Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Shahed 129
Foto: Pravděpodobný pachatel -  bezpilotní letoun Shahed 129 na záběrech íránské státní televize / YouTube

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se potvrdily dřívější domněnky, že jeho let opravdu kontrolovalo libanonské militantní hnutí Hizballáh s pomocí íránských specialistů. Zároveň však vyvstaly závažné pochybnosti, zda izraelská protivzdušná obrana fungovala tak, jak měla.

Vůdce Hizballáhu Hassan Nasrallah se 12. října přihlásil k odpovědnosti za vyslání špionážního stroje nad Izrael. Letoun nesl jméno Ayoub po specialistovi Hizballáhu na bezpilotní letadla Hussein Ayoubovi, kterého v roce 1996 zlikvidovala izraelská armáda. „To je jen část našich schopností. Budeme pokračovat s výzvědnými lety, především nad palestinským územím okupovaným Izraelem,“ říká Nasrallah.

Den poté jeho slova potvrdila také televize Al-Manar provozována Hizballáhem. Podle simulace letu, kterou ukázala zmiňovaná televize, letoun údajně přeletěl nad izraelským protivzdušným systémem Iron Dome i nad silně bráněnými leteckými základnami.  

Video: Simulace letu bezpilotního stroje Ayoub podle televize Al-Manar / YouTubeSlova o překonání izraelského systému Iron Dome, zazněla i z Íránu, konkrétně od íránského ministra obrany generála Ahmada Vahidiho. „Iránské schopnosti jsou velmi vysoké a jsou k dispozici a k službám ostatním islámským národům,“ řekl generál Vahidi a dodává, že bezpilotní letoun: “rozbil vše, co bylo řečeno o systému Iron Dome a je jasné, že sionistický režim nemůže uniknout muslimskému hněvu.

Bezpilotní letoun Hizballáhu byl sestřelen nad Negevskou pouští izraelskou stíhačkou F-16, přibližně 30 km od jaderného výzkumného centra ve městě Dimona. Stroj přiletěl z libanonského území kontrolovaného Hizballáhem. Podle izraelských médií mělo být jeho cílem sledovat americko-izraelské vojenské cvičení, základny balistických raket, letecké základy a také právě zmiňované centrum ve městě Dimona.

Video: Izraelská stíhačka F-16 nalétává na cizí bezpilotní letoun a pomocí protiletadlové rakety krátkého dosahu stroj ničí / YouTubeS velkou pravděpodobností (jak také naznačuje grafika TV Al-Manar) se jednalo o íránský bezpilotní letoun Shahed 129. Nedávno představený stroj má být podle agentury Reuters, která citovala íránskou státní televizi, schopen až 24h letu s možností zasáhnout cíle až 1 700 – 2 000 km vzdálené.

Zmiňovaný dolet je však nutno brát s rezervou s ohledem na zvyk íránské armády zveličovat své schopnosti (ostatně jak je to v oblasti Blízkého východu všeobecně zvykem). Dost možná údaje o doletu mají dokázat schopnost letounu podniknout let z Iránu až do Izraele. Každopádně stroj Shahed 129 není radno podceňovat, už jen proto, že pod křídly mohu být zavěšeny dvě řízené střely vzduch-země.

Pro Izrael znamená každopádně průnik letounu Hizballáhu nad své území vážné bezpečnostní riziko. Při případném útoku Izraele na íránské jaderné zařízení je pravděpodobné, že právě Hizballáh bude sloužit jako nástroj odvety Íránu proti Izraeli. Dá se tak předpokládat, že Hizballáh jednoduše testoval izraelskou protivzdušnou obranu pro případ rozsáhlejšího nasazení bezpilotních letadel, tentokrát již možná ozbrojených.

Zdroj: USNI, Altair, Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jak bude vypadat izraelský útok na Írán?

Napětí v oblasti Blízkého východu neustále roste. Některé země se obávají snahy Íránské islámské ...

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou ...

Izraelci kupují 30 cvičných letounů M-346 Master

Alenia Aermacchi před několika dny oficiálně oznámila prodej třiceti svých cvičných letounů typu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ultramarinus
  12:30 03.12.2012

  Mimo jiné, zase informace z druhé strany. Tady je článek o tom, CO je to vlastně palestina a jaké má hystorické nároky na dané území: ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimo jiné, zase informace z druhé strany. Tady je článek o tom, CO je to vlastně palestina a jaké má hystorické nároky na dané území:

  http://hoffmannova.blog.idnes....

  Doporučuji přečíst (ohledně nejistoty o legitimnost "odboje na okupovaném území") tento článek:
  http://olser.blog.idnes.cz/c/3... Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:18 03.12.2012

  Opat: Sakryš nebudu naznačovat, že to znělo nacisticky (za obvinění z nacismu a antisemitismu se schovává HODNĚ nepravostí i z "druhé" strany), ale alespoň si zjisti podklady, než ...Zobrazit celý příspěvek

  Opat: Sakryš nebudu naznačovat, že to znělo nacisticky (za obvinění z nacismu a antisemitismu se schovává HODNĚ nepravostí i z "druhé" strany), ale alespoň si zjisti podklady, než začneš rozhazovat kontroverze. Vzhledem k tomu, kolik má izrael ve svém okolí "přátelských režimů" se mu moc není čemu divit, že považuje vlastnictví A-bomb za rozumnou pojistku. Jednomu chalánovi jsem posílal poměr počtu konvenčních sil (a rozpočtu na ně) v Izraeli na jedné straně, všech okolních států, Iránu a Saudské Arábie (dvou nejsilnějších hráčů arabské ligy) na straně druhé. Dopustil jsem se (když to nešlo jinak) odhadu nákladů na obranu podle DPH daného státu, ale převážně to sedí podle wikipedií. Vyšlo mi tohle (ač nikdo nebrání čtenáři si tyhle informace ověřit:

  Zmiňované arabské státy (Egypt, Irán, Jordánsko, Libanon, Saudská arábie, Sýrie - Palestinu tam nepočítám, ale vsadil bych bobky proti nugetům, že by se v podobné situaci taky hnul a do Izraele poslal pál kalachů a bomb)
  celkem:

  aktivních vojáků: 1.705.000
  rezervistů: 1.235.000
  Bojeschopných celkem: 2.940.000
  výdaje na armády v USD (občas odhad): přez 50 miliard

  Znova Izrael, aby to bylo přehlednější:
  aktivních vojáků: 176.500
  rezervistů: 408.000
  Bojeschopných celkem: 584.500
  Rozpočet USD má ročně 13,3 miliardy.

  V aktivních vojácích tedy Izrael může být přečíslen zhruba 1:10, v rezervistech 1:3 a ve zbraních a technologiích (vyčísleno náklady na armády) 1:3,76
  Samozřejmě nepočítaje různé teroristické a polovojenské uskupení, která by na něj okamžitě začala střílet taky.

  Nevím jak to říct jemně, ale JÁ bych získání a udržování alespoń základních atomových sil TAKY považoval za docela důležitej počin. Teda pokud bych nečekal, že moji vojáci jsou zranitelní jenom kryptonitem.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:38 16.10.2012

  To: opat Izraelský jaderný program je zcela legální. Izrael nikdy nepodepsal Non-proliferation Treaty, takže si může vyvíjet co chce. Akorát s ním žádný jaderný stát, který ...Zobrazit celý příspěvek

  To: opat
  Izraelský jaderný program je zcela legální. Izrael nikdy nepodepsal Non-proliferation Treaty, takže si může vyvíjet co chce. Akorát s ním žádný jaderný stát, který smlouvu podepsal, nesmí v tomto spolupracovat.Skrýt celý příspěvek

 • opat
  12:20 16.10.2012

  Příště snad už bude mít náklad bomb a doletí až nad dimunu aby zlikvidoval nelegální židovský jaderný program když se k tomu američané nemají.

  Příště snad už bude mít náklad bomb a doletí až nad dimunu aby zlikvidoval nelegální židovský jaderný program když se k tomu američané nemají.

 • Ondřej Lacina
  11:14 16.10.2012

  Pilot stíhacího letounu, který bezpilotní letoun sestřelil, měl aspoň pěknej den :)

  Pilot stíhacího letounu, který bezpilotní letoun sestřelil, měl aspoň pěknej den :)

Načítám diskuzi...