Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
- 3. 8. 2018
- 159 komentářů
- Jan Grohmann
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.
Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.
Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci).
Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.
Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.
Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“
HIMARS na cvičení Saber Strike 2018
Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:
„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.
„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.
Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.
Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele.
Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici.
Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.
Zdroj: Defence24
Související články
Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...
- 26.12.2017
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?
Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...
- 01.02.2018
- 65 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master
Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...
- 07.03.2018
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot
Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...
- 29.03.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
ARES: "ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR." Dovolím si nesúhlasiť. Zuzana 2 je už koncepčne prekonaná, ak AČR požaduje ľahšiu ...Zobrazit celý příspěvek
ARES:
"ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR."
Dovolím si nesúhlasiť. Zuzana 2 je už koncepčne prekonaná, ak AČR požaduje ľahšiu verziu (a vyzerá, že ano), jednoznačnou voľbou je EVA.
Primo - EVA má v podstate globálne jedinečnú schopnosť (rovnako ako Zuzana a ďalšie ťažké húfnice) - odpáliť celý palebný priemer bez toho aby obsluha musela pôsobiť mimo chránenej kabíny. To je v segmente ľahkých húfnic unikátna vlastnosť. Neviem či avizovaný automatizovaný ATMOS toto úplne vie. Ak aj áno:
Secundo - EVA má v zásade rovnaký nabíjací automat a mechanizáciu ako DANA/ZUZANA - oproti ATMOSU overený, funkčný a českí vojaci s ním majú skúsenosť.
Tercio - na IDEB prezentovaný prototyp EVA 8x8 bol podľa vyjadrení kompetentných dizajnovaný a vyladený presne podľa požiadaviek AČR. Podvozok 8×8 TATRA, 4 členná kabína, atď...
Quarto - Konštrukta nadviazala spoluprácu s Leonardom na integrácii Vulcano, Slovensko je v rámci PESCO zodpovedné za integráciu delostreleckých systémov - t.z. dá sa - pri nákupe EVY, v budúcnosti očakávať prístup ku skutočne špičkovým delostreleckým riešeniam a systémom.
Quinto - cena. Presné dáta nie sú dostupné, ale som si dosť istý, že cena EVY oproti ATMOSU bude významne nižšia - v nedávnom nákupe OS SR bola cena Zuzany 2 - 5 mil €/ks (bez DPH). EVA by mala logicky stáť menej. Pričom ATMOS pre Thajcov stál pred šiestimi rokmi tuším 5 mil. USD/ks - ešte pôvodná verzia. S automatom bude podstatne drahšia. Nehľadiac na väčšie systémové náklady...
Sumárne - zdá sa mi úplne nelogické, ak by AČR namiesto EVY obstarala čokoľvek iné...Skrýt celý příspěvekDookola sa tu riesi nizky palebny priemer pri Modulare pozuivajucom 122mmm rakety. Pritom v pripade vojny by urcite doslo na pouzitie starych RM-70/85, ktorych mame plne sklady a ...Zobrazit celý příspěvek
Dookola sa tu riesi nizky palebny priemer pri Modulare pozuivajucom 122mmm rakety. Pritom v pripade vojny by urcite doslo na pouzitie starych RM-70/85, ktorych mame plne sklady a tie maju ka[pacitu kazde 80ks 122mm. Tak naco nam potom je moderny system pouzivajuci sovietsky kaliber?Skrýt celý příspěvek
Pravdou je, že v roce 2017 si měla delegace izraelského MO stěžovat, že Elbit při ukázce aktuálního stavu projektu modernizace houfnice ATMOS toho moc nepředvedl, konkrétně právě ...Zobrazit celý příspěvek
Pravdou je, že v roce 2017 si měla delegace izraelského MO stěžovat, že Elbit při ukázce aktuálního stavu projektu modernizace houfnice ATMOS toho moc nepředvedl, konkrétně právě funkce automatického nabíjení nebyla představena v plné šíři (nevím, co si pod tím představit). Každopádně uvidíme, houfnice se mají zadávat relativně brzy.Skrýt celý příspěvek
btw. jestli se tím automatem u Atmosu myslí toto, tak začínám mít rád modernizaci Dany
https://www.youtube.com/watch?...btw. jestli se tím automatem u Atmosu myslí toto, tak začínám mít rád modernizaci Dany
https://www.youtube.com/watch?...Zuzana 2 v podobě jak ji známe nebrat. Lepší cestou se vydala EVA v tom druhém prototypu 8x8, paradoxně z lehké houfnice 6x6 "konkuruje" sestře Zuzaně. Posun věže vzad je celkem ...Zobrazit celý příspěvek
Zuzana 2 v podobě jak ji známe nebrat. Lepší cestou se vydala EVA v tom druhém prototypu 8x8, paradoxně z lehké houfnice 6x6 "konkuruje" sestře Zuzaně. Posun věže vzad je celkem potřeba, proti Daně má o 2,5m delší hlaveň. Rovněž nový podvozek je nutnost, sám jsem zvědavý, jestli objednané Z2 pro OS SR budou na starém podvozku a v tom nepovedeném dizajnu.Skrýt celý příspěvek
Starlight: hezká konspiračka, ale plave na vodě. CSG do toho bude mluvit tak jak každá zbrojovka. Bude lobbovat za své řešení, ale nebude tak blbá, aby proti sobě poštvala dvě ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight: hezká konspiračka, ale plave na vodě. CSG do toho bude mluvit tak jak každá zbrojovka. Bude lobbovat za své řešení, ale nebude tak blbá, aby proti sobě poštvala dvě světové zbrojovky, díky kterým exportovali víc podvozků, než kolik si AČR koupí houfnic. (a to nemluvě o tom, že tímto přístupem by si otevřela dodávky těžkých podvozků od jiných světových výrobců do AČR)
Elta a Nexter JE jiná váha, než SVOS.
K podvozkům.. Pro Tatru to bude krom Archera a AGM standardní dodávka, neb pro tři nabízené typy podvozky dodává a pro čtvrtý vyvíjíSkrýt celý příspěvek@skelet Jenže CSG není jen Tatra, ale má i slovenské podniky v MSM Group (výkovky hlavní, munice 155 mm,..). Spokojí se, že bude jen dodavatel podvozků? I tak má možnost si ...Zobrazit celý příspěvek
@skelet
Jenže CSG není jen Tatra, ale má i slovenské podniky v MSM Group (výkovky hlavní, munice 155 mm,..). Spokojí se, že bude jen dodavatel podvozků? I tak má možnost si vybrat svého koně (Nexter nebo Elbit) či přímo se stát jeho zástupcem (kdo ty houfnice bude servisovat?).
Nicméně pokud je MSM Group namočena do výroby a marketingu slovenské houfnice EVA, tak si, dokážu představit, že CSG jako český „prime contractor“ musí uvažovat nad tím, že 40-50 celých houfnic (dělostřelecká část vyrobená různými podniky na Slovensku) je mnohem zajímavější obchod než jen podvozky.
Stále tedy platí to, co jsem napsal – požadavek na podvozek Tatra znamená, že CSG do toho bude moci významně mluvit.
@Gibon
Ne, přímý nákup podvozků Tatra vlastním MO ČR je extrémně nepravděpodobný. MO ĆR nic takového dosud nikdy neudělalo ani v technicky jednodušších případech. Takže není precedens, proč by s tím začínali nyní.
Navíc to nyní nebude standardní podvozek, ale bude muset být udělán na míru každému typu houfnice. Tedy někdo podle vítězné dělostřelecké části nejdříve musí nakreslit a pak vyrobit první podvozek, provést integraci s dělostřeleckou částí, uskutečnit úspěšně různé zkoušky, předělávky, záruky atd.Skrýt celý příspěvekPokud dělo má automatické stavění zamíření, napojení na systémy řízení a velení, vybavení IT systémy včetně měření úsťové rychlosti střely, tak nemá čím se chlubit, to je ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud dělo má automatické stavění zamíření, napojení na systémy řízení a velení, vybavení IT systémy včetně měření úsťové rychlosti střely, tak nemá čím se chlubit, to je samozřejmost.
Klíčovým problémem je umět vyřešit mechaniku automatizovaného nabíjení. V kinematice tkví jádro pudla. Aby byla funkční od -30 do +50 stupňů, za deště, sněžení, námrazy, spolehlivé nastavení náplní a načasování zapalovače.
Předhánění se ve snižování počtu obsluhy je iluze. Vyčistit šestimetrovou hlaveň, demontovat, vyčistit a zpět vložit dvousetkilovy závěrový klín po každé střelbě si vyžaduje od obsluhy nejen řádnou fyzičku, ale i vysokou mechanickou zručnost, protože zde nejde ruční práci robotizovat.
Doladění DANY do plné funkční způsobilosti trvalo asi šest let tvrdé práce na prototypech. A řada problémů vyvstala a musela se řešit až při sériové výrově. Teprve služba u řadových vojáků ukáže, jak je systém odolný a blbuvzdorný, který nezklame v žádné situaci.
Převést systém ATMOS s mechanizovaným ručním nabíjením na plně automatický systém nebude procházka růžovým sadem. Robotická ruka není spásou. V systému ZUZANA 2 jsou už všechny dětské nemoci vyléčeny, včetně odzkoušení ve vojsku. A nezanedbatelnou roli jde hraje spolehlivé logistické zabezpečení v případě konfliktu vysoké intenzity v dodávce náhradních dílů a opravárenském udržení bojeschopnosti v boji poškozené techniky.
Nepovažujte mě za patriota, ale ZUZANA 2 je jedinou reálnou smysluplnou volbou pro přezbrojení dělostřelectva AČR.Skrýt celý příspěvekKluci jako já vím, že je módní dělat z CSG nějakého strašáka. Ale CSG z firmou Nexter a Elbit spolupracuje běžně, takže se nemusí dělat žádné harakiri v podobě českého kočkopsu, to ...Zobrazit celý příspěvek
Kluci jako já vím, že je módní dělat z CSG nějakého strašáka. Ale CSG z firmou Nexter a Elbit spolupracuje běžně, takže se nemusí dělat žádné harakiri v podobě českého kočkopsu, to nakoupíme tady, to nakoupíme zde a složí se to jinde.
CSG si kvůli vašim velkým očím a pár houfnicím nerozhází spolupráci s jedněmi největších zbrojovek světa.
http://www.armadninoviny.cz/iz...
http://www.tatraworld.nl/2017/... Skrýt celý příspěvekDoufám, že to byl sarkasmus. Spekulace mě sice moc nepřitahují, ale rozhodně mi nepřijde vtipné, pokud se za zavřenými dveřmi něco dohodne, co navíc být objektivně to nejlepší ...Zobrazit celý příspěvek
Doufám, že to byl sarkasmus. Spekulace mě sice moc nepřitahují, ale rozhodně mi nepřijde vtipné, pokud se za zavřenými dveřmi něco dohodne, co navíc být objektivně to nejlepší řešení, a pak s na to ušije výběrové řízení, aby nikdo jiný neměl šanci. A KVAČR o konkrétních raketometech nemluví, maximálně integrace a 40km dostřel.
PS: Asi tím urazím některé přispěvatele, ale kdo dělá v určitém oboru, pravděpodobně má k diskuzi lepší prostředí než internetový zpravodaj, pokud po práci vůbec má na diskuze s náhodnými amatéry čas a trpělivost.Skrýt celý příspěvekAtmos, pokud by mel ono rameno, tak proc ne. Idealne pokud by se vyjednal rovnou cely zbrojni balicek od Izraelcu. Tedy Atmos s ramenem, Lynx, 3D radar a nejake to PVO, nejlepe ...Zobrazit celý příspěvek
Atmos, pokud by mel ono rameno, tak proc ne. Idealne pokud by se vyjednal rovnou cely zbrojni balicek od Izraelcu. Tedy Atmos s ramenem, Lynx, 3D radar a nejake to PVO, nejlepe vice stupnu. Vse na Tatrovackych podvozcich 8x8 s pancerovou kabinou, koupenych samostatne od CSG. My bysme meli vystarano, izraelci by meli zajimavy kseft s reklamou, tak by se dala vyresit sleva a MO by si pripsalo + ze konecne neco kupuje. Navic Izaelci jsou v tuzemsku docela oblibeniSkrýt celý příspěvek
Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V ...Zobrazit celý příspěvek
Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V současnosti ATMOS mají automatické nastavení náměru a odměru, nejnovější verze pro izraelskou armádu získá i automatické robotické rameno, které umožní vést udržitelnou palbu 8 ran za minutu. V nabíjecím prostoru navíc nebude třeba (teoreticky) žádného operátora.
http://www.armadninoviny.cz/iz... Skrýt celý příspěvekPokud nebude politická vůle a jasná představa co má armáda vlastně bránit, nebude změna k lepšímu. Ministři obrany to je jeden lepší jak druhý. A ty tendry. Starají se jen o ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud nebude politická vůle a jasná představa co má armáda vlastně bránit, nebude změna k lepšímu. Ministři obrany to je jeden lepší jak druhý. A ty tendry. Starají se jen o techniku na mise.Skrýt celý příspěvek
faraonamumu: Myslím, že překvapení od CR/SK výrobců už jsme si užily dost. Přece jen armáda nepotřebuje průměrné produkty za cenu špičkových zahraničních.
faraonamumu: Myslím, že překvapení od CR/SK výrobců už jsme si užily dost. Přece jen armáda nepotřebuje průměrné produkty za cenu špičkových zahraničních.
Za mě RM70 Vampir a Zuzana 2. Podpoříme Čs. Průmysl a získáme kvalitní a jednoduché zbraňové systémy které dokážeme jednoduše a levně udržovat. EVA je velká neznámá a rozhodně bych ...Zobrazit celý příspěvek
Za mě RM70 Vampir a Zuzana 2. Podpoříme Čs. Průmysl a získáme kvalitní a jednoduché zbraňové systémy které dokážeme jednoduše a levně udržovat. EVA je velká neznámá a rozhodně bych do nákupu nešel před OSSR oni asi ví proč chtějí raději Zuzany. Dejte taky šanci Čs. projektum. Třeba vás výsledek překvapí ;-)Skrýt celý příspěvek
Gibon: ukaz mi urednika, ktery by riskoval utratit statni penize za neco bez zaruky. Jinak nevim proc by CSG mela prosazovat najakou konkretni houfnici. S vyjimkou Evy, kde odleva ...Zobrazit celý příspěvek
Gibon: ukaz mi urednika, ktery by riskoval utratit statni penize za neco bez zaruky. Jinak nevim proc by CSG mela prosazovat najakou konkretni houfnici. S vyjimkou Evy, kde odleva hlavne, zadnou nevyrabi. Vyhodny bude spis ziskat servis.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...