HEaDS-UP: Uzavřená přilba pro 21. století

Uzavřená přilba HEaDS-UP
Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDEC

Americká armáda představila novou pokrokovou uzavřenou přilbu HEaDS-UP (Helmet Electronics and Display System-Upgradeable Protection). Přilba revolučním způsobem kombinuje balistickou ochranu celé hlavy a možnost umístění nejrůznějšího elektronického vybavení – včetně průhledového displeje.

Tvář je nejzranitelnější část hlav y vojáka

Již od válk y v Iráku a Afghánistánu je trend v konstrukci vojenských přileb jasný. Podle statistik až ve 72 % procentech dochází ve válečných zónách ke zranění hlav y skrze tvář. Cílem konstruktérů je proto v y tvořit uzavřenou balistickou přilbu, která chrání jak lebku, tak i obličej vojáka.

První vlaštovkou je přídavný kit Batl s kin od firm y Revision . Jde vlastně o čelistní štít a sklopn é balistické hledí, které lze upevnit na standardní americkou přilbu ACH/ MICH. Hledí i čelistní štít lze používat s přilbou samostatně.

Batlskin Foto: Batlskin od firmy Revision / Revision

Je však známo, že vojáci dávají obvykle přednost pohodlí před lepší, ale méně pohodlnou ochranou. Nastavení správného poměru pohodlí a balistické ochran y je alch y mií (helmy , vest y aj.) , jíž se zabývá řada výzkumných týmů.

Důvod, proč nosit uzavřenou přilbu. Pozor! Drastické video!

Jednu z možných cest v konstrukci uzavřených přileb ukazuje americké  armádní výzkumné centrum NSRDEC (Natick Soldier Research, Development and Engineering Center). Před několika dn y NSRDEC  představilo výsledky svého bádaní – uzavřenou balistickou přilbu H E aDS-UP .

"Kvůli poraněním obličejů kameny, sklem a střepinami z improvizovaných výbušných zařízení vyvstal požadavek větší ochrany, " řekl Don Lee, který vede výzkum uzavřených přileb v NSRDEC. Problematická je také devastující tlaková vlna z výbuchů prostupující očima a nosními otvory až k mozku. "Vojáci nosí taktické brýle, ale vše okolo je otevřené. To pro ně bude největší výhodou," komentuje Lee přínos uzavřené přilby.

Foto: UzavÅ™ená pÅ™ilba HEaDS-UP / NSRDEC Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP / NSRDEC

HeaDS-UP – technologický demonstrátor přilby blízké budoucnosti

Oficiální web americké armády informuje o dvou modelech přilby HEaDS-UP . Ačkoli blíže neupřesňuje rozdíly mezi nimi, z přiložených obrázků lze vypozorovat hlavně jinak řešený čelisťový štít.

První verze přilby HEaDS-UP pravděpodobně vychází ze systému Batlskin. Druhá verze má především jinak řešenou ergonomii a uchycení čelisťového štítu. Tomu ostatně napovídá skutečnost, že pro NSRDEC vyrobila obě verze přilby HEaDS-UP firma Revison.

Základ těchto konceptů tvoří čelisťový štít a balistické hledí chránící tvář vojáka před pistolovými střelami a fragmenty výbuchů. Oceňovanou výhodou je rovněž ochrana obličeje před klimatickými podmínkami a vůbec vlivem okolního prostředí.

Foto: UzavÅ™ená pÅ™ilba HEaDS-UP / NSRDEC Foto: Uzavřená přilba HEaDS-UP. Jde patrně o druhou verzi s jinak

řešeným čelisťovým štítem. / NSRDEC

Ostatně výše uvedenou výhodu ocenili i vojáci, kteří přilbu H E aDS-UP testovali při jízdě v otevřených autech. "Když vojáci nosili prototypy přileb s hledím a dolní m čelisťovým štítem , bylo to poprvé, kdy během jízdy nepolykali písek, prach a kamení,“ konstatuje Lee.Vědci vzali při konstrukci HEaDS-UP v úvahu i všemožné elektronické „hračky“, které si voják může vzít s sebou do boje. Přilba má například zabudovaný konektor před hledím, do nějž lze připojit průhledový displej. Konektor vede skořepinou přilby do její zadní částí, kde se připojuje vlastní výpočetní elektronika, např. ch y tré telefony s operačním s y stémem Android.

Video: Prezentace přilby HEaDS-UP / YouTube

Z obrazovací průhledový displej vojáka  bude pravděpodobně fungovat na principu brýlí Google Glass. Voják tak pomocí svého sma r tphonu může dostávat taktické informace, informace z velitelství, komunikační informace nebo údaje z GPS.

Vědci se také zaměřili na vývoj zcela nového polstrování přilb y, které eliminuje otřes mozku při prudkém nárazu, třeba při zásahu projektilem z pušky. Zohledňovaly se taktéž hmotnost a v y vážení helm y.

Lee však zdůraznil, že v žádném případě ještě nejde o finální verze , neboť výzkum je zatím na samém počátku. NSRDEC nyní posk y tne jeho výsledky pověřeným vojenským institucím (PEO Soldier, Marine Corps), které pak rozhodnou o pokračování (či nepokračování) výzkumu uzavřené přilb y.

Zdroj: Arm y. mil, Mail Online

Nahlásit chybu v článku


Související články

Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System

V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...

Uzavřená přilba Revision Batlskin již v prodeji

V dnešním článku se opět vrátíme k systému Batlskin od americké firmy Revision. Připomeňme, ...

Titanové přilby pro ruské speciální jednotky

Speciální jednotky ruské armády široce používají titanové přilby. Ač se jedná o materiál výjimečných ...

HMDS – přilba pro stíhačky F-35

Jedním z klíčových systémů stíhaček F-35 Lightning II je multifunkční pilotní helma HMDS ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Adanedhel
  18:58 29.10.2013

  S tím mlžením, by mohla pomoci nanotechnologie.Buď nějaký nástřik, nebo samotná podstata toho hledí. Například pokud by to bylo pokryté metalickou vrstvou například proti ...Zobrazit celý příspěvek

  S tím mlžením, by mohla pomoci nanotechnologie.Buď nějaký nástřik, nebo samotná podstata toho hledí. Například pokud by to bylo pokryté metalickou vrstvou například proti laserovým zaměřovačům etc., splnilo by to několik problémů naráz. zároveň by to mohlo znamenat, že to hledí by bylo nesmírně odolné proti otěru např zvířeným prachem, kusy větví, kameny, střepinami a tak dále. Ale určitě by to chtělo zkombinovat s ochranou krční páteře a krku.Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  15:54 29.10.2013

  Coz o to, libi ... ale jak bude reseno odvetravani a mlzeni? Pokud pasivne, pak je to parada, pokud k tomu bude potreba "externich" akumulatoru, pak je to opet dalsi "kurvitko" ...Zobrazit celý příspěvek

  Coz o to, libi ... ale jak bude reseno odvetravani a mlzeni? Pokud pasivne, pak je to parada, pokud k tomu bude potreba "externich" akumulatoru, pak je to opet dalsi "kurvitko" navic ...Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:48 29.10.2013

  Nikdy bych nevěřil, jak nebezpečná je tlaková vlna. Ale pak jsem zažil výstřel z perkusní pistole v uzavřené místnosti a půl dne mně bolela hlava.

  Nikdy bych nevěřil, jak nebezpečná je tlaková vlna. Ale pak jsem zažil výstřel z perkusní pistole v uzavřené místnosti a půl dne mně bolela hlava.

 • plingr2
  12:29 29.10.2013

  to je jak helma vojáka z doom 2

  to je jak helma vojáka z doom 2

Načítám diskuzi...