HEL MD – vývoj laserových zbraní pokračuje

Laser HEL MD
Foto: HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) / Boeing

Americký gigant Boeing a americké Velitelství pro protiraketovou obranu a vesmír (Space and Missile Defense Command, SMDC) se dohodly na pokračování vývoje mobilního pozemního laseru HEL MD. Cílem programu HEL MD je vytvořit funkční energetickou zbraň, která umožní účinně ničit bezpilotní prostředky nepřítele, dělostřelecké a minometné granáty, rakety krátkého doletu nebo nevybuchlé nástražné systémy IED.Předmětem dohody je další fáze testování mobilního laserového demonstrátoru HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator). Práce na programu HEL MD začaly už v minulém roce, kdy byly testovány klíčové komponenty. Šlo především o posouzení vhodnosti terénního automobilu HMTT jako nosiče laseru a zaměřovacího systému pro precizní cílení laserového děla.

V roce 2011 byly také na střelnici White Stands Missile Range v Novém Mexiku provedeny ostré střelby. Na testovacím laseru o nízkém výkonu byla potvrzena schopnost systému HEL MD přesně sledovat a cílit laserový parsek na rychle letící objekt.

Boeing se nyní s americkou armádou, po úspěšných testech v minulém roce, dohodl na dalším tříletém vývojovém a testovacím období. Nyní je do systému HEL MD začleněn již plnohodnotný bojový laser. Předmětem testů tak nyní bude, zda je HEL MD schopen účinně ničit nejrůznější vzdušné cíle a zda je celá technologie zralá pro ostré nasazení v bojových podmínkách.

Připomeňme, že platforma HEL MD se skládá z 10kW polovodičového laseru umístěného na středním nákladním automobilu HMTT 8x8 (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) od firmy Oshkosh. Síla laseru ale není konečná. Pokud vše půjde dobře, v budoucnu lze do platformy HEL MD začlenit i silnější laser.

Dle vyjádření firmy Boeing, laser HEL MD nejen že dokáže rychle ničit vícenásobné cíle na obrovskou vzdálenost, ale oproti palným zbraním má také jednu obrovskou výhodu. Zatímco palné zbraně potřebují vyměňovat zásobníky s náboji, HEL MD nikoliv. „Můžete střílet tak dlouho, dokud budete mít dostatek elektrické energie,“ říká společnosti Boeing.

Zdroj: Boeing, Directed Energy Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

GLEF - obranný zelený laser chrání životy

Dnes si povíme o zbraňovém systému, který sice již nějaký ten pátek operuje v bojových zónách, ale ...

Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...

Významný pokrok ve vývoji bojových laserů

Další krok ve vývoji plnohodnotných bojových laserů udělal v posledních týdnech a měsících americký ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!