Hlavní priorita americké armády: ničivost pěchoty

Termovizní vidění se stane běžnou schopností vojáka; ilustrační foto / BAE Systems

Jednou z hlavních priorit americké armády (US Army) je zvyšování ničivosti vojáků (Soldier Lethality). Ničivost vojáků řeší speciálně vytvořený víceoborový funkční tým CFT (Cross-Functional Team). Američtí vojáci již brzy obdrží nové palné zbraně, moderní zaměřovací a pozorovací přístroje nebo nejnovější balistickou ochranu.

Podle Pentagonu ponesou pěchotní družstva nebo dokonce jednotliví vojáci hlavní tíhu bojů v budoucích konfliktech. Půjde nejen o klasická rozsáhlá palebná střetnutí ale také o operace v tzv. „šedých zónách“, kde budou působit státní i nestátní subjekty. Půjde o konflikty nacházející se pod prahem konvenční války ‒ typickou ukázkou byla anexe Krymu neoznačenými jednotkami ruských speciálních sil.

Americkou armádu na budoucí konflikty připraví šest klíčových modernizačních oblastí ‒ zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF (Long-Range Precision Fires), bojová vozidla nové generace NGCV (Next Generation Combat Vehicle), stroje s kolmým startem a přistáním FVL (Future Vertical Lift), počítačová síť (Network), přesná navigace a určování času PNT (Precision Navigation & Timing), protiletadlová a protiraketová obrana AMD (Air & Missile Defense) a ničivost vojáků SL (Soldier Lethality).

V rámci SL armáda zavádí nebo brzy zavede nové vybavení, výstroj a výzbroj. Například od příštího roku američtí vojáci obdrží lehčí a pohodlnější modulární balistickou ochranu Soldier Protection System (SPS).

Základem SPS je modulární balistická vesta MSV (Modular Scalable Vest), kterou lze volitelně (podle typu ohrožení) doplnit balistickými pláty ESAPI, ESBI, XSAPI nebo XSBI. Vesta MSV v základním provedení s měkkou balistikou váží pouze 1,27 kg.

Pod MSV vojáci oblékají balistické bojové tričko BCS (Ballistic Combat Shirt), což je balistická verze bojového trička ACS (Army Combat Shirt). Pokud hrozí nasazení nepřátelského dělostřelectva lze MSV doplnit o balistický bederní pás B3 (Ballistic Battle Belt) i tříselní ochranu BPP (Blast Pelvic Protector). BPP chrání oblast třísel především proti improvizovaným výbušným systémům a minám.

Kompletní SPS má hmotnost 11,34 kg, naopak standardní balistický komplet IOTV (Improved Outer Tactical Vest) váží 14 kg. SPS poskytne vojákům lepší ochranu, pohodlnost, mobilitu a všeobecně lepší volnost a rozsah pohybu končetin i hlavy.


Modular Scalable Vest; větší foto / US Army

 


Integrated Head Protection System; větší foto / US Army

Balistickou ochranu torza doplňuje nová přilba IHPS (Integrated Head Protection System), kterou lze doplnit o oční a celoobličejový štít a nejnovější ochranné brýle TCEP (Transition Combat Eye Protection).

Situační povědomí vojáků výrazně zlepší nové noční a termovizní binokulární pozorovací přístroje ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). US Army celkově nakoupí 108 000 brýlí ENVG-B.

Oproti starším monokulárním brýlím ENVG III (armáda nakoupila 19 000 ENVG III) nabízí ENVG-B větší zorné pole, lepší vnímání hloubky a možnost zobrazit taktické informace a počítačovou grafiku (rozkazy, úkoly, upozornění, pozice přátel/nepřátel, atd.). Vojáci si mohou již nyní zobrazit taktické informace na mobilech ATAK (Android Tactical Assault Kit), ale nově vše bude možné promítat přímo do brýlí v zorném poli vojáka (viz video níže). Ostatně ENVG-B je prvním krokem v zavádění průhledových přilbových displejů k pěchotě.

Oproti standardním brýlím pro noční vidění PVS-14 mají ENVG-B navíc termovizní senzor ‒ voják v brýlích vidí spojený obrázek z termovizního a nočního senzoru. Termovizní senzor umožňuje ve dne v noci vojákům vidět skrze kouř, mlhu nebo písečnou bouři.

Ve spojení se zaměřovačem FWS-I (Family of Weapon Sights - Individual) lze do ENVG-B promítat i zaměřovací kříž zbraně (v rámci menšího vloženého obrazu). FWS-I umožní vést přesně mířenou palbu od boku a ušetřit tak tři až pět sekund, které jsou nutné k zalícení a zamíření zbraně s klasickým zaměřovačem.

ENVG-B však má své omezení. Baterie vydrží jen 7,5 hodiny a zorné pole má šířku 40°, což je jen část z 200° zorného pole lidského oka.


G28E; větší foto / Heckler & Koch

Další velkou oblastí je nová osobní výzbroj. Programy NGSW-AR (Next Generation Squad Weapon-Automatic Rifle) a NGSW-R (Next Generation Squad Weapon-Rifle) americkým vojákům poskytnou novou generaci útočných pušek a kulometů. Zároveň americká armáda přejde k nové puškové munici ráže 6,8 mm s výrazně lepšími výkony než nabízí současná munice 5,56 × 45 mm.

Nová munice je nutná kvůli stále lepší balistické ochraně protivníků. Generál Mark Milley, náčelník generálního štábu americké armády, uvedl, že nejnovější americký náboj M855A1 EPR (Enhanced Performance Round) jednoduše nedokáže spolehlivě penetrovat nejnovější balistické pláty, jako jsou např. ESAPI ve verzi proti munici ráže 7,62 mm.

Jako dočasné řešení armáda pro své jednotky nakoupila 6000 nových pušek (jednu zbraň pro každé družstvo pěchoty) pro přesně mířenou střelbu CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System). Jedná se o zbraně G28E od firmy Heckler & Koch komorované na náboj 7,62 × 51 mm. Podle požadavků armády musí CSASS na 600 m penetrovat nejnovější osobní balistickou ochranu jednotlivce. Zbraň získá zaměřovač SIG Tango 6 se šestinásobným zvětšením. K dispozici budou také nejnovější průbojné náboje ráže 7,62 mm.


Počítačem generovaný voják v rozšířené realitě. / US Army

Méně viditelnou, ale o to důležitější, je oblast výcviku. Americká armáda počítá s masovým nasazením virtuální a rozšířené reality v oblasti výcviku. V případě rozšířené reality se vojákům na průhledové displeje (nebo do brýlí ENVG-B) zobrazí počítačem generovaná grafika (nepřátele, dynamické děje), která bude virtuálně zasazená do reálného světa a mezi reálné objekty.

Armáda plánuje zlepšit v oblasti ničivosti vojáků i spoustu praktických věcí ‒ zmenšení byrokracie (omezení zbytečných a zdlouhavých školení), modernizace střelnic, nákup mobilních robotických terčů nebo náročnější střelecké kvalifikační zkoušky.

Ministr obrany James Mattis chce také maximálně ušetřit čas pěchotě, aby se soustředila pouze na výcvik a nemusela provádět podružné činnosti, jako jsou strážní služby, pomocné práce nebo služby v kuchyni ‒ kde to bude možné, maji tyto úkoly plnit soukromé společnosti a civilisté.

Zdroj: Army Times, Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Revoluční granátomet XM25 je slepá vývojová ulička?

Na stránkách Armádních novin jsme mnohokrát psali o 25mm granátometu XM25. Americká armáda se ale ...

NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026

V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...

Přilbové HUD displeje pro americkou pěchotu

Americká armáda (US Army) do konce letošního roku vybere dodavatele prototypů přilbových  ...

Na výstavě Future Forces Forum se představilo nové české bojové vozidlo LRPV Gepard

Tento týden se na letňanském výstavišti v Praze konalo tradiční Future Forces Forum spojené ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • fotr
    12:24 07.11.2018

    Přesně tak KOLTE, to sedí. Mám známé v Německu, bydlí pár metrů od vojenské základny a přímo před domem mají cca 100 metrů nějaký vojenský sklad, co se tam skladuje nevím ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak KOLTE, to sedí. Mám známé v Německu, bydlí pár metrů od vojenské základny a přímo před domem mají cca 100 metrů nějaký vojenský sklad, co se tam skladuje nevím ale dříve ho střežila vojenská jednotka, dnes je tam jen jeden voják na velínu u kamer a zbytek střeží civilní služba. Voják jen dohlíží aby vše běželo jak má. Mimochodem ta ostraha je na první pohled od vojska téměř nerozeznatelná, nosí stejné armádní maskáče jen mají civilní nášivky a bez hodností a jmenovek, místo jmenovky na hrudi mají čísla. Jako výzbroj mají krátkou zbraň (nevím jakou, do pouzdra není vidět) a brokovnice, disponují i nočním viděním. Auta mají šedé terénní Toyoty bez RZ, zase jen nějaké čísla na boku. Pohybují se výhradně uvnitř perimetru, co je venku, to řeší policie. To že je vojenský specialista na podružné věci zbytečně drahý je prostě fakt. Ještě jsem si všiml že vojáka střídají armádním autem a je při příchodu/ odchodu v uniformě, ostatní přichází a odchází v civilu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:17 06.11.2018

    Pánové, trochu soudnosti. AČR již nedisponuje hromadou branců, co nemají nic pořádného na práci. To fakt chcete nechat drahé profíky, kterých máme nedostatek, dělat rajóny nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, trochu soudnosti. AČR již nedisponuje hromadou branců, co nemají nic pořádného na práci. To fakt chcete nechat drahé profíky, kterých máme nedostatek, dělat rajóny nebo hlídat muničáky? Jen ať se soustředí na to, co je jejich skutečná práce, tedy boj.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    22:15 05.11.2018

    Podle Pentagonu ponesou pěchotní družstva nebo dokonce jednotliví vojáci hlavní tíhu bojů v budoucích konfliktech....... Bylo tomu snad někdy jinak? I na hlídání našich ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle Pentagonu ponesou pěchotní družstva nebo dokonce jednotliví vojáci hlavní tíhu bojů v budoucích konfliktech.......
    Bylo tomu snad někdy jinak?
    I na hlídání našich vojenských objektů se podílely nebo ještě podílejí soukromé agentury jako Trade Fides.Což je pro mne nepochopitelné.Pro někoho zase slušnej vejvar.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:50 05.11.2018

    že by třeba Kellogg Brown & Root, dceřinka Halliburton?

    že by třeba Kellogg Brown & Root, dceřinka Halliburton?

  • Kozlus
    21:40 05.11.2018

    Jasne, do medii se bude ukazovat, kolik se povedlo prevest vojaku od zbytecne sluzby k opravdu bojovym utvarum, ale uz nikde nebude kolik stoji ten zbytek a komu to pujde do kapsy. Zobrazit celý příspěvek

    Jasne, do medii se bude ukazovat, kolik se povedlo prevest vojaku od zbytecne sluzby k opravdu bojovym utvarum, ale uz nikde nebude kolik stoji ten zbytek a komu to pujde do kapsy.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    19:47 05.11.2018

    Kozlus: Skôr než o náklady sa zrejme jedná manažovanie ľudských zdrojmi. Hoci povedzme strážnu službu by som asi z ruky armády nedával. OT: Nemôžem si pomôcť, ale mám pred očami ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus:
    Skôr než o náklady sa zrejme jedná manažovanie ľudských zdrojmi. Hoci povedzme strážnu službu by som asi z ruky armády nedával.
    OT: Nemôžem si pomôcť, ale mám pred očami obraz kucháriek a upratovačiek práve idúcich k hraniciam USA. ;-p (tú prácu im aj tak iný nezoberie)Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    19:24 05.11.2018

    Zatim se to tvari hodne zajimave - SPS by me rozhodne nevadilo:) Jen ten posledni odstavec. Bylo by velmi zajimave videt vycisleni nakladu ted a treba za 5 let, az se to uplne ...Zobrazit celý příspěvek

    Zatim se to tvari hodne zajimave - SPS by me rozhodne nevadilo:)

    Jen ten posledni odstavec. Bylo by velmi zajimave videt vycisleni nakladu ted a treba za 5 let, az se to uplne rozjede. Zda se, ze privatizace armady pokracuje.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...