Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Raketomety HIMARS na střelnici Yakima Training Center; větší foto / Public Domain 

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.

Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.

 


 

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
 

Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
 

Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci). 
 

Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
 

Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.

 

Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.

 

Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“

 

HIMARS na cvičení Saber Strike 2018

 

Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:

 

„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.

 

„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.

Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.

 

Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele. 
 

Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
 

Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
 

Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici. 

 

Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.

 

Zdroj: Defence24

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gibon
  16:25 08.08.2018

  Jara: OSSR kupili HX len kvoli misiam. Asi vedia preco.

  A k vymene kanonu sovietskej raze. Tu je ten podstatny detail, ze ako kanon tak aj municiu si vyrabame sami.
  Bolo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: OSSR kupili HX len kvoli misiam. Asi vedia preco.

  A k vymene kanonu sovietskej raze. Tu je ten podstatny detail, ze ako kanon tak aj municiu si vyrabame sami.
  Bolo by nelogicke prechadzat na bushmaster.
  1) zbytocne vyhodene prachy na nieco co by nemalo takmer ziaden prinos. Skor naopak, kedze by sa strielalo este menej a tak vycvicenost by klesla. Kupovat drahu municiu miesto vlastnej vyroby je proste rozdiel.
  2) kym ostatne krajiny vychodneho bloku nezacnu hufne tento kanon opustat, nema zmysel aby tak urobilo Slovensko. Nie v situacii ked si Fini od nas objednali 100ks 2A42 pre svoje BMP2 ;-)

  Clanek: Nemyslim si, ze to hrotim. Normalne diskutujem :-) Ja chapem Vas postoj, aj to ze SR ma voci ČR aktivne saldo zahranicneho obchodu. No OSSR vyrobky z ČR uz nakupuje a este dlho bude nakupovat. Posledne stare 815 by sa mali vyradit 2030. Cize to budu mat prve 815-7 20 rokov. To sa mozno rovno pokracovat v dodavkach. :-D
  Uspech hufnic EVA a Zuzana v zahranici, by nadalej davalo pracu aj v ČR, kedze by sa ponukali primarne s podvozkami Tatra.
  Jasne, ze BOV8x8 sa nikam dalej nepreda. O Turre som si zatial nie az tak isty. Zatial su skusenosti len s prototypmi a tie vzdy maju svoje muchy. Druha verzia veze sa od prveho prototypu lisi, cize tam prebiehal dalsi vyvoj a upravy. Realne skusenosti prídu az na zaklade teraz modernizovanych BVP. Aj tam si myslim, ze sa budu veci doladovat pre BOV8x8. JAIS 6x6 moze tiez priniest nejake zakazky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:22 08.08.2018

  ARES: s tim ale nesouvisi raze houfnice 152 vs. 155mm. Uz za totace se vyvinula houfnice 152mm s celospalitelnou nabojkou pod nazvem Ondava. No a Ondava v razi 155mm je Zuzana a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ARES: s tim ale nesouvisi raze houfnice 152 vs. 155mm. Uz za totace se vyvinula houfnice 152mm s celospalitelnou nabojkou pod nazvem Ondava. No a Ondava v razi 155mm je Zuzana a Zuzana s prodlouzenou hlavni je Zuzana 2. Takze princip automatiky je opravdu letity a patrne uz za totace dukladne odzkouseny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:19 08.08.2018

  ARES:
  tak pokud by se jednou vyřadily všechny Dany ve prospěch nové houfnice s ráží 155 mm, tak bych se o Dany a munici opravdu nebál. Vždycky je můžeme darovat nebo přeprodat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ARES:
  tak pokud by se jednou vyřadily všechny Dany ve prospěch nové houfnice s ráží 155 mm, tak bych se o Dany a munici opravdu nebál. Vždycky je můžeme darovat nebo přeprodat nějakému "spojenci" a ještě z toho mít kladné body. Ukládání Dan a munice ve stavu v jakém jsou mi přijde docela zbytečné plýtvání skladovacími prostory. Když bude nejhůř, tak u Excalibur Army si je zase rádi vezmou, třeba zadarmo :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:55 08.08.2018

  Gibon
  V NATO je důležitá kompatibilita zbraňových systémů a ráží, na což na Slovensku těžce serete( SA58,UKL 59, turra), kompatibilita u trucku spočívá v možnosti nosit NATO/ISO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon
  V NATO je důležitá kompatibilita zbraňových systémů a ráží, na což na Slovensku těžce serete( SA58,UKL 59, turra), kompatibilita u trucku spočívá v možnosti nosit NATO/ISO kontejnery a přepravní rozměry podle stanag, obojí naprosto splňuje Tatra 815/7. Díly na Tatru seženete stejne dobře jako na MAN nebo Oskosh......plná kontabilita je utopie, jen je vtipné jak tady v některých diskuzích nikomu nevadil u OSSR kanón v sovětské ráži a u trucku se ohaníte výhodami kontability
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:54 08.08.2018

  Gibon, zbytecne to hrotite. Souhlasim, ze se ma kupovat v prvni rade kvalitni vybaveni, az pak "ksefty kamaradum" a souhlasim ze CR uz z nakupu OSSR prinos ma, ale ten prinos uz je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon, zbytecne to hrotite. Souhlasim, ze se ma kupovat v prvni rade kvalitni vybaveni, az pak "ksefty kamaradum" a souhlasim ze CR uz z nakupu OSSR prinos ma, ale ten prinos uz je starsiho data (ikdyz jde o pokracujici nakup) a nema to tu spravnou medialni silu.
  Nalejme si cisteho vina, jak v CR tak v SR se na obranu dlouhodobe kasle, a to kasle je jen velice mirny efemismus. Nedelo se to v rozporu z vuli lidu, ale v souladu s vuli lidu kde zjevne obranu vlasti vetsina lidi vidi az za platy uredniku, ucitelu, doktoru, buvodavnim skol, stavenim cest atd. Tak to jednoduse je. V takovem pristredi musi i zapaleny politik (a ted chvilku uvazujme jde o zapal pro svuj resort, ne pro sve kapsy) hledat cesticky jak nakup omluvit, vysvetlit, prodat. V pripade SR se tak delo u BOV 8x8, ktere se prodavalo jako 1) vlastni vyvoj a 2) vyvozni artikl co da dobudoucna lidem praci. Ani jedno ani druhe neni pravda, ale pomohlo to protlacit nakup neceho co armada objektivne potrebuje. Takze ucel svetil prostredky. No a neco podobne bude politik s takhle naladenym obyvatelstvem potrebovat vzdy. 8 let stary nakup tater tu praci nezastane.
  Proto mluvim o tom ze by bylo fajn aby se domluvil nejaky oboustrany kseft, ne proto ze "kamaradicci", ale protoze oba staty maji potrebu nakoupit a v nekterych oblastech je ten nakup od souseda vazne ten nejlepsi mozny. ACR nedosahne na nic lepsi nez je EVA, a kdyz uz ji bude kupovat je jen prirozene ze se pokusi z toho vytezit maximum, to ostatne kazdy spravny hospodar (kterym by mel byt kazdy politik) musi. No a Slovensko toho taky potrebuje spoustu a v CR se neco najit urcite da. Oba by kupovali tak jako tak, oba by kupovali nejspis od souseda, protoze cena, protoze predesla zkusenost, protoze kvalita... tak proc to nespojit a nepopohnat tak proces ktery byl po dekady v ustrani a opomijen? Kdyz na to volic slysi, tak mu to doprejme jako pastvu a splnme tim neco co splnenin potrebuje. Nic vic za tim nehledejte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  13:42 08.08.2018

  Clanek: Trochu zvlastna logika. Tatry sa odoberaju od 2010. Cize kedze sa odoberaju priebezne tak sa to nema ratat?
  Pre OSSR a SR by bolo hadam aj vyhodnejsie keby zacali MAN HX ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Trochu zvlastna logika. Tatry sa odoberaju od 2010. Cize kedze sa odoberaju priebezne tak sa to nema ratat?
  Pre OSSR a SR by bolo hadam aj vyhodnejsie keby zacali MAN HX odoberat v 2010, kedze by sa mohla montaz robit v Banovciach spolu s Aktismi. Okrem ineho tych par kusov HX kupili prave pre kompatibilnost nahradnych dielov so spojencami v zahranicnych misiach. ND na Tatru u Nemcov, Holadanov, Belgicanov,... najdete velmi tazko. Dnes by tak OSSR mala dost podstatnu cast vozidloveho parku lahkych a tazkych nakladnych automobilov postavenych na koncepte spolocnosti MAN so slusnou unfikaciou zazemia. V3S a Tatra (148/815) by uz boli v mensine.

  Ja osobne si myslim, ze OSSR sa NEmaju pozerat na to, ci od nas niekto nieco kupuje. Ale kupovat to najlepsie co si mozme dovolit. Kam teda BREN podla "army" diskusych for rozhodne nepatri.
  A tiez to co si dokazeme sami vyrobit. Mame domaceho vyrobcu strelnych zbrani v Slovenskej Lupci.

  Ak skutocne kupite drahsiu hufnicu s poloautomatom, len preto, ze Slovaci od nas nekupuju ine zbrane (ake vlastne by sme mali?), tak asi Vam moc o bojaschopnost vlastnej armady nejde.

  Co sa tyka L-39. Na modernizacii sa pracuje. Cize kludne to mozme postavit, nekupite hufnice EVA, tak my si GO urobime sami v LOTN.?!
  Co je uplne zcestny pristup, pretoze schopnost vycviku a bojaschopnost OSSR tym len utrpi.
  Cez vlastny nacionalizmus nevidite, ze svojmu statu tymto pristupom akurat tak skodite.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:34 08.08.2018

  No z toho co jsem pochytil tak se ty Breny 2 pro ACR opravdu budou vyrábět v Maďarsku :)), ze začátku půjde jen o montáž, později celá výroba PavolIR jsem myslím dával linky na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No z toho co jsem pochytil tak se ty Breny 2 pro ACR opravdu budou vyrábět v Maďarsku :)), ze začátku půjde jen o montáž, později celá výroba PavolIR jsem myslím dával linky na nějaké zdroje??
  Jinak to ale vypadá, že žádná náhrada SA58 se na Slovensku nechystá
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  13:34 08.08.2018

  Clanek a ostatní:
  Technický problém modernizace Dany na ráži 155 mm spočívá v rozdílnosti řešení nábojů ráže 155 a 152 mm.

  Náboj ráže 152 mm tvoří střela a nábojnice s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek a ostatní:
  Technický problém modernizace Dany na ráži 155 mm spočívá v rozdílnosti řešení nábojů ráže 155 a 152 mm.

  Náboj ráže 152 mm tvoří střela a nábojnice s vloženou prachovou náplní, tvořenou několika dílčími prachovými náplněmi. Náboj ráže 155 mm je tvořen střelou a několika dílčími prachovými náplněmi, tvarovaných do samostatných segmentů válcového tvaru (v "textilním obalu", bez kovové nábojnice, ani se spalitelnou nábojnicí).

  Důsledkem je rozdílnost těsnění nábojové komory hlavně, což má zásadní vliv na konstrukci závěrového mechanismu (způsob mechanismu těsnění nábojové komory a spouštěcí mechanismus). Proto závěr pro 152 mm náboj nelze použít pro náboj 155 mm. Tyto závěry jsou zcela neslučitelné.

  Dále to ovlivňuje konstrukci nabíjecího automatu, především co se týče zasouvání nábojnice (152) či segmentů prachové náplně (155) a jejich uložení do lůžek zásobníku nabíjecího automatu. U 152 Dany se manipuluje a zasouvá vždy stejné těleso - nábojnice, ač se může počet dílčích náplní lišit. U ráže 155 je manipulace a zasouvání komplikovanější, protože se nemanipuluje s jedním tělesem, ale vždy s několika segmenty prachové náplně současně, navíc rozličného počtu, někdy i rozměrů, podle dálky střelby. Nabíjecí automat musí být vybaven mechanismem nebo, resp.ruční manipulací, který odpočítává počet segmentů, který se musí nabít podle povelu.

  Proto nelze 152 ShKH Danu jednoduše přerážovat na 155 mm pouhou výměnou hlavně. Sice by to šlo, ale konstrukčně by se musela "překopat" celá zbraňová nástavba. To by byl technický a zejména ekonomický nesmysl.

  Proto koncepce modernizace 152 mm Dany podle CSG je prakticky jediný technicky a ekonomicky přijatelný přístup. Tím se rovněž ekonomicky zhodnotí pro AČR nejen stávající Dany, ale i skladovaná zásoba munice v počtu několika desítek tisíc ran, což není zanedbatelné z ekonomického hlediska. Na pořízení takové zásoby munice v ráži 155 mm by se musely vynaložit ne méně než 2 až 3 miliardy Kč, což jsou hodnotově náklady na pořízení minimálně jednoho dělostřeleckého oddílu, ne-li až dvou, v ráži 155 mm. Navíc na likvidaci této zásoby 152 mm munice by se musela vynaložit ne méně než 1 miliarda Kč.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:27 08.08.2018

  k těm BREN 2 pro OSSR. jako že se české zbraně vyrobí v Maďarsku a prodají na Slovensko :-) co si budeme povídat, ani bych se nedivil, kdyby se nové zbraně od CZUB pro AČR, rovněž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k těm BREN 2 pro OSSR. jako že se české zbraně vyrobí v Maďarsku a prodají na Slovensko :-) co si budeme povídat, ani bych se nedivil, kdyby se nové zbraně od CZUB pro AČR, rovněž vyrobili právě v Maďarsku (kvůli niží ceně).
  Obecně ale souhlasím, bylo by fajn, pokud by AČR měla slovenské Evy a OSSR na oplátku české ruční zbraně, L39NG a třeba pár nových tatrovek. Zrovna na tento typ techniky Izraelce nepotřebujeme. Jura99 trefně podotkl onu neexportovatelnost BOV 8x8. Pokud je neudají nám, tak maximálně prodají pár kusů (jako my pandury II indonésii). Velké exportní plány měli i Poláci s Rosomáky, ale zatím nic moc - nebo spíš nic. Světový trh s kolovými 8x8 je zkrátka přecpaný a kde kdo si je zvládne vyrábět sám
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:46 08.08.2018

  @Gibon
  Tatry se odebiraji tak nejak prubezne a to je i v zajmu OSSR mit pokud mozno co nejvice unifikovane platformy. Tohle samotne na "ty me, ja tobe" stacit nebude. Kdyby se tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Gibon
  Tatry se odebiraji tak nejak prubezne a to je i v zajmu OSSR mit pokud mozno co nejvice unifikovane platformy. Tohle samotne na "ty me, ja tobe" stacit nebude. Kdyby se tak OSSR rozhoupalo treba s cvicnyma L-39 / L-159, nebo by se podepisovala velka zakazka na rucni zbrane (treba BREN 2), jednoduse neco co se dela v CR a ceho by se OSSR hned siklo a predevsim v radove stejne hodnote + podepsane v cca stejnem case... myslim, ze by obe strany meli rozhodovani o dost snazsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:43 08.08.2018

  Přesně, navíc se možnosti recipročních obchodů se SR přímo nabízí, od již zmíněných Tater, přes CZUB a její Bren 2 (OSSR nebudou mít vz. 58 věčně) až po L 39 NG nebo alespoň L 39CW ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přesně, navíc se možnosti recipročních obchodů se SR přímo nabízí, od již zmíněných Tater, přes CZUB a její Bren 2 (OSSR nebudou mít vz. 58 věčně) až po L 39 NG nebo alespoň L 39CW (pokud by OSSR nechtěly kupovat nové stroje), optiku z Meopty (ta je ostatně už v Turra), protiminové sedačky nebo VERA NG.
  S Izraelem se na něčem podobném dohodneme asi sotva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:01 08.08.2018

  Clanek: sice ano, ale zapojení domácího průmyslu bude asi větší než při ATMOSU. Slovákům by dodávka 70ks velice pomohla jako reference. Ten zbastlený BOV 8x8 od nich nikdo nekoupí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: sice ano, ale zapojení domácího průmyslu bude asi větší než při ATMOSU. Slovákům by dodávka 70ks velice pomohla jako reference. Ten zbastlený BOV 8x8 od nich nikdo nekoupí, i když tomu kupodivu věří, ani turra není dobře prodejný artikl, ale houfnice bez šance není, jen opravdu přísně pohlídat kvalitu a nepodcenit ani dizajn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:23 08.08.2018

  Clanek: A vsetky tie Tatry, ktore odoberame z ČR su čo?
  Či teraz mame urobiť to isté? Nekupite EVU tak zrusime nakupy Tatier a prejdeme na MAN HX?

  Clanek: A vsetky tie Tatry, ktore odoberame z ČR su čo?
  Či teraz mame urobiť to isté? Nekupite EVU tak zrusime nakupy Tatier a prejdeme na MAN HX?

 • Clanek
  11:09 08.08.2018

  Pokud je CSG zase v kurzu, tak bych se uplne nedivil ani tomu, kdyby se do hry znovu vratila i hloubkova modernizace. Pokud ted OSSR neplanuji neco nakupovat z CR, tak nakup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je CSG zase v kurzu, tak bych se uplne nedivil ani tomu, kdyby se do hry znovu vratila i hloubkova modernizace. Pokud ted OSSR neplanuji neco nakupovat z CR, tak nakup houfnic na Slovensku postrada politickou logiku (reciprocitu) a udelat si to komplet doma, s vlastnim vyvojem atd., to je dnes extra v mode. Tak aby se neoprasil puvodni projekt modernizace DANA, jen s tim rozdilem, ze se prekopou opravdu hloubkove i vcetne zmeny raze.
  Ze postrada logiku ted pracne a nakladne a narychlo vyvijet Zuzanu 2, kdyz Zuzana 2 uz existuje? Logika veli ano, politicky handl ale... no, tam je mozne vsechno.

  Sam jsem zvedav jak se tohle rozlouskne (teda, ve svetle poslednich nakupu ne-nakupu ACR jeste dodam: jestli se to rozlouskne).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:48 08.08.2018

  Právě že ne, podle vyjádření gen. Opaty by v roce 2020 měly přijít první děla k jednotkám.
  Navíc, já si tak tou exkluzivitou Izraelců nejsem jist, po výměně ministra je CSG zase v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Právě že ne, podle vyjádření gen. Opaty by v roce 2020 měly přijít první děla k jednotkám.
  Navíc, já si tak tou exkluzivitou Izraelců nejsem jist, po výměně ministra je CSG zase v kurrzu a navíc pokud skutečně bude tendr, tak podle mě na poměr cena/výkon těžko něco EVU překoná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:36 08.08.2018

  Čím víc nad tím přemýšlím, tak ATMOS se mi čím dál víc nelíbí. Podobně jako Caesar nebo Archer (pokud beru všechny na Tatrováckém podvozku). Pokud chceme mermomocí něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čím víc nad tím přemýšlím, tak ATMOS se mi čím dál víc nelíbí. Podobně jako Caesar nebo Archer (pokud beru všechny na Tatrováckém podvozku). Pokud chceme mermomocí něco Izraelského, tak ať má ona EVA izraelskou třeba hlaveň a elektroniku. Nabíjecí automat ať je ale ten slovenský. Podvozek bude patrně stejný ať už se koupí cokoliv, tak ten neřeším
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  10:23 08.08.2018

  Jura99: 25ks Zuzany 2 maju byt dodane v rokoch 2018-22. Ak by sa aj na jesen spustilo vyberove konanie pre AČR bude uzavrete tak v 2020 s prvymi dodavkami pre AČR 2021. Dodavky by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: 25ks Zuzany 2 maju byt dodane v rokoch 2018-22. Ak by sa aj na jesen spustilo vyberove konanie pre AČR bude uzavrete tak v 2020 s prvymi dodavkami pre AČR 2021. Dodavky by tak zacali po vyrobeni vacsej casti Zuzán pre OSSR a co sa urcite prejavi logicky aj na vyssej kvalite.

  Ak vsak AČR rokuje uz len s Izraelom, nema zmysel sa o tom bavit. V poslednom case je to tusim pri ACR trend. Som zvedavy ci to nakoniec dopadne rovnako ako s Rakusanmi a Svedmi, co sa transparentnosti tyka.
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  09:19 08.08.2018

  Martin Kugla:
  Vyjádření "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR" jsem myslel další vývojovou fázi koncepce DANA/ZUZANA z hlediska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin Kugla:
  Vyjádření "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR" jsem myslel další vývojovou fázi koncepce DANA/ZUZANA z hlediska použitého principu nabíjecího automatu a lafetace zbraňové části, který nemá konkurenci.

  Zejména jde o ověřenou spolehlivou funkci nabíjecího automatu.
  Jen tak na okraj, který 155 ShH systém by byl schopen bezchybně střílet po 300 km jízdní zkoušce v kamenitém břehu řečiště Váhu, kterou musela projít DANA při vývojových zkouškách. Nejde jen o spolehlivé zasouvání střely a nábojky/prachové náplně do hlavně, ale i o jejich bezpečné uložení a zajištění v lůžkách zásobníků odolné na dynamická jízdní zatížení.

  Dalším nepopiratelným kladem koncepce DANA/ZUZANA je nižší hmotnost zbraňové nástavby než je tomu u klasické věžové koncepce. Ve spojení s podvozkem TATRA 8x8 je vysoká mobilita další přidanou hodnotou.

  To jsou ony mechanické přednosti, které preferují volbu koncepce EVA/ZUZANA, protože ostatní funkční vlastnosti z hlediska automatizace targetingu a C4ISTAR není problémem vyřešit tak, aby byly srovnatelné s obdobnými konkurenčními ShH.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:05 08.08.2018

  Martin Kugla: souhlas, pochybnost mám jen nad rychlostí výroby a případně kvalitou výroby, výroba může být zaneprázdněná dodávkou Z2 pro OSSR a zjevně nebude připravená na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Martin Kugla: souhlas, pochybnost mám jen nad rychlostí výroby a případně kvalitou výroby, výroba může být zaneprázdněná dodávkou Z2 pro OSSR a zjevně nebude připravená na současnou výrobu cca 70ks (OSSR+AČR). EVA má nástavbu ze Zuzany, zmenšenou o část zásoby střeliva a posunutou k zadní nápravě. To je správný krok a EVA je takto spíš nástupcem Zuzany než její vývojovou větví. Ponechat věž uprostřed vozidla při délce hlavně 52ráží není moc dobrý nápad, posun vzad se přímo nabízí. Za mě určitě EVA, poloautomat nebrat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin Kugla
  22:52 07.08.2018

  ARES:
  "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR."

  Dovolím si nesúhlasiť. Zuzana 2 je už koncepčne prekonaná, ak AČR požaduje ľahšiu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ARES:
  "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR."

  Dovolím si nesúhlasiť. Zuzana 2 je už koncepčne prekonaná, ak AČR požaduje ľahšiu verziu (a vyzerá, že ano), jednoznačnou voľbou je EVA.

  Primo - EVA má v podstate globálne jedinečnú schopnosť (rovnako ako Zuzana a ďalšie ťažké húfnice) - odpáliť celý palebný priemer bez toho aby obsluha musela pôsobiť mimo chránenej kabíny. To je v segmente ľahkých húfnic unikátna vlastnosť. Neviem či avizovaný automatizovaný ATMOS toto úplne vie. Ak aj áno:

  Secundo - EVA má v zásade rovnaký nabíjací automat a mechanizáciu ako DANA/ZUZANA - oproti ATMOSU overený, funkčný a českí vojaci s ním majú skúsenosť.

  Tercio - na IDEB prezentovaný prototyp EVA 8x8 bol podľa vyjadrení kompetentných dizajnovaný a vyladený presne podľa požiadaviek AČR. Podvozok 8×8 TATRA, 4 členná kabína, atď...

  Quarto - Konštrukta nadviazala spoluprácu s Leonardom na integrácii Vulcano, Slovensko je v rámci PESCO zodpovedné za integráciu delostreleckých systémov - t.z. dá sa - pri nákupe EVY, v budúcnosti očakávať prístup ku skutočne špičkovým delostreleckým riešeniam a systémom.

  Quinto - cena. Presné dáta nie sú dostupné, ale som si dosť istý, že cena EVY oproti ATMOSU bude významne nižšia - v nedávnom nákupe OS SR bola cena Zuzany 2 - 5 mil €/ks (bez DPH). EVA by mala logicky stáť menej. Pričom ATMOS pre Thajcov stál pred šiestimi rokmi tuším 5 mil. USD/ks - ešte pôvodná verzia. S automatom bude podstatne drahšia. Nehľadiac na väčšie systémové náklady...

  Sumárne - zdá sa mi úplne nelogické, ak by AČR namiesto EVY obstarala čokoľvek iné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  10:17 07.08.2018

  Dookola sa tu riesi nizky palebny priemer pri Modulare pozuivajucom 122mmm rakety. Pritom v pripade vojny by urcite doslo na pouzitie starych RM-70/85, ktorych mame plne sklady a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dookola sa tu riesi nizky palebny priemer pri Modulare pozuivajucom 122mmm rakety. Pritom v pripade vojny by urcite doslo na pouzitie starych RM-70/85, ktorych mame plne sklady a tie maju ka[pacitu kazde 80ks 122mm. Tak naco nam potom je moderny system pouzivajuci sovietsky kaliber?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:38 06.08.2018

  Pravdou je, že v roce 2017 si měla delegace izraelského MO stěžovat, že Elbit při ukázce aktuálního stavu projektu modernizace houfnice ATMOS toho moc nepředvedl, konkrétně právě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravdou je, že v roce 2017 si měla delegace izraelského MO stěžovat, že Elbit při ukázce aktuálního stavu projektu modernizace houfnice ATMOS toho moc nepředvedl, konkrétně právě funkce automatického nabíjení nebyla představena v plné šíři (nevím, co si pod tím představit). Každopádně uvidíme, houfnice se mají zadávat relativně brzy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  20:52 06.08.2018

  Video je z roku 2015. Hadam maju uz nieco lepsie.
  Treba pockat a nespekulovat.

  Video je z roku 2015. Hadam maju uz nieco lepsie.
  Treba pockat a nespekulovat.

 • KOLT
  20:31 06.08.2018

  Hm, tak pokud skutečně nazývají toto automatem, tak to není nic než obyčejný poloautomat. A to už ten na CEASARu se mi líbí víc.

  Hm, tak pokud skutečně nazývají toto automatem, tak to není nic než obyčejný poloautomat. A to už ten na CEASARu se mi líbí víc.

 • Rase
  20:14 06.08.2018

  ten automat na ATMOS je opravdu bída - jako lepší než tažená houfnice, ale to je tak všechno...

  ten automat na ATMOS je opravdu bída - jako lepší než tažená houfnice, ale to je tak všechno...

 • skelet
  18:05 06.08.2018

  btw. jestli se tím automatem u Atmosu myslí toto, tak začínám mít rád modernizaci Dany
  https://www.youtube.com/watch?...

  btw. jestli se tím automatem u Atmosu myslí toto, tak začínám mít rád modernizaci Dany
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Jura99
  17:07 06.08.2018

  Zuzana 2 v podobě jak ji známe nebrat. Lepší cestou se vydala EVA v tom druhém prototypu 8x8, paradoxně z lehké houfnice 6x6 "konkuruje" sestře Zuzaně. Posun věže vzad je celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zuzana 2 v podobě jak ji známe nebrat. Lepší cestou se vydala EVA v tom druhém prototypu 8x8, paradoxně z lehké houfnice 6x6 "konkuruje" sestře Zuzaně. Posun věže vzad je celkem potřeba, proti Daně má o 2,5m delší hlaveň. Rovněž nový podvozek je nutnost, sám jsem zvědavý, jestli objednané Z2 pro OS SR budou na starém podvozku a v tom nepovedeném dizajnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:37 06.08.2018

  Starlight: hezká konspiračka, ale plave na vodě. CSG do toho bude mluvit tak jak každá zbrojovka. Bude lobbovat za své řešení, ale nebude tak blbá, aby proti sobě poštvala dvě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight: hezká konspiračka, ale plave na vodě. CSG do toho bude mluvit tak jak každá zbrojovka. Bude lobbovat za své řešení, ale nebude tak blbá, aby proti sobě poštvala dvě světové zbrojovky, díky kterým exportovali víc podvozků, než kolik si AČR koupí houfnic. (a to nemluvě o tom, že tímto přístupem by si otevřela dodávky těžkých podvozků od jiných světových výrobců do AČR)
  Elta a Nexter JE jiná váha, než SVOS.

  K podvozkům.. Pro Tatru to bude krom Archera a AGM standardní dodávka, neb pro tři nabízené typy podvozky dodává a pro čtvrtý vyvíjí
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:23 06.08.2018

  @skelet

  Jenže CSG není jen Tatra, ale má i slovenské podniky v MSM Group (výkovky hlavní, munice 155 mm,..). Spokojí se, že bude jen dodavatel podvozků? I tak má možnost si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @skelet

  Jenže CSG není jen Tatra, ale má i slovenské podniky v MSM Group (výkovky hlavní, munice 155 mm,..). Spokojí se, že bude jen dodavatel podvozků? I tak má možnost si vybrat svého koně (Nexter nebo Elbit) či přímo se stát jeho zástupcem (kdo ty houfnice bude servisovat?).

  Nicméně pokud je MSM Group namočena do výroby a marketingu slovenské houfnice EVA, tak si, dokážu představit, že CSG jako český „prime contractor“ musí uvažovat nad tím, že 40-50 celých houfnic (dělostřelecká část vyrobená různými podniky na Slovensku) je mnohem zajímavější obchod než jen podvozky.

  Stále tedy platí to, co jsem napsal – požadavek na podvozek Tatra znamená, že CSG do toho bude moci významně mluvit.

  @Gibon

  Ne, přímý nákup podvozků Tatra vlastním MO ČR je extrémně nepravděpodobný. MO ĆR nic takového dosud nikdy neudělalo ani v technicky jednodušších případech. Takže není precedens, proč by s tím začínali nyní.

  Navíc to nyní nebude standardní podvozek, ale bude muset být udělán na míru každému typu houfnice. Tedy někdo podle vítězné dělostřelecké části nejdříve musí nakreslit a pak vyrobit první podvozek, provést integraci s dělostřeleckou částí, uskutečnit úspěšně různé zkoušky, předělávky, záruky atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  15:45 06.08.2018

  Pokud dělo má automatické stavění zamíření, napojení na systémy řízení a velení, vybavení IT systémy včetně měření úsťové rychlosti střely, tak nemá čím se chlubit, to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud dělo má automatické stavění zamíření, napojení na systémy řízení a velení, vybavení IT systémy včetně měření úsťové rychlosti střely, tak nemá čím se chlubit, to je samozřejmost.

  Klíčovým problémem je umět vyřešit mechaniku automatizovaného nabíjení. V kinematice tkví jádro pudla. Aby byla funkční od -30 do +50 stupňů, za deště, sněžení, námrazy, spolehlivé nastavení náplní a načasování zapalovače.
  Předhánění se ve snižování počtu obsluhy je iluze. Vyčistit šestimetrovou hlaveň, demontovat, vyčistit a zpět vložit dvousetkilovy závěrový klín po každé střelbě si vyžaduje od obsluhy nejen řádnou fyzičku, ale i vysokou mechanickou zručnost, protože zde nejde ruční práci robotizovat.

  Doladění DANY do plné funkční způsobilosti trvalo asi šest let tvrdé práce na prototypech. A řada problémů vyvstala a musela se řešit až při sériové výrově. Teprve služba u řadových vojáků ukáže, jak je systém odolný a blbuvzdorný, který nezklame v žádné situaci.

  Převést systém ATMOS s mechanizovaným ručním nabíjením na plně automatický systém nebude procházka růžovým sadem. Robotická ruka není spásou. V systému ZUZANA 2 jsou už všechny dětské nemoci vyléčeny, včetně odzkoušení ve vojsku. A nezanedbatelnou roli jde hraje spolehlivé logistické zabezpečení v případě konfliktu vysoké intenzity v dodávce náhradních dílů a opravárenském udržení bojeschopnosti v boji poškozené techniky.

  Nepovažujte mě za patriota, ale ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:31 06.08.2018

  Kluci jako já vím, že je módní dělat z CSG nějakého strašáka. Ale CSG z firmou Nexter a Elbit spolupracuje běžně, takže se nemusí dělat žádné harakiri v podobě českého kočkopsu, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kluci jako já vím, že je módní dělat z CSG nějakého strašáka. Ale CSG z firmou Nexter a Elbit spolupracuje běžně, takže se nemusí dělat žádné harakiri v podobě českého kočkopsu, to nakoupíme tady, to nakoupíme zde a složí se to jinde.
  CSG si kvůli vašim velkým očím a pár houfnicím nerozhází spolupráci s jedněmi největších zbrojovek světa.

  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  http://www.tatraworld.nl/2017/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  14:36 06.08.2018

  Pardon, jednalo se o reakci na:

  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 15:46
  +
  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 17:48

  Pardon, jednalo se o reakci na:

  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 15:46
  +
  VlaLang
  Datum: 05.08.2018
  Čas: 17:48

 • Proxy
  14:35 06.08.2018

  Doufám, že to byl sarkasmus. Spekulace mě sice moc nepřitahují, ale rozhodně mi nepřijde vtipné, pokud se za zavřenými dveřmi něco dohodne, co navíc být objektivně to nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufám, že to byl sarkasmus. Spekulace mě sice moc nepřitahují, ale rozhodně mi nepřijde vtipné, pokud se za zavřenými dveřmi něco dohodne, co navíc být objektivně to nejlepší řešení, a pak s na to ušije výběrové řízení, aby nikdo jiný neměl šanci. A KVAČR o konkrétních raketometech nemluví, maximálně integrace a 40km dostřel.

  PS: Asi tím urazím některé přispěvatele, ale kdo dělá v určitém oboru, pravděpodobně má k diskuzi lepší prostředí než internetový zpravodaj, pokud po práci vůbec má na diskuze s náhodnými amatéry čas a trpělivost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:44 06.08.2018

  Atmos, pokud by mel ono rameno, tak proc ne. Idealne pokud by se vyjednal rovnou cely zbrojni balicek od Izraelcu. Tedy Atmos s ramenem, Lynx, 3D radar a nejake to PVO, nejlepe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Atmos, pokud by mel ono rameno, tak proc ne. Idealne pokud by se vyjednal rovnou cely zbrojni balicek od Izraelcu. Tedy Atmos s ramenem, Lynx, 3D radar a nejake to PVO, nejlepe vice stupnu. Vse na Tatrovackych podvozcich 8x8 s pancerovou kabinou, koupenych samostatne od CSG. My bysme meli vystarano, izraelci by meli zajimavy kseft s reklamou, tak by se dala vyresit sleva a MO by si pripsalo + ze konecne neco kupuje. Navic Izaelci jsou v tuzemsku docela oblibeni
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  11:46 06.08.2018

  Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V současnosti ATMOS mají automatické nastavení náměru a odměru, nejnovější verze pro izraelskou armádu získá i automatické robotické rameno, které umožní vést udržitelnou palbu 8 ran za minutu. V nabíjecím prostoru navíc nebude třeba (teoreticky) žádného operátora.
  http://www.armadninoviny.cz/iz...
  Skrýt celý příspěvek

 • nedy68
  11:33 06.08.2018

  Pokud nebude politická vůle a jasná představa co má armáda vlastně bránit, nebude změna k lepšímu. Ministři obrany to je jeden lepší jak druhý. A ty tendry. Starají se jen o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud nebude politická vůle a jasná představa co má armáda vlastně bránit, nebude změna k lepšímu. Ministři obrany to je jeden lepší jak druhý. A ty tendry. Starají se jen o techniku na mise.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:07 06.08.2018

  faraonamumu: Myslím, že překvapení od CR/SK výrobců už jsme si užily dost. Přece jen armáda nepotřebuje průměrné produkty za cenu špičkových zahraničních.

  faraonamumu: Myslím, že překvapení od CR/SK výrobců už jsme si užily dost. Přece jen armáda nepotřebuje průměrné produkty za cenu špičkových zahraničních.

 • faraonamumu
  10:59 06.08.2018

  Za mě RM70 Vampir a Zuzana 2. Podpoříme Čs. Průmysl a získáme kvalitní a jednoduché zbraňové systémy které dokážeme jednoduše a levně udržovat. EVA je velká neznámá a rozhodně bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě RM70 Vampir a Zuzana 2. Podpoříme Čs. Průmysl a získáme kvalitní a jednoduché zbraňové systémy které dokážeme jednoduše a levně udržovat. EVA je velká neznámá a rozhodně bych do nákupu nešel před OSSR oni asi ví proč chtějí raději Zuzany. Dejte taky šanci Čs. projektum. Třeba vás výsledek překvapí ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:09 06.08.2018

  Gibon: ukaz mi urednika, ktery by riskoval utratit statni penize za neco bez zaruky. Jinak nevim proc by CSG mela prosazovat najakou konkretni houfnici. S vyjimkou Evy, kde odleva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: ukaz mi urednika, ktery by riskoval utratit statni penize za neco bez zaruky. Jinak nevim proc by CSG mela prosazovat najakou konkretni houfnici. S vyjimkou Evy, kde odleva hlavne, zadnou nevyrabi. Vyhodny bude spis ziskat servis.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  09:46 06.08.2018

  Na co by OSSR kupovali EVU? Idu kupovat Zuzanu 2.

  Chapem, ze dnes je to trend mat miesto klasickej tazkej samohybnej hufnice nejaky hybrid medzi tahanou a samohybnou, no ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na co by OSSR kupovali EVU? Idu kupovat Zuzanu 2.

  Chapem, ze dnes je to trend mat miesto klasickej tazkej samohybnej hufnice nejaky hybrid medzi tahanou a samohybnou, no ocakaval by som ich viac v expedicnych zboroch ako v tazkych a strednych brigadach.
  O uroveni ochrany posadky ani nemusime hovorit, ani o cennosti posadok delostreleckych systemov.

  Starlight 01:07: Obíst CSG sa da veľmi jednoducho. AČR najprv objedna od SCG prazdne podvozky a nasledne ich zašle do Izraela na montaz zbranovych systemov. Maximalne sa moze stat, ze pridu o zaruku na tychto par podvozkov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:46 06.08.2018

  ATMOS v poloautomatu by mě moc nepotěšil. Proti Daně, která má automat už 40let, by mechanická část děla nebyl žádný pokrok. Ovšem ATMOS v plném automatu je tedy nejspíš novinka, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ATMOS v poloautomatu by mě moc nepotěšil. Proti Daně, která má automat už 40let, by mechanická část děla nebyl žádný pokrok. Ovšem ATMOS v plném automatu je tedy nejspíš novinka, která může mít dětské nemoci. Škoda, že stát co měl automatickou houfnici na kolech jako první na světě teď čeká, až ji někdo druhý vyvine a odladí, aby si ji mohl koupit. To už je fakt fobie z domácích produktů, přitom žádný vysloveně špatný se do AČR nekoupil. Škoda že si OSSR sami nekoupí Evu, která by měla mít lepší perspektivu na trhu a hodila by se jí reference.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:14 06.08.2018

  Clanek: kupovat Vampiry resp. 122mm nemám jednoznačný názor, ale našly by se pozitiva. Není moc z čeho vybírat ze sortimentu NATO s takto plošným účinkem v cíli, RM-70 má vzhledem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: kupovat Vampiry resp. 122mm nemám jednoznačný názor, ale našly by se pozitiva. Není moc z čeho vybírat ze sortimentu NATO s takto plošným účinkem v cíli, RM-70 má vzhledem k množství najednou vypálených raket účinek značný. Proti tomu zmíněný kanon 2A42 či jeho granát nemá ve srovnání s obdobami v NATO co nabídnout a jedná se o hlavní zbraň vozidla pěchoty, ta by měla být kompatibilní s NATO určitě.
  Ale diskuse tu byla spíš Vampire vs. Modular. Modular má velkou nosnost a mohutnost podvozku na tak málo raket co veze, to je chyba. Buď měl nést dva segmenty M270 nebo ten jeden co veze by se nejspíš vešel na Tatra 815-7 4x4, na kterém je BM-21 MT 4x4.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:03 06.08.2018

  ARES, petris vám to už napsal - Izrael už nějakou dobu vyvíjí plně automatizovanou versi ATMOSu, byly kolem toho i kontroverse, protože to Elbit dostal bez výběrka, navíc IDF byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ARES, petris vám to už napsal - Izrael už nějakou dobu vyvíjí plně automatizovanou versi ATMOSu, byly kolem toho i kontroverse, protože to Elbit dostal bez výběrka, navíc IDF byly nabízeny již hotové německé a korejské systémy včetně přenosu technologií. K tomu první zkoušky nedpoadly zrovna slavně... necháme se překvapit :-)

  petres, ony jdou odpalovat z LYNXu? Díky, to jsem nevěděl. Moje námitka tím odpadá.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:12 06.08.2018

  Starlight: pochybuju, že by si CSG dovolilo vůči Nexter nebo Elbitu prasárnu a lá SVOS. SVOS je malá firma, kterou k ničemu nepotřebují. S Nexter a Elbitu spolupracují při dodávce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight: pochybuju, že by si CSG dovolilo vůči Nexter nebo Elbitu prasárnu a lá SVOS. SVOS je malá firma, kterou k ničemu nepotřebují. S Nexter a Elbitu spolupracují při dodávce podvozků při exportu jejich systémů.
  Bylo by to od nich silně krátkozraké.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  06:45 06.08.2018

  To, že poslední verze Atmosu 2000 může být s plně robotizovaným nabíjením odvozuji mj. z tohoto článku:
  http://www.israeldefense.co.il...

  "Although the gun system ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To, že poslední verze Atmosu 2000 může být s plně robotizovaným nabíjením odvozuji mj. z tohoto článku:
  http://www.israeldefense.co.il...

  "Although the gun system may be operated by a single person, it is reasonable to assume that the crew will consist of 3-6 troopers..."

  "According to its specifications, the new self-propelled gun system will include a fully autonomous robotic loading system. In fact, no operators will man the gun turret, just as there are no operators in the launching turrets of the MLRS rocket system. The loading system will be able to pick up the appropriate cartridge, arm it with the required fuze, and guide it independently into the gun barrel. Each gun will constitute an independent fire unit, transferring the data to a fire management center that may be located very far from the gun units. The fast reloading and recoiling cycle determines the rate of fire, and in fact there are no restrictions on maintaining a rate of fire of 8 rounds per minute, as long as the self-propelled gun unit has the appropriate ammunition. As the firing is fully automatic, the operators will not become exhausted. The barrel of the new gun system will also be able to withstand the increased rate of fire."
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:07 06.08.2018

  1)

  @tomas.kotnour

  Američané u systémů HIMARS/MLRS přešli jen na střelbu řízenými střelami řady M30/31 GLMRS a velkými ATACMS (hlavně verze M48, M57 a M57E1, běží vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)

  @tomas.kotnour

  Američané u systémů HIMARS/MLRS přešli jen na střelbu řízenými střelami řady M30/31 GLMRS a velkými ATACMS (hlavně verze M48, M57 a M57E1, běží vývoj budoucích LRPF Increment 1). Tedy i nový zákazníci systému HIMARS budou přebírat tuto koncepci.

  Co se týče náhrady dělostřelecké a raketové kontejnerové submunice řady DPICM, tak USA původně dobrovolně (nejsou signatář úmluvy) plánovali její vyřazení (a nahrazení něčím novějším) v roce 2019. V roce 2017 toto rozhodnutí změnili a nemají žádný termín pro náhradu této munice, i když vývoj náhrad běží (bez uveřejňování výsledků).

  2)
  Osobně si myslím, že o podobě dělostřelectva AČR hodně rozhodne CSG. První lakmusový papírek bude nákup nových samohybných houfnic.

  Pokud MO ČR do zadání výběrového řízení jen jednoduše napíše, že nové houfnice musí být na podvozku TATRA, tak to bude CSG, které bude rozhodovat, kdo zvítězí. Protože může dát nejlepší nabídku na podvozky svému kandidátovi. Dokonce, pokud bude chtít být samo hlavní dodavatel, může dokonce odmítnout dát nabídku na podvozky ostatním a tím možná vyhrát kontumačně :-). U raketometů to může být podobné.

  Pokud mně někdo nevysvětlí, jak CSG obejít při výrobě podvozků a integraci dělostřelecké/raketové nástavby, tak jsem si tímto dějem jistý.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  00:28 06.08.2018

  @Clanek Ono totiž není bez kazetové munice čím střílet na plošné cíle. Německo pod vlivem úmluvy o kazetové munici redukovalo svých 36 000+ raket M26 na takovou úroveň, že má pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek Ono totiž není bez kazetové munice čím střílet na plošné cíle. Německo pod vlivem úmluvy o kazetové munici redukovalo svých 36 000+ raket M26 na takovou úroveň, že má pro svých 252 M270 jenom 7 500+ raket M26 (během pouštní bouře jich bylo vystřeleno 17 000). To nejsou ani tři palebné průměry na systém. Pak nastupují drahé M31 na bodové cíle, M32 SMArt s 4x SMArt, a AT2 s 28 protitankovými minami. Pokud bychom chtěli jít cestou NATO ráže tak zbývá jedině 110 mm z původních systémů LARS. Takže pro chudého uživatele, který si nebude moci dovolit mít sklady plné M31, by zbývalo jedině zkusit dát do M26 100 kg hlavici z M31 a zkusit, jakou bude mít salva účinek na plošné cíle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:55 05.08.2018

  Zajimava debata, zajimave "zakulisni" informace.

  @Jura99
  U slovenskych kolovych bvp jste hodnotil jako nestoudnost, div ne konec sveta, zavadet v roce 2018+ novou techniku s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajimava debata, zajimave "zakulisni" informace.

  @Jura99
  U slovenskych kolovych bvp jste hodnotil jako nestoudnost, div ne konec sveta, zavadet v roce 2018+ novou techniku s kanonem v sovetske razi. U noveporizovanych raketometu ACR, kupovanych jeste v pozdejsim datu, by vam ale vampir v sovetske razi nevadil. Zvlastni.
  Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  23:09 05.08.2018

  kisam, KOLT:
  155 mm ShH ATMOS je v podstatě jen motorizovaná houfnice. Nabíjení je ruční s mechanizací zasouvání střely a prachové náplně. Střela a nábojka se ručně vyjmou ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kisam, KOLT:
  155 mm ShH ATMOS je v podstatě jen motorizovaná houfnice. Nabíjení je ruční s mechanizací zasouvání střely a prachové náplně. Střela a nábojka se ručně vyjmou ze zásobníků umístěných po boku a ručním přenesením nabíječi se položí na žlab. Poté je zasouvač zasune do hlavně. Do zásobníků se střely a nábojky vkládají ručně, žádná mechanizace. Zásobníky skladují jen 28 střel a nábojek.
  Obsluha při palebné činnosti, zamiřování a nabíjení, je zcela nekrytá proti účinkům palebného působení a povětrnosti, stejně jako je tomu u klasických tažených děl. Obsluha je pancéřově krytá kabinou jen při jízdě.
  Ostatní takticko technické vlastnosti jsou standardní, neliší se od obdobných typů ShH.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  22:29 05.08.2018

  Wikipedia píše o štvorčlennej verzii Atmosu toto: "...can be operated by a 4-man crew, consisting of two loaders positioned one either side at the rear". To mi nepripadá ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wikipedia píše o štvorčlennej verzii Atmosu toto: "...can be operated by a 4-man crew, consisting of two loaders positioned one either side at the rear". To mi nepripadá ako automatické nabíjanie. Niekto bližšie informácie?
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  22:19 05.08.2018

  KOLT
  "Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou"
  Izraelci mají svoji upgradovanou verzi M270 MLRS, kterou lze odpalovat z Lynxu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  "Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou"
  Izraelci mají svoji upgradovanou verzi M270 MLRS, kterou lze odpalovat z Lynxu, jmenuje se TCS RAMAM, takže bych to neviděl beznadějně.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:18 05.08.2018

  Pro odlehčení – pokud bychom koupili raketomety LYNX a BVP Lynx.... asi by nebylo do věci oprášit ten nápad s vlastním pojmenováním těch BVP ;-)

  Pro odlehčení – pokud bychom koupili raketomety LYNX a BVP Lynx.... asi by nebylo do věci oprášit ten nápad s vlastním pojmenováním těch BVP ;-)

 • KOLT
  21:59 05.08.2018

  skelet, v tomhle smyslu bez debaty.

  skelet, v tomhle smyslu bez debaty.

 • skelet
  21:33 05.08.2018

  Kolt: ja o vymene Strnadu nic nepsal a de facto je jedno jestli se bavime o Strnadovi, Stehlikovi, Boeingu nebo Airbusu. Vzdy se nekdo lisa k dobremu nebo spatnemu politikovi, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: ja o vymene Strnadu nic nepsal a de facto je jedno jestli se bavime o Strnadovi, Stehlikovi, Boeingu nebo Airbusu. Vzdy se nekdo lisa k dobremu nebo spatnemu politikovi, a dle toho jsou v milosti nebo nemilosti. A dokud kontrakt neni podepsany, tak.. kolikrat vyhral Airbus konkurz na tankery? 2x? Kolik jich nakonec doda USAF? Nula? Zkratka vojaci chteji, urednici rozhoduji, politici schvaluji. A kdyz politik rekne "skoc", tak se urednik zepta jak vysoko nebo skoci s padakem (pokud nad sebou nema mocneho Sira Humphreyho).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:19 05.08.2018

  VlaLang, pořízení automaticky nabíjené verse ATMOS 2000 mi zní jako "příliš dobré na to, aby to mohla být pravda". Respektive mi není jasné, jak ho za cenu, kterou na to MO prý má, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang, pořízení automaticky nabíjené verse ATMOS 2000 mi zní jako "příliš dobré na to, aby to mohla být pravda". Respektive mi není jasné, jak ho za cenu, kterou na to MO prý má, chceme koupit, když ta by stačila sotva na systémy samotné, o nějakém rozumném množství munice by se prakticky nedalo hovořit. Nebo jej Izraelci nabízejí o tolik levněji než Němci a Švédi své systémy?
  Každopádně díky za informace!
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:16 05.08.2018

  skelet, u rodiné firmy jsou ty výměny osob drobet složitější. A mně osobně se také moc nelíbí, že se její majitelé lísají k lidem, kteří nejsou z pohledu NATO zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, u rodiné firmy jsou ty výměny osob drobet složitější. A mně osobně se také moc nelíbí, že se její majitelé lísají k lidem, kteří nejsou z pohledu NATO zrovna čistí/žádoucí/doplňtedlekonkrétníosoby...

  ad LYNX, líbí se mi moc, sice bych se moc divil, kdybychom do něj pořídili cokoliv těžšího než EXTRA, ale i to je hodně dobrá zbraň. Představa AČR s PH nebo Delilah mi zní až jako sci-fi ;-)
  Nicméně je pravda, že absence 227mm raket je hodně velká škoda. Jsme v NATO, kde je tato ráže de-facto standard, podobný systém bychom měli být schopni poskytnout pro potřeby teritoriální obrany Aliance a být schopni při tom spolupracovat se spojenci, čili by podle mě bylo dobré umět pálit nejpoužívanější munici v NATO.... Na druhou stranu, velká část východního křídla stále používá a i v budoucnu asi bude používat 122mm rakety, čili na taktické úrovni bychom v tomto prostoru kompatibilní byli. S Rumunskem i na operační.
  Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou. Respektive by to nebylo ekonomicky únosné při počtech systémů, které můžeme požadovat. Snad jen, že by se přidal někdo jiný s podobným požadavkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:18 05.08.2018

  vialang
  Díky, ještě jeden dotaz, znamená to, že italské "awacs", které vyrobily v Izraeli nejsou integrovány do NATO systémů a fungují jen v národní síti?
  Jinak pokud tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vialang
  Díky, ještě jeden dotaz, znamená to, že italské "awacs", které vyrobily v Izraeli nejsou integrovány do NATO systémů a fungují jen v národní síti?
  Jinak pokud tomu rozumím, tak v tendru, který vyhrála Elta měl vyhrát Thales protože Saab je také "out of NATO system"?
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  19:42 05.08.2018

  ad. Jura99 - Klasické veřejné PRko.. Ten problém přeci není že by nebyly systémy, resp. přenos standardizovaných datových vět "kompatibilní". To samozřejmě na technické bázi jde a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad. Jura99 - Klasické veřejné PRko.. Ten problém přeci není že by nebyly systémy, resp. přenos standardizovaných datových vět "kompatibilní". To samozřejmě na technické bázi jde a vždy šlo. Umíme to i s ruskými radary. Ta výměna dat je ale (téměř) vždy obousměrná a NATO nepustí svá nejtajnější data do hw, který nemá zmapovaný do poslední součástky a posledního sub-sw. Nota benne MADR je natolik komplexní systém, že to zmapovat vpodstatě nejde, a pokud ano, tak do příští aktualizace sw...
  Tzn. je možná jen omezená integrace, vpodstatě podobně jako stávající systém, kdy geografické úseky ČR jsou dále předávány jako informace o stavu vzdušného prostoru, rozděleno po výškách. Pokud bych to hodně přehnal, posíláme do Německa soubor asi devadesáti BMP obrázků po jednotlivých hladinách, aktualizováno po 2.5 min. Což samozřejmě zásadně omezuje možnosti automatizovaného velení a řízení celku. Asi hodně vypodvídá to, že máme označení "analog2".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:16 05.08.2018

  Mozna zde na diskusi tomu MADR rozumime vic nez prezident Elta, ktery v poslednim ATM opakovane tvrdi, ze pripojeni do systemu NATO je samozrejmosti. A jmenuje tam Italii, ktera ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mozna zde na diskusi tomu MADR rozumime vic nez prezident Elta, ktery v poslednim ATM opakovane tvrdi, ze pripojeni do systemu NATO je samozrejmosti. A jmenuje tam Italii, ktera ma letouny vcasne vystrahy s Elta radiolokatorem pripojene do systemu NATO. Pripojene jsou i stare ruske radary, asi bude zakopany pes v tom co si kdo predstavuje pod pojmem pripojeni.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:01 05.08.2018

  VlaLang: můj oblíbený raketomet je Lynx, takže jsi mi udělal leda radost. Nabídku od CSG jsem zde dal jako příklad.

  Jinak Atmos určitě super, ale pokud by to měla být verze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang: můj oblíbený raketomet je Lynx, takže jsi mi udělal leda radost. Nabídku od CSG jsem zde dal jako příklad.

  Jinak Atmos určitě super, ale pokud by to měla být verze "přines a podej", tak to by zas byla akvizice století.

  A stran CSG. Strnad se chvilku bude lísat k tomu, a pak zase k tomu. A lidi se na svých pozicích mění. Takže dokud neuvidím dodané Atmosy místo Evy nebo Lynxe místo Vampire, tak mě toto bití v prsa nechá chladným.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:52 05.08.2018

  Nesher
  Kanada ovšem nechce zavést EL/M-2084 jako přehledový radar PVO. Kanada je chce na detekci dělostřelecké palby. Proto zapojení do systémů NATO neřešili.

  Nesher
  Kanada ovšem nechce zavést EL/M-2084 jako přehledový radar PVO. Kanada je chce na detekci dělostřelecké palby. Proto zapojení do systémů NATO neřešili.

 • VlaLang
  17:49 05.08.2018

  PS: Nesher - ano, souhlas: kompatibilita NATO není vyřešená otázka!

  PS: Nesher - ano, souhlas: kompatibilita NATO není vyřešená otázka!

 • VlaLang
  17:48 05.08.2018

  Dobrý den, pánové, tak ještě jednou od vody... Postupně:
  Jura99: myslím, že se mýlíte. Ta akviziční strategie AČR je nyní postavená na tom, že se vybere zbraňový systém, který nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, pánové, tak ještě jednou od vody... Postupně:
  Jura99: myslím, že se mýlíte. Ta akviziční strategie AČR je nyní postavená na tom, že se vybere zbraňový systém, který nám z hlediska funkčnosti a interoperability systémů NATO vyhovuje nejvíc, předem a poměrně podrobně si ověříme, zda opravdu umí to, co požadujeme a následně se vypíše veřejná soutěž, jejíž parametry definuje právě již dříve vybraný systém. V klasické veřejné zakázce by to neprošlo, ale zde máme jistotu, že buď pořídíme přesně to, co chceme a nebo nás někdo zásadně překvapí a pořídíme ještě něco lepšího. Proto Lynx, proto A2000, proto UH-1Y atd. Píši to hodně lidově, snad to bude pochopeno... :)

  Nesher: vlastně nevím, já tu ministerstkou část resortu tak dobře neznám. Ale "stopku" odvolávám, to nebyla vhodná formulace... Retie ale rozhodně není "oblíbený dodavatel", a to z mnoha faktických, politických i jen lidských důvodů

  Tomas.kotnour: no, nechme se překvapit, snad Vám víc napoví, že obsluha bude čtyřčlenná, nikoliv šestičlenná. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:39 05.08.2018

  Jura
  U nás je možné vše, viz moje otázka níže na VlaLang

  Začínám mít pocit, že CSG je zase v kurzu, jako součást politického handlu mezi Zemanem a Babišem.

  Jinak ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura
  U nás je možné vše, viz moje otázka níže na VlaLang

  Začínám mít pocit, že CSG je zase v kurzu, jako součást politického handlu mezi Zemanem a Babišem.

  Jinak ten problém s NATO není vyřešený ani náhodou, stejný problém má aktuálně i Kanada.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:21 05.08.2018

  Nesher: to ano, ale pokud to má mít CSG údajně "rozházené", asi by to mělo mít vliv i na nákupy přes Retii. A ten druhý problém se zapojením do systémů NATO je prý vyřešený.
  Bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: to ano, ale pokud to má mít CSG údajně "rozházené", asi by to mělo mít vliv i na nákupy přes Retii. A ten druhý problém se zapojením do systémů NATO je prý vyřešený.
  Bylo by také dobré netajit co konkrétně CSG provedla, takto bez zveřejněného důvodu je to klasické okopávání kotníků. Jiné firmy (např. Omnipol) jsou snad křišťálově čisté?
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  17:17 05.08.2018

  @VlaLang

  "Bojím se zeptat, co si kolegové zde myslí o Atmosu 2000"

  Co by měli napsat? Že se jedná o mimořádný dělostřelecký systém, který nad ostatními vyniká svou rychlostí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @VlaLang

  "Bojím se zeptat, co si kolegové zde myslí o Atmosu 2000"

  Co by měli napsat? Že se jedná o mimořádný dělostřelecký systém, který nad ostatními vyniká svou rychlostí palby, krátkým časem pro zaujetí a opuštění palebného postavení a balistickou ochranou obsluhy i samotného dělostřeleckého systém. Jehož zavedení bezesporu zatraktivní službu u 13. dp., čímž přitáhne davy zájemců, kteří se nebudou moci dočkat až budou tahat 50kg dělostřelecké projektily. Protože za necelých 100 mil. Kč za kus to rozhodně automat nebude, to je málo i na Evu. Zodpovědní pracovníci by za tento moudrý výběr měli býti oceněni nákupem nových služebních vozů značky Dacia Sandero ve verzi Access.

  Takto nějak jste si to představoval? :-)

  Jinak děkuji za info.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:14 05.08.2018

  Jura

  Problém s Madr radary není ani tak CSG, ale NATO, které ma problém s jejich zapojení do společných systémů.

  Jura

  Problém s Madr radary není ani tak CSG, ale NATO, které ma problém s jejich zapojení do společných systémů.

 • Nesher
  17:10 05.08.2018

  VlaLang

  A nezměnilo se v poslední době něco? Myšleno, že nový ministr dostal stranický úkol být na CSG hodnější? Narážím na jeho poslední rozhovor na novinky.cz v němž jen tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang

  A nezměnilo se v poslední době něco? Myšleno, že nový ministr dostal stranický úkol být na CSG hodnější? Narážím na jeho poslední rozhovor na novinky.cz v němž jen tak mimochodem přiznal, že Titusy jsou téměř vyřešené a dokonce MO přistoupili na to, že se prověrka obejde tím, že se smlouva neuzavře s TDV, která prověrku nemá a asi jen tak mít nebude, ale s Eldis (výrobce radarů), který prověrku má ještě z dob kdy nebyl součást Strnadova impéria. Taková nehoráznost mi nepřijde jako "stopka".
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:05 05.08.2018

  VlaLang: spíš než diskuse Vampire vs. Modular překvapuje, pokud probíhá nějaká (vážná) diskuse za účelem pořízení Lynxu. Nikde nikdo nehlásil, že by se raketomety měly v dohledné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang: spíš než diskuse Vampire vs. Modular překvapuje, pokud probíhá nějaká (vážná) diskuse za účelem pořízení Lynxu. Nikde nikdo nehlásil, že by se raketomety měly v dohledné době kupovat, zatímco ostatní akvizice jsou hojně publikovány (vrtule, bvp, ShkH..). Rovněž u děl, koupit rovnou Atmos, no budiž, ale nesoutěžit by bylo škoda. Ta slovenská Eva nevypadá zle, mám sice pochybnosti o dodacích lhůtách, kvalitě atd. ale šanci bych jim dal.
  A pokud jde o bůhvíproč nenáviděnou CSG, Elta si snad na MADR najde jiného subdodavatele než Retii ? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  16:23 05.08.2018

  Petres díky, není to sice ta část o kterou se opíral můj příspěvek, ale ok.
  CSG si teď navíc vedení resortu rozházela tím, že Michal S. "se lísá k těm, ke kterým by neměl". Jinými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres díky, není to sice ta část o kterou se opíral můj příspěvek, ale ok.
  CSG si teď navíc vedení resortu rozházela tím, že Michal S. "se lísá k těm, ke kterým by neměl". Jinými slovy větev tatra je ok, zbytek nyní stopka. tentokrát se omlouvám za nejasný text, ale pánové z Karlína sem chodí rádi a nechci být žalován za zmařenou akvizici. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  16:23 05.08.2018

  Petres díky, není to sice ta část o kterou se opíral můj příspěvek, ale ok.
  CSG si teď navíc vedení resortu rozházela tím, že Michal S. "se lísá k těm, ke kterým by neměl". Jinými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres díky, není to sice ta část o kterou se opíral můj příspěvek, ale ok.
  CSG si teď navíc vedení resortu rozházela tím, že Michal S. "se lísá k těm, ke kterým by neměl". Jinými slovy větev tatra je ok, zbytek nyní stopka. tentokrát se omlouvám za nejasný text, ale pánové z Karlína sem chodí rádi a nechci být žalován za zmařenou akvizici. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  16:00 05.08.2018

  Pro zjednodušení (a další diskutující) zkopíruji, co říká dosud platná verze KVAČR o dělostřelectvu jako celku.
  "Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zjednodušení (a další diskutující) zkopíruji, co říká dosud platná verze KVAČR o dělostřelectvu jako celku.
  "Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl. Bude dosaženo schopnosti přesného zjišťování a vyhodnocování cílů a výsledků palby. Schopnost přímé palebné podpory minometnými jednotkami bude rozšířena zavedením moderních samohybných minometů. Dojde k vytvoření jednotného systému automatizace řízení palby dělostřelectva a minometných jednotek kompatibilními se systémy velení, řízení, komunikace, zpracování dat, zpravodajství, sledování, specifikace cílů a průzkumu. Po roce 2020 bude nutno rozhodnout o pořízení raketometů."

  VlaLang v odpovědi skeletovi jste mi vzal další otázku, co se týká lobování CSG :-).
  Když Atmos, tak snad poslední verze s automatickým nabíjením.
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  15:53 05.08.2018

  Ad. Skelet: naštěstí zájmy ČR jsou o deset pater nad tím, co by mohl být "zájem největší české zbrojovky". :-) Pokusy s českými výrobky už naštěstí máme za sebou...
  Ad. petres: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad. Skelet: naštěstí zájmy ČR jsou o deset pater nad tím, co by mohl být "zájem největší české zbrojovky". :-) Pokusy s českými výrobky už naštěstí máme za sebou...
  Ad. petres: Jasně, rád...
  Vláďa L.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  15:48 05.08.2018

  Díky za odpověď :-)

  Díky za odpověď :-)

 • VlaLang
  15:46 05.08.2018

  Petres: jsem trochu překvapen, do jak divockých vývodů se dostávají diskutující na zrovna tomhle serveru...
  Již přes rok přeci není zvažována jiná varianta, než Lynx (komplexní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petres: jsem trochu překvapen, do jak divockých vývodů se dostávají diskutující na zrovna tomhle serveru...
  Již přes rok přeci není zvažována jiná varianta, než Lynx (komplexní dodávka Israel bez podílu ČR) na podvozcích Tatra 815-7 (full armor) 8x8 s motorem Tatra T3C-928-90 V.3 Inov, (vozidlo/podovozek naopak kompletně ČR bez exportu technologie do Israele). Řeší se jen počty, a zařazení k jednotkám v čase.
  Modular/Vampiry nebo snad Grad (??) jsou opravdu záležitostí minulého století. Jinak prosím zde diskutující, aby se podívali do Koncepce výzbroje AČR do roku 2025, ušetřili by si spousty zbytečných sci-fi verzí.. :-)
  Bojím se zeptat, co si kolegové zde myslí o Atmosu 2000... :-)
  A modří již vědí - ANO, bude to stejný podvozek...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:12 05.08.2018

  Koukal sem, že Rumuni mají Lynx na podvozku 6x6. Je pojmenovaný LAROM a podvozek je DAC-25.360, celková hmotnost 13,7 tuny, kabina vypadá že je i lehce pancéřovaná. Osobně mi to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukal sem, že Rumuni mají Lynx na podvozku 6x6. Je pojmenovaný LAROM a podvozek je DAC-25.360, celková hmotnost 13,7 tuny, kabina vypadá že je i lehce pancéřovaná. Osobně mi to přijde jako vhodná konstrukce i pro AČR. Hlavně se mi líbí, že je to lehké vozidlo. 8x8 je už poněkud moc, ale pochopím, pokud výběr delšího podvozku zdůvodní unifikací platformy s houfnicí Eva 8x8 (teda pokud ji opravdu koupíme).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:19 05.08.2018

  gibon: kontejner 122mm pro Modular má nabitý 3tuny, MLRS asi 2,5t. Odpalovat to z vozidla o hmotnosti 20tun je předimenzovaná konstrukce.

  Když vyrazí 10ks Vampirů na bojiště, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gibon: kontejner 122mm pro Modular má nabitý 3tuny, MLRS asi 2,5t. Odpalovat to z vozidla o hmotnosti 20tun je předimenzovaná konstrukce.

  Když vyrazí 10ks Vampirů na bojiště, vezou si na sobě 800 raket 122mm. Když vyrazí 10ks Modularů s kontejnerem 122mm, vezou si pouhých 280 raket 122mm. Muniční vozidlo uveze dva kontejnery 122mm (možná 4 kontejnery?), takže aby Modulary dorovnaly handikep proti Vampirům, musí jet spolu s nimi na bojiště dalších 5-10ks muničních vozidel. V palebném postavení je pak slušný frmol, muniční vozidlo asi stojí přímo vedle odpalovacího.

  Modular evidentně není primárně náhrada Gradu (RM-70/85), ale jedná se o raketomet 227mm, na hmotnost podvozku bohužel pouze s jedním segmentem 6 raket a jako údajný bonus má schopnost odpalovat 122mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:19 05.08.2018

  VlaLang
  "Nota benne: již od ledna 2018 není tajemstvím, že provádíme v "obdobné otázce" konsultace výhradně s Israelskou stranou..."

  Jak rozumět tomuto? Je tou "obdobnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VlaLang
  "Nota benne: již od ledna 2018 není tajemstvím, že provádíme v "obdobné otázce" konsultace výhradně s Israelskou stranou..."

  Jak rozumět tomuto? Je tou "obdobnou otázkou"(podobnou, nikoliv stejnou?) skutečně myšlena konzultace ohledně raketometů, a ne třeba jiná raketová technika? Tím narážím na to, jestli se to netýká např. střel pro PVO. Máte někdo podrobnosti, když už to "od ledna 2018 není tajemstvím"?
  Mimochodem myšlenka použít stejný podvozek pro raketomety a střely PVO je zajímavá myšlenka viz Američané AMRAAM + MLRS:
  http://www.strategypage.com/ht...
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  13:08 05.08.2018

  Skelet:
  Problém to je, pokud porovnáváte stejné množství vozidel. Modular na těžkém 8x8 podvozku s jedním kontejnerem nemá cenu, ale na lehčím 6x6 podvozku z toho máte M142. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:
  Problém to je, pokud porovnáváte stejné množství vozidel. Modular na těžkém 8x8 podvozku s jedním kontejnerem nemá cenu, ale na lehčím 6x6 podvozku z toho máte M142. Stejně tak Modular na 8x8 s dvěma kontejnery by byl více konkurenceschopný.

  Gibon:
  Proto by to také nebylo 40 raket, ale spíš 28 jako u Modular (čtu 122mm 1150/3100 kg, 227mm 396/2270 kg). Nejde o ideální nahrazení RM-70, ale o adopci 227mm s možností 122mm kontejneru.

  Obecně vidím logiku v „první moderní systém, pak modernizace starého“. Vzhledem k přechodu na novější 8x8 podvozek u Vampire by se asi modernizací vyřazených RM-70 tolik neušetřilo. O předělání Modular na platformu s dvěma kontejnery mluvím také proto, že kombinací např. Vampire a M142 bychom si celkem srali na hlavu ohledně návratu k vyřazenému RM-70. Nepopírám ale, že ten starý design má své výhody, a že v době silného propojení armádních prvků by moderní Modular stejně potřeboval drahou cizí elektroniku (tj. lepší koupit hotové řešení). IMI toho sice nabízí hodně, ale munici mají vlastní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  13:06 05.08.2018

  Modular je tazsi kvoli tatrovackemu podvozku. Sice sa stazi jeho letecka preprava v porovnani s himarsom, ale to nam moze byt uplne jedno, kedze to v pripadnom konfliktu aj tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modular je tazsi kvoli tatrovackemu podvozku. Sice sa stazi jeho letecka preprava v porovnani s himarsom, ale to nam moze byt uplne jedno, kedze to v pripadnom konfliktu aj tak nevyuzijeme. Na druhu stranu ma lepsiu priechodnost terenom.

  Vampyr moze pouzivat len 122mm rakety, takze nedava moc velky zmysel tieto mlrs porovnavat. Modular ma jednoznacne vyssiu bojovu hodnotu, aj ked odnesie o par 122mm rakiet menej.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:03 05.08.2018

  FMTV jsou taky pěti tuny, přičemž některé verze jsou zesílené pro větší nosnost. AČR toto nepotřebuje, protože není závislé na tak lehkých náklaďácích a může se s klidem vydat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FMTV jsou taky pěti tuny, přičemž některé verze jsou zesílené pro větší nosnost. AČR toto nepotřebuje, protože není závislé na tak lehkých náklaďácích a může se s klidem vydat T815-7 4x4, 6x6 nebo 8x8. Přičemž ve variantě 4x4 a 8x8 je může nakupovat od CSG z fleku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  12:55 05.08.2018

  Skelet: hej to mi tiez napadlo. Ale 810 ma uzitocnu 5700kg. 2640kg je 40 x 122 mm rakiet. Ostavaju tri tony na odpalovacie zariadenie a kontajnery.... No najskor len tak tak, ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: hej to mi tiez napadlo. Ale 810 ma uzitocnu 5700kg. 2640kg je 40 x 122 mm rakiet. Ostavaju tri tony na odpalovacie zariadenie a kontajnery.... No najskor len tak tak, ak nie mierne pretazenie. O pancierovej kabine nemoze byt ani reci.

  Myslim, ze ak kupite Lynx tak bude na 815-7 a dost pravdepodobne na 8x8 a nie 6x6. A urobite dobre.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:45 05.08.2018

  jinak je celkem jedno jak je nosič těžký. Nemyslím si, že by AČR chtěla vysazovat raketomety někde u Užgorodu.
  Problém Modularu je, že má o 30% menší palebnou sílu, než RM70, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jinak je celkem jedno jak je nosič těžký. Nemyslím si, že by AČR chtěla vysazovat raketomety někde u Užgorodu.
  Problém Modularu je, že má o 30% menší palebnou sílu, než RM70, BM21 nebo Lynx.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:38 05.08.2018

  Gibon: Podvozek pro Himars je ovšem odvozen od FMTV, což je americká obdoba Tatry T810, nikoliv T815. Takže logicky je T815 těžší ;)

  Gibon: Podvozek pro Himars je ovšem odvozen od FMTV, což je americká obdoba Tatry T810, nikoliv T815. Takže logicky je T815 těžší ;)

 • Gibon
  12:32 05.08.2018

  Proxy:
  Vaha Lynx-u zalezi na vybranom vozidle. Zatial co azerbajdzan ma odpalovacie zariadene na 8x8 kamaz, vy by ste zrejme sli do najmenej 6x6 a Tatra. To je 13360 plus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy:
  Vaha Lynx-u zalezi na vybranom vozidle. Zatial co azerbajdzan ma odpalovacie zariadene na 8x8 kamaz, vy by ste zrejme sli do najmenej 6x6 a Tatra. To je 13360 plus 40rakiet po 66kg, mame 16ton. Plus vaha odpalovacieho zariadenia a kontajnerov.... niekde k 20t to pojde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  12:14 05.08.2018

  Jura99: Himars vaha 10900kg, vozidlo 6x6
  Tatra 815-7, podvozok 6x6 urceny pre nadstavbu, pohotovostna 13 360.

  Odist musis aj s Vampirom po vystreleni prvych 40 rakiet. Po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Himars vaha 10900kg, vozidlo 6x6
  Tatra 815-7, podvozok 6x6 urceny pre nadstavbu, pohotovostna 13 360.

  Odist musis aj s Vampirom po vystreleni prvych 40 rakiet. Po presune mozes strielat dalsiu salvu a potom musis odist doost daleko, lebo potrebujes cas a klud na nabitie rakiet. Otazne je kolko salv v rade moze Grad vystrelit v rade a nasledne necgat raketnice chladnut.
  Modular sa vie takto presuvat v podstate do minutia vsetkych zasob kontajnerov na bojisku. Chladnutie raketnic riesit nemusi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:51 05.08.2018

  PavolR: Pokud se Modular pokouší na stále stejné palebné pozici ládovat už pátý kontejner, nejspíš je v jeho místě a v místě muničního vozidla už obrovský kráter. Výhoda RM-70 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Pokud se Modular pokouší na stále stejné palebné pozici ládovat už pátý kontejner, nejspíš je v jeho místě a v místě muničního vozidla už obrovský kráter. Výhoda RM-70 je schopnost odpálit velké množství raket v krátkém čase bez pomoci muničního vozidla, jeřábu atd. a co nejrychleji zmizet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:48 05.08.2018

  Gibon: s tím podvozkem to je hrozná hloupost, co píšeš. Že jste posadili M270 na starou Tatru 813 8x8 je dané pouze tím, že jste recyklovali starý raketomet RM-70.

  Gibon: s tím podvozkem to je hrozná hloupost, co píšeš. Že jste posadili M270 na starou Tatru 813 8x8 je dané pouze tím, že jste recyklovali starý raketomet RM-70.

 • PavolR
  11:46 05.08.2018

  Jura99: Akurát, že kým po vystrelení 80 rakiet znova naládujú rakety do každej rúry Vampira, Modular si už nasadzuje piaty kontajner. :-)

  Jura99: Akurát, že kým po vystrelení 80 rakiet znova naládujú rakety do každej rúry Vampira, Modular si už nasadzuje piaty kontajner. :-)

 • Jura99
  11:46 05.08.2018

  Gibon: ale ovšem rád bych se dozvěděl, čím je daný počet raketometů např. v OS SR. A čím je dané, že Polsko jich chce koupit X, SR jich má Y a Česko žádné. A v čem je výhoda, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: ale ovšem rád bych se dozvěděl, čím je daný počet raketometů např. v OS SR. A čím je dané, že Polsko jich chce koupit X, SR jich má Y a Česko žádné. A v čem je výhoda, že slovenské Modulary odpálí z jednoho vozidla 28 raket 122mm, zatímco ti co mají staré RM-70 z roku 1971 jich odpálí 80 ? Nestačí místo tří Modularů jeden Vampire ? Jak se promítne do toho "daného" počtu techniky výměna Modularů za Vampire (či něčeho s větší palebnou silou) ? Je ten "daný" počet odpalovacích zařízení "daný" bez ohledu na palebnou sílu ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:43 05.08.2018

  Proxy: najtazsie na Modulare je podvozok. Cize ak by si chcel nieco lahsie, musis sa rozlucit s podvozkom Tatra.

  Je ochotna to ACR urobit a hlavne je to politicky mozne?

  Proxy: najtazsie na Modulare je podvozok. Cize ak by si chcel nieco lahsie, musis sa rozlucit s podvozkom Tatra.

  Je ochotna to ACR urobit a hlavne je to politicky mozne?

 • Gibon
  11:35 05.08.2018

  Jura99: skutocne treba vysvetlovat, cim je dany pocet jednotlivej techniky v armadach?

  Ale jasne, kupte nejake tie Twighlity. Cize system, ktory ste vyradili, vratane munície ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: skutocne treba vysvetlovat, cim je dany pocet jednotlivej techniky v armadach?

  Ale jasne, kupte nejake tie Twighlity. Cize system, ktory ste vyradili, vratane munície lacno predali, aby ste ho opat (drahsie) kupili a ziskali schopnosti ČSLA 1971.

  To sa stava ked prvou a jedinou podmienkou je, aby to vyrobili Cesi a nikto dalsi. Este stastie, ze v AČR rozmyslaju inak a chcu plnohodnotny system.
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  11:33 05.08.2018

  Nejsme tak bohatí, aby jsme si mohli dovolit nakupovat levné věci.

  Nikdy se nebudeme bránit sami, ale potřebujeme spojence. Nic lepšího než NATO se nám nenabízí. Usilujme o to, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsme tak bohatí, aby jsme si mohli dovolit nakupovat levné věci.

  Nikdy se nebudeme bránit sami, ale potřebujeme spojence. Nic lepšího než NATO se nám nenabízí. Usilujme o to, aby NATO bylo na takové vojensko-technologické úrovni, aby nikoho ani nenapadlo na některý členský stát zaútočit. A pokud přeci jen zaútočí, je v našem životním zájmu útok odrazit mimo území ČR. K tomu jsme se zavázali, že k operaci podle čl. 5 WS poskytneme brigádní úkolové uskupení, perspektivně těžkého typu. To uskupení musí být ineroperabilní se spojenci. K tomu patří i stadardizovaná munice, nejen pro dělostřelctvo

  Pokud dojde k přímému ohrožení územní integrity ČR, tak použijeme všechno, co je k dispozici, bez ohledu na ineroperabilitu a standardy. Třeba i modernizované DANY, RM-70, BVP, T-72 atd. Ale lze předpokládat, že k ohrožení územní inegrity nedojde v řádu dnů, týdnu ani jednotek měsíců. Takže bychom měli mít propracovaný systém a kapacity, jak v případě ohrožení ty modernizační projekty co nejrychleji spustit a ty modernizované DANY, RM, BVP apod., s nadsázkou začít sekat jako Baťa cvičky. Ale v současné době se pouštět do modernizací zastaralých zbraňových systémů, které tím, že nejsou ineroperabilní nemůžeme použít ve spojenecké operaci (bojové ani mírové) mimo území ČR, mi nedává příliš smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  11:19 05.08.2018

  Double:
  Mě MODULAR nevadí, pokud by se předělal. Váhou je blíž 24 tunovým M270 a klasickým RM-70 (u LYNX se mi nedaří najít kompletní parametry), kdežto palebný průměr má a úrovni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Double:
  Mě MODULAR nevadí, pokud by se předělal. Váhou je blíž 24 tunovým M270 a klasickým RM-70 (u LYNX se mi nedaří najít kompletní parametry), kdežto palebný průměr má a úrovni 11 tunového M142 nebo Astros II. Tj. přestavba je celkem namístě.

  Analytic:
  Myslím, že podnětem článku bylo rozjet debatu o schopnosti zásobovat se vlastní municí. Jak bylo zmíněno, Slovensko nebo Srbsko sice nemá vlastní výrobu škály NATO munice, ale zásobníky jsou často stavěné na několik různých konfigurací. Tj. aspoň malou ráži si vyrobíme sami a novější NATO se jako obvykle koupí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:05 05.08.2018

  PavolR: prý že v každé armádě je počet odpalovacích zařízení daný ? Čím je v AČR dáno, že zcela raketomety chybí? Čím daný, kým daný, na věčné časy daný ? Pokud by to tak bylo, tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: prý že v každé armádě je počet odpalovacích zařízení daný ? Čím je v AČR dáno, že zcela raketomety chybí? Čím daný, kým daný, na věčné časy daný ? Pokud by to tak bylo, tím spíš je Modular špatné řešení, protože redukuje palebnou sílu odpalovacího zařízení nejméně o 1/4 (ze 40 na 28), ale spíš bezmála o 2/3 (z 80 na 28). To už je slušný rozdíl, provozovat pro dosažení stejného palebného účinku o 1/4 až o 2/3 více odpalovacích vozidel. Jak tu správně poznamenal analytic, HIMARS jsou strategické raketomety s účinkem na velkou vzdálenost podle munice až 300km. Takovou zbraň je dobré mít na sólo podvozku a zařazenou do jiného stupně velení a působnosti, než na dotyku s nepřítelem, kam patří raketomety 122mm. Líbil se mi názor fenri, nakoupit pár desítek Vampirů s moderním SŘP a je vystaráno.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  03:56 05.08.2018

  @Double

  Tak se na ten Modular podíváme, máme povozek 8x8 co nese jeden kontejner s 6x 227mm nebo 28x 122mm raketami. Proč tomu tak je? Protože Modular je modernizační balík ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Double

  Tak se na ten Modular podíváme, máme povozek 8x8 co nese jeden kontejner s 6x 227mm nebo 28x 122mm raketami. Proč tomu tak je? Protože Modular je modernizační balík původních strojových spodků z RM-70/85 a jejích otočné odpalovací zařízení více neunese. Modular má integrované pouze 122mm rakety JROF a JROF-M a M26 s hlavicí M77. DPICM prokázala svou účinnost, ale protože je ČR signatářem Úmluvy o kontejnerové munici, tak je pro nás pasé, M85 taktéž parametry úmluvy nesplňuje. (Jen tam mimochodem, Slovensko je signatářem od 1. 1. 2016 a podle tohoto http://www.the-monitor.org/en-... budou do 1. 1. 2024 bez M26 taktéž) Takže v tomto stavu je pro nás Modular použitelný jenom jako nosič 28 122mm raket.

  Pokud vezme 100% M142 či M270, tak z jeho nabídky je pro nás použitelná jenom řízená M31 a pak ATACMS ve variantě M48 a M57, v budoucnu pak Ground-Launched Small Diameter Bomb - GLSDB a termobarická Long Range Precision Fires - LRPF. Jak je vidět, systém MLRS v prostředí AČR nebude nabízet levné prostředky plošného ničení. Takový bychom mohli získat pouze využitím kontejneru s 28 122mm raketami, který byl vyvinut pro Modular. Tím sice přijdeme o část dostřelu, ale pokud by odpalovací prostředky operovali na úrovni brigád jako doplněk oddílu shkh, tak by to asi ani nevadilo. A schopnosti výše uvedených řízených střel by využívala baterie pod velením vyššího (spojeneckého) prvku. To je dle mého názoru taková nejrozumnější varianta.

  Pokud bychom popustili uzdu fantazii a zapojili i náš tuzemský obraný průmysl, tak by bylo vhodné získat schopnost údržby 227mm raket, které bychom mohli opatřit vlastní hlavicí s termobarickým účinkem, či vyvinout ve spolupráci se Švédskem evropskou verzi XM29, která by obsahovala 6 ks submunice BONUS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  00:33 05.08.2018

  Osobne nerozumiem hejtu na Modular. Ved prakticky sa jedna o HIMARS so schopnostou pouzivat aj 122mm rakety. Pre krajiny byvalej Varsavskej zmluvy to je idealne riesenie.

  Osobne nerozumiem hejtu na Modular. Ved prakticky sa jedna o HIMARS so schopnostou pouzivat aj 122mm rakety. Pre krajiny byvalej Varsavskej zmluvy to je idealne riesenie.

 • Nesher
  00:11 05.08.2018

  Gibon
  To je bohužel pravda, ale konkrétně u Zuzany se už něco přeci jen dělat začalo, pokud by to vyšlo, posune to Zuzanu/Evu o notný kus: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon
  To je bohužel pravda, ale konkrétně u Zuzany se už něco přeci jen dělat začalo, pokud by to vyšlo, posune to Zuzanu/Evu o notný kus: https://www.janes.com/article/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  00:00 05.08.2018

  Analytic:
  "Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE."
  Myslim, ze ste to pomenoval uplne presne. Nie ze by delostrelecke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Analytic:
  "Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE."
  Myslim, ze ste to pomenoval uplne presne. Nie ze by delostrelecke systemy Zuzana a Modular boli od zakladu zle. Su vsak brutalne nedotiahnute, lebo to tak OSSR staci. Nieco sa vyvinie a nasledne zdochol pes. Ziadna dalsia snaha o postupne zlepsovanie systemu, upgrady, integrovanie municie roznych inych vyrobcov,...
  Tak to dopadne aj s BOV 8x8 a Turrou,...
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:40 04.08.2018

  Proxy: tu je vidiet ako sa nabija raketomet typu Grad https://youtu.be/RI_aI3O5VMM...

  Modular ma hydraulicku ruku ako municne vozidlo, tak aj samotny raketomet. Zrychluje sa tym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy: tu je vidiet ako sa nabija raketomet typu Grad https://youtu.be/RI_aI3O5VMM...

  Modular ma hydraulicku ruku ako municne vozidlo, tak aj samotny raketomet. Zrychluje sa tym obsluha a nabitie celej baterie. Ak by bola ruka iba na municnom vozidle, zalozenie kontajneru na odpalovacie zariadenie pre celu bateriu trvalo dlhsie. Alebo by kazde vozidlo potrebovalo svoje municne vozidlo, co zvysuje naroky na obsluhujuci personal.
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  23:25 04.08.2018

  Překvapuje mě, že se pod článkem o HIMARS, rozpoutala debata o raketometech pro pozemní síly AČR, protože HIMARS je úplně jiná kategorie raketometů a Poláci jejich nákupem řeší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Překvapuje mě, že se pod článkem o HIMARS, rozpoutala debata o raketometech pro pozemní síly AČR, protože HIMARS je úplně jiná kategorie raketometů a Poláci jejich nákupem řeší úplně jiný problém, než je palebná podpora pozemních (manévrových) sil. Oni řeší protivzdušnou a protiraketovou obranu celého teritoria, (nikoli jen pozemních sil) a to komlexně: nákupem baterii PATRIOT (defenzivní systém), střely s plochoou dráhou letu JASSM/JASSM-ER,NSM a raketomety HIMARS (ofenzivní - odvetný systém). + nadzvukové (stíhací) letectvo. A to vše chtějí integrovat do Integrated Air & Missile Defense Battle Command System, což je vlastně národní systém řízení a velení protivzdušné a protiraketové obrany (obdoba naší dřívější PVOS)..
  AČR má ještě hodně daleko k vyřešení PVO alespoň do stupně brigády (v nedostatečných počtec RBS), ale i v moderních západních armádách nejsou útvary PVO organickou součástí brigád.. Ale to, co by brigáda měla mít, jsou raketomety typu MLRS (min. baterie), určené k všeobecné palebné podboře jejich (manévrového) boje (ničení nepřítele v hloubce jeho sestavy, nikoli v přímém dotyku - místa velení, prostory soustředění, prostředky PVO a REB apod.).
  A protože jsme v NATO, tak s ohledem na ineroperabilitu to musí být raketomety v ráží 227 mm. Dělají je Srbové nebo Ukrajinci? Myslím, že nikoli. Jedině Slováci MODULAR. Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE. A málokdo si pořídí nový (moderní) zbraňový systém, aniž by mohl plně využít všech jeho schopností, bez nutnosti si zvlášť pořizovat doplňky, které tu přidanou hodnotu (schopnost) vlastně umožňují využít. Myslím, že vyjde levněji, když AČR pořídí dělostřelecké systémy (hlavňové i raketometné) s garanci dodávek munice, kterou nejsme schopni vyvinout, nejlépe s možností výroby v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  22:18 04.08.2018

  Jura99
  Aha ok, špatně jsem toto pochopil:
  "Ale asi největší výhodou byl fakt, že kromě základní raketnice se čtyřiceti raketami byl na korbě převážen i náhradní svazek raket a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Aha ok, špatně jsem toto pochopil:
  "Ale asi největší výhodou byl fakt, že kromě základní raketnice se čtyřiceti raketami byl na korbě převážen i náhradní svazek raket a jeřáb, který byl schopen provést nabití bez účasti muničního vozidla."

  Asi tím je myšleno, že se s RM-70 není nutnost mít jeřáb na muničním vozidle. Ve výsledku netuším, která varianta je univerzálnější. Taky mi mohlo dojít, že hmotnost 33,7 tun na anglické wiki je překlep a že novější verze nejsou natolik přdělané, aby přišly o skoro 10 tun. :D

  MODULAR s pouze jedním zásobníkem by dávalo smysl, kdyby se přiblížil o 2 metry kratšímu, 11-ti tunovému HIMARS. Jinak bych souhlasil se stejným rozložením jako LYNX nebo M270. Rozebírám to kvůli riziku, že IMI u AČR také vycouvá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  21:03 04.08.2018

  Skelet 18:13: ja som skor myslel na spolocny vyvoj. Vysledok si my vyrobime vo svojich zbrojovkach a vy kludne v Srbsku. Ponukat sa moze spolu a vyrobu delit v pomere 2:1.

  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet 18:13: ja som skor myslel na spolocny vyvoj. Vysledok si my vyrobime vo svojich zbrojovkach a vy kludne v Srbsku. Ponukat sa moze spolu a vyrobu delit v pomere 2:1.

  Ale ak uz sa jedna len s Izraelom, co riesit. Dobra volba. Sice sa cesky obranny priemysel nic nove nenauci, akurat opat len doda levny podvozek.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:36 04.08.2018

  oprava - nevzdechneš :)))

  oprava - nevzdechneš :)))

 • skelet
  19:36 04.08.2018

  PavolR: když Lynx, tak po MLRS raketách ani nezdechneš, protože mají alternativy :)

  PavolR: když Lynx, tak po MLRS raketách ani nezdechneš, protože mají alternativy :)

 • PavolR
  19:34 04.08.2018

  Jura99:
  Je to práve naopak - modularita žiadny podvozok neušetrí, lebo počet odpaľovacích vozidiel je v každej armáde daný. Ak však chce malá armáda disponujúca menej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Je to práve naopak - modularita žiadny podvozok neušetrí, lebo počet odpaľovacích vozidiel je v každej armáde daný. Ak však chce malá armáda disponujúca menej dvoma-troma tuctami odpaľovacích vozidiel mať schopnosť využívať viacero kalibrov, nemusí mať vo výzbroji viacero systémov v počte rádovo jednotiek kusov.

  skelet: Však v poriadku, ale keď LYNX, tak do dôsledkov a netúžiť po MLRS raketách.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:19 04.08.2018

  PavolR: však klidně. Ale proč Modular, když Lynx?

  PavolR: však klidně. Ale proč Modular, když Lynx?

 • Jura99
  18:59 04.08.2018

  Proxy: RM-70 nepotrebuje jerab k zasunuti vezene zasoby raket. Ty se tam jednoduse zasunou. Obavam se, ze modularita je celkem ptakovina. Usetri se levny podvozek a jak to u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy: RM-70 nepotrebuje jerab k zasunuti vezene zasoby raket. Ty se tam jednoduse zasunou. Obavam se, ze modularita je celkem ptakovina. Usetri se levny podvozek a jak to u univerzalnich reseni byva neni dobra zadna z moznych konfiguraci.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:53 04.08.2018

  skelet:
  Lenže iné modulárne systémy kombinujú, na rozdiel od Modularu, 122mm s pre náš priestor dosť exotickými kalibrami. To sa potom Lynxu ľahko udržiava ten palebný priemer 40 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Lenže iné modulárne systémy kombinujú, na rozdiel od Modularu, 122mm s pre náš priestor dosť exotickými kalibrami. To sa potom Lynxu ľahko udržiava ten palebný priemer 40 rakiet. Modular má kontajner na 28ks 122mm prispôsobený veľkosti kontajneru k 227mm raketám - tam nikto nič iné nevymyslí. A dupľovať by síce bolo zaujímavé, ale najskôr aj technicky problematickejšie, mimo to má kontajner na 122mm viac než 3 tony.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  18:22 04.08.2018

  skelet:
  Asi tak. Nechtěl jsem tvrdit, že to snese zásobníky dva (jako u M270 a LYNX), ale váhou a šířkou by se to mohlo vyplatit (pokud bychom nechtěli větší počet vozidel).

  skelet:
  Asi tak. Nechtěl jsem tvrdit, že to snese zásobníky dva (jako u M270 a LYNX), ale váhou a šířkou by se to mohlo vyplatit (pokud bychom nechtěli větší počet vozidel).

 • Proxy
  18:15 04.08.2018

  Překvapuje je mě, že RM-70 Vampire a Modular mají skoro stejnou váhu okolo 24 tun. Možná tu kabinu u Vampire ošidili? 40+40 raket u starší koncepce Vampire se mi líbí, ale pro AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Překvapuje je mě, že RM-70 Vampire a Modular mají skoro stejnou váhu okolo 24 tun. Možná tu kabinu u Vampire ošidili? 40+40 raket u starší koncepce Vampire se mi líbí, ale pro AČR by se dalo „obšlehnout“ něco z HIMARS nebo Lynx.

  Jestli to chápu dobře, tak tradiční RM-70 potřebuje jeřáb k nabití z vlastního zásobníku, Modular má pořád vlastí jeřáb (i když si stejně další rakety neveze), ale HIMARS přenechává jeřáb zásobovacímu vozidlu. Sice má jiní způsob nabíjení, přebraný od M270, ale bez jeřábu se stejně neobejde.

  Určitě to nebude jediný způsob, jak by se dal nový Modular odlehčit, zkrátit a získat tím vozidlo, které má univerzální zásobník podobně jako Lynx. NATO munice a řada drahých nutností by se musela kvůli integraci zaplatit, ale do Vampire nic než 122mm nedáte a Modular díky 122mm do zálohy nějaké peníze ušetří (pokud by Lynx také vycouval).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:13 04.08.2018

  Gibon: jistěže je Modular třeba modernizovat, nicméně problémem je, že Modular by se hlavně musel překopat. Z modulárních systémů má malou palebnou sílu - 22x122mm vs 40x122mm u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: jistěže je Modular třeba modernizovat, nicméně problémem je, že Modular by se hlavně musel překopat. Z modulárních systémů má malou palebnou sílu - 22x122mm vs 40x122mm u Lynx.
  Vlalang: zájmy ČR jsou v případě Srbska dvojsečné, když největší česká zbrojovka vlastní výrobce srbských raketometů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:31 04.08.2018

  Mne se líbí, jak tu někdo vůli 18-24 kusům chce zakládat celé průmyslové odvětví. Přitom to ekonomicky nevychází ani při 10x větším počtu jednotek, a to není naše armáda. Oni s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne se líbí, jak tu někdo vůli 18-24 kusům chce zakládat celé průmyslové odvětví. Přitom to ekonomicky nevychází ani při 10x větším počtu jednotek, a to není naše armáda. Oni s nich budou i střílet! (cvičně).
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  14:30 04.08.2018

  Ad. nesher: Galileo - "možnosti tu sou" :-) Ale zatím bez reálné integrace do zbraňového systému (alespoň co já vím). Ale všechny technologické prvky postavené na GNNS - typicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad. nesher: Galileo - "možnosti tu sou" :-) Ale zatím bez reálné integrace do zbraňového systému (alespoň co já vím). Ale všechny technologické prvky postavené na GNNS - typicky GPS - je možné vyvinout ve variantě Glonass/Galileo - jen to z pochopitelných důvodů americké korporace nedělají do šuplíku, ale je vždy připravena varianta vyvinout adaptaci na Galileo PO významném nákupu, obchodně to bývá buď "zdarma" (součástí paketu) nebo v rámci budoucích verzí.
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  14:24 04.08.2018

  Až na ten poslední odstavec vcelku rozumný a dobrý článek. Ale "srbské, ukrajinské nebo dokonce čínské" raketové systémy jsou zcela mimo realitu i mimo zájmy ČR.
  Nota benne: již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až na ten poslední odstavec vcelku rozumný a dobrý článek. Ale "srbské, ukrajinské nebo dokonce čínské" raketové systémy jsou zcela mimo realitu i mimo zájmy ČR.
  Nota benne: již od ledna 2018 není tajemstvím, že provádíme v "obdobné otázce" konsultace výhradně s Israelskou stranou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  13:52 04.08.2018

  skelet: Modular treba opat modernizovat. Je na podvozku Tatry rovnako ako Zuzana/Eva.
  Ak sa skutocne rozhodnete pre hufnice EVA/Zuzana, tak by bolo logicke aby sa ceske ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Modular treba opat modernizovat. Je na podvozku Tatry rovnako ako Zuzana/Eva.
  Ak sa skutocne rozhodnete pre hufnice EVA/Zuzana, tak by bolo logicke aby sa ceske spolocnosti podielali na modernizacii modularu a na konci mat jednotny delostrelecky system. Vyhoda modularu je prave ta modularnost, ze na tu rampu sa bude dat v podstate nalozit cokolvek.

  Inak celkom by ma zaujimalo, ci sa pri dalsom vyvoji DELOSYS uvazuje akym sposobom ziskavat automaticky do sytsemu data z APG-83.

  Ak padne volba na ine hufnice, bude uplne logicke sa obratit na ine, plne kompatibilne raketomety.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  13:45 04.08.2018

  Nesher - tak PL nie podpisała Convention on Cluster Munitions

  Tak mamy rakiety 122 o zasięgu 32 km (kasetowa) 41 (HE / SPALL )
  Ponoć mogą latać nawet na 50km tylko jest jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher - tak PL nie podpisała Convention on Cluster Munitions

  Tak mamy rakiety 122 o zasięgu 32 km (kasetowa) 41 (HE / SPALL )
  Ponoć mogą latać nawet na 50km tylko jest jeden problem - celność...

  Bez systemu korekcji (a do małych rakiet to tylko GPS) nie ma szans na sensowne skupienie

  Galieo nie jest póki co alternatywą - on jest po prostu nie gotowy,,, (To przyszłość, ale kiedy? )
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:23 04.08.2018

  PavolR: Modular je celkem passe, ma malou palebnou silu oproti klasickym 122mm a oproti Himars nepridava nic navic. Takze je tu zase lepsi izraelsky system Lynx.
  Jinak cely ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Modular je celkem passe, ma malou palebnou silu oproti klasickym 122mm a oproti Himars nepridava nic navic. Takze je tu zase lepsi izraelsky system Lynx.
  Jinak cely ten clanek mi spise zavani aktivitami CSG v Srbsku. I ti nabizi celkem hezke raketove systemy.
  Nicmene v mnozstvich, kterr bychom nakupovali je to o kombinaci Vampire + Himars nebo Lynx. S ohledem na rozsireni 227mm raket je to na kombinaci Vampire + Himars. Idealne i s Atacms
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:13 04.08.2018

  Gibon
  U něčeho typu Grad asi ne, ale u moderních střel dlouhého dosahu (tam asi Poláci míří) asi ano. Ostatně takových raket nese jedno odpalovací zařízení jen několik.

  Gibon
  U něčeho typu Grad asi ne, ale u moderních střel dlouhého dosahu (tam asi Poláci míří) asi ano. Ostatně takových raket nese jedno odpalovací zařízení jen několik.

 • Gibon
  13:01 04.08.2018

  Nesher: Je vobec potrebne pouzivat vojensku verziu GPS pri raketometoch. Ved aj ten RM70 ma plosny ucinny dosah 3ha. Uz posun par metrov hore dole, nebude taky problem. Hlavne pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Je vobec potrebne pouzivat vojensku verziu GPS pri raketometoch. Ved aj ten RM70 ma plosny ucinny dosah 3ha. Uz posun par metrov hore dole, nebude taky problem. Hlavne pri utoku celou bateriou.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:50 04.08.2018

  fenri:
  Viem, že sa Vám nepáči, že Modular dokáže v jednej salve vypáliť o niečo menej rakiet ako Vampir, ale zvážte - ak vznikne v rámci AČR popri hlavňovom aj raketové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Viem, že sa Vám nepáči, že Modular dokáže v jednej salve vypáliť o niečo menej rakiet ako Vampir, ale zvážte - ak vznikne v rámci AČR popri hlavňovom aj raketové delostrelectvo, reálne by malo iba o málo viac než dva tucty odpaľovacích vozidiel (iste menej než tri tucty). Ak tento počet ešte ďalej rozdelíte na časť, ktorá dokáže strieľať rakety jedného kalibru a časť strieľajúcu rakety druhého kalibru, nebudete mať vo konečnom výsledku menej odpaľovacích vozidiel, schopných páliť rakety jedného alebo druhého kalibru? Vyvážilo by tých niekoľko rakiet naviac v salve Vampira túto nevýhodu oproti Modularu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:36 04.08.2018

  Ohledně dvou problémů, které nastínili polští přispěvatelé se chci zeptat na dvě věci:
  vojenské moduly GPS, nedali by se Američané obejít via Galileo? Vím, že je to primárně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně dvou problémů, které nastínili polští přispěvatelé se chci zeptat na dvě věci:
  vojenské moduly GPS, nedali by se Američané obejít via Galileo? Vím, že je to primárně civilní systém, ale pokud si dobře vzpomínám, tak má i veřejně nepřístupný (zakódovaný) signál určený primárně pro bezpečnostní složky.
  Kazetová munice, nepodepsala náhodou ČR (na rozdíl od Polska) smlouvu o zákazu tohoto typu munice?

  fenri
  To se asi nestane, silně pochybuji, že někdo něco podobného plánuje . I těch houfnic či BVP se koupí jen tolik kolik je potřeba pro aktivní jednotky, s něčím jako jsou mobilizační zásoby se moc nepočítá, rozhodně ne ve smyslu nákupu nových systémů. Do mobilizačních skladů půjde jen to co se vyřadí od aktivních jednotek, např. Dany či BVP 2.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:41 04.08.2018

  Korigujem .. no dobre, na Tatre 12x12 by sa vám zmestili aj Brahmosy: http://www.military-today.com/... ... lenže povedzme najmodernejšie ATACSM s porovnateľným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Korigujem .. no dobre, na Tatre 12x12 by sa vám zmestili aj Brahmosy: http://www.military-today.com/... ... lenže povedzme najmodernejšie ATACSM s porovnateľným dostrelom vypálite aj z platformy 6x6 a nukleárne hlavice strieľať nepotrebujete. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:25 04.08.2018

  Nakoupil bych pár HIMARSů (s tím problém asi nikdo nemá) a hromadu Vampirů (to dost lidí asi vytočí). Proč Vampiry? Prostě klasické salvové 122mm raketomety mají bezkonkurenční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nakoupil bych pár HIMARSů (s tím problém asi nikdo nemá) a hromadu Vampirů (to dost lidí asi vytočí). Proč Vampiry? Prostě klasické salvové 122mm raketomety mají bezkonkurenční poměr cena/plošná devastace. Ano, nemají dostřel a mohou být v konfliktu s vyspělým protivníkem velmi zranitené, ALE:

  -i vyspělý protivník má jen omezené množství nasaditelných zbraní s dlouhým dostřelem
  -hlavně má omezené možnosti neustále sledovat cvrkot na komunikacích a uhídat každou zamaskovanou Tatrovku, co se kdev noci šmrdolí po polňačkách
  -během konfliktu se výše uvedené stupňuje, vše je komplikovanější atd.
  -nemusíme vždy bojovat s vyspělým protivníkem, resp. válka se může přehoupnout do fáze, kdy už nebude vyslěý nikdo
  -salvové raketomety se rehabilitovaly v ukrajinském konfliktu, kde se opět ukázala jejich mobilita, schopnost vést devastující překvapivé údery s minimálními náklady a nároky na techniku a personál
  -je to ideální branecká/aktivně zálohová/mobilizační zbraň
  -věřím, že rakety 122mm lze posunout o kus dál, zejm. co do dostřelu
  -nevidím důvod, proč by nešlo používat termobarické hlavice buď v kombinaci velké náplně a malého doletu (Buratino/Solncepjok), nebo se slabší hlavicí, ale delším doletem. Myslím, že Solncepjok se ukázat jako nesmírně účinná zbraň, devastující morálku nepřítele. Mít Tatrovky, co se v případě potřeby umí "rozvášnit" jako Solncepjok by nebylo v řadě bojových situací od věci
  -pro plošný účinek není ta zbraň náročná na kvalitní průzkum a komplikovanou/drahou/zranitelnou elektroniku
  -je to domácí zbraň
  -když to začne sypat baterie salvových raketometů, je to prostě pohled pro bohy
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:13 04.08.2018

  Rase:
  Nakúpiť od Bielorusov je prakticky ako nakúpiť od Číny, keďže napr. Polonez vznikol v súčinnosti s Čínou a používa čínske rakety.

  Jura99: A kde asi tak nakúpite hotové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Nakúpiť od Bielorusov je prakticky ako nakúpiť od Číny, keďže napr. Polonez vznikol v súčinnosti s Čínou a používa čínske rakety.

  Jura99: A kde asi tak nakúpite hotové raketomety na tatrováckom podvozku? Môžete:
  1.- Nakúpiť Vampíry alebo niečo podobné od CSG s tým, že rezignujete na iný kaliber než 122mm
  2.- nejako cez Indiu si obstarať Smerche na tatrováckom podvozku 10x10 https://www.armyrecognition.co...
  Ale to je podľa mňa asi tak maximum, čo dokážete na tatrovácky podvozok narvať, lebo rozmery a váha východných raketových systémom sa priamo úmerne navyšujú s ich výkonom.
  3.- Kúpiť si Modular a integrovať si doň aj moderné rakety. Môžete si ho dať na totožný podvozok, na akom budete mať húfnice a pritom možnosť paľby širokého spektra munície od 122mm až po ATACSM. Lebo aj keby ste chceli objavovať koleso a vytvoriť si sami podobný systém, aj tak by z toho vzišiel iba nejaký klon Modularu ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:07 04.08.2018

  Tecka - nikt nie mówi o ATACMS block 4 - na stole jest zwykły M57
  To wszystko to pieśń przyszłości. - której "nie wierzę"

  Do przebicia bąbla A2/AD nie potrzeba 3 dywizjonów - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - nikt nie mówi o ATACMS block 4 - na stole jest zwykły M57
  To wszystko to pieśń przyszłości. - której "nie wierzę"

  Do przebicia bąbla A2/AD nie potrzeba 3 dywizjonów - wystarczyłby jeden
  Potrzeba za to pocisków - a my wydamy pieniądze na wyrzutnie a nie na amunicje...

  Co do ukraińskich wynalazków - tak nie mają wojskowych modułów GPS, (tylko cywilne - jak Chińczycy )

  Ale warto pamiętać o INS i korekcji radiokomendowej.
  Nie jest to tak dokładne jak GPS, ale do "transportu" 100 kg głowicy kasetowej wystarczy...
  Gdyby odtworzyli technologie z OTR-23 to mają pocisk do niszczenia infrastruktury stałej - dostatecznie celny bez GPS. (Ciężka, silna głowica bojowa niweluje błąd CEP)

  Pro Rase - Tak, ali Turcy współprace z Chinami zaczęli wiele lat przed Erdoganem...
  M270 z ATACMS też maja...

  Nie zastanawiałeś się dlaczego tak mało M270 zostało w Europie?
  Dlaczego Francuzi maja tylko 13 z 60 M270, a Niemcy 40 z 200?

  Odpowiedź brzmi - polityka LM.
  Bez taniej "głupiej" amunicji kasetowej M270 staje się drogim systemem którego nie ma sensu posiadać w znacznych ilościach

  Z resztą konkret.
  Gdyby ACR zdecydowała się na zakup 12 Himars +100x M57 i 60x kontener M30/31 to potrzebuje ok. 900 mln USD

  Tanio nie jest...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:51 04.08.2018

  S našimi počty to fakt nemá smysl zbytečně hrotit, jak píše Rase. Spolupráce třeba i s Ukrajinou by se dala nějaká udělat, ale ne na samotném raketometu, spíš na výrobě alespoň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S našimi počty to fakt nemá smysl zbytečně hrotit, jak píše Rase. Spolupráce třeba i s Ukrajinou by se dala nějaká udělat, ale ne na samotném raketometu, spíš na výrobě alespoň těch jednoduchých raket. Vyvíjet a vyrábět u nás přesně naváděné a velkorážové rakety asi nebudeme. Nicméně pokud bychom byli schopni vyrábět alespoň něco "hloupého" malé ráže, má to svůj strategický potenciál. Ale fakt bych to nehrotil. Stejně, než se ke koupi raketometů (možná) dostaneme, budou zkušenosti z Polska a Rumunska, tak aspoň budeme vědít, do čeho jdeme :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:33 04.08.2018

  Rase
  Ukraina to korupcyjna czarna dziura ,co z dostepem do wojskowego sygnalu GPS? Myslisz,ze amerykanie na to sie zgodza..?

  Rase
  Ukraina to korupcyjna czarna dziura ,co z dostepem do wojskowego sygnalu GPS? Myslisz,ze amerykanie na to sie zgodza..?

 • Jura99
  08:31 04.08.2018

  Rase: nerozumím co chcete od Slováků kupovat. Modular je starý podvozek RM-70 na který dali 6ti raketový kontejner amerického M270 MLRS. Vyzkoumali a vyvinuli připojení cizího ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: nerozumím co chcete od Slováků kupovat. Modular je starý podvozek RM-70 na který dali 6ti raketový kontejner amerického M270 MLRS. Vyzkoumali a vyvinuli připojení cizího kontejneru na cizí podvozek. Spolupráce na tomto by nám nic nedala. Nepotřebujeme vědět, jak svařit pár kusů železa k sobě. Nevím, jestli vůbec máme ambice vyrábět rakety, pokud ne, vyplatí se raketomety koupit už hotové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:15 04.08.2018

  Lukas:
  zrovna Turky bych nedával jako příklad. Sice v NATO jsou, ale na půl cesty k vyhození / vystoupení. Taky chtějí ruské S-400 atd. pochybuji, že by se ČR vydalo stejnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  zrovna Turky bych nedával jako příklad. Sice v NATO jsou, ale na půl cesty k vyhození / vystoupení. Taky chtějí ruské S-400 atd. pochybuji, že by se ČR vydalo stejnou cestou a bylo ochotné čelit protireakci. Nakoupit raketomet od Srbů, nebo i Bělorusů (Rusko ani nezmiňuju) by byl stejný problém. Paradoxně tak nejlíp vychází, Ukrajina, tedy pokud chceme něco v tomto stylu (tedy ne Západní typ). Nákup od Ukrajiny by se dal zdůvodnit podporou spřáteleného státu a ještě by z toho byly + body. Ale jak říkám, pro naše potřeby stačí koupit cokoliv už zavedeného - nějaká verze himarse
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  08:03 04.08.2018

  Lukas
  Ale IBCS bedzie ,to pewne..przynajmniej dla MGM-164 ATacMS block 4 (plus glowica przeciwradiolokacyjna) do niszczenia OPL . Reszta jak napisales,ciekaw jestem czy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Ale IBCS bedzie ,to pewne..przynajmniej dla MGM-164 ATacMS block 4 (plus glowica przeciwradiolokacyjna) do niszczenia OPL . Reszta jak napisales,ciekaw jestem czy amerykanie byliby sklonni sprzedac nam to co maja w magazynach a nam bardzo na tym zależy... Turcja a tym bardziej serbia to nie jest dobry kierunek ,moze lepiej polaczyc to co maja slowacy z zakupem gotowych zestawów block 4a i mieć problem z glowy ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  23:19 03.08.2018

  Panowie sprawa wygląda tak
  Program Homar ma genezę w ok. 2007 roku

  Pierwotnie chciano zrobić coś jak słowacki RM-70 Modular
  Miała być polska wyrzutnia i system dowodzenia
  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panowie sprawa wygląda tak
  Program Homar ma genezę w ok. 2007 roku

  Pierwotnie chciano zrobić coś jak słowacki RM-70 Modular
  Miała być polska wyrzutnia i system dowodzenia
  A "zachodnia" technologia rakiet (nie mieliśmy nowoczesnych paliw)

  Produkcja rakiet jest nam potrzebna nie po to by montować M30/31, (bo to robią np. Francuzi w Roxel - dla LM) tylko po to by opracować własną amunicje kasetową...

  Bo tej nie można kupić
  A PL chce mieć swój 'stalowy deszcz" - na rosyjskie (lub inne) czołgi...
  Po to nam "licencja", która pierowtnie miala być na rakiety + elementy wyrzutni - reszta miala być polska (tak chciał przemysł)
  Tylko że wojsko chciało koniecznie dużej rakiety o zasięgu 300 km,
  A od czasu finalizowania Wisły "marzy" o implementacji z IBCS... (Co jest dla mnie be sensu )

  Teoretycznie dziś (w 2018) moglibyśmy opracować rakiety 200-300mm - jest opracowane polskie paliwo (w 2007 nie było)
  Ale jest jeden kluczowy element - wojskowe moduły GPS
  Kto ma na nie monopol?

  Cała sprawa Himars dla PL pokazuje tylko jak duże koncerny potrafią 'walczyć" między sobą.
  Mamy starcie LM vs IMI, gdzie pod presją administracji USA, IMI musiał się wycofać.
  Mamy demonstracje jak duże koncerny potrafią "rozkazywać" władzą (oczywiście przy silnym wsparciu administracji Trumpa - wiadomo "america first" )

  Co do Chin - przypominam - cała turecka technologia rakietowa - to chińskie rakiety (J-600T, T-300 Kasırga)
  Więc nie jest to "niemożliwe"

  To jest tylko kwestia na ile politycy są podatni na presje lobby
  Myślę że czescy politycy także poddadzą się presji - jeśli będzie tylko "pieniądz do zdobycia"
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:58 03.08.2018

  SofF:
  ohledně Číny není nad čím přemýšlet, to by byla zkrátka totální pitomost. Jak z pohledu údržby, provozu, kompatibility se zbytkem NATO a nevěřil bych ani v dostatečnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SofF:
  ohledně Číny není nad čím přemýšlet, to by byla zkrátka totální pitomost. Jak z pohledu údržby, provozu, kompatibility se zbytkem NATO a nevěřil bych ani v dostatečnou kvalitu. Tak i z politického pohledu - to by nás všichni kolem opravdu začali brát jako banánistán. Navíc nevím, jak by nákup techniky z Číny, pomohl našemu průmyslu - byl by z Číny (!)
  Myslím že bude lepší, koupit od slováků Modular verze 2.0 a společně se můžeme plácat po ramenou a namlouvat si, jaký děláme skvělý vývoj... vlastně i tohle by bylo lepší, než nic, které má AČR teď.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  22:43 03.08.2018

  tak pro Rumunsko a Polsko nákupy hotového nic divného, nikdy to nebyly země s velkou průmyslovou tradicí takže pro ně je to jen pokračování toho co už bylo.
  Nicméně i na nás je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak pro Rumunsko a Polsko nákupy hotového nic divného, nikdy to nebyly země s velkou průmyslovou tradicí takže pro ně je to jen pokračování toho co už bylo.
  Nicméně i na nás je velký tlak abysme se stali jen pouhými odběrateli služeb, tomu je třeba zabránit, české země byly vedle německých nejprůmyslovější částí Evropy, to by byla totální degradace. Tady je další sektor kde se silně projevuje nevýhoda rozdělení státu, nejen menší průmyslová základna ale i menší hlas ve vyjednávání s velmocí. Navíc Slováci už status "poslušného" bez problémů přijali, takže jsme na vše sami - a to jistě bylo cílem když se podporovala parcelace na pidirepubliky.
  To že jsme v nějakém spojeneckém svazku rozhodně neznamená že bysme měli slepě odebírat jen od Washingtonu za jemu výhodných podmínek, protože pokud se tohle nezvládne tak to není spojenectví ale pouhopouhé vazalství. Proto i ta spolupráce s Čínou nadhozená rozhodně stojí za zamyšlení, beztak mají hlavně kopie ruské techniky s vylepšenou elektronikou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:22 03.08.2018

  Pokud nebudeme doufat v nějaké exportní úspěchy, což je dnes už téměř vyloučené, tak si myslím, že osazení raketometu Himars na Tatrovku, by nebylo vůbec špatné. Vykašlal bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud nebudeme doufat v nějaké exportní úspěchy, což je dnes už téměř vyloučené, tak si myslím, že osazení raketometu Himars na Tatrovku, by nebylo vůbec špatné. Vykašlal bych se na nějaký vývoj, nebo výrobu munice v tuzemsku. Přeci jen by byl výsledek stejně draží než ji dovést z USA nebo odjinud (předpokládám že se vyrábí i jinde). Kolik těch raketometů AČR reálně potřebuje - jen pár desítek? Hlavní by mělo být, nakoupit nové houfnice, pak třeba na stejném podvozku pořídit i nějaké ty raketomety.
  ps. ideální by bylo, kdyby ty raketomety zvládly jak velké rakety, tak i menší ráži (nechce se mi teď hledat, kdo všechno tuto schopnost nabízí).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:00 03.08.2018

  No tak že asi Jo Himars z USA by byla potencionálni správná volba, nakonec naše politika se do té americké těžko “primýchá” ;)

  No tak že asi Jo Himars z USA by byla potencionálni správná volba, nakonec naše politika se do té americké těžko “primýchá” ;)

 • cejkis
  21:52 03.08.2018

  Pane Grohmann,

  máte pocit, že vrcholem sekce nákupu nebudou trenky a fusekle a že se tato banda pustí do raketometů ? :-)

  Pane Grohmann,

  máte pocit, že vrcholem sekce nákupu nebudou trenky a fusekle a že se tato banda pustí do raketometů ? :-)

 • Jara
  21:46 03.08.2018

  Rase máte pravdu, to jsem trošku opomenul

  Rase máte pravdu, to jsem trošku opomenul

 • Gibon
  21:07 03.08.2018

  Jura99: tak postavme protisebe delostrelectvo OSSR a AČR... :-)

  Ale inak mate pravdu. Modular uz nie je ziaden lumen, aj ked bol prvy, ktory dokaze kombinovat zapadne aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: tak postavme protisebe delostrelectvo OSSR a AČR... :-)

  Ale inak mate pravdu. Modular uz nie je ziaden lumen, aj ked bol prvy, ktory dokaze kombinovat zapadne aj "sovietske" rakety.
  Aj vzhladom na to, by bolo naozaj zaujimave nakontaktovat sa na Ukrajinu pre moznost použitia rakiet Vilha rovnakym sposobom, ako boli pri MORAKu pouzite MLRS. Stacilo by opat len vymysliet prebijatelny kontajner.
  Samozrejme dotiahnut do konca aj zavedenim riadenych rakiet, co sa vtedy nedokoncilo.
  Životnosť Modularu bola urcena tusim do 2020, modernizacia je uz skutocne nutna.
  No a samozrejme postavit to na nieco poriadne, trebars MAN HX.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:26 03.08.2018

  Gibon, PavolR: jestli nemate neco jineho nez Modular, tak skoda slov.
  Venoval bych se tem Ukrajincum, maji dobre veci, nastupce Smerče nebo Tocka-U. To jsou zbrane co vymazou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon, PavolR: jestli nemate neco jineho nez Modular, tak skoda slov.
  Venoval bych se tem Ukrajincum, maji dobre veci, nastupce Smerče nebo Tocka-U. To jsou zbrane co vymazou cilovy prostor z mapy.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:22 03.08.2018

  V ČR můžeme jen tiše závidět, ...

  V ČR můžeme jen tiše závidět, ...

 • Gibon
  18:47 03.08.2018

  Jara: Na záver riešenia celého projektu bol dňa 30.11.2010 medzi zahraničnou spoločnosťou a MO SR podpísaná dohoda o urovnaní. Podpísaním uvedeného dokumentu všetky vlastnícke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Na záver riešenia celého projektu bol dňa 30.11.2010 medzi zahraničnou spoločnosťou a MO SR podpísaná dohoda o urovnaní. Podpísaním uvedeného dokumentu všetky vlastnícke práva na výsledky vývoja a riešenia projektu prešli do vlastníctva štátu v správe MO SR.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:32 03.08.2018

  Tú Čínu si vôbec netreba všímať, je to iba redakciou nahodená udička, aby tu tento víkend nebolo tak mŕtvo ako minulý, ak sa im na ňu niekto chytí. :-)

  Tú Čínu si vôbec netreba všímať, je to iba redakciou nahodená udička, aby tu tento víkend nebolo tak mŕtvo ako minulý, ak sa im na ňu niekto chytí. :-)

 • Rase
  18:13 03.08.2018

  Jara:
  očividně si neuvědomujete, že nakupovat techniku od Izraele není o nic lepší než ji nakupovat přímo od USA. Přeci jen i jim většinu výroby dotují, nebo kooperují ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  očividně si neuvědomujete, že nakupovat techniku od Izraele není o nic lepší než ji nakupovat přímo od USA. Přeci jen i jim většinu výroby dotují, nebo kooperují ohledně součástek. V tomhle si opravdu nepomůžeme.

  Ohledně zmiňované CSG, tak i ti nakupují hodně dílů mimo ČR, počeští ji a akorát si k ceně ještě něco přihodí. Tedy i ten provoz by vyšel ještě dál. Stejně to dělá i Omnipol a další firmy co prodávají "české" produkty... nedělejme si iluze. Umím si představit, že CSG postaví pořádný raketomet spolu se Srby. Problém vidím v tom, že nevíme, jak moc je jejich technika funkční - dle západních měřítek (spolehlivost atd.). Ukrajince bych si škrtl, ty si zabrali už Poláci. Čína je asi špatný vtip od redakce. Asi si neumíte představit, jaká by byla reakce z USA, kdyby se o něčem podobném jen mluvilo. Velký potenciál vidím u Jižní Koreje, ale obávám se, že by to bylo stejné jako u Izraelců - navíc jejich raketomet taky vypadá jen jako předeklovaný HIMARS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:02 03.08.2018

  alea
  Za ty raketomety by daně odvedla nejspíše v Srbsku a na Slovensku

  alea
  Za ty raketomety by daně odvedla nejspíše v Srbsku a na Slovensku

 • Nesher
  18:00 03.08.2018

  Jara
  Viz moje otázka níže, dává přenos know-how pro 18 kusů smysl? Na nové houfnice si také max. uděláme podvozek a celospalitelné nábojky a nikdo to za problém nepovažuje.

  Jara
  Viz moje otázka níže, dává přenos know-how pro 18 kusů smysl? Na nové houfnice si také max. uděláme podvozek a celospalitelné nábojky a nikdo to za problém nepovažuje.

 • alea206
  17:58 03.08.2018

  Nesher:
  Je v tom velky rozdil CSG zamestnava lidi v CR a sub dodavatele ma take v CR, takze nakoupit od nich neco co vyrabeji v CR je vzdycky lepsi nez od LM nebo kohokoli jinyho, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Je v tom velky rozdil CSG zamestnava lidi v CR a sub dodavatele ma take v CR, takze nakoupit od nich neco co vyrabeji v CR je vzdycky lepsi nez od LM nebo kohokoli jinyho, kdo pochopitelne nevyrabi v CR. Pokud navic CSG plati dane v CR (nechce se mi hledat) tak je to rozdil opravdu velky
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:45 03.08.2018

  No tak Slováci si na to dělají nástavbu a hydrauliku ;)))

  No tak Slováci si na to dělají nástavbu a hydrauliku ;)))

 • Jara
  17:44 03.08.2018

  Možná už by ČR mohla zhmotnit ty často vyzdvihované dobré vztahy s Izraelem a nakoupit u nich PVO a raketomety, Izraelci chtějí dodávat NATO a nějaký přenos technologií/výroby do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná už by ČR mohla zhmotnit ty často vyzdvihované dobré vztahy s Izraelem a nakoupit u nich PVO a raketomety, Izraelci chtějí dodávat NATO a nějaký přenos technologií/výroby do ČR pro zvýšení šancí naplnit tyto cile by možná bylo hypoteticky možné? Další výhoda v případě izraelských zbraní je absence jakéhokoli politického diktátu .....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:41 03.08.2018

  Liberal
  Nekoupili jsme ji my, ale soukromá společnost CSG. Viz můj příspěvek níže.

  Pavol
  A co si na to děláte doma? Navíc, být závislý na LM nebo na jiné soukromé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Liberal
  Nekoupili jsme ji my, ale soukromá společnost CSG. Viz můj příspěvek níže.

  Pavol
  A co si na to děláte doma? Navíc, být závislý na LM nebo na jiné soukromé společnosti, kde je rozdíl?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:39 03.08.2018

  Ta Čína to bude asi jen tak pro pobavení publika :))

  Ta Čína to bude asi jen tak pro pobavení publika :))

 • PavolR
  17:32 03.08.2018

  Hej, a čo takto rozhovory so Slovenskom?! My už máme 227mm integrovaný na podvozku Tatra a treba iba maličký výskum a vývoj, aby išlo použiť aj modernejšie verzie. ;-)

  Hej, a čo takto rozhovory so Slovenskom?! My už máme 227mm integrovaný na podvozku Tatra a treba iba maličký výskum a vývoj, aby išlo použiť aj modernejšie verzie. ;-)

 • liberal shark
  17:23 03.08.2018

  Tak proto jsme koupili tu srbskou raketovou firmu. Je to drsne pouceni.

  Tak proto jsme koupili tu srbskou raketovou firmu. Je to drsne pouceni.

 • liberal shark
  17:23 03.08.2018

  Tak proto jsme koupili tu srbskou raketovou firmu. Je to drsne pouceni.

  Tak proto jsme koupili tu srbskou raketovou firmu. Je to drsne pouceni.

 • Nesher
  16:49 03.08.2018

  Článek je zajímavý, a to včetně avizovaných řešení (tedy až na tu Čínu), nicméně mi tam chybí hlubší analýza:
  a) dává jakýkoliv přenos know-how smysl pro max. 18-24 raketometů? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je zajímavý, a to včetně avizovaných řešení (tedy až na tu Čínu), nicméně mi tam chybí hlubší analýza:
  a) dává jakýkoliv přenos know-how smysl pro max. 18-24 raketometů? Nebylo by to v důsledku dražší než standardní nákup včetně dalších průběžných výdajů na servis, ND atd. ? Pro Poláky by to při zvažovaných 160 kusech už smysl dávat mohlo, ale pro nás?
  b) I kdyby k takové bohemizaci došlo, jakou máme záruku, že např. CSG, která by k tomu měla asi nejblíže (i vzhledem ke své srbské akvizici) nebude postupovat podobně jako LM? Tj.dodá relativně levně raketomet (otázka jak kvalitní ve srovnání s HIMARS) a pak si to nenechá více než zaplatit na servisu a hlavně na modernizacích?
  Nesmíme zapomínat, že polský zbrojní průmysl je téměř celý státní, což mimo nepopiratelné výhody vlivu státu na výrobce, nese i velké nevýhody. V polském případě každoroční dotace ze státního rozpočtu, průměrný a většinou i drahý produkt zaměřený na jednoho klienta a neschopnost exportu.
  V ČR jsou veškeré větší kapacity vyjma VOP CZ soukromé, tedy těžko čekat, že by se výrobci chovali nějak jinak než LM, prostě o peníze jde vždy až v první řadě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:16 03.08.2018

  Ale nikde jsem nezaznamenal, že by AČR měla v plánu zavést v blízké době (do roku 2025) znovu raketomety. Pokud by ano, know-how např. Ukrajiny je skutečně významné a potěšily by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale nikde jsem nezaznamenal, že by AČR měla v plánu zavést v blízké době (do roku 2025) znovu raketomety. Pokud by ano, know-how např. Ukrajiny je skutečně významné a potěšily by se obě strany.
  Skrýt celý příspěvek