HELLADS: Drony s lasery realitou

Foto: Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI
Vize General Atomics Avenger s laserem. / GA-ASI 

Americký průmysl a ozbrojené síly se připravují na ostré střelecké testy laseru HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System). Laser HELLADS svými výkony i rozměry lze považovat za operačně nasaditelný zbraňový systém.

Testování laseru organizují Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) a Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Hlavním partnerem z amerického průmyslu je General Dynamics (GA), resp. divize General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI).

Do dnešní doby byly prakticky všechny vojenské lasery laboratorními přístroji - technologickými demonstrátory, pokud nepočítáme operačně nasazený námořní laser LaWS (Laser Weapon System) na výsadkové lodi USS Ponce. HELLADS má být jeden z prvních vojenských laserů navržený pro nasazení v bojových podmínkách.

Základními požadavky při vývoji laseru HELLADS je hmotnost 750 kg a objem 2 krychlové metry. Výkon laseru je požadován 150 kW, což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - rakety, dělostřelecká a minometná munice, bezpilotní letadla, živá síla na zemi, nepancéřovaná technika a zařízení (generátory, radary, komunikační technika, rozvody elektřiny, atd. atd.).

"HELLADS představuje novou generaci taktických zbraňových systémů, které mají potenciál způsobit revoluci v obraně a poskytnout značnou taktickou výhodu našim bojovníkům,” uvedla před několika měsíci Linden Blue, generální ředitelka společnosti General Atomics. “Je pozoruhodné vidět, jak velmi výkonná laserová technologie dozrává do extrémně kompaktních zbraňových systémů a je nasazována do ostrého testování. Bude to o to pozoruhodnější, až budeme svědky, jak tato technologie bude mít dopad na americkou obranu.”

Dlužno dodat, že testovaný laser bude v pozemní konfiguraci pro boj s raketovou, dělostřeleckou a minometnou municí C-RAM (Counter-Rocket, Artillery, and Mortar). Kromě laserového modulu v systému najdeme zdroje elektrické energie, senzory nebo prostředky řízení palby.

“HELLADS je navržen proti raketové, dělostřelecké a minometné munici, proti okřídleným střelám, proti letadlům, proti střelám země-vzduch,” uvedl Michael Perry viceprezident “laserové” divize v GA-ASI. “Je zde celé spektrum cílů, které lze zničit tímto systémem.”

Teprve na základě testování pozemní verze HELLADS, především kvality laserového paprsku, se přistoupí k vývoji laserového zbraňového systému umístitelného na bojová letadla.

"Laserové" drony v akci

Velitelství letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) již deklarovalo zájem umístit laser na bitevní letadlo AC-130 do roku 2020. Podle generálplukovníka Bradley Heitholda, šéfa AFSOC, letectvo sleduje několik firem vyvíjející slibné laserové technologie.

GA-ASI pro letadlo AC-130 nabízí nové lasery Gen 3 GEL (Generation 3 High Energy Laser) a v delším časovém horizontu ještě pokročilejší Gen 4 HEL. Oba lasery vycházejí z technologie HELLADS a firma je vyvíjí za vlastní náklady.

GA-ASI nabízí své letecké lasery i pro nová proudová bezpilotní letadla General Atomics Avenger. Letoun Avanger dokáže létat rychlostí až 741 km/h, vydrží ve vzduchu 20 hodin a ve vnitřních šachtách dokáže přepravit náklad o hmotnosti až 1400 kg - dostatečná hodnota pro umístění nové generace leteckých laserů.

Laserové zbraně mají řadu výhod. Obrovskou předností je bezhlučnost použití laseru, naprosto přesné cílení a dávkování výkonu.

“Důvodem proč chci laser na AC-130 je, že když nyní spustíme palbu kinetickými zbraněmi z AC-130, všichni vědí, že tam jste,” řekl Heithold. “To, co chci je, aby letadlo mohlo ničit cíle bez hluku.”

AC-130 tak může například při speciálních operacích likvidovat bezhlučně jednotlivé osoby na zemi, techniku i nejrůznější vybavení. Lze si dokonce představit situace, kdy letadlo laserem udělá otvor do plotu nebo “otevře” přístupovou bránu pro operátory speciálních sil.

AFRL pracuje paralelně rovněž na programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) pro stíhací letadla. V rámci programu SHiELD letectvo vyvíjí laser o velikosti přídavné letecké palivové nádrže. Laser půjde podvěsit pod stíhací letadla a použit ho k ochraně celé formace letadel před raketovými systémy vzduch-vzduch a země-vzduch protivníka.

V současné době letecký laser na AC-130 má prvořadou prioritu. Jak však poznamenává Perry, současné bojové lasery jsou z technického hlediska již velmi vyspělé a prakticky nic nebrání jejich nasazení v poli. Otázkou je, jak rychle chtějí ozbrojené síly zavést lasery do operačního použití, resp. kolik peněz na vývoj laserů chtějí vynaložit.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Znovuvzkříšení ABL: Drony s lasery proti raketám

Protiraketová agentura MDA (Missile Defense Agency) Spojených států plánuje restartovat projekt ...

Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita

Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové ...

Testy leteckých laserů: Velké naděje a problémy s turbulencí

Lockheed Martin pokračuje v testování leteckého laseru umístěného do všesměrové laserové střelecké ...

200kW laser na bitevním AC-130J Ghostrider

Zřejmě prvního skutečného bojového nasazení laseru se dočkáme na bitevním turbovtrtulovém letadle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Pepos
  13:14 26.12.2015

  Lasery sú budúcnosť .No a o koľko rokov to sa uvidí. Tak či tak pomôže to pri vývoji nových akumulátorov,batérii atď..... Aj tak by som sa chcel dožiť ,že chleba budem rezať ...Zobrazit celý příspěvek

  Lasery sú budúcnosť .No a o koľko rokov to sa uvidí. Tak či tak pomôže to pri vývoji nových akumulátorov,batérii atď.....
  Aj tak by som sa chcel dožiť ,že chleba budem rezať laserom a nie nožom.....Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:49 26.12.2015

  crusader: priemyslove radary su na uplne odlisnej technologii ako HELLADS. Operacne je uz nasadeny laser na USS Ponce a prebieha plne operacne ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: priemyslove radary su na uplne odlisnej technologii ako HELLADS. Operacne je uz nasadeny laser na USS Ponce a prebieha plne operacne testovanie:

  http://edition.cnn.com/2014/12...

  http://www.extremetech.com/ext...

  to co pokladas za scifi je mozne uz dnes. no samozrejme lasery dostupne o 30 rokov budu oproti tym dnesnym zasa niekde inde..Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  12:49 26.12.2015

  nadšení proč ne - je "poblíž" nějaká jiná technologie která by mohla nějak "změnit bojiště" kromě laserů a EMP zbraní? Tak co je divnýho na tom, že to lidi řeší

  nadšení proč ne - je "poblíž" nějaká jiná technologie která by mohla nějak "změnit bojiště" kromě laserů a EMP zbraní? Tak co je divnýho na tom, že to lidi řeší

 • crusader
  12:33 26.12.2015

  Strašně se mi líbí vaše nadšení pro laserové zbraně a hlavně optimistická doba jejich operačního nasazení. Viděli jste někdy průmyslový laser řezat materiál? Znáte potřebné ...Zobrazit celý příspěvek

  Strašně se mi líbí vaše nadšení pro laserové zbraně a hlavně optimistická doba jejich operačního nasazení.
  Viděli jste někdy průmyslový laser řezat materiál? Znáte potřebné výkony pro řezání? A víte jaký materiál se dá s těmito výkony řezat? A na jakou vzdálenost?
  A to průmyslový laser řeže na vzdálenost několik milimetrů, a má problémy s lesklými materiály jako je nerez a mosaz (značně se snižuje tloušťka materiálu, který lze řezat).
  Operační nasazení v nejbližších 30 letech vidím jako sci-fi a nezviklají mě ani optimistické názory vojenských papalášů spojených s vojenskou-průmyslovou lobby.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:28 26.12.2015

  Naith: otazne je aky to bude mat effekt proti IR laseru...

  Naith: otazne je aky to bude mat effekt proti IR laseru...

 • Naith
  23:32 25.12.2015

  Rakety, letadla a radary dostanou krásný duhový obleček rozptylovačů světla. Máte něco takového v LCD pro rozvod světla z kraje panelu u notebooků.

  Rakety, letadla a radary dostanou krásný duhový obleček rozptylovačů světla. Máte něco takového v LCD pro rozvod světla z kraje panelu u notebooků.

 • Arccos
  22:57 25.12.2015

  JardaBum: Ženevské konvence s tím nic. Ty omezují použití oslepujících laserových zbraní, což je jiná kategorie.

  JardaBum: Ženevské konvence s tím nic. Ty omezují použití oslepujících laserových zbraní, což je jiná kategorie.

 • jj284b
  17:23 25.12.2015

  Ferdinand: myslim si ze akykolvek system na odrazanie bude dost komplikovany, kedze nebude mozne mat ho uplne vsade a laser bude mozne mierit do miest ktore nie su chranene.. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ferdinand: myslim si ze akykolvek system na odrazanie bude dost komplikovany, kedze nebude mozne mat ho uplne vsade a laser bude mozne mierit do miest ktore nie su chranene.. navyse montovat taketo systemy bude dost nakladne, a bude to zvysovat neuzitocnu hmotnost objektu - v pripade riadenych striel to bude mat obrovsky dopad na energiu strely (dosah, manevrovatelnost)Skrýt celý příspěvek

 • Ferdinand
  16:35 25.12.2015

  Nebola by ideálna obrana proti laserom kútový odrážač? Aj keby vydržal proti laseru len pár ms, aj tak by vačšinu energie v priamom lúci vrátil spať na útočiaci prostriedok.

  Nebola by ideálna obrana proti laserom kútový odrážač? Aj keby vydržal proti laseru len pár ms, aj tak by vačšinu energie v priamom lúci vrátil spať na útočiaci prostriedok.

 • jj284b
  13:31 25.12.2015

  KOLT: nie, necital som to (zatial, no pozriem sa na to) JardaBrum: ked pisali konvencie, tak s lasermi velmi neratali. kazdopadne tie zakazuju pouzitie zbrani ktore sposobuju ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: nie, necital som to (zatial, no pozriem sa na to)

  JardaBrum: ked pisali konvencie, tak s lasermi velmi neratali. kazdopadne tie zakazuju pouzitie zbrani ktore sposobuju prilisne utrpenie. Lasery sa nebudu nicim lisit od beznych projektilovych zbrani co sa tyka zranenia, dokonca, zranujuci kanal bude priamy bez vnutornej expanzie aku sposobuju projektilove zbrane..Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  13:02 25.12.2015

  Laser proti živé síle?
  Co takhle Ženevske konvence?
  A co zakázané způsoby a prostředky vedení války?
  No vývoj nezastavíš.

  Laser proti živé síle?
  Co takhle Ženevske konvence?
  A co zakázané způsoby a prostředky vedení války?
  No vývoj nezastavíš.

 • KOLT
  12:31 25.12.2015

  pro jj284b: Neinspiroval jste se v Hyperionské sérii od Dana Simmonse? ;-)

  pro jj284b: Neinspiroval jste se v Hyperionské sérii od Dana Simmonse? ;-)

 • Roland
  16:50 24.12.2015

  jj, psychologický efekt bude veliký a hlavně myslím, že budou efektivní vůbec samy za sebe - výrazně jednodušší logistika - místo X tun munice (podle mě řádově) míň nákladu, ...Zobrazit celý příspěvek

  jj, psychologický efekt bude veliký a hlavně myslím, že budou efektivní vůbec samy za sebe - výrazně jednodušší logistika - místo X tun munice (podle mě řádově) míň nákladu, rychlost palby "neomezená", přesnost asi taky někde jinde

  a pokud zakotví někde u pláže jaderná letadlovka s hromadou laesrových zbraní (a nějak ji ochrání před škvorem) tak je perimetr v podstatě nedobytnejSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:30 24.12.2015

  tak hlavne to bude mat priam neskutocny psychologicky efekt.. predstavte si sefa ISIS ako stoji niekde v dave v Rakke, a zrazu sa z nicoho nic zruti k zemi s prepalenou dierou v ...Zobrazit celý příspěvek

  tak hlavne to bude mat priam neskutocny psychologicky efekt.. predstavte si sefa ISIS ako stoji niekde v dave v Rakke, a zrazu sa z nicoho nic zruti k zemi s prepalenou dierou v hlave... IR laser nevidiet volnym okom, dron nebude pocut, idealna zbran na presnu likvidaciu takychto individui...Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  10:28 24.12.2015

  Pokud jednou lasery budou mít možnost ničit i pěšáky, tak si kladu otázku, jaká bude ochrana proti nim. Napadá mě jen vylejzat za špatnýho počasí, nebo proti zaměření chodit pod ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jednou lasery budou mít možnost ničit i pěšáky, tak si kladu otázku, jaká bude ochrana proti nim. Napadá mě jen vylejzat za špatnýho počasí, nebo proti zaměření chodit pod ochranou lesa, budov, různých překážek atd. Případně s nějakým oblekem pro potlačení infračervené stopy, potlačení tvaru atd. Nevím, jaký to bude mít dosah, ale předpokládám, že proti živé síle na rozdíl od bomb a hlavňových zbraní to bude mnohem efektivnější a to bodovým cílením a počtem "výstřelů".
  A pak jak to sestřelit? Pokud by se dron dokázal úspěšně bránit útočicím raketám. Mít obdobnou techniku, nebo nějak vylepšit stávající? Podle obrázku by dron mohl mít mrtví úhel z vrchu.
  Podle animace můžou být tyto prostředky použity k pronikání k silně bráněným cílům, nebo do týlu. Pro budou jistě jejich malé rozměry a malý RL odraz.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  09:53 24.12.2015

  ... což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - živá síla na zemi ...

  To znamená prepaliť človeka. Žiadna guľka ale "laserový skalpel". Brrrrrrrr.

  ... což stačí na ničení malých cílů ve vzduchu i zemi - živá síla na zemi ...

  To znamená prepaliť človeka. Žiadna guľka ale "laserový skalpel". Brrrrrrrr.

 • jj284b
  21:11 23.12.2015

  otazka (nie tak velmi) vzdialenej buducnosti?

  otazka (nie tak velmi) vzdialenej buducnosti?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2