Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Raketomety HIMARS na střelnici Yakima Training Center; větší foto / Public Domain 

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.

Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.

 


 

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
 

Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
 

Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci). 
 

Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
 

Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.

 

Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.

 

Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“

 

HIMARS na cvičení Saber Strike 2018

 

Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:

 

„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.

 

„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.

Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.

 

Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele. 
 

Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
 

Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
 

Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici. 

 

Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.

 

Zdroj: Defence24

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • Gibon
  16:25 08.08.2018

  Jara: OSSR kupili HX len kvoli misiam. Asi vedia preco.

  A k vymene kanonu sovietskej raze. Tu je ten podstatny detail, ze ako kanon tak aj municiu si vyrabame sami.
  Bolo by nelogicke prechadzat na bushmaster.
  1) zbytocne vyhodene prachy na nieco co by nemalo takmer ziaden prinos. Skor naopak, kedze by sa strielalo este menej a tak vycvicenost by klesla. Kupovat drahu municiu miesto vlastnej vyroby je proste rozdiel.
  2) kym ostatne krajiny vychodneho bloku nezacnu hufne tento kanon opustat, nema zmysel aby tak urobilo Slovensko. Nie v situacii ked si Fini od nas objednali 100ks 2A42 pre svoje BMP2 ;-)

  Clanek: Nemyslim si, ze to hrotim. Normalne diskutujem :-) Ja chapem Vas postoj, aj to ze SR ma voci ČR aktivne saldo zahranicneho obchodu. No OSSR vyrobky z ČR uz nakupuje a este dlho bude nakupovat. Posledne stare 815 by sa mali vyradit 2030. Cize to budu mat prve 815-7 20 rokov. To sa mozno rovno pokracovat v dodavkach. :-D
  Uspech hufnic EVA a Zuzana v zahranici, by nadalej davalo pracu aj v ČR, kedze by sa ponukali primarne s podvozkami Tatra.
  Jasne, ze BOV8x8 sa nikam dalej nepreda. O Turre som si zatial nie az tak isty. Zatial su skusenosti len s prototypmi a tie vzdy maju svoje muchy. Druha verzia veze sa od prveho prototypu lisi, cize tam prebiehal dalsi vyvoj a upravy. Realne skusenosti prídu az na zaklade teraz modernizovanych BVP. Aj tam si myslim, ze sa budu veci doladovat pre BOV8x8. JAIS 6x6 moze tiez priniest nejake zakazky...

 • Jura99
  15:22 08.08.2018

  ARES: s tim ale nesouvisi raze houfnice 152 vs. 155mm. Uz za totace se vyvinula houfnice 152mm s celospalitelnou nabojkou pod nazvem Ondava. No a Ondava v razi 155mm je Zuzana a Zuzana s prodlouzenou hlavni je Zuzana 2. Takze princip automatiky je opravdu letity a patrne uz za totace dukladne odzkouseny.

 • Rase
  14:19 08.08.2018

  ARES:
  tak pokud by se jednou vyřadily všechny Dany ve prospěch nové houfnice s ráží 155 mm, tak bych se o Dany a munici opravdu nebál. Vždycky je můžeme darovat nebo přeprodat nějakému "spojenci" a ještě z toho mít kladné body. Ukládání Dan a munice ve stavu v jakém jsou mi přijde docela zbytečné plýtvání skladovacími prostory. Když bude nejhůř, tak u Excalibur Army si je zase rádi vezmou, třeba zadarmo :-)

 • Jara
  13:55 08.08.2018

  Gibon
  V NATO je důležitá kompatibilita zbraňových systémů a ráží, na což na Slovensku těžce serete( SA58,UKL 59, turra), kompatibilita u trucku spočívá v možnosti nosit NATO/ISO kontejnery a přepravní rozměry podle stanag, obojí naprosto splňuje Tatra 815/7. Díly na Tatru seženete stejne dobře jako na MAN nebo Oskosh......plná kontabilita je utopie, jen je vtipné jak tady v některých diskuzích nikomu nevadil u OSSR kanón v sovětské ráži a u trucku se ohaníte výhodami kontability

 • Clanek
  13:54 08.08.2018

  Gibon, zbytecne to hrotite. Souhlasim, ze se ma kupovat v prvni rade kvalitni vybaveni, az pak "ksefty kamaradum" a souhlasim ze CR uz z nakupu OSSR prinos ma, ale ten prinos uz je starsiho data (ikdyz jde o pokracujici nakup) a nema to tu spravnou medialni silu.
  Nalejme si cisteho vina, jak v CR tak v SR se na obranu dlouhodobe kasle, a to kasle je jen velice mirny efemismus. Nedelo se to v rozporu z vuli lidu, ale v souladu s vuli lidu kde zjevne obranu vlasti vetsina lidi vidi az za platy uredniku, ucitelu, doktoru, buvodavnim skol, stavenim cest atd. Tak to jednoduse je. V takovem pristredi musi i zapaleny politik (a ted chvilku uvazujme jde o zapal pro svuj resort, ne pro sve kapsy) hledat cesticky jak nakup omluvit, vysvetlit, prodat. V pripade SR se tak delo u BOV 8x8, ktere se prodavalo jako 1) vlastni vyvoj a 2) vyvozni artikl co da dobudoucna lidem praci. Ani jedno ani druhe neni pravda, ale pomohlo to protlacit nakup neceho co armada objektivne potrebuje. Takze ucel svetil prostredky. No a neco podobne bude politik s takhle naladenym obyvatelstvem potrebovat vzdy. 8 let stary nakup tater tu praci nezastane.
  Proto mluvim o tom ze by bylo fajn aby se domluvil nejaky oboustrany kseft, ne proto ze "kamaradicci", ale protoze oba staty maji potrebu nakoupit a v nekterych oblastech je ten nakup od souseda vazne ten nejlepsi mozny. ACR nedosahne na nic lepsi nez je EVA, a kdyz uz ji bude kupovat je jen prirozene ze se pokusi z toho vytezit maximum, to ostatne kazdy spravny hospodar (kterym by mel byt kazdy politik) musi. No a Slovensko toho taky potrebuje spoustu a v CR se neco najit urcite da. Oba by kupovali tak jako tak, oba by kupovali nejspis od souseda, protoze cena, protoze predesla zkusenost, protoze kvalita... tak proc to nespojit a nepopohnat tak proces ktery byl po dekady v ustrani a opomijen? Kdyz na to volic slysi, tak mu to doprejme jako pastvu a splnme tim neco co splnenin potrebuje. Nic vic za tim nehledejte.

 • Gibon
  13:42 08.08.2018

  Clanek: Trochu zvlastna logika. Tatry sa odoberaju od 2010. Cize kedze sa odoberaju priebezne tak sa to nema ratat?
  Pre OSSR a SR by bolo hadam aj vyhodnejsie keby zacali MAN HX odoberat v 2010, kedze by sa mohla montaz robit v Banovciach spolu s Aktismi. Okrem ineho tych par kusov HX kupili prave pre kompatibilnost nahradnych dielov so spojencami v zahranicnych misiach. ND na Tatru u Nemcov, Holadanov, Belgicanov,... najdete velmi tazko. Dnes by tak OSSR mala dost podstatnu cast vozidloveho parku lahkych a tazkych nakladnych automobilov postavenych na koncepte spolocnosti MAN so slusnou unfikaciou zazemia. V3S a Tatra (148/815) by uz boli v mensine.

  Ja osobne si myslim, ze OSSR sa NEmaju pozerat na to, ci od nas niekto nieco kupuje. Ale kupovat to najlepsie co si mozme dovolit. Kam teda BREN podla "army" diskusych for rozhodne nepatri.
  A tiez to co si dokazeme sami vyrobit. Mame domaceho vyrobcu strelnych zbrani v Slovenskej Lupci.

  Ak skutocne kupite drahsiu hufnicu s poloautomatom, len preto, ze Slovaci od nas nekupuju ine zbrane (ake vlastne by sme mali?), tak asi Vam moc o bojaschopnost vlastnej armady nejde.

  Co sa tyka L-39. Na modernizacii sa pracuje. Cize kludne to mozme postavit, nekupite hufnice EVA, tak my si GO urobime sami v LOTN.?!
  Co je uplne zcestny pristup, pretoze schopnost vycviku a bojaschopnost OSSR tym len utrpi.
  Cez vlastny nacionalizmus nevidite, ze svojmu statu tymto pristupom akurat tak skodite.

 • Jara
  13:34 08.08.2018

  No z toho co jsem pochytil tak se ty Breny 2 pro ACR opravdu budou vyrábět v Maďarsku :)), ze začátku půjde jen o montáž, později celá výroba PavolIR jsem myslím dával linky na nějaké zdroje??
  Jinak to ale vypadá, že žádná náhrada SA58 se na Slovensku nechystá

 • ARES
  13:34 08.08.2018

  Clanek a ostatní:
  Technický problém modernizace Dany na ráži 155 mm spočívá v rozdílnosti řešení nábojů ráže 155 a 152 mm.

  Náboj ráže 152 mm tvoří střela a nábojnice s vloženou prachovou náplní, tvořenou několika dílčími prachovými náplněmi. Náboj ráže 155 mm je tvořen střelou a několika dílčími prachovými náplněmi, tvarovaných do samostatných segmentů válcového tvaru (v "textilním obalu", bez kovové nábojnice, ani se spalitelnou nábojnicí).

  Důsledkem je rozdílnost těsnění nábojové komory hlavně, což má zásadní vliv na konstrukci závěrového mechanismu (způsob mechanismu těsnění nábojové komory a spouštěcí mechanismus). Proto závěr pro 152 mm náboj nelze použít pro náboj 155 mm. Tyto závěry jsou zcela neslučitelné.

  Dále to ovlivňuje konstrukci nabíjecího automatu, především co se týče zasouvání nábojnice (152) či segmentů prachové náplně (155) a jejich uložení do lůžek zásobníku nabíjecího automatu. U 152 Dany se manipuluje a zasouvá vždy stejné těleso - nábojnice, ač se může počet dílčích náplní lišit. U ráže 155 je manipulace a zasouvání komplikovanější, protože se nemanipuluje s jedním tělesem, ale vždy s několika segmenty prachové náplně současně, navíc rozličného počtu, někdy i rozměrů, podle dálky střelby. Nabíjecí automat musí být vybaven mechanismem nebo, resp.ruční manipulací, který odpočítává počet segmentů, který se musí nabít podle povelu.

  Proto nelze 152 ShKH Danu jednoduše přerážovat na 155 mm pouhou výměnou hlavně. Sice by to šlo, ale konstrukčně by se musela "překopat" celá zbraňová nástavba. To by byl technický a zejména ekonomický nesmysl.

  Proto koncepce modernizace 152 mm Dany podle CSG je prakticky jediný technicky a ekonomicky přijatelný přístup. Tím se rovněž ekonomicky zhodnotí pro AČR nejen stávající Dany, ale i skladovaná zásoba munice v počtu několika desítek tisíc ran, což není zanedbatelné z ekonomického hlediska. Na pořízení takové zásoby munice v ráži 155 mm by se musely vynaložit ne méně než 2 až 3 miliardy Kč, což jsou hodnotově náklady na pořízení minimálně jednoho dělostřeleckého oddílu, ne-li až dvou, v ráži 155 mm. Navíc na likvidaci této zásoby 152 mm munice by se musela vynaložit ne méně než 1 miliarda Kč.

 • Rase
  13:27 08.08.2018

  k těm BREN 2 pro OSSR. jako že se české zbraně vyrobí v Maďarsku a prodají na Slovensko :-) co si budeme povídat, ani bych se nedivil, kdyby se nové zbraně od CZUB pro AČR, rovněž vyrobili právě v Maďarsku (kvůli niží ceně).
  Obecně ale souhlasím, bylo by fajn, pokud by AČR měla slovenské Evy a OSSR na oplátku české ruční zbraně, L39NG a třeba pár nových tatrovek. Zrovna na tento typ techniky Izraelce nepotřebujeme. Jura99 trefně podotkl onu neexportovatelnost BOV 8x8. Pokud je neudají nám, tak maximálně prodají pár kusů (jako my pandury II indonésii). Velké exportní plány měli i Poláci s Rosomáky, ale zatím nic moc - nebo spíš nic. Světový trh s kolovými 8x8 je zkrátka přecpaný a kde kdo si je zvládne vyrábět sám

 • Clanek
  12:46 08.08.2018

  @Gibon
  Tatry se odebiraji tak nejak prubezne a to je i v zajmu OSSR mit pokud mozno co nejvice unifikovane platformy. Tohle samotne na "ty me, ja tobe" stacit nebude. Kdyby se tak OSSR rozhoupalo treba s cvicnyma L-39 / L-159, nebo by se podepisovala velka zakazka na rucni zbrane (treba BREN 2), jednoduse neco co se dela v CR a ceho by se OSSR hned siklo a predevsim v radove stejne hodnote + podepsane v cca stejnem case... myslim, ze by obe strany meli rozhodovani o dost snazsi.

 • Nesher
  12:43 08.08.2018

  Přesně, navíc se možnosti recipročních obchodů se SR přímo nabízí, od již zmíněných Tater, přes CZUB a její Bren 2 (OSSR nebudou mít vz. 58 věčně) až po L 39 NG nebo alespoň L 39CW (pokud by OSSR nechtěly kupovat nové stroje), optiku z Meopty (ta je ostatně už v Turra), protiminové sedačky nebo VERA NG.
  S Izraelem se na něčem podobném dohodneme asi sotva.

 • Jura99
  12:01 08.08.2018

  Clanek: sice ano, ale zapojení domácího průmyslu bude asi větší než při ATMOSU. Slovákům by dodávka 70ks velice pomohla jako reference. Ten zbastlený BOV 8x8 od nich nikdo nekoupí, i když tomu kupodivu věří, ani turra není dobře prodejný artikl, ale houfnice bez šance není, jen opravdu přísně pohlídat kvalitu a nepodcenit ani dizajn.

 • Gibon
  11:23 08.08.2018

  Clanek: A vsetky tie Tatry, ktore odoberame z ČR su čo?
  Či teraz mame urobiť to isté? Nekupite EVU tak zrusime nakupy Tatier a prejdeme na MAN HX?

 • Clanek
  11:09 08.08.2018

  Pokud je CSG zase v kurzu, tak bych se uplne nedivil ani tomu, kdyby se do hry znovu vratila i hloubkova modernizace. Pokud ted OSSR neplanuji neco nakupovat z CR, tak nakup houfnic na Slovensku postrada politickou logiku (reciprocitu) a udelat si to komplet doma, s vlastnim vyvojem atd., to je dnes extra v mode. Tak aby se neoprasil puvodni projekt modernizace DANA, jen s tim rozdilem, ze se prekopou opravdu hloubkove i vcetne zmeny raze.
  Ze postrada logiku ted pracne a nakladne a narychlo vyvijet Zuzanu 2, kdyz Zuzana 2 uz existuje? Logika veli ano, politicky handl ale... no, tam je mozne vsechno.

  Sam jsem zvedav jak se tohle rozlouskne (teda, ve svetle poslednich nakupu ne-nakupu ACR jeste dodam: jestli se to rozlouskne).

 • Nesher
  10:48 08.08.2018

  Právě že ne, podle vyjádření gen. Opaty by v roce 2020 měly přijít první děla k jednotkám.
  Navíc, já si tak tou exkluzivitou Izraelců nejsem jist, po výměně ministra je CSG zase v kurrzu a navíc pokud skutečně bude tendr, tak podle mě na poměr cena/výkon těžko něco EVU překoná.

 • Rase
  10:36 08.08.2018

  Čím víc nad tím přemýšlím, tak ATMOS se mi čím dál víc nelíbí. Podobně jako Caesar nebo Archer (pokud beru všechny na Tatrováckém podvozku). Pokud chceme mermomocí něco Izraelského, tak ať má ona EVA izraelskou třeba hlaveň a elektroniku. Nabíjecí automat ať je ale ten slovenský. Podvozek bude patrně stejný ať už se koupí cokoliv, tak ten neřeším

 • Gibon
  10:23 08.08.2018

  Jura99: 25ks Zuzany 2 maju byt dodane v rokoch 2018-22. Ak by sa aj na jesen spustilo vyberove konanie pre AČR bude uzavrete tak v 2020 s prvymi dodavkami pre AČR 2021. Dodavky by tak zacali po vyrobeni vacsej casti Zuzán pre OSSR a co sa urcite prejavi logicky aj na vyssej kvalite.

  Ak vsak AČR rokuje uz len s Izraelom, nema zmysel sa o tom bavit. V poslednom case je to tusim pri ACR trend. Som zvedavy ci to nakoniec dopadne rovnako ako s Rakusanmi a Svedmi, co sa transparentnosti tyka.

 • ARES
  09:19 08.08.2018

  Martin Kugla:
  Vyjádření "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR" jsem myslel další vývojovou fázi koncepce DANA/ZUZANA z hlediska použitého principu nabíjecího automatu a lafetace zbraňové části, který nemá konkurenci.

  Zejména jde o ověřenou spolehlivou funkci nabíjecího automatu.
  Jen tak na okraj, který 155 ShH systém by byl schopen bezchybně střílet po 300 km jízdní zkoušce v kamenitém břehu řečiště Váhu, kterou musela projít DANA při vývojových zkouškách. Nejde jen o spolehlivé zasouvání střely a nábojky/prachové náplně do hlavně, ale i o jejich bezpečné uložení a zajištění v lůžkách zásobníků odolné na dynamická jízdní zatížení.

  Dalším nepopiratelným kladem koncepce DANA/ZUZANA je nižší hmotnost zbraňové nástavby než je tomu u klasické věžové koncepce. Ve spojení s podvozkem TATRA 8x8 je vysoká mobilita další přidanou hodnotou.

  To jsou ony mechanické přednosti, které preferují volbu koncepce EVA/ZUZANA, protože ostatní funkční vlastnosti z hlediska automatizace targetingu a C4ISTAR není problémem vyřešit tak, aby byly srovnatelné s obdobnými konkurenčními ShH.

 • Jura99
  08:05 08.08.2018

  Martin Kugla: souhlas, pochybnost mám jen nad rychlostí výroby a případně kvalitou výroby, výroba může být zaneprázdněná dodávkou Z2 pro OSSR a zjevně nebude připravená na současnou výrobu cca 70ks (OSSR+AČR). EVA má nástavbu ze Zuzany, zmenšenou o část zásoby střeliva a posunutou k zadní nápravě. To je správný krok a EVA je takto spíš nástupcem Zuzany než její vývojovou větví. Ponechat věž uprostřed vozidla při délce hlavně 52ráží není moc dobrý nápad, posun vzad se přímo nabízí. Za mě určitě EVA, poloautomat nebrat.

 • Martin Kugla
  22:52 07.08.2018

  ARES:
  "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR."

  Dovolím si nesúhlasiť. Zuzana 2 je už koncepčne prekonaná, ak AČR požaduje ľahšiu verziu (a vyzerá, že ano), jednoznačnou voľbou je EVA.

  Primo - EVA má v podstate globálne jedinečnú schopnosť (rovnako ako Zuzana a ďalšie ťažké húfnice) - odpáliť celý palebný priemer bez toho aby obsluha musela pôsobiť mimo chránenej kabíny. To je v segmente ľahkých húfnic unikátna vlastnosť. Neviem či avizovaný automatizovaný ATMOS toto úplne vie. Ak aj áno:

  Secundo - EVA má v zásade rovnaký nabíjací automat a mechanizáciu ako DANA/ZUZANA - oproti ATMOSU overený, funkčný a českí vojaci s ním majú skúsenosť.

  Tercio - na IDEB prezentovaný prototyp EVA 8x8 bol podľa vyjadrení kompetentných dizajnovaný a vyladený presne podľa požiadaviek AČR. Podvozok 8×8 TATRA, 4 členná kabína, atď...

  Quarto - Konštrukta nadviazala spoluprácu s Leonardom na integrácii Vulcano, Slovensko je v rámci PESCO zodpovedné za integráciu delostreleckých systémov - t.z. dá sa - pri nákupe EVY, v budúcnosti očakávať prístup ku skutočne špičkovým delostreleckým riešeniam a systémom.

  Quinto - cena. Presné dáta nie sú dostupné, ale som si dosť istý, že cena EVY oproti ATMOSU bude významne nižšia - v nedávnom nákupe OS SR bola cena Zuzany 2 - 5 mil €/ks (bez DPH). EVA by mala logicky stáť menej. Pričom ATMOS pre Thajcov stál pred šiestimi rokmi tuším 5 mil. USD/ks - ešte pôvodná verzia. S automatom bude podstatne drahšia. Nehľadiac na väčšie systémové náklady...

  Sumárne - zdá sa mi úplne nelogické, ak by AČR namiesto EVY obstarala čokoľvek iné...

 • Hyena
  10:17 07.08.2018

  Dookola sa tu riesi nizky palebny priemer pri Modulare pozuivajucom 122mmm rakety. Pritom v pripade vojny by urcite doslo na pouzitie starych RM-70/85, ktorych mame plne sklady a tie maju ka[pacitu kazde 80ks 122mm. Tak naco nam potom je moderny system pouzivajuci sovietsky kaliber?

 • KOLT
  21:38 06.08.2018

  Pravdou je, že v roce 2017 si měla delegace izraelského MO stěžovat, že Elbit při ukázce aktuálního stavu projektu modernizace houfnice ATMOS toho moc nepředvedl, konkrétně právě funkce automatického nabíjení nebyla představena v plné šíři (nevím, co si pod tím představit). Každopádně uvidíme, houfnice se mají zadávat relativně brzy.

 • Gibon
  20:52 06.08.2018

  Video je z roku 2015. Hadam maju uz nieco lepsie.
  Treba pockat a nespekulovat.

 • KOLT
  20:31 06.08.2018

  Hm, tak pokud skutečně nazývají toto automatem, tak to není nic než obyčejný poloautomat. A to už ten na CEASARu se mi líbí víc.

 • Rase
  20:14 06.08.2018

  ten automat na ATMOS je opravdu bída - jako lepší než tažená houfnice, ale to je tak všechno...

 • skelet
  18:05 06.08.2018

  btw. jestli se tím automatem u Atmosu myslí toto, tak začínám mít rád modernizaci Dany
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Jura99
  17:07 06.08.2018

  Zuzana 2 v podobě jak ji známe nebrat. Lepší cestou se vydala EVA v tom druhém prototypu 8x8, paradoxně z lehké houfnice 6x6 "konkuruje" sestře Zuzaně. Posun věže vzad je celkem potřeba, proti Daně má o 2,5m delší hlaveň. Rovněž nový podvozek je nutnost, sám jsem zvědavý, jestli objednané Z2 pro OS SR budou na starém podvozku a v tom nepovedeném dizajnu.

 • skelet
  16:37 06.08.2018

  Starlight: hezká konspiračka, ale plave na vodě. CSG do toho bude mluvit tak jak každá zbrojovka. Bude lobbovat za své řešení, ale nebude tak blbá, aby proti sobě poštvala dvě světové zbrojovky, díky kterým exportovali víc podvozků, než kolik si AČR koupí houfnic. (a to nemluvě o tom, že tímto přístupem by si otevřela dodávky těžkých podvozků od jiných světových výrobců do AČR)
  Elta a Nexter JE jiná váha, než SVOS.

  K podvozkům.. Pro Tatru to bude krom Archera a AGM standardní dodávka, neb pro tři nabízené typy podvozky dodává a pro čtvrtý vyvíjí

 • Starlight
  16:23 06.08.2018

  @skelet

  Jenže CSG není jen Tatra, ale má i slovenské podniky v MSM Group (výkovky hlavní, munice 155 mm,..). Spokojí se, že bude jen dodavatel podvozků? I tak má možnost si vybrat svého koně (Nexter nebo Elbit) či přímo se stát jeho zástupcem (kdo ty houfnice bude servisovat?).

  Nicméně pokud je MSM Group namočena do výroby a marketingu slovenské houfnice EVA, tak si, dokážu představit, že CSG jako český „prime contractor“ musí uvažovat nad tím, že 40-50 celých houfnic (dělostřelecká část vyrobená různými podniky na Slovensku) je mnohem zajímavější obchod než jen podvozky.

  Stále tedy platí to, co jsem napsal – požadavek na podvozek Tatra znamená, že CSG do toho bude moci významně mluvit.

  @Gibon

  Ne, přímý nákup podvozků Tatra vlastním MO ČR je extrémně nepravděpodobný. MO ĆR nic takového dosud nikdy neudělalo ani v technicky jednodušších případech. Takže není precedens, proč by s tím začínali nyní.

  Navíc to nyní nebude standardní podvozek, ale bude muset být udělán na míru každému typu houfnice. Tedy někdo podle vítězné dělostřelecké části nejdříve musí nakreslit a pak vyrobit první podvozek, provést integraci s dělostřeleckou částí, uskutečnit úspěšně různé zkoušky, předělávky, záruky atd.

 • ARES
  15:45 06.08.2018

  Pokud dělo má automatické stavění zamíření, napojení na systémy řízení a velení, vybavení IT systémy včetně měření úsťové rychlosti střely, tak nemá čím se chlubit, to je samozřejmost.

  Klíčovým problémem je umět vyřešit mechaniku automatizovaného nabíjení. V kinematice tkví jádro pudla. Aby byla funkční od -30 do +50 stupňů, za deště, sněžení, námrazy, spolehlivé nastavení náplní a načasování zapalovače.
  Předhánění se ve snižování počtu obsluhy je iluze. Vyčistit šestimetrovou hlaveň, demontovat, vyčistit a zpět vložit dvousetkilovy závěrový klín po každé střelbě si vyžaduje od obsluhy nejen řádnou fyzičku, ale i vysokou mechanickou zručnost, protože zde nejde ruční práci robotizovat.

  Doladění DANY do plné funkční způsobilosti trvalo asi šest let tvrdé práce na prototypech. A řada problémů vyvstala a musela se řešit až při sériové výrově. Teprve služba u řadových vojáků ukáže, jak je systém odolný a blbuvzdorný, který nezklame v žádné situaci.

  Převést systém ATMOS s mechanizovaným ručním nabíjením na plně automatický systém nebude procházka růžovým sadem. Robotická ruka není spásou. V systému ZUZANA 2 jsou už všechny dětské nemoci vyléčeny, včetně odzkoušení ve vojsku. A nezanedbatelnou roli jde hraje spolehlivé logistické zabezpečení v případě konfliktu vysoké intenzity v dodávce náhradních dílů a opravárenském udržení bojeschopnosti v boji poškozené techniky.

  Nepovažujte mě za patriota, ale ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR.

 • skelet
  15:31 06.08.2018

  Kluci jako já vím, že je módní dělat z CSG nějakého strašáka. Ale CSG z firmou Nexter a Elbit spolupracuje běžně, takže se nemusí dělat žádné harakiri v podobě českého kočkopsu, to nakoupíme tady, to nakoupíme zde a složí se to jinde.
  CSG si kvůli vašim velkým očím a pár houfnicím nerozhází spolupráci s jedněmi největších zbrojovek světa.

  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  http://www.tatraworld.nl/2017/...

 • Proxy
  14:36 06.08.2018

  Pardon, jednalo se o reakci na:

  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 15:46
  +
  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 17:48

 • Proxy
  14:35 06.08.2018

  Doufám, že to byl sarkasmus. Spekulace mě sice moc nepřitahují, ale rozhodně mi nepřijde vtipné, pokud se za zavřenými dveřmi něco dohodne, co navíc být objektivně to nejlepší řešení, a pak s na to ušije výběrové řízení, aby nikdo jiný neměl šanci. A KVAČR o konkrétních raketometech nemluví, maximálně integrace a 40km dostřel.

  PS: Asi tím urazím některé přispěvatele, ale kdo dělá v určitém oboru, pravděpodobně má k diskuzi lepší prostředí než internetový zpravodaj, pokud po práci vůbec má na diskuze s náhodnými amatéry čas a trpělivost.

 • Rase
  13:44 06.08.2018

  Atmos, pokud by mel ono rameno, tak proc ne. Idealne pokud by se vyjednal rovnou cely zbrojni balicek od Izraelcu. Tedy Atmos s ramenem, Lynx, 3D radar a nejake to PVO, nejlepe vice stupnu. Vse na Tatrovackych podvozcich 8x8 s pancerovou kabinou, koupenych samostatne od CSG. My bysme meli vystarano, izraelci by meli zajimavy kseft s reklamou, tak by se dala vyresit sleva a MO by si pripsalo + ze konecne neco kupuje. Navic Izaelci jsou v tuzemsku docela oblibeni

 • sgtlk
  11:46 06.08.2018

  Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V současnosti ATMOS mají automatické nastavení náměru a odměru, nejnovější verze pro izraelskou armádu získá i automatické robotické rameno, které umožní vést udržitelnou palbu 8 ran za minutu. V nabíjecím prostoru navíc nebude třeba (teoreticky) žádného operátora.
  http://www.armadninoviny.cz/iz...

 • nedy68
  11:33 06.08.2018

  Pokud nebude politická vůle a jasná představa co má armáda vlastně bránit, nebude změna k lepšímu. Ministři obrany to je jeden lepší jak druhý. A ty tendry. Starají se jen o techniku na mise.

 • Jirosi
  11:07 06.08.2018

  faraonamumu: Myslím, že překvapení od CR/SK výrobců už jsme si užily dost. Přece jen armáda nepotřebuje průměrné produkty za cenu špičkových zahraničních.

 • faraonamumu
  10:59 06.08.2018

  Za mě RM70 Vampir a Zuzana 2. Podpoříme Čs. Průmysl a získáme kvalitní a jednoduché zbraňové systémy které dokážeme jednoduše a levně udržovat. EVA je velká neznámá a rozhodně bych do nákupu nešel před OSSR oni asi ví proč chtějí raději Zuzany. Dejte taky šanci Čs. projektum. Třeba vás výsledek překvapí ;-)

 • Jura99
  10:09 06.08.2018

  Gibon: ukaz mi urednika, ktery by riskoval utratit statni penize za neco bez zaruky. Jinak nevim proc by CSG mela prosazovat najakou konkretni houfnici. S vyjimkou Evy, kde odleva hlavne, zadnou nevyrabi. Vyhodny bude spis ziskat servis.

 • Gibon
  09:46 06.08.2018

  Na co by OSSR kupovali EVU? Idu kupovat Zuzanu 2.

  Chapem, ze dnes je to trend mat miesto klasickej tazkej samohybnej hufnice nejaky hybrid medzi tahanou a samohybnou, no ocakaval by som ich viac v expedicnych zboroch ako v tazkych a strednych brigadach.
  O uroveni ochrany posadky ani nemusime hovorit, ani o cennosti posadok delostreleckych systemov.

  Starlight 01:07: Obíst CSG sa da veľmi jednoducho. AČR najprv objedna od SCG prazdne podvozky a nasledne ich zašle do Izraela na montaz zbranovych systemov. Maximalne sa moze stat, ze pridu o zaruku na tychto par podvozkov.

 • Jura99
  08:46 06.08.2018

  ATMOS v poloautomatu by mě moc nepotěšil. Proti Daně, která má automat už 40let, by mechanická část děla nebyl žádný pokrok. Ovšem ATMOS v plném automatu je tedy nejspíš novinka, která může mít dětské nemoci. Škoda, že stát co měl automatickou houfnici na kolech jako první na světě teď čeká, až ji někdo druhý vyvine a odladí, aby si ji mohl koupit. To už je fakt fobie z domácích produktů, přitom žádný vysloveně špatný se do AČR nekoupil. Škoda že si OSSR sami nekoupí Evu, která by měla mít lepší perspektivu na trhu a hodila by se jí reference.

 • Jura99
  08:14 06.08.2018

  Clanek: kupovat Vampiry resp. 122mm nemám jednoznačný názor, ale našly by se pozitiva. Není moc z čeho vybírat ze sortimentu NATO s takto plošným účinkem v cíli, RM-70 má vzhledem k množství najednou vypálených raket účinek značný. Proti tomu zmíněný kanon 2A42 či jeho granát nemá ve srovnání s obdobami v NATO co nabídnout a jedná se o hlavní zbraň vozidla pěchoty, ta by měla být kompatibilní s NATO určitě.
  Ale diskuse tu byla spíš Vampire vs. Modular. Modular má velkou nosnost a mohutnost podvozku na tak málo raket co veze, to je chyba. Buď měl nést dva segmenty M270 nebo ten jeden co veze by se nejspíš vešel na Tatra 815-7 4x4, na kterém je BM-21 MT 4x4.

 • KOLT
  08:03 06.08.2018

  ARES, petris vám to už napsal - Izrael už nějakou dobu vyvíjí plně automatizovanou versi ATMOSu, byly kolem toho i kontroverse, protože to Elbit dostal bez výběrka, navíc IDF byly nabízeny již hotové německé a korejské systémy včetně přenosu technologií. K tomu první zkoušky nedpoadly zrovna slavně... necháme se překvapit :-)

  petres, ony jdou odpalovat z LYNXu? Díky, to jsem nevěděl. Moje námitka tím odpadá.

 • skelet
  07:12 06.08.2018

  Starlight: pochybuju, že by si CSG dovolilo vůči Nexter nebo Elbitu prasárnu a lá SVOS. SVOS je malá firma, kterou k ničemu nepotřebují. S Nexter a Elbitu spolupracují při dodávce podvozků při exportu jejich systémů.
  Bylo by to od nich silně krátkozraké.

 • petres
  06:45 06.08.2018

  To, že poslední verze Atmosu 2000 může být s plně robotizovaným nabíjením odvozuji mj. z tohoto článku:
  http://www.israeldefense.co.il...

  "Although the gun system may be operated by a single person, it is reasonable to assume that the crew will consist of 3-6 troopers..."

  "According to its specifications, the new self-propelled gun system will include a fully autonomous robotic loading system. In fact, no operators will man the gun turret, just as there are no operators in the launching turrets of the MLRS rocket system. The loading system will be able to pick up the appropriate cartridge, arm it with the required fuze, and guide it independently into the gun barrel. Each gun will constitute an independent fire unit, transferring the data to a fire management center that may be located very far from the gun units. The fast reloading and recoiling cycle determines the rate of fire, and in fact there are no restrictions on maintaining a rate of fire of 8 rounds per minute, as long as the self-propelled gun unit has the appropriate ammunition. As the firing is fully automatic, the operators will not become exhausted. The barrel of the new gun system will also be able to withstand the increased rate of fire."

 • Starlight
  01:07 06.08.2018

  1)

  @tomas.kotnour

  Američané u systémů HIMARS/MLRS přešli jen na střelbu řízenými střelami řady M30/31 GLMRS a velkými ATACMS (hlavně verze M48, M57 a M57E1, běží vývoj budoucích LRPF Increment 1). Tedy i nový zákazníci systému HIMARS budou přebírat tuto koncepci.

  Co se týče náhrady dělostřelecké a raketové kontejnerové submunice řady DPICM, tak USA původně dobrovolně (nejsou signatář úmluvy) plánovali její vyřazení (a nahrazení něčím novějším) v roce 2019. V roce 2017 toto rozhodnutí změnili a nemají žádný termín pro náhradu této munice, i když vývoj náhrad běží (bez uveřejňování výsledků).

  2)
  Osobně si myslím, že o podobě dělostřelectva AČR hodně rozhodne CSG. První lakmusový papírek bude nákup nových samohybných houfnic.

  Pokud MO ČR do zadání výběrového řízení jen jednoduše napíše, že nové houfnice musí být na podvozku TATRA, tak to bude CSG, které bude rozhodovat, kdo zvítězí. Protože může dát nejlepší nabídku na podvozky svému kandidátovi. Dokonce, pokud bude chtít být samo hlavní dodavatel, může dokonce odmítnout dát nabídku na podvozky ostatním a tím možná vyhrát kontumačně :-). U raketometů to může být podobné.

  Pokud mně někdo nevysvětlí, jak CSG obejít při výrobě podvozků a integraci dělostřelecké/raketové nástavby, tak jsem si tímto dějem jistý.

 • tomas.kotnour
  00:28 06.08.2018

  @Clanek Ono totiž není bez kazetové munice čím střílet na plošné cíle. Německo pod vlivem úmluvy o kazetové munici redukovalo svých 36 000+ raket M26 na takovou úroveň, že má pro svých 252 M270 jenom 7 500+ raket M26 (během pouštní bouře jich bylo vystřeleno 17 000). To nejsou ani tři palebné průměry na systém. Pak nastupují drahé M31 na bodové cíle, M32 SMArt s 4x SMArt, a AT2 s 28 protitankovými minami. Pokud bychom chtěli jít cestou NATO ráže tak zbývá jedině 110 mm z původních systémů LARS. Takže pro chudého uživatele, který si nebude moci dovolit mít sklady plné M31, by zbývalo jedině zkusit dát do M26 100 kg hlavici z M31 a zkusit, jakou bude mít salva účinek na plošné cíle.

 • Clanek
  23:55 05.08.2018
  Oblíbený příspěvek

  Zajimava debata, zajimave "zakulisni" informace.

  @Jura99
  U slovenskych kolovych bvp jste hodnotil jako nestoudnost, div ne konec sveta, zavadet v roce 2018+ novou techniku s kanonem v sovetske razi. U noveporizovanych raketometu ACR, kupovanych jeste v pozdejsim datu, by vam ale vampir v sovetske razi nevadil. Zvlastni.

 • ARES
  23:09 05.08.2018

  kisam, KOLT:
  155 mm ShH ATMOS je v podstatě jen motorizovaná houfnice. Nabíjení je ruční s mechanizací zasouvání střely a prachové náplně. Střela a nábojka se ručně vyjmou ze zásobníků umístěných po boku a ručním přenesením nabíječi se položí na žlab. Poté je zasouvač zasune do hlavně. Do zásobníků se střely a nábojky vkládají ručně, žádná mechanizace. Zásobníky skladují jen 28 střel a nábojek.
  Obsluha při palebné činnosti, zamiřování a nabíjení, je zcela nekrytá proti účinkům palebného působení a povětrnosti, stejně jako je tomu u klasických tažených děl. Obsluha je pancéřově krytá kabinou jen při jízdě.
  Ostatní takticko technické vlastnosti jsou standardní, neliší se od obdobných typů ShH.

 • kisam
  22:29 05.08.2018

  Wikipedia píše o štvorčlennej verzii Atmosu toto: "...can be operated by a 4-man crew, consisting of two loaders positioned one either side at the rear". To mi nepripadá ako automatické nabíjanie. Niekto bližšie informácie?

Stránka 1 z 4