Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Raketomety HIMARS na střelnici Yakima Training Center; větší foto / Public Domain 

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.

Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.

 

Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
 

Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
 

Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci). 
 

Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
 

Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.

 

Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.

 

Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“

 

HIMARS na cvičení Saber Strike 2018

 

Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:

 

„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.

 

„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.

Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.

 

Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele. 
 

Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
 

Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
 

Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici. 

 

Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.

 

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Gibon
    13:01 04.08.2018

    Nesher: Je vobec potrebne pouzivat vojensku verziu GPS pri raketometoch. Ved aj ten RM70 ma plosny ucinny dosah 3ha. Uz posun par metrov hore dole, nebude taky problem. Hlavne pri ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: Je vobec potrebne pouzivat vojensku verziu GPS pri raketometoch. Ved aj ten RM70 ma plosny ucinny dosah 3ha. Uz posun par metrov hore dole, nebude taky problem. Hlavne pri utoku celou bateriou.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    12:50 04.08.2018

    fenri: Viem, že sa Vám nepáči, že Modular dokáže v jednej salve vypáliť o niečo menej rakiet ako Vampir, ale zvážte - ak vznikne v rámci AČR popri hlavňovom aj raketové ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Viem, že sa Vám nepáči, že Modular dokáže v jednej salve vypáliť o niečo menej rakiet ako Vampir, ale zvážte - ak vznikne v rámci AČR popri hlavňovom aj raketové delostrelectvo, reálne by malo iba o málo viac než dva tucty odpaľovacích vozidiel (iste menej než tri tucty). Ak tento počet ešte ďalej rozdelíte na časť, ktorá dokáže strieľať rakety jedného kalibru a časť strieľajúcu rakety druhého kalibru, nebudete mať vo konečnom výsledku menej odpaľovacích vozidiel, schopných páliť rakety jedného alebo druhého kalibru? Vyvážilo by tých niekoľko rakiet naviac v salve Vampira túto nevýhodu oproti Modularu?Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    12:36 04.08.2018

    Ohledně dvou problémů, které nastínili polští přispěvatelé se chci zeptat na dvě věci: vojenské moduly GPS, nedali by se Američané obejít via Galileo? Vím, že je to primárně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně dvou problémů, které nastínili polští přispěvatelé se chci zeptat na dvě věci:
    vojenské moduly GPS, nedali by se Američané obejít via Galileo? Vím, že je to primárně civilní systém, ale pokud si dobře vzpomínám, tak má i veřejně nepřístupný (zakódovaný) signál určený primárně pro bezpečnostní složky.
    Kazetová munice, nepodepsala náhodou ČR (na rozdíl od Polska) smlouvu o zákazu tohoto typu munice?

    fenri
    To se asi nestane, silně pochybuji, že někdo něco podobného plánuje . I těch houfnic či BVP se koupí jen tolik kolik je potřeba pro aktivní jednotky, s něčím jako jsou mobilizační zásoby se moc nepočítá, rozhodně ne ve smyslu nákupu nových systémů. Do mobilizačních skladů půjde jen to co se vyřadí od aktivních jednotek, např. Dany či BVP 2.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:41 04.08.2018

    Korigujem .. no dobre, na Tatre 12x12 by sa vám zmestili aj Brahmosy: http://www.military-today.com/... ... lenže povedzme najmodernejšie ATACSM s porovnateľným ...Zobrazit celý příspěvek

    Korigujem .. no dobre, na Tatre 12x12 by sa vám zmestili aj Brahmosy: http://www.military-today.com/... ... lenže povedzme najmodernejšie ATACSM s porovnateľným dostrelom vypálite aj z platformy 6x6 a nukleárne hlavice strieľať nepotrebujete. :-)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:25 04.08.2018

    Nakoupil bych pár HIMARSů (s tím problém asi nikdo nemá) a hromadu Vampirů (to dost lidí asi vytočí). Proč Vampiry? Prostě klasické salvové 122mm raketomety mají bezkonkurenční ...Zobrazit celý příspěvek

    Nakoupil bych pár HIMARSů (s tím problém asi nikdo nemá) a hromadu Vampirů (to dost lidí asi vytočí). Proč Vampiry? Prostě klasické salvové 122mm raketomety mají bezkonkurenční poměr cena/plošná devastace. Ano, nemají dostřel a mohou být v konfliktu s vyspělým protivníkem velmi zranitené, ALE:

    -i vyspělý protivník má jen omezené množství nasaditelných zbraní s dlouhým dostřelem
    -hlavně má omezené možnosti neustále sledovat cvrkot na komunikacích a uhídat každou zamaskovanou Tatrovku, co se kdev noci šmrdolí po polňačkách
    -během konfliktu se výše uvedené stupňuje, vše je komplikovanější atd.
    -nemusíme vždy bojovat s vyspělým protivníkem, resp. válka se může přehoupnout do fáze, kdy už nebude vyslěý nikdo
    -salvové raketomety se rehabilitovaly v ukrajinském konfliktu, kde se opět ukázala jejich mobilita, schopnost vést devastující překvapivé údery s minimálními náklady a nároky na techniku a personál
    -je to ideální branecká/aktivně zálohová/mobilizační zbraň
    -věřím, že rakety 122mm lze posunout o kus dál, zejm. co do dostřelu
    -nevidím důvod, proč by nešlo používat termobarické hlavice buď v kombinaci velké náplně a malého doletu (Buratino/Solncepjok), nebo se slabší hlavicí, ale delším doletem. Myslím, že Solncepjok se ukázat jako nesmírně účinná zbraň, devastující morálku nepřítele. Mít Tatrovky, co se v případě potřeby umí "rozvášnit" jako Solncepjok by nebylo v řadě bojových situací od věci
    -pro plošný účinek není ta zbraň náročná na kvalitní průzkum a komplikovanou/drahou/zranitelnou elektroniku
    -je to domácí zbraň
    -když to začne sypat baterie salvových raketometů, je to prostě pohled pro bohySkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:13 04.08.2018

    Rase: Nakúpiť od Bielorusov je prakticky ako nakúpiť od Číny, keďže napr. Polonez vznikol v súčinnosti s Čínou a používa čínske rakety. Jura99: A kde asi tak nakúpite hotové ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Nakúpiť od Bielorusov je prakticky ako nakúpiť od Číny, keďže napr. Polonez vznikol v súčinnosti s Čínou a používa čínske rakety.

    Jura99: A kde asi tak nakúpite hotové raketomety na tatrováckom podvozku? Môžete:
    1.- Nakúpiť Vampíry alebo niečo podobné od CSG s tým, že rezignujete na iný kaliber než 122mm
    2.- nejako cez Indiu si obstarať Smerche na tatrováckom podvozku 10x10 https://www.armyrecognition.co...
    Ale to je podľa mňa asi tak maximum, čo dokážete na tatrovácky podvozok narvať, lebo rozmery a váha východných raketových systémom sa priamo úmerne navyšujú s ich výkonom.
    3.- Kúpiť si Modular a integrovať si doň aj moderné rakety. Môžete si ho dať na totožný podvozok, na akom budete mať húfnice a pritom možnosť paľby širokého spektra munície od 122mm až po ATACSM. Lebo aj keby ste chceli objavovať koleso a vytvoriť si sami podobný systém, aj tak by z toho vzišiel iba nejaký klon Modularu ...Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    10:07 04.08.2018

    Tecka - nikt nie mówi o ATACMS block 4 - na stole jest zwykły M57 To wszystko to pieśń przyszłości. - której "nie wierzę" Do przebicia bąbla A2/AD nie potrzeba 3 dywizjonów - ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka - nikt nie mówi o ATACMS block 4 - na stole jest zwykły M57
    To wszystko to pieśń przyszłości. - której "nie wierzę"

    Do przebicia bąbla A2/AD nie potrzeba 3 dywizjonów - wystarczyłby jeden
    Potrzeba za to pocisków - a my wydamy pieniądze na wyrzutnie a nie na amunicje...

    Co do ukraińskich wynalazków - tak nie mają wojskowych modułów GPS, (tylko cywilne - jak Chińczycy )

    Ale warto pamiętać o INS i korekcji radiokomendowej.
    Nie jest to tak dokładne jak GPS, ale do "transportu" 100 kg głowicy kasetowej wystarczy...
    Gdyby odtworzyli technologie z OTR-23 to mają pocisk do niszczenia infrastruktury stałej - dostatecznie celny bez GPS. (Ciężka, silna głowica bojowa niweluje błąd CEP)

    Pro Rase - Tak, ali Turcy współprace z Chinami zaczęli wiele lat przed Erdoganem...
    M270 z ATACMS też maja...

    Nie zastanawiałeś się dlaczego tak mało M270 zostało w Europie?
    Dlaczego Francuzi maja tylko 13 z 60 M270, a Niemcy 40 z 200?

    Odpowiedź brzmi - polityka LM.
    Bez taniej "głupiej" amunicji kasetowej M270 staje się drogim systemem którego nie ma sensu posiadać w znacznych ilościach

    Z resztą konkret.
    Gdyby ACR zdecydowała się na zakup 12 Himars +100x M57 i 60x kontener M30/31 to potrzebuje ok. 900 mln USD

    Tanio nie jest...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:51 04.08.2018

    S našimi počty to fakt nemá smysl zbytečně hrotit, jak píše Rase. Spolupráce třeba i s Ukrajinou by se dala nějaká udělat, ale ne na samotném raketometu, spíš na výrobě alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

    S našimi počty to fakt nemá smysl zbytečně hrotit, jak píše Rase. Spolupráce třeba i s Ukrajinou by se dala nějaká udělat, ale ne na samotném raketometu, spíš na výrobě alespoň těch jednoduchých raket. Vyvíjet a vyrábět u nás přesně naváděné a velkorážové rakety asi nebudeme. Nicméně pokud bychom byli schopni vyrábět alespoň něco "hloupého" malé ráže, má to svůj strategický potenciál. Ale fakt bych to nehrotil. Stejně, než se ke koupi raketometů (možná) dostaneme, budou zkušenosti z Polska a Rumunska, tak aspoň budeme vědít, do čeho jdeme :-)Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    08:33 04.08.2018

    Rase
    Ukraina to korupcyjna czarna dziura ,co z dostepem do wojskowego sygnalu GPS? Myslisz,ze amerykanie na to sie zgodza..?

    Rase
    Ukraina to korupcyjna czarna dziura ,co z dostepem do wojskowego sygnalu GPS? Myslisz,ze amerykanie na to sie zgodza..?

  • Jura99
    08:31 04.08.2018

    Rase: nerozumím co chcete od Slováků kupovat. Modular je starý podvozek RM-70 na který dali 6ti raketový kontejner amerického M270 MLRS. Vyzkoumali a vyvinuli připojení cizího ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: nerozumím co chcete od Slováků kupovat. Modular je starý podvozek RM-70 na který dali 6ti raketový kontejner amerického M270 MLRS. Vyzkoumali a vyvinuli připojení cizího kontejneru na cizí podvozek. Spolupráce na tomto by nám nic nedala. Nepotřebujeme vědět, jak svařit pár kusů železa k sobě. Nevím, jestli vůbec máme ambice vyrábět rakety, pokud ne, vyplatí se raketomety koupit už hotové.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:15 04.08.2018

    Lukas: zrovna Turky bych nedával jako příklad. Sice v NATO jsou, ale na půl cesty k vyhození / vystoupení. Taky chtějí ruské S-400 atd. pochybuji, že by se ČR vydalo stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas:
    zrovna Turky bych nedával jako příklad. Sice v NATO jsou, ale na půl cesty k vyhození / vystoupení. Taky chtějí ruské S-400 atd. pochybuji, že by se ČR vydalo stejnou cestou a bylo ochotné čelit protireakci. Nakoupit raketomet od Srbů, nebo i Bělorusů (Rusko ani nezmiňuju) by byl stejný problém. Paradoxně tak nejlíp vychází, Ukrajina, tedy pokud chceme něco v tomto stylu (tedy ne Západní typ). Nákup od Ukrajiny by se dal zdůvodnit podporou spřáteleného státu a ještě by z toho byly + body. Ale jak říkám, pro naše potřeby stačí koupit cokoliv už zavedeného - nějaká verze himarseSkrýt celý příspěvek

  • Tecka
    08:03 04.08.2018

    Lukas Ale IBCS bedzie ,to pewne..przynajmniej dla MGM-164 ATacMS block 4 (plus glowica przeciwradiolokacyjna) do niszczenia OPL . Reszta jak napisales,ciekaw jestem czy ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas
    Ale IBCS bedzie ,to pewne..przynajmniej dla MGM-164 ATacMS block 4 (plus glowica przeciwradiolokacyjna) do niszczenia OPL . Reszta jak napisales,ciekaw jestem czy amerykanie byliby sklonni sprzedac nam to co maja w magazynach a nam bardzo na tym zależy... Turcja a tym bardziej serbia to nie jest dobry kierunek ,moze lepiej polaczyc to co maja slowacy z zakupem gotowych zestawów block 4a i mieć problem z glowy ?Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    23:19 03.08.2018

    Panowie sprawa wygląda tak Program Homar ma genezę w ok. 2007 roku Pierwotnie chciano zrobić coś jak słowacki RM-70 Modular Miała być polska wyrzutnia i system dowodzenia A ...Zobrazit celý příspěvek

    Panowie sprawa wygląda tak
    Program Homar ma genezę w ok. 2007 roku

    Pierwotnie chciano zrobić coś jak słowacki RM-70 Modular
    Miała być polska wyrzutnia i system dowodzenia
    A "zachodnia" technologia rakiet (nie mieliśmy nowoczesnych paliw)

    Produkcja rakiet jest nam potrzebna nie po to by montować M30/31, (bo to robią np. Francuzi w Roxel - dla LM) tylko po to by opracować własną amunicje kasetową...

    Bo tej nie można kupić
    A PL chce mieć swój 'stalowy deszcz" - na rosyjskie (lub inne) czołgi...
    Po to nam "licencja", która pierowtnie miala być na rakiety + elementy wyrzutni - reszta miala być polska (tak chciał przemysł)
    Tylko że wojsko chciało koniecznie dużej rakiety o zasięgu 300 km,
    A od czasu finalizowania Wisły "marzy" o implementacji z IBCS... (Co jest dla mnie be sensu )

    Teoretycznie dziś (w 2018) moglibyśmy opracować rakiety 200-300mm - jest opracowane polskie paliwo (w 2007 nie było)
    Ale jest jeden kluczowy element - wojskowe moduły GPS
    Kto ma na nie monopol?

    Cała sprawa Himars dla PL pokazuje tylko jak duże koncerny potrafią 'walczyć" między sobą.
    Mamy starcie LM vs IMI, gdzie pod presją administracji USA, IMI musiał się wycofać.
    Mamy demonstracje jak duże koncerny potrafią "rozkazywać" władzą (oczywiście przy silnym wsparciu administracji Trumpa - wiadomo "america first" )

    Co do Chin - przypominam - cała turecka technologia rakietowa - to chińskie rakiety (J-600T, T-300 Kasırga)
    Więc nie jest to "niemożliwe"

    To jest tylko kwestia na ile politycy są podatni na presje lobby
    Myślę że czescy politycy także poddadzą się presji - jeśli będzie tylko "pieniądz do zdobycia"Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:58 03.08.2018

    SofF: ohledně Číny není nad čím přemýšlet, to by byla zkrátka totální pitomost. Jak z pohledu údržby, provozu, kompatibility se zbytkem NATO a nevěřil bych ani v dostatečnou ...Zobrazit celý příspěvek

    SofF:
    ohledně Číny není nad čím přemýšlet, to by byla zkrátka totální pitomost. Jak z pohledu údržby, provozu, kompatibility se zbytkem NATO a nevěřil bych ani v dostatečnou kvalitu. Tak i z politického pohledu - to by nás všichni kolem opravdu začali brát jako banánistán. Navíc nevím, jak by nákup techniky z Číny, pomohl našemu průmyslu - byl by z Číny (!)
    Myslím že bude lepší, koupit od slováků Modular verze 2.0 a společně se můžeme plácat po ramenou a namlouvat si, jaký děláme skvělý vývoj... vlastně i tohle by bylo lepší, než nic, které má AČR teď.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    22:43 03.08.2018

    tak pro Rumunsko a Polsko nákupy hotového nic divného, nikdy to nebyly země s velkou průmyslovou tradicí takže pro ně je to jen pokračování toho co už bylo. Nicméně i na nás je ...Zobrazit celý příspěvek

    tak pro Rumunsko a Polsko nákupy hotového nic divného, nikdy to nebyly země s velkou průmyslovou tradicí takže pro ně je to jen pokračování toho co už bylo.
    Nicméně i na nás je velký tlak abysme se stali jen pouhými odběrateli služeb, tomu je třeba zabránit, české země byly vedle německých nejprůmyslovější částí Evropy, to by byla totální degradace. Tady je další sektor kde se silně projevuje nevýhoda rozdělení státu, nejen menší průmyslová základna ale i menší hlas ve vyjednávání s velmocí. Navíc Slováci už status "poslušného" bez problémů přijali, takže jsme na vše sami - a to jistě bylo cílem když se podporovala parcelace na pidirepubliky.
    To že jsme v nějakém spojeneckém svazku rozhodně neznamená že bysme měli slepě odebírat jen od Washingtonu za jemu výhodných podmínek, protože pokud se tohle nezvládne tak to není spojenectví ale pouhopouhé vazalství. Proto i ta spolupráce s Čínou nadhozená rozhodně stojí za zamyšlení, beztak mají hlavně kopie ruské techniky s vylepšenou elektronikou...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:22 03.08.2018

    Pokud nebudeme doufat v nějaké exportní úspěchy, což je dnes už téměř vyloučené, tak si myslím, že osazení raketometu Himars na Tatrovku, by nebylo vůbec špatné. Vykašlal bych se ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud nebudeme doufat v nějaké exportní úspěchy, což je dnes už téměř vyloučené, tak si myslím, že osazení raketometu Himars na Tatrovku, by nebylo vůbec špatné. Vykašlal bych se na nějaký vývoj, nebo výrobu munice v tuzemsku. Přeci jen by byl výsledek stejně draží než ji dovést z USA nebo odjinud (předpokládám že se vyrábí i jinde). Kolik těch raketometů AČR reálně potřebuje - jen pár desítek? Hlavní by mělo být, nakoupit nové houfnice, pak třeba na stejném podvozku pořídit i nějaké ty raketomety.
    ps. ideální by bylo, kdyby ty raketomety zvládly jak velké rakety, tak i menší ráži (nechce se mi teď hledat, kdo všechno tuto schopnost nabízí).Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:00 03.08.2018

    No tak že asi Jo Himars z USA by byla potencionálni správná volba, nakonec naše politika se do té americké těžko “primýchá” ;)

    No tak že asi Jo Himars z USA by byla potencionálni správná volba, nakonec naše politika se do té americké těžko “primýchá” ;)

  • cejkis
    21:52 03.08.2018

    Pane Grohmann,

    máte pocit, že vrcholem sekce nákupu nebudou trenky a fusekle a že se tato banda pustí do raketometů ? :-)

    Pane Grohmann,

    máte pocit, že vrcholem sekce nákupu nebudou trenky a fusekle a že se tato banda pustí do raketometů ? :-)

  • Jara
    21:46 03.08.2018

    Rase máte pravdu, to jsem trošku opomenul

    Rase máte pravdu, to jsem trošku opomenul

  • Gibon
    21:07 03.08.2018

    Jura99: tak postavme protisebe delostrelectvo OSSR a AČR... :-) Ale inak mate pravdu. Modular uz nie je ziaden lumen, aj ked bol prvy, ktory dokaze kombinovat zapadne aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: tak postavme protisebe delostrelectvo OSSR a AČR... :-)

    Ale inak mate pravdu. Modular uz nie je ziaden lumen, aj ked bol prvy, ktory dokaze kombinovat zapadne aj "sovietske" rakety.
    Aj vzhladom na to, by bolo naozaj zaujimave nakontaktovat sa na Ukrajinu pre moznost použitia rakiet Vilha rovnakym sposobom, ako boli pri MORAKu pouzite MLRS. Stacilo by opat len vymysliet prebijatelny kontajner.
    Samozrejme dotiahnut do konca aj zavedenim riadenych rakiet, co sa vtedy nedokoncilo.
    Životnosť Modularu bola urcena tusim do 2020, modernizacia je uz skutocne nutna.
    No a samozrejme postavit to na nieco poriadne, trebars MAN HX.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 8