Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Raketomety HIMARS na střelnici Yakima Training Center; větší foto / Public Domain 

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.

Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.

 

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
 

Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
 

Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci). 
 

Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
 

Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.

 

Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.

 

Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“

 

HIMARS na cvičení Saber Strike 2018

 

Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:

 

„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.

 

„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.

Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.

 

Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele. 
 

Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
 

Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
 

Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici. 

 

Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.

 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Double
    13:06 05.08.2018

    Modular je tazsi kvoli tatrovackemu podvozku. Sice sa stazi jeho letecka preprava v porovnani s himarsom, ale to nam moze byt uplne jedno, kedze to v pripadnom konfliktu aj tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Modular je tazsi kvoli tatrovackemu podvozku. Sice sa stazi jeho letecka preprava v porovnani s himarsom, ale to nam moze byt uplne jedno, kedze to v pripadnom konfliktu aj tak nevyuzijeme. Na druhu stranu ma lepsiu priechodnost terenom.

    Vampyr moze pouzivat len 122mm rakety, takze nedava moc velky zmysel tieto mlrs porovnavat. Modular ma jednoznacne vyssiu bojovu hodnotu, aj ked odnesie o par 122mm rakiet menej.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:03 05.08.2018

    FMTV jsou taky pěti tuny, přičemž některé verze jsou zesílené pro větší nosnost. AČR toto nepotřebuje, protože není závislé na tak lehkých náklaďácích a může se s klidem vydat ...Zobrazit celý příspěvek

    FMTV jsou taky pěti tuny, přičemž některé verze jsou zesílené pro větší nosnost. AČR toto nepotřebuje, protože není závislé na tak lehkých náklaďácích a může se s klidem vydat T815-7 4x4, 6x6 nebo 8x8. Přičemž ve variantě 4x4 a 8x8 je může nakupovat od CSG z fleku.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    12:55 05.08.2018

    Skelet: hej to mi tiez napadlo. Ale 810 ma uzitocnu 5700kg. 2640kg je 40 x 122 mm rakiet. Ostavaju tri tony na odpalovacie zariadenie a kontajnery.... No najskor len tak tak, ak ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet: hej to mi tiez napadlo. Ale 810 ma uzitocnu 5700kg. 2640kg je 40 x 122 mm rakiet. Ostavaju tri tony na odpalovacie zariadenie a kontajnery.... No najskor len tak tak, ak nie mierne pretazenie. O pancierovej kabine nemoze byt ani reci.

    Myslim, ze ak kupite Lynx tak bude na 815-7 a dost pravdepodobne na 8x8 a nie 6x6. A urobite dobre.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    12:45 05.08.2018

    jinak je celkem jedno jak je nosič těžký. Nemyslím si, že by AČR chtěla vysazovat raketomety někde u Užgorodu. Problém Modularu je, že má o 30% menší palebnou sílu, než RM70, ...Zobrazit celý příspěvek

    jinak je celkem jedno jak je nosič těžký. Nemyslím si, že by AČR chtěla vysazovat raketomety někde u Užgorodu.
    Problém Modularu je, že má o 30% menší palebnou sílu, než RM70, BM21 nebo Lynx.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    12:38 05.08.2018

    Gibon: Podvozek pro Himars je ovšem odvozen od FMTV, což je americká obdoba Tatry T810, nikoliv T815. Takže logicky je T815 těžší ;)

    Gibon: Podvozek pro Himars je ovšem odvozen od FMTV, což je americká obdoba Tatry T810, nikoliv T815. Takže logicky je T815 těžší ;)

  • Gibon
    12:32 05.08.2018

    Proxy: Vaha Lynx-u zalezi na vybranom vozidle. Zatial co azerbajdzan ma odpalovacie zariadene na 8x8 kamaz, vy by ste zrejme sli do najmenej 6x6 a Tatra. To je 13360 plus ...Zobrazit celý příspěvek

    Proxy:
    Vaha Lynx-u zalezi na vybranom vozidle. Zatial co azerbajdzan ma odpalovacie zariadene na 8x8 kamaz, vy by ste zrejme sli do najmenej 6x6 a Tatra. To je 13360 plus 40rakiet po 66kg, mame 16ton. Plus vaha odpalovacieho zariadenia a kontajnerov.... niekde k 20t to pojde.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    12:14 05.08.2018

    Jura99: Himars vaha 10900kg, vozidlo 6x6 Tatra 815-7, podvozok 6x6 urceny pre nadstavbu, pohotovostna 13 360. Odist musis aj s Vampirom po vystreleni prvych 40 rakiet. Po ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Himars vaha 10900kg, vozidlo 6x6
    Tatra 815-7, podvozok 6x6 urceny pre nadstavbu, pohotovostna 13 360.

    Odist musis aj s Vampirom po vystreleni prvych 40 rakiet. Po presune mozes strielat dalsiu salvu a potom musis odist doost daleko, lebo potrebujes cas a klud na nabitie rakiet. Otazne je kolko salv v rade moze Grad vystrelit v rade a nasledne necgat raketnice chladnut.
    Modular sa vie takto presuvat v podstate do minutia vsetkych zasob kontajnerov na bojisku. Chladnutie raketnic riesit nemusi.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:51 05.08.2018

    PavolR: Pokud se Modular pokouší na stále stejné palebné pozici ládovat už pátý kontejner, nejspíš je v jeho místě a v místě muničního vozidla už obrovský kráter. Výhoda RM-70 je ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Pokud se Modular pokouší na stále stejné palebné pozici ládovat už pátý kontejner, nejspíš je v jeho místě a v místě muničního vozidla už obrovský kráter. Výhoda RM-70 je schopnost odpálit velké množství raket v krátkém čase bez pomoci muničního vozidla, jeřábu atd. a co nejrychleji zmizet.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:48 05.08.2018

    Gibon: s tím podvozkem to je hrozná hloupost, co píšeš. Že jste posadili M270 na starou Tatru 813 8x8 je dané pouze tím, že jste recyklovali starý raketomet RM-70.

    Gibon: s tím podvozkem to je hrozná hloupost, co píšeš. Že jste posadili M270 na starou Tatru 813 8x8 je dané pouze tím, že jste recyklovali starý raketomet RM-70.

  • PavolR
    11:46 05.08.2018

    Jura99: Akurát, že kým po vystrelení 80 rakiet znova naládujú rakety do každej rúry Vampira, Modular si už nasadzuje piaty kontajner. :-)

    Jura99: Akurát, že kým po vystrelení 80 rakiet znova naládujú rakety do každej rúry Vampira, Modular si už nasadzuje piaty kontajner. :-)

  • Jura99
    11:46 05.08.2018

    Gibon: ale ovšem rád bych se dozvěděl, čím je daný počet raketometů např. v OS SR. A čím je dané, že Polsko jich chce koupit X, SR jich má Y a Česko žádné. A v čem je výhoda, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon: ale ovšem rád bych se dozvěděl, čím je daný počet raketometů např. v OS SR. A čím je dané, že Polsko jich chce koupit X, SR jich má Y a Česko žádné. A v čem je výhoda, že slovenské Modulary odpálí z jednoho vozidla 28 raket 122mm, zatímco ti co mají staré RM-70 z roku 1971 jich odpálí 80 ? Nestačí místo tří Modularů jeden Vampire ? Jak se promítne do toho "daného" počtu techniky výměna Modularů za Vampire (či něčeho s větší palebnou silou) ? Je ten "daný" počet odpalovacích zařízení "daný" bez ohledu na palebnou sílu ?Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    11:43 05.08.2018

    Proxy: najtazsie na Modulare je podvozok. Cize ak by si chcel nieco lahsie, musis sa rozlucit s podvozkom Tatra.

    Je ochotna to ACR urobit a hlavne je to politicky mozne?

    Proxy: najtazsie na Modulare je podvozok. Cize ak by si chcel nieco lahsie, musis sa rozlucit s podvozkom Tatra.

    Je ochotna to ACR urobit a hlavne je to politicky mozne?

  • Gibon
    11:35 05.08.2018

    Jura99: skutocne treba vysvetlovat, cim je dany pocet jednotlivej techniky v armadach? Ale jasne, kupte nejake tie Twighlity. Cize system, ktory ste vyradili, vratane munície ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: skutocne treba vysvetlovat, cim je dany pocet jednotlivej techniky v armadach?

    Ale jasne, kupte nejake tie Twighlity. Cize system, ktory ste vyradili, vratane munície lacno predali, aby ste ho opat (drahsie) kupili a ziskali schopnosti ČSLA 1971.

    To sa stava ked prvou a jedinou podmienkou je, aby to vyrobili Cesi a nikto dalsi. Este stastie, ze v AČR rozmyslaju inak a chcu plnohodnotny system.Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    11:33 05.08.2018

    Nejsme tak bohatí, aby jsme si mohli dovolit nakupovat levné věci. Nikdy se nebudeme bránit sami, ale potřebujeme spojence. Nic lepšího než NATO se nám nenabízí. Usilujme o to, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsme tak bohatí, aby jsme si mohli dovolit nakupovat levné věci.

    Nikdy se nebudeme bránit sami, ale potřebujeme spojence. Nic lepšího než NATO se nám nenabízí. Usilujme o to, aby NATO bylo na takové vojensko-technologické úrovni, aby nikoho ani nenapadlo na některý členský stát zaútočit. A pokud přeci jen zaútočí, je v našem životním zájmu útok odrazit mimo území ČR. K tomu jsme se zavázali, že k operaci podle čl. 5 WS poskytneme brigádní úkolové uskupení, perspektivně těžkého typu. To uskupení musí být ineroperabilní se spojenci. K tomu patří i stadardizovaná munice, nejen pro dělostřelctvo

    Pokud dojde k přímému ohrožení územní integrity ČR, tak použijeme všechno, co je k dispozici, bez ohledu na ineroperabilitu a standardy. Třeba i modernizované DANY, RM-70, BVP, T-72 atd. Ale lze předpokládat, že k ohrožení územní inegrity nedojde v řádu dnů, týdnu ani jednotek měsíců. Takže bychom měli mít propracovaný systém a kapacity, jak v případě ohrožení ty modernizační projekty co nejrychleji spustit a ty modernizované DANY, RM, BVP apod., s nadsázkou začít sekat jako Baťa cvičky. Ale v současné době se pouštět do modernizací zastaralých zbraňových systémů, které tím, že nejsou ineroperabilní nemůžeme použít ve spojenecké operaci (bojové ani mírové) mimo území ČR, mi nedává příliš smysl.Skrýt celý příspěvek

  • Proxy
    11:19 05.08.2018

    Double: Mě MODULAR nevadí, pokud by se předělal. Váhou je blíž 24 tunovým M270 a klasickým RM-70 (u LYNX se mi nedaří najít kompletní parametry), kdežto palebný průměr má a úrovni ...Zobrazit celý příspěvek

    Double:
    Mě MODULAR nevadí, pokud by se předělal. Váhou je blíž 24 tunovým M270 a klasickým RM-70 (u LYNX se mi nedaří najít kompletní parametry), kdežto palebný průměr má a úrovni 11 tunového M142 nebo Astros II. Tj. přestavba je celkem namístě.

    Analytic:
    Myslím, že podnětem článku bylo rozjet debatu o schopnosti zásobovat se vlastní municí. Jak bylo zmíněno, Slovensko nebo Srbsko sice nemá vlastní výrobu škály NATO munice, ale zásobníky jsou často stavěné na několik různých konfigurací. Tj. aspoň malou ráži si vyrobíme sami a novější NATO se jako obvykle koupí.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:05 05.08.2018

    PavolR: prý že v každé armádě je počet odpalovacích zařízení daný ? Čím je v AČR dáno, že zcela raketomety chybí? Čím daný, kým daný, na věčné časy daný ? Pokud by to tak bylo, tím ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: prý že v každé armádě je počet odpalovacích zařízení daný ? Čím je v AČR dáno, že zcela raketomety chybí? Čím daný, kým daný, na věčné časy daný ? Pokud by to tak bylo, tím spíš je Modular špatné řešení, protože redukuje palebnou sílu odpalovacího zařízení nejméně o 1/4 (ze 40 na 28), ale spíš bezmála o 2/3 (z 80 na 28). To už je slušný rozdíl, provozovat pro dosažení stejného palebného účinku o 1/4 až o 2/3 více odpalovacích vozidel. Jak tu správně poznamenal analytic, HIMARS jsou strategické raketomety s účinkem na velkou vzdálenost podle munice až 300km. Takovou zbraň je dobré mít na sólo podvozku a zařazenou do jiného stupně velení a působnosti, než na dotyku s nepřítelem, kam patří raketomety 122mm. Líbil se mi názor fenri, nakoupit pár desítek Vampirů s moderním SŘP a je vystaráno.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
    03:56 05.08.2018

    @Double Tak se na ten Modular podíváme, máme povozek 8x8 co nese jeden kontejner s 6x 227mm nebo 28x 122mm raketami. Proč tomu tak je? Protože Modular je modernizační balík ...Zobrazit celý příspěvek

    @Double

    Tak se na ten Modular podíváme, máme povozek 8x8 co nese jeden kontejner s 6x 227mm nebo 28x 122mm raketami. Proč tomu tak je? Protože Modular je modernizační balík původních strojových spodků z RM-70/85 a jejích otočné odpalovací zařízení více neunese. Modular má integrované pouze 122mm rakety JROF a JROF-M a M26 s hlavicí M77. DPICM prokázala svou účinnost, ale protože je ČR signatářem Úmluvy o kontejnerové munici, tak je pro nás pasé, M85 taktéž parametry úmluvy nesplňuje. (Jen tam mimochodem, Slovensko je signatářem od 1. 1. 2016 a podle tohoto http://www.the-monitor.org/en-... budou do 1. 1. 2024 bez M26 taktéž) Takže v tomto stavu je pro nás Modular použitelný jenom jako nosič 28 122mm raket.

    Pokud vezme 100% M142 či M270, tak z jeho nabídky je pro nás použitelná jenom řízená M31 a pak ATACMS ve variantě M48 a M57, v budoucnu pak Ground-Launched Small Diameter Bomb - GLSDB a termobarická Long Range Precision Fires - LRPF. Jak je vidět, systém MLRS v prostředí AČR nebude nabízet levné prostředky plošného ničení. Takový bychom mohli získat pouze využitím kontejneru s 28 122mm raketami, který byl vyvinut pro Modular. Tím sice přijdeme o část dostřelu, ale pokud by odpalovací prostředky operovali na úrovni brigád jako doplněk oddílu shkh, tak by to asi ani nevadilo. A schopnosti výše uvedených řízených střel by využívala baterie pod velením vyššího (spojeneckého) prvku. To je dle mého názoru taková nejrozumnější varianta.

    Pokud bychom popustili uzdu fantazii a zapojili i náš tuzemský obraný průmysl, tak by bylo vhodné získat schopnost údržby 227mm raket, které bychom mohli opatřit vlastní hlavicí s termobarickým účinkem, či vyvinout ve spolupráci se Švédskem evropskou verzi XM29, která by obsahovala 6 ks submunice BONUS.Skrýt celý příspěvek

  • Double
    00:33 05.08.2018

    Osobne nerozumiem hejtu na Modular. Ved prakticky sa jedna o HIMARS so schopnostou pouzivat aj 122mm rakety. Pre krajiny byvalej Varsavskej zmluvy to je idealne riesenie.

    Osobne nerozumiem hejtu na Modular. Ved prakticky sa jedna o HIMARS so schopnostou pouzivat aj 122mm rakety. Pre krajiny byvalej Varsavskej zmluvy to je idealne riesenie.

  • Nesher
    00:11 05.08.2018

    Gibon To je bohužel pravda, ale konkrétně u Zuzany se už něco přeci jen dělat začalo, pokud by to vyšlo, posune to Zuzanu/Evu o notný kus: ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon
    To je bohužel pravda, ale konkrétně u Zuzany se už něco přeci jen dělat začalo, pokud by to vyšlo, posune to Zuzanu/Evu o notný kus: https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    00:00 05.08.2018

    Analytic: "Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE." Myslim, ze ste to pomenoval uplne presne. Nie ze by delostrelecke ...Zobrazit celý příspěvek

    Analytic:
    "Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE."
    Myslim, ze ste to pomenoval uplne presne. Nie ze by delostrelecke systemy Zuzana a Modular boli od zakladu zle. Su vsak brutalne nedotiahnute, lebo to tak OSSR staci. Nieco sa vyvinie a nasledne zdochol pes. Ziadna dalsia snaha o postupne zlepsovanie systemu, upgrady, integrovanie municie roznych inych vyrobcov,...
    Tak to dopadne aj s BOV 8x8 a Turrou,...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 8