Hlavní bojový tank Altay - pýcha tureckého zbrojního průmyslu

Altay
Foto: Turecký tank Altay na výstavě IDEF 2011 / YouTube

Turecké národní sebevědomí je na vzestupu. Muslimská země se skoro 80 milióny obyvatel je již nyní 15. největší ekonomika světa. Samozřejmě s ekonomickým rozmachem rostou i turecké vojensko-politické ambice. Jednou z takových ambicí je i silná a sebevědomá armáda, která je z co největší části vyzbrojena zbraněmi domácího původu.  V současné době je asi největší pýchou tureckého zbrojního průmyslu hlavní bojový tank 4. generace s bojovým názvem Altay.

Tank Altay je výrobkem turecké společnosti OTOKAR Company, která maketu tanku v životní velikosti představila minulý rok na vojenské výstavě IDEF 2011 v Turecku. S ukončením vývojového programu tanku Altay se počítá na rok 2015, tedy deset let po startu projektu - tehdy ještě známém pod názvem MITÜP (Milli Tank Üretim Projesi - Národní projekt výroby tanku).Připomeňme, že Turecko svůj tank vyvíjí společně s Jižní Koreou, resp. jde o spolupráci mezi firmami OTOKAR a jihokorejským Hyundai Rotem, jakožto výrobcem tanku K2 Black Panther. Díky této spolupráci Turecko získalo přístup k nejnovějším technickým řešením nejnovějšího jihokorejského tanku K2.

Altay

Foto: 3D model tanku Altay / OTOKAR Company

Co se týče konstrukce tanku Altay, nenajdeme zde žádnou revoluční novinku.  Počítá se s čtyřčlennou posádkou v konvenčním uspořádání. Tedy řidič, velitel, střelec a nabíječ. I přesto, že Turci rádi řadí tank Atlay do 4. generace obrněnců, neuvažuje se o samočinném nabíjecím mechanismu.

Chystané tanky 4. generace se samonabíjecím zařízením počítají, takže osádku tanku budou tvořit pouze tři operátoři – řidič, velitel, střelec. Pro zajímavost připomeňme, že Američané v rámci zrušeného projektu FCS (Future Combat Systems) dokonce uvažovali o tanku s pouze dvoučlennou posádkou.Avšak čtyřčlenná posádka přeci není jen takovou výjimkou. Stejně velkou posádku má i špičkový izraelský tank 4. Generace Merkava 4, kde je nabíjecí zařízení jen částečně automatizované. Připomeňme, že automatika sice ušetří jednoho člověka v posádce, ale je také mnohem komplikovanější a tudíž drahá a náchylná k poruše.

K2 Black Panther Foto:  Turecký tank se volně inspiruje jihokorejským tankem K2 Black Panther / Wikipedia

 

Hlavní výzbroj tanku Altay bude také "klasická". Turecký tankový 120mm kanón o délce 55 ráží je odvozen od osvědčeného kanonu německé firmy Rheinmetall.  S dělem bude spřažen 7,62mm kulomet umístěný vpravo nad dělem.

Koketuje se také s myšlenkou na strop věže umístit dálkově ovládanou stanici Aselsan STAMP/II vyzbrojenou 12,7mm kulometem. Dálkově ovládaná věž je nezbytnou výbavou pro všechny tanky, které mají ambice operovat v městském prostředí, kde je člověk ve věži extrémně zranitelný.

Video: Představení modelu tanku Altay na turecké CNN / YouTubeV první fázi má pohon tanku zajišťovat německý turbo-diesel značky MTU o výkonu 1100 kW (1500 koní). Později se počítá s instalací výkonnějšího tureckého turbodieselového motoru o výkonu 1300 kW (1800 koní). S novým motorem pak tank na zpevněném povrchu vyvine rychlost až 70 km/h.Turecká tanková platforma tedy nic nového nepřináší. Avšak o tom, zda se bude jednat o skutečně moderní a výjimečný tank, rozhoduje především elektronická/průzkumná výzbroj, modulární pancéřová ochrana a nově i systémy aktivní ochrany, jako je například izraelský Trophy.

Uvidíme, jak si nakonec Turci povedou. Faktem však zůstává, že tank Altay představuje nezpochybnitelný fakt o rychle rostoucí vyspělosti tureckého zbrojního průmyslu.

Zdroj: ArmyRecognition , Altay - Lukáš VisingrNahlásit chybu v článku


Související články

Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ...

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Český transportér Vega - nové fotky, novinky, technické detaily

Český transportér Vega byl veřejnosti představen již před několika měsíci a okamžitě vzbudil u ...

Hlavní bojový tank T-95

Nedávné změny v koncepci výstavby OSRF (Ozbrojených sil Ruské federace) byly doslova revoluční. Pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  17:28 19.04.2012

  Opraveno. Tak to dopadá, když se věří zdrojům.

  Opraveno. Tak to dopadá, když se věří zdrojům.

 • Boris
  15:51 19.04.2012

  1100 kW = 1500 koni

  1100 kW = 1500 koni

Načítám diskuzi...