla tak lehce jako Libye....), která se za pár let stabilizuje, tak syrie pod Asadem, tedy IRGC bude nefunkcni stat jako Libanon, IRGC nejen že vytvořila Hyzbalah Syria a Irak, takže i kdyby IRGC přímo zemi neovadala, budou i tak na ni mít silný vliv. Uprchlici budou destabilizovat okolní země a časem bude další konflikt, protože tento ni nevyřešil.

    Nemluvě o tom, že režim je zcela finančně závislí na financovaní s Iranu.

    Pevně doufej, že Rusové mají stategii pro rychlý odchod ze země, poválečná syrii pro ně nebude bezpečné místo.Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    09:01 07.12.2016

    Riziko krátké paluby. Měli by tedy dělat brzdný systém, který vydrží víc.

    Riziko krátké paluby. Měli by tedy dělat brzdný systém, který vydrží víc.

  • Marthy
    04:22 07.12.2016

    klimesov-vím že Rusko a Asad v Sýrii ještě zdaleka nevyhráli,ale situace se tam po vstupu Ruska zlepšila,začínají vítězit.Bude ještě dlouho trvat než se tam situace ...Zobrazit celý příspěvek

    klimesov-vím že Rusko a Asad v Sýrii ještě zdaleka nevyhráli,ale situace se tam po vstupu Ruska zlepšila,začínají vítězit.Bude ještě dlouho trvat než se tam situace stabilizuje,nicméně Asad.Rusko a jejich spojenci pro to dělají co se dá.Každá jiná alternativa pro Sýrii znamená jen jedno-nefunkční rozdělený stát a nikdy nekončící násilí.Viz Libye.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:00 06.12.2016

    Logik - ad Kuzněcov a ponorky: Kuzněcov je nedotažená loď, na které se vždy začalo něco kutit a došly prachy. Z hlediska nájezdu, opotřebení... je celkem mladá. Čemu na tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik - ad Kuzněcov a ponorky:

    Kuzněcov je nedotažená loď, na které se vždy začalo něco kutit a došly prachy. Z hlediska nájezdu, opotřebení... je celkem mladá. Čemu na tom nerozumíte? Ano, je poprvé v ostré akci, ale letadel už na něm přistálo dost. Možná až dost.

    Ke stavbě lodí - velikost nerovná se komplexita či náročnost. Tanker větší než Nimitz Vám dneska svaří v kdejakém čínském městě, které ještě ani není na mapách.
    Pokud ponorka musí jen umět plavat a střílet rakety, pak letadlová loď se jen musí umět udržet na hladině (už v tom to má nesrovnatelně jednodušší, než ponorka) a mít nahoře dost velké prkno, aby na něm přistálo letadlo. Počet členů posádky mnoho neříká. Anglické řadové lodě přelomu 18. a 19. století měly mnohem víc posádky, než mají dnešní D křižníky. Byly komplexnější a složitější?
    LL Gerald Ford má o cca 1000 členů posádky méně než Nimitz. Je tedy méně komplexní a složitá?
    Víte, přijde mi to jako debata o ničem. Rusové mají know-how i loděnice, kde postavit LL. Jaksi na ně nemají děňky, resp. je potřebují sypat jinam. To, jestlii má Akula či Borej víc tun či méně tun, než LL na tom nic nemění a je to irelevantní. To, že nemají loděnici, kde postavit velkou loď už dlouho není pravda a spíš je velká otázka, zda by se v Nikolajevsku dnes dalo něco postavit a kdo by to tam dělal.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:48 06.12.2016

    Skelet: jak víte, že Rusové nevědí, proč jim spadl Mig?
    A jak víte, že MiGy jsou v provozu?

    Skelet: jak víte, že Rusové nevědí, proč jim spadl Mig?
    A jak víte, že MiGy jsou v provozu?

  • fenri
    20:46 06.12.2016

    Logik - no vidíte a ty F-18 nikdo neuzemňoval. Škandál. Víte, v situaci, kdy my nevíme: -proč MiG spadl -zda byly ostatní uzemněny - a hlavě zda už Rusové vědí či nevědí čím to ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik - no vidíte a ty F-18 nikdo neuzemňoval. Škandál.
    Víte, v situaci, kdy my nevíme:
    -proč MiG spadl
    -zda byly ostatní uzemněny
    - a hlavě zda už Rusové vědí či nevědí čím to bylo....

    ...je vaše spravedlivé rozhořčení nad poměry v Rusku a nad jejich neschopností prostě trochu předčasné. V situaci, kdy Rusové nezodpovědně a krátkozrace neposílají závěry z vyšetřování Logikovi na stůl bych to nechal koňovi. Nebo Rusovi. To vyjde na stejno.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:42 06.12.2016

    pro RiMr: Díky za informaci! Alespoň jeden rozumný příspěvek :-)

    pro RiMr: Díky za informaci! Alespoň jeden rozumný příspěvek :-)

  • logik
    20:35 06.12.2016

    fenri: po každé havárii ne. Ale po haváriích pro technickou poruchu, která přímo ohrožuje bezpečnost letu, to pravidlem bývá. Dokonce se uzemňují i jen při podezření na závadu, i ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    po každé havárii ne. Ale po haváriích pro technickou poruchu, která přímo ohrožuje bezpečnost letu, to pravidlem bývá. Dokonce se uzemňují i jen při podezření na závadu, i když příčina problému mohla být mechanická kolize. Viz např.
    http://www.armadninoviny.cz/st...

    nebo např. pro podezření na neutaženej šroubek v kokpitu:
    http://www.reuters.com/article...

    samozřejmě při poruše motoru vedoucím k požáru:
    http://nltimes.nl/2014/07/04/j...

    nebo při podezření na problém v palivovém vedení (což je případ migu):
    http://www.dailymail.co.uk/new...

    atd. atd.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:35 06.12.2016

    Jo, ta loděnice, na Dálném východě, co probíhala modernizací a výstavbou nového doku se Jmenuje Zvezda a je v Bolšom Kameni. Kdyby to ještě někoho zajímalo :-) Dok je na lodě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, ta loděnice, na Dálném východě, co probíhala modernizací a výstavbou nového doku se Jmenuje Zvezda a je v Bolšom Kameni. Kdyby to ještě někoho zajímalo :-)

    Dok je na lodě do délky 360m a výtlaku 250 000 tun. Výstavba začala v roce 2009 a roce 2013 byla ve skluzu 14 měsíců, takže jim tam jel zvednout mandle Rogozin. Dnes by měla být hotová. Podle snímků Googlu už je tam i portálový jeřáb přes dok.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:25 06.12.2016

    Teda Logiku, škoda že nejste nějaký generalissimus. Voni vědí všechno nejlíp a všichni jsou žabaři. Jestli to čte někdo z FSB, v Rusku z vašich analýz budou padat hlavy. ...Zobrazit celý příspěvek

    Teda Logiku, škoda že nejste nějaký generalissimus. Voni vědí všechno nejlíp a všichni jsou žabaři. Jestli to čte někdo z FSB, v Rusku z vašich analýz budou padat hlavy.
    Mimochodem, po každé havarii se uzemňují letadla? Když zbuchly týden po sobě dva Hornety stejné verze, uzemnily se Hornety? Ne.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 11