Heron je hvězda bezpilotních operací izraelského letectva

Heron je hvězda bezpilotních operací izraelského letectva
Bezpilotní letadlo Heron / IAI (Zvětšit)

Uvnitř stanice pro řízení mise Heron na základně izraelského letectva (IAF) v centru Izraele se ikonický bezpilotní letoun tiše pohybuje po obrazovce operátora. Na obrazovce se zobrazují tisíce tras, zakázaných a povolených letových zón a letových parametrů, které jsou označeny kódovými názvy a symboly. Nezasvěcenému člověku to může připadat jako obrovské množství nesrozumitelných řádků a kódů.

Třem mladým operátorům bezpilotních systémů (UAS), kteří stanici obsluhují, však vše dává dokonalý smysl. Jejich schopnost porozumět situaci v souladu se staccatovou výměnou povelů od vzdušných a pozemních sil je výsledkem dlouholetého rozsáhlého výcviku na všech úrovních velení. Tato flexibilita při plnění různorodých úkolů je důvodem, proč je bezpilotní letoun Heron jednou z nejhrozivějších vojenských platforem IAF.

Heron nyní stabilně letí po předepsané trase své mise, potvrzuje to kontrolní obrazovka operátorů a v reálném čase přicházející snímky. V následujících hodinách bude UAS propátrávat bojovou zónu, hlásit případné hrozby, navádět bojové vrtulníky a stíhačky na jejich cíle a předcházet případným vedlejším škodám nebo náhodným úderům na nezúčastněné civilisty.

Přibližně 75 procent každoročních operačních letových hodin IAF uskuteční bezpilotní letouny. „Rozsah a složitost misí jsou ohromující a každým rokem se vyvíjejí. Neustále vyzýváme výrobce a konstruktéry UAS ohledně nových potřebných schopností a oni nás neustále překvapují svými inovativními nápady. Zavádíme poznatky získané na bojišti a vyvíjíme nová technická řešení. Tento dialog je přínosný pro obě strany. Na jedné straně nám umožňuje získat lepší produkt a na straně druhé UAS Heron je neustále modernizován, aby se vypořádal s nejaktuálnějšími a nejsofistikovanějšími hrozbami na bojišti,“ uvedl nejmenovaný vysoký představitel IAF.

Letka 200, ve které slouží výhradně UAS Heron, je posledních několik let považována za nejaktivnější v operacích IAF. Na základě této aktivity a utajených operací obdržela v letošním roce ocenění náčelníka generálního štábu IDF. „Neexistuje žádná operační činnost IDF bez UAS ve vzduchu,“ uvedl důstojník a operátor letky.

Vojáci z letky 200, operátoři letounu Heron I, často spolupracují s dalšími letkami provozující pilotovaná letadla nebo s vrtulníky pozemních sil. „Můžeme spolupracovat s jinými pilotovanými nebo bezpilotními letouny. Spolupráce napříč různými platformami je skutečným multiplikátorem. Na základě této rozmanitosti a počtu letových hodin, které bezpilotní letouny vykonají, jsou izraelské vzdušné síly připraveny v nadcházejícím desetiletí zdvojnásobit počet letek bezpilotních letounů,“ uvedl důstojník. „UAS jsou nejspolehlivějším a cenově nejdostupnějším prostředkem pro nepřetržitý a trvalý sběr zpravodajských informací. Jakmile jednou získáte tuto schopnost a pochopíte její nesmírné operační výhody, nemůžete se vrátit k předchozím metodám. Výhody jsou prostě příliš významné a mnohonásobně ospravedlňují náklady.“

Letka 200 již více než 40 let úzce spolupracuje se společností Israel Aerospace Industries (IAI) a v průběhu let získala bezpilotní letecké systémy navržené a vyrobené společností IAI.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila ...

Rodina víceúčelových dronů Heron

Na základě pozitivních zkušeností s první generací taktických UAS (Unmanned Aircraft Systems) začali ...

Drony pro Armádu ČR: Heron vs. Tactical Heron

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) hodlá v letech 2023 až 2027 získat taktické bojové drony za 1,5 ...

Heron – Bdělý strážce izraelského letectva

Za hodinu nastává svítání a chladný lednový vzduch je svěží a vlhký. Uvnitř rušné řídící místnosti ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • lychnis
    00:44 01.07.2022

    No, myslím, že by bylo hezké, kdyby komerční (=reklamní) články byly výrazně odlišeny, třeba barvou pozadí, to je jedno, ale aby člověk ani nezačal číst... tohle... Mám velmi rád ...Zobrazit celý příspěvek

    No, myslím, že by bylo hezké, kdyby komerční (=reklamní) články byly výrazně odlišeny, třeba barvou pozadí, to je jedno, ale aby člověk ani nezačal číst... tohle... Mám velmi rád izraelské technologie, ale tohle nejsou nic než kecy. Tak alespoň doufám, že redakci pořádně zaplatili. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    07:21 29.06.2022

    Je otázka, zda nákup této kategorie dronu nehodí vidle do českého projektu STRATOM. Pro konflikt vysoké intenzity se hodí asi podobně.

    Je otázka, zda nákup této kategorie dronu nehodí vidle do českého projektu STRATOM. Pro konflikt vysoké intenzity se hodí asi podobně.

    • Scotty
      08:27 29.06.2022

      Stěží když je STRATOM už podepsaný.

      Stěží když je STRATOM už podepsaný.

    • Jura99
      09:12 29.06.2022

      nevím jak Heron, ale STRATOM má umět pozorovat průměr kruhu asi 1000km a viset ve vzduchu dlouhodobě (řádově měsíce). To dron neumí.

      nevím jak Heron, ale STRATOM má umět pozorovat průměr kruhu asi 1000km a viset ve vzduchu dlouhodobě (řádově měsíce). To dron neumí.

    • Maximus
      11:11 29.06.2022

      Pak je otázka, zda takto velké neozbrojene drony, které se hodí k monitorování území v mírové době potřebujeme. Daji nám oproti STRATOMU nějaké data ci patrnou flexibilitu navíc? ...Zobrazit celý příspěvek

      Pak je otázka, zda takto velké neozbrojene drony, které se hodí k monitorování území v mírové době potřebujeme. Daji nám oproti STRATOMU nějaké data ci patrnou flexibilitu navíc? Je to jen otázka k diskusi.

      Samozřejmě každá schopnost se počítá, jen jestli by dané finance nebylo vhodně přesměrovat do dronu o neco menší váhové kategorie, kterých by mohlo být více a lépe tak nahrazovat případne bojové ztráty.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        12:53 29.06.2022

        Lepší mobilitu např?

        Lepší mobilitu např?

      • Poly
        13:33 29.06.2022

        UAV vs satelitní průzkum nejde moc porovnávat. Každý má jiné úkoly. Drony jsou dobré pro podrobné pohledy malých lokálních úseků. Satelity zase dělají pohled na velké úseky s ...Zobrazit celý příspěvek

        UAV vs satelitní průzkum nejde moc porovnávat. Každý má jiné úkoly. Drony jsou dobré pro podrobné pohledy malých lokálních úseků. Satelity zase dělají pohled na velké úseky s menším rozlišením a získají velké množství informací. UAV může kroužit a dodávat informace nonstop, okamžitě reagovat, vidí z různých úhlů.
        Ideální je mít obojí. Nicméně STRATOMU nebude moc konkurovat početnému spektru satelitů, které má nasazené US. A i ti potřebují k takové síle, kterou mají na orbitě, drony.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        13:53 29.06.2022

        Pokud parametry STRATOMU budou odpovidat reklamnim udajum, tak ty data budou dosti duplicitní s temi z dronu teto váhové kategorie. Vyhoda bude možná pro mise v zahraničí, ale ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud parametry STRATOMU budou odpovidat reklamnim udajum, tak ty data budou dosti duplicitní s temi z dronu teto váhové kategorie.

        Vyhoda bude možná pro mise v zahraničí, ale jen miroveho ci protiteroristickeho charakteru.
        V konfliktu s alespoň prumerne technologicky vyspelym nepritelem ten dron spadne do kategorie letecky terč pro zacatecniky.

        Roli flexibilniho doplnku kapacit STRATOMU by splnilo vice nez dostatečně domaci Primoco 150 a ještě by zbylo treba na nejaky počet "testovacich" HAROP/MINIHAROP.

        Polud ty drony budou nevyzbrojene, tak Primoco 150 s vojenskym datalinkem dava docela smysl.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          15:18 29.06.2022

          Tak pokud by se jednalo konkrétně o STRATOM a Heron, tak je to jasné. STRATOM sedí na jednom místě. Sice se může koukat daleko ale to je tak všechno. Neuvidí za překážky, neuvidí ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak pokud by se jednalo konkrétně o STRATOM a Heron, tak je to jasné. STRATOM sedí na jednom místě. Sice se může koukat daleko ale to je tak všechno. Neuvidí za překážky, neuvidí IČ stopy vozidel a pohyb lidí a třeba ani do zákopu. Ten systém nikdy neměl s UAV soupeřit ale spíše ho doplnit.
          UAV typu MALE si veze munici a operátor může sedět v obýváku tisíce km daleko. Harop nemá díky velikosti Satcom, takže ho lze rušit, operátor musí být blíže (200 jsou ideální podmínky v laboratoři a ne v naší hornaté krajině). Je to sebevražedný dron s minimální senzorovou výbavou.
          Primoco 150 nikdy nebyl vyvíjen pro armádu. Uveze pouze 30 kg nákladu. Šel by využít pro základní optický průzkum.

          Ideální by bylo mít samozřejmě sebevražedné drony a střední drony s možností výzbroje. STRATOM by byl příjemným bonusem. S tím, že prozatím ustrnul na mrtvém, bodě, protože se do toho nikomu evidentně nechce (kdoví proč...), tak je v lepším případě daleká budoucnost. Drony potřebujeme hned, resp dávno jsme je měli mít.

          Jinak kdybych byl ruským fašounem, tak bych jako první odpálil střelu, který zničí základnu toho STRATOMU. Střel s velmi dlouhým dosahem mají dost.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        13:57 29.06.2022

        Jenze drony teto vekosti jsou proti nepriteli s lepsi PVO nez MANPADS jen bezbranni bazanti (divoke kachny aspon létají rychle). V cem je lepsi kombinace STRATOM+Hermes 900 než ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenze drony teto vekosti jsou proti nepriteli s lepsi PVO nez MANPADS jen bezbranni bazanti (divoke kachny aspon létají rychle).
        V cem je lepsi kombinace
        STRATOM+Hermes 900 než třeba STRATOM+Primoco 150+Miniharop.

        Tedy pokud se chystame na valku a ne na monitoring hranic EU?Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        14:36 29.06.2022

        Maximus
        Dron bude mít rozhodně vetší nosnost.

        Maximus
        Dron bude mít rozhodně vetší nosnost.

        • Maximus
          17:15 29.06.2022

          Dával jsem dvě kombinace ke STRATOMU, verze s Heronem/Hermesem mi přijde více duplicitni než v kombinaci Primoco 150 a nějaký menší kamikadze dron ala Miniharop. Cenově by ty ...Zobrazit celý příspěvek

          Dával jsem dvě kombinace ke STRATOMU, verze s Heronem/Hermesem mi přijde více duplicitni než v kombinaci Primoco 150 a nějaký menší kamikadze dron ala Miniharop. Cenově by ty nabídky byly rovnocenné.

          Myslím si, ze původní plány GŠ na ten dron by bylo potřeba zrevidovat z ohledem na možnosti boje s alespoň průměrně technicky vyspělým nepřítelem. Doba expedicnich bojů je u konce.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:43 29.06.2022

            Zatím bude velký dron zejména průzkumný nebo retranslační.

            Zatím bude velký dron zejména průzkumný nebo retranslační.

      • TF_HU
        09:08 10.07.2022

        Jeden plní strategické, operační a druhý taktické úkoly. Vzájemné se doplňují.

        Asi jste nikdy neplanoval a nevedl boj...

        Jeden plní strategické, operační a druhý taktické úkoly. Vzájemné se doplňují.

        Asi jste nikdy neplanoval a nevedl boj...

        • Maximus
          11:05 10.07.2022

          To TF_HU: Dokážete si představit jak dron kategorie Hermes či Heron poletuji nad Donbasem v dosahu rusacke PVO? Jinak to jistě budou užitečné stroje pro ostrahu hranic, ...Zobrazit celý příspěvek

          To TF_HU: Dokážete si představit jak dron kategorie Hermes či Heron poletuji nad Donbasem v dosahu rusacke PVO?

          Jinak to jistě budou užitečné stroje pro ostrahu hranic, monitorování přírodních katastrof a fungovat jako retranslatory signálu v nějaké bezpečně vzdálenosti za frontou.

          Na regulérní průzkum bojiště na operační úrovni s alespoň průměrně technicky vyspělým nepřítelem je snad nikdo normální nevyšle?

          Jistě budou také vhodné na nějakou mírovou misi někde v Africe či na Předním východě, kde znepřátelené strany nebudou mít nic lepšího z PVO než nějaký starý MANPADS.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            11:28 10.07.2022

            Neco jsem i plánoval, ale take jsem viděl jsem par rekonstrukci starých bitev, trochu mi to něco připomíná :-)

            Armády se tradičně připravují na minule války.

            Neco jsem i plánoval, ale take jsem viděl jsem par rekonstrukci starých bitev, trochu mi to něco připomíná :-)

            Armády se tradičně připravují na minule války.

    • TF_HU
      09:06 10.07.2022

      Ne nehodí.

      Ne nehodí.

  • yellec
    16:55 28.06.2022

    Chápu že nad pásmem Gazy se Heron umí vypořádat s nejaktuálnějšími a nejsofistikovanějšími hrozbami co Palestinci můžou použít. On taky prak tak vysoko nedostřelí. Ať dají pár kusů ...Zobrazit celý příspěvek

    Chápu že nad pásmem Gazy se Heron umí vypořádat s nejaktuálnějšími a nejsofistikovanějšími hrozbami co Palestinci můžou použít. On taky prak tak vysoko nedostřelí. Ať dají pár kusů Ukrajině a uvidíme jestli jim ta sebedůvěra vydrží.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      17:49 28.06.2022

      Amící tam už nechtějí ani poslat slíbený Gray Eagle. Tohle podle mě není správná cesta. Něco jako TB2 dává větší smysl s ohledem poměru ceny a schopností k šanci na přežití na ...Zobrazit celý příspěvek

      Amící tam už nechtějí ani poslat slíbený Gray Eagle. Tohle podle mě není správná cesta. Něco jako TB2 dává větší smysl s ohledem poměru ceny a schopností k šanci na přežití na moderním bojišti.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        18:08 28.06.2022

        Ani Bayraktar už si nad aktuální ukrajinskou frontou neškrtne. Začíná vyplavávat na povrch že pro válku vysoké intenzity velký ozbrojený dron opravdu žádný game-changer nebude.

        Ani Bayraktar už si nad aktuální ukrajinskou frontou neškrtne. Začíná vyplavávat na povrch že pro válku vysoké intenzity velký ozbrojený dron opravdu žádný game-changer nebude.

        • Poly
          19:08 28.06.2022

          Asi i bude, ale opravdu hodně velký s municí, které doletí dál. Typicky třeba Akıncı a varianty Kuzgun - klouzavé a nebo s pohonem. Bude mimo dostřel systému s dlouhým dosahem, ...Zobrazit celý příspěvek

          Asi i bude, ale opravdu hodně velký s municí, které doletí dál. Typicky třeba Akıncı a varianty Kuzgun - klouzavé a nebo s pohonem. Bude mimo dostřel systému s dlouhým dosahem, resp dost špatně detekovatelný na takovou vzdálenost. Tenké plasty jsou pro dlouhovlnné radary problém. Osobně se mi turecké drony líbí. Levné, kvalitní, levná munice, široká paleta munice,..Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            04:45 29.06.2022

            To by ale musel být opravdu hodně stealth... protože na poměry letadel bude pořád dost pomalý, a něco co se mordorské PVO nedá upřít je dálkový a výškový dosah, takže jakmile ho ...Zobrazit celý příspěvek

            To by ale musel být opravdu hodně stealth... protože na poměry letadel bude pořád dost pomalý, a něco co se mordorské PVO nedá upřít je dálkový a výškový dosah, takže jakmile ho zmerčí... zůstat mimo její dosah znamená už skoro být rovnou za nato hranicí (kde už dávno létají ještě mnohem schopnější platformy).Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            12:12 29.06.2022

            SYN_ Ani nemusel. Radar S-400 dokáže zaměřit stíhací letoun podle typu v rozmezí mezi 60 až 120 km. S tím, že u toho dronu nebude schopný identifikovat hrozbu a zároveň bude dost ...Zobrazit celý příspěvek

            SYN_

            Ani nemusel. Radar S-400 dokáže zaměřit stíhací letoun podle typu v rozmezí mezi 60 až 120 km. S tím, že u toho dronu nebude schopný identifikovat hrozbu a zároveň bude dost daleko, bude si muset obsluha sakra rozmyslet, jestli vystřelí střelu za milióny na něco a nebo ne.

            Pak je tu další hrozba, kterou nachápou ti, kteří "F-35 je drahá, stačí Gripen se standoff municí". Pokračujme tedy v úvaze. Obsluha identifikuje dron, který si lítá třeba 100 km daleko a neví, zda provokuje nebo je ozbrojen a nebo dělá průzkum. Rozhodnou se, že ho sestřelí, protože je to asi Akinci a ten může mít střelu, která je pro ně hrozbou. Pokud je najde, rozhodně ji na ně použije. Zapnou aktivní radar, zaměří dron a odpálí střelu. A ejhle sakra co se to nestalo. Odnikud letí velmi velmi rychle velké střely a míří si to přímo na ně, za pár sekund rusák na sračky. Chytili se do léčky. UAV byl návnadou, blízké F-35 neviděli. Ty vyčkávaly a na zdroj signálu odpálily protiradiační střely.

            Malý levný dron tohle nezvládne. I kdyby se postavil tak, aby vypadal jako větší cíl, musel by dosáhnout velké výšky a to malé drony nedají. Na to jsou třeba metry čtvereční křídel a silný motor. Nicméně by stačil menší dron s větším dosahem a klouzavými bombami á la TB3 dovybavený Satcom naváděním.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            22:59 30.06.2022

            Právě kvůli té PVO střele za miliony se jeví vhodnější dron který bude stát míň než ona střela... takže se držet trochu při zemi, ne se hnát za každou cenu za nosností výzbroje... ...Zobrazit celý příspěvek

            Právě kvůli té PVO střele za miliony se jeví vhodnější dron který bude stát míň než ona střela... takže se držet trochu při zemi, ne se hnát za každou cenu za nosností výzbroje... prostě najít něco "tak akorát"Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            13:08 01.07.2022

            SYN_

            Psal jsem, že by mohl stačit i TB3 resp něco v té velikosti.

            SYN_

            Psal jsem, že by mohl stačit i TB3 resp něco v té velikosti.

        • Danik
          20:28 28.06.2022

          S tím co jste teď napsal Scotty skutečně velmi naštvete mnohé "hi-tech, gamechanging, drony jsou budoucnost, obrněná technika končí, tanky končí atd" osoby, jež tu provolávaly ...Zobrazit celý příspěvek

          S tím co jste teď napsal Scotty skutečně velmi naštvete mnohé "hi-tech, gamechanging, drony jsou budoucnost, obrněná technika končí, tanky končí atd" osoby, jež tu provolávaly slávu nové zbrani a nějak tak mi dávaly mínusy za to, když jsem psal, že pokaždé když přijde "gamechanger" tak se velmi rychle objeví další "gamechanger", který funguje jako antihmota proti novému zázraku. Na Ukrajině se ještě ani pořádně nerozběhly ADW (třeba jako ty od Litevců, včetně kompletu s radarem pro zjištění dronů), EW jede na minimum, vlastně jen konvenční PVO (a to ani kanónové komplety využívající programovatelné munice) a stejně mají drony docela solidní problém...

          No což, je na čase vyhodit všechnu tu zastaralou obrněnou techniku, která proti dronům přece nemá šanci..Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:08 29.06.2022

            Rusko dosud ztratilo více tanků a BVP, než mají země západní Evropy bezmála dohromady. Rovněž ruské loďstvo si nemůže dovolit vyplout z bezpečné vzdálenosti. Většina ztrát jde ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusko dosud ztratilo více tanků a BVP, než mají země západní Evropy bezmála dohromady. Rovněž ruské loďstvo si nemůže dovolit vyplout z bezpečné vzdálenosti. Většina ztrát jde právě na vrub gamechangerům, tj. topatack inteligentním střelám, dronům Bayraktar a malým civilním dronům s termovizí pro určení pozice cíle. Obrněná technika je určitě lovnou zvěří pro nové technologie, je dobré si uvědomit, že stále byly nasazeny jen náznaky nových technologií, chybí letectvo, chybí chytrá munice (např. BONUS) a zejména je početní stav UA armády v těchto věcech stále nízký.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            10:24 29.06.2022

            Jenže také chybí právě ty "gamechanging" protiopatreni. Kolik bylo ztraceno dělostřelectva, dronů, pěchoty? Je válka kterou Evropa už dlouho nepamatuje a nyní vstoupila do fáze ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže také chybí právě ty "gamechanging" protiopatreni. Kolik bylo ztraceno dělostřelectva, dronů, pěchoty? Je válka kterou Evropa už dlouho nepamatuje a nyní vstoupila do fáze opotrebovavaciho masomlýnku. Ztráty budou na veškerém druhu vojsk. To je realita bojové činnosti v takovémto rozsahuSkrýt celý příspěvek

          • Poly
            12:40 29.06.2022

            Jura99 Tak zrovna topatack není nic nového. Javelin už je zaveden 26 let. Hromadu letounů sundali starými protiletadlovými systémy. Drony měli, co se útočení týče, zásadní převahu ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Tak zrovna topatack není nic nového. Javelin už je zaveden 26 let. Hromadu letounů sundali starými protiletadlovými systémy. Drony měli, co se útočení týče, zásadní převahu na začátku. Fašouni dělali jednu botu za druhou. Ostudné chyby a arogance je stála techniku a životy.
            Válka na UA je válkou toho nejstaršího systému - dělostřelectva. Tam se ukazují výhody moderních a starých. Informace získávají ze satelitních snímků a dronů a nebo od spolupracujících obyvatel.

            Projděte si rozhovory s vojáky a s dobrovolníky z UA. Notoricky se opakuje síla dělostřelectva. Nejsou to nadšené slova chvály na TB2, jak tam lítá a všichni prchají a on ničí jeden nebezpečný systém za druhým. Chválí Caesary, chtějí Pzh, chtějí Himarsy, nemají dost munice ....

            Na UA mají drony větší význam i proto, že UA nemá vzdušnou převahu, nemá dost dělostřelectva, nemá moderní bomby, nemá rakety s dlouhým dosahemm nemají pořádnou protilodní obranu,... Musí tak lítat s improvizovanýma dronama a být nadšením každým zabitým fašounem pomocí samodomo bomby.

            Mít pořádné vybavení, tak na dálku odstřihnou jednotky od zásobování a zamezí přístup posil, ty pojdou hlady a nebo se vzdají. Tak se vedou války. Ne ničit v první linii jeden kus masa po jednom jak někde ve středověku.Skrýt celý příspěvek

        • JP--
          22:09 28.06.2022

          Tak bledě bych to neviděl, došla jim dle JPP munice a turci nedodávají novou, buď nestíhají nebo nechtějí a prý nechtějí, aby se videa z Bayraktaru moc zveřejňovala. UKR prý ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak bledě bych to neviděl, došla jim dle JPP munice a turci nedodávají novou, buď nestíhají nebo nechtějí a prý nechtějí, aby se videa z Bayraktaru moc zveřejňovala. UKR prý dostala už celkem 50 kusů. Rusové +- prokazatelně sestřelili 5 kusů v reálu asi o dost víc, ale 50 jich rozhodně nebylo. Navíc kamera Bayraktaru vidí cca 25 kilometrů a víc, takže good luck hledat je, jiná věc je kroužení nad frontou a vybírání tanků kus po kusu to už asi i rusům došlo, že je třeba s tím něco dělat a nasytili ty hlavní směry PVO. Takže obecně bych Bayraktar vůbec nepodceňoval, určitě lítaj, ale spíš průzkum a z dálky než bzučení nad frontou.

          K článku zpět v aktuální době je spíš otázka jestli od Izraelců vůbec něco dalšího brát a že drony potřebujeme je bez debaty.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:25 28.06.2022

            Objevují se celkem věrohodné zprávy že poslední dobou velké drony nad frontou prakticky neoperují. Prostě v oblasti s připravenou PVO nemají velké šance na přežití. Proto začínají ...Zobrazit celý příspěvek

            Objevují se celkem věrohodné zprávy že poslední dobou velké drony nad frontou prakticky neoperují. Prostě v oblasti s připravenou PVO nemají velké šance na přežití. Proto začínají Američani couvat z dovávek jejich Grey Eaglů. Zkrátka už to dávno není o nahánění nechráněných ruských konvojů....Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            23:51 28.06.2022

            Scotty TB2 má zásadní nevýhodu v komunikaci. Nemá SATCOM a proto je citlivý na rušení. Dost možná jde sundat i přenosnými rušičkami. Je pomalý a pokud někde bude kroužit a ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            TB2 má zásadní nevýhodu v komunikaci. Nemá SATCOM a proto je citlivý na rušení. Dost možná jde sundat i přenosnými rušičkami. Je pomalý a pokud někde bude kroužit a hledat/ničit cíl, tak je čas na to ho i ručně zaměřit a vyrušit.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        18:52 28.06.2022

        Souhlas - buď kosmický průzkum nebo naopak relativně malé drony s nízkým RCS, které se na radaru schovají za běžné ptactvo. Drony velikosti jako Heron či Hermes jsou vhodné na ...Zobrazit celý příspěvek

        Souhlas - buď kosmický průzkum nebo naopak relativně malé drony s nízkým RCS, které se na radaru schovají za běžné ptactvo.

        Drony velikosti jako Heron či Hermes jsou vhodné na monitorování v ještě mírových dobách, kde mohou monitorovat nepřátelskou aktivitu u hranic nebo v "protiteroristických" akcích, kdy nepřítel má maximálně MANPADS.Skrýt celý příspěvek

    • faraonamumu
      18:59 28.06.2022

      Vládne tady krásná cenzura. Grohman asi nesnese kritiku Izraele... Jak se říká: Koho chleba jíš...

      Vládne tady krásná cenzura. Grohman asi nesnese kritiku Izraele... Jak se říká: Koho chleba jíš...

      • Kfir
        19:42 28.06.2022

        Čo konkrétne bolo cenzurované?

        Čo konkrétne bolo cenzurované?

        • faraonamumu
          20:57 28.06.2022

          Byl smazán můj komentář

          Byl smazán můj komentář

          • Poly
            22:40 28.06.2022

            O čem byl?

            O čem byl?

      • faraonamumu
        22:36 28.06.2022

        Za co ty palce dolů???

        Za co ty palce dolů???

        • RiMr71
          01:55 29.06.2022

          ...za kritiku Izraele.

          ...za kritiku Izraele.

        • Jorlas
          10:43 29.06.2022

          Mně se jeden komentář už taky nevložil. Nemám, ale pocit že by za to mohl Izrael, Soroš, nebo ještírci. Možná je jen problém mezi klávesnicí a židlí. Zkus to vložit znovu. -) Tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

          Mně se jeden komentář už taky nevložil. Nemám, ale pocit že by za to mohl Izrael, Soroš, nebo ještírci. Možná je jen problém mezi klávesnicí a židlí. Zkus to vložit znovu. -)
          Tvoje sdělení mi přišlo jako křičení na naší politické scéně. Takové ty výkřiky pro tupé davy. „je to kampaň, můžou zato uprchlíci, může za to Soroš,...“
          Proto jsem dal mínus.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...