Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR
- 3. 8. 2018
- 159 komentářů
- Jan Grohmann
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.
Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.
Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci).
Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.
Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.
Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“
HIMARS na cvičení Saber Strike 2018
Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:
„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.
„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.
Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.
Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele.
Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici.
Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.
Zdroj: Defence24
Související články
Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...
- 26.12.2017
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?
Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...
- 01.02.2018
- 65 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master
Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...
- 07.03.2018
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot
Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...
- 29.03.2018
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Na co by OSSR kupovali EVU? Idu kupovat Zuzanu 2. Chapem, ze dnes je to trend mat miesto klasickej tazkej samohybnej hufnice nejaky hybrid medzi tahanou a samohybnou, no ...Zobrazit celý příspěvek
Na co by OSSR kupovali EVU? Idu kupovat Zuzanu 2.
Chapem, ze dnes je to trend mat miesto klasickej tazkej samohybnej hufnice nejaky hybrid medzi tahanou a samohybnou, no ocakaval by som ich viac v expedicnych zboroch ako v tazkych a strednych brigadach.
O uroveni ochrany posadky ani nemusime hovorit, ani o cennosti posadok delostreleckych systemov.
Starlight 01:07: Obíst CSG sa da veľmi jednoducho. AČR najprv objedna od SCG prazdne podvozky a nasledne ich zašle do Izraela na montaz zbranovych systemov. Maximalne sa moze stat, ze pridu o zaruku na tychto par podvozkov.Skrýt celý příspěvekATMOS v poloautomatu by mě moc nepotěšil. Proti Daně, která má automat už 40let, by mechanická část děla nebyl žádný pokrok. Ovšem ATMOS v plném automatu je tedy nejspíš novinka, ...Zobrazit celý příspěvek
ATMOS v poloautomatu by mě moc nepotěšil. Proti Daně, která má automat už 40let, by mechanická část děla nebyl žádný pokrok. Ovšem ATMOS v plném automatu je tedy nejspíš novinka, která může mít dětské nemoci. Škoda, že stát co měl automatickou houfnici na kolech jako první na světě teď čeká, až ji někdo druhý vyvine a odladí, aby si ji mohl koupit. To už je fakt fobie z domácích produktů, přitom žádný vysloveně špatný se do AČR nekoupil. Škoda že si OSSR sami nekoupí Evu, která by měla mít lepší perspektivu na trhu a hodila by se jí reference.Skrýt celý příspěvek
Clanek: kupovat Vampiry resp. 122mm nemám jednoznačný názor, ale našly by se pozitiva. Není moc z čeho vybírat ze sortimentu NATO s takto plošným účinkem v cíli, RM-70 má vzhledem ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: kupovat Vampiry resp. 122mm nemám jednoznačný názor, ale našly by se pozitiva. Není moc z čeho vybírat ze sortimentu NATO s takto plošným účinkem v cíli, RM-70 má vzhledem k množství najednou vypálených raket účinek značný. Proti tomu zmíněný kanon 2A42 či jeho granát nemá ve srovnání s obdobami v NATO co nabídnout a jedná se o hlavní zbraň vozidla pěchoty, ta by měla být kompatibilní s NATO určitě.
Ale diskuse tu byla spíš Vampire vs. Modular. Modular má velkou nosnost a mohutnost podvozku na tak málo raket co veze, to je chyba. Buď měl nést dva segmenty M270 nebo ten jeden co veze by se nejspíš vešel na Tatra 815-7 4x4, na kterém je BM-21 MT 4x4.Skrýt celý příspěvekARES, petris vám to už napsal - Izrael už nějakou dobu vyvíjí plně automatizovanou versi ATMOSu, byly kolem toho i kontroverse, protože to Elbit dostal bez výběrka, navíc IDF byly ...Zobrazit celý příspěvek
ARES, petris vám to už napsal - Izrael už nějakou dobu vyvíjí plně automatizovanou versi ATMOSu, byly kolem toho i kontroverse, protože to Elbit dostal bez výběrka, navíc IDF byly nabízeny již hotové německé a korejské systémy včetně přenosu technologií. K tomu první zkoušky nedpoadly zrovna slavně... necháme se překvapit :-)
petres, ony jdou odpalovat z LYNXu? Díky, to jsem nevěděl. Moje námitka tím odpadá.Skrýt celý příspěvekStarlight: pochybuju, že by si CSG dovolilo vůči Nexter nebo Elbitu prasárnu a lá SVOS. SVOS je malá firma, kterou k ničemu nepotřebují. S Nexter a Elbitu spolupracují při dodávce ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight: pochybuju, že by si CSG dovolilo vůči Nexter nebo Elbitu prasárnu a lá SVOS. SVOS je malá firma, kterou k ničemu nepotřebují. S Nexter a Elbitu spolupracují při dodávce podvozků při exportu jejich systémů.
Bylo by to od nich silně krátkozraké.Skrýt celý příspěvekTo, že poslední verze Atmosu 2000 může být s plně robotizovaným nabíjením odvozuji mj. z tohoto článku: http://www.israeldefense.co.il... "Although the gun system ...Zobrazit celý příspěvek
To, že poslední verze Atmosu 2000 může být s plně robotizovaným nabíjením odvozuji mj. z tohoto článku:
http://www.israeldefense.co.il...
"Although the gun system may be operated by a single person, it is reasonable to assume that the crew will consist of 3-6 troopers..."
"According to its specifications, the new self-propelled gun system will include a fully autonomous robotic loading system. In fact, no operators will man the gun turret, just as there are no operators in the launching turrets of the MLRS rocket system. The loading system will be able to pick up the appropriate cartridge, arm it with the required fuze, and guide it independently into the gun barrel. Each gun will constitute an independent fire unit, transferring the data to a fire management center that may be located very far from the gun units. The fast reloading and recoiling cycle determines the rate of fire, and in fact there are no restrictions on maintaining a rate of fire of 8 rounds per minute, as long as the self-propelled gun unit has the appropriate ammunition. As the firing is fully automatic, the operators will not become exhausted. The barrel of the new gun system will also be able to withstand the increased rate of fire."Skrýt celý příspěvek1) @tomas.kotnour Američané u systémů HIMARS/MLRS přešli jen na střelbu řízenými střelami řady M30/31 GLMRS a velkými ATACMS (hlavně verze M48, M57 a M57E1, běží vývoj ...Zobrazit celý příspěvek
1)
@tomas.kotnour
Američané u systémů HIMARS/MLRS přešli jen na střelbu řízenými střelami řady M30/31 GLMRS a velkými ATACMS (hlavně verze M48, M57 a M57E1, běží vývoj budoucích LRPF Increment 1). Tedy i nový zákazníci systému HIMARS budou přebírat tuto koncepci.
Co se týče náhrady dělostřelecké a raketové kontejnerové submunice řady DPICM, tak USA původně dobrovolně (nejsou signatář úmluvy) plánovali její vyřazení (a nahrazení něčím novějším) v roce 2019. V roce 2017 toto rozhodnutí změnili a nemají žádný termín pro náhradu této munice, i když vývoj náhrad běží (bez uveřejňování výsledků).
2)
Osobně si myslím, že o podobě dělostřelectva AČR hodně rozhodne CSG. První lakmusový papírek bude nákup nových samohybných houfnic.
Pokud MO ČR do zadání výběrového řízení jen jednoduše napíše, že nové houfnice musí být na podvozku TATRA, tak to bude CSG, které bude rozhodovat, kdo zvítězí. Protože může dát nejlepší nabídku na podvozky svému kandidátovi. Dokonce, pokud bude chtít být samo hlavní dodavatel, může dokonce odmítnout dát nabídku na podvozky ostatním a tím možná vyhrát kontumačně :-). U raketometů to může být podobné.
Pokud mně někdo nevysvětlí, jak CSG obejít při výrobě podvozků a integraci dělostřelecké/raketové nástavby, tak jsem si tímto dějem jistý.Skrýt celý příspěvek@Clanek Ono totiž není bez kazetové munice čím střílet na plošné cíle. Německo pod vlivem úmluvy o kazetové munici redukovalo svých 36 000+ raket M26 na takovou úroveň, že má pro ...Zobrazit celý příspěvek
@Clanek Ono totiž není bez kazetové munice čím střílet na plošné cíle. Německo pod vlivem úmluvy o kazetové munici redukovalo svých 36 000+ raket M26 na takovou úroveň, že má pro svých 252 M270 jenom 7 500+ raket M26 (během pouštní bouře jich bylo vystřeleno 17 000). To nejsou ani tři palebné průměry na systém. Pak nastupují drahé M31 na bodové cíle, M32 SMArt s 4x SMArt, a AT2 s 28 protitankovými minami. Pokud bychom chtěli jít cestou NATO ráže tak zbývá jedině 110 mm z původních systémů LARS. Takže pro chudého uživatele, který si nebude moci dovolit mít sklady plné M31, by zbývalo jedině zkusit dát do M26 100 kg hlavici z M31 a zkusit, jakou bude mít salva účinek na plošné cíle.Skrýt celý příspěvek
Zajimava debata, zajimave "zakulisni" informace. @Jura99 U slovenskych kolovych bvp jste hodnotil jako nestoudnost, div ne konec sveta, zavadet v roce 2018+ novou techniku s ...Zobrazit celý příspěvek
Zajimava debata, zajimave "zakulisni" informace.
@Jura99
U slovenskych kolovych bvp jste hodnotil jako nestoudnost, div ne konec sveta, zavadet v roce 2018+ novou techniku s kanonem v sovetske razi. U noveporizovanych raketometu ACR, kupovanych jeste v pozdejsim datu, by vam ale vampir v sovetske razi nevadil. Zvlastni.Skrýt celý příspěvekkisam, KOLT: 155 mm ShH ATMOS je v podstatě jen motorizovaná houfnice. Nabíjení je ruční s mechanizací zasouvání střely a prachové náplně. Střela a nábojka se ručně vyjmou ze ...Zobrazit celý příspěvek
kisam, KOLT:
155 mm ShH ATMOS je v podstatě jen motorizovaná houfnice. Nabíjení je ruční s mechanizací zasouvání střely a prachové náplně. Střela a nábojka se ručně vyjmou ze zásobníků umístěných po boku a ručním přenesením nabíječi se položí na žlab. Poté je zasouvač zasune do hlavně. Do zásobníků se střely a nábojky vkládají ručně, žádná mechanizace. Zásobníky skladují jen 28 střel a nábojek.
Obsluha při palebné činnosti, zamiřování a nabíjení, je zcela nekrytá proti účinkům palebného působení a povětrnosti, stejně jako je tomu u klasických tažených děl. Obsluha je pancéřově krytá kabinou jen při jízdě.
Ostatní takticko technické vlastnosti jsou standardní, neliší se od obdobných typů ShH.Skrýt celý příspěvekWikipedia píše o štvorčlennej verzii Atmosu toto: "...can be operated by a 4-man crew, consisting of two loaders positioned one either side at the rear". To mi nepripadá ako ...Zobrazit celý příspěvek
Wikipedia píše o štvorčlennej verzii Atmosu toto: "...can be operated by a 4-man crew, consisting of two loaders positioned one either side at the rear". To mi nepripadá ako automatické nabíjanie. Niekto bližšie informácie?Skrýt celý příspěvek
KOLT "Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou" Izraelci mají svoji upgradovanou verzi M270 MLRS, kterou lze odpalovat z Lynxu, ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
"Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou"
Izraelci mají svoji upgradovanou verzi M270 MLRS, kterou lze odpalovat z Lynxu, jmenuje se TCS RAMAM, takže bych to neviděl beznadějně.Skrýt celý příspěvekPro odlehčení – pokud bychom koupili raketomety LYNX a BVP Lynx.... asi by nebylo do věci oprášit ten nápad s vlastním pojmenováním těch BVP ;-)
Pro odlehčení – pokud bychom koupili raketomety LYNX a BVP Lynx.... asi by nebylo do věci oprášit ten nápad s vlastním pojmenováním těch BVP ;-)
Kolt: ja o vymene Strnadu nic nepsal a de facto je jedno jestli se bavime o Strnadovi, Stehlikovi, Boeingu nebo Airbusu. Vzdy se nekdo lisa k dobremu nebo spatnemu politikovi, a ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: ja o vymene Strnadu nic nepsal a de facto je jedno jestli se bavime o Strnadovi, Stehlikovi, Boeingu nebo Airbusu. Vzdy se nekdo lisa k dobremu nebo spatnemu politikovi, a dle toho jsou v milosti nebo nemilosti. A dokud kontrakt neni podepsany, tak.. kolikrat vyhral Airbus konkurz na tankery? 2x? Kolik jich nakonec doda USAF? Nula? Zkratka vojaci chteji, urednici rozhoduji, politici schvaluji. A kdyz politik rekne "skoc", tak se urednik zepta jak vysoko nebo skoci s padakem (pokud nad sebou nema mocneho Sira Humphreyho).Skrýt celý příspěvek
VlaLang, pořízení automaticky nabíjené verse ATMOS 2000 mi zní jako "příliš dobré na to, aby to mohla být pravda". Respektive mi není jasné, jak ho za cenu, kterou na to MO prý má, ...Zobrazit celý příspěvek
VlaLang, pořízení automaticky nabíjené verse ATMOS 2000 mi zní jako "příliš dobré na to, aby to mohla být pravda". Respektive mi není jasné, jak ho za cenu, kterou na to MO prý má, chceme koupit, když ta by stačila sotva na systémy samotné, o nějakém rozumném množství munice by se prakticky nedalo hovořit. Nebo jej Izraelci nabízejí o tolik levněji než Němci a Švédi své systémy?
Každopádně díky za informace!Skrýt celý příspěvekskelet, u rodiné firmy jsou ty výměny osob drobet složitější. A mně osobně se také moc nelíbí, že se její majitelé lísají k lidem, kteří nejsou z pohledu NATO zrovna ...Zobrazit celý příspěvek
skelet, u rodiné firmy jsou ty výměny osob drobet složitější. A mně osobně se také moc nelíbí, že se její majitelé lísají k lidem, kteří nejsou z pohledu NATO zrovna čistí/žádoucí/doplňtedlekonkrétníosoby...
ad LYNX, líbí se mi moc, sice bych se moc divil, kdybychom do něj pořídili cokoliv těžšího než EXTRA, ale i to je hodně dobrá zbraň. Představa AČR s PH nebo Delilah mi zní až jako sci-fi ;-)
Nicméně je pravda, že absence 227mm raket je hodně velká škoda. Jsme v NATO, kde je tato ráže de-facto standard, podobný systém bychom měli být schopni poskytnout pro potřeby teritoriální obrany Aliance a být schopni při tom spolupracovat se spojenci, čili by podle mě bylo dobré umět pálit nejpoužívanější munici v NATO.... Na druhou stranu, velká část východního křídla stále používá a i v budoucnu asi bude používat 122mm rakety, čili na taktické úrovni bychom v tomto prostoru kompatibilní byli. S Rumunskem i na operační.
Možnost, že by Izraelci kvůli nám integrovali 227mm rakety, považuji za téměř vyloučenou. Respektive by to nebylo ekonomicky únosné při počtech systémů, které můžeme požadovat. Snad jen, že by se přidal někdo jiný s podobným požadavkem.Skrýt celý příspěvekvialang Díky, ještě jeden dotaz, znamená to, že italské "awacs", které vyrobily v Izraeli nejsou integrovány do NATO systémů a fungují jen v národní síti? Jinak pokud tomu ...Zobrazit celý příspěvek
vialang
Díky, ještě jeden dotaz, znamená to, že italské "awacs", které vyrobily v Izraeli nejsou integrovány do NATO systémů a fungují jen v národní síti?
Jinak pokud tomu rozumím, tak v tendru, který vyhrála Elta měl vyhrát Thales protože Saab je také "out of NATO system"?Skrýt celý příspěvekad. Jura99 - Klasické veřejné PRko.. Ten problém přeci není že by nebyly systémy, resp. přenos standardizovaných datových vět "kompatibilní". To samozřejmě na technické bázi jde a ...Zobrazit celý příspěvek
ad. Jura99 - Klasické veřejné PRko.. Ten problém přeci není že by nebyly systémy, resp. přenos standardizovaných datových vět "kompatibilní". To samozřejmě na technické bázi jde a vždy šlo. Umíme to i s ruskými radary. Ta výměna dat je ale (téměř) vždy obousměrná a NATO nepustí svá nejtajnější data do hw, který nemá zmapovaný do poslední součástky a posledního sub-sw. Nota benne MADR je natolik komplexní systém, že to zmapovat vpodstatě nejde, a pokud ano, tak do příští aktualizace sw...
Tzn. je možná jen omezená integrace, vpodstatě podobně jako stávající systém, kdy geografické úseky ČR jsou dále předávány jako informace o stavu vzdušného prostoru, rozděleno po výškách. Pokud bych to hodně přehnal, posíláme do Německa soubor asi devadesáti BMP obrázků po jednotlivých hladinách, aktualizováno po 2.5 min. Což samozřejmě zásadně omezuje možnosti automatizovaného velení a řízení celku. Asi hodně vypodvídá to, že máme označení "analog2".Skrýt celý příspěvekMozna zde na diskusi tomu MADR rozumime vic nez prezident Elta, ktery v poslednim ATM opakovane tvrdi, ze pripojeni do systemu NATO je samozrejmosti. A jmenuje tam Italii, ktera ma ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna zde na diskusi tomu MADR rozumime vic nez prezident Elta, ktery v poslednim ATM opakovane tvrdi, ze pripojeni do systemu NATO je samozrejmosti. A jmenuje tam Italii, ktera ma letouny vcasne vystrahy s Elta radiolokatorem pripojene do systemu NATO. Pripojene jsou i stare ruske radary, asi bude zakopany pes v tom co si kdo predstavuje pod pojmem pripojeni.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...