Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

-
3. 8. 2018
-
159 komentářů
-
Jan Grohmann
Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od Lockheed Martin. Oproti původním plánům tak nedojde k přenosu klíčových amerických know-how do Polska.
Program Homar je jeden z nejdůležitějších vyzbrojovacích projektů polské armády. Raketomety Homar (tedy HIMARS) mají být zapojeny do velitelského systému IBCS (Integrated Air & Missile Defense Battle Command System) protivzdušné obrany (PVO) a v případě potřeby ničit postavení takticko-operačních raket nepřítele.
Homar je součástí polské „triády“ zbraní dlouhého dosahu, které umožní polským ozbrojeným silám provádět údery na vzdálenost stovky kilometrů. Další dvě části triády tvoří střely s plochou dráhou letu JASSM/JASSM-ER a pobřežní raketové systémy NSM (Naval Strike Missile). Všechny tyto zbraně se stanou součástí velitelského systému IBCS.
Vyjednávání na úrovní vláda-vláda o nákupu raketometů HIMARS běží od roku 2015. Varšava v první fází počítá s třemi oddíly po 18 raketometech HIMARS (celkově 54 odpalovacích vozidel). Varšava ale plánuje postupně nakoupit až 160 raketometů.
Varšava však požadovala rozsáhlou „polonizaci“ raketometů HIMARS, především kvůli získání budoucí nezávislosti v oblasti raketových technologií. Nejde jen o použití kolových nákladních automobilů Jeltz, ale především o začlenění polského systému velení a řízení palby TOPAZ. Polská armáda chtěla mít tento klíčový prvek raketometů pod domácí kontrolou a nechtěla být závislá na firmě Lockheed Martin, především kvůli budoucímu, finančně jistě velmi náročnému, servisu (modernizaci).
Dalším zásadním požadavkem bylo přenesení know-how výroby klíčových součástek raket, především raketových motorů a paliva. Zvládnutí výroby raketových motorů a výroby tuhých jednosložkových paliv by umožnilo Polsku v budoucnu vyvinout vlastní levnější rakety země-země ráže 122 mm nebo 227 mm.
Podle polského dopisovatele Armádních novin ale firma Lockheed Martin byla proti přenášení výroby do Polska. Pochopitelně pro firmu Lockheed Martin (a jistě i pro Washington) je mnohem výhodnější (nejen finančně), pokud bude Polsko v oblasti raketového vojska závislé na amerických službách a technologiích. Vždyť servis, školení, modernizace, opravy nebo nákup raket může Lockheedu v následující dekádě nebo dvou přinést další stovky milionů dolarů.
Jak Armádní noviny upozornil polský dopisovat, Lockheed nabízel polonizovanou verzi HIMARS mnohem dráže než původní americkou verzi. Stejně tak měl být vyvíjen tlak na konkurenční Izraelce s raketomety Lynx, aby z tendru odstoupili ‒ tedy, aby připravili mnohem dražší nabídku.
Jak obrat komentovali polští zástupci? „Záleží nám na tom, aby Polsko získalo nejmodernější technologie, co nejdříve a za co nejlepší cenu,“ uvedl pro rádio Marija polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. „Na dnešním bojišti a v zeměpisné oblasti Polska jsou raketové a dělostřelecké jednotky nanejvýš důležité.“
HIMARS na cvičení Saber Strike 2018
Oficiálně polské ministerstvo obrany ke změně přístupu k programu Homar napsalo:
„Ministerstvo obrany rozhodlo o ukončení řízení podle postupu přijatého v roce 2015 a okamžitě zahájilo jednání s americkou stranou. [...] Ještě v průběhu tohoto týdne delegace ministerstva obrany vedená náměstkem ministra Sebastianem Chvalkiem, který je odpovědný za technickou modernizaci polské armády, odcestuje do Spojených států a zahájí diskusi o realizaci programu Homar na základě Artillery Rocket System High Mobility - HIMARS,“ dočteme se v tiskové zprávě polského ministerstva obrany.
„Důvody opuštění dosavadního způsobu získání raketometů jsou: finanční očekávání od potenciálních dodavatelů, včetně zahraničních, překračují prostředky, které ministerstvo obrany poskytlo pro tento účel v době zahájení projektu, tj. počátkem roku 2015. V průběhu jednání nebylo možné dohodnout se na všech ustanoveních a požadavcích smlouvy, které souvisí s ochranou základního státního zájmu,“ stojí dále v komuniké.
Zatím není jasné, jak velký podíl na programu Homar získá polský průmysl. Samotný prodej zastřeší americký program zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sale). Spolupráce s polským průmyslem bude řešena v rámci jednotlivých smluv mezi firmami. Pochopitelně „spotřební“ zboží a klíčové technologie, pro účel budoucích marží (servis a modernizace), zůstanou v rukou Lockheedu.
Podle polské strany tak Varšava zvolí stejný model nákupu, jako Rumunsko, které od Lockheedu rovněž nakoupilo raketomety HIMARS. Takový postup je v první fázi rychlejší a levnější, ale do budoucna přináší riziko vysokých provozních nákladů, které nejsou pod kontrolou provozovatele.
Je třeba si uvědomit, že nákupem nových zbraňových systémů finanční výdaje nekončí, ba právě naopak. Provozní náklady, modernizace, nákup náhradních dílů, servis, školení nebo nákup munice během celého životního cyklu zbraňového systému hravě přesáhnou finanční náklady prvotního nákupu.
Ostatně zbrojní firmy čím dál méně vydělávají na prodeji zbraní, a naopak čím dál více na údržbě, servisu a modernizaci dodaných zbraňových systémů ‒ zákazník přitom nemá jinou možnost a musí akceptovat jakoukoliv cenu prodejce, pokud chce mít své zbraně provozuschopné.
Polský a rumunský příklad je varování i pro Českou republiku. Na jedné straně je zde samozřejmě snaha „potěšit“ zahraniční přátelé, což je v „real“ politice běžná věc. Na druhé straně je si třeba uvědomit, že ekonomicky i politicky je mnohem výhodnější mít silný domácí zbrojní průmysl, který umí dodávat vlastní armádě klíčové zbraňové systémy a munici.
Ostatně v případě raketometů se Praha nemusí nutně obracet na Američany nebo Izraelce, ale může zkusit navázat rozhovory se Srbskem, Ukrajinou nebo dokonce s Čínou, pokud dané země budou ochotny podělit se o své know-how.
Zdroj: Defence24
Související články
Polsko hledá nástupce Su-22 a Mig-29: Kandidáti představeni
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni zveřejnil výsledky analýzy trhu, která měla určit možné nástupce ...
-
26.12.2017
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?
Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...
-
01.02.2018
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master
Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...
-
07.03.2018
-
85 komentářů
-
Jan Grohmann
Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot
Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...
-
29.03.2018
-
78 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Gibon, PavolR: jestli nemate neco jineho nez Modular, tak skoda slov. Venoval bych se tem Ukrajincum, maji dobre veci, nastupce Smerče nebo Tocka-U. To jsou zbrane co vymazou ...Zobrazit celý příspěvek
Gibon, PavolR: jestli nemate neco jineho nez Modular, tak skoda slov.
Venoval bych se tem Ukrajincum, maji dobre veci, nastupce Smerče nebo Tocka-U. To jsou zbrane co vymazou cilovy prostor z mapy.Skrýt celý příspěvekJara: Na záver riešenia celého projektu bol dňa 30.11.2010 medzi zahraničnou spoločnosťou a MO SR podpísaná dohoda o urovnaní. Podpísaním uvedeného dokumentu všetky vlastnícke ...Zobrazit celý příspěvek
Jara: Na záver riešenia celého projektu bol dňa 30.11.2010 medzi zahraničnou spoločnosťou a MO SR podpísaná dohoda o urovnaní. Podpísaním uvedeného dokumentu všetky vlastnícke práva na výsledky vývoja a riešenia projektu prešli do vlastníctva štátu v správe MO SR.Skrýt celý příspěvek
Tú Čínu si vôbec netreba všímať, je to iba redakciou nahodená udička, aby tu tento víkend nebolo tak mŕtvo ako minulý, ak sa im na ňu niekto chytí. :-)
Tú Čínu si vôbec netreba všímať, je to iba redakciou nahodená udička, aby tu tento víkend nebolo tak mŕtvo ako minulý, ak sa im na ňu niekto chytí. :-)
Jara: očividně si neuvědomujete, že nakupovat techniku od Izraele není o nic lepší než ji nakupovat přímo od USA. Přeci jen i jim většinu výroby dotují, nebo kooperují ohledně ...Zobrazit celý příspěvek
Jara:
očividně si neuvědomujete, že nakupovat techniku od Izraele není o nic lepší než ji nakupovat přímo od USA. Přeci jen i jim většinu výroby dotují, nebo kooperují ohledně součástek. V tomhle si opravdu nepomůžeme.
Ohledně zmiňované CSG, tak i ti nakupují hodně dílů mimo ČR, počeští ji a akorát si k ceně ještě něco přihodí. Tedy i ten provoz by vyšel ještě dál. Stejně to dělá i Omnipol a další firmy co prodávají "české" produkty... nedělejme si iluze. Umím si představit, že CSG postaví pořádný raketomet spolu se Srby. Problém vidím v tom, že nevíme, jak moc je jejich technika funkční - dle západních měřítek (spolehlivost atd.). Ukrajince bych si škrtl, ty si zabrali už Poláci. Čína je asi špatný vtip od redakce. Asi si neumíte představit, jaká by byla reakce z USA, kdyby se o něčem podobném jen mluvilo. Velký potenciál vidím u Jižní Koreje, ale obávám se, že by to bylo stejné jako u Izraelců - navíc jejich raketomet taky vypadá jen jako předeklovaný HIMARS.Skrýt celý příspěvekJara
Viz moje otázka níže, dává přenos know-how pro 18 kusů smysl? Na nové houfnice si také max. uděláme podvozek a celospalitelné nábojky a nikdo to za problém nepovažuje.Jara
Viz moje otázka níže, dává přenos know-how pro 18 kusů smysl? Na nové houfnice si také max. uděláme podvozek a celospalitelné nábojky a nikdo to za problém nepovažuje.Nesher: Je v tom velky rozdil CSG zamestnava lidi v CR a sub dodavatele ma take v CR, takze nakoupit od nich neco co vyrabeji v CR je vzdycky lepsi nez od LM nebo kohokoli jinyho, ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:
Je v tom velky rozdil CSG zamestnava lidi v CR a sub dodavatele ma take v CR, takze nakoupit od nich neco co vyrabeji v CR je vzdycky lepsi nez od LM nebo kohokoli jinyho, kdo pochopitelne nevyrabi v CR. Pokud navic CSG plati dane v CR (nechce se mi hledat) tak je to rozdil opravdu velkySkrýt celý příspěvekMožná už by ČR mohla zhmotnit ty často vyzdvihované dobré vztahy s Izraelem a nakoupit u nich PVO a raketomety, Izraelci chtějí dodávat NATO a nějaký přenos technologií/výroby do ...Zobrazit celý příspěvek
Možná už by ČR mohla zhmotnit ty často vyzdvihované dobré vztahy s Izraelem a nakoupit u nich PVO a raketomety, Izraelci chtějí dodávat NATO a nějaký přenos technologií/výroby do ČR pro zvýšení šancí naplnit tyto cile by možná bylo hypoteticky možné? Další výhoda v případě izraelských zbraní je absence jakéhokoli politického diktátu .....Skrýt celý příspěvek
Liberal Nekoupili jsme ji my, ale soukromá společnost CSG. Viz můj příspěvek níže. Pavol A co si na to děláte doma? Navíc, být závislý na LM nebo na jiné soukromé ...Zobrazit celý příspěvek
Liberal
Nekoupili jsme ji my, ale soukromá společnost CSG. Viz můj příspěvek níže.
Pavol
A co si na to děláte doma? Navíc, být závislý na LM nebo na jiné soukromé společnosti, kde je rozdíl?Skrýt celý příspěvekHej, a čo takto rozhovory so Slovenskom?! My už máme 227mm integrovaný na podvozku Tatra a treba iba maličký výskum a vývoj, aby išlo použiť aj modernejšie verzie. ;-)
Hej, a čo takto rozhovory so Slovenskom?! My už máme 227mm integrovaný na podvozku Tatra a treba iba maličký výskum a vývoj, aby išlo použiť aj modernejšie verzie. ;-)
Článek je zajímavý, a to včetně avizovaných řešení (tedy až na tu Čínu), nicméně mi tam chybí hlubší analýza: a) dává jakýkoliv přenos know-how smysl pro max. 18-24 raketometů? ...Zobrazit celý příspěvek
Článek je zajímavý, a to včetně avizovaných řešení (tedy až na tu Čínu), nicméně mi tam chybí hlubší analýza:
a) dává jakýkoliv přenos know-how smysl pro max. 18-24 raketometů? Nebylo by to v důsledku dražší než standardní nákup včetně dalších průběžných výdajů na servis, ND atd. ? Pro Poláky by to při zvažovaných 160 kusech už smysl dávat mohlo, ale pro nás?
b) I kdyby k takové bohemizaci došlo, jakou máme záruku, že např. CSG, která by k tomu měla asi nejblíže (i vzhledem ke své srbské akvizici) nebude postupovat podobně jako LM? Tj.dodá relativně levně raketomet (otázka jak kvalitní ve srovnání s HIMARS) a pak si to nenechá více než zaplatit na servisu a hlavně na modernizacích?
Nesmíme zapomínat, že polský zbrojní průmysl je téměř celý státní, což mimo nepopiratelné výhody vlivu státu na výrobce, nese i velké nevýhody. V polském případě každoroční dotace ze státního rozpočtu, průměrný a většinou i drahý produkt zaměřený na jednoho klienta a neschopnost exportu.
V ČR jsou veškeré větší kapacity vyjma VOP CZ soukromé, tedy těžko čekat, že by se výrobci chovali nějak jinak než LM, prostě o peníze jde vždy až v první řadě.Skrýt celý příspěvekAle nikde jsem nezaznamenal, že by AČR měla v plánu zavést v blízké době (do roku 2025) znovu raketomety. Pokud by ano, know-how např. Ukrajiny je skutečně významné a potěšily by ...Zobrazit celý příspěvek
Ale nikde jsem nezaznamenal, že by AČR měla v plánu zavést v blízké době (do roku 2025) znovu raketomety. Pokud by ano, know-how např. Ukrajiny je skutečně významné a potěšily by se obě strany.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...