HELLADS: Drony s lasery realitou

Foto: Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI
Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI 

Americký průmysl a ozbrojené síly se připravují na ostré střelecké testy laseru HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Laser HELLADS svými výkony i rozměry lze považovat za operačně nasaditelný zbraňový systém.

Testování laseru organizují Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) a Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Hlavním partnerem z amerického průmyslu je General Dynamics (GA), resp. divize General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI).

Do dnešní doby byly prakticky všechny vojenské lasery laboratorními přístroji - technologickými demonstrátory, pokud nepočítáme operačně nasazený námořní laser LaWS (Laser Weapon System) na výsadkové lodi USS Ponce. HELLADS má být jeden z prvních vojenských laserů navržený pro nasazení v bojových podmínkách.

Základními požadavky při vývoji laseru HELLADS je hmotnost 750 kg a objem 2 krychlové metry. Výkon laseru je požadován 150 kW, což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - rakety, dělostřelecká a minometná munice, bezpilotní letadla, živá síla na zemi, nepancéřovaná technika a zařízení (generátory, radary, komunikační technika, rozvody elektřiny, atd. atd.).

"HELLADS představuje novou generaci taktických zbraňových systémů, které mají potenciál způsobit revoluci v obraně a poskytnout značnou taktickou výhodu našim bojovníkům,” uvedla před několika měsíci Linden Blue, generální ředitelka společnosti General Atomics. “Je pozoruhodné vidět, jak velmi výkonná laserová technologie dozrává do extrémně kompaktních zbraňových systémů a je nasazována do ostrého testování. Bude to o to pozoruhodnější, až budeme svědky, jak tato technologie bude mít dopad na americkou obranu.”

Dlužno dodat, že testovaný laser bude v pozemní konfiguraci pro boj s raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí C-RAM (Counter-Rocket, Artillery, and Mortar). Kromě laserového modulu v systému najdeme zdroje elektrické energie, senzory nebo prostředky řízení palby.

“HELLADS je navržen proti raketové, dělostřelecké a minometné munici, proti okřídleným střelám, proti letadlům, proti střelám země-vzduch,” uvedl Michael Perry viceprezident “laserové” divize v GA-ASI. “Je zde celé spektrum cílů, které lze zničit tímto systémem.”

Teprve na základě testování pozemní verze HELLADS, především kvality laserového paprsku, se přistoupí k vývoji laserového zbraňového systému umístitelného na bojová letadla.

"Laserové" drony v akci

Velitelství letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) již deklarovalo zájem umístit laser na bitevní letadlo AC-130 do roku 2020. Podle generálplukovníka Bradley Heitholda, šéfa AFSOC, letectvo sleduje několik firem vyvíjející slibné laserové technologie.

GA-ASI pro letadlo AC-130 nabízí nové lasery Gen 3 GEL (Generation 3 High Energy Laser) a v delším časovém horizontu ještě pokročilejší Gen 4 HEL. Oba lasery vycházejí z technologie HELLADS a firma je vyvíjí za vlastní náklady.

GA-ASI nabízí své letecké lasery i pro nová proudová bezpilotní letadla General Atomics Avenger. Letoun Avanger dokáže létat rychlostí až 741 km/h, vydrží ve vzduchu 20 hodin a ve vnitřních šachtách dokáže přepravit náklad o hmotnosti až 1400 kg - dostatečná hodnota pro umístění nové generace leteckých laserů.

Laserové zbraně mají řadu výhod. Obrovskou předností je bezhlučnost použití laseru, naprosto přesné cílení a dávkování výkonu.

“Důvodem proč chci laser na AC-130 je, že když nyní spustíme palbu kinetickými zbraněmi z AC-130, všichni vědí, že tam jste,” řekl Heithold. “To, co chci je, aby letadlo mohlo ničit cíle bez hluku.”

AC-130 tak může například při speciálních operacích likvidovat bezhlučně jednotlivé osoby na zemi, techniku i nejrůznější vybavení. Lze si dokonce představit situace, kdy letadlo laserem udělá otvor do plotu nebo “otevře” přístupovou bránu pro operátory speciálních sil.

AFRL pracuje paralelně rovněž na programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) pro stíhací letadla. V rámci programu SHiELD letectvo vyvíjí laser o velikosti přídavné letecké palivové nádrže. Laser půjde podvěsit pod stíhací letadla a použit ho k ochraně celé formace letadel před raketovými systémy vzduch-vzduch a země-vzduch protivníka.

V současné době letecký laser na AC-130 má prvořadou prioritu. Jak však poznamenává Perry, současné bojové lasery jsou z technického hlediska již velmi vyspělé a prakticky nic nebrání jejich nasazení v poli. Otázkou je, jak rychle chtějí ozbrojené síly zavést lasery do operačního použití, resp. kolik peněz na vývoj laserů chtějí vynaložit.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Znovuvzkříšení ABL: Drony s lasery proti raketám

Protiraketová agentura MDA (Missile Defense Agency) Spojených států plánuje restartovat projekt ...

Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita

Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové ...

Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí

Lockheed Martin pokračuje v testování leteckého laseru umístěného do všesměrové laserové střelecké ...

200kW laser na bitevním AC-130J Ghostrider

Zřejmě prvního skutečného bojového nasazení laseru se dočkáme na bitevním turbovtrtulovém letadle ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • jj284b
    19:35 01.01.2016

    tak zasa tie priemyselne lasery nie su ziaden vykrik modernej techniky.. tu ide o kompletne odlisnu technologiu a tak porovnavat to ani nejde.

    tak zasa tie priemyselne lasery nie su ziaden vykrik modernej techniky.. tu ide o kompletne odlisnu technologiu a tak porovnavat to ani nejde.

  • danny
    12:17 30.12.2015

    Osobně jsem k rychlému nástupu laserových zbraní také poněkud skeptický. Přiložené PR video spíš budí trochu úsměv, než že by ho bylo možné brát příliš vážně. Nepochybuji o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně jsem k rychlému nástupu laserových zbraní také poněkud skeptický. Přiložené PR video spíš budí trochu úsměv, než že by ho bylo možné brát příliš vážně. Nepochybuji o tom, že budou laserové prostředky v brzké době schopny oslepit nebo poškodit čidla nebo navigační přístroje raket, dronů, případně PL pozemních prostředků. Zapálení paliva, natož iniciace bojové části, jak se snaží demonstrovat přiložené video je opravdu z říše snů. Myslím, že níže uvedená poznámka o průmyslových laserech a jejich značně odlišné výkony na různých materiálech stojí za pozornost. Pokud vezmeme v potaz průchod paprsku vrstveným materiálem (např. kompozit, dural, guma), úhly, pod kterými je možné zasáhnout útočící raketu na vstřícném kurzu, chování plynu obtékající těleso letící vysokou rychlostí atd..., vychází mi laser jako perspektivní doplněk řady dalších systémů. Rozhodně ne jako náhrada. O řadě otázek spojených s použitím proti živým cílům se již zmiňoval kolega dříve. Zde opět situaci komplikuje násobně vyšší prašnost, vlhkost atd..., což podstatně snižuje účinný dostřel. Potom je otázka, jestli ta C 130 bude opravdu o tolik méně slyšitelná s laserem, než s např. rychlopalným kanonem. Už jsem ji párkrát v cca 4 000 viděl, a bylo o ní slyšet celkem daleko.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:51 29.12.2015

    ...možná by stačilo ty muslimáky na dálku kastrovat...

    ...možná by stačilo ty muslimáky na dálku kastrovat...

  • jj284b
    09:48 29.12.2015

    alebo ti vybuchne granat co mas zaveseny na pase... ci municia atd...

    alebo ti vybuchne granat co mas zaveseny na pase... ci municia atd...

  • Roland
    10:08 28.12.2015

    pro Smirnov - ono pokud se to co popisuješ začne stávat bezhlučně, na velkou vzdálenost, v podstatě bezu možnosti odvety, tak to bude mít hodně slušnej efekt ne? kor když jim k ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Smirnov - ono pokud se to co popisuješ začne stávat bezhlučně, na velkou vzdálenost, v podstatě bezu možnosti odvety, tak to bude mít hodně slušnej efekt ne? kor když jim k tomu občas z ničeho nic bouchne bedna s nábojema, nebo shoří gumy u auta ...Skrýt celý příspěvek

  • Smirnov
    14:23 27.12.2015

    Z výkonu a i plochy na kterou paprsek cílí, lze odhadnout, že živé objekty to nepřeřeže. Ty obsahují poměrně hodně vody, která tomu zabrání. Určitě dojde ke vzplanutí oblečení a k ...Zobrazit celý příspěvek

    Z výkonu a i plochy na kterou paprsek cílí, lze odhadnout, že živé objekty to nepřeřeže. Ty obsahují poměrně hodně vody, která tomu zabrání. Určitě dojde ke vzplanutí oblečení a k rychlému vzniku těžkých popálenin přecházejícím v zuhelnatění povrchových vrstev tkáně. Okamžitě smrtelné by bylo asi ohřátí cíle jako celku nebo později by smrt nastala následkem popálenin. Otázka je jak rychlá by to byla likvidace. úplně okamžitá by nebyla určitě a také ani moc nenápadná, protože by to bylo jak zapalovat prskavky.

    Nepochybně se to stane velmi oblíbeny způsob ničení nepřítele.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:13 27.12.2015

    pro JardaBrum:
    zrovna toto již bylo testováno a dokonce existuje i záznam z akce:
    https://www.youtube.com/watch?...

    pro JardaBrum:
    zrovna toto již bylo testováno a dokonce existuje i záznam z akce:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • JardaBrum
    01:15 27.12.2015

    Vaše diskuze pánové se opět tek nějak zacylkovává. Mně osobně více upoutalo annoncování použití laseru proti živé síle (bezhlučná likvidace jednotlivých osob na zemi). Promiňte ...Zobrazit celý příspěvek

    Vaše diskuze pánové se opět tek nějak zacylkovává.
    Mně osobně více upoutalo annoncování použití laseru proti živé síle (bezhlučná likvidace jednotlivých osob na zemi). Promiňte starému vojákovi co dnes necvičí ani na mapách ale s lasery se počítalo k oslnění, oslepení, navození šoku nesnesitelným teplem, připadně zapálením. To vše je Ženevskými konvencemi zakázáno (IV Dodatek ratifikovaly po dlouhém lavírování i USA). Technologie pokročily, přesto mi: ''priami zranujúcí kanál'' příjde jako scifi. Může mne někdo přesvědčit o opaku? Máte reference o účincích HELLADS nebo jiného high energy laseru na bilogický materiál případně živou entitu? Co se děje se zasaženou tkaní? Vznikne ''čistý průstřel? Vstřel? Jak hluboký? Jaký průřez? Zastavovací účinek? Co se děje se zasaženou tkání? Zmizí?:D nebo expanduje a poškodí okolní orgány?Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    23:47 26.12.2015

    S "rozptylovacmi svetla" to nebude vôbec jednoduché - to isté čo som písal ako negatívum laserov pred nedávnom (už malý "odpor" v ceste svetelného lúču spôsobuje pokles svetelného ...Zobrazit celý příspěvek

    S "rozptylovacmi svetla" to nebude vôbec jednoduché - to isté čo som písal ako negatívum laserov pred nedávnom (už malý "odpor" v ceste svetelného lúču spôsobuje pokles svetelného toku o desiatky percent) platí ako nevýhoda aj pre odrážač. Stačí aby odrazil "len" 98% svetla a zostáva tam 3kW laserovej energie, čo stačí na rezanie plechov tuším do 5mm. Samozrejme pre laser rátam s ideálnymi podmienkami bez strát, čo je trochu mimo reality, ale dajme tomu.

    @crusader - súhlas. Podobné argumenty o skorom operačnom nasadení slúžia skor na vyžmýkanie dolárov z kongresu. A rogram sa bude predlžovať a navyšovať, ako v poslednom čase všetky.U tak novej zbrane to vidím ešte na pár dekád ako doplnok k doterajším zbranovým systémom, resp. railgunu.Skrýt celý příspěvek

  • Roland
    21:59 26.12.2015

    General Atomics mi hodně připomíná Kingovu North Central Positronics -tak uvidíme co budoucnost přinese :)

    General Atomics mi hodně připomíná Kingovu North Central Positronics -tak uvidíme co budoucnost přinese :)

  • crusader
    20:41 26.12.2015

    milý jj diskuze je od slova diskutovat. Dovolil jsem si oponovat nemístnému optimismu u tohoto článku a současně jsem vyjádřil svůj názor. Dobu, kdy musel být jednotný názor ...Zobrazit celý příspěvek

    milý jj
    diskuze je od slova diskutovat. Dovolil jsem si oponovat nemístnému optimismu u tohoto článku a současně jsem vyjádřil svůj názor.
    Dobu, kdy musel být jednotný názor jsme tu už měli (já ji pamatuji, u tebe o tom nejsem přesvědčený).
    Já prostě nevěřím každé zprávě ať už přijde z Ameriky nebo z Ruska.
    Jestliže čtu článek, kde madam Linden Blue, říká, že jejich lasery jsou nasazeny do ostrého testování, vicepresident její divize říká proti čemu všemu jsou jejich lasery určeny a o odstavec níž se dovím, že nemají otestovanou ani pozemní verzi laseru, neví jakou bude mít paprsek kvalitu a že verzi pro jejich drony budou vyvíjet až někdy až to vyzkouší tak si myslím, že jde o slušný PR článek. Navíc je zajímavé, že tahle firma (General Atomics) je namočená do všech amerických sci-fi projektů (kromě laseru dělá i rail-guny) kam pravděpodobně tečou miliardy dolarů, takže je občas nutné pustit nějakou PR zprávu o úspěších určenou pro zadavatele (a ten ji potřebuje pro veřejnost, aby zdůvodnil to plýtvání penězi daňových poplatníků).Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    19:36 26.12.2015

    ak by ta ta tema zaujimala, hladal by si si info sam a nepotreboval by si inych aby ta "presvedcovali", takto mam pocit ze ti ide len o flame war a nic viac, co je v podstate ...Zobrazit celý příspěvek

    ak by ta ta tema zaujimala, hladal by si si info sam a nepotreboval by si inych aby ta "presvedcovali", takto mam pocit ze ti ide len o flame war a nic viac, co je v podstate strata casu.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    16:34 26.12.2015

    Tak ten první odkaz. Záběr na letící bezpilotní prostředek, který začne hořet a pak se zřítí (na to mi stačí nějaká hořlavá látka a časovací zařízení - nebo ten oheň zažehnu třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ten první odkaz.
    Záběr na letící bezpilotní prostředek, který začne hořet a pak se zřítí (na to mi stačí nějaká hořlavá látka a časovací zařízení - nebo ten oheň zažehnu třeba radiovým signálem) a vedle je záběr (asi z toho zasaženého dronu) na loď, která údajně ten dron ozařuje.
    To druhý jsou opět známé záběry z USS Ponce.
    I kdyby to byly skutečné záběry, něco jiného je pomalu letící dron (nebo pomalu plující loď) než třeba protilodní raketa nebo mezikontinentální střela (nebo dokonce ještě menší dělostřelecký nebo minometný granát).
    Opravdu to pro mě není operační nasazení laseru a nečekám skutečné nasazení v dohledné době.
    Je zajímavé, že žádná diskuze neproběhla u článku v AN "Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí" kde byly popsané problémy s bojovým použití laserů ale živou diskuzi vyvolá PR článek společnosti General Atomics.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    15:47 26.12.2015

    Crusader: myslíš tohle? http://www.telegraph.co.uk/new... Pak tady je ještě ...Zobrazit celý příspěvek

    Crusader: myslíš tohle? http://www.telegraph.co.uk/new...

    Pak tady je ještě jedno
    https://www.youtube.com/watch?...

    Prvně odpálení asi minomentého granátu a pak lehkého dronu.

    Tohle je podle mě palivo. Ten anti ICBM laser na boeingu, miřil na nadrže při startu/vzestupu rakety.

    Jinak USN nejsou jedini kdo sundali dron laser, cina, a pár dálších států dělali testy proti lehkým dronům.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    15:09 26.12.2015

    To rozhodně ne ale taky nežeru propagandu ať je z jakékoliv strany

    To rozhodně ne ale taky nežeru propagandu ať je z jakékoliv strany

  • jj284b
    15:02 26.12.2015

    crusader: ze ty rad konspiracne teorie?

    crusader: ze ty rad konspiracne teorie?

  • crusader
    14:58 26.12.2015

    Shania A skutečně tam vybouchlo palivo? Jsem už nějaký pátek na světě a od přírody jsem nedůvěřivý, proto si umím si představit natočení takového hezkého PR důkazu pro americké ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania
    A skutečně tam vybouchlo palivo? Jsem už nějaký pátek na světě a od přírody jsem nedůvěřivý, proto si umím si představit natočení takového hezkého PR důkazu pro americké daňové poplatníky, že ty miliardy dolarů nevyhodili z okna, ale mají zbraň se kterou zničí každého nepřítele ve Sluneční soustavě a přilehlých vesmírech.
    Navíc z toho USS Ponce já znám jen tyhle záběry, proč nejsou známé i další úspěšné zkoušky.

    jj284b
    mě se to hledat nechce, ty jsi psal, že jsou jiné tak prosím poskytni odkazy, abych se poučil.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:13 26.12.2015

    crusader: to co vybuchne je palivo, to je hlavní cíl jak u balistických raket, tak letadel a dronu. A ne že by u těchto cílů musel laser řezat nějak moc hluboko. S tou dobou ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: to co vybuchne je palivo, to je hlavní cíl jak u balistických raket, tak letadel a dronu. A ne že by u těchto cílů musel laser řezat nějak moc hluboko.

    S tou dobou 30+ let máš nejspíš pravdu, masivnější rozšíření nejspíš potrvá i déle. Ale specializované platformy nesoucí laser tu budou už okolo 2030 a testovat je začnou co nevidět.

    Obrané DIRCM (což je tedy ale úplně jiná kategorie) na menší platformy tu budou okolo 2025.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:47 26.12.2015

    crusader: a co tak si napr precitat vsetky clanky ktore tu doteraz boli zverejnene? detailov je tam habadej...

    crusader: a co tak si napr precitat vsetky clanky ktore tu doteraz boli zverejnene? detailov je tam habadej...

  • crusader
    13:35 26.12.2015

    jj284b v čem jsou jiné, vysvětli mi to rád se nechám poučit no a ty záběry z USS Ponce samozřejmě znám, takových záběrů kde vybuchne něco (třeba malá náložka) upevněné na něčem, ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b
    v čem jsou jiné, vysvětli mi to rád se nechám poučit
    no a ty záběry z USS Ponce samozřejmě znám, takových záběrů kde vybuchne něco (třeba malá náložka) upevněné na něčem, na co jsem údajně vypálil z laserového děla udělá kdejaký specialista na filmové záběry.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2