HELLADS: Drony s lasery realitou

Foto: Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI
Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI 

Americký průmysl a ozbrojené síly se připravují na ostré střelecké testy laseru HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Laser HELLADS svými výkony i rozměry lze považovat za operačně nasaditelný zbraňový systém.

Testování laseru organizují Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) a Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Hlavním partnerem z amerického průmyslu je General Dynamics (GA), resp. divize General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI).

Do dnešní doby byly prakticky všechny vojenské lasery laboratorními přístroji - technologickými demonstrátory, pokud nepočítáme operačně nasazený námořní laser LaWS (Laser Weapon System) na výsadkové lodi USS Ponce. HELLADS má být jeden z prvních vojenských laserů navržený pro nasazení v bojových podmínkách.

Základními požadavky při vývoji laseru HELLADS je hmotnost 750 kg a objem 2 krychlové metry. Výkon laseru je požadován 150 kW, což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - rakety, dělostřelecká a minometná munice, bezpilotní letadla, živá síla na zemi, nepancéřovaná technika a zařízení (generátory, radary, komunikační technika, rozvody elektřiny, atd. atd.).

"HELLADS představuje novou generaci taktických zbraňových systémů, které mají potenciál způsobit revoluci v obraně a poskytnout značnou taktickou výhodu našim bojovníkům,” uvedla před několika měsíci Linden Blue, generální ředitelka společnosti General Atomics. “Je pozoruhodné vidět, jak velmi výkonná laserová technologie dozrává do extrémně kompaktních zbraňových systémů a je nasazována do ostrého testování. Bude to o to pozoruhodnější, až budeme svědky, jak tato technologie bude mít dopad na americkou obranu.”

Dlužno dodat, že testovaný laser bude v pozemní konfiguraci pro boj s raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí C-RAM (Counter-Rocket, Artillery, and Mortar). Kromě laserového modulu v systému najdeme zdroje elektrické energie, senzory nebo prostředky řízení palby.

“HELLADS je navržen proti raketové, dělostřelecké a minometné munici, proti okřídleným střelám, proti letadlům, proti střelám země-vzduch,” uvedl Michael Perry viceprezident “laserové” divize v GA-ASI. “Je zde celé spektrum cílů, které lze zničit tímto systémem.”

Teprve na základě testování pozemní verze HELLADS, především kvality laserového paprsku, se přistoupí k vývoji laserového zbraňového systému umístitelného na bojová letadla.

"Laserové" drony v akci

Velitelství letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) již deklarovalo zájem umístit laser na bitevní letadlo AC-130 do roku 2020. Podle generálplukovníka Bradley Heitholda, šéfa AFSOC, letectvo sleduje několik firem vyvíjející slibné laserové technologie.

GA-ASI pro letadlo AC-130 nabízí nové lasery Gen 3 GEL (Generation 3 High Energy Laser) a v delším časovém horizontu ještě pokročilejší Gen 4 HEL. Oba lasery vycházejí z technologie HELLADS a firma je vyvíjí za vlastní náklady.

GA-ASI nabízí své letecké lasery i pro nová proudová bezpilotní letadla General Atomics Avenger. Letoun Avanger dokáže létat rychlostí až 741 km/h, vydrží ve vzduchu 20 hodin a ve vnitřních šachtách dokáže přepravit náklad o hmotnosti až 1400 kg - dostatečná hodnota pro umístění nové generace leteckých laserů.

Laserové zbraně mají řadu výhod. Obrovskou předností je bezhlučnost použití laseru, naprosto přesné cílení a dávkování výkonu.

“Důvodem proč chci laser na AC-130 je, že když nyní spustíme palbu kinetickými zbraněmi z AC-130, všichni vědí, že tam jste,” řekl Heithold. “To, co chci je, aby letadlo mohlo ničit cíle bez hluku.”

AC-130 tak může například při speciálních operacích likvidovat bezhlučně jednotlivé osoby na zemi, techniku i nejrůznější vybavení. Lze si dokonce představit situace, kdy letadlo laserem udělá otvor do plotu nebo “otevře” přístupovou bránu pro operátory speciálních sil.

AFRL pracuje paralelně rovněž na programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) pro stíhací letadla. V rámci programu SHiELD letectvo vyvíjí laser o velikosti přídavné letecké palivové nádrže. Laser půjde podvěsit pod stíhací letadla a použit ho k ochraně celé formace letadel před raketovými systémy vzduch-vzduch a země-vzduch protivníka.

V současné době letecký laser na AC-130 má prvořadou prioritu. Jak však poznamenává Perry, současné bojové lasery jsou z technického hlediska již velmi vyspělé a prakticky nic nebrání jejich nasazení v poli. Otázkou je, jak rychle chtějí ozbrojené síly zavést lasery do operačního použití, resp. kolik peněz na vývoj laserů chtějí vynaložit.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Znovuvzkříšení ABL: Drony s lasery proti raketám

Protiraketová agentura MDA (Missile Defense Agency) Spojených států plánuje restartovat projekt vzdušného laseru ABL (Airborne Laser). Výkonné laserové zbraně nově neponesou obří Boeingy 747 ale ve ...

Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita

Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové zbraně. Jednotlivé laserové moduly lze skládat a vytvářet tak laserové zbraně s různým výkonem. ...

Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí

Lockheed Martin pokračuje v testování leteckého laseru umístěného do všesměrové laserové střelecké věže ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control). Testování prokázalo neúprosnost fyzikálních zákonů ...

200kW laser na bitevním AC-130J Ghostrider

Zřejmě prvního skutečného bojového nasazení laseru se dočkáme na bitevním turbovtrtulovém letadle AC-130J Ghostrider. Americké letectvo (U.S. Air Force), resp. Velitelství letectva pro speciální ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • jj284b
  19:35 01.01.2016

  tak zasa tie priemyselne lasery nie su ziaden vykrik modernej techniky.. tu ide o kompletne odlisnu technologiu a tak porovnavat to ani nejde.

 • danny
  12:17 30.12.2015

  Osobně jsem k rychlému nástupu laserových zbraní také poněkud skeptický. Přiložené PR video spíš budí trochu úsměv, než že by ho bylo možné brát příliš vážně. Nepochybuji o tom, že budou laserové prostředky v brzké době schopny oslepit nebo poškodit čidla nebo navigační přístroje raket, dronů, případně PL pozemních prostředků. Zapálení paliva, natož iniciace bojové části, jak se snaží demonstrovat přiložené video je opravdu z říše snů. Myslím, že níže uvedená poznámka o průmyslových laserech a jejich značně odlišné výkony na různých materiálech stojí za pozornost. Pokud vezmeme v potaz průchod paprsku vrstveným materiálem (např. kompozit, dural, guma), úhly, pod kterými je možné zasáhnout útočící raketu na vstřícném kurzu, chování plynu obtékající těleso letící vysokou rychlostí atd..., vychází mi laser jako perspektivní doplněk řady dalších systémů. Rozhodně ne jako náhrada. O řadě otázek spojených s použitím proti živým cílům se již zmiňoval kolega dříve. Zde opět situaci komplikuje násobně vyšší prašnost, vlhkost atd..., což podstatně snižuje účinný dostřel. Potom je otázka, jestli ta C 130 bude opravdu o tolik méně slyšitelná s laserem, než s např. rychlopalným kanonem. Už jsem ji párkrát v cca 4 000 viděl, a bylo o ní slyšet celkem daleko.

 • RiMr71
  16:51 29.12.2015

  ...možná by stačilo ty muslimáky na dálku kastrovat...

 • jj284b
  09:48 29.12.2015

  alebo ti vybuchne granat co mas zaveseny na pase... ci municia atd...

 • Roland
  10:08 28.12.2015

  pro Smirnov - ono pokud se to co popisuješ začne stávat bezhlučně, na velkou vzdálenost, v podstatě bezu možnosti odvety, tak to bude mít hodně slušnej efekt ne? kor když jim k tomu občas z ničeho nic bouchne bedna s nábojema, nebo shoří gumy u auta ...

 • Smirnov
  14:23 27.12.2015

  Z výkonu a i plochy na kterou paprsek cílí, lze odhadnout, že živé objekty to nepřeřeže. Ty obsahují poměrně hodně vody, která tomu zabrání. Určitě dojde ke vzplanutí oblečení a k rychlému vzniku těžkých popálenin přecházejícím v zuhelnatění povrchových vrstev tkáně. Okamžitě smrtelné by bylo asi ohřátí cíle jako celku nebo později by smrt nastala následkem popálenin. Otázka je jak rychlá by to byla likvidace. úplně okamžitá by nebyla určitě a také ani moc nenápadná, protože by to bylo jak zapalovat prskavky.

  Nepochybně se to stane velmi oblíbeny způsob ničení nepřítele.

 • Luky
  10:13 27.12.2015

  pro JardaBrum:
  zrovna toto již bylo testováno a dokonce existuje i záznam z akce:
  https://www.youtube.com/watch?v=Z4wZt4J3Q5k#t=1m51s

 • JardaBrum
  01:15 27.12.2015

  Vaše diskuze pánové se opět tek nějak zacylkovává.
  Mně osobně více upoutalo annoncování použití laseru proti živé síle (bezhlučná likvidace jednotlivých osob na zemi). Promiňte starému vojákovi co dnes necvičí ani na mapách ale s lasery se počítalo k oslnění, oslepení, navození šoku nesnesitelným teplem, připadně zapálením. To vše je Ženevskými konvencemi zakázáno (IV Dodatek ratifikovaly po dlouhém lavírování i USA). Technologie pokročily, přesto mi: ''priami zranujúcí kanál'' příjde jako scifi. Může mne někdo přesvědčit o opaku? Máte reference o účincích HELLADS nebo jiného high energy laseru na bilogický materiál případně živou entitu? Co se děje se zasaženou tkaní? Vznikne ''čistý průstřel? Vstřel? Jak hluboký? Jaký průřez? Zastavovací účinek? Co se děje se zasaženou tkání? Zmizí?:D nebo expanduje a poškodí okolní orgány?

 • DJW_
  23:47 26.12.2015

  S "rozptylovacmi svetla" to nebude vôbec jednoduché - to isté čo som písal ako negatívum laserov pred nedávnom (už malý "odpor" v ceste svetelného lúču spôsobuje pokles svetelného toku o desiatky percent) platí ako nevýhoda aj pre odrážač. Stačí aby odrazil "len" 98% svetla a zostáva tam 3kW laserovej energie, čo stačí na rezanie plechov tuším do 5mm. Samozrejme pre laser rátam s ideálnymi podmienkami bez strát, čo je trochu mimo reality, ale dajme tomu.

  @crusader - súhlas. Podobné argumenty o skorom operačnom nasadení slúžia skor na vyžmýkanie dolárov z kongresu. A rogram sa bude predlžovať a navyšovať, ako v poslednom čase všetky.U tak novej zbrane to vidím ešte na pár dekád ako doplnok k doterajším zbranovým systémom, resp. railgunu.

 • Roland
  21:59 26.12.2015

  General Atomics mi hodně připomíná Kingovu North Central Positronics -tak uvidíme co budoucnost přinese :)

Stránka 1 z 4