Heron 1 pro Armádu ČR: Sázka na jistotu

Heron 1 pro Armádu ČR: Sázka na jistotu
Heron 1 s radiolokátorem. / IAI (Zvětšit)

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahájí s Izraelci jednání o nákupu izraelských bezpilotních letadel Heron 1. České Herony zajistí zejména letecké zpravodajství, sledování a průzkum ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Požadavkem je také integrace zbraňových systémů.

Heron 1 od firmy IAI (Israel Aerospace Industries) je velký bezpilotní letoun, výrazně větší než například turecký Bayraktar TB2. Maximální startovací hmotnost Heronu 1 je 1270 kilogramů, nosnost 470 kilogramů (palivo, senzory, zbraně) a rozpětí křídel 16,6 metru.

Bayraktar TB2 má prakticky dvakrát menší startovací hmotnost (700 kg), nosnost 280 kilogramů (palivo, senzory, zbraně) a rozpětí křídel 12 metrů.

Herony 1 získá 533. prapor bezpilotních prostředků. Ten se kvůli zavedení tak velkých dronů musí přestěhovat z Prostějova na letiště v Přerově.

Důvody výběru Heronů pro Armádu ČR popsal plukovník Pavel Nakládal: „Na základě posouzení jednotlivých požadovaných parametrů, poskytnutých ze strany oslovených dodavatelů bezpilotních systémů stanovenému projektovému týmu Ministerstva obrany, vybraný prostředek nejvíce odpovídá předpokládanému využití v rámci Armády ČR a splňuje budoucí požadavky pro plnohodnotné využití, jak na území ČR v rámci výcviku, tak pro případné využití v rámci podpory jednotek v zahraničních operacích.“

Vstupním českým požadavkem při jednání s Izraelci je nakoupení jednoho setu bezpilotních letadel Heron 1. V každém setu musí být pozemní řídící stanice, komunikační systémy a několik bezpilotních letadel. Armáda ČR mluví o třech dronech, v jednom setu ale lze mít i více dronů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rodina víceúčelových dronů Heron

Na základě pozitivních zkušeností s první generací taktických UAS (Unmanned Aircraft Systems) začali ...

Heron – Bdělý strážce izraelského letectva

Za hodinu nastává svítání a chladný lednový vzduch je svěží a vlhký. Uvnitř rušné řídící místnosti ...

Heron je hvězda bezpilotních operací izraelského letectva

Uvnitř stanice pro řízení mise Heron na základně izraelského letectva (IAF) v centru Izraele se ...

Heron – konstrukce ultimátního bezpilotního letadla

Bezpilotní letecké systémy UAS (Unmanned Aerial Systems) poskytují nebývalou kvalitu a kvantitu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.