Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Raketomety HIMARS na střelnici Yakima Training Center; větší foto / Public Domain 

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.

Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.

 

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
 

Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
 

Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci). 
 

Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
 

Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.

 

Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.

 

Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“

 

HIMARS na cvičení Saber Strike 2018

 

Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:

 

„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.

 

„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.

Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.

 

Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele. 
 

Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
 

Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
 

Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici. 

 

Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.

 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Gibon
    23:40 04.08.2018

    Proxy: tu je vidiet ako sa nabija raketomet typu Grad https://youtu.be/RI_aI3O5VMM... Modular ma hydraulicku ruku ako municne vozidlo, tak aj samotny raketomet. Zrychluje sa tym ...Zobrazit celý příspěvek

    Proxy: tu je vidiet ako sa nabija raketomet typu Grad https://youtu.be/RI_aI3O5VMM...

    Modular ma hydraulicku ruku ako municne vozidlo, tak aj samotny raketomet. Zrychluje sa tym obsluha a nabitie celej baterie. Ak by bola ruka iba na municnom vozidle, zalozenie kontajneru na odpalovacie zariadenie pre celu bateriu trvalo dlhsie. Alebo by kazde vozidlo potrebovalo svoje municne vozidlo, co zvysuje naroky na obsluhujuci personal.Skrýt celý příspěvek

  • analytic
    23:25 04.08.2018

    Překvapuje mě, že se pod článkem o HIMARS, rozpoutala debata o raketometech pro pozemní síly AČR, protože HIMARS je úplně jiná kategorie raketometů a Poláci jejich nákupem řeší ...Zobrazit celý příspěvek

    Překvapuje mě, že se pod článkem o HIMARS, rozpoutala debata o raketometech pro pozemní síly AČR, protože HIMARS je úplně jiná kategorie raketometů a Poláci jejich nákupem řeší úplně jiný problém, než je palebná podpora pozemních (manévrových) sil. Oni řeší protivzdušnou a protiraketovou obranu celého teritoria, (nikoli jen pozemních sil) a to komlexně: nákupem baterii PATRIOT (defenzivní systém), střely s plochoou dráhou letu JASSM/JASSM-ER,NSM a raketomety HIMARS (ofenzivní - odvetný systém). + nadzvukové (stíhací) letectvo. A to vše chtějí integrovat do Integrated Air & Missile Defense Battle Command System, což je vlastně národní systém řízení a velení protivzdušné a protiraketové obrany (obdoba naší dřívější PVOS)..
    AČR má ještě hodně daleko k vyřešení PVO alespoň do stupně brigády (v nedostatečných počtec RBS), ale i v moderních západních armádách nejsou útvary PVO organickou součástí brigád.. Ale to, co by brigáda měla mít, jsou raketomety typu MLRS (min. baterie), určené k všeobecné palebné podboře jejich (manévrového) boje (ničení nepřítele v hloubce jeho sestavy, nikoli v přímém dotyku - místa velení, prostory soustředění, prostředky PVO a REB apod.).
    A protože jsme v NATO, tak s ohledem na ineroperabilitu to musí být raketomety v ráží 227 mm. Dělají je Srbové nebo Ukrajinci? Myslím, že nikoli. Jedině Slováci MODULAR. Ale problém (stejně jako u ZUZANY) je, že k tomu nejsou schopni dodat jinou než základní munici HE. A málokdo si pořídí nový (moderní) zbraňový systém, aniž by mohl plně využít všech jeho schopností, bez nutnosti si zvlášť pořizovat doplňky, které tu přidanou hodnotu (schopnost) vlastně umožňují využít. Myslím, že vyjde levněji, když AČR pořídí dělostřelecké systémy (hlavňové i raketometné) s garanci dodávek munice, kterou nejsme schopni vyvinout, nejlépe s možností výroby v ČR.Skrýt celý příspěvek

  • Proxy
    22:18 04.08.2018

    Jura99 Aha ok, špatně jsem toto pochopil: "Ale asi největší výhodou byl fakt, že kromě základní raketnice se čtyřiceti raketami byl na korbě převážen i náhradní svazek raket a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Aha ok, špatně jsem toto pochopil:
    "Ale asi největší výhodou byl fakt, že kromě základní raketnice se čtyřiceti raketami byl na korbě převážen i náhradní svazek raket a jeřáb, který byl schopen provést nabití bez účasti muničního vozidla."

    Asi tím je myšleno, že se s RM-70 není nutnost mít jeřáb na muničním vozidle. Ve výsledku netuším, která varianta je univerzálnější. Taky mi mohlo dojít, že hmotnost 33,7 tun na anglické wiki je překlep a že novější verze nejsou natolik přdělané, aby přišly o skoro 10 tun. :D

    MODULAR s pouze jedním zásobníkem by dávalo smysl, kdyby se přiblížil o 2 metry kratšímu, 11-ti tunovému HIMARS. Jinak bych souhlasil se stejným rozložením jako LYNX nebo M270. Rozebírám to kvůli riziku, že IMI u AČR také vycouvá.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    21:03 04.08.2018

    Skelet 18:13: ja som skor myslel na spolocny vyvoj. Vysledok si my vyrobime vo svojich zbrojovkach a vy kludne v Srbsku. Ponukat sa moze spolu a vyrobu delit v pomere 2:1. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet 18:13: ja som skor myslel na spolocny vyvoj. Vysledok si my vyrobime vo svojich zbrojovkach a vy kludne v Srbsku. Ponukat sa moze spolu a vyrobu delit v pomere 2:1.

    Ale ak uz sa jedna len s Izraelom, co riesit. Dobra volba. Sice sa cesky obranny priemysel nic nove nenauci, akurat opat len doda levny podvozek.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:36 04.08.2018

    oprava - nevzdechneš :)))

    oprava - nevzdechneš :)))

  • skelet
    19:36 04.08.2018

    PavolR: když Lynx, tak po MLRS raketách ani nezdechneš, protože mají alternativy :)

    PavolR: když Lynx, tak po MLRS raketách ani nezdechneš, protože mají alternativy :)

  • PavolR
    19:34 04.08.2018

    Jura99: Je to práve naopak - modularita žiadny podvozok neušetrí, lebo počet odpaľovacích vozidiel je v každej armáde daný. Ak však chce malá armáda disponujúca menej ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99:
    Je to práve naopak - modularita žiadny podvozok neušetrí, lebo počet odpaľovacích vozidiel je v každej armáde daný. Ak však chce malá armáda disponujúca menej dvoma-troma tuctami odpaľovacích vozidiel mať schopnosť využívať viacero kalibrov, nemusí mať vo výzbroji viacero systémov v počte rádovo jednotiek kusov.

    skelet: Však v poriadku, ale keď LYNX, tak do dôsledkov a netúžiť po MLRS raketách.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:19 04.08.2018

    PavolR: však klidně. Ale proč Modular, když Lynx?

    PavolR: však klidně. Ale proč Modular, když Lynx?

  • Jura99
    18:59 04.08.2018

    Proxy: RM-70 nepotrebuje jerab k zasunuti vezene zasoby raket. Ty se tam jednoduse zasunou. Obavam se, ze modularita je celkem ptakovina. Usetri se levny podvozek a jak to u ...Zobrazit celý příspěvek

    Proxy: RM-70 nepotrebuje jerab k zasunuti vezene zasoby raket. Ty se tam jednoduse zasunou. Obavam se, ze modularita je celkem ptakovina. Usetri se levny podvozek a jak to u univerzalnich reseni byva neni dobra zadna z moznych konfiguraci.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:53 04.08.2018

    skelet: Lenže iné modulárne systémy kombinujú, na rozdiel od Modularu, 122mm s pre náš priestor dosť exotickými kalibrami. To sa potom Lynxu ľahko udržiava ten palebný priemer 40 ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet:
    Lenže iné modulárne systémy kombinujú, na rozdiel od Modularu, 122mm s pre náš priestor dosť exotickými kalibrami. To sa potom Lynxu ľahko udržiava ten palebný priemer 40 rakiet. Modular má kontajner na 28ks 122mm prispôsobený veľkosti kontajneru k 227mm raketám - tam nikto nič iné nevymyslí. A dupľovať by síce bolo zaujímavé, ale najskôr aj technicky problematickejšie, mimo to má kontajner na 122mm viac než 3 tony.Skrýt celý příspěvek

  • Proxy
    18:22 04.08.2018

    skelet:
    Asi tak. Nechtěl jsem tvrdit, že to snese zásobníky dva (jako u M270 a LYNX), ale váhou a šířkou by se to mohlo vyplatit (pokud bychom nechtěli větší počet vozidel).

    skelet:
    Asi tak. Nechtěl jsem tvrdit, že to snese zásobníky dva (jako u M270 a LYNX), ale váhou a šířkou by se to mohlo vyplatit (pokud bychom nechtěli větší počet vozidel).

  • Proxy
    18:15 04.08.2018

    Překvapuje je mě, že RM-70 Vampire a Modular mají skoro stejnou váhu okolo 24 tun. Možná tu kabinu u Vampire ošidili? 40+40 raket u starší koncepce Vampire se mi líbí, ale pro AČR ...Zobrazit celý příspěvek

    Překvapuje je mě, že RM-70 Vampire a Modular mají skoro stejnou váhu okolo 24 tun. Možná tu kabinu u Vampire ošidili? 40+40 raket u starší koncepce Vampire se mi líbí, ale pro AČR by se dalo „obšlehnout“ něco z HIMARS nebo Lynx.

    Jestli to chápu dobře, tak tradiční RM-70 potřebuje jeřáb k nabití z vlastního zásobníku, Modular má pořád vlastí jeřáb (i když si stejně další rakety neveze), ale HIMARS přenechává jeřáb zásobovacímu vozidlu. Sice má jiní způsob nabíjení, přebraný od M270, ale bez jeřábu se stejně neobejde.

    Určitě to nebude jediný způsob, jak by se dal nový Modular odlehčit, zkrátit a získat tím vozidlo, které má univerzální zásobník podobně jako Lynx. NATO munice a řada drahých nutností by se musela kvůli integraci zaplatit, ale do Vampire nic než 122mm nedáte a Modular díky 122mm do zálohy nějaké peníze ušetří (pokud by Lynx také vycouval).Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    18:13 04.08.2018

    Gibon: jistěže je Modular třeba modernizovat, nicméně problémem je, že Modular by se hlavně musel překopat. Z modulárních systémů má malou palebnou sílu - 22x122mm vs 40x122mm u ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon: jistěže je Modular třeba modernizovat, nicméně problémem je, že Modular by se hlavně musel překopat. Z modulárních systémů má malou palebnou sílu - 22x122mm vs 40x122mm u Lynx.
    Vlalang: zájmy ČR jsou v případě Srbska dvojsečné, když největší česká zbrojovka vlastní výrobce srbských raketometů.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    14:31 04.08.2018

    Mne se líbí, jak tu někdo vůli 18-24 kusům chce zakládat celé průmyslové odvětví. Přitom to ekonomicky nevychází ani při 10x větším počtu jednotek, a to není naše armáda. Oni s ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne se líbí, jak tu někdo vůli 18-24 kusům chce zakládat celé průmyslové odvětví. Přitom to ekonomicky nevychází ani při 10x větším počtu jednotek, a to není naše armáda. Oni s nich budou i střílet! (cvičně).Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
    14:30 04.08.2018

    Ad. nesher: Galileo - "možnosti tu sou" :-) Ale zatím bez reálné integrace do zbraňového systému (alespoň co já vím). Ale všechny technologické prvky postavené na GNNS - typicky ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad. nesher: Galileo - "možnosti tu sou" :-) Ale zatím bez reálné integrace do zbraňového systému (alespoň co já vím). Ale všechny technologické prvky postavené na GNNS - typicky GPS - je možné vyvinout ve variantě Glonass/Galileo - jen to z pochopitelných důvodů americké korporace nedělají do šuplíku, ale je vždy připravena varianta vyvinout adaptaci na Galileo PO významném nákupu, obchodně to bývá buď "zdarma" (součástí paketu) nebo v rámci budoucích verzí.Skrýt celý příspěvek

  • VlaLang
    14:24 04.08.2018

    Až na ten poslední odstavec vcelku rozumný a dobrý článek. Ale "srbské, ukrajinské nebo dokonce čínské" raketové systémy jsou zcela mimo realitu i mimo zájmy ČR. Nota benne: již ...Zobrazit celý příspěvek

    Až na ten poslední odstavec vcelku rozumný a dobrý článek. Ale "srbské, ukrajinské nebo dokonce čínské" raketové systémy jsou zcela mimo realitu i mimo zájmy ČR.
    Nota benne: již od ledna 2018 není tajemstvím, že provádíme v "obdobné otázce" konsultace výhradně s Israelskou stranou...Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    13:52 04.08.2018

    skelet: Modular treba opat modernizovat. Je na podvozku Tatry rovnako ako Zuzana/Eva. Ak sa skutocne rozhodnete pre hufnice EVA/Zuzana, tak by bolo logicke aby sa ceske ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: Modular treba opat modernizovat. Je na podvozku Tatry rovnako ako Zuzana/Eva.
    Ak sa skutocne rozhodnete pre hufnice EVA/Zuzana, tak by bolo logicke aby sa ceske spolocnosti podielali na modernizacii modularu a na konci mat jednotny delostrelecky system. Vyhoda modularu je prave ta modularnost, ze na tu rampu sa bude dat v podstate nalozit cokolvek.

    Inak celkom by ma zaujimalo, ci sa pri dalsom vyvoji DELOSYS uvazuje akym sposobom ziskavat automaticky do sytsemu data z APG-83.

    Ak padne volba na ine hufnice, bude uplne logicke sa obratit na ine, plne kompatibilne raketomety.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    13:45 04.08.2018

    Nesher - tak PL nie podpisała Convention on Cluster Munitions Tak mamy rakiety 122 o zasięgu 32 km (kasetowa) 41 (HE / SPALL ) Ponoć mogą latać nawet na 50km tylko jest jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - tak PL nie podpisała Convention on Cluster Munitions

    Tak mamy rakiety 122 o zasięgu 32 km (kasetowa) 41 (HE / SPALL )
    Ponoć mogą latać nawet na 50km tylko jest jeden problem - celność...

    Bez systemu korekcji (a do małych rakiet to tylko GPS) nie ma szans na sensowne skupienie

    Galieo nie jest póki co alternatywą - on jest po prostu nie gotowy,,, (To przyszłość, ale kiedy? )Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    13:23 04.08.2018

    PavolR: Modular je celkem passe, ma malou palebnou silu oproti klasickym 122mm a oproti Himars nepridava nic navic. Takze je tu zase lepsi izraelsky system Lynx. Jinak cely ten ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Modular je celkem passe, ma malou palebnou silu oproti klasickym 122mm a oproti Himars nepridava nic navic. Takze je tu zase lepsi izraelsky system Lynx.
    Jinak cely ten clanek mi spise zavani aktivitami CSG v Srbsku. I ti nabizi celkem hezke raketove systemy.
    Nicmene v mnozstvich, kterr bychom nakupovali je to o kombinaci Vampire + Himars nebo Lynx. S ohledem na rozsireni 227mm raket je to na kombinaci Vampire + Himars. Idealne i s AtacmsSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:13 04.08.2018

    Gibon
    U něčeho typu Grad asi ne, ale u moderních střel dlouhého dosahu (tam asi Poláci míří) asi ano. Ostatně takových raket nese jedno odpalovací zařízení jen několik.

    Gibon
    U něčeho typu Grad asi ne, ale u moderních střel dlouhého dosahu (tam asi Poláci míří) asi ano. Ostatně takových raket nese jedno odpalovací zařízení jen několik.

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 8