Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu

Heron TP-XP; větší foto / IAI

Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila exportní variantu bojového dronu Heron TP. Představený stroj Heron TP-XP je nabízen zejména Indii, ale splňuje také normy nutné pro provoz v armádách zemí NATO.

Bojové drony - výkonné, ale nedostupné

Nejpokročilejší bojové drony pro střední letovou hladinou s dlouhou výdrží MALE (Medium-Altitude, Long-Endurance) vyrábí Izrael, USA a Čína. Nejznámější jsou izraelský Heron TP, americký MQ-9 Reaper a čínský Wing Loong.

O bojové drony kategorie MALE projevuje zájem řada zemí. Například Polsko usilovalo o nákup dronů MQ-9 Reaper - ty měly v polském letectvu částečně převzít úkoly po zastaralých stíhacích bombardérech Su-22. Prodej Američané ale neschválili.

Získat bojové drony kategorie MALE není vůbec snadné. Pokud pomineme velké pořizovací náklady, ať už za samostatná letadla nebo za komplexní pozemní zabezpečení, zmiňované tři země pečlivě vybírají, komu prodají špičkové technologie bezpilotních letadel.

Situaci rovněž kompliuje ujednání o Kontrole režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). Signatářské země MTCR se dobrovolně zavázaly nešířit letecké systémy (balistické rakety, drony) s doletem více než 300 km a nosností nákladu/nálože přesahující 500 kg. V ujednáni MTCR takové systémy spadají do kategorie 1 (Category 1).

MTCR je čistě dobrovolné a neexistují žádné ověřovací mechanismy ani sankce pro případ porušení ujednání. Navíc v samotné dohodě MTCR je doslova uvedeno, že zbraně kategorie 1 mohou být exportovány ve “výjimečných případech.”

Americký MQ-9 Reaper je pro většinu zemí nedostupný zbraňový systém.

Boj o světový trh s bezpilotními letadly

Na prodej výkonných bezpilotních letadel kategorie MALE však tlačí nejen zákazníci po celém světě, ale také průmysl. Jedná se o miliardový trh, o který mají zájem jak Spojené státy, tak Izrael a Čína.

Spojené státy proto na začátku roku 2015 upravily zásady prodeje výkonných bezpilotních letadel, jako je Predator, Reaper nebo Global Hawk. Podle amerického ministerstva zahraničí budou ale podobné výkonné bezpilotní letadla prodávaný jen nejbližším spojencům a ve “velmi výjimečných příležitostech”. Zákazník musí prokázat, že drony budou využity k podpoře americké zahraniční politiky, jako je boj proti terorismu. Prodej dronů MQ-9 navíc musí schválit americký Kongres.

Americké drony MQ-9 Reaper najdeme jen u nejbližších spojenců USA - Velké Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska a Austrálie. Avšak pouze Velká Británie díky “výjimečnému případu” získala ozbrojené verze dronů MQ-9, které mohou nést až 1700 kg výzbroje na vzdálenost 1800 km.

Navíc britští operátoři ovládali první tři roky drony Reaper z amerického území, než bylo schváleno a vystavěno řídící centrum ve Velké Británii. Ostatní státy provozují softwarově “okleštěnou” verzi MQ-9 určenou pouze pro průzkum.

Z výše uvedených důvodu je prakticky nemožné, aby země jako Česká republika mohly nakoupit ozbrojené americké drony MQ-9 Reaper. V blízké budoucnosti ale i Česká republika může získat bojové drony kategorie MALE v podobě izraelského bezpilotního letadla Heron TP-XP.

Pokud zabrousíme do vod české politiky, Heron TP-XP je první stroj, který dokáže naplnit přání prezidenta Miloše Zemana o pořízení bitevních dronů pro Armádu ČR.

Heron TP-XP si může koupit "kdokoliv", resp. kdokoliv, kdo má dobré vztahy s Izraelem; větší foto / IAI

Izraleský Heron TP-XP

Bezpilotní letoun Heron TP-XP je exportní verzi dronu Heron TP, který izraelské letectvo používá od roku 2010.

Heron TP-XP má maximální startovací hmotnost 5400 kg (MQ-9 4760 kg), výdrž ve vzduchu 30 h a dostup 13 700 m. Velký dostup umožňuje nasadit Heron TP-XP nad běžnou letovou hladinu proudových dopravních letadel. Rozpětí křídel dronu je 26 m a délka 14 m. 

Nosnost Heron TP-XP je ale pouze 450 kg (MQ-9 1700 kg; Heron TP 1000 kg), kvůli dodržení podmínek MTCR a snadnější prodej do zemí, které jsou signatářem dohody MTCR. Heron TP-XP díky nosnosti do 500 kg spadá do kategorie 2 (Category-2) smlouvy MTCR, což umožňuje mnohem volnější podmínky prodeje do dalších zemí.

Izraelský dron pohání kanadský turbovrtulový motor PT6 Turbo Prop o výkonu 883 kW (1200 koní). Maximální rychlost je 410 km/h.

Heron TP-XP splňuje NATO normu STANAG 4671 pro bezpilotní letouny, což mu dovoluje operovat v civilním vzdušném prostoru zemí NATO.

Letoun podporuje spojení “za přímou viditelností” BLOS (Beyond Line-Of-Sight) a družicovou komunikaci  SATCOM (SATellite COMmunications). V případě BLOS je rádiová komunikace zajišťována pozemními bezdrátovými opakovači (repeaters), nebo pomocí odrazů od povrchu Země, ionosféry nebo troposféry. V případě STACOM se používají komunikační družice.

Zákazník může Heron TP-XP využít pro řadu úkolů. Pod křídla dronu lze umístit dvě 500 librové (225 kg) přesně naváděné pumy rodiny Paveway. Vnitřní nákladový prostor pojme nejrůznější senzory, včetně radaru, elektro-opických čidel nebo prostředků elektronického boje.

Za pozornost stojí, že Heron TP izraelského letectva má stejnou maximální startovací hmotnost a používá stejný typ motoru jako Heron TP-XP. Z technického hlediska tak nic nebrání tomu, aby Heron TP-XP dokázal unést stejně těžký náklad jako Heron TP.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

Izrael nasadil první exo-atmosférické střely Arrow 3

Před několika dny Izrael zavedl do výzbroje nové střely Arrow 3 systému protivzdušné obrany (PVO) ...

Izraelský Davidův prak: Nejlepší protivzdušný systém na světě?

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel´s Missile Defense Organization) a americká ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • leviathan
  20:06 15.02.2017

  Sokrates : dik za odpoved, no mne islo prave o to, ci je vobec mozne takyto stroj rusit a ak ano ako funguje ochrana.

  Sokrates : dik za odpoved, no mne islo prave o to, ci je vobec mozne takyto stroj rusit a ak ano ako funguje ochrana.

 • Sokrates
  20:51 14.02.2017

  leviathan: Ak narážaš na incident, ktorý sa stal na Ukrajine, tak treba zobrať do úvahy, že išlo o staršiu analógovú verziu prostriedkov Raven. Pri nových je prenos už digitálny a ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: Ak narážaš na incident, ktorý sa stal na Ukrajine, tak treba zobrať do úvahy, že išlo o staršiu analógovú verziu prostriedkov Raven. Pri nových je prenos už digitálny a enkryptovaný.
  Podobne to bude s komunikáciou Heronu TP, ktorá prebieha cez satelit. Navyše, ide o oveľa sofistikovanejší bezposádkový prostriedok, ktorý dokáže letieť úplne autonómne (bez navádzania z pozemnej stanice).Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:58 14.02.2017

  marfolodej: C-27j je +- stejná kategorie jako C295. Tenhle nákup míří na pořízení dvou letounů C-130/KC-390. U Jak-40 bylo uvažováno o jejich náhradě v podobě dalších C295M

  marfolodej: C-27j je +- stejná kategorie jako C295. Tenhle nákup míří na pořízení dvou letounů C-130/KC-390. U Jak-40 bylo uvažováno o jejich náhradě v podobě dalších C295M

 • marfolodej
  09:34 14.02.2017

  to juhelak: pak za mě Alenia C-27J Spartan jasná volba. Jen není proudovej, ale zvládne všechno. Všechno letectvo v dopravním maj pryč a nahradit tak osmi stroji + 1 Embraer 145 ...Zobrazit celý příspěvek

  to juhelak: pak za mě Alenia C-27J Spartan jasná volba. Jen není proudovej, ale zvládne všechno. Všechno letectvo v dopravním maj pryč a nahradit tak osmi stroji + 1 Embraer 145 LR pro pána prezindeta, no :DSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:32 14.02.2017

  Amos: Skutočne efektívna protiraketová obrana by asi ubrala dosť z nosnosti. Viem si predstaviť podobné systémy protiraketovej obrany, aké sú na hladinových lodiach, na ...Zobrazit celý příspěvek

  Amos:
  Skutočne efektívna protiraketová obrana by asi ubrala dosť z nosnosti.

  Viem si predstaviť podobné systémy protiraketovej obrany, aké sú na hladinových lodiach, na vzducholodiach - pri uchovaní veľmi slušnej nosnosti.
  Akurát sú vzducholode ešte stále omnoho pomalšie než MALE. A niekoľkonásobne drahšie - čo sa ale dá kompenzovať užitočnou nosnosťou, prípadne výdržou. A na ich šírenie sa nevzťahujú žiadne dohody ;) .Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:47 14.02.2017

  tohle bude asi něco jiného..ale taky to bude litat a do par mesícu snad budem vedet co to ...Zobrazit celý příspěvek

  tohle bude asi něco jiného..ale taky to bude litat a do par mesícu snad budem vedet co to je.
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:28 14.02.2017

  Myslím že pán prezident už chystá objednávku..tohle je přesně hračka jakou by on v AČR chtěl, ale i kdyby na poslaní objednávky pracovalo celé MO tak to koupi nejrychleji tak za 10 ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že pán prezident už chystá objednávku..tohle je přesně hračka jakou by on v AČR chtěl, ale i kdyby na poslaní objednávky pracovalo celé MO tak to koupi nejrychleji tak za 10 let s jejich tempem..a to už nakonec zjistí že se to přestalo vyrábět a zacnou znova :DSkrýt celý příspěvek

 • Amos
  05:51 14.02.2017

  Drony typu Male- aby byly výhodné, musí být vybaveny protiraketovou ochranou.

  Drony typu Male- aby byly výhodné, musí být vybaveny protiraketovou ochranou.

 • Luky
  20:20 13.02.2017

  Nehledě na to, že mít VLASTNÍ zpravodajské informace je základ. Dá se to bez problémů kombinovat s jednotkami rychlého nasazení, které nemusí být všude a pokud to má i výzbroj, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Nehledě na to, že mít VLASTNÍ zpravodajské informace je základ. Dá se to bez problémů kombinovat s jednotkami rychlého nasazení, které nemusí být všude a pokud to má i výzbroj, je to nezávislé na letectvu i dělostřelectvu.
  A když se budeme bavit o kelektivní obraně, tak s tímhle by se dalo účinně pomáhat kdekoli v Evropě. Navíc k sestřelení takto vysokoletících cílů je potřeba už slušný střednědosahový systém...a to má málokdo.
  Taky bych očekával, že těžkou zachytitelnost nemají pouze americké stroje....Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:37 13.02.2017

  to se pozná, kdo se připravuje na válku s Rusem a kdo vidí spíš hybridní hrozby....

  ale je jasný, že cena se musí prověřit

  to se pozná, kdo se připravuje na válku s Rusem a kdo vidí spíš hybridní hrozby....

  ale je jasný, že cena se musí prověřit

 • logik
  17:49 13.02.2017

  Luky: při počtu AMRAAMů ve výzbroji celkem 24 - teda tak na sestřelení šesti letadel - je myslím Rimrova skepse poměrně oprávněná. Navíc jde o cca 20 let staré C-5 verze. Dva ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: při počtu AMRAAMů ve výzbroji celkem 24 - teda tak na sestřelení šesti letadel - je myslím Rimrova skepse poměrně oprávněná. Navíc jde o cca 20 let staré C-5 verze.

  Dva roje by pokryly hranice, ale na air-policing jsou nepoužitelné (pomalé) a na skutečnou válku by jejich využití předpokládalo vzdušnou převahu, kterou s těma 24 AMRAAMa těžko získáme.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:06 13.02.2017

  Asi jsi nepochopil, že to bude mít levnou letovou hodinu, obrovskou výdrž, výšku a senzorický dosah. Dva roje by třeba pokryly hranice. A než mě zase někdo nepochopí, tak roj je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi jsi nepochopil, že to bude mít levnou letovou hodinu, obrovskou výdrž, výšku a senzorický dosah. Dva roje by třeba pokryly hranice. A než mě zase někdo nepochopí, tak roj je v letectví 4 ks ne milión.

  Proč stěží 4. generace? Jó když RimR nemá F-35, tak je fšecko špatně.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:08 13.02.2017

  200kg

  200kg

 • RiMr71
  13:07 13.02.2017

  ...jasně... máme pár stíhacích letounů stěží 4. generace, přičemž ovládnutí vzdušného prostoru je podmínkou pro použtí takové pomalé "kačeny" a s velkou parádou někam dopravíme dvě ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jasně... máme pár stíhacích letounů stěží 4. generace, přičemž ovládnutí vzdušného prostoru je podmínkou pro použtí takové pomalé "kačeny" a s velkou parádou někam dopravíme dvě 20kg zbraně...
  Kolik stojí Heron? Kolik stojí Alca? Kdo vyrábí Alcy?

  Jestli něco z Izraele, tak střely země-vzduch nebo třeba Merkavy... ale toto je blbost, zcela v intencích v článku zmíněného becherproletariátu....Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  12:44 13.02.2017

  Dovolim si lehce poupravit. Sojka jiz neni v aktivni sluzbe, byla vyrazena pred nekolika lety. Z UAV ma ACR aktualne ve vyzbroji RQ-11B Raven a ScanEagle. Oba jsou vsak jina ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolim si lehce poupravit. Sojka jiz neni v aktivni sluzbe, byla vyrazena pred nekolika lety. Z UAV ma ACR aktualne ve vyzbroji RQ-11B Raven a ScanEagle. Oba jsou vsak jina kategorie nez Reaper ci Heron.
  http://www.102pzpr.cz/o_nas.ht... Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  12:06 13.02.2017

  U nás máme nyní Sojku, což je celkem vzato již pěkná historie muzejního typu. Bohužel mi uniká, jak je vůbec možné, že ČR jakožto to modelářská velmoc nemá vlastní drony pro ...Zobrazit celý příspěvek

  U nás máme nyní Sojku, což je celkem vzato již pěkná historie muzejního typu. Bohužel mi uniká, jak je vůbec možné, že ČR jakožto to modelářská velmoc nemá vlastní drony pro armádu. Tolik by to nestálo a vyváželo by se to celkem pěkně :-)Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:01 13.02.2017

  marfolodej: průzkumný drony armáda provozuje už dlouho - měli jsme Rejse, máme Sojku, k tomu spoustu menších kompletů... Je ovšem pravdou, že něco pokročilejšího než Sojka by se ...Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: průzkumný drony armáda provozuje už dlouho - měli jsme Rejse, máme Sojku, k tomu spoustu menších kompletů...

  Je ovšem pravdou, že něco pokročilejšího než Sojka by se hodilo, jestli ale potřebujeme zrovna tuhle ligu nevím...Skrýt celý příspěvek

 • Thanos
  11:33 13.02.2017

  Na kolik by tedy taková legrace vyšla?

  Na kolik by tedy taková legrace vyšla?

 • marfolodej
  11:07 13.02.2017

  bylo by fajn, kdyby letectvo mělo takový hračky, ale začal bych zlehka, napřed průkumný stroje a pak bitevní. Získávat zkušenosti a budovat zázemí po krocích. To by bylo moc ...Zobrazit celý příspěvek

  bylo by fajn, kdyby letectvo mělo takový hračky, ale začal bych zlehka, napřed průkumný stroje a pak bitevní. Získávat zkušenosti a budovat zázemí po krocích. To by bylo moc fajn.
  Dron krátkého dosahu (něco jako IAI Sercher II) bych vzal od domácí firmy...vybuduje zázemí kapacity...a k tomu ze zahraničí nějakej pořádnej stroj, mě by se líbil takovej Hermes 900 :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:48 13.02.2017

  leviathan - omlouvám se, ale co to je za hloupou otázkou? Ano, může se stát, jako se může stát, že někdo vám se sestřelí bombardér, vyhodí do vzduchu velitelství, pošle jadernou ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan - omlouvám se, ale co to je za hloupou otázkou? Ano, může se stát, jako se může stát, že někdo vám se sestřelí bombardér, vyhodí do vzduchu velitelství, pošle jadernou střelu na hlavní město, nebo zničí polovinu letectva.
  Jak si představujete ideální zbraňový systém? Takový, který bude ve válce nezničitelný a nepřekonatelný?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2